S)e Storm op til in Tsjecho-Slowakije KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" DONDERDAG 8 SEPTEMBER 1949 40ste JAARGANG No. 11 De besprekingen in de Raad van Europa Bur. Papengracht 32, Tele!. 20015, Adm. en Advert. 20826, Abonn. 20935 - Abonnementsprijs 0.32 p. w., f 1.40 p. mnd., f 4.15 p kwart. Franco p. p. f 4.90 - Advert.: 15 jci. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 Renegaat Plojhar opvolger van mgr. Beran? EEN KATHOLIEKE persoonlijkheid, die bekend is met alle bijzonderhe den van de controversen tussen de Staat en de Kerk in Tsj.-Slowakije: ontsnapte naar Duitsland teneinde te waarschuwen tegen de plannen van het communistische regiem, die er op gericht zijn de oppositie van de Katholieke Kerk en de geestelijkheid uit te rpeien en aartsbisschop Beran te doen vervangen. Zijn waarschuwingen komen op het volgende neer: 1. Bevestigd wordt, dat de aarts bisschop van Praag, mgr. dr. Beran, inderdaad een gevangene in zijn eigen paleis is. Zelfs zijn zuster mag hem niet bezoeken. De geheime poli tie is belast met en verantwoordelijk voor zijn huisvesting, het bereiden van zijn voedsel en de controle op alles, wat met zijn dagelijkse bezig heden verband houdt. Mocht de aartsbisschop iets over komen, dan zal dit worden omschre ven als „een natuurlijke dood" of nog liever als „een gevolg van wat hij in de oorlog moest ondergaan". 2. Het is Mgr. Beran reeds aan te zien, dat de gevangenschap en de verantwoordelijkheid, welke op zijn schouders ligt, niet zonder uitwer king blijven. Hij heeft echter nooit gewankeld in zijn vastbesloten hou ding tegenover de communistische druk en hij heeft duidelijk te kennen gegeven, dat hij trouw zal blijven aan zijn belofte, de onbeperkte vrij heid van godsdienst en de rechten van de Kerk te verdedigen. Hij zal dit doen, indien geen unfaire druk op hem wordt uitgeoefend, welke er op gericht zou zijn, zijn gezondheid of wilskracht, te breken. Toegc.'3ven moet worden, dat zijn langdurig ver blijf in concentratiekampen gevol gen heeft gehad op zijn constitutie. 3. Steeds weer opnieuw heeft de geheime staatspolitie Mgr. Beran voorgesteld om te vertrekken en te gaan wonen in een van zijn twee ver blijven in het land, hetzij in Dolni Brezany of in Cervena Recice, welke hem nog overbleven, doch de aarts bisschop heeft resoluut afgewezen zijn paleis in Praag te verlaten, om- dathij weet, dat hij dan geen kans meer zou hebben verklaringen of be velen, welke in zijn naam zouden zijn uitgevaardigd, tegen te gaan. Het plan van de regering is be kend geworden. Als de aartsbisschop vertrekken zou, dan zou dit worden aangekondigd als een soort van af standdoen en pater Joseph Plojhar zou tot nieuwe "aartsbisschop zijn Het dertiende slachtoffer van de Amerikaanse amokmaker Unrun, een knaap van tien jaar, is gisteren in het ziekenhuis te Camden (New Jersey) overleden. Zijn moeder en grootmoeder zijn eveneens om het le ven gekomen. Drie andere slachtof fers, wier toestand niet critiek is, lig gen nog in het ziekenhuis. Unruh, die gisteren dooi: twee psychiaters is onderzocht, heeft ver klaard de schietpartij begonnen te zijn, omdat hij zijn buren niet uit kon staan. United Press verneemt, dat de man zou lijden aan godsdienst waanzin en de moorden beraamd zou hebben in de bioscoop. Unruh staat onder zware bewaking in het ziekenhuis, waar hij een kleine ope ratie heeft ondergaan, om een kogel uit zijn dijbeen te verwijderen. uitgeroepen door een „volksstem- ming", opgezet en uitgevored door de communisten. Plojhar zou dan niet door de Paus benoemd zijn maar door de „volkswil", waarschijnlijk op dezelfde manier, waarop in de Fe- bruari-revolutie „het terugtrekken van de niet-communistische ministers werd geëist". 4. Indien deze plannen falen zijn de communisten klaar om een ver volging in te zetten tegen de aarts bisschop, niet als een priester, maar als een verrader vanwege „zijn con tacten met buitenlandse mogendhe-' den, welke het volksdemocratische regiem bedreigen". De minister van openbaar onder wijs en erediensten heeft medege deeld,, dat nieuwe schoolboeken zui len worden uitgereikt en -binnenkort een nieuwe regeling van de leer plicht zal worden doorgevoerd. Deze regeling, zo heeft de minister ver klaard, zal voornamelijk gericht zijn op een verdere uitbreiding van het onderwijs in de Russische taal en „op de ontwikkeling bij de schoolkinde ren van gevoelens van dankbaarheid en vriendschap tegenover Sovjet- Rusland, dat het land heeft bevrijd". Voorzien wordt, dat gedurende het eerste jaar het onderwijs in de Russische taal aan ten minste 130.000 kinderen zal worden verstrekt. Een onweder, gevolgd door een waterhoos, die 40 minuten duurde, heeft Woensdagavond een groot ge deelte van Andalusië (Spanje) ver woest. Te Monte Sacro zijn 4 vrou wen van wie drie zigeunerinnen verdronken. Talrijke personen lie pen verwondingen op. De hoofdweg van Granada naar Madrid is on bruikbaar. De sneltrein naar Madrid kon het station van Granada niet verlaten, daar de spoorweg op 14 punten onderbroken was. Te Jean staan talrijke straten onder water en een 50-tal huizen is ondergelopen. De schade aan de wijnbergen is zeer aanzienlijk. Er schijnt weinig hoop te bestaan, dat men de overblijfselen van de ark van Noë op de berg Ararat in Oost- Turkije zal vinden, aldus Turkse jour nalisten, die de expeditie van de Amerikaan dr. Aaron Smith vergezel len. De expeditie is sedert 1 Septem ber jl. bezig de ark te zoeken. De moeilijke levensomstandigheden, welke te wijten zijn aan de regen val en hevige koude, hebben de le den der expeditie ontmoedigd, al dus wordt gemeld. Dr. Smith zou een beloning van 200 dollar hebben aan geboden aan degene, die een spoor van de ark vindt. Gemeenteraad en gemeentebestuur TPER gelegenheid van de installatie van de nieuwe gemeenteraad heeft de burgemeester van Leiden jhr. mr. van Kinschot een rede ge houden, waarin hij enkele opmer kingen maakte, die niet alleen voor de Leidse Gemeenteraad van belang zijn. Hij hield de Raadsleden voor de plicht, om de voorstellen, welke hun door B. en W. worden voorge legd, goed te bestuderen. Ook het best saamgestelde college van B. en W., aldus de Leidse burgemeester, heeft de wijsheid niet in pacht; en het is een recht en kan eer^ plicht zijn van de Raad, om critfek uit te oefenen. Het is goed, dat deze vanzelfspre- kenheid eens gezegd wordt, klaar en onomwonden. Want, hoe vanzelfsprekend ook, er zijn altijd nog gezagsdragers o.a. burgemeester en leden van col leges van B. en W, die weinig of geen critiek dulden; die wèl schijnen te menen, dat zij de wijsheid in pacht hebben. Dezulken kunnen zich democraten noemen, zelfs in de democratie volkomen ten onrechte de red ding uit alle kwalen zien: zij zijn feitelijk volstrekt niet democratisch! De democratie eist, dat men met de rechten van anderen rekening houdt, deze positief eerbiedigt. En: dat de gemeenteraad het recht van critiek heeft, behoeft niet te worden bewezen! Maar zo vervolgde de Leidse burgemeester die critiek moet zijn: zakelijk, opbouwend, beheerst. En aan deze eisen, die gesteld moeten worden, voldoet zo voe gen wij er aan toe een gemeente raad niet: als geoordeeld en veroordeeld worden zonder voldoende kennis van zaken; als gecritiseerd wordt zonder aan te geven, hoe het beter moet en kan geschieden; als in het zakelijk worden betrok ken bepaalde antipathieën van per soonlijke aard; persoonlijke overwe gingen en motieven, welke met de zaak, waarover het eigenlijk gaat, in wezen niets te maken hebben. Voor de trouwe lezers van ons blad zal het duidelijk zijn, dat ons uit het hart is gegrepen een andere opmer king van Leidens burgemeester, nl. deze: dat het van tactisch beleid getuigt, om ook ingezetenen, buiten de Raad, in het bestuur der gemeen te te betrekken. De belangloze toe wijding van bekwame en integere ingezetenen moet voor het bestuur der gemeente worden benut. Dat geldt zeker voor grotere gemeenten; maar moet ook in kleinere gemeen ten worden overwogen. Een wijs college van B. en W. is er van over tuigd, niet de wijsheid in pacht te hebben, maar óók een wijze ge meenteraad moet deze overtuiging hebben en dat tonen door te willen profiteren van de bekwaamheid en bereidheid van ingezetenen, om de gemeenteraad n het bestuur ter zij de te staan. R.T.C. BU GEMEENTERAADS ZITTING Een aantal Indone sische gedelegeerden ter Ronde Tafel Conferentie dat niet alleen de be sprekingen betreffende grote zaken wilde meemaken, heeft Dinsdag een bezoek gebracht aan Kerkdriel, waar een gemeenteraadszitting van de gemeente Maasdriel en de toe vallig plaats vindende wethouders verkiezing werd bijgewoond. Daar Maasdriel geen eigen gemeentehuis bezit, vond de raadsvergadering plaats in het gemeentehuis van Kerk driel. Overzicht tijdens de gemeente raadszitting. Aan de raadstafel van links naar rechts, wethouder van Aalst, R. Tg Male Wiranatakusuma, Sewaka, Margono Djojokadikusumo, de burgemeester van Maasdriel, mr Th. M. J. de Graaf, lid van de Twee de Kamer en lid van de Commissie van 9 mannen en als zodanig lid van de delegatie ter R.T.C., mr Ma'mun Sumadipradja. prof. mr Sunario Ko- lopoking, ir Suwarto, Patty, werk zaam op de afdeling culturele ont spanning van het secretariaat gene raal der R.T.C. Geen terugtrekking van troepen EEN OFFICIëLE VERKLARING Nadat wij gisteren reeds melding hebben gemaakt van een Nederland se verklaring, waaruit viel af te lei den dat een ontruiming van Mid- den-Java door de Nederlandse troe pen niet overwogen werd. deed thans een woordvoerder van-het ministerie van Overzeese Gebiedsdelen aan A.N.P. mee, dat de Nederlandse re gering zich strikt zal houden aan de bepalingen van de gesloten overeen komsten. zodat van een dergelijke terugtrekking van Nederlandse troe pen geen sprake kan zijn. HET BLIJFT ONRUSTIG IN BANDJERMASIN Hoewel thans vier dagen zijn ver streken na het bereiken van de over eenkomst over de staking der vijan delijkheden in Zuid-Borneo, duurt de druk op de bevolking en vooral op de werknemers voort. De stakin gen in Bandjermasin houden aan en breiden zich zelfs uit. Zondag verlie ten in Kandangan alle verplegers het ziekenhuis aldaar. Een groot deel van de bevolking van Kandangan is geëvacueerd en drie ambtenaren zijn spoorloos verdwenen. Nabij Kloea werden borden aan getroffen met het opschrift „demar catielijn". Nederlandse militairen, die de borden verwijderden, werden be schoten. Hierbij vielen geen slacht offers. Een aantal leden van het bestuur van Zuid-Borneo is afgetreden en heeft een Indonesisch nationaal co mité gesticht, waarvan de Republi keinse leiders Boerhaoeddin en Ra den Saban tot voorzitter resp. secre taris werden gekozen. Het comité richtte het verzoek tot de Nederlandse resident om het be stuur in Zuid-Borneo te mogen over nemen. Volgens te Batavia ontvan gen berichten is ook het plaatselijke bestuur van Bandjermasin afgetre den. Het is nog niet bekend of de Nederlandse resident de ontslagaan vragen heeft aanvaard. Gen. maj. Soehardjo, die betrokken is geweest bij de onderhandelingen over het staken van het vuren op Zuid-Borneo, verklaarde bij zijn te rugkeer te Djokja volgens United Press: „de bevolking van Borneo blijft trouw aan de republiek. Elke poging, om een afzonderlijke staat Borneo buiten de republiek te stel ten, is tot mislukking gedoemd". De guerilla is begonnen, zo zeide hij, uit teleurstelling vor het feit, dat Borneo niet bij de republiek was gekomen. HET KONINKLIJK BEZOEK AAN NOORD-BRABANT. Twee dagen lang heeft het Ko ninklijk Echtpaar een triomfale tocht door Noord-Brabant gehou den en daar verscheidene gemeenten bezocht. Zo hebben Koningin en Prins op een hoeve in Middelbeers een Bra bantse koffietafel gebruikt. De enige vrouwelijke burgemeaster in ons land heeft Hare Majesteit aan al haar gemeentenaren getoond. De mooiste erepoort van heel Bra bant stond in Diessen met een gou den kroon, geheel gevlochten van haver en mais. Daar waren ook de wildemannen en de dorpsnarren, die alle gasten de schoenen poetsten .be geleid door reidansen en höogtestan- den. In Oosterhout werd een bezoek ge bracht aan het Norbertinessenkloos- ter Catharinadal, een der weinige Nederlandse kloosters, dat nog onaf gebroken bestaat sinds de stichting in 1270. Tevens het enige klooster ter wereld van de vrouwelijke tak der orde van Sint Norbertis. Het zijn voor Noord-Brabant mooie feestelijke dagen geweest. HET KONINKLIJK BEZOEK AAN NOORD BRABANT H.M. Konin gin Juliana en Z.K.H. Prins Bern- hard hebben gisteren o.m. een be zoek gebracht aan Middelbeers, waar zij verwelkomd werden door de eni ge vrouwelijke burgemeester in Ne-' derland, mevrouw Smulders. Na de verwelkoming schrijdt het koninklijk paar, vergezeld door me vrouw Smulders, langs een haag van vrouwen in haar typisch Brabantse kledij, naar de boerderij waar hun een echte Brabantse koffie maaltijd werd aangeboden. Economisch beraad te Washington CONFERENTIE GISTEREN BEGONNEN. Gisteren is te Washington de Brits-Canadees-Amerikaanse confe rentie over het Britse dollarpro- b^eem begonnen. Een bevoegd woordvoerder deelde mede, dat de bijeenkomst van giste ren een eerste contactneming was, tijdens welke het programma en de procedurekwesties zijn behandeld, en dat de eigenlijke besprekingen, die nl. betreffende de methode, wel ke bij een eventuele hulp aan Groot- Brittannü' ter bestrijding van het dollartekort, zal worden toegepast, eerst de komende dagen zullen wor den gehouden. Na afloop van deze eerste bijeen komst, die iets langer dan een uur duurde, deelde de Amerikaanse mi nister Snyder aan de pers mede, dat geen formele agenda was vastge steld. Wel zijn de ministers overeen gekomen werkgroepen te vormen, welke in details de afzonderlijke as pecten van het te behandelen vraag stuk zullen bespreken na de bijeen komst, welke vandaag zal worden gehouden. Ten aanzien van de duur van de conferentie is niets vastgesteld. Men ziet in, aldus minister Snyder, dat het te behandelen vraagstuk grote moeilijkheden met zich brengt, die niet vatbaar zijn voor een gemak kelijke of snelle oplossing De conferentie zal twee grote pro blemen moeten behandelen: maatre gelen, die genomen moeten woi'den de economische crisis, die nu heerst, te bezweren en maatregelen, die vereist zijn om te voorkomen, dat dergelijke crises zich blijven herha len. De Raad van Europa HET BEGIN WAS BEVREDIGEND De eerste Europese raadgevende vergadering heeft naar de mening van de Nederlandse gedelegeerden een verloop gehad, dat, wanneer men in aanmerking neemt de beperkingen die nog aan de Assemblée zijn op gelegd, reden tot voldoening geeft. Drie der Nederlandse gedelegeer den hebben aan het A.N.P. in het kort hun mening over de resultaten van de vandaag eindigende zitting weergegeven. De heer van, de Kieft (Partij van de Arbeid) vestigde er de aandacht op, dat men bij de beoordeling niet uit het oog mag verliezen, dat de macht van het eerste Europese par lement nog gering is. „Wij kunnen niet veel meer doen dan het comité van ministers bepaalde maatregelen in overweging geven. En binnen de grenzen van deze bevoegdheden heeft de Assemblée niet slecht ge werkt". De heer van de Kieft beschouwde het als hoofdzaak, dat Straatsburg de mogelijkheid en bestaanbaarheid van een Europees parlement buiten twijfel heeft gesteld. „Deze Assem blée van twaalf naties heeft getoond tot werken in staat te zijn. Zij zal niet meer kunnen verdwijnen en zal in de toekomst haar eigen stijl en vorm vinden". De heer Serrarens, een der beide vertegenwoordigers van de Katho lieke Volkspartij, die door zijn voor zitterschap van de sociale commissie een vooraanstaande rol in de Assem blée heeft gespeeld, was zeer vol daan over de saamhorigheid onder de gedelegeerden. ,,Wij ^taan voor het historische feit, dat Europa zich bewust is van zijn bestaan, zijn taak en zijn roeping, verklaarde hij. Wij vergeten hier nóg niet, dat wij En gelsman of Tugk zijn, maar wij be ginnen toch te begrijpen, dat wij allen samen Europeanen zijn, dat Europa een gemeenschappelijke grondslag heeft en op deze grond slag zich als nieuwe grootheid wil organiseren". Ook de Christelijke Historische vertegenwoordiger mr. Schmal sprak ?;ijn voldoening uit over de bereikte resultaten. Hij gaf onomwonden te kennen, dat hij met geringe ver wachtingen naar Straatsburg was gekomen. „Wat mij evenwel getroffen heeft, zo zeide hij, is dat van af het begin van alle zijden een zo grote mate van bereidheid tot onderlinge sa menwerking aan de dag werd gelegd. Goede wil als eerste vereiste voor het welslagen van het te verrichten werk is zeker aanwezig". Geen nauwe boord om Dr. Malan, de eerste minister van de Zuid-Afrikaanse Unie, hield dezer dagen een rede te Standerton. Het was een schone rede, maar opeens moest de per ste minister afbrekenHij wist niet meer, hoe hij verder moest gaan. Nu gebeurt dat bij ongeoefende redenaars wel eens meer, maar bij een eerste minis ter is dat iets abnormaals; dat zal ieder moeten toegeven. Een minister laat staan een eer ste minister weet altijd wel woorden te vinden. Bij Malan was het een heel opmerkelijk geval van geheugenverlies. De doktoren onderzochten het geval; zij klopten en luisterden en deden alles wat dokters met een hoofd zoal doen. Maar zij vonden niets. Dat wil zeggen: zij vonden niets abnormaals in dat hoofd. Totdat zij ontdekten, dat het de boord was. Zij heb ben thans vastgesteld, dat een knellende halsboord de oorzaak is geweest van de plotselinge geheugenstoornis. Malan mag thans geen hoge en stijve boor den meer dragen. Dat is een opmerkelijke ont dekking, welke sprekers bij of ficiële gelegenheden, indien zij er wel eens last mee hebben, dgt zij hun serieus voorbereide speech in eens totaal vergeten zijn, zich ter harte mogen ne men. £en (coJiAe.ltje... Weerzinwekkend is het gedrag van hen, die buigen naar hen, van wie ze afhankelijk zijn, en trappen op degenen, die onder hen staan.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 1