f Leiden vraagt dringende uitbreiding van z wemgelegenheden Mistoestanden bij het zwemmen in open water V.. Gezonde ontspanning Sleyetmatig. zwemmen ió yeen aaetdaad maateen weidaad Wimpie ZATERDAG 3 SEPTEMBER 1949 DE LE1DSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 Rondgang langs de plaatsen in Leiden waar gezwommen wordt Hoe er wordt gezwommen in de Korte Vliet Ook aan het „Schoolzwemmen" mankeert nog iets Een keurige heer met een keurige actetas, waarin een al even keu rig badpak, stapt na kantoortijd met keurige pasjes de „Overdekte" binnen, om in deze warme dagen een paar baantjes te trekken. Jan en Piet uit de Tomatenstraat deden het minder omslachtig, verwisselden onder de bomen van.de Nieuwe Vaart van broekje en doken het lok kende water in. Keesje en z'n twee zusjes uit de Sumatrastraat bedelden hun moeder een paar centen af en trokken naar de gemeentelijke zwem inrichting „De Zijl". Klaas, Wim en Thea, uit de Genestetstraat, maak ten ook niet veel complimenten en plonsden in het water van de Korte Vliet, nabij de Vink. Het is zomer; het is warm: Leiden zwemt! Tenslotte zij vermeld dat aan de zwemlessen de uiterste zorg wordt be steed. Ir Emond Nicolaas noemt in zijn voortreffelijk boek „Verstandig en Gezond" het zwemmen een voor treffelijke sport, die alle spieren een gelijkmatige beurt geeft, het lichaam ruimschoots voorziet van verse lucht en de bloedsomloop- en de buikorganen prikkelt tot hernieuw de activiteit. Zwemmen is echter nog meer. Het is een zomersport bij uitnemendheid, die weinig of niets behoeft te kos ten en een heerlijke ontspanning geeft. Alleen zwemmers kunnen ge tuigen hoe heerlijk het is met een kloeke duik in het zilte nat te schie ten, zodat de spetters in het zonlicht zilverig glanzen, om dan weer bo ven water te komen en zich op borst of rug gedragen te weten door het koele water. Steeds meer men sen grijpen deze sport aan; hun aan tal in Leiden groeit tot duizenden. En vooral tijdens de warme dagen, zoals wij die in de afgelopen weken gekend hebben, ontstaat er een gro te trek naar het lokkende water. Zwemmen is niet meer de sport voor de enkeling; het is gemeengoed geworden. Het leek ons daarom dienstig de mogelijkheden tot het be oefenen hiervan in Leiden eens na der onder de loupe te nemen. Op warme dagen 2.000 zwem mers per dag in „De Zijl" We belandden daartoe bij de ge meentelijke zweminrichting „De Zijl", waar het „kikkerbadje" krioelde van kleine peuters en waar het diepe bad eveneens druk bezet was. „Met deze warme dagen", vertelde ons de heer H. Rol, chef-instructeur, „heb ben we soms wel 2000 klanten per dag. Natuurlijk is het niet altijd zo druk. We openen op 15 Mei en slui ten op 15 September. Tijdens de eer ste en laatste weken hebben we ook wel eens slechte dagen van 200 a 300 bezoekers. Dan is ook de zon een grote factor. Als er maar een zonne tje aan de hemel staat, komen de zwemmers opdagep, ook al is het wa ter slechts 17 graden, zoals in het voorjaar. Maar hebben we midden in de zomer, wanneer het water 22 graden is, eens een dag geen zon, dan blijven deze „Zondags-zwem mers" weg!" Wie „De Zijl" kent, zal gezien heb ben dat deze zweminrichting flink i: opgeknapt. Er zit weer een fris verfje op het houtwerk en de hele accomo datie verkeert in prima staat. Toch blijven er nog wel wensen over. De belangrijkste daarvan is wel het bad van een betonnen bodem te voorzien. Tot nu toe bestaat deze uit zand en op drukke dagen wordt het water daar wel eens wat troebel van. Dit be tekent overigens niet veel, want het water voldoet aan de hoogste eisen en wordt telkens door de Geneeskun dige Dienst gekeurd. We mogen van deze gelegenheid gebruik maken een misverstand uit de weg te ruimen. Het water in deze zweminrichting komt niet uit de Zijl. Er is een speciale installatie, die het 500 zwemmers per dag in „De Overdekte". Ook in „De Overdekte" zijn we een kijkje gaan nemen. Doordat de afmetingen van het bad kleiner zijn (25x12 meter) is ook het bezoek ge ringer dan bij „De Zijl". Toch ko men hier zomer en winter ongeveer 500 personen een bad nemen] dit getal zijn de schoolkinderen niet inbegrepen. 600 particuliere diplo ma's worden hier gemiddeld per jaar uitgereikt aan mensen, die hier zwemlessen genomen hebben. Daar naast worden er jaarlijks school diploma's uitgereikt; in 1948 bedroeg dit aantal ruim 200. Vooral als in de winter „De Zijl" gesloten is, neemt „De Overdekte' een zeer belangrijke plaats in. De verschillende Leidse Zwemvereni gingen hebben er hun wekelijkse zwemuur en ook andere groepen hebben er bepaalde uren, zoals de politie, studenten, het personeel van de Lichtfabrieken, het tramperso neel, enz. Vanzelfsprekend is het, waar hier vele mensen in een kleine opper vlakte zwemmen, dat het water aan de allerhoogste hygiënische eisen moeten voldoen en ook inderdaad voldoet. Zo is het b.v. verplichtend dat iedereen, alvorens in het bassin te duiken eerst onder een warme douche moet. Vermelding verdie nen nog de lessen die hier gegeven worden aan invaliden van de Sociaal Medische Dienst van de Marine en aan andere invaliden, waaronder personen met kinderverlamming, waarbij reeds' verschillende opmer kelijke resultaten geboekt zijn. Schoolzwemmen We schreven reeds even over het z.g.n. „schoolzwemmen".. In ver schillende gemeenten is men over gegaan tot het inlassen van zwem- uren in het lesrooster. Ook Leiden heeft dit gedaan en wel voor de leerlingen van de vierde klassen der lagere scholen. Van de 46 scholen doen er 43 aan mede; enkele gereformeerde scholen houden zich nog afzijdig. In het afgelopen jaar waren ongeveer 1.600 kinderen, die van deze lessen in „De Overdekte" ge bruik mochten maken en practisch allemaal doen dit dan ook. Slechts enkele uitzonderingen, ziekelijke kinderen e.d., doen dit niet. De leer lingen worden overigens tot niets verplicht, doch vanzelfsprekend ma ken zij van deze welkome gelegen heid om te leren zwemmen dank baar gebruik. Vooraf worden alle hiervoor in aanmerking komende kinderen door de Geneeskundige Dienst gekeurd; voor het nieuwe jaar zijn er 1739 toegelaten. Zij krijgen dan geduren de 40 weken een halfuur les per veertien dagen, wat dus neerkomt Te weinig schoollessen Naast de grote waardering, die wij voor dit werk hebben, geloven wij toch dat dit systeem niet helemaal voldoet. Bovenstaande cijfers wezen dit reeds uit. In het afgelopen jaar namen 1600 kinderen deel aan de les sen en slechts 200 behaalden een di ploma. Nu zijn 20 lessen van een half uur niet voldoende voor ieder kind om te leren zwemmen, vooral niet wanneer de lessen klassikaal ge geven worden. Bovendien zit er tus sen elke les een tussenruimte van 2 weken, lang genoeg om het voorgaan de weer te vergeten! Momenteel is het systeem zó, dat de ene week de jongens zwemmen en de andere week de meisjes. Het ware wellicht beter wanneer de jongens. 20 weken achter elkaar konden zwemmen en daarna de meis jes 20 weken. De ruimten tussen de bedragen dan slechts één week. Voor de meisjes zou dan het meest gunstige jaargetijde gekozen kunnen worden, omdat vaak de klacht gehoord wordt dat zij kouvat ten na het zwemmen, als zij in de winter na het bad met natte haren weer op straat komen! Overigens wordt hiermede nog niet voorzien in het te kort aan lessen. De meeste kinderen komen in die twintig halve uren niet klaar en moe ten dan na een jaar particuliere les sen gaan nemen, om „af te zwem men", d.w.z. een diploma te behalen, Velen doen dit dan ook, vaak in zwemverenigings-verban'd, maar ideaal is het niet. Toegegeven zij ech ter dat het zeer moeilijk zal zijn het aantal uren uit te breiden; „De Over dekte" is namelijk steeds volgeboekt. Het aantal vrije zwemuren komt zelfs wel eens in het gedrang! Zwemmen in open water zeer gevaarlijk! Ons rest nu nog de overige gesig naleerde zwemmers onder de loupe nemen, de meest jeugdige zwemmers n.l. die van de Nieuwe Vaart, de Korte Vliet, of ander open water gebruik maken, Zelfs voor een volslagen leek zal het duidelijk zijn dat dit niet ideaal is; in de onmiddellijke omgeving van Leiden kent men geen werkelijk fris helder open water. Het intense scheepvaartverkeer, de uitlozing van riolen en het rottende afval van tui nen e.d., verontreinigen het water op een dergelijke wijze, dat het eigenlijk onverantwoordelijk is er in te zwem men. Het is dan ook onbegrijpelijk dat er slechts sporadisch gevallen van „de ziekte van Weil" voorkomen. Het moge voor toeschouwers op een warme zomeravond een alleraardigst gezicht zijn, wanneer soms wel hon derden zwemmers in de Nieuwe Vaart rond ploeteren, hygiënisch is het in geen geval. Erger is dit nog in de Korte Vliet, die bij De Vink in de Oude Rijn uitmondt. De staaltjes van „zwemsport" die daar ten beste wor den gegeven, doen vaak lachen en griezelen tegelijk. Kleine jongens, dikwijls in hun onderbroekje er soms zelfs in Adamscostuum! ploe teren zo'n beetje in het kroosrijke water rond, terwijl ze de zwemkunst vaak maar half machtig zijn! De één ogen onder hen in dit land der blin den duiken ondertussen van de brug leuning af en vertonen met veel bra- vour hun staaltjes aan de zwakkere broeders in deze edele sport. ling! hoe groter het aantal zwem mers wordt en hoe dringender het probleem van een tekort aan zwem- gelegenheden zich doet gevoelen. Zwemmen is geen luxe, Het is dan ook met de meeste aan drang dat wij de betreffende auto riteiten hierop wijzen; er moet iets gebeuren! Dit tot heil van de Leid se jeugd, die in het zwemmen een heerlijke ontspanning en een gezon de sport vindt. In ons kikkerlandje, met zijn vele buitenwater, en in onze stad, met haar talrijke grachten en grachtjes, is zwemmen geen luxe maar noodzaak. Noodzaak, om bij on gelukken het eigen leven of dat van anderen te redden. Daaarnaast is zwemmen nuttig als een van de zeer wéinige sporten, die men individueel, opv ieder uur van de dag kan beoefenen. Voor druk bezette mensen, die geen tijd hebben voor sport-verenigingen en toch aan sport willen doen, is zwemmen een uitkomst. Ook voor hen geldt „Mens sana in corpore sano Een gezonde "geest in een gezond lichaam!". Want dat zwemmen het lichaam gezond houdt is een feit dat geen nadere uiteenzetting meer behoeft. Hiervoor getuigen de duizenden, die in „De Zijl", „De Overdekte", de Nieuwe Vaart, de Korte Vliet, of waar dan ook een kloeke duik nemen en ver frist, gehard en veerkrachtig de be slommeringen van het dagelijks le ven weer aankunnen! In „De Overdekte" kan men soms ook wel eens een rustig uurtje tref fen. Het is een genot om dan vanaf de hoge springplank in het water te duiken. (Foto: „De Leidse Courant") CURSUSSEN VOOR OPLEIDING VAN ZWEM ONDERWIJZERS (ESSEN). Teneinde in het grote tekort aan zwemonderwijzers (essen) te voor zien, worden in overleg met het De partement Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, in de meeste grote plaatsen van het land cursussen ge organiseerd. De lessen vangen 15 September aan en in April/Mei 1950 worden de examens afgenomen. Voor inlichtingen wende men zich tot het Bureau van de K.N.Z.B., Ger. Domstraat 20 te Utrecht. De Belgische winkelier Fernand Dumouhp uit Luik is gisteravond om twee minuten voor tien te Kaap Gris Nez gestart voor een poging het Ka naal over te zwemmen. Dumoulin is 34 jaar oud en weegt ruimt 104 kilo gram. Er moet iets gebeuren! zuiverste welwater naar boven haalt, op 20 halfuurlessen. Tijdens de warme zomerdagen vermaakt het jonge volkje zich uitste kend in „De Zijl". De badmeester houdt nauwlettend toezicht. (Foto: „De Leidse Courant") Hieraan moet iets gedaan worden. Het zal wellicht voor dit jaar niet meer nodig zijn, want het seizoen is bijna geëindigd. Maar er komt het volgend jaar weer een zomer, met hopelijk even veel zonnige dagen en dan zal deze situatie zich herha len. Als wij goed ingelicht zijn, be staat er hier geen zwemverbod. Dit moet er op de allereerste plaats ko men! Maar daar is men niet mee klaar. Het is in dit geval- juist om hier het zwehimen te verbieden, maar dan moet er tegelijkertijd een gele genheid geschapen worden waar de ze liefhebbers wel terecht kunnen. Voor zover ons bekend is er in de diverse uitbreidingsplannen van Leiden slechts één zweminrichting geprojecteerd, n.l. aan de Roombur- gerweg. Daarmede zou de Nieuwe Vaart zeer zeker flink ontlast wor den. Maar voor het Haagwegkwartier brengt dit geen oplossing, terwijl het aantal zwemliefhebbers in deze zeer volksrijke buurt zeker zeer groot is. Hierbij kan worden opgemerkt dat iedereen toch naar „De Zijl" of naar „De Overdekte" kan gaan. Maar afge zien van het feit, dat beide inrichtin gen in de warme maanden steeds flink i bezet zijn en onmogelijk alle zwem- j mers zouden kunnen opnemen, spre- I ken de afstanden ook een woordje i mee! Voor een joch uit de Da Costa- straat is de afstand naar „De Zijl" veel te groot; hij springt in de Korte Vliet. We willen toegeven dat er momen teel dringender projecten de aan dacht van „Wederopbouw" vragen. Maar toch mag dit stuk volksgezond heid niet uit het oog verloren wor den. Hoe meer schoolkinderen leren zwemmen zeer lofwaardige instel-, WIELRENNEN ROBÈRT WALTHOUR OVERLEDEN Te Boston is op 71-jarige leeftijd overleden de oud-wereldkampioen achter grote motoren, de Amerikaan Robert Walthour. Walthour maakte in de eerste decennia van de 20ste eeuw grote naam door talrijke over winningen zowel in Zesdaagsen als achter de motor. Het hoogtepunt van zijn loopbaan kwam in de jaren 1904 en 1905 toen hij respectievelijk te-Londen en te Antwerpen de wereldtitel voor stayers behaalde. Het was in die tijd, dat hij verschillende malen tegenstander was van Jaap Eden. In 1910 won hij met John Stol als kop- pelgenoot de Zesdaagse te Berlijn. Zijn wielercarrière werd talrijke malen door blessures onderbroken. Zo brak hij maar liefst 29 keer een 'sleutelbeen. De. Belgische professional wereld kampioen op de weg, Rik v. Steen bergen, heeft gisteren uit handen van de Belgische minister van ge zondheid, A. van Glabbeke, de me daille van de Kroon-orde met gou den palmen ontvangen. Prins regent Karei heeft van Steenbergen deze onderscheiding toegekend wegens het behalen van de wereldtitel op de weg te Kopen hagen. van squash en badminton. Het initiatief tot deze overdekte tennisbaan ging uit van de oostelij ke oefenmeester Zurhaarz, die ook de leiding hiervan op zich z nemen. PAARDENSPORT HET CONCOURS HIPPIQUE TE ROTTERDAM De uitslag van het springconcours L (nationaal) om de „Prijs van Kra lingen" luidde: 1. A. Jansen, Tilburg, Don Juan, 0 fouten, 82 3/5 sec. 2. J. L. van Wingerden, Scheveningen, Extase 0 ft 90 sec., 3 D. Gelderman, Beek bergen, Ambassadeur 0 ft 95 1/5 sec. 4 dr M. H. Eijsvogel, Haarlem, Lucky Strike 0 ft 100 1/5 sec., 5 J. L. van Wingerden, Scheveningen Cocktail, 0 ft 102.5 sec. 6 Maj. J Baron van Lynden, Den Haag, Ver- doyant 4 ft 86 sec. Eervolle vermeldingen verkregen 1. Z.K.H. Prins Bernhard, Axel 4 ft 95.8 sec, 2 J. H. W. Pasman, Wasse naar, Troubadour, 4 ft 98 sec, 3 M. van Loon, Tilburg, Ampère. 4 106 sec. W. Priemus op Peter van de Be reden Politie te Rotterdam maakte 3 fouten met een tijd van 117 sec. De Bereden Politie te Rotterdam reed „Hors Concours", d.w.z., dat zij niet bij de algemene rangschik king voorkomen. De verdere uitslagen luidden: „Concours elegantste rijpaard" om de prijs van het Kralingse Bos* Father Xrnas, 2 B. Uytendaal, Breda Arquebusch, 3 Luit. G. Lewenhaupt Zweden, Tit Bit, 4 Comm. Cheval- lier, Fontainebleau, Tourbillon, 5 D. H. Recter, Wassenaar, Joe, 7 mevr. Pasman-Wijn ja, Sarline. No 6 moest nog worden bekendgemaakt. Een eervolle vermelding verkreeg mej. Klebe, Rotterdam met Houbilox. Internationale Springconcours om de „Prijs der Amazones". mevr. Hoffman, Brussel, Or- val, 0 ft 79.4 sec. 2 mevr Sweten- ham Engeland, Vixen, 0 ft 81.6 sec. 3 Mevr. Hoffmann, Brussel, Urfé 0 ft sec. 4 mevr Legrand, Brussel, Carocella 0 ft 90 sec, 5 mej S. van Zinnicq Bergmann, Vught, August, fout, 94.6, sec. 6 mevr J. Siem- Roderwald, Bilthoven, Rhoda 3 ft 103.6 sec. Een eervolle vermelding verkreeg mevr. C. M. de Hoog, Scheveningen, O'flin, met 3 ft 118 sec Gistermiddag werd het internatio naal concours hippique voortgezet met het internationaal springcon cours om de „Prijs van de Rotter- imse Jockey Club" De uitslag luidt: 1 Chevallier, Frankrijk, Selika, 0 ft 79 sec. 2. Luit G. Zackrisson, Zweden, Hor- thy, 0 ft, 80.2 sec, 3 Maj. A. Mett iet, Zwitserland, Belle Fleur, 0 ft 85 sec, 4. Maquis III, Frankrijk, Ca- vallé 0 ft 86 sec, 5 Lieut de la Sayet- te Frankrijk, Princesse d'Eternes 0 ft 87 sec., 6 José Hoffman, België, Or- val 0 ft 87.8 sec, 7 W. G. Hendrickx België, Tango 0 ft 89.8 sec. VOETBAL A.S.C.V.C.S. Morgen speelt A.S.C. een wedstrijd tegen V.C.S. (3e kl. K.N.V.B. uit Den-Haag). De opstelling is van l.n.r.: P. de Boer; L. v. d. Valk, M. Boender; J. de la Bije, P. v. Nierop, W. Rietbergen; A. v. Laarhoven, C. Stol, R. Brard, H. Vreeken, A. v. Duuren. TAFELTENNIS De Treffers (Roelofarendsveen). In de St. Pancratiuszaal speelt Treffers Zondag 4 Sept. een vriend schappelijke wedstrijd tegen Tempo uit Wassenaar. Er wordt gespeeld door 3 teams t.w. 2 herenteams en een damesteam. De wedstrijden be ginnen om 12 uur. ZELFS AUTO'S LEVEN LANGER In 1925 was de gemiddelde le vensduur van auto's voordat zij bij de sloper terecht kwamen jaar- De wagens hadden dan gemiddeld 39.584 km afgelegd, bericht de Auto mobile Manufacturers Association, een Amerikaanse Organisatie van Autofabrikanten. Momenteel is de gemiddelde levensduur van de auto's voordat zij voor de sloop verkocht worden 12M jaar en de wagens heb ben dan 164.000 km afgelegd. Hoewel het aantal personenauto's, vrachtwagens, autobussen, dat na de laatste oorlog gesloopt is ieder vol gend jaar toeneemt en in 1948 weer tot 1.980.000 was gestegen, worden er momenteel elk jaar nog steeds veel minder auto's afgedankt dan voor de oorlog. In 1931 werd zelfs Swift Combinatie Zondag om 9 uur starten A en B klassers voor een teamtraining over een afstand van 100 km. De C-klas rijddt een 40 km trainingsrit, LAWNTENNIS ENGELSE I. C.—BELGISCHE I. C. Te Eastbourne wordt dit weekein de een wedstrijd gespeeld tussen de internationale clubs van Engeland en België. Na de eerste dag leiden de Britten met 90. De plannen tot inrichting van een overdekte tennisbaan in Gelderland zullen nu officieel doorgang vinden. Deze tennisbaan zal worden inge richt in de sporthal van het voor malige interneringskamp „Avegoor", welk terrein eigendom is van kasteel Middagten te Ellekom. De hal, die zich uitstekend voor overdekt tennis leent, zal gedurende het seizoen, dat eind October begint en 20 weken duurt, worden verwarmd. Op deze overdekte baan zal eveneens legenheid bestaan tot het beoefenen Nam iedereen in 't zwemmen les, De L.R.B. ging op de flesl Leidse Reddingsbrigade i ij, -- uus. .het recordcijfer van 2.965.000 1- Mej. H. E. J. M. ten Bos, Almelo, reikt. verteld door HUIBERT VET EN DE BETOVERDE .PRINS Eindelijk nam de beproe ving een einde en stak het ongelukkige tweetal hun benauwde hoofden weer boven water, nu aan de andere kant van het schip. Kobus spuwde met een vies gezicht een ha rinkje uit en ontlokte daardoor aan de soldaten, die vol spanning het op duiken van het tweetal hadden afgewacht, een bul derend gelach. Bijna hui lend van narigheid werden de beide vrienden aan dek gehesen en daarna opgesloten in een lage hut. De thuisreis duurde enkele dagen, en toen het schip eindelijk de haven binnenvoer, werd Wimpie's ergste angst bewaarheid. In een kooi, bloot gesteld aan de beschimpingen van de burgerij, werden Kobus en Wimpie in optooht naar het stadhuis ge bracht en opgesloten in een hoge torenkamer om daar hun veroorde ling af te wachten. „Er komt wel een rechtzaak", ver telde hun de gevangenbewaarder op gewekt. „Maar stel je daar niet te veel van voor. Het is bewezen, dat jullie zeerovers zijn en dan moet je hangen! Haha! Met je beide voeten van de grond en een touw om je nek." Met deze opbeurende woorden werd het tweetal alleen gelaten. Ko bus zuchtte en staarde door het klei ne raampje naar de rode avond lucht. ,.Het is schoon te leven, jong"' zei hij droef. Wimpie verborg het hoofd in de handen en snikte het plotseling uit- Het valt dan ook niet mee om op ne genjarige leeftijd gehangen te wor den Snel viel de schemering en elk uur bracht hen nader tot hun veroorde ling, doch geheel onverwacht kwam er echter toch nog redding opdagen.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 6