I De R.K. Huishoudschool in Noordwijkerhout officiéél geopend itnmy ue*t£iefd DONDERDAG 8 SEPTEMBER 19» DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Gouda heeft een Katholieke H.B.S. Te Gouda is gistermorgen door de hoogeerw. heer Deken J. F. A. Bots de nieuwe Katholieke H.B.S. plechtig ingezegend. Na een voorbereiding van bijna 2 jaren is de tot dit doel in het leven geroepen Onderwijsstichting „St. Antonius" er in geslaagd, een ka tholiek ideaal voor Gouda en haar omgeving te verwerkelijken. Dank zij een schoolgebouw, dat door de Gemeente Gouda welwil lend ter beschikking is gesteld, kon een onder een groot deel der be volking levend verlangen worden bevredigd, terwijl ook alle bevoegde leerkrachten reeds zijn aangesteld. Er wordt met de eerste klas be gonnen, zodat de R.K.H.B.S. na 5 jarenvolledig zal kunnen functio neren. Na de plechtige inzegening werd in de zaal „Concordia'' een receptie gehouden, waarop vele geestelijke en wereldlijke autoriteiten van hun belangstelling deden blijken. Onder hen bevonden zich o.m. de hoog eerw. heer deken J. Nieuwenhui- zen van Alphen aan den Rijn, de zeereerw heren pastoors v. d. Snoek O.F.M. van Oudewater, Westdijk van Haastrecht en Staal O.F.M. van Woerden, de burgemeester van Gou da mr dr. K. F. O. -James, de wet houders van Onderwijs en Sociale Zaken de Inspecteur voor het Mid delbaar Onderwijs in het District Zuid-Holland, dr. v. d. Ent. de op richter en directeur der Leidse R.K. H.B.S. Pater drs. de Goede O.F.M, en vele anderen. Directepr van de nieuwe school, die a.s. Maandag wordt geopend, is de heer H. J. Hartwijk, leraar aan het katholiek lyceum te 's-Graven - hage, oud-Leidenaar. DE WETHOUDERSVERKIEZINGEN Wij laten hier nog volgen de sa menstelling van het college van B. en W. in enige gemeenten: 's-GRAVENHAGE: Tot wethouders werden gekozen ir. L. J M. Feber 9 (K.V.P.), de heer C. H. P. W. v. d Oever (P.v.d.A.), de heer Th. M. Dresme (K.V.P.), de heer J. van Zwijndregt (P.v.d.A.), mr. J. van Aartsen (A.R.) en de heer C. A. A. van Luttervelt (V.V.D.). UTRECHT: H. A. Bekker (K. V. P.), J. G. Winkel (K.V.P.), H. Ploeg Jr. (P.v.d.A.), H. van der Vlist (P.v. d.A.) en J. de Nooy (A.R.). ALKMAAR: M. Coerts en R. Bak ker (P.v.d.A.), G. van Slingerland en A. J. M. Leesbei-g (K.V.P.). ROTTERDAM: J. Meertens, A. J. van der ^"lerk, J. van Tilburg, allen P. v. d. A., H. T. van den Brule (K. V.P.). A. Hogeweg (A.R.) en J. U. Schilthuis (V.V.D.). ARNHEM: J. Broiflchorst (P. v. d. A.), W. Tak (P.v.d.A.), A. v. d. Ham C.H.U.) en H. J. A. Verberk (K.V. P.). EINDHOVEN: L. B. A. M. Jans- sens, F. J. W. Gijzeis, F. A. van Ke- menade en H. M. van Lieshout, al len (K.V.P.) en G. J. Sporre (P.v.d. A.). VOORBURG: L. A. M. J. Jonker gouw (K.V.P.J. K. A. v. Nooy (K. V.P.), N. Vijlbrief (P.v.d.A.) *en A. G. Crèvecouer (V.V.D.). HAARLEM: D. J. A. Geluk (P.v. d.A.). W. F. Happe (P.v.d.A.). H. J. M. Angenent (K.V.P.) en W. C. Bak ker (KV.P.). GOUDA: Mevrouw M. van Danzig Melles (P. v. d. A.), C. H. Hage- dorn (P.v.d.A.), A. Heerkens (K.V. P.) en E. A. Polet (A.R.). AMSTERDAM: B. C. Franke (P. v. d. A.). A. de Roos (P.v.d.A.), F. H. C. van Wijck (K.V.P.), J. J. van der Velde (P.v.d.A.), W Steinmetz (K. V.P.) en A. in 't Veld (A.R.). HEEMSTEDE:: H. Disselkoen (P. v.d.A). E. J. van Lent (K.V.P.) en R. C. Bakhuizen van den Brink (V. V. D.). BURGEMEESTER VAN MIDDELBURG OVERLEDEN. Op 41-jarige leeftijd is in het zie kenhuis te Middelburg overleden de burgemeester van Middelburg, jhr. mr. W. C. Sandberg to' Ezsen- burg, Jhr. Sandberg. werd 'Zondag middag getroffen door een hersen bloeding. Woensdag had de officiële ope ning plaats van de R.K. Landbouw- huishoudschodl. Reeds gedurende 2 jaren werd een huishoudcursus ge geven in de lokalen van de „Voor zienigheid1'. Thans is een echte huis houdschool tot stand gekomen met dag-, middag- en avondcursus. Om 9 uur droeg rector v. d. Hoog te. de voorzitter van de onderwijs- vereniging der L.T.B., in de St. Vic- lorkerk een H. Mis op. om God te danken voor de totstandkoming van de nieuwe school en Zijn onmisbare 2eger^ af te smeken op het werk, dat gaat verricht worden. Onder de aan wezigen die deze H. Mis bijwoon den, merkten we op het voltallige college van B. en W., de burgemees ter van Sassenheim, vertegenwoordi gers van de plaatselijke afdelingen van de L.T.B., K.A.B. en Midden standsvereniging, de directeur van de „Voorzienigheid" uit Amsterdam, enige pastoors uit de omgeving, .de zusters van het klooster de „Voor zienigheid", alsmede directrice, le raressen en leerlingen der nieuwe school. In het patronaatsgebouw had na de H. Mis de officiële opening platas. Nadat de voorzitter van deze bij eenkomst, rector v. d. Hoogte, de ge nodigden, onder wie wij ook mej. Smit, inspectrice van het huishoud- enderwijs opmerkten, had verwel komd, memoreerde sprekér de pret- Oranjefeesten. De Oranjefees ten werden alhier Dinsdagavond in geluid met de opening te 6 uur van het grote Lunapark aan het Harde Pad. Tegen half acht werd het al lengs drukker in het centrum van het dorp. om te genieten van de mu zikale rondwandeling van de beide plaatselijke muziekverenigingen. Toen het donker begon te worden, kwamen de mensen opdagen om de etalages van de 28 aan de etalage wedstrijd deelnemende winkeliers te bewonderen. De uitslag van deze wedstrijd is als volgt: le Groep: le prijs Wed. van den Bergde .Win ter, 2e H. J. Buschman, 3e W. H. van Schie. Eervolle vermelding Wed C. L. Duivenvoordevan den Berg. Groep 2: le prijs J. van den Berg Smit, 2e. Firma Marijnen, 3e W. Mens. Eervolle vermelding A. Balk. De Woensdag zette in met ton- knuppelen. le prijs: L. Marijnus, 2e P v. d. Burg en 3e C. v. d. Star. Te gen half elf kwamen de eerste post duiven binnen vai\ de Oranjevlucht met jonge duiven vanuit Roosendaal. Eerste was A. Franck. die de wis selbeker en een duiyenmand won, 2e Josef Broekhof, 3e idem, 4e Ch. Broekhof, yoor de estafetteloop voor jongens en meisjes hadden zich niet veel deelnemers aangemeld. De eer ste prijs voor de jongens werd ge wonnen door het viertal v. d. Zwart, Laros en de gebr. Brama L.zn., de 2e prijs door Bon, v. d. Eist, v. d. Voort en Broekhof, 3e prijs: gebr. Prins, Louw en Warmerdam. De uit- voor de meisjes was als volgt: le prijs het viertal Hoogeveen, Nul- kes, Warmerdam, Bouwmeester: 2e prijs: Koot, Prins, Bader, v. d. Ploeg, 3o prijs: v. d Berg, Warmerdam, de Jong, v. d. Eist. Het evenement van de feesten was de Woensdagmiddag, waarop de „Ronde van Noordwijkerhout" op tourrijwielen werd gehouden. Lang voor de ronde begon hadden zeker een paar duizend mensen zich langs de route opgesteld. Het werd een spannende wedstrijd. De extra pre mie bestaande uit een fraai Vesting rijwiel, beschikbaar gesteld door de Vesting Rijwielenfabrick, werd ge wonnen door H. Bouwmeester. De ronde werd gewonnen door Jac. Nulkes, de 2e prijs door H. Bouw meester, de 3e door C. de Wit. de_ 4e door Th. v. d. Berg en de vijfde' J v. d. Burg, welke laatste hierdoor een prestatie heeft geleverd omdat hij bijna een ronde moest inlopen doordat hij in de sloot gereden was. Het gebruikelijke ererondje werd door de vyf prijswinnaars gereden. Aan de winnaar van de ronde wer den bloemen aangeboden. De ere voorzitter van de Oranjevereniging dankte de renners voor het gepres teerde. Om 8 uur had onder grote be langstelling van de zijde van het pu bliek op het schoolplein van de N.HT. School een grote sportdemonstraite plaats door de gymnastiekvereniging „Gios". tige samenwerking tussen dc stich ters der school en de inspectrice en sprak woorden van dank voor de hulp bij de stichting ondervonden. Tenslotte wees spr. er op, dat de school officieus reeds is begonnen en de inrichting van de school nog pro visorisch is. De nodige verbouwing zal nog wel enige tijd «vergen, doch men wilde niet langer wachten. Hierna nam de burgemeester van Nobrdwijkerhout het woord. Deze sprak er zijn vreugde over uit, dat het hem vergund-was deze huishoud school in zijn gemeente te openen. Spr. achtte een dergelijke onderwijs instelling van groot belang en meen de te kunnen zeggen, dat het be staan der school verzekerd is onder de zo bekwame leiding van mej. van Gent. Hierna verkreeg de inspectrice van het huishoudonderwijs het woord. Deze stelde zich de vraag „Wat moeten wij van deze school verwachten?" Het antwoord moet volgens spreekster zijn: ..Mensen vormen in de beste betekenis van het woord". Zij roemde de bekwaam heid van mej. van Gent en besloot met de wens, dat de school een ze gen moge zijn voor alle meisjes, die haar bezoeken. Hierna voerden nog tal van sprekers het woord. Een der leerlingen, H. Koelewijn, vertolkte op keurige wijze de vreugde en de dank van de leerlingen en deze zon gen tezamen een openingslied. Pas toor Brink sprak hierna ook nog enige woorden en drong hierbij aan cp de stichting van een tuinbouw school in onze gemeente. Rector v. d. Hoogte dankte ten slotte alle aanwezigen voor hun goede wensen. In het bijzonder dank te hij de zusters van de „Voorzienig heid", zonder wier hulp de school niet tot stand zou zijn gekomen. Na dat de school was bezichtigd verza melden zich de genodigden voor een lunch, welke in de school werd ge bruikt. HAAGSCHE SCHOUW Installatie uitgesteld. Wegens ziekte van de nieuw benoemde pas toor, is de installatie, die heden avond zou plaats hebben, tot nader orde uitgesteld. HILLEGOM GEMEENTERAAD. Tot wethouder werden beide met 5 stemmen benoemd de heren W. F. van Dam (K.V.P.) en P. H. Fijma (P. v. d. A.). De voorz. wenste hen geluk. Vóór de benoeming der leden m de diverse commissies legde de heer F. C. van Lierop een verklaring af. Namens de Prot. Chr. Raadsfractie legde de heer J. O. Vermeer een ver klaring af. De lieer F. J. v. d. Kolk merkte daarbij op, dat de benoeming van commissies aan de raad is. „Wij be schouwen de heer van Lierop niet waardig als raadslid, laat staan als commissielid." De heer van Lierop constaterde, dat 538 kiezers er anders over hebben gedacht. Besloten wordt een bushalte te ver plaatsen voor de bewoners van Pa trimonium; een terreintje zal voor 15 per jaar gehuurd worden van GoemansPrins voor 'n wachthuisje aldaar. B. en W. worden gemachtigd de fraude-risico-verzekering per 31 Dec. met 3 jaar te continueren, tegen een premie van 240'per jaar. Aan de gémeente-tuinman Boer wordt eervol ontslag verleend in gaande 1 October, wegens diens be noeming te Enkhuizen. Van de directie van het City-thea ter is een request ingekomen om ver laging van vermakelijkheidsbelas ting. Goed gevonden wordt dit ver zoek in handen te stellen van B. en W., die begin 1950 een nieuw accoun- 1 tantesrapport zullen vragen. Van de heer Loerakker is een schriftelijke vraag gericht inzake salariëring etc. katholiek overheidspersoneel. De voorzitter noemt hetgeen in het plaatselijke blad heeft gestaan las terlijke onzin. Spr. licht een en an der nader toe. De heer Loerakker is over de toelichting volkomen tevre den. Hoog bezoek. Enkele leden van de Indenesische Delegatie brachten een bezoek aan de Zilker feesten. In elkaar gezakt. Een bewoon ster van de Vosselaan zakte ter hoog te van de Martinuskerk ineen. Een acute blindedarmontsteking werd ge constateerd en de vrouw werd naar een ziekenhuis overgebracht. Arm gebroken. Bij het spelen op een schommel kwam de 11-jarige W. P. te vallen en brak een arm; hij werd naarJ het ziekenhuis overge bracht. Schaken. In de gisteren gehou den vergadering van „De Uil" werd aan de heer Bonkenburg te Heemste de als kampioen van de Bollenstreek een fraaie beker met inscriptie aan geboden; de heer J. Verleur, winnaar van de 2e prijs kreeg een boekwerk. Uit de eerste klasse was le prijswin naar de heer J. v .d. Berg (beker) '2e J. v. d. Geer (boekwerk). Uit de tweede klasse was le prijsiwnnaar de heer Konert (beker), 2e Korringa (boekwerk). De heer Jan Verleur ontving als clubkampioen weer voor een jaar de grote wisselbeker. De heer P. G. A. Horkes ontving als 2e prijs een plaquette. De heer J. Hol leman en A. Brander, winnaars van de 2e groep, ontvingen eveneens een prijs. Geboren d. v. J. ten Brink en H. W. M. van der Linden;rz. v.J. G. Vleut en J. M. Duivenvoorden; z. v. C. C van der Leeden en C van der Kwaak; z. v. B. van Rooden er Aarts; z. v. C. H. Weijers en A. M. Warmerdam; z. v. Th. J. de Boer en J. W. Verhaar d. v. T. W. Warmer dam en G. Hoogkamer d. v, A. G. Koppers en H. Strooband. Ondertrouwd: A. Langeveld en C. J. Minck, W^Persoon en H. A. de Graaf; Getrouwd: W. Bon en J. M. Peters H. J. Lammers en G. M. Heemskerk. Overleden: J. N. Raamsveld m 61 jr J. C. Seel m 67 jr. LEIDSCHENDAM Nieuwe straatnamen. Teneinde de herinnering aan bijzondere om standigheden ter plaatse te bewaren en waar die omstandigheden min der aanwezig zijn de namen van belangrijke historische personen le vendig te houden, heeft de gemeente raad in haar nieuwe samenstelling de volgende nieuwe straatnemen vastgesteld: „Oude Raadhuisstraat" voor de straat langs het voormalig gemeentehuis. „Reghuysstraat" d.i. de straat lopende achter café „De Zwaan" aangezien in vroeger tijden in „De Zwaan" een rechthuis geves tigd was. „Damhouderstraat" wordt gegeven aan de geprojecteerde straat langs de N.H. kerk, aangezien in die omgeving de „houder" van de dam gewoon heeft. „De Ruyterstraat" en de „Trompstraat" zullen de straten heten, welke geprojecteerd zijn in de omgeving van de Broekweg waar de z.g. „Pelita" woningen worden gebouwd. LISSE Bloembollencultuur. De afd. Lisse van de Alg. Ver. voor Bloem bollencultuur hield een zeer goed be zette vergadering in café-restaurant ,.de Witte Zwaan". Nadat de voorzit ter, de heer M. Veldhuyzen van Zan ten Rutg.zoon, had geopend, werd ter stond overgegaan tot de behandeling van het voorstel der afdeling Groote broek om te komen tot algehele af schaffing van de maatregelen. De heer J. C. Nieuwenhuis zegt, dat de maatregelen tot gevolg hebben, dat niet altijd geteeld wordt naar de vraag van de handel. Bij vrije teelt krijgt men dit niet. Hij spreekt zich uit voor het voorstel van de afd. Grootebroek. De heer Schoorl sprak zich eveneens uit voor het afschaf fen van alle saneringsmaatregelen. Ook de heer C. van der Laan toonde aan met cijfers, dat deze maatregelen weg moeten. De heer Tegelaar vroeg naar de beweegredenen van de afd Grootebroek, om wederom met dit voorstel te komen. Is dit soms om de minister te kunnen beïnvloeden? Het is de voorzitter niet bekend. De heer Segers sprak voor de sanering en verklaarde, dat een overschot bij niet sanering ook voorkomt. Een sta biele markt is voor het vak, speciaal voor de buitenlandse handel, het meest wenselijk. Een perfectionering van het vak is wel juist- De maatre gelen kunnen wij niet missen. Het voor en tegen werd door verschillen de sprekers uiteengezet. Het weg werken van de maatregelen is vol gens de heer C. J. Segers zeer slecht voor de kwekers, omdat z.i .de de- viezenprijs door de regering wel zal worden vastgehouden. Dit zou een groot voordeel zijn voor de expor teurs. De hper D. W. Lefeber vraagt zich af of de afdeling Grootebroek wel weet wat zij doet. Z.i. meent hij dat de minister aan de uitspraak van de Alg. Ver. zich niet zal storen. De export wordt z.i. meer beschermd dan de kwekers. De grote bedrijven zijn zi. groot gebleven door de sanering. Hij sprak zich duidelijk uit voor de sanering, omdat de maatregelen niet gemist kunnen worden Wij hebben de maatregelen nodig, om te blijven wat we zijn. Hoe staat het Hoofdbestuur hierte genover? De voorz. zegt thans over te gaan tot stemming, doch dat dit een zwaje beslissing is. Persoonlijk geeft hij in overweging om goed te bedenken wat men doet. Voor het voorstel-Grootebroek spraken zich uit 50 stemmen en tegen 55 stemmen, zo- j dat de afdeling Lisse zich uitsprak voor handhaving der saneringsmaat- regelen. Er werden 4 blanco stemmen uitgebracht. De heren D. W. Lefeber j andere vergaderingen van dat colle en J. Tegelaar werden tot afgevaar-ge. Niet zozeer omdat het de laatste digden benoemd. j vergadering betrof, maar vooral WEERSVERWACHTING (Geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond. Opgemaakte te 10 uur). DROOG WEER. In de nacht en ochtend plaat selijk nevel of mist. Morgen over' dag droog weer en gedeeltelijk bewolkt met een matige wind tussen West en Zuid-West. Wei nig verandering in temperatuur. Jaarvergadering V. V. „Lisse". Onder voorzitterschap van de heer j Ifc j r. Strik hield de RKVV Lisse"^raadslid en ais wethouder haar zeer druk bezochte geanimeer de jaarvergadering. In zijn openings woord wees de voorzitter op de gro te animo welke voor de voetbalsport bestaat, daar Lisse a.s. Zondag met elf elftallen in het veld komt. Zeer verblijdend is het, dat de vereniging thans een eigen clubblad heeft, het welk eenmaal per maand verschijnt. Voorts werd medegedeeld, dat de indoortraining in het parochiehuis gehouden zai worden op iedere Maandag en Dinsdag; voor de junio ren van 78 uur en de senioren van 8 tot 9.30 uur. De secretaris, de heer N. W. Cas- tien liet een keurig jaarverslag vol gen, waaruit bleek dat de successen in het afgelopen seizoen slechts ma tig geweest waren. Het financiële verslag van de heer Mart. Beyck gaf een voordelig saldo aan van f 95.91. De ontvangsten bedroegen f 4747.66, de uitgaven f 4651.75. Op voorstel van de heer J. van Riel werd op grond van artikel 5 der statuten een geheel nieuv bestuur gekozen. Na stemming werd op ,een na de be staande bestuursleden herkozen; het bestuurslid J. van Dijk werd ver vangen door de heer Nic. Boekei. De elftalcommissie werd als volgt gekozen: J. Beyck, Jac. van der Poel, Joop van Diesi, Jan van Diest en Th. Kortekaas. In de rondvraag werd de heer W. van Dijk dank gebracht - voor zijn werk als grensrechter; het bestuur betreurde het, dat hij deze functie niet meer kan waarnemen. Overwogen zal worden om het volgend jaar een buitenlands uit stapje te doen. NOGRDWIJK Bloembollencultuur. Gister avond vergaderde B.B.C. in café Flo ra ,ter behandeling van het enig punt der agenda van de Algem. Vergade ring op Maandag 12 Sept. a.s. te Haarlem, het voorstel van 'de afd. Grootebroek om de uitspraak te doen „dat alle saneringsmaatregelen in het bloembollenvak moeten worden afge schaft". De voorz., de heer J. C—v. d. Meer, wees in korte trekken op de consequenties van het voorstel Groo tebroek, want de beslissing hierin ge nomen, kon wel eens doorslaand zijn voor de toekomst. Na enkele bespre kingen werd het voorstel-Groote broek met 64 tegen 13 en 3 blanco stemmen aangenomen. Tot afgevaar digden werden benoemd de heren J. C v. d. Meer en M. Hoek. In de rondvraag wees de heer Riet- meijer op de grote schade, welke en kele bloembollenkwekers hier ter plaatse ondervinden, doordat hun grond, wegens constatering van „de aardappelmoeheid", voor bollencul- tuur is verboden en hierdoor in ern stige moeilijkheden komen, zodat hulp in deze zeker geboden is. Het bestuur deed de toezegging deze zaak met het H.B. te bespreken en zonodig contact te zoeken met de afd. Kat wijk en Wassenaar, om gezamenlijk de belangen der getroffenen te be pleiten. Geboren: Reinier, z. van G. M. Ide- ma-Meissner; Cornelis, z. van A. v. d. Berg-Oosterbroek; Antonia H. G., d. van M. A. Beekes-Holker; Nicolina M., d. van G. A. v. d. Hoorn-Stokman; Gijsbertha G. d. van J. van Rooijen- Borremans; Henricus A. M., z. van K. W. de Weebers-de Vreede; Petronella W. M. d. v. C. P. L. Compier-Heems- kerk; Jannie, d. van P. Zwaan-Aan- dewiel; Neeltje J. d. van H. v. Roon- Hoek. Getrouwd: H. A. M. v. d. Burg en E. Koelewijn: J. v. d. Nieuwendijk en A. W. M. Mourits; H. J. A. Eggen en M. J. B. Engelsman. VOORHOUT Afscheid van wethouder P. L- van der Hulst. De laatste vergadering van het college van B. en W. van Voorhout op Dinsdag 6 Sept. j.L droeg een plechtiger karakter dan de dat wethouder v. d. Hulst in deze i vergadering zijn langdurige periode i als raadslid en als wethouder be- eindigde. Het voltallige personeel van de ge meente heeft deze gelegenheid aan gegrepen om op officiële wijze af scheid van wethouder van der Hulst te nemen. De vergaderzaal was daar voor eenvoudig doch smaakvoi ver sierd. De burgeemeester richtte het eerst tot wethouder v- d. Huist het woord en belichtte in deze kring, hoe hij wethouder v. d. Hulst gedurende 2V. jaar als mens had leren "kennen en waarderen. Ook wethouder Lindeboom sprak zijn scheidende collega toe en wees erop, <^t hoe groot de meningsver schillen vaak zijn geweest, er beider zijds steeds een goed begrip en waardering voor elkanders mening was geweest. De gemeentesecretaris. namens d" ambtenaren het woord voerend, bood als stoffelijk bewijs -van erken telijkheid namens het personeel cle scheidende wethouder een kist siga ren aan. Een der dames van het per soneel bood aan mevrouw v. d. Hulst tevens een fraai bouquet bloemen aan In een zeer geestige toespraak dankte wethouder v. d. Hulst voor het organiseren van deze geheel on verwachte afscheidsbijeenkomst. Hij memoreerde dat hij aan zijn functie in verhouding tot de belangrijkheid eigenlijk te weinig tijd heeft kun nen besteden, maar de omstandighe den waren nu eenmaal zo. Hij dankte de burgemeester en zijn collega voor de prettige samenwerking en alle ambtenaren, die hem ieder op hun plaats en en op hun eigen manier steeds hadden geholpen om ziin taak zo goed mogelijk uit te oefe nen. Hij hoopte nog vele jaren ge tuige te mogen zijn van de groei en de bloei van de gemeente onder de energieke leiding van de burge meester in samenwerking met. de plichtsgetoruwe ambtenaren. Daar na namen allen persoonlijk afscheiï. Oranje-feesten. De gemeen'e Voorhout zal ook dit jaar weer de Oranjefeesten vie,-en. De datum hier voor is door het bestuur der Oranje vereniging vastgesteld op 21 en 22 September a.s. Oo 20 Sept.. aan de vooravond van de festiviteiten zal een officiële opening plaats vind°ri door een te houden fakkel-ootocht. voorafgegaan door de pl. muziek vereniging .St. Cecilia", met als be ginpunt Piet Gijzenbrug, om vervol gens een rondgang door het dorp te maken. Een ieder wordt verzocht zo veel mogelijk mede te werken. Die zelfde avond zal e- in de café's De Bonte Koe" en Boerhave" prijsié?- sen zijn. terwijl tegeliikertiid in café „Welgelegen" het priis-hiljarten zal kunnen worden beoefend. In het programma zal men zien dat op 21 September, de eerste dag. in de morgen een kinderaulbade zal pe- houden worden voor het gemeente huis. welke afgenomen zal worden door het bestuur der O V. met toe-, spraken van diverse personen. Hier na gaan de kinderen in afwijking met de voorgaande jaren geen kin derspelen houden, maar zullen zij onthaald worden op een goochpl- voorsteling. Hierna de eebruikeliike tractatie. Ook zullen niet evenals voorgaande jaren alle schoolkinderen in deze tractatie vervallen, doch al leen die kinderen, waarvan de ouders lid ziin der O. V. Des middags zal een harddraverij met boeren-naarden worden gehouden, benevens de ronde van Voorhout per tour-fiets. De twee de dag zal gevuld worden met het traditionele ringrijden met tilbu~v voor dame en heer. rineriiden ner fiets, huldiging en stoelendans be nevens het niet voor de h^en tp ve~- smaden tonknupnelen. Een Luna park zal dit jaar de festiviteiten ver volmaken. Benoeming. De heer B. H San ders, ambtenaar ter gemeente-secre tarie, alhier, is benoemd tot eerste ambtenaar ter gemeentesecretarie van Wijk bij Duurstede. EEN VROLIJKE ROMAN DOOR P. G. WODEHOUSE Vertaald door Jean H. P. Jacobs 61) de er weer wat nieuws. Ik ging met haar lunchen en toen kwam me daar die idioot van een Reggie Bartling aanzetten, die om de een of andere reden naar Amerika is gekomen en hij noemde me bij mijn naam. Ik wist, dat als Annie er achter kwam, wie ik was, zij niets meer met mij te doen wilde hebben, dus keek ik Reggie gewoon weg en zei hem, dat hij zich moest vergissen. Hij strom pelde weg, en heeft na die blunder waarschijnlijk zelfmoord gepleegd, terwijl ik met Anhie achterbleef om over die merkwaardige gelijkenis van mij met Jimmy Crocker te pra ten. Kunt u alles goed volgen?" Meneer Crocker, die met gefronst voorhoofd en andere tekenen van grote aandacht had zitten luisteren, knikte. „Ja, ik begrijp dat nu allemaal, maar hoe ben je nou hier gekomen?" „Dat is wéér wat anders. Daar ko men we ook nog aan. Het schijnt, dat Annie, die het aanminnigste schepsel ter wereld is en altijd er op uit om iemand een plezier te doen, besloten heeft om, in het eigenbe lang van de toekomst van de jongen de kleine jongen, Ogden Ford te la ten schaken van uit dit huis. waar hij bedorven en dus volmaakt nut teloos wordt. Zij wil hem naar iemand zenden op Long Island, die hem een tijdje bij zich houdt en hem de eerste beginselen van beschaving zal bijbrengen. Haar bondgenoot bij het uitwerken van dit prachtige plan was Jerry Mitchell." „Jerry Mitchell?" „Die, zoals u weet, gisteren ontsla gen werd. Jerry moest het zware werk van het plan verrichten. Maar, eenmaal ontslagen kon hij niet meer meehelpen. Daarom bood ik me in zjjn plaats aan en hier ben ik." „En dus gaat je die jongen ont voeren?" „Welnee, ik niet, u!" „Ik?" „Ja zeker. U geeft een gratis-voor stelling van het wereldberoemde succes-stuk „Chicago Ed". Laat me nog even verder verklaren. Tenge volge van omstandigheden, die ik u nu niet hoef te beschrijven, kwam Ogden er achter, dat ik werkelijk Jimmy Crocker ben, en dus wil hij verder niets met me te maken heb ben. Ik had hem verteld, dat ik een ontvoerder van beroep was, en toen stelde hij voor zich te laten schaken, als wij later de opbrengst samen zou den delen." „Goeie genade." „Ja, het is geen onintelligent kind. Hij heeft nog heel wat meer van die schitterende ideeën. Welnu, aange zien hij nu eenmaal weet, dat ik niet dat ben, waarvoor hij me hield wil hij niet mét mij meegaan, na tuurlijk. En nu zult u moeten hel pen, om alles toch nog tot een goed einde te brengen. Het moet beslist vannacht gebeuren, want ik denk wel, dat Ogden, die nu weet, dat Lord Wisbeach een schurk is naar die heer toe zal gaan en hem hetzelf de voorstel doen, dat hjj mij heeft gedaan." „Lord Wisbeach eén schurk?" „Niet om te beschrijven. Hij is hier, om die springstof van Willy Partridge te stelen. Maar, als ik daar een stokje voor steek, dan zou hij zijn aandacht wel eens op Ogden kunnen vestigen." „Maar Jimmy, als die kerel een schurk isHoe weet jij dat dan?" „Hij heeft het me zelf verteld." „Maar.... welwaarom ont masker je hem dan niet?" „Daartoe zou ik duidelijk moeten maken, dat ik werkelijk Jimmy Crocker ben en daar voor is de tijd nog niet rijp genoeg. Naar mijn me ning is de tijd daarvoor niet eerder rijp, of Ogden moet hier uit huis zijn. Ik kan dan tegen Annie zeggen: „Ik heb je indertijd wel een lelijke poets gebakken, maar nu heb ik je toch ook een goed dienst bewezen. Laat het verleden dus rusten! Zo ziet u dus, dat op het ogenblik alles van u afhangt. En wat ik van u vraag, is toch niet zo heel moeilijk, is het wel? Ik zal nu naar het pension gaan en Jerry Mitchell "een en ander over ons plannetje vertellen. Hij moet dan buiten wachten met een wagen. Wat u dan te doen hebt, is niets anders dan naar Ogden te gaan, en zo'n scène te spelen als in „Chicago Ed", u brengt hem naar de wagen en dan gaat u naar bed lekker slapen. Als Ogden maar eenmaal de vol ledige verzekering heeft, dat u een beroeps-ontvoerder bent, dan zult u niet de minsten last met hem heb ben. Denk er goed om, dat het zijn wens is geschaakt te worden. Nu, dat zult u toch zeker wel kunnen op knappen? Het zal u beslist weer eens bevallen, een beetje karakterspel te kunnen geven!" Jimmy had goed geraakt. De ogen van zijn vader begonnen te stralen van opwinding. De geur van de plan ken scheen zijn neusgaten te strelen. „Dat was altijd mijn sterkste zij de," mompelde hij peinzend. „Ik had er hoegenaamd geen moeite mee." „Juist!" zei Jimmy, „Als u het goed beschouwt, doe ik u nog een plezier, met u die kans te geven!" Meneer Crocker krabde zich eens achter het oor. „Dus moet ik het doen?" „Natuurlijk!" „En vannacht nog?" „Om twee uur, na middernacht, zou ik zo zeggen." „Het is goed Jim. Ik zal het doen!" Jimmy greep zijn hand. „Ik wist wel, dat ik me op u ver laten kon, paps". Meneer Crocker was bij zichzelf een keten van gedachten aan het volgen. „Donkere pruik.... blauwe kin... zware wenkbrauwenIk denk, dat ik het nu nog beter zal kunnen, als indertijd in „Chicago Ed". Maar zeg me eens, Jimmy, hoe moet ik bij de jongen komen?" „O, dat komt wel in orde. U kunt bij mij op mijn kamer blijven, tot dat het tijd is, om naar de zijne te gaan. U kunt zich bij mij omkleden" „Hoe moet ik hem buitenshuis krijgen?" „Door deze kamer. Ik zal tegen Jerry zeggen, dat hij van af twee uur met de wagen op de straat moet wachten." Meneer Crocker overlegd nog eens bij zichzelf. „Dat is alles," zei hij toen. „Ja. ik geloof ook niet, dat er nog iets is." „Dan ga ik nou gauw een paar spullen kopen, die ik nodig heb." „En ik ga Jerry waarschuwen." Plotseling schoot meneer Crocker nog iets te binnen. „Je moest Jerrry eigenlijk ook maar zich laten grimeren. Hij zal wel niet willen hebben, dat de jongen hem herkent." Jimmy was vol bewondering voor de vondst van zijn vader. „Jij denkt ook aan van alles, paps! Ik zou er heus niet aan gedacht hebben. Het zal beslist alles op rol letjes lopen. Het scchijnt u te liggen, zoiets." Meneer Crocker glimlachte be scheiden. (wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1949 | | pagina 2