HET WIT GELE KRUIS ONZE WEEK-PUZZLE Jimmy, ueviiefd verlicht Uw zorgen tijdens ziekte van U, ot Uw huisgenoten Toekomstmuziek voor Leiderdorp Herdenking overleden lid J. van Stralen en afscheid weth. Splinter ZATERDAG 3 SEPTEMBER 1949 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 3 Het secretariaat „STILLE RIJN 16". zal gaarne Uw lidmaatschap noteren Het uitbreidingsplan onder de loupe In een der eerstvolgende raadsver gaderingen zal de Raad het uitbrei dingsplan onder de loupe nemen aangezien burgemeester en wethou ders in de vorige vergadering een herziening van dat plan hebben aan geboden. Het plan omvat het gehele uitbrei dingsplan in hoofdzaak alsmede van het plan in onderdelen, uitgezonderd enige gronden gelegen ter weerszij den van de Hoogmadeseweg. Boven dien werden de gronden, die op het vigerend uitbreidingsplan als be bouwde kom zijn aangeduid aan een regeling onderworpen. Door deze re geling zal op de duur het hofje ach ter het Raadhuis geheel worden ge saneerd. Overigens werd de regeling beperkt tot het vastleggen van be bouwingsstroken, zoals aan de Hoofdstraat langs de Rijn, de Hoog madeseweg en langs de Does. De herziening van het plan in on derdelen omvat de Dorpskern, het Zijlkwartier en de Achthovenerweg. 1. De Dorpskern. Sinds de vaststelling van het uit breidingsplan heeft zich een aantal nieuwe gezichtspunten voorgedaan, die een herziening op tal van punten wenselijk maakten. Ondanks lang durige onderhandelingen met de Rijkswaterstaat werd in 1943 beslo ten dat de Acacialaan geen verbin ding zou krijgen met de Rijksweg 4a die door de gemeente komt te lig gen tussen de Geref. Kerk en de Re sedastraat. De verbinding met de an dere Rijnoever moest dientengevol ge op een andere plaats worden ge zocht. Een brug in het verlengde van de Hoogmadeseweg zou te dicht bij de brug van de Rijksweg 4a ge legen zijn. De oplossing werd ge vonden dooi een verbinding te pro jecteren nabij het Raadhuis, in het verlengde va© de Berkenkade. De oude brug tegenover de Ned. Her vormde kerk kan hierdoor komen te vervallen. Een brug in het ver lengde van de Berkenkade zal te vens leiden tot een directe verbin ding met Leiden en buiten Leiden om, via de Provinciale weg, met Den Haag. Ook zal met deze verbinding de ontworpen wijk overal gemakke lijk te bereiken zijn en zal, mede door de plaats van het Raadhuis, dit gedeelte zich tot centrum van het dorp kunnen ontwikkelen. In de wijk ten Zuiden van de Rijksweg 4a is in het vigerend plan een gedeelte bestemd - oor latere uitbreiding der woningbouw. In verband met de verwachte bevolkingstoename, zoals deze berekend is door de Provinciale Stedebouwkundige dienst, is dit ge deelte thans in onderdelen gedetail leerd in het plan opgenomen. Om de Lage Rijndijk aan de Zuidzijde van de Does haar landelijk karakter te doen behouden, is de verlengde Acacialaan afgebogen naar de Rijn en met een brug verbonden met de Hoge Rijndijk. Ten Zuid-Oosten van de Rijksweg langs de Lage Rijndijk is een openbaar gebouw geprojec teerd ten behoeve van de herbouw van het verenigingsgebouw der Geref. kerk, welk gebouw, met enige woningen, in de bezettingstijd op last van de voormalige Duitse weer macht werd afgebroken. De grond tussen de brug en het genoemde openbare gebouw, alsmede een strook van dezelfde breedte aan de Noord-Westzijde van de brug is ge heel vrij van bebouwing gehouden. Ook aan de overzijde van de Rijn, in de gemeente Zoeterwoude, werd ter weerszijden van de nieuwe Rijks weg een groene ruimte ontworpen, zodat de weg geheel los van bebou wing door de kom zal voeren. De in de oorlog afgebroken pannènbakke- rij aan de Lage Rijndijk kan volgens het uitbreidingsplan niet meer op haar oude plaats terugkomen. Bij eventuele herbouw van dit bedrijf zal hiervoor elders in de gemeente, buiten de kom, een terrein worden aangewezen. De capaciteit van het plan bedraagt 235 -middenstandswo- ningen, 700 arbeiderswoningen en 10 openbare of bijzondere gebouwen. Hierdoor zal de gemeente," thans 4700 inwoners tellende, verdubbelen in zielental. 2. Het Zijlkwartier. In de afgelopen jaren heeft zich een grote behoefte doen gevoelen aan gunstig gelegen industrieterrein. De belangrijke uitbreiding van de steenfabriek Ouderzorg deed beslui ten om van hier tot aan de Zijl een groot industrieterrein te ontwerpen. In verband hiermede werd het plan omgewerkt waardoor de woonwijk door de ontworpen sportterreinen en groenstroken grotendeels los van de industriegronden kwam te liggen. Dit plan biedt gelegenheid voor het bouwen van 75 middenstandswonin gen en 100 arbeiderswoningen. De uitbreiding van de Dorpskern mede in aanmerking genomen zal het zie lental hierdoor ongeveer stijgen tot 10.000. 3. De Achthovenerweg. De Achthovenerweg, gelegen hal verwege de bebouwde kom van Lei derdorp en de grens der gemeente met Koudekerk aan den Rijn, vormt een zeer bescheiden woonstraatje aan de Lage Rijndijk. Dit wijkje werd in het vigerend plan opgeno men, waarbij het straatje nog enigs zins werd verlengd en van een keer punt voorzien. Ter weerszijden werd een open bebouwing ontworpen. In verband met de huidige hoge aan- legkosten van straten en rioleringen, welke een intensieve bebouwing ver eisten, teneinde de bouwrijpe bouw percelen zo laag mogelijk te houden, werd ook dit plan in de herziening opgenomen, waarbij de ontworpen open bouw werd gewijzigd in arbei derswoningbouw, aansluitend op de reeds bestaande woningen. Het ter rein, gelegen achter het keerpunt, werd bestemd tot kinderspeelplaats. Hier kunnen in totaal nog 10 wonin gen worden gebouwd. Al met al heeft het gemeentebe stuur van Leiderdorp grootse plan nen en zal de gemeente, die reeds eerder in zielental verdubbelde, on getwijfeld opnieuw een grote uit breiding ondergaan. Dat zich als ge volg daarvan grote problemen zuilen opwerpen staat vast doch de voort varendheid van het gemeentebe stuur is er borg voor dat een en an der tot een goed einde zal worden gebracht. Leiderdorp ziet in de toe komst. GEMEENTERAAD VAN LEIDERDORP Gisteravond kwam de Raad van Leiderdorp voor het laatst in oude samenstelling bijeen. Na de opening herdacht de voor zitter in enige welgekozen woorden de heer van Stralen, die op 24 Aug. plotseling is overleden. Er is een le dige plaats in de raad, die niet meer door hem vervuld zal worden. Op 64-jarige leeftijd is hij plotseling op geroepen. Sinds 1937 was hij inwo ner van Leiderdorp en sinds 1946 had hij zitting in de Raad. Hij was iemand, die met groote ijver zijn lidmaatschap waarnam, de zaken grondig onderzocht en er veel werk van maakte. Ook voor de gemeentelijke Sport stichting heeft hij veel werk verzet evenals in andere verenigingen. Op 29 Aug. heeft de Raad hem de laat ste eer bewezen. De heer Kuilenberg (R.K.) sprak als vriend en collega. Spr. kon eer lijk getuigen, dat de overledene zijn dagen niet in ledigheid had doorge bracht. Hij stond voor iedereen op de bres om de belangen te beharti gen en die te verdedigen waar die soms in het gedrang mochten gera ken. Om eventueel vermeende on billijkheden op te ruimen of onrecht vaardigheden te herstellen was hij steeds paraat. En wee dan zijn woor den. Hij kon dan scherp zijn, zeer scherp zelfs. Als oud marineman hield hij ervan precies te zeggen wat hij dacht. Hij ging steeds recht door zee, zoals hij in zijn marine loopbaan de wereldzeeën had beva ren. Hij is van ons heengegaan, al dus spreker, maar zijn activiteit, zijn werkkracht, zijn medeleven met an deren, zal steeds bij ons blijven niet alleen als een aangename herinne ring, maar veel meer nog als een voorbeeld van plichtsbetrachting. Het grootste gemis is ontegenzeg gelijk voor zijn echtgenote en kinde ren. Mogen deze hun kracht vinden bij de Allerhoogste. Laten wij hem gedenken des morgens bij het ont waken, des avonds bij het ter ruste gaan en bovenal des Zondags wan neer wij tempelwaarts gaan. Deze woorden werdén door de Raad staande aanhoord. Bij de ingekomen stukken was het K. B. tot goedkeuring van de verho ging der doorvaartrechten der Lei- derdorpse brug van 5 tot 15 cent on der voorwaarde, dat de meerdere in komsten zullen worden gebruikt voor het onderhoud der brug en de verbetering der seinverlichting. Met de Bank voor Ned. Gemeen ten werd een bijzonder crediet in rekening-courant aangegaan van 40.000.ter financiering van de woningbouw. Voor de verbetering van de riole ring in het Patrimoniumpark werd aan de woningstichting „Patrimo nium" een bedrag van 4700.toe gezegd. Na enige discussie werd be sloten de huurprijs der woningen IKerklaan 4 en 5. na voltooiing der aan te brengen verbeteringen, in overleg met het Pr ij zenbureau, met I f 0,75 per week te verhogen tot j 4,50. De heer van der Stoel (A.R.) wilde aantekening, dat hij tegen dit besluit was aangezien hij hierin een onbillijkheid zag in verband met de overnameprijs der woningen. Deze bedroeg teen 3775.—- terwijl de huurprijs toen was gebaseerd op 5000.—. Het salaris van de vakonderwijze- res in de lichamelijke oefening werd vastgesteld op 103.170 - per wekelijks klokuur per jaar, te bereiken in 16 jaar. Het theoretisch getal wekelijkse lesuren werd voor de o. 1. school vastgesteld op 1 uur. Na enige reclame straat- en hon denbelasting en enige comptabili- teitsbesluiten te hebben vastgesteld kwam de rondvraag aan de orde. De voorzitter maakte van dezie ge legenheid gebruik enige woorden te richten tot de scheidende raad. in het bijzonder tot wethouder Splinter, die na een ambtsperiode van 23 jaar niet meer terugkeert. De voorzitter herinnerde er aan, dat hij op 13 September 1946 had ge wezen op het feit, dat het toen een historisch ogenblik was, omdat dit de eerste vergadering was van de eerste, na de oorlog, wettig gekozen raad. Spr. memoreerde de betekenis van weth. Splinter voor het gemeente lijk leven. 26 Jaren heeft -de heer Splinter de gemeente als wethouder mogen dienen. Persoonlijk heeft de voorzitter 3 hoogtijdagen met hem meegemaakt. Allereerst de le Aug. 1946, waarop hij hem op onvergete lijke wijze had geïnstalleerd en af trad als waarnemend burgemees ter. Daarna op 4 Sept. 1946, waarop de heer Splinter werd gehuldigd voor de voortreffelijke wijze waar op hij het ambt van waarnemend burgemeester had waargenomen. En ten slotte op 4 Sept. 1948, de dag waarop hij vóór 25 jaren zijn intre de deed als raadslid en wethouder, in verband waarmede hij werd be noemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Bij die gelegenheden is veel gezegd. De voorz. wilde niet in herhaling treden, doch herinner de sleohts aan hetgeen hij op de laatste hoogtijdag had gezegd. Hierna spraken de heren Snel (weth.), Kuilenberg (R.K.), van Winkel (C.H.), Vermeulen (P.v.d. A.) en van der Stoel (A.R.) de schei dende wethouder op de meest harte lijke wijze toe, getuigend van de grote vriendschap waarmede hij een j ieder tegemoet trad. De gemeente- secretaris, de heer Corts, verkreeg i voor deze buitengewone gelegenheid ook het woord en bracht dank voor alles wat de heer Splinter voor hem en de ambtenaren had betekend. De heer Splinter voelde zich klein worden onder al die bewijzen van vriendschap. Of het een verlies voor de gemeente is, dat hij weggaat, kan hü niet beoordelen, maar voor hem is het wel een verlies. Er is echter een tijd van komen en een tijd van gaan en hij wilde zijn plaats inrui men voor jongere krachten. Zij heb ben misschien meer doorzicht, maar in elk geval hebben ze hun leeftijd mee, aldus de heer Splinter. Hij bracht dank aan alle raadsleden en sprak de wens uit, dat Gods zegen in volle rijkdom steeds op de werk zaamheden van de Raad rusten zal. Aanbesteding. In het „Wapen van Leiderdorp" werd gistermorgen door het architectenbureau Dekker en van der Sterre, voor de woning stichting „Patrimonium" te Leider dorp, aanbesteed het bouwen van 8 wo-ningen in het Patrimoniumpark. Er werd als volgt ingeschreven: Chr. Slieker te Heemstede voor 88.792,Stam en Visser te Nieuw koop voor ƒ81.924.J. Dietz te Leiden voor f 79.900,A. Mol te Leiderdorp voor 78.973,C. J. Timmermans te Hazerswoude voor ƒ77.475,M. van der Velden te Leiderdorp voor 77.384,Bouw combinatie Wassenaar te Wassenaar voor ƒ76.300,Fa. Hulsbos Zn te Zoeterwoude voor f 76.215,—; Groen en Bregman te Benthuizen voor 75.660,A. van Duin te Noordwijk voor ƒ75.400,M. de Raad te Noordwijk* voor ƒ75.380, G. J. Spujj broek te Rotterdam voor ƒ74.800,—; C. J. Strijk te Oegstgeest voor 74.800,Gebr. Schellinger- hout te Benthuizen voor 74.450, H. D. Osnabrugge te Leiderdorp v. ƒ74.000,—; Joh. Sdjsener te Hille- goirr voor 73.900,N. Mol te Lei derdorp voor f 73.722,W. Jansen te Voorschoten voor ƒ73.340, Gebrs. de Boer te Hazerswoude voor ƒ72.978,C. Meerburg te Leider dorp "oor f 68.475. ALPHEN AAN DEN RIJN Concert te Oudshoorn. De Al pheuse Chr. Muziekvereniging „Arti et Religione" heeft het initiatief ge nomen om een concert te geven in het gemeentedeel Oudshoorn op Dinsdagavond te 7.45 uur, in de tuin van de heer J. P. Bos. Werken in uitvoering. De werk zaamheden in verband met de ver betering van de Stationsstraat en de Gaslaan, twee belangrijke toegangs wegen naar het centrum der ge meente, zijn dezer dagen beëindigd. Hiermede heeft het aanzien van de gemeente veel gewonnen en vooral de verbeterde sterke neon-verlich- ting zal men w l weten te waarde ren. Nu rest nog het plantsoen in het verlengde van de Stationsstraat, nabij het station, alsmede de sloot tussen dit plantsoen en het Hotel „Toor". welke sloot nu reeds welis waar ls gedempt, doch waarover nog geen bestrating is aangelegd1, hetgeen toch wel Iti de bedoeling l'gt. Dergelijke werkzaamheden, welke hier en daar tevens gepaard gaan met de aanleg o? verbetering van reedg eerder aangelegde rioleringen, vinden gestaag voortgang. Thans is men ook reeds begonnen met de aanleg van de nieuwe weg, gelijk lopend met rie Rijksstraatweg, van af de Javastraat de Hoorn in, voor lopig aansluitend op de J. Nieuwen- huijzenstraat, welke straat kortgele den la doorgetrokken tot het hart van de nieuwe weg, die in de toe komst een verbinding zal vormen met de Rijksstraatweg in wijk Hoorn. Het nieuwe gedeelte van de J. Nieuwenhuij zen straat is ook al aangevuld met aan weerszijden nieuwe woningen, waarvan het laat ste deel kort geleden ls gereedge komen en waar ook een aantal win kelwoningen zijn gebouwd. Van be lang is de genoemde nieuwe weg waarmede men deze week een begin heeft gemaakt, voor het ontsluiten van het industrie-terrein „West". Hier zal de komende week een be gin worden gemaakt met de bouw van een nieuwe fabriek met bijbe horende kantoren voor de firma Scheerder, aansluitend op de reeds eerder gebouwde fabriek (stokerij e.d.) van deze firma. De firma Deerenberg en Van Wijk 'hoeft dezer dagen ook een aanvang gemaakt met de bouw van de on langs door Prov. Waterstaat aanbe stede duikerbrug in de Prov. weg vanaf de Rijnbrug naar de Heren weg. Deze duikerbrug komt te lig gen over de Korte Aar, op de Ver lengde Aarkade, nabij de Rozen straat, in de daar reeds door de fir ma Langeveld alhier klaargemaakte aarden baan ten behoeve van ge- Horizontaal: 1. palmmeel, 4. super latief van goed, 8. coiffeur, 9. jon gensnaam, 11. voorzetsel, 12. voeg woord, 13. vlaktemaat, 15. in orde brengen, 19. R.K. wees gegroet-ge bed, 21, gil, 23. gem. in Gelderland, 24. splitsen, 26. verdikking der op perhuid, 27. gemeenschappelijke weide. 29. zwemvogel, 30. broeder van Kaïn, 32. genoeg gekookt, 34. stuk hout. 35. danspartij, 36. soorte lijk gewicht (afk.), 38. vis (meerv.), 40. Rom. keizer, 41 par exemple Cafk.). 43. niet gevuld, 45. orde, 47. te eniger tijd, 49. de gezamenlijke hoeveelheid, 51. halsdoek, 52. stad in Drente, 53. dwaas, 54. onderwijzer, 57. gebod, 58. plechtige gelofte, 59. boom, 61. godsdienstoefening, welke negen dagen duurt, 62. vaandel, 63. rivier in Italië, 64. harde plof. Verticaal: 1. graafwerktuig, 2. af zonderlijk, 3. gindse, 4. foei, 5. ein de, 6. houding, 7. houten vat, 8. voertuig (meerv.), 10. naast, 13. put- emmertje, 14. biersoort, 16. kleur, 17. als 23 hor., 18. soort van kabel jauw, 19. als 14 vert. doch andere schrijfwijze, 20. als 5 vert., 22. uit stalling, 25. zonder eer, 27. lengte maat, 28. lijst, 31. als 35 hor., 33. water in Z. Holl., 36. klap. 37. gem'. in Limb., 39. gem. in Gelderl., 40. broedplaats v. vogels, 41, jongens naam. 42. vuurspuwende berg op Sicilië, 44. ieder, 46. ontbrand ba re stof, 48. gem. in N. Brab., 50. vet stof, 52. strijdperk, 55. lusthof, 56. gem. in N. Holl. bij Volendam, 58. eerste vrouw, 60. buiging, 62. bin nenlandse strijdkrachten (afk.). Oplossingen worden tot en met Woensdag 7 Sept. a.s. op ons bureau verwacht. Op de enveloppe vermel den „Puzzle". Onder de goede in zenders zullen worden verloot een stel zilveren manchetknopen, een si garettenkoker en een portemonnaie. OPLOSSING VORIGE WEEK. Horizontaal: 1. pap, 3. sol, 5. nop, 7. spa, 9. kasteel, 10. portier, 11. rooster, 13. stakker, 15. kar, 16. nat, 17. kil, 18. mot, 19. pit, 21. vla, 23. kam, 25. ton, 27. treuren, 28. plaggen, 29. verdrag, 31. nadelig, 33. log, 34. kom, 35. eng, 36. nek. Verticaal: 1. pak, 2. pastoor, 3. stelten, 4. lol, 5. nap, 6. portaal, 7. stiekem, 8. Aar, 11. rok, 12. rat, 13. sok, 14. rot, 19. pet, 20. treurig, 21. vertrek, 22. aan, 23. kip, 24. Maan dag, 25. Tegelen, 26. non, 29. vol, 30. gom, 31. nee, 32. gek. Het aantal oplossingen dat deze week binnenkwam was zeer groot en daar de opgave vrij eenvoudig was, werden er niet veel fouten ge maakt. Onder de goede inzenders be sliste het lot als volgt: le prys, een verzilverde asbak: A. Chr. van Haastregt, Watertje 1, Zoe terwoude; 2e prijs, een boek: E. J. Breedeveld, Ten Katestr. 2b, Leiden; 3e prijs, een boek: mej. Rie Oost- dam, 's Gravendamseweg 47, Noord wij kerhout. noemde Prov. weg, waarop t.z.t. di verse straten zullen worden aange sloten, welke een verbinding vor men met het centrum der gemeen te, in dat gedeelte waarop het uit breidingsplan zich de eerste jaren vooral zal richten. Het water van de Aar is reeds ten behoeve van die brug afgedamd en is ook de grond- fundering gereed. De betonpalen zijn aangevoerd en volgende week zal men met het heien een aanvang nemen. Zonder tegenslagen van weer e.d. hoopt de firma Deeren berg en van Wijk dit werk, waar mede een bedrag van f 54.500 zal zijn gemoeid, begin volgend jaar op te leveren. De aanbesteding van de zandbaan, verharding en bestrating der nieu we Provinciale weg over dieze brug zal aldsan plaats vinden, zodat in de loop van het volgend jaar ver moedelijk de gehele weg klaar zal zijn. t De 58 woningen, w.o. 6 duplex- woningen, onder architectuur van de heer P. Groenhart, in uitvoering bij de aannemers Deerenberg en Van Wijk, in de omgeving van deze Prov. weg, in het complex „Nabij" vinden langzamerhand haar vol tooiing; 24 er van zijn inmiddels be woond. Aan het laatste blok wordt de laatste hand gelegd. Vermoede lijk komen ze over een 5-tal weken onder de kap en naar men verwacht zullen ze dit jaar wel kunnen wor den opgeleverd, zodat hiermede op nieuw 64 gezinnen aan onderdak zullen zijn geholpen. De aanleg van een parkeerterrein nabij het Nutsgebouw, dat in een lang gevoelde behoefte zal voorzien, vordert eveneens met snelle schre den. De laagste inschrijvers hier voor waren de heren H. van Bun schoten en J. Koopman uit Noord- wijk met 6857,De riolering in de te dempen sloot aldaar is reeds gelegd, zodat het parkeerterrein, naar men verwacht, deze rrraand in gebruik zal kunnen worden geno men, ongeveer gelijktijdig met de heropening van hiet vergroot en ge heel gemoderniseerd Nutsgebouw. Hierin zullen, naar wij vernamen, ongeveer 100 zitplaatsen meer ver kregen zijn, terwijl hot geheel ook aan accomodatie veel zal hebben gewonnen. RIJNSATERWOUDE KORTEBAAN DRAVERIJEN Uit een advertentie in dit nummer kunnenwij opmerken, dat de Dra- verijvereniging Rijnzaterwoudc Vooruit weer actief is. Eveneens vorige jaren is de orga nisatie van het sportgebeuren weer goed opgezet, zodat het een bezoek ruimschoots waard zal zijn.,Ook van de zijde van de rijders is er'grote be langstelling voor de mooie baan na bij het Brasemermeer. Reeds 33 waaronder vele van de beste en snelste paarden zijn ingeschreven. Wij laten de namen hier volgen: Akron B, Abdullah Scott Edel Rolls Integriti Scot, Lord Quettevile, Har- ras, Edelman, Lord van Fresana, Dic tator Spears, Nuni Brewer, Lucki Fanfare. Kalumet Axkit, Klazina Axkit, Jim Wilkes, Maarten Spren- cer, Moun Aenier, Eduard Anvil George Wilkes, Dutch Hanover, Ju Ju, Allouez, Lion LaetareA, Gratie Hanover, Herold Mc G. K. Friezin, Juliana Lee en Henny Bolls. CCM UDnnn/c DftMau EEN VROLIJKE ROMAN DOOR P. G. WODEHOUSE Vertaald door Jean H. P. Jacobs 57) ,,Ik zou helemaal niet anders over je denken, dan tot nu toe. Mijn me ning over jou, staat nu eenmaal vast. Niets kan die veranderen. Ik heb ge probeerd, je dat al op de boot te ver tellen, maar je wilde er niet van ho ren. Ik vind, dat je het meest verruk kelijkste meisje ter wereld "bent. Ik hield van je, het eerste moment, dat ik je zag. Ik wist wie ik voor had, toen we elkaar een halve minuut ge zien hadden, in Londen. Wij waren volmaakt vreemd voor elkaar, maar toch kende ik je. Jij was het meisje, waar ik mijn hele leven lang naar gezocht had. Goede hemel, en dan spreek jij nog van gevaar. Begrijp je dan niet, dat in jou omgeving te zijn, met je te praten en met je sa men te werken aan het uitvoeren van dat plannetje, alle gedachte aan gevaar verre houdt? Ik zou alles voor je willen doen, en dan verlang je van me, dat ik me terugtrek, zodra er sprake is van een beetje gevaar?" Annie was achteruitgelopen tot bij de deur en stond hem met grote open ogen aan te kijken. Met andere jon gelui, die allen wel ongeveer het zelf de gezegd hadden, had zij altijd goed weten om te springen. Zij hield zich koel en was vastbesloten op hun plei dooien niet in te gaan. Maar nu klopte haar hart sneller en de koele vast- beslotene Anne Chester was in onmid dellijk gevaar, zich niet langer meer meester te blijven. Heel plotseling, zonder enige waarschuwing, was zij tot de ontdekking gekomen, dat Jim my een eigenschap bezat, die corres pondeerde met een eigenschap van omschrijven, wat hot eigenlijk was. Maar sinds zij de kunst van zelf analyse was machtig geworden, wist zij, dat de kwaliteit, die zij van een man zou verlangen, iets was, dat zij altijd had gekend en dat zij ook zou herkennen, als zij het ontmoette en zij herkende het in Jimmy. Het was een zekere roekeloosheid, een licht hartige durf-alligheid. Annie!" zei Jimmy. „Het is te laat!" Zij had niet de bedoeling gehad dit te zeggen. Zij had willen, zeggen, dat er geen sprake van kon zijn, dat het onmogelijk was. Maar haar hart was haar geest voor geweest. Er viel 'n sluier voor haar ogen weg, zij voelde nu, waarom zij zich tot Jimmy aan getrokken had gevoeld. Zij hoorden bij elkaar en zij had haar geluk weg gegooid. „Ik heb beloofd, met Lord Wisbeach te zullen trouwen." Jimmy bleef staan en werd koud als een lijk. „Heb je Lord Wisbeach beloofd met hem te zullen trouwen?" „Ja." „Maar maar, wanneer?" „Daarneteen paar minuten ge leden, toen ik hem naar zijn hotel heb gereden. Hij had me gevraagd, met hem te trouwen, voordat ik naar Engeland ging, en ik had hem beloofd op zijn vraag te antwoorden, als ik terug was. Maar toen ik terug was, kon ik maar niet tot een besluit ko men. De dagen verliepen, en er scheen iets te zijn, dat me nog terug hield. Het leek vreemd om nog lan ger geen vast besluit te nemen en toen heb ik op zijn aandringen ge zegd, dat ik met hem zou trouwen." „Maar je kunt toch niet van hem houden? Ongetwijfeld Annie keek hem aan. „Het lijkt wel, alsof er iets met me gebeurd is, de laatste vijf minuten," zei ze, „en ik kan niet duidelijk den ken, op het ogenblik. Een tijdje ge leden leek het mij er niet veel op aan te komen. Ik mocht hem wel. Hij zag er goed uit en leek wel een goed karakter te hebben ook. Ik voelde, dat we best met elkander zouden kun nen opschieten en gelukkig zijn, zo als de meeste mensen. Dat maakt het volmaakte zoveel mogelijk nabij, voor zover men dat tegenwoordig berei ken kan, duswel, zo ging het." „Maar je kunt niet met hem trou wen, dat is uitgesloten!" „Ik heb het beloofd!" „Dan moet je je belofte breken!" „Dat kan ik niet doen!" „Je moet." „Ik kan niet." Jimmy snakte naar woorden. „Maar in dat gevaldat moet je niet doen.... het is verschrikke lijk.... in dit speciale geval Hij hield op. Hij zag de val, waar in hij was gelopen, nu duidelijk voor zich. Hij kon die schurk niet ontmaskeren, zonder zichzelf bloot te geven. En daar schrok hij nog steeds voor terug Annie's vooroor deel tegen Jimmy Crocker., mocht dan geworteld zijn in een kleine en dwaze grief, maar het was al vijf jaren lang doorgegroeid en wie zou kunnen zeggen hoe sterk het thans was. Annie deed een pas naar voren en bleef toen weifelend staan. Toen, alsof zij zich had bedacht, kwam zij dichterbij en raakte zijn mouw aan. „Het spijt me," zei ze. Het was stil. „Het spijt me!. Zij ging weg. Zachtjes sloot ze de deur achter haar. Jimmy wist nau welijks, dat zij was weggegaan. Hij zat in de diepe stoel en staarde naar de zoldering, zonder iets te zien. En toen. hoeveel minuten of uren la ter dat was, zou hij niet hebben kun nen zeggen, deed een scherp ge luid van de kruk van de deur hem opstaan. Kwam Annie terug? Het was Annie niet. Om de hoek van de deur stak het glurende hoofd van Lord Wisbeach. „O!" zei zijne Lordschap, toen hij Jimmy zag. Het hoofd werd toen teruggetrok ken. „Kom hier!" riep Jimmy. Het hoofd kwam weer te voor schijn. „Hebt u het tegen my?" „Ja, ik had het tegen jou." Lord Wisbeach volgde nu het bo veneinde van zijn lichaam de kamer in. Hij zag er niet bijzonder verrast of verlegen uit, maai zijn blik dwaalde toch onvast, en bij k^<*'- Jimmy schuin aan. Verder dan de deur kwam hij voorlopig bovendien met. Zijn vingers rustten nog even tjes op de kruk achter hem. Hij acht te het niet waarschijnlijk dat Jim my van zijn onderhoud met me vrouw Pett op de hoogte was, maar m Jimmy's stem had hij een drei gende toon gehoord en Lord Wis beach was voor alles bedacht op zijn veiligheid. „Men zei me. dat juffrouw Chester hier was," zei hij. „En waarom voor de drommel moet jij juffrouw Chester hebben Jij akelig, glibberig, achterbaks ge boefte?' vroeg Jimmy. De grootste optimist zou nooit heb ben durven beweren, dat dit alles vriendelijk werd opgemerkt. Lord Wisbeach's vingers klemden zich vas ter om de kruk van de deur en het bloed steeg hem naar het gelaat. „Wat betekent dat allemaal?" zei hy. „Jij ellendige schurk!" „Schreeuw^ niet zo! Ben je gek? Moeten ze ons horen?" Jimmy haalde diep adem. (wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1949 | | pagina 7