3)e QeidócQcu^cvnt Engeland devalueert pond sterling Ongeveer 200 mensen verbrand Het pond zakt. Wie volgt? DUURDERE DOLLARS Hoeveel zal de gulden devaluerem Nederlandse regering overweegt een soortgelijke stap Beurzen in Nederland gesloten MAANDAG 19 SEPTEMBER 1949 40ste JAARGANG No. Directeur: C. M. VAN HAMERSVELD. Hoofdredacteur: TH. WLLMER. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" Bur. Papengracht 32, Telei. 20015, Adm. en Advert. 20826, Abonn. 20935 - Abonnementsprijs 10.32 p. w., 11.40 p. tnnd., 14.15 p kwart. Franco p. p. 14.90 - Advert.: 15 ct. p. m.m. Teleloontjes 11.50 Het pond sterling is gedevalueerd en de gulden daaraan valt niet te twijfelen zal weldra volgen. Onverwacht kwam dit bericht niet hoewel men niet gedacht had, dat deze maatregel nu reeds zou wor den toegepast, gezien de uitlatingen o.a. van minister Lieftinck, die hef nog vlak vóór zijn vertrek uit Wash ington liet voorkomen, alsof devalua tie pas later zou worden overwogen. Ook sir Cripps heeft tot het laatste -toe volgehouden, dat Engeland niet zou devalueren, hoewel hij nu be kend gemaakt heeft, dat de Britse regering reeds vóór het vertrek van hem en zijn collega Bevin naar Wash ington er toe besloten had. Leugen tjes om best wil, om speculatie te gen te gaan. Wat zullen nu de gevolgen van de ze devaluatie zijn. Precies voorspellen is en blijft onmogelijk, ook als men zou weten, hoeveel de gulden in waarde zal dalen, hetgeen op het ogenblik niet bekend is. Eén ding moet men echter goed voor ogen houden. De Nederlandse gulden zal niet onmiddellijk met 20 of 30% in innerlijke waarde dalen doch slechts in verhouding tot de Amerikaanse dollar. Hetgeen zeggen wil, dat na de devaluatie 'n Nederlan der meer guldens zal moeten neer tellen om een dollar te kopen. Of omgekeerd, dat een Amerikaan voor één dollar meer guldens zal kunnen kriigen. Wanneer evenwel de gulden met eenzelfde percentage zakt als het pond sterling, dan blijft de ver houding van de gulden tot het pond gelijk. Evg^zo ten opzichte van de andere, reeds gedevalueerde valuta. Dat komt dus in de practyk hier op neer, dat de Nederlandse export naar Amerika gestimuleerd wordt, omdat de Nederlandse producten nu voor Amerika goedkoper worden. De Nederlandse import uit Amerika wordt evenwel duurder. In 't algemeen komt Nederland dus in een gunstiger situatie, omdat het evenals Engeland te kam pen heeft met een nijpend tekort aan dollars, tengevolge van het feit, dat hef meer uit Amerika moet im porteren dan het naar dat land kon exporteren. In deze benarde positie zijn wij er mee gebaat, dat de import vermindert tenopzichte van deze export. Maar de keerzijde van de medaille is, dat wij de Amerikaanse import, welke wij dringend nodig hebben, en waar wij niet buiten kunnen, zullen moeten bekopen met een prijsstijging. I Hier komen wij aan het punt, dat de belangstelling van de meesten het sterkst zal trekken. Zal er nu een algemene stijging der prijzen plaats vinden? Wat in prijs zal stijgen en hoeveel dat in prijs zal stijgen, is niet in details aan te geven. Wel kan men nagaan, dat de prijzen van goederen, die uit Amerika worden aangevoerd, of die geproduceerd worden uit grondstoffen, welke uit Amerika moeten komen, duurder zullen wor den. Of als men zich voorzichtiger wil uitdrukken, zal men kunnen zeg gen, dat deze devaluatie de tendenz heeft tot prijsstijging van Ameri kaans importgoed. Het is evenwel niet uitgesloten dat deze prijsopdrij vende tendenz door tegenstromingen wordt geremd of zelfs wordt opge heven. Houdt men echter voorlopig geen rekening met zulke eventuele te genstromingen, dan is te vrezen, dat sommige belangrijke artikelen als tarwe, kolen, veevoeder, oliehouden de zaden enfabak(!) in de pa pieren gaan lopen. Dat bijv. de veehouderij en alles wat daaraan vastzit de terugslag zal ondervinden van het duurder worden van voedergranen, ligt voor de hand. En zo zullen er vele artikelen zijn, die de neiging tot oplopen zullen gaan gevoelen, tenzij de zoëven ge noemde tegenstromingen zich zullen doen gelden. Zulke tegenstromingen zijn bijv. concurrentie, gebrek aan koopkracht, omschakeling op andere markten enz. Een tweede uiterst belangrijke vraag is deze: zal een nieuwe loon- ronde moeten worden ingevoerd? Dat hangt op de eerste plaats na tuurlijk af van de omstandigheid, of het levensonderhoud inderdaad over de hele linie duurder zal worden. Zeker is dat niet, ofschoon wij ons geen illusies behoeven te maken. Op de tweede plaats hangt veel af van de houding der regering. Deze zal ongetwijfeld een loonsverhoging zo lang mogelijk tegenhouden, om dat door een loonsverhoging het voordeel van de verhoogde export weer grotendeels zal verdwijnen. In dit'opzicht zou het wel eens kunnen zijn, dat de individuele Ne derlander het voordeel van de deva luatie voor het land in z'n geheel zal moeten bekopen met een tijdelijke verlaging van zijn levensniveau. Hoe het tenslotte met de Benelux zal gaan, is nog een open vraag. Als België inderdaad niet meegaat met de algemene devaluatie, dan komt de voorgenomen Unie voor grote moei lijkheden te staan en zal uitstel wel weer noodzakelijk blijken. SIR STAFFORD CRIPPS SPREEKT De Britse minister van Financiën, Sir Stafford Cripps, heeft Zondag avond voor de B.B.C. verklaringen afgelegd over de dollarbesprekingen te Washington, van waar hij Zater dagavond in Engeland terugkeerde. Sir Stafford verlaat het toestel waarmee hij naar Londen terug keerde. Even drastisch als het pond In Amsterdamse bank- en effecten kringen heeft de devaluatie van het Pond Sterling tot 2.80 in het bij zonder verbazing verwekt, aange zien men een waardevermindering tot 3 wel als het laagste niveau had beschouwd. Met spanning wacht men nu de beslissing van de Neder landse regering af. Vele betrokke nen helden over tot de mening, dat de gulden met éénzelfde percentage als het Pond zou worden gedeva lueerd. Anderzijds was men van mening, dat de gulden niet zo drastisch be hoeft te worden verlaagd als het Pond Sterling. Dat de Deense kroon zich wel terstond bij de Ster- ling-devaluatie heeft aangesloten, bracht men in verband met de gro te export van Denemarken naar Engeland. Van bijzonder belang acht men uiteraard ook de terugslag op de Indonesische gulden. ANDERE LANDEN HEBBEN HUN MUNT REEDS GEDEVALUEERD rvE BRITSE KANSELIER VAN DE SCHATKIST Sir Stafford Cripps, heeft gisteravond aangekondigd, dat het Pond Sterling zal worden gedevalueerd van 4.03 tot S 2.80, d. i. is dus een waardevermindering met 30,52 Hij deelde verder mede, dat de prijs van het goud zal wor den herzien. De Britse beurzen en banken blijven heden gesloten. De „Trustee Savings Bank" (Spaarbank) en de Postspaarbanken blijven echter geopend. De Nederlandse regering ziet zich naar aanleiding hiervan genood zaakt, eenzelfde of soortgelijke stap te overwegen en zal haar beslissing zo sp edig mogelijk bekend maken. In de gisteren terzake gehouden bij zondere kabinetszitting heeft men de besprekingen namelijk niet ten ein de gevoerd, weshalve deze vandaag zullen worden voorgezet. Wel is reeds de handel in buitenlandse valuta's dooi De Nederlandse Bank opgeschort en heeft de Vereniging voor de Effectenhandel bekend ge maakt, dat de beurzen Maandag en Dinsdag gesloten zullen blijven. Ef fectentransacties zijn bijgevolg eerst Woensdag a.s. weder mogelijk. Reeds hebben verscheidene van de bij het Sterling-bloc aangesloten landen 't voorbeeld van Engeland gevolgd. België, Zwitserland en Italië zullen daarentegen geen wijziging in hun valuta-pariteiten brengen. Met uw spaargelden, uw lonen en salarissen en alles wat wij zelf pro duceren of betrekken uit landen, die een overeenkomstige wijziging in hun dollarkoers brengen, zult gij evenveel kunnen kopen als voor heen. Alleen voor dollargoederen zullen wij meer moeten betalen. Afgezien van de broodprijs zullen de kleinhandelsprijzen, naar de minister verzekerde niet onmiddel lijk merkbaar stijgen. Ook zal de de valuatie niet tot verhoging van lo nen of salarissen mogen leiden. Radio-rede van Cripps Cripps zeide in zijn radio-rede, dat de regering reeds voordat hij en de minister van Buitenlandse Zaken Ernest Bevin naar Washington ver trokken waren, besloten had het Pond te devalueren. Wjj hebben aldus zeide de minister onze Ame rikaanse en Canadese collega's op de eerste dag van onze aankomst, vóórdat er nog sprake was van be sprekingen of overleg, van ons be sluit op de hoogte gesteld. De laat ste dagen hebben wij bepaald, wat de nieuwe koers zou zijn. De nieu we koers is Zondagavond van kracht geworden. Cripss zette de redenen voor het besluit van de regering uiteen. Hü zei, dat de Britse industrie en han del weliswaar gezond zijn, doch dat twee wereldoorlogen de mogelijk heden voor het verdienen van dol lars hadden ontwricht. De dollar- en goudreserves moesten koste wat het kost in stand gehouden worden, aangezien de kopers op de Britse markt hun vertrouwen in het Pond Sterling begonnen te verliezen, toen zij de reserve zo snel zagen slinken. Cripps zette verder het belang van de wisselkoersen voor de Britse han del uiteen. Hij verklaarde: „bij een lage wis selkoers kunnen wij meer van onze goederen aan het buitenland verko pen en op die wijze kunnen wij in totaal mee-'- dollars verdienen. Hoge wisselkoersen vormen op de duur een belemmering voor de export." De regering is niet voornemens de voedselsubsidies te verhogen. De prijs voor het brood zal binnen on geveer veertien dagen van 4.5 tot zes pence worden verhoogd. De prijzen in de Engelse winkels zullen, volgens Cripps, in de meeste gevallen dezelfde blijven, daar de binnenlandse waarde van het Pond niet is veranderd, evenmin als de waarde van de spaargelden. Devaluatie in andere landen NIEUWE PERCENTAGES Tot nog toe hebben de volgende landen eveneens ëen devaluatie in gevoerd: Australië: 1 pond is 2,24 dollar (voorheen 3,22) De verhouding van 125 Australische tegen 100 Engelse ponden blijft gehandhaafd. Denemarken: 1 dollar is 6,90714 Deense kronen (voorheen 4,81) Het pond sterling blijft gehandhaafd op 19,36 Deense kronen. Egypte: 1 Egyptisch pond is 2.871 dollar. Eire 1 pond is 2.8 dollar. India: 1 roepij is 21 dollarcents (voorheen 32) Israel: 1 pond is 2.8 dollar (voor heen 3) Nieuw-Zeeland 1 pond is 2.8 dol lar. Noorwegen 1 dollar is 7,14286 kro nen. Het pond sterling blijft Noorse kronen. Zuid Afrika 1 pond is 2,8 dollar (voorheen 4.03) De Zweedse regering heeft beslo ten alle Zweedse betalingen naar het buitenland voorlopig op te schorten OOK DE WEST-DUITSE MARK. Door radio-Frankfort werd gister avond een verklaring van professor Ludwig Erhard die algemeen wordt beschouwd als de man, die de portefeuille van Economische Zaken te beheren zal krijgen omgeroe pen, waarin hij verklaarde van me ning te zijn, dat, nu het pond ster ling is gedevalueerd, ook de Mark gedevalueerd zal moeten worden. In afwachting van de devaluatie van de gulden Naar aanleiding van de mededeling, door de Britse kanselier van de schatkist, Sir Stafford Cripps, gisterenavond per radio gedaan inzake de devaluatie van het Pond Sterling, wordt bekend gemaakt, dat de Ne derlandse regering zich hierdoor genoodzaakt ziet eenzelfde of soortge lijke stap te overwegen. De beslissing van de Nederlandse regering hieromtrent zal zo spoe dig mogelijk worden medegedeeld. In aansluiting hieraan maakt De Nederlandsche Bank bekend, dat zij de op grond van art. 4 van het Deviezenbesluit 1945 vastgestelde wissel koersen met ingang van 19 September 1949 alle heeft ingetrokken. Aan- en verkoop van buitenlandse vorderingen, buitenlandse betaalmiddelen en buitenlandse geldswaardige papieren als in art. 5 van het Deviezenbe sluit 1945 omschreven, is dientengevolge tot nader order niet toegestaan. Voor dringende door de deviezen- banken te beoordelen gevallen kan voor het reisverkeer en voor de be taling van documenten hiervan wor den afgeweken, waarbij de definitie ve verrekening in guldens pas mag plaats vinden, zodra nieuwe wissel koersen door De Nederlandsche Bank zijn vastgesteld. Voorts heeft de minister van Fi nanciën krachtens art. 2 van de NOODLOTTIGE SCHEEPSBRAND TE TORONTO ZATERDAGOCHTEND om twee uur is op het 6.905 ton metende pas- sagiersschip Noronic van de Canada Steamship Lines dat in de ha- van van Toronto gemeerd lag, een brand uitgebroken, die in enige uren het schip, waarop zich 690 personen bevonden, geheel heeft vernield. Ongeveer 200 personen zijn in de vlammen omgekomen. Honderden zwaar- en lichtgewonden worden in de hospitalen van de stad en twee hotels, die als nood-hospitalen zijn ingericht, verpleegd en men ver wacht, dat velen van hen alsnog aan hun verwondingen zullen bezwijken Enige minuten na de ontdekking van de brand stond het schip reeds van voor tot achter in de vlam. De Noronic was een luxe passagiers schip voor de vaart op de grote me ren. De passagiers waren hoofdzake lijk Amerikaanse vacantiegangers uit Detroit en Cleveland. Het schip was Vrijdag uit Cleveland in Toronto aan gekomen en zou Zaterdag een tocht maken op de St. Lawrence. Onder de passagiers, die in hun slaap werden verrast, ontstond een paniek. Mensen in nachtgewaad lie pen gillend over de gloeiend hete dekken, sommigen sprongen in het ijskoude water of op de kade, ande ren vochten met elkaar om touwen en ladders die van de wal werden toegeworpen. Spoedig waren 18 brandweerauto's en twee drijvende motorspuiten, die in het geheel vier entwintig stralen op het vuur richt ten, ter plaatse. Doch deze pogingen hadden geen succes. Het schip brand de geheel uit, maakte toen zwaar slagzij en zonk uiteindelijk in het ne gen meter diepe water. De bovenste dekken, die boven het water uitsta ken, bleven nog zeven uur branden. Inmiddels gingen duikers op de an dere dekken aan het werk om nog zoveel mogelijk lijken te bergen. Volgens Reuter is dit de grootste scheepsramp in Canada sinds 1847, toen de Phoenix" op' het Michigan- meer door brand werd verwoest, waarbij 247 personen de dood von den. Een zusterschip van de Noronic, de Harmonie, is in 1945 verbrand. Daarbij kwam toen één persoon om het leven. TRUMAN SPREEKT VOOR DE WERELDBANK. Gedelegeerden, die te Washington de vierde jaar lijkse bijeenkomst van de Interna- tionale Bank en Monotaire Fonds bijwonen, luisteren aandachtig naar de rede van president Truman. Hij verzocht de gedelegeerden om alle hindernissen te verwijderen bij het internationaal handelsverkeer in het belang van de wereldvrede. Beurswet 1914 bepaald, dat de beur zen voor de geld- en fondsenhandel op Maandag 19 September en Dins dag 20 September gesloten zullen zijn en dat die dagen voor geldlenin. gen als bedoeld in afdeling V der Beursvoorschriften 1940, niet als werkdagen zullen worden beschouwd, Het bestuur van de Vereniging van de Effectenhandel zal in ver band hiermede vandaag aan haar leden mededelen, dat het om rede nen van algemeen belang der leden der vereniging op Maandag 19 en Dinsdag 20 September a.s. niet zal zijn toegestaan: a) hun bemiddeling te verlenen voor de aankoop of verkoop van effecten. b) voor eigen of anderer rekening effecten te kopen of te verkopen. Daar volgens de Beschikking beursverkeer 1947 aan- of verkoop van effecten zonder tussenkomst van een lid der Vereniging verboden is. is door een samenstel van maatrege len elke handel in effecten voor twee dagen opgeschort. FRANSE MAATREGELEN Het overmaken van bedragen in buitenlandse valuta uit Frankrijk naar het buitenland is door de Fran se regering opgeschort. De buiten land bankrekeningen in Frankrijk zullen tijdelijk worden geblokkeerd Er zal voor worden gezorgd, dat de in Frankrijk vertoevende buiten landse toeristen geen moeilijkheden ondervinden. De verwachting, dat sir Stafford Cripps Zondagavond de devaluatie van het pond sterling bekend zou maken, heeft een paniek op de Brusselse zwarte valutamarkt ver oorzaakt. Het was Zondag onmoge lijk een pond-billet in Brussel te wisselen. In Britse bankierskringen te Ge neve werd verklaard, dat de deva luatie van het Britse pond de defi nitieve genadeslag zal betekenen voor het Britse touristenverkeer in Zwitserland. Men verwachtte vandaag een gro te toëloop van Britse toeristen, die zich genoodzaakt zullen zien Zwit serland zo spoedig mogelijk te ver laten. V Het hart van de bedrijfsorganisatie 1I7ANBEGRIP, wantrouwen en zelfs haat scheiden mensen van verschillende principiële levensop vatting. Maar deze zelfde geestesgesteld heid drijft ook maar al te vaak een splijtzwam in de verhouding tussen de maatschappelijke standen, tussen werknemers en werkgevers, tussen arbeiders en maatschappelijk hoger geplaatsten. De pater Capucijn Euthymius, die, om de mentaliteit der arbeiders te begrijpen en te onderzoeken, zelf in meerdere grote fabrieken heeft ge werkt en nog werkzaam is op de Hoogovens te Velsen, heeft daarover geschreven in een boekje „Signaal o^ rood." Daarin constateert deze priester, dat dé arbeider als het grootste onrecht hem in het verleden aangedaan niet beschouwt het te la ge loon of de te lange arbeidsduur dat alles was erg, maar als véél en véél erger gevoelt hij, dat men hem beschouwde als een nummer, een stuk gereedschap. Zeker er is ook onder dit laat ste opzicht: de practische erken ning van de menselijke waarde en waardigheid van de arbeider, veel verbeterd in verhouding met vroe gere toestanden. Wij móeten dat met dankbaarheid erkennen. Maar wij mogen ons niet verblinden voor het feit, dat er nog vele wantoestan den zijn. welke verbetering eisen met dringende spoed, als wij de hier bedoelde splijtzwam niet verder en dieper willen laten doorvreten met voor de samenleving allernoodlot- tigste gevolgen, Wanbegrip, wan trouwen en zelfs haat moet worden uitgebannen en spoedig: het is de taak van hen, die in deze tijd leven. Maar: hoe? De „Nieuwe Eeuw" op het boekje van de pater Capucijn de aandacht vestigend, commentarieert o.m. al dus: „Geschonden menselijkheid! Daar ligt de oorzaak van de hui dige verhoudingen. Geschonden menselijkheid, dat is de erfelij- ke belasting van vroegere wan toestanden, De geschonden menselijkheid herstellen, dat is de taak, die onze generaties wordt opgelegd. Het is geen kwestie van meer of minder loon, van twee of drie weken vacanfie, van kinderbijslag voor het eerste of derde kind, het is een kwestie van onderling ver trouwen, van wederzijdse ach ting, van, laat het grote woord maar vallen: van Christelijke liefde." Niemand zal ontkennen, dat de so ciale hervorming, hier bedoeld, moet worden gevormd door een verande ring in de mentaliteit. Wetten ma ken geen zeden. Wij mogen er niet blind voor zijn, dat de mentaliteit zich ook inderdaad aan het wijzigen is, zij 't dan ook langzaam Er zijn verschijnselen, welke daarop klaarblijkelijk wijzen. Wetten maken geen zeden. Maar: wetten kunnen positief en ook negatief door het wegnemen van belemmeringen meewerken, om goede zeden te scheppen. Prof. mr J. M. v. d. Ven, die het boekje van pater Euthymius inleidt, zegt in die inleiding o.m., dat het ontwerp van wet op de Onderne mingsraden gewichtiger is dan het ontwerp van wet op de Bedrijfsor ganisatie. Dat is ook onze overtuiging. Wij hebben die reeds eerder neer geschreven in een artikeltje, waar op de „Volkskrant" reageerde met de bemerking, dat de ondernemings raden de kroon zullen moeten zetten op het werk van de bedrijfsorganisa tie. Wij willen de ondernemingsra den liever noemen het hart van de bedrijfsorganisatie. En onder onder nemingsraden verstaan wij. dan or ganen van overleg in de onderne ming, waardoor werkgever en werk nemer als vrienden, die eenzelfde doel nasfreven, naast elkaar zitten; waarvoor (helaas) wettelijke rege ling, wettelijke dwang noodzakelijk schijnt. Sen. êitótóÖje,,, Bindt dus in, voor de twist los barst". Spreuken 17:14.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 1