S)e &2idóe(Soti/fca/nt Hoe de Unie-gedachte te verwezelijken Geestelijkheid wijst hogere toelagen af Amerikaanse lening voor Tito Slotaccoord Assemblée te Straatsburg Directeur: C. AL VAN HAMERSVELD. Hoofdredacteur: TH. WILMER. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" 40ste JAARGANG No. 113 VRIJDAG 9 SEPTEMBER 1949 Europa's parlement in spe gaat naar huis Bur. Papeugracht 32, Tele!. 20015, Adm. en Advert. 20826, Abonn. 20935 - Abonnementsprijs 10.32 p. w., i 1.40 p. mnd., 14.15 p kwart. Franco p. p. 14.90 - Advert,: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 V Blanco IN de gemeenteraadsvergadering te Woerden drukte een der Raads leden er zijn verontwaardiging over uit, dat bij de wethouders ver kiezing blanco stemmen waren uit gebracht. Wij menen, dat bedoeld Raadslid gelijk had. Om met beslistheid te kunnen oordelen, zouden wij alle omstan digheden moeten kennen. Er kun nen omstandigheden zijn, die het blanco stemmen billijken. Maar dat komt o.i. zelden voor. Over het al gemeen moet ook bij de geheime stemmingen over personen door een Raadslid positief worden ge handeld; bij de openbare stemmin gen over zaken wordt er toch ook niet blanco gestemd! W'ij hebben de indruk dat het blanco-stemmen vóór de oorlog minder in praotijk werd gebracht dan nu. In de Leidse gemeenteraad b.v. werden voorheen wethouders en leden van commissies als regel met algemene stemmen of met op één na algemene stemmen gekozen. Bij de jongste verkiezingen wa ren er als regel bij iedere stemming enkele blanco-stemmen. Niet veel, maar toch enkele. En voor die en kele blanco-stemmen zou fin bijna alle gevallen niemand het motief kunnen noemen, danalléén misschien de geheime stemmers zélf. Als men aan dié stemmers zou zeggen: indien de anderen nu ook eens blanco hadden gestemd, wat zou er dan moeten zijn geschied? dan zouden ze waarschijnlijk ant woorden: ik wist wel, dat dit niet zou gebeuren. Juist en daarin ligt het kwaad Daarin zien wij een symptoom van een verzwakt persoonlijk verant woordelijkheidsbesef onder een de mocratisch stelsel: de meerderheid knapt de zaak wel op; ik neem geen verantwoordelijkheid op mij; ik kan mij de „weelde" veroor loven alle verantwoordelijkheid van mij af te schuiven op anderen. Zij schijnen echter niet in te zien, dat dit slechts schijn is, waarmede zij zichzelf bedriegen. Want: iemand, die geroepen is, om verantwoorde lijkheid te dragen voor een besluit, is van die verantwoordelijkheid niet af, als hij anderen dat besluit laat nemen! Wij spraken van een symptoom van een verzwakt persoonlijk ver antwoordelijkheidsbesef onder <een democratisch stelsel. Natuurlijk wij willen niet overdrijven is het nog niet een ernstig symptoom. Maar een waar schuwing schijnt ons toch geens zins overbodig. De conferentie te Washington Na afloop van de gisteren te Was hington gehouden bijeenkomst der Britse, Canadese en Amerikaanse delegaties deelde de Amerikaanse minister van financiën, John Sny der, op een persconferentie mede, dat er vier commissies zijn ingesteld, die de volgende vier mogelijkheden ter bestrijding van de dollarcrisis van het sterlinggebied zullen bestu deren: 1. Het vormen van voorraden van goederen, die in het sterlinggebied kunnen worden gekocht. 2. Verzachting van de in het ka der van het plan-Marshall ingestel de beperkingen op Engelands aan kopen in het buitenland met het doel Engeland meer vrijheid te ge ven voor wat betreft het kopen van goederen buiten de Ver. Staten. 3. Vereenvoudiging van dé Ame rikaanse douane-procedures. 4. Aanmoediging van de investe ring van Amerikaans particulier ka pitaal in het buitenland. In antwoord op desbetreffende vragen zeide Snijder met nadruk, dat Engeland geen leningen of schenkingen buiten het plan-Mars hall om heeft gevraagd. De vraag, of de mogelijkheid van devaluatie van het pond sterling is besproken, weigerde hij te beantwoorden. Verschillend inzicht tussen Nederland en Indonesië F EN "VAN DE MOEILIJKSTE vraagstukken, waarover de-Ronde Ta- f el-conferentiezal hebben te beslissen, is de vorming van de Neder lands-Indonesische Unie. Er bestaat wat de constructie van deze Unie betreft een belangrijk verschil van inzicht tussen de Nederlanders en de Indonesiërs. De Unie-raad, die volgens Neder- rooncto rv* rv» I n n landse plannen zou worden gevormd V-/ VCrCCïlblClTl ill I My door gelijke aantallen "Nederlandse en Indonesische ministers, heeft naar {0 OUr3K3rt3 Indonesische smaak te veel gelijke nis met een Unie-kabinet om voor de Indonesische delegaties in deze vorm aanvaardbaar te zijn. Men stelt zich aan die kant op het standpunt, aat persoonlijk contact tussen de ministers van beide landen zeer nut tig zal zijn en de gemeenschappe- lijké belangen zal kunnen dienen, maar dat de ministers van elke Unie- partner toch uitsluitend verantwoor delijk zullen moeten blijven tegen over hun eigen land en niet tegen over de Unie in haar geheel. Volgens dezelfde redenering is men aan Indonesische zijde tegen een interparlementair college, dat overeenkomst zou tonen met een Unie-parlement en verwerpt men ook de gedachte van een Unie-ge rechtshof, omdat men vindt dat de rechtspraak in beide landen tot in de hoogste instantie toe afzonderlijk moet geschieden. Wat de Kroon betreft blijft men vasthouden aan het standpunt, dat deze slechts de functie van een sym bool mag hebben en dat het verkeerd zou zijn te pogen, daaraan een func tionele inhoud te geven. Om kort te gaan, volgens Indonesische opvatting zou de Unie tot in alle onderdelen moeten zijn een verdrag tussen twee bevriende souvereine staten, waar van de bepalingen moeten worden uitgevoerd door die staten afzonder lijk. Aan Indonesische zijde is het meer een kwestie van gevoel. Wanneer de Nederlandse plannen aanvaard zou den worden, zou men het „gevoel" hebben, dat de Indonesische soeve reiniteit niet volledig was. Daarom achten Indonesische kringen het be ter om na de overdracht van de sou- vereiniteit de psychologische ver schillen geleidelijk te laten verdwij nen, en de praktijk te laten uitwij zen hoe bepaalde vormen van sa menwerking tussen de Unie-partners tot stand zullen komen en levende inhoud zullen krijgen. Men voegt daar echter bij, dat de kloof tussen het Nederlandse en het Indonesische standpunt, voor zover de delegaties die standpunten van elkaar kennen, niet van zodanige aard is dat de con ferentie er niet uiteindelijk een brug ever zou kunnen slaan. SCHIETPARTIJ IN DE KAMER VAN COLUMBIA. Een gistermorgen vroeg gehouden debat in de Colombiaanse Kamer van Afgevaardigden te Bogota, is ontaard in een schietpartij, waarbij een a vaardigde werd gedood en een ander lid ernstig gewond. Men meent, dat ongeveer honderd schoten in het wilde weg zijn gelost. De slachtoffers zijn beiden liberale afgevaardigden en "het vuur werd opend door een conservatieve afge vaardigde, die in woede ontstak over een opmerking in een redevoering van een der liberalen. Conservatieve afgevaardigden vielen schietend bij en in de volgende wilde verwarring werd niet meer gesproken, doch slechts geschoten. De sultan van Djokja heeft bekend gemaakt, dat overeenstemming is be reikt over een gemeenschappelijk Nederlands-republikeins burgerlijk bestuur in de residentie Sürakarta met inbegrip van de stad Sürakarta (Solo). Het Nederlandse leger zal, aldus de bekendmaking van de sul tan, deze week nog het bestuür in de stad overdragen. Ook zullen de Ne derlandse militairen nietmeer pa trouilleren. Deze taak zal door de j politie worden overgenomen, die ook ender het gemeenschappelijke be stuur zal vallen. Van Nederlandse zijde werd mee gedeeld, dat de Nederlandse militai ren de stad niet zullen verlaten. Van deze zijde werd ook vernomen, dat de overeenstemming twee dagen ge leden werd bereikt. De Nederlanders wilden er zich niet over uitlaten, of zulk een gemeenschappelijk burger lijk bestuur, indien het succes zou hebben, ook in andere delen van Java zou worden toegepast. Een der meest geduchte leden van de bende van Guiliano, Felice Milaz- zo, is te Poggio Reale door gendar mes aangehouden. Hij werd bij ver rassing gegrepen alvorens hij gebruik kon maken van de pistolen en gra naten welke hij bij zich droeg. De aanhouding had plaats, toen hij zich in de nacht naar zijn ouderlijke woning begaf. Guiliano zelf heeft weer van zich doen spreken, door drie boerderijen van een rijke eigenaar, die geweigerd had de door de bandieten geëiste som te betalen, in brand te steken. VRIENDSCHAPSTRESN KOMT NAAR NEDERLAND Ter gele genheid van de vijfde herdenking van het beging der spoorwegstaking in Nederland, zal de intergeallieerde vriendschapstrein van de „Associa tion Interalié des Résistants du Rail" een bezoek brengen aan Ne derland. De trein bevat een verzets- tentoonstelling en een bioscooprij tuig en zal een tournée maken, waarbij een vijftiental stations zal worden bezocht. Op 18 September a.s. komt de trein op het station Utrecht-Maliebaan aan. Zijne Excel lentie mr D. G. Spitzen zal bij de officiële ontvangst in Utrecht aanwezig zijn. Tegen geringe en treeprijs zal het publiek de trein kunnen bezichtigen. De daaruit voortvloeiende baten komen ten goede aan de stichting 1940-45. Boven: een doorkijk in een der rijtuigen, onder: het interieur. OP HET LAATSTE OGENBLIK werd toestemming verleend Enge- land's nieuwste straalvliegtuig Avro 707 op de tentoonstelling van de Vereniging van Vliegtuigbouwers te demonstreren. De vleugels van dit vliegtuig zijn in driehoeks vorm' gebouwd, en het heeft Rolls Royce Derwent straal aandrijving. Bijzonderheden over snelheid worden nog geheim gehou den. Praagse regering verlene liever vrijheid ^^OLGENS EEN ZEGSMAN van kerkelijke zijde te Praag heeft reeds hetmerendeel der priesters van zeventig procent der Rooms Katho lieke parochies in Tsjecho Slowakije protestbrieven orfdertekend tegen het voornemen van de regering tot uitvaardiging van een wet, volgens welke de staat de algehele controle over de kerken zou verkrijgen. De protestbrieven, allen gelijkluidend, worden door de pastoors der parochies naar het centrale actie-comité gezonden. In de brieven wordt verklaard, dat volgens de nieuwe wet de geestelijken ambtenaren zouden worden. Weliswaar zou volgens de regeringsvoorstellen de materiële positie der priesters verbeterd worden, aldus het protest, doch de geestelijkheid zou liever dit voordeel niet genieten maar de sociale positie van de arbei ders en pensioentrekkers gehandhaafd of verbeterd willen zien. Men verwacht dat vrijwel de gehele geestelijkheid dit protest zal ondersteu- In het protestschrijven wordt o.a. gezegd: „De voorgestelde wet zou de so ciale positie van de geestelijkheid verbeteren tjn koste van de vrijheid, en de geestelijke taak van de Kerk volkomen afhankelijk maken van po litieke functionarissen en belangen De geestelijkheid verklaart daarom, dat zij haar kerkelijke bediening slechts zal aanvaarden uit de handen van een vrijelijk beslissende kerkelij ke hoogwaardigheidsbekleder. De voorgestelde verbetering van de positie der geestelijkheid en het verlenen van bijdragen voor kerke lijke doeleinden zou de onjuiste in druk wekken, dat de Kerk hiermede genoegen zou nemen als compensatie voor haar grond- en ander bezit, dat zij verloren heeft door het eenzijdig optreden van de staat zonder over eenkomst dienaangaande met de H. Stoel. De toelagen voor de geestelijk heid zouden verhoogd worden op een ogenblik, waarop men om verschil lende redenen voornemens is de lo nen van de arbeiders en de uitkerin gen aan pensioentrekkers te verla gen. Onder deze omstandigheden doet de geestelijkheid vrijelijk afstand van de voordelen van de voorgestelde toe lage-verhoging en verzoekt beleefd de sociale positie van de arbeiders en pensioentrekkers te handhaven op het huidige peil of liever nog te verbe teren". De brief besluit: „De geestelijkheid zal er tevreden mee zijn wanneer, met goedkeuring van de hoogste ker kelijke autoriteiten, de basiswet be treffende de toelagen wordt gehand haafd en in speciale opzichten bijge werkt en wanneer de restauratie van nationale kerkmonumenten gefinan cierd wordt en aan de behoeften van de Kerk wordt voldaan. (De hier be doelde basiswet dateert uit de acht tiende eeuw en houdt een door keizer Jozef vastgestelde loonschaal voor de geestelijkheid in). De geestelijkheid dringt er in het bijzonder op aan, dat de godsdienstvrijheid van het volk ten volle geëerbiedigd en gehand haafd wordt evenals de vrijheid en het geestelijk doel van het priester lijk ambt der geestelijkheid, die werkt voor het eeuwig en tijdelijk welzijn van ons volk". GEEN VISUM VOOR VATICAANS DIPLOMAAT. In kerkelijke kringen te Praag wordt gemeld, dat de Tsjechoslo- waakse regering heeft geweigerd een visum te verstrekken aan mgr. Pavel Bertolini, die sinds eind Juli hierop wacht om als zaakgelastigde naar de Pauselijke Nuntiatuur te Praag te vertrekken. Mgr. Bertolini is door het Vaticaan benoemd tot opvolger van mgr. Vero- lino, die in Juli is teruggeroepen, na dat hij bij een bezoek aan Slowakije door de politie was gearresteerd. De Amerikaanse Export-Import Bank heeft bekend gemaakt, een cre- diet van 20 millioen dollar aan Joego slavië te hebben toegewezen. Dit cre- diet is de eerste rechtstreekse lening aan de regering van Tito sinds de breuk met Moskou, 15 maanden gele den Joegoslavië kan tot een bedrag van 12 millioen dollar onmiddellijk van de lening gebruik maken om zich Amerikaanse materialen en uitrus ting aan te schaffen voor het herstel van de mijnindustrie. De resterende 8 millioen dollar zullen dienen als crediet waarover beschikt kan worden, wanneer ovep de aankoop van goederen en de ver krijging van diensten overeenstem ming kan worden bereikt Noodweer in België Storm, regen en hagel hebben Woensdag de Oostelijke gebieden van België geteisterd. De straten van Ver- viers werden rivieren. In het stadje Stembert kwam een 49 jarige tand arts om het leven, toen hij door de plotseling opstekende storm die slechts 20 minuten duurde uit een venster van de tweede verdieping van zijn woning eenvoudig werd weg geblazen, toen hij bezig was de gor dijnen te herstellen. Een jeugdige metaalbewerker, die te Bois d'Haine een toevlucht had gezocht onder een brug, werd door het neerstromende water meegesleurd en verdween in een rioolbuis. Zijn lichaam is tot nu toe niet gevonden. Gerechtshof voor de rechten van de mens |"\E RAADGEVENDE VERGADERING van Europa te Straatsburg heeft gisteren in haar laatste zitting met overweldigende meerder heid van stemmen besloten een opperste gereentshof in Europa in te stellen, dat zal toezien op de eerbiediging van de rechten van de mens in de leden-staten. Het hof zou bestaan uit negen le den van verschillende nationaliteiten en voorlichting ontvangen van een commissie van onderzoek, waarin elke lidstaat door één lid vertegen woordigd zou zijn. De rechten, waar over het hof moet waken, zijn opge somd in een handvest voor de rech ten van de mens, dat gisteren punt voor punt in stemming kwam. De socialistische gedelegeerden be haalden daarbij een overwinning. De vergadering besloot de voorgestelde waarborg van het recht op bezit naar de rechtskundige commissie terug te zenden. Hetzelfde lot deelde het ar tikel, waarbij bepaald wordt, dat ouders mogen beslissen over de op voeding van hun kinderen. Aangenomen werden de artikelen over de rechten op: huwelijkssluiting en gezinsvorming; persoonlijke vrij heid, vrijheid van woord, godsdienst, correspondentie, vereniging en ver gadering, alsmede vrijdom van wille keurige arrestatie en slavernij. Als Nederlandse vertegenwoordi gers in de voorgestelde permanente commissie voor het afhandelen van lopende sociale zaken zijn de heden Serrarens en Van de Kieft gekozen. In België kreunen de vruchtbomen onder het gewicht van een der over- vloedigste fruitoogsten, die men de laatste jaren heeft gekend. De boe ren beginnen maar niet eens aan de verkoop van al deze vruchten. In de omgeving van Brussel hebben som mogen manden langs de weg ge plaatst, waaruit de voorbijgangers zich naar believen en kosteloos kun nen bedienen. Naar schatting zijn reeds 8 mil lioen kg. vroege peren verloren ge gaan, terwijl ongeveer 156.000 ton andere vruchten binnen enkele da gen dezelfde weg zullen volgen. De pulpfabrieken werkerTmet dub bele bezetting om het fruit tot jam te verwerken, maar zelfs zij kunnen niet op tegen de overvloed, waarin het fruit beschikbaar is. De makrtprijzen zijn gekelderd. Naar ruwe schatting bedraagt de oogst dit jaar ongeveer 700.000 ton, hetgeen neerkomt op 87 kg. voor ieder lid van de bevolking. NEERSTORTEND VLIEGTUIG ZET HUIS IN LICHTERLAAIE Tijdens nationale luchtvaartwed strijden in Cleveland (Ohio) stort te de machine van Bill Odom, be kend. door zijn vlucht rond de we reld met de „Reynold's Bombshell" wereldrecordhouder voor een lange-afstand-vlucht, op een huis in Berea en vloog daarna in brand. Qdom en de bewoonster van het huis, mevrouw Laird, kwamen om het leven. Eén van haar kinderen stierf later. Twee andere inwonen- den konden worden gered doch lie pen brandwonden op. Deze foto, welke vijf minuten na het ongeluk werd genomen, toont het huis, geheel in vlammen gehuld terwijl omwonenden de inwoners van het huis trachten te. redden. De hoog oplaaiende vlammen beletten dit echter. Telefoto Een kaJiAe.it je. „Wie bidt wordt zalig, wie niet bidt gaat verloren". H. Augustinus.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 1