S)e CeiclóeSou/fca/nt de ps over De Vebo te Leiden Internationaal bestuur over Jeruzalem Niet zo pessimistisch, zegt Jaspar Black over herwaardering valuta's WOENSDAG 14 SEPTEMBER 1949 40stc JAARGANG No- 111 Directear: C. M. VAN HAMERS VELD. Hoofdredacteur: TH. WILMER. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" Pagii Bur. Papengracht 32, Telef. 20015, Adm. en Advert. 20826, Abonn. 20935 - Abonnementsprijs f0.32 p. w., f 1.40 p. mnd., f4.15 p kwart. Franco p. p. I 4.90 - Advert.: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes 11.50 Plan van de Verzoeningscommissie De verzoeningscommissie voor Palestina van de V- N. heeft een plan ge publiceerd voor een internationaal bestuur van Jeruzalem, volgens het welk de stad permanent verdeeld zou blijven in twee gemilitariseerde zones, die een hoge graad van zelfbestuur genieten. Volgens het plan zou er een commissaris van de V. N. voor Jeruzalepi komen en een bizo naal parlement van Joden en Arabieren met een vertegenwoordiging van de minderheden. Het plan zal worden ingediend bij de Algemene Verga dering van de V.N., welke 21 September te Lake Success begint. Volgens het plan zal de V.N.-com- missaris een toeziende en coördine rende taak hebben, terwijl de andere bevoegdheden bij de plaatselijke autoriteiten in beide zones zullen be rusten. De commissaris zou door de Alge mene Vergadering moeten worden benoemcj. Hij zou een garde mogen vormen voor de bescherming van de Heilige Plaatsen in Jeruzalem en voorsteden en voor gebruik als lijf wacht voor zichzelf en zijn staf. Geschillen tussen de commissaris en de plaatselijke zóne-autoriteiten zouden voorgelegd moeten worden aan een internationaal hof, samenge steld uit rechters, die door de Alge mene Vergaderiig zouden moeten worden aangewezen. Een gerechtshof, samengesteld uit door de Joodse en de Arabische auto riteiten aangewezen rechters en door het internationaal gerechtshof be noemen rechters, zou de burgerlijke en strafzaken moeten behandelen, waarbij Joden of Arabieren zijn be trokken. Men neemt aan. dat de regering van Israël waarschijnlijk een eigen ontwerpstatuut aan de Verenigde Naties zal voorleggen. Zij zou even eens internationaal toezicht op de Heilige Plaatsen voorstellen. De vier Arabische landen, die op de conferentie te Lausanne vertegen woordigd v/aren, hebben nog niet te kennnen gegeven of zij ook een ont werp zullen opstellen. De verzoeningscommissie, die door de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties vorig jaar is in-ge- steld, heeft met het ontwerp-statuut voor Jeruzalem een deel van haar drieledige taak volbracht. Zij is er niet ingeslaagd het probleem der Arabische vluchtelingen op te lossen of de grenzen van Israel vast te stel len- RUSLANDS 38STE VETO IN VEILIGHEIDSRAAD. De Sow jet-Unie heeft gisteren voor de 38ste m'aal haar veto in de Veiligheidsraad uitgesproken, toen zij zeven maal achtereen haar stem verhief tegen het meerderheids besluit om Portugal, Italië, Oosten rijk, Finland, Eire, Trans-Jordanië en Ceylon voor het lidmaatschap van de Verenigde Naties aan de Al gemene Vergadering aan te bevelen, De Sowjet-Unie had een resolutie ingediend om deze landen met Bul garije, Roemenië, Hongarije, Alba nië, de Mongoolse Volksrepubliek en Nepal en bloc voor het lidmaatschap goed te keuren. DE WINTER KOMT. In grote gebieden van de V.S. heeft de koude thans haar intrede gedaan, waardoor de Oostkust be dreigd wordt met storm. In Montana Wyoming en Dakota daalde de tem peratuur tot zes graden (Celsius) on der nul. In Alaska woedde een sneeuw storm, waardoor duizenden bomen ontworteld werden, een hoogspan ningslijn gestoord en het 'verkeer gestremd. Kerk en Staat in Tsjecho-Slowakije VERSCHERPING VERWACHT. Waarnemers te Praag zijn van me ning dat het memorandum, dat de Tsjechoslo waakse bisschoppen aan de regering te Praag hebben doen toekomen, en waarvan de inhoud gisteren is gepubliceerd, waarschijn lijk tot gevolg zal hebben dat de strijd tussen Kerk en Staat in Tsje cho-Slowakije een scherper aspect zal krijgen. Van regeringszijde is verklaard dat „te gelegener tijd" een verkla ring zal worden uitgegeven, waarin het standpunt der wereldlijke auto riteiten uiteen zal worden gezet. Thans werd slechts te kennen gege ven dat de inhoud van het memo randum der bisschoppen „niet op waarheid is gebaseerd". Men meent, dat dit een aanwijzing vormt, dat de wereldlijke autoriteiten niet voornemens zijn het vredesaanbod van de bisschoppen te aanvaarden, nu dit, naar men van gezaghebben de zijde van mening is, gepaard gaat met een lange lijst van voor waarden, eisen, protesten en waar schuwingen. Nieuwe president recipieert TE BAD GODESBERG. Gisteren heeft de nieuwe West- Duitse bondspresident dr. Theodor Heuss een receptie gehouden te Bad Godesberg. De uitnodigingen waren beperkt tot de hoogste politieke, ker kelijke, industriële en journalistieke persoonlijkheden, benevens de voor naamste ar^eidersleiders in het land. De voornaamste buitenlandse diplo maten in Duitsland waren eveneens aanwezig. De receptie werd des avonds gevolgd door een diner in een nabijgelegen kasteel, waar 1500 mensen een uitnodiging voor ont vingen. De Fransman Pencet, die de ge lukswensen uitsprak namens de Amerikaanse, Engelse en Franse ho ge commissarissen, zeide: PROF. THEODOR HEUSS, de presi dent van de nieuwe Westduitse Re publiek, legt de eed af. „Voor de eerste maal na de ver- schikkelijke gebeurtenissen der laatste jaren is uw land weer in con ditie, als ik het zo mag zeggen. Het streven en de hoop van het land vin den hun belichaming in uw persoon. Wij verheugen ons, dat wij in staat zijn geweest het pad te effenen, dat tot deze grote daad heeft geleid. On ze wens is de uwe; n.l. dat Duitsland, geschoold door harde ervaringen, de weg van de democratie zal hervin den, die het zal terugvoeren in de kring der vrije en vredelievende vol ken." Dr, Heuse antwoordde, dat het de oprechte wens van het Duitse volk is, weer lid te worden van de Euro pese gemeenschap. Ons diep geloof in de gemeenschappelijke idealen en de sociale verantwoordelijkheid zal ons de kracht geven de moeilijkhe den te bovefi te komen. Benelux is een kwestie van tijd „I_|ET IS MIJN OVERTUIGING, dat de Nederlands'Belgisch-Luxem- **burgse economische unie op 1 Juli 1950 een feit zal zijn, ondanks het scepticisme waarmee de samen werking der drie landen thans over het algemeen wordt bezien", aldus mr. dr. E. Jaspar, secretaris-generaal der Nederlands-Belgische douane-u nie, tijdens een rede, die hij Dins- dr -middag te Eindhoven heeft ge houden. den gezien. Unificatie van belastin gen en accijnzen, van omzetbelasting en het systeem van heffing is nog slechts een kwestie van tijd. In een enthousiast en boeiend be toog gaf mr. Jaspar een uiteenzet ting van de stand der Benelux-za- ken. Benelux is een „test-case" voor grotere ondernemingen, zoals bij voorbeeld voor de economische sa menwerking der achttien Europese landen die deel uitmaken van de E.C.A. Benelux is zeker niet kwij nend, zo zeide mr. Jaspar en met na me in België is de drang tot samen werking nog steeds zeer sterk aan wezig. Bij alles zullen wij de moed moeten hebben met elkaar in over leg te treden en de Nederlanders zullen moeten tonen van de goede geest bezield te zijn door afstand te willen doen van de hoogte van hun eigen standpunt. Sinds het bezoek van minister Van Zeeland aan minis ter Stikker is men met de verwezen lijking van de thans iets vertraagde voor-unie veel verder gevorderd. De voor-unie voor het handelsverkeer kan zelfs al spoedig tegemoet wor- Stimulans voor Europa s export r\E PRESIDENT VAN DE INTER U Wederopbouw, Eugene R. Black, verslag der Wereldbank op de gem gouverneurs van I.M.F. en Wereld aangedrongen op herwaardering van bevordering van de export naar het Het belangrijkste voor Europa, zo verminderen en de export naar het trekkelijk te maken als de verkopen dere gebieden. „Naar mijn mening", aldus Black, „moeten verschillende gedragslijnen gevolgd worden, om dit doel te be reiken. De eerste is invoering van een stelsel van wisselkoersen, dat de landen met een nadelig dollar-saldo zal steunen, om op de wereldmark ten te kunnen concureren. De tweede maatregel moet zijn, verlaging van de binnenlandse pro ductiekosten door zowel de efficien cy van bedrijfsleiding en arbeids krachten te vergroten als de last der indirecte kosten, voornamelijk re geringsuitgaven, die door de produ centen gedragen moeten worden, te beperken. Over de druk der regeringskos- ten op de productie zeide Black, dat na de tv/eede wereldoorlog vele re geringen de verplichting op zich hadden geladen van uitgebreide pro gramma's van sociale welvaart. Nie mand kan haar het recht betwisten dit te doen, wanneer zij over de mid delen daarvoor beschikken. Onge lukkigerwijze is gebleken, dat vele landen zich thans geen grootscheep se programma's voor sociale diensten kunnen permitteren, zonder, hetzij NATIONALE BANK voor Herstel en heeft, bij de indiening van het jaar- eenschappelijke bijeenkomst der bank te Washington rechtstreeks Europese valuta's, als middel tot dollargebied. zeide Black, is de exportkosten te dollargebied minstens even aan- op de binnenlandse markt of in an- de levensstandaard in ander opzicht te beperken, of hun productieve in vesteringen die in de toekomst een betere levensstandaard mogelijk moeten maken, te besnoeien. Volgens Black is het van belang, dat de Europese landen krachtig geconcentreerde maatregelen treffen tot uitbreiding van hun markt in de Verenigde Staten en Canada. In dit verband wees Black er nog op, dat de Amerikaanse douanetarie ven, ondanks de grote verlagingen sedert de jaren kort na 1930, een be lemmering blijven vormen voor de invoer van buitenlandse goederen. DR. BARUCH ONTVLUCHTTE HOLLANDSE WINTER. Dr Herman Baruch heeft na een bezoek aan Truman tegenover de pers verklaard, dat hij als ambas sadeur in Nederland is afgetreden, omdat hij niet opnieuw een Neder landse winter wilde doormaken. Hij vond het met het oog op zijn 77-jarige leeftijd raadzaam, om na drie jaar het koude Hollandse weer te hebben doorstaan naar huis terug te keren. Clttó pcuit moet V^. WANT DE OOGST IS DIT JAAR MEER DAN HET DUBBELE (Van een speciale medewerker) Overal in ons land is de fruitoogst overweldigend. Dat geldt vooral de appelen en peren, waarvan de op brengst dit jaar twee tot 2]/2 maal groot is dan normaal. Maarheel veel is van mindere kwaliteit. Als men dat weet, klinkt het bericht over fruit op de mestvaal niet zo schril Nochtans moeten we alles doen, om de oogst te plaatsen, ,zo verzekerde ons de vertegenwoordiger van het Centraal bureau van de tuinbouw» veilingen m Nederland en de Fruit telers-organisatie, die wij hadden op gezocht in verband met enkele alar merende berichten in de pers. In Tiel had men reeds een grote vergadering belegd in verband met de ongunstige gang van zaken; maar het bericht, dat weer fruit naar West Duitsland kan worden uitgevoerd heeft gelukkig gunstiger perspectie ven geopend. Onze zegsman verklaarde, dat zelfs in normale fruitjaren wij mede pp export zijn aangewezen, laat staan dus dit jaar met zijn overvloedige oogst. Nu wordt aan de ene kant de uitvoer belemmerd, anderzijds moest worden geconstateerd, dat ook in de landen, waarheen we exporteren, de fruitoogst overweldigend is. Er is gelukkig een troost, namelijk dat er voor goed fruit altijd afzet is. Men ziet dat in de Betuwe en ook in Zeeland met de appels en de pe ren, men ziet het bijvoorbeeld in het Westland met de druiven en de perziken. Dat betere fruit moet een bepaalde maat hebben en krijgt een betere verpakking dan de gewone veilingkisten. In de buitenlandse af deling van de Jaarbeurs kan men dit exportfruit bewonderen. Enge land en Duitsland zijn doorgaan: goede afnemers; kleinere hóeveel heden gaan naar Frankrijk en Zwe den, en een enkele keer neemt ook Canada van ons af. Het minderwaardige fruit, vooral •het zogenaamde kroet, dat zijn val- appelen, gaat naar de fabrieken voor de verwerking tot appelsap, stropen jams en pectine, dat is de stof, die maakt dat de jam geleert. Voor de kroet krijgen de kwekers 2]/2 cent betaald. Naarmate de omstandighe den van levering verbeteren, hoopt men de marktprijs op beter peil te brengen. Wij menen, dat men dit in de winkels wel zal merken. LEVENSGEVAARLIJK Gedood bij poging om in rijdende tram te springen. In de Jonker Fransstraat te Rot terdam probeerde de 66 jarige J. B. A., wonende te Fijenoord op lijn tien te springen. Daar de tram juist van de halte wegreed, waarschuwde de conducteur hem nog om niet te springen. De man sprong toch, greep de linker handgreep, maar sprong echter mis en werd tegen de achter wand van de tram geslingerd. In be wusteloze toestand werd hij naar het Bergwegziekenhuis vervoerd, waar hij bij aankomst bleek te zijn over leden. LODEWLJK VAN DEYSSEL 85 JAAR. Donderdag 22 September hoopt de letterkundige dr. K. J. L. Alberdingjc Thijm, bekend onder het pseudoniem Lodewijk van'Deyssel, zijn 85ste ver jaardag te vieren. Het bestuur van de Haarlemse sociëteit Teisterbant heeft 't initiatief genomen zijn ere-voorzitter en stad genoot op die d^g te huldigen. Het gemeentebestuur heeft hiertoe de renaisancezaal van het Frans Hals museum beschikbaar gesteld, waar des middags van half vier tot vijf uur gelegenheid zal zijn de jarige gelukwensen aan te bieden. Prof. dr. W. J. M. A. Asselbergs Anton van Duinkerken) zal de feestrede uitspreken. «Sprookjescorso in MevfistweeCde MAAR ZUNDERT HEEFT DE KROON GESPANNEN! (Van een speciale medewerker) De bloemenweelde van Aalsmeer zoekt een uitweg. Die heeft ze gevon den, niet slechts in een plaatselijk corso, maar in een stoet, die naar 's lands hoofdstad trekt en daar uren lang in de straten duizenden en dui zenden bewonderende mensen opeist. Dat schijnt traditie te worden. In het culturele centrum van het Vondelpark hebben wij die kleurige en frisse stoet aan ons zien voorbij trekken. Het tempo was wat snel, zodat er niet veel gelegenheid was, alles eens goed -te bekijken. Zo zal het ook de officiële gasten zijn gegaan: de burgemeesters van Amsterdam en Aalsmeer en verscheidene deelne mers aan de Ronde Tafelconferentie die voor deze gelegenheid in auto's uit Den Haag waren overgekomen. Het meeste applaus gold wel de eend van Eveleen, een enorme rijden de vogel, samengesteld uit duizenden en duizenden bloemen. Geestig was de ooievaar, die met een borelingske in de snavel kwam aangesneld. Een fantastisch grote korf puilde "it va^ gele dahlia's; fijn van compositie was de open auto, opgesierd met een weelde rose anjers; een danspaar in rood/paars maakte bedrijfsreclame zoals trouwens menig andere inzen ding deed; er reed een oude Ford uit 1924 mee, uit de prille dagen dus van de wereldindustrie; ook viel te be wonderen een rijdend karpet van formaat, waarvan de tinten ons wat te uitdrukkelijk voorkwamen. Uit 't oogpunt van sierkunst was inzen ding van de groep hoveniers stellig van betekenis. Hoe nu was onze totaalindruk? Nog vóór het défilé begon, werd een jongedame uit de rij der toe schouwers weggehaald en we hoor den haar begeleider zeggen: als je nu voor de microfoon van de radio-op name staat, zeg dan. dat je nog nooit zoiets hebt gezien. Toen echter het corso ach-ter de rug was, hebben wij ons wel even verbaasd wegens die (voorbarige) mededeling. Want en kele dagen eerder was Zundert veel grootser en origineler voor de dag ge komen. Het bewijs? Zie het filmjour naal van deze week, dat eerlijker is dan in dit geval het radiojournaal. Intussen wil allerminst gezegd zijn dat het corso van Aalsmeer zelfs niet voor verwende ogen niet de moeite rijkelijk waard was. WETSONTWERP HOUDENDE INTERIMREGELING VOOR SURINA INGETROKKEN. Krachtens bij Kabinetsrescript van 10 September 1949 ontvangen mach tiging van H.M. de Koningin hebben de minister zonder portefeuille mr. J. R. H. van Schaik, de minister van Overzeese Gebiedsdelen mr. J. H. van Maarseveen en de minister zon. der portefeuille de heer L. Goetzen aan de voorzitter der Eerste Kamer medegedeeld, dat het ontwerp van wet, houdende een interimregeling voor Suriname, bij de Tweede Ka mer der Staten-Generaal ingediend bij koninklijke boodschap van 12 Juli 1949 wordt ingetrokken. VERNIELZUCHT DER DARUL ISLAM. Strijdgroepen van de Darul Islam hebben Zaterdag te Leles in West- Java 119 huizen van de kampong Nagkalea in brand gestoken. In het district Leles zijn in het geheel reeds vierduizend huizen vernield. De lei ders van de Darul Islam: Hadji Zai- nal Abiciin en Hadji Affendi bevin den zich op het ogenblik in het ge bied ten Zuiden van Garut, vanwaar reeds verscheidene gevallen van brandstichting worden gemeld. „DE HORIZON WIJKT' De ANWB heeft de filmstudio „De Hoge Vuursche" opdracht gegeven tot het vervaardigen van de speelfilm „De horizon wijkt," die een tijdsduur van vijftig minuien zal krijgen. In deze film wordt de ontwikkeling van m 'i i:i d het verkeer en tourisme in beeld gebracht. Zowel een postkoets als de eerste auto, velocipèdes en .draisiné's (loopfietsen) hebben een belangrijke rol. In de buurt van Schipluiden worden opnamen gemaakt. De eerste auto passeert een postkoets. Zou daar de oplossing liggen Minister Van Maarseveen heeft gistermiddag na afloop van de ver gadering der centrale commissie der RTC medegedeeld, dat de voltallige centrale commissie zich Vrijdag voor een week-end in het buitenland zal terugtrekken. Waarschijnlijk bete kent dit, dat men op een schip gaat vergaderen. Men zal hier op in formele wijze de geschilpunten, wel ke zijn gerezen bespreken en trach ten op deze wijze de voortgang van de conferentie te bespoedigen. Men hoopt Maandag a.s. weer in Neder land terug te zijn. De voorzitter van de conferentie, dr Drees zal bij de besprekingen aanwezig zijn evenals de UNCI. Vermiste militairen keerden terug Zes militairen van de Koninklijke Landmacht, die als vermist te boek stonden, zijn gezond en wel in Poer- wokerto teruggekeerd. Zij waren door de republiek geinterneerd en werden gisteren, in het kader van de wederzijdse vrijlating van krijgs gevangenen en ontvoerde bestuurs ambtenaren, op vrije voeten gesteld. Zes andere militairen, die op 2 September in de omgeving van Ma- lang waren ontvoerd, zijn eveneens behouden teruggekeerd. Marine-basis Surabaya IN NEDERLANDSE HANDEN, ZEGT AMERIKA. Nimmer heeft het Amerikaanse Departement van Buitenlandse Za ken de kwestie van het vestigen van een Amerikaanse marinebasis te Surabaja met Nederlandse instanties opgenomen, zo werd van officiële zijde te Washington aan de New Yorkse correspondent van „Trouw" verzekerd niaar aanleiding van de jongste geruchten daaromtrent. Men wees er op, (|at dit niet wil zeggen, dat Amerika geen belangstelling heeft voor een marinebasis in de Archipel. Washington acht het van belang, dat marinebases in Indonesië in handen zijn van een bevriende niet-communistische natie in dit geval Nederland. Amerika wenst primair geen marinebases voor zich zelf. In verband met de critiek, die het Amerikaanse standpunt in de Indo nesische kwestie in Nederlandse kringen heeft ondervonden, verze kerde men te Washington, dat de Ver. Staten slechts belang hebben bij een oplossing van het geschil. Amerika wil in geen geval de Ne derlandse beleggingen in Indonesië „uitdrijven", doch integendeel zo veel mogelijk bevorderen, dat een klimaat wordt geschapen, dat beleg gingen door Nederland en andere landen in Indonesië aantrekkelijk maakt. Amerika ziet niets liever dan dat de Nederlandse beleggingen in Indonesië worden aangemoedigd en dat „dividenden weer beginnen te vloeien", hetgeen van belang wordt geacht voor de gehele Westeuropese economie. GEVECHT MET KROKODILLEN. In een kampong aan de rivier Soengei Nipah in de buurt van Tand jong Morawa op Sumatra's Oostkust- heeft een kampongbewoner dezer dagen achtereenvolgens vier kroko dillen gedood. De man werd levens gevaarlijk gewond en is direct in het ziekenhuis opgenomen. Men vreest voor zijn leven, daar hij vrij veel bloed heeft verloren. Door de zware regens en de bandjirs in de laatste weken was de rivier buiten haar tevers getreden en daardoor kwa men er vele krokodillen op het land. De kampongbewoner hoorde op die bewuste morgen een hevig gekakel. Hij rende naar buiten en zag hoe zijn kippen door een krokodil werden aangevallen. Met een speer gewapend ging hij onverschrokken het monster te lijf en doodde het. Toen hij zich omdraaide ontdekte hij echter nog drie andere krokodillen. Opnieuw bond hij de strijd aan, waarbij het heet toeging. Hoewel de man kans zag de drie ondieren te doden liep hij zelf zware verwondingen op. Moeizaam sleepte de man zich naar zijn huis, maar voor de deur werd hij weggesleept door een vijfde kro kodil. Ogenblikkelijk trok hij zijn mes en verdedigde zich daarmee. An dere kampongbewoners kwamen de uitgeputte strijder te hulp en slaag den er in om ook dit monster on schadelijk te maken. Een. lo4w(fje.„ „De ware christen verzaakt (dus) in het geheel niet aan de werken van het aardse leven, evenmin on derdrukt hij zijn natuurlijke gevoe lens. Integendeel, hij ontwikkelt en vervolmaakt ze, door ze met het bo vennatuurlijke leven in harmonie te brengen". Paus Pius XI in zijn encycliek over de opvoeding der jeugd. 31 Dec. 1927.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 1