DE EERSTE SCHREDEN Ponden en'dollars moeten omwisselbaar zijn Het proces tegen Rajk te Boedapest ZATERDAG 17 SEPTEMBER 1949 40ste JAARGANG No. 11799 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" Bur. Papengracht 32, Telef. 20015, Adm. en Advert. 20826, Abonn. 20935 - Abonnementsprijs 10.32 p. w., 11.40 p. mnd., 14.15 p kwart. Franco p. p. 1 4.90 - Advert.; 15 ct. p. m.m. Teleloonties 11.50 Directeur: C. M. VAN HAMERSVELD. Hoofdredacteur: TH. WILMER. WIJ BELEVEN thans de geboorte van de derde Duitse republiek. De eerste, welke in 1848 werd opge richt, had geen lang leven; de tweede de z.g. Weimar-republiek wist het leven te rekken van 1919 tot 1933, toen Hitier de democratie om hals bracht. De derde, die men de repu bliek van Bonn zou kunnen noemen, is thans bezig de eerste wankele schreden te zetten op het democrati sche pad. De wereld kijkt met belangstel ling toe, nog niet goed wetend wat zij er van moet denken. Zal het nieu we Duitsland er in slagen, om dat pad der democratie te blijven bewan delen, of zal het wederom verdwalen op zijwegen? De eerste stappen zeggen nog niet veel; er is wat goeds van te vertel len, maar er is ook iets in, dat niet zo gunstig lijkt. De president van de nieuwe repu bliek is prof. Heuss geworden, een hoogleraar en een liberaal. Hij is een onbesproken figuur, met voldoende doorzicht en politieke ervaring om een redelijk figuur te maken onder de staatsoofden van Europa. Het is allen maar de vraag, of zijn gezag gedragen wordt door de instemming van het volk; hij is nl. maar met een net voldoende meerderheid gekozen. De socialisten hadden Schumacher tot candidaat gesteld, die voldoende stemmen op zich verenigd kreeg om pijnlijk duidelijk te demonstreren, dat er nog weinig eensgezindheid noch parlementair overleg te vinden is in het nieuwe Duitsland. Men zal zich wellicht herinneren, hoe de Rijksdagen van de oude Weimar-re publiek zich ook kenmerkten door grote onenigheid; en dat heeft het crediet van de democratie geen goed gedaan. De zittingen van de Rijks dag waren dikwijls een publieke vermakelijkheid en gaven Hitier meer dan voldoende stof voor scher pe critiek. En wanneer men deze eerste symptomen nu weer ziet, dan vraagt men zich onwillekeurig afof het dezelfde kant moet opgaan? Dezelfde onenigheid heeft zich ook gedemonstreerd bij de keuze van de nieuwe kanselier, welke post te ver gelijken is met 't minister-president schap. Ook dr. Adenauer heeft op het nippertje de meeste stemmen ge haald. Voor de oorlog was dr. Adenauer bekend als de Oberbürgermeister van Keulen, één van de eerste bur gemeesters, die door Hitier aan de dijk werd gezet. |"%E LICHTZIJDE van het eerste op- U treden der Duitse republiek is dus, dat men er in geslaagd is, repre- sentabele mannen op de hoogste pos ten te brengen; de schaduwzijde, dat hun gezag op zo'n smalle basis berust. Daarbij moeten wij evenwel een paar dingen niet uit het oog verliezen. Vooreerst, dat alle begin moeilijk is; men moet geen voorbarige conclu sies trekken naar aanleiding van de eerste kennismaking. Vervolgens, dat de leidende mannen nu voorlopig de kans krijgen om te tonen wat zij waard zijn. Speciaal voor dr. Adenauer is dat van belang. Het presidentschap is niet veel meer dan een ornament, maar het kanselier schap betekent de actieve leiding van de politiek. Nu is het een geluk, dat de positie van deze kanselier nogal stevig is, steviger bijv. dan van de Franse premiers. Hij kan n.l. slechts worden afgezet als een meer derheid van de Bondsdag het eens is over een opvolger en niet door een motie van aikeuring. Deze be paling werd in de Grondwet opgeno men om een herhaling van de toe standen te voorkoken, die zich in de dagen van de republiek.van Weimar veelvuldig voordeden, wanneer afge vaardigden van uiterst rechts en uiterst links tezamen een meerder heid vormden en een normaal be stuur onmogelijk maakten. Adenauer behoeft zich voorshands dus niet ongerust te maken, dat hij onverhoeds uitglijdt en gewipt wordt. Overigens zal Adenauer het niet zo heel gemakkelijk hebben, want zijn regering zal hij moeten vormen zonder de medewerking van de sociaal-democraten, die op Adenauers partij na (de Christel. De mocraten, waarin de Katholieken zijn georganiseerd) de grootste frac tie vormen. Een coalitie tussen deze twee grote partijen is niet mogelijk gebleken, vooral omdat beider in zichten inzake het te volgen econo misch beleid te zeer uiteenlopen. De socialisten zijn voorstanders van een gebonden economie, de C. Democra ten niet. De eerste schreden van de repu bliek van Bonn mogen dus nog wat wankelend zijn en de wereld moge met een zeker scepticisme toekijken laten wij de derde republiek even laten betijen. Misschien komt er dit maal wat van terecht, tot geluk van het land zelf en van geheel Europa. Want de welvaart van Europa kan ten slotte niet hersteld worden zon der een herboren Duitsland. Interview met prof. Lieftinck IN EEN INTERVIEW te Washington heeft minister Lieftinck als zijn mening te kennen gegeven, dat verlichting van de Britse oorlogs schuld een van de eerste stappen d iende te zijn naar convertabiliteit van de valuta's, zo bericht Aneta. Het kernprobleem van de huidige toestand der wereldeconomie, aldus de minister, is de behoefte aan vrije omwisselbaarheid van sterling en dollar. VERZETSMONUMENT VOOR GE VALLEN SPOORPERSONEEL Ter nagedachtenis van de gevalle nen onder het spoorwegpersoneel zal Z.K.H. Prins Bernhard heden voor het derde hoofdgebouw der Ne derlandse Spoorwegen aan de Ca- tharijnesingel te Utrecfnt een mo nument onthullen. Het gedenkteken, dat door de beeldhouwer W. J. Valk uit Eelder- wolde (Groningen) werd vervaar digd, beeldt de gemeenschappelijke verzetsstrijd als een op hetzelfde doel gericht streven van verschil lende mensengroepen uit. Het wordt gesymboliseerd door vier figuren, welke achtervolgens het verzet, de inkeer in beeld brengen. Het verzet wordt gesymboliseerd door een man nenfiguur, dié gereed staat he+ kwaacf met wortel en tak uit te roeien. Rechts van deze figuur staat een vrouw, die de moederzorg uit beeldt. Zij geeft uitdrukking aan de stille strijd, die de vrouwen moe dig hebben gestreden. De eendracht wordt gesymboliseerd dooi een jon geling die twee einden van touw aan elkaar knoopt. Het laatste beeld; is weer een vrouwenfiguur en dit beeld legt de nadruk op de gedachte, dat al het ondervonden leed niet mag worden vergeten. Het moet de mens. inspireren tot hogere strevingen. Hij bekent precies wat Moskou wil •VOALS reeds gemeld, verloopt het gisteren te Boedapest aangevangen proces-Rajk geheel volgens de plannen. Laszlo Rajk, de 40-jarige Hon gaarse oud-minister van buitenlandse zaken en eens één der machtigste communistische leiders in Hongarije heeft volmondig bekend, dat hij sinds zijn 22ste jaar een politiespion in de communistische partij geweest was. De chef-monteur van de Stork- fabrieken, Ter Ellen, uit Hengeloi, die ernstig werd gewond bij de ont ploffing, welke Donderdag in een strokartonfabriek te Nieuweschans plaats vond, is overleden. Rajk, die zich apathisch toonde, bekende het hem ten laste gelegde tot in de kleinste details. Hij ging te rug tot een dag in 1931, toen hij als jong communist door de politieke politie van de Hongaarse dictator Horthy werd gearresteerd. Hij zou toegestemd hebben in een voorstel, dat hij zou worden vrijgelaten, in dien hij voortaan voor de politie in de communistische partij wilde spion neren. Aan het eind van de oorlog kwam Rajk naar zijn zeggen in dienst van kolonel Kovacs een vroegere Ame rikaanse militaire attaché te Boeda pest, die werd uitgewezen wegens be weerde hulp aan anti-cómmunistische vluchtelingen uit Hongarije met wie hij gecomplotteerd zou hebben om een rechtse regering te Boedapest aan het bewind te brengen. Rajk verklaarde tegenover het Hof, dat hij kolonel Kovacs gedetailleerde inlich tingen gaf over alle anti-Sowjet-Rus- Indien dan IN het voorlopig verslag der Twee- de Kamer betreffende het wets ontwerp inzake belastingherziening (zie elders in dit nummer) uiten „zeer vele leden"' hun ontevreden heid over het feit, dat de belasting druk te hoog blijft. Deze zeer vele leden hebben ge lijk. Men maakt zich volstrekt niet schuldig aan een zekere demogagie, als men dit feit constateert en er omonwonden en onvoorwaardelijk, zijn ontevredenheid over uit. Deze „zeer vele leden" verklaren verder, dat, indien de belastingont vangsten, gezien de huidige uitga ven, niet kunnen worden verlaagd, dan de uitgaven verder verlaagd moeten worden. De huidige belas tingdruk, zo zeggen zij, kan en mag niet gehandhaafd! Van de mening dier „zeer vele le den" kan noch duidelijker noch krachtiger den volke worden kennis gegeven. Ni' wachten we met intense be langstelling af wat de beraadslagin gen in de Tweede Kamer tot resul taat zullen hebben. Als tweede zeer belangrijke stap in dezelfde richting noemde prof. Lieftinck een gezamenlijke actie van de Ver. Staten en Engeland om de productiviteit en de koopkracht van de Oost-Aziatische landen te vergro ten. Dit zou de Europese landen in staat stellen op grote schaal naar Oost-Azië te exporteren. Op hun beurt zouden de Oost-Aziatische lan den meer dan voorheen naar de dol- largebieden kunnen exporteren. Op deze wijze zou de onmisbare drie- hoekshandel tussen West-Europa. Oost-Azië en het Westelijk halfrond kunnen worden hersteld. Prof. Lieftinck illustreerde dit we reldprobleem door te wijzen op de toestand in de Beneluxlanden. Hij '^erinnerde er aan, dat Nederland x:jd een nadelig saldo met België _.i Luxemburg had. Voor de laatste oorlog gaf dit nimmer aanleiding to bezorgdheid omdat Nederland mt* andere landen voordelige saldi had. die het tekort konden dekken. Thans kon het overschot in sterling, als ge volg van de Nederlandse handel mei andere landen dan België en Lu xemburg, niet worden gebruikt om laatstgenoemde landen te betalen omdat zij zelf al genoeg ponden heb ben. Dit bewees volgens de ministe' dat de gehele kwestie kan wordeT? teruggebracht tot de omwisselbaar heid van ponden in dollars. Als men het eens zou kunnen wor den over de wijze om de omwissel baarheid tot stand te brengen en dan ♦heen zou eventueel moeters worcien overwogen of het als laat ste stap nodig zou zijn het pond te devalueren. Het zou dan nog moge lijk zijn, dat devaluatie niet nodij was. sische groepen in Hongarije. Tenslotte zou hij spion voor Tito geworden zijn. Eerst had hij gedacht, zo zeide hij, dat slechts enkele van de huidige Joego-Slavische Uiders als agenten van de Amerikanen werkten, doch een bespreking, die hij had metrJco- lonel-generaal Rankovic, de Joego- Slavische minister van binnenlandse zaken, bracht hem tot de overtuiging, dat de voornaamste Joego-Slaviscehc leiders, onder wie Tito zelf, voor de Amerikanen werkten. Het Joego-Slavische plan zou zijn geweest de Oost-Europese landen van de Sowjet-Unie te scheiden en tot één federatie te maken, die met Ame rikaanse steun van Belgrado uit gere geerd zou worden. De Verenigde Sta ten zouden, als de tijd voor een staatsgreep rijp was, de Sowjet-Unie afleiden, zodat deze niet zou kunnen interveniëren, aldus Rajk. De door Rajk genoemde Amerikaan- Kovacs, die thans te New York ver toeft, heeft a'daar, verklaard, dat hij Rajk nooit r-J- dat deze bovendien nog geen minister toen Kovac.. ./as. R.T.C. reisde naar Namen WEEK-END RETRAITE. De leden van de centrale commis sie van de R.T.C. (van wie werd aangekondigd, dat zij het week-end in het buitenland zouden doorbren-« gen, om rustig te kunnen praten), zijn gistermiddag per auto naar Namen (België) vertrokken, waar de besprekingen zullen plaats vin den in het Chateau de Namur. Het gezelschap telt in totaal negentien personen. Naar verluidt zijn specia le schikkingen getroffen met de Belgische regering, zodat de grens kan worden overschreden zonder de gebruikelijke formaliteiten, aange zien de Republikeinen slechts Repu blikeinse paspoorten bezitten. Het gezelschap is gisteravond te Namen aangekomen. De directeur van het hotel, waar 'het gezelschap zal logeren, deelde mede dat hij ongeveer twintig man verwachtte. In het hotel zijn geen speciale maatregelen genomen voor de ontvangst van de gasten uit Den Haag. De Nederlandse minister van Overzeese Gebiedsdelen, mr. J. H. van Maarseveen, de Republikeinse premier Mohammed Hatta en sul tan Ham id zullen aan het hoofd der drie delegaties staan. Vóór-Unie op 1 October? PERSPECTIEF VOOR BENELUX. Naar de diplomatieke correspon dent van A.N.P.-Aneta uit betrouw bare bron verneemt, bestaat er gro te kans, dat de Benelux Vóór-Unie thans op zeer korte termijn tot stand zal komen. Als de onderhandelingen, die nu gaande zijn, met succes worden be kroond, zou het zelfs mogelijk zijn, dat de Vóór-Unie nog op 1 October a.s. van kracht zal worden. Verlieslijst gedaald met 80r,/° Sfnds de cease fire'' De order „Staakt 'het vuren", wel ke op 11 Augustus voor Java en op 15 Augustus voor Sumatra is inge gaan, heeft de verliezen van de Ne derlandse troepen in Indonesië aan zienlijk doen dalen. Hoewel uiteraard de beide overzichten van de nale- ing van het Bestand, welke minis ter Van Maarseveen inmiddels de Tweede Kamer heeft toegezonden, „ter strikt vertrouwelijke kennisne ming" voor de Kamerleden blijven aldus meldt de „Volkskrant" wordt van officiële zijde medege deeld, dat sinds 11 Augustus de Ne derlandse verliezen met 80 percent zijn afgenomen. Niettemin zijn na 10 Augustus in totaal nog 31 leden van de Koninklijke Landmacht en het K.N.I.L. gevallen. Drie militairen zijn aan hun eerder opgelopen ver wondingen bezweken. NED. VERLIEZEN IN INDONESIë. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende ver liezen in Indonesië zijn gerappor teerd: Koninklijke landmacht: gesneu veld 6 September soldaat W. Th. Wolters uit Duiven (Gld.). Koninklijk Ned. Ind. Leger: ge sneuveld 2 September 1949 soldaat Moehamad Enoeng uit Indonesië. Minister Stikker bij Acheson Minister Stikker heeft gisteren in Washington een uur lang met zijn Amerikaanse collega Acheson gecon fereerd. Ambassadeur Van Klef fens was ook aanwezig. Naar mr. Stikker later meedeelde is gesproken over het Atlantisch Pact en de Indonesi sche kwestie. De berichten; dat dé Ronde-Tafelconferentie in een impas se is geraakt, verwees de minister naar het rijk der sensatie. Vóór zyn bezoek aan Acheson gaf mr. Stikker uiting aan de ingenomen heid van de Nederlandse regering met het besluit van de Verenigde Sta ten om het tien-punten-program tot alle Marshalllanden uit te breiden. Dit betekent volgens de Nederland se minister waarschijnlijk, dat Ame- rikt meer tin en rubber uit Indone sië en meer bauxiet uit West-Indië zal gaan invoeren. Cripps optimistisch Over oplossing van het dollarvraagstuk Alvorens uit New York per vlieg tuig naar Engeland terug tc keren heeft sir Stafford Cripps Vrijdag ver klaard: „Ik ben vol optimisme". Hij voegde eraan toe: „Ik ben er van overtuigd, dat wij werkelijk werk hebben verricht, dat zal bijdragen tot de oplossing van het dollarvraag stuk." Sir Stafford gaf geen commentaar op het vraagstuk van de devaluatie van het pond sterling. In zijn verklaring zeide sir Staf ford nog: „Wij geloven een nieuwe weg te zijn ingeslagen, die ons veel kans geeft, dat wij de moeilijkheden zullen oplossen. Maar, zoals dit met alle moeilijkheden het geval is, met de oplossing der moeilijkheden zal wel enige tijd gemoeid gaan. Maar wij zijn zeer optimistisch, dat het re sultaat goed zal zijn." GRIEKSE OPSTANDELINGEN WILLEN VREDE De Griekse opstandelingen hebben de V-N. doen weten, aldus is te Lake Success medegedeeld, dat zij gaarne tot een „eervolle democratische over eenkomst" willen komen ..ter be ëindiging van de broederstrijd in Griekenland". r - - "?.A W ps g JfPj i I H jiI t' I fi INTERGEALLIEERDE VRIEND- SCHAPSTREIN TE UTRECHT. De intergeallieerde vriendschaps- trein, welke door de Belgische spoorwegdirectie ter beschikki!>g is gesteld van de „Association Inter- alliée des Résistantsdu Rail" wordt vandaag in tegenwoordigheid van de minister van Verkeer en Water staat, mr. D. G. W. Spitzen, en een aantal andere autoriteiten, op het station Maliebaan te Utrecht over gedragen. In deze trein, welke uit vier rijtuigen bestaat, is een ten toonstelling ingericht, welke het verzet in beeld brengt. Hij had z'n bekomst Joseph Reimann, de zoon van de West-Duitse communistische leider Max Reimann, is na zijn vlucht uit de Sow jet-Russische zóne, waar hij in dienst was bij de politie, te Ahlen in Noordrijn-Westfalen aangekomen. Hij verklaarde daar aan een corres pondent van Reuter, dat hij „genoeg had van de Sowjet-Unie" en dat alle Duitsers, diein Sowjet-Russische krijgsgevangenschap waren geweest v,an hetzelfde gevoelen waren. Hi was absoluut niet van plan in de politiek te gaan. Ook daarvan had hij zijn bekomst, aldus zeide hij. De po litie in de Sowjet-zóne was volgens hem een pseuda-militaire organisatie „waarvn het doel geheel duidelijk is". Het belangrijkste gedeelte van de opleiding aan de politieschool te Torgau, welke hij had meegemaak was politieke vorming „dat wil zeg gen, de vorming der mannen tot goe de communisten". De dienst bij de politie was verder geheel op militai re leest geschoeid. De vlucht van zoonlief, die zulke onaangename ervaringen opdeed, is niet bepaald een reclame voor pa! KOREAANSE GEVANGENEN BREKEN UIT. Negentig Koreaanse communisten en andere gevangenen zijn gedood bij een poging om uit de gevangenis van Mokpo, een haven in het Zuidwesten van Korea, te ontsnappen. Ook vijf leden van het gevangenispersoneel verloren het leven, aldus deelde de minister van binnenlandsp zaken van Zuid-Korea mee. Zestig van de 408 gevangenen, die uitbraken, werden weer gearresteerd, maar naar 258 wordt nog gezocht. De 1.500 personen, die in de ge vangenis van Mokpo zijn opgesloten, zijn voornamelijk guerillastrijders, die werden gevangen genomen tij dens de communistische opstand in Maart j.L op het eiland Tsjejoe voor de Zuid-Koreaanse kust. OOK ZIJ KOZEN DE VRIJHEID. Vijf jonge Polen hebben de piloot van een Dakota van de Poolse lucht vaartmaatschappij „L.O.T." gedwon gen inplaafs van naar Kattowitz naar Zweden te vliegen. Het toestel land de Vrijdagmorgen op Soederman- lands, 'n vliegveld bij Stockholm. De piloot was bedreigd met twee ouder wetse revolvers, de overige leden van de bemanning en zeven andere pas sagiers waren in bedwang gehouden met speelgoedpistooltjes. De vijf Polen verklaarden aan de Zweedse beambten, dat zij door de Poolse geheime politie werden ge zocht en naar Amerika wensten door te reizen. WEEK OFFER Het lot der 700.000 vluchtelingen is ook thans nog zo tragisch, omdat zij na het beëindigen der vijandelijkhe den zo innig verlangen terug te ke ren naar hun eigen land, hun eigen dorp, hun eigen huis. Maar helaas „het schijnt dat de bezettende Jood se macht dat vraagstuk niet vanuit deze hoek wil bezien" (Mgr. E. Ha- kim, Bisschop in Galilea). Van de andere kant bieden de Ara bische landen, waar de ballingen zich momenteel bevinden, geen mogeljjk- neid om hen blijvend op te nemen in de bevolking. Daarom kan alleen door samen werking van alle landen een oplos sing gevonden worden. Maar intus sen moeten de duizenden toch leven!! En dan is er slechts één middel, n.l. de christelijke naastenliefde, waartoe de Paus ons zo herhaaldelijk en zo plechtig heeft aangespoord. Wanneer er morgen dan in alle kerken een collecte wordt gehouden voor die ongelukkige ballingen, dan zal Katholiek Nederland tonen, dat de naastenliefde, voor het eerst ge predikt in de velden van Palestina, ook hier nog bloeit. Bovendien zal de opbrengst dezer collecte ten goede komen aan die honderdduizenden andere „ontheem den" uit Centraal en Oost Europa. Deze éne keer, dat voor al die el lende iets van ons gevraagd wordt, zal een groots en davenrend succes opbrengen!! U kunt Uw grotere en kleine gaven ook storten op Giro: 530.500, adres: Comité „Pro Palestina", Vic. van Al- phenlaan, Boxtel. Comité „Pro Palestina" („Apostolaat der Hereniging"). VOORZITTER KATHOLIEKE GRAFICI ONTVANGT PAUSELIJKE ONDERSCHEIDING. In het Bondsgebouw van de Ne derlandse Katholieke Grafische Bond in Amsterdam heeft, aldus de „Volkskrant", pater A. M. A. Brink- hoff S.J., geestelijk adviseur van ge noemde organisatie de pauselijke onderscheiding Pro Ecclesia et Pon- tifice uitgereikt aan de heer B. Leyn. De gedecoreerde is landelijk voorzitter van de Katholieke Gra fische Bond. De afdeling Amsterdam van de bond viert thans haar dia manten jubileum. £en kaAAeltje... „Wie wind zaait zal storm oog sten" uit een klein ruzietje kan vijandschap groeien.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 1