S)e CöicbeSoii^cmt De start van West-Duitsland Ruimere armslag voor het bedrijfsleven Vandaag Bondsdag te Bonn Wethouders verkiezingen Directeur: C. RL VAN HAMERSVELD. Hoofdredacteur: TH. WILMER. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" '40ste JAARGANG No. 1 WOENSDAG 7 SEPTEMBER 1949 Bur. Papengracht 32, Telef. 20015, Adm. en Advert. 20826, Abonn. 20935 - Abonnementsprijs 10.32 p. w., 11.40 p. mnd., f4.15 p kwart. Franco p. p. f 4.90 - Advert.: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 Belangrijke wijziging in het exportwezen Met ingang van heden zal de Regering, aan Nederlandse exporteurs die hun producten uitvoeren naar de Verenigde Staten of naar Canada tien procent van het netto geincasseerde provenu aan dollars ter beschik king stellen. De exporteurs krijgen onvoorwaardelijk het recht op een vergunning, om met de tien procent in het buitenland verschuldigde kosten te betalen voor dienstverkeer als propaganda- en publiciteitskosten, kosten van marktonderzoek, niet gebruikelijke provisie, reis- en represen tatiekosten e. d. En ook zullen zij er door henzelf te bepalen goederen van mogen invoeren en betalen. Ten opzichte van andere landen geldt dit voor zover de handelspolitieke betrekkingen en de betalingsovereenkom sten tussen Nederland en die landen dat toelaten. Dit werd gistermiddag te Utrecht meegedeeld door prof. Van den Brink minister van Economische zaken, toen hij het bedrijfsleven in kennis stelde van de maatregelen die de Ne derlandse regering heeft besloten te nemen om de uitvoer, in het bijzon der die naar de Verenigde Staten en Canada, te bevorderen. In zijn zeer uitvoerige rede vestig de de minister er de aandacht op, dat er waarschijnlijk onder de door de oorlog getroffen West-Europese lan den geen tweede land is dat in de komende jaren bij de uitvoer zulk een zware taak zal moeten vervullen als Nederland. Het deficit op de be talingsbalans is in verhouding tot het bevolkingsaantal zo, dat er een zeer aanzienlijke toeneming van de uitvoer moet worden bereikt wil er in de betaling dat evenwicht ontstaan dat nodig is om een redelijke voor ziening van ons volk, ook voor de toekomst, te waarborgen. Een gevoel van dankbaarheid over wat tot nu toe is bereikt is niet mis plaatst. Er is een bijna geregeld stij gende lijn in de uitvoer en het dek kingspercentage van de invoer door de uitvoer heeft in de laatste maan den een niveau bereikt, dat niet be langrijk verschilt van dat van voor de oorlog. Daarmee is tevens het aandeel van Nederland in de wereld handel nagenoeg hersteld tot dat van voor de oorlog. Juist op dit moment acht ik aldus de minister gezamenlijke bezinning van overheid en bedrijfs leven geNvenst. Nu begint de strijd om het opvoeren van het Nederlandse aandeel in de wereldmarkt. Wanneer ons land er niet in zou slagen deze strijd te winnen, dan zou daarvan een daling van de welvaart het gevolg zijn. Het heeft geen zin te verbloemen, dat de concurrentie op de Ameri kaanse markt zwaar is. Een moei lijke wedloop moet er worden on dernomen met de zeer gedifferen tieerde en efficiënt geleide Ameri kaanse industrie zelf. Wanneer men relatief meer wil uitvoeren dan anderen moet men zor gen, dat men: agoedkoper is, of b- betere waar aan te bieden heeft, of c. grotere activiteit bij de bewerking der afzetmarkten aan de dag legt. Het is, zo vervolgde de Minis ter, de Regering diepe ernst, wanneer zij spreekt over het herstel van een zodanig vrijheid in het economische leven, dat de motorische krachten, die aan de werking van ons economisch stelsel ten grondslag liggen, we derom haar onontbeerlijke wer king kunnen uitoefenen. Het is de Regering doeltreffend voor gekomen met de feitelijke uitvoering van het exportplan «één man te be lasten. Met ingang van 1 Septem ber is de heer L. Sjnit, 'voorheen ge- biedsdirecteur bij de N.V. Philip's gloeilampenfabrieken, als directeur van de exportbevordering met deze taak belast. Onze vertegenwoordiging iszo zwaar op de Oostkust van de Ver enigde Staten gericht. Daarom heeft LESSEN IN VUURBESTRIJDING OP DE MARINE-VERDEDIGINGS- SCHOOL Leerlingen van de ma- rine-verdedingingsschool „Phoenix" bestrijden een o-lievuur tijdens een demonstratie. De voornaamste punten van het programma, dat de over heid heeft opgesteld ter bevor dering van de export naar de Verenigde Staten en Canada zijn: 1. Van de opbrengsten in dol lars wordt 10 ter beschik king gesteld van exporteurs. 2. Vorming van exportcombi naties ten einde op het ge bied van de z.g. „Sales pro motion" in de V.S. belang rijke resultaten te kunnen bereiken. 3. Instelling van adviescommis sie uit het bedrijfsleven. 4. Versterking van de officiële handelsvertegenwoordiging in de V.S. 5. Bevordering van markt- exploratiereizen. 6. Op ruime schaal doen ver richten van marktanalyses door speciaal geoutilleerde Amerikaanse bureaux. 7. Steunverlening aan plannen tot vergroting van de export als bijv. de plannen tot ope ning van Hollandse restau rants e. d. in de V.s. 8- Speciale belangstelling voor tentoonstellingswezen, o.a. de Marshall-jaarbeurs in de V. S. in 1950 de Regering besloten vier „trade com missioners" aan te stellen in andere delen der Verenigde Staten en wel in elk geval te Chicago en te Los Angeles. Een derde vertegenwoordi ger zal in het Zuiden worden geves tigd, in New Orleans, in Houston of Dallas in Texas. Over de standplaats van een vierde „trade commisioner" is nog geen beslissing genomen. Als „chief trade commissioner" zal optreden de director of trade pro motion bij de Nederlandse Kamer van Koophandel te New York, de heer L. Smilde- De Raad van Europa RAPPORTEN VLOT AANVAARD De raadgevende vergadering van Europa te Straatsburg heeft gisteren de rapporten van de culturele en so ciale commissies aanvaardt en men verwacht, dat de slotzitting morgen met enige plechtigheid kan worden gehouden. Het sociale rapport beveelt o.m. aan uiteindelijk te* komen tot een algemene Europese sociale wetge ving, waèrvoor een Europes codex van sociale zekerheid ontworpen zal worden. De commissie zal zich na afloop van deze zitting handhaven voor de studie van problemen als Europese woningnood, emigratie mogelijkheden en het tewerkstellen van surplusarbeidskrachten van hot ene land in het andere. Het voorstel om een Europees cul tureel centrum te stichten werd goedgekeurd en op de volgende bij eenkomst van de raadgevende verga dering zal men zich bezig holiden Met de kwestie van het stichten van een Europese universiteit. Het culturele centrum heeft tot taak de betrekkingen tussen universiteiten en andere culturele instellingen te verstevigen, hoogleraren en studen ten te doen uitwisselen en samen werking te bevorderen op gebied van pers, radio, toneel en film. H.M. DE KONINGIN IN NOORD BRABANT Dinsdagavond is H.M. Koningin Juliana voor een officieel bezoek aan de provincie Noord Bra bant te Den Bosch aangekomen. Z.K.H. Prins Bernhard, die geduren de de dag een bezoek aan een an der deel van de provincie bracht, had zich te Hedel bij H.M. gevoegd. Bij de aankomst bij het Gouver nementshuis hadden zich gilden uit alle delen der Provincie opgesteld op het voorplein. Toen H.M. en Z.K.H. naderden streken de vendelzwaaiers de vendels op de grond. De Konin gin en de Prins schreden volgens eeuwenoud gebruik het recht van een gekroonde vorst over de ven dels naar het bordes van het PrO' viiiciehuis. i West-Duitsland start als nieuwe staat R/IET DE BIJEENKOMST van het parlement der federale W.-Duitse re- publiek begint vandaag voor West-Duitsland een nieuw geordend leven. De eerste vergadering vindt plaats te Bonn in een zaal, vanwaar men een schitterend uitzicht neeft op de Rijn. De nieuwe volksvertegen woordiging is het eerste vrij gekozen Duitse parlement, sinds Hitier een eind maakte aan de republiek van Weimar. Het nieuwe lichaam zal de eerste Duitse regering vormen, na het derde rijk van Hitier. Een geallieerde hoge commissie zal toezicht houden op de verrichtingen van deze regéring. wier gebied be perkt is tot het Duitsland ten Westen van de Elbe. Hedenmorgen kwam de Bondsraad - samengesteld uit vetegenwoordi- gers van de regering der Westduitse deelstaten bijeen en vanmiddag zou de Bondsdag vergaderen. De 73- jarige Paul Loebe zal als oudste lid de Bondsdag openen. Hij fungeerde vele jaren als president van de Rijks dag onder de eerste republiek ,als voorganger van Göring. Thans is hij weer de opvolger van Göring. Boedapest laat masker vallen VERPLICHT GODSDIENST ONDERRICHT AFGESCHAFT Het verplichte godsdienstonderwijs op de Hongaarse scholen wordt op grond van een beslissing van de Hongaarse regering op korte termijn afgeschaft. Van 15 September af is alle godsdienstonderwijs nog slechts facultatief De ouders moeten aan de school mededelen, of zij nog verder godsdienstonderwijs voor hun kinde ren wensen. Met deze maatregel zet de Hongaarse regering een verdere stap op de weg naar openlijke be strijding van de godsdienst. Tot dusver trachtten de commu nistische machthebbers nog steeds de schijn op te houden, dat hun strijd niet tegen de godsdienst zelf werd gevoerd, maar slechts de „verraders" gold en andere volgens hen onwaar dige bedienaren van de godsdienst. De eis, dat de ouders van tevoren het godsdienstonderwijs voor hun kinderen moeten aanvragen, dient volgens de algemene opinie van de Hongaarse bevolking slechts om de gezindheid van het volk beter te kunnen controleren, waarbij de re gering tegelijkertijd hoopt, dat de vrees de meeste ouders zal weer houden, een dergelijk verzoek in te dienen. Hierdoor zou dan meteen het „bewijs" worden geleverd, dat de grote meerderheid der Hongaren geen prijs stelt op godsdienstonder wijs. KERKELIJKE GEBOUWEN TE PRAAG IN BESLAG GENOMEN Een officiële kerkelijke woord voerder te Praag heeft gisteren ver klaard, dat de communistische auto riteiten te Praag gebouwen overne men, die aan katholieke kloosteror den behoren. Een klooster, een kerk en tehuizen voor oudere nonnen en novicen zijn reeds door de staat ge vorderd. De woordvoerder zeide te geloven, dat deze gebouwen tot gevangenis sen zullen worden ingericht om de gevangenisruimte in de hoofdstad te vergroten. Een waanzinnige daad AMERIKAANSE OUDSTRIJDER DOODT 12 PERSONEN Een 26-jarige oudstrijder te Cam den (New Jersey) heeft gisteren in een vlaag van waanzin 12 personen doodgeschoten. Vijf anderen werden gewond. De gedoden waren 5 mannen, 5 vrouwen en 2 jongetjes. De politie identificeerde de man als Howard Unruh. Hij verschanste zich in een kamer en wisselde scho ten met meer dan 50 politieagenten, totdat hij met^ traangas uit zijn schuilplaats werd gedreven. Een zware politiebewaking, die hem naar het hoofdbureau meevoerde, had de grootste moeite om een woedende me nigte op een afstand te houden. Een rechercheur verklaarde, dat de druk ke straat, waar de schietpartij zich afspeelde, „op een slagveld geleek". Hoe het gebeurde Het drama speelde zich op de vol gende wijze af: Unruh, een ex-sol daat, woont naast de winkel van de 40-jarige Maurice Cohen. Het huis van Unruh heeft geen voordeur, en tot voor kort mocht de ex-soldaat daarom door Cohens achtertuin. Maar nu heeft Cohen een hek ge timmerd. Gisteren wandelde Unruh het huis uit, zeer modieus gekleed, met witte das en al. Hij liep de winkel binnen, eerst naar boven waar hij Cohens 63-jarige moeder doodschoot die in bed lag. Cohens vrouw Rose hoorde het schot en rende naar de slaapkamer waar zij haar zoon Harald opsloot. Toen zij naar buiten kwam schoot Unruh haar neer. Hij liep de winkel uit en Cohen kwam achter hem aan. Unruh keerde zich om en schoot. Cohen greep zich aan het hek vast dat hij had gebouwd om Unruh bui ten te houden, viel neer en stierf. Terwijl Unruh de hoek van de straat omging, kwam hij James Hut ton tegen, een verzekeringsagent. Hij doodde hem ook. Daarna liep hij de ene winkel na de andere binnen en doodde er zijn slachtoffers steeds met een enkel schot. Toen hij vijf mannen, vijf vrou wen en twee jongens had vermoord, ging hij naar huis en sloot zich in zijn kamer op. Hij had een hobby pistolen ver zamelen. In zijn kelder had hij een schietbaan. Unruh bracht daar al zijn vrije tijd door. Hij maakte er zichzelf tot een feilloos schutter. Terugtrekking troepen niet overwogen In verband met uit Djogja afkom stige berichten, als zou mr. Wongso- negoro te Solo besprekingen voeren over de mogelijkheid van de terug gave van Solo aan de Republiek, werd van Nederlandse zijde aan Aneta het volgende medegedeeld: Begin deze week zijn te Solo be sprekingen gehouden tussen de Ne derlandse en republikeinse vertegen woordigers in de centrale gemengde commissie en plaatselijke gemeng de commissie te Solo. Deze bespre kingen werden nodig geacht om en kele aangelegenheden, die door de plaatselijke commissie niet verder tot overeenstemming konden wor den gebracht, ter plaatse en op ho ger niveau onder ogen te zien. Naast militaire aangelegenheden, zoals de afbakening van de patrouillegebie- den. kwamen hierbij tevens civiel- bestuurlijke aangelegenheden ter sprake in verband met het feit, dat te Solo dier aangaande een ingewik kelde toestand ontstaan is.' Ten on rechte zou men uit de uit Djogja af komstige berichten de conclusie kunnen trekken, dat de terugtrek king der Nederlandse strijdkrachten te Solo bij de zojuist bedoelde be sprekingen onder ogen gezien wordt. PATER ALBERTUS O.F.M. CAP. OVERLEDEN. In het Capucijnerklooster te Hel mond is gisteren plotseling overleden pater Albertus de Bree van de Capu- cijner-Orde. Hij bekleedde o.a. de posten van gardiaan, definitor en plaatsvervangend provinciaal der Or de. Zijn laatste functie was conrector van het R.K. ziekenhuis te Helmond. In Frankrijk hebben industriële rovers zich meester gemaakt van een prachtig juweeltje de constructie van de nieuwe motor van de dwerg- Citroën, die binnenkort op de auto markt zal verschijnen. De automo bielfabriek had haar vinding met de grootste geheimzinnigheid omringd. Zo was op de automobiel-show in Parijs een model van de dwerg-auto getoond, maar alleen van het chas sis. De motor zat achter zeven slo ten. Meer dan een jaar lang werden de tekeningen en onderdelen er van iedere avond zorgvuldig in de klui zen van de fabriek weggeborgen. Maar het prototype van de wagen moest toch eens uitrijden voor een proeftocht. Dat geschiedde gister morgen op een stille buitenweg bij Chartres. Niemand wist het. Een 21-jarige monteur was zonder enig opzien te baren de fabriek uitgere den en „probeerde" zijn dwerg „uit". Plots sprong een monster van een limousine hem voorbij, dook als een roofdier midden op de weg en klein duimpje moest stoppen. Twee man nen sprongen uit de wegversperring I op wielen en bevalen de monteurs nors de motorkap te openen. Deze v/eigerde manmoedig en werd bewus teloos geslagen. Toen hij enige tijd later weer tot bewustzijn kwam was de limousine als een kwade droom verdwenen. Maar de motorkap stond open. Plet geheim van de „wonderbaarlijke kleine Citroën" is geen fabrieksge heim meer. ETHIOPlë VRAAGT UITLEVE RING BADOGLIO EN GRAZIANI De Abessijnse gezant te Londen heeft gisteren een bezoek aan de Ita liaanse ambassadeur gebracht om de uitlevering van de voormalige maar schalken Pietro Badoglio en Ru- dolfo Graziani te vragen. De Abessijnse legatie deelde me de dat de gezant deze stap in op dracht van zijn regering en krach tens artikel 45 van het Italiaanse vredesverdrag heeft genomen. Dit artikel verplicht Italië tot uitleve ring van personen voor berechting wegens oorlogsmisdaden en misda den tegen de mensheid. Badoglio was de Italiaanse opper bevelhebber gedurende de invasie van Ethiopië en Graziani was gou verneur-generaal en onderkoning van het land. De Abessijnse regering acht hen verantwoordelijk voor „de systematische terreur tijdens de be zetting". NATIONALISATIE IS NIET ALTIJD GOEDKOPER. Het Britse genationaliseerde trans port spoorwegen, wegdiensten, dokken en waterwegen heeft in het eerste jaar, dat het in bezit was van de staat, een verlies van 4.733.000 pond sterling opgeleverd. In het eerste rapport van de Britse Transport Commissie, dat heden werd gepubliceerd in de vorm van een Witboek over het jaar per 31 De cember, wordt de situatie „onbevre digend" genoemd en wordt voor speld, dat een „verdere verslechte ring van de bedrijfsresultaten onver, mijdelijk is." Het verlies maakt slechts een ge ring percentage uit van de totale omzet van de Transport Commissie De bruto-ontvangsten uit de spoorwe gen en andere ondernemingen be droegen bijna 492.000.000 pond ster- alng. Gisteren, de eerste Dinsdag in September, is in alle gemeenten de nieuwe zittingsperiode van de ge meenteraad ingeluid. Te Amsterdam zijn de oude wet houders herkozen, ook in Rotterdam, 's-Gravenhage, Utrecht, Gouda, Haarlem. In Rotterdam is er een. zesde wethouder bij gekozen. Even eens is in Den Bosch en Nijmegen het aantal uitgebreid. Communisten zijn niet in de col leges van B. en W. gekozen. Wat betreft de verkiezing in Commissies is niet overal dezelfde gedragslijn gevolgd ten opzichte van de commu nisten. In Maastricht, waar de K.V.P. .24 van de 35 Raadszetels bezet, werden herkozen de aftredende wethouders, 3 van de K.V.P. en 1 van de P.v.d.A. In den Helder heeft de P.v.d.A. een droevig vertoon van ondemocra tische machtsbegeerte gegeven. ERNSTIG CONFLICT IN DEN HELDER Bij de Dinsdagavond in de gemeen te Den Helder gehouden wethouders verkiezing is het tot een ernstig con flict gekomen, toen de P.v.d.A., die met 12 zetels de meerderheid bezet, en de uit 11 leden bestaande minder heden van de V.V.D., K.V.P., de A.R. en de C.H.U. Deze minderheden lazen namelijk een verklaring voor, waarin zij verklaarden niet te zullen deelnemen aan deze verkiezing noch. aan die van de commissie van bij stand, terwijl zij weigerden in be doelde commissie zitting te nemen, wanneer zij eventueel gekozen zou den worden. Hierna verlieten de 11 raadsleden van deze minderheid de raadszaal, waarna door de 12 over blijvende leden de drie wethouders, allen lid van de P.v.d.A., werden ge kozen, waarna de commissies van bijstand werden samengesteld. Hier na werden o.m. ook verschillende protesterende leden gekozen, doch zij zullen blijven weigeren zitting te ne men. Het conflict is ontstaan, doordat de minderheden gezamenlijk min stens 1 wethouderszetel bezet willen hebben. ERNSTIGE ROOFOVERVAL IN DE HAARLEMMERMEER Signalement van de dader De gezondheidstoestand van de 82- jarige mej. de Haan, die in de Maan dagnacht bij *de roofoverval in de Haarlemmermeer werd gewond 'en naar de Mariastichting te Haarlem werd overgebracht is veel slechter geworden en baart nu grote zorg. Het signalement van de dader luidt: plus minus 25 jaar oud, stevig rond gezicht met iets hoog voorhoofd. Hij draagt een militaire battledress (windjack) en geel bruine schoe nen. Gaaf gebit. Een fraai hoekje op de tentoonstel ling „De Vcenstreek", die heden morgen door de commissaris der Ko ningin in Zuid-Holland, mr. L. A. Kesper, werd geopend. (Zie pag. 3) (Foto: N. v. d. Horst, Leiden). £en küAA&ttje..., Udel is het, zijn hoop op schepse len te stellen, alsof deze ons het ware geluk van de gewetensrust kunnen schenken.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 1