Vrede door gerechtigheid sië „PRO PALESTINA' K. en O. heeft in grote lijnen een prachtig programma gereed ZATERDAG 3 SEPTEMBER 1949 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 78ste Duitse Katholiekendagen het geteisterde Roergebied Na Mainz zal nu in Bochum de Duitse Katholiekendag worden ge houden, na het Rijngebied deze keer in het Roergebied, doch op nieuw in een stad, die door het oor logsgeweld vreselijk heeft geleden. Bochum, waar al eens vroeger de grote Katholiekendag werd gevierd, was ooit de trots van het West-Duit se industriegebied een stad met ruim 280.000 inwoners. Maar nu is zestig procent van alle fabrieken verwoest of zwaar beschadigd en meer dan negen-tiende van alle woonhuizen werd getroffen. Nochtans heeft men alles op alles gezet om in de komende dagen zo veel mogelijk congressisten te kun nen ontvangen. Tijdig werd gezorgd voor de huisvesting van meer dan tweeduizend deelnemers uit eigen land en de buitenlanders, ook uit Spanje en zelfs uit de Verenigde Staten, zullen door Oberstudiendi- rektor Franz Voss worden gelogeerd in een groot ziekenhuis, dat zo juist werd gerestaureerd en dat na de Katholiekendag voor zijn eigen lijke bestemming zal worden te ruggegeven. Manifestatie in cijfers Verder heeft men gezeten met het probleem van de vergader ruimte. Men is geslaagd met een immense werkhal, die meer dan 40.000 mensen kan bevatten. Inge volge van geallieerde zijde bevolen ontmanteling werden de machines uit die hal reeds weggevoerd; maar straks zal ook het gebouw zelf moeten verdwijnen, omdat het nu eenmaal voorkomt op de officiële demontagelijst- Terwille van de Katholiekendag is de afbraak even uitgesteld. Afstel na uitstel, nu er zo kwistig tegen vergaande demon tage wordt gewaarschuwd? Wil men nog meer cijfers? Het centraal comité van deze 73ste Duitse Katholiekendag verwacht a.s. Zondag 4 September niet min der dan 400.000 bezoekers, die naar het sluitingsfeest zullen komen, grotendeels met negentig extra treinen uit alle oorden van Trizo- nia en welke treinen even buiten beide stations van Bjpchum zullen aankomen. Voor de duizenden auto's en touringcars die men ver wacht, is een totale parkeerruimte van 300.000 vierkante meter be schikbaar. Niet minder dan 6000 zangers onder leiding van dr Gre- gor Schwake zullen a.s Vrijdag meewerken tijdens de pontificale Mis. Die 400.000 deelnemers kan men samenbrengen op de Festplatz, 'die twintig minuten buiten de stad ligt en omzoomd wordt door trieste puinhopen. In deze enorme ruimte zullen vijftig banieren op hoge masten de vorm van een kerkschip afbakenen. In het midden staat reeds op een kegelvormig podium het altaar met een baldakijn van 28 meter hoogte; daartegenover is een kruis van dertig meter opgeripht. Naar betere maatschappelijke verhoudingen Dit was dan de uiterlijkheid, die aan de goedvoorbereide Katholieken dag is vooraf gegaan. Als thema voor- de beraadslagingen heeft men gekozen de wapenspreuk van Paus Pius XII „opus justitiae pax"; dat is: vrede door gerechtigheid. Met de ze leuze wil het centraal comité ken nelijk de maatschappelijke verhou dingen beinvloeden. zoals die zich in Rijn- en Ruhrgebied voordoen. De <\)jexjacuLt In Indonesië HENK VAN NOORT, Hoge Morsweg 60, Oegstgeest, viert 4 September zijn 2e Ind. ver jaardag te Palembang. J. F. WOUWIJS, Tijloosstraat 38, Sassenheh**. matroos 2e kl., geboren 5 Sept. 1929, viert zijn le Ind. verjaardag te Su- rabaja. katholieken van Duitsland willen de vele moeilijkheden van onze tijd on der ogen zien en trachten, practische wegen te vinden tot verwezenlijking van de katholieke maatschappijleer. Vandaar elf belangrijke hoofdpun ten tijdens de congresdagen; wij noe men: arbeider en ondernemer, eigen dom en sociale voorzieningen, vrou wenarbeid en jeugdzorg, standorga nisatie en staatsinmenging, en ook: maatschappelijke arbeid in en mét het .buitenland. In drie grote avond bijeenkomsten zal meer in het bij zonder worden gesproken over kerk en volk als de weg, die men gaan wil, over sociale vrede als het doel en over de vrede der volken „als ons verlangen," zo zegt het Centraal comité. Maar dit laatste onderwerp is ook voor de buitenlandse gasten niet zonder betekenis; het zal wor den ingeleid door de heer Arnold, minister-president van Nordr. West- falen. Van de Sluitingszondag hebben de initiatiefnemers zich veel voorge steld. Ten overstaan van de duizen den en duizenden zullen niet slechts kardinaal Frings van Keulen, de apostolisch visitator mgr Muench, en dr Lorenz Jaeger, aartsbisschop van Paderhorn het woord voeren, maar ook een Ruhi'arbeider naast een on dernemer en een arbeidersvertegen woordiger uit het buitenland. Men ziet hier een paralel met de sociale studieweëk van Rolduc. Maar het hoogtepunt zal zijn een radio-boodschap van de heilige Va der uit het Vaticaan, zoals die ook verleden jaar in Mainz werd ontvan gen. Vanavond reeds zal de binnen- en buitenlandse pers worden ontvangen en uitgenodigd, Woensdag in het ParkhauG de voorbereidende be sprekingen over de grote sociale on derwerpen bij te wonen, in te lei den door prof. dr. Egenter uit Muen- chen. En dan staan er verschillende trips op het programma: naar ko lenmijnen, de ijzerindustrie, musea en andere bezienswaardigheden. i ONZE LIEVE VROUWE KERK TE VEERE WORDT GERESTAU REERD IN 1348 werd in Veere op Walcheren een begin gemaakt met de bouw van een kerk in Gotische stijl. Eerst in 1479 werd dit bouw werk voltooid. In 1686 bleef er door een hevige brand slechts het stenen geraamte van over. In 1807 ge bruikte men tijdens de Engelse be zetting de inmiddels gerestaureerde kerk als kazerne terwijlNapoleon in 1811 de kerk liet inrichten als hospitaal. Deze kerk met zijn veel bewogen verleden kreeg tijdens de oorlog vijf voltreffers. Op het ogen blik is men met de restauratie zo ver gevorderd, dat binnenkort weer diensten kunnen worden gehouden Het interieur van dei Onze Lieve Vrouwe Kerk. Vanaf de eerste tijden der Kerk hebben de christenen eji terecht een grote eerbied gevoeld voor Pa lestina. Dit land is zo boordevol her inneringen aan Christus en aan alles, wat ten nauwste samenhangt met on ze verlossing, dat men daaraan te recht de naam heeft gegeven van „Heilig Land". Nog toont men daar de plaats, waar de Engel Gabriël aan Maria de Blijde Boodschap bracht. Nog wijst men daar de plek aan, waar onze Heer geboren is en gelegen heeft op het stro van de kribbe. Daar ligt Nazareth, geheiligd door de ontel bare voetstappen van de knaap, de jongeling en de jongeman Jesus. En boven alles is daar Jerusalem en het gezegende Golgotha, waar Christus Zijn smartelijk lijden en Zijn verne derende doodstrijd heeft ondergaan „om ons en onze verlossing". Neen, het is niet te verwonderen, dat iéder christenhart slechts met liefde en eerbied kan denken aan deze geheiligde plaatsen en daarom heeft zich eeuw na eeuw een stroom van pelgrims opgemaakt om hun ge loof juist daar te verdiepen en op deze H. Plaatsen zelf te verlevendi gen. Reeds Origines in de 3e eeuw en na hem Eusebius en vooral Hieronymus getuigen in de oudheid van deze lief de voor Palestina. Reisverhalen van opgetogen pelgrims bezitten we van af het begin der 4e eeuw. En dat het H. Land geacht werd gemeenschappe lijk bezit der christenheid te zijn, daarvan getuigt vooral het helden tijd vak der kruistochten, waarin duizen den en. duizenden ten strijde trok ken op een bloedige pelgrimstocht om het H. Land te heroveren uit de han den der Mohammedanen. Doch ook na die tijd is het besef levendig ge bleven, dat het christendom rechten bezit op Palestina, heiliger en van meer betekenis dan het blote uitwen dige bezit. Als we dit alles overdenken, be grijpen we, dat de Paus met Vreze en droefenis vervuld is, niet alleen omdat deze heilige grond ontheiligd is door oorlogsgeweld en bloedige botsingen, maar ook omdat thans de eeuwenoude rechten der christenen op de H.H. Plaatsen in acuut gevaar zijn gebracht. Daarom spoort Hij de De Nederlandse bevolking naar kerkelijke gezinte Van de uitkomsten van de 12e volkstelling van 31 Mei 1947 is thans beschikbaar gekomen de ver deling der bevolking naar de kerke lijke gezindte. De belangrijkste pro centuele cijfers volgen hieronder. 1930 1947 Rooms Katholiek 36,42 38,50 Ned. Hervormd 34,50 31.03 Geref. Kerken 8,04 7,01 Geref. Kerken art. 31 0,92 Chr Geref kerk 0,63 0,72 Geref Gemeente 0,53 0,92 Oud Geref. Gem. 0,14 0,16 Evang, Luthers 0,99 0,62 Doopsgezind 0,78 0,70 Remonstrant 0,38 0,42 Israëliet 1,41 0,15 Overigen 1,75 1,81 Geen 14,43 17,04 Totaal 100 100 christenregeringen aan om bij de U. N.O. alles in het werk te stellen, op dat de beveiliging en de bescherming van deze H.H. Plaatsen worde ge waarborgd. Ja zelfs roept Hij alle katholieken op om aandrang op hun regeringen1 uit te oefenen ter verwe zenlijking van dit doel. Wat katholiek Nederland op dit laatste gebied kan doen, ligt in de handen zijner leiders en we mogen veronderstellen, dat deze belangen daar veilig zijn. Maar allen kunnen medewerken door hun gebed, want ten slotte kan alleen de Heer der we reld uitkomst bieden in deze, om vele redenen, zo netelige kwestie. En om aan ons gebed kracht bij te zetten, om te tonen, da de chris tenrechten op Palestina ons ter har te gaan, moeten we minstens begin nen om de ongelukkige slachtoffers van het conflict, de arme ballingen, te steunen door onze gaven en gif ten. Geeft nog heden Uw kleine en gro tere bedragen. Gironummer 530500, adres: Comité „Pro Palestina", Vic. van Alphenlaan, Boxtel. Namens het „Apostolaat der Hereniging" Comité „Pro Palestina" Aetherklanken ZONDAG HILVERSUM I (301 m) 8.00 Nieuws, 8.25 Hoogmis, 9.30 Nieuws, 10.00 Prot. kerkdienst, 12.15 Apologie, 12.40 Amusementsmuziek 12.55 Zonnewijzer, 13.00 Nieuws en kath. nieuws, f3.20 Vervolg amu sementsmuziek 13.45 Uit het boek der boeken, 14.00 Zang en piano 14.25 Kamermuziek 14.45 Kroniek beel dende kunsten, 14.55 Collegium Mu- sicum Amstelodamense, 15.30 Ka tholieke causerie, 16.10 _Reportage 16.25 Vespers, 17.00 gereformeerde kerkdienst, 18.30 Strijdkr. 19.00 Ne derlandse kamerkoor, 19.20 Nieuws 19.50 In 't Boeckhuys, 20.00 Nieuws 20.05 De gewone man zegt er 't zijne van. 20.12 Gevarieerd programma, 22.37 Actualiteiten, 22.45 Avondge bed, 23.00 Nieuws. HILVERSUM II (415 m) 8.00 Muziek, 8.15 Postduivenber. 8.30 Voor de toeristen, 8.40 Meisjes koor en orgelspel, 9.10 Postduiven- berichten, 9.15 Verzoekprogramma met voordracht. 10.50 Lichte muziek met zang, 11.15 Cabaret, 12.00 Kon. Militaire Kapel, 12.40 Pianospel, 13.00 Nieuws, 13.20 Populaire mu ziek, 13.50 Even afrekenen heren. 15.15 vervolg conc., 16.00 Dansmuz. 16.30 Sportrevue, 17.00 Harmonie concert, 17.20 Mannenkoor, 17.40 Orgel-ensemble, 18.00 Nieuws, 18.15 Sport, 20.00 Nieuws, 20.05 Actuali teiten, 20.15 Promenade-orkest, 21.00 Lichte muziek, 21.20 Even afrekenen heren, 21.30 Walsmuziek, 22.00 Ame rikaans studentenkoor,- 22.25 Amu sementsmuziek, 23.00 Nieuws. MAANDAG. HILVERSUM I (301 m.). 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnas tiek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerrapporten. 8.15 SnüeEe ciföeM Enkele cijfers mogen aan tonen hoezeer het werk van K. en O. waardering geniet van Lgidens bevolking, die dit uit in een massale deel name. Het aantal inschrij vers bedroeg het vorig jaar 7600. De concerten werden door gemiddeld 1.000 per sonen bezocht. Het toneel genoot een zodanige be langstelling, dat men in het komende seizoen telkens reprises zal geven, zodat niemand teleurgesteld be hoeft te worden. De film voorstellingen trokken in totaal 12.475 kijkers! Gewijde muziek. 9.15 Voor de zieken. 9.40 Gramofoonmuziek. 11.20 Voor dracht. 11.40 Pianoconcert. 12.30 Me dedelingen. 12.33 NCRV-koor en so listen. 13.00 Nieuws. 13.15 Mandoline orkest. 13.45 Gramofoonmuziek. 14.00 Voor de jeugd. 14.30 „The Messiah", orat.orium, gr.pl. 15.30 Sextet. 17.15 Dameskoor en gramofoonmuziek. 17.45 Regeringsuitzending. 18.00 West Indische muziek. 18.15 Sportrubriek. 18.30 Voor de strijdkrachten. 19.00 Nieuws. 179.30 „Orchestre du Conser vatoire de Paris". 21.20 Klankbeeld. 22.10 Strijkkwartet. 23.00 Nieuws. 23.15 Pianoconcert. HILVERSUM II (416 m.) 7.00 Nieuws. 8.00 Nieuws en weer berichten. 8.40 Orgelspel. 9.00 Piano en viool. 10.00 „Voor de ouden van dagen", causerie. 11.25 Bas en piano. 12.00 Accordeonmuziek. 12.30 Mede delingen. 13.33 Voor het platteland. 12.30 Pianoduo en zang. 13.00 Nieuws. 13.15 Kalender. 13.20 Roemeens or kest. 14.00 Viool en piano. 14.30 On ze dampkring., causerie. 15.05 Met de hakken over de sloot, hoorspel.. 18.00 Nieuws. 18.20 Tango's en Rumba's. 18.45 Parlementair overzicht. 19.15 Volk en toneel; causerie. 19.30 Alt en piano. 20.00 Nieuws.. 20.05 Actualitei ten. 20.15 Promenade-oïkest en so listen. 20.50 De Ducdalf. 21.00 Caba ret. 21.40 Nieuws van de Europese Raad te Straatsburg. 21.55 Radiopril- harmonisch orkest en solist. 23 00 Nieuws. LICHTBAKEN OVER DE GEESTELIJKE NOOD IN DUITSLAND. In zijn lichtbaken van hedenavond zal de zeereerwaarde heer Henri de Greeve spreken over de grote geeste lijke nood in Duitsland en een daar mee samenhangende actie van het Katholiek Genootschap voor Geeste lijke Vernieuwing te Bilthoven. RADIO-RECITAL HENRI WELBOOREN. De zanger Henri Welbooren zal Maandag om 11.25 v.m, voor de V.A.R.A. (gez. pr.) een Frans pro gramma ten gehore brengen, be staande uit liederen van Fauré. De pianist Cor van Boven zal aan de vleugel begeleiden. VERZEKERINGSZAKEN? VERTROUWENSZAKEN! Assurantiekantoor SLECTENHORST NIEUWE RIJN 46, LEIDEN, TEL. 23001 W.eek ae*óehi£Eende nauiteiten in het nieuwe óeizeen Nóg is het zomer Nóg gaan er mensen op vacantie, wordt het koren binnengehaald en verrast de zon ons dagelijks op prachtig zomerweer. We kunnen het ons bijna niet indenken dat over een maand, zegge en schrijve over vier weken, de herfst alweer stormen en koude regenvla gen over ons landje zal jagen. We denken er liever niet aan; het is zo mer! Het bestuur van de Stichting „Kunst, Ontwikkeling en Ontspan ning" denkt er nochtans anders over en vertoeft reeds vele weken in ge dachten bij de herfst die komen gaat. Want als de bladeren van de bo men gaan vallen en iederéen z'n vacantiespullen weer opbergt, dan gaan de deuren van schouwburg en concertzaal weer open, dan moet K. en O, weer klaar staan om met een goed programma de mensen op te van gen, die weer verlangen naar de schoonheid van een goed toneelstuk, een mooi concert of een vrolijke avond. De Stichting heeft een culturele taak Het dunkt ons goed, alvorens een tipje van de sluier op te lichten, die over 't komende programma hangt, eerst nog eens even de plaats te be lichten, die K. en O. in het culturele leven van Leiden inneemt. De naam K. en O. is overal -reeds ingeburgerd; iedereen weet wat er mee bedoeld wordt en waarvoor de Stichting is opgericht. Het is een van de weinige uitingen van goede samenwerking tussen alle gezind ten, die ons na de oorlog zijn geble ven. Nadrukkelijk moet dan ook vast gesteld worden dat S. en O. geen bepaalde richting vertegenwoor digt, maar werkelijk algemeen is, ten dienste van iedereen, en dat de Stichting vogels van zeer verschei dene pluimage in zich verenigd heeft. Het doel, dat de Stichting zich in het algemeen genomen stelt, is het culturele leven in Leiden op een ho ger plan brengen, daarbij gebruik makend van alle geoorloofde mid delen. Haar streven is het daarbij speciaal het beste van het beste te brengen, ook voor de bescheiden beurs. Wat dat „beste van het beste" betreft, werkt K. en O. eigenlijk als een zeef. De leden van de diverse secties gaan zeer veel zien en horen, om dan eindelijk welover een keus te maken. Dat dit alles mogelijk is voor de man met de kleine beurs, volgt uit de instelling van K. en O., die niet commercieel, doch zuiver cultureel is. Doordat het aantal in schrijvers zeer groot is wordt het risico klein en kunnen er program ma's gebracht worden, die anders niet in Leiden zouden kunnen ko men, zeker niet voor de prijzen, die K. en O. daarvoor stelt. Met ere mag daarom vermeld wor den de medewerking, die ruim 100 aangesloten bedrijven geven, dopr middel van een subsidie, waardoor het mogelijk wordt aan de perso neelsleden van die bedrijven pro gramma's te bieden voor een zeer lage prijs. Daarnaast mag ook ge noemd worden de subsidie, die het gemeentebestuur voor dit werk be schikbaar stelde, waarmede de vroe de vaderen blijk gaven het belang in te zien van een dergelijke culturele instelling. Wanbegrippen en wensen. „Ondanks alles", vertelde de voor zitter, de heer H. de Wilde, op een persconferentie, „zijn er omtrent K. en O. toch nog enkele begrippen, die uit de weg geruimd moeten worden. Sommigen denken dat K. en O. al leen bestemd is voor werknemers van aangesloten bedrijven (de z.g.n. groene kaarthouders) en anderen veronderstellen dat alleen particu lieren (gele kaarthouders) zich kun nen laten inschrijven. In werkelijk heid staat K. en O. voor beide groe pen open; het verschil is alleen dat wij, door de subsidie van de bedrij ven, voor hun personeelsleden en kele avonden kunnen geven tegen zeer lage ^toegangsprijzen." Betreffende de gedachte dat K. en O. concurrentie zou aandoen aan de verschillende amateur-verenigingen, merkte de heer de Wilde op dat K. en O. in tegendeel juist het goede eri verantwoorde amusement finantieel en moreel wil steunen. Zo worden er cursussen gegeven voor musici, om hun instrument beter te leren be spelen, en kregen diverse zangver enigingen een finantiële bijdrage. Er waren ook wensen. De eerste daarvan was natuurlijk de uitbrei ding van het aantal inschrijvers (voor slechts één gulden per jaar!) en van het aantal subsidiërende be drijven. Ook wordt steeds sterker de be hoefte gevoeld aan een eigen cen trum, waar de omvangrijke admini stratie in kan worden ondergebracht en waar de verschillende cursussen in een gezellige omgeving kunnen worden gegeven Maar dat zal voor lopig wel toekomstmuziek blijven! Momenteel beschikt K, en O. over enkele lokaliteiten (Plantsoen 25), die echter te klein worden voor het zich steeds uitbreidende werk. On der die wensen was er ook een, die we niet meer au sérieux kunnen ne men, omdat de vervulling daarvan -voor Leiden voorlopig onmogelijk blijkt, n.l, een nieuwe schouwburg. Enfin, moed houden maar. Misschien in het jaar 2.000!!! Het komende programma. Over het programma van het ko mende seizoen kunnen we kort zijn. Slechts de grote lijnen zijn pas be kend, omdat men zo lang mogelijk wil wachten met het engageren van gezelschappen, totdat hun definitie ve programma's bekend zijn en men er het beste uit kan halen. Toch kan reeds medegedeeld wor den dat we dit jaar iets zeer bijzon ders krijgen. In samenwerking met het Acad. Kunstcentrum zal n.l. op 11 Oct. a.s. in de Hooglandse kerk een muziekgebeurtenis van de eerste rang plaats vinden. Het koor van de Ned. Bachvereniging uit Amsterdam en het Concertgebouworkest, onder leiding van dr. Anton v. d. Horst, zullen de „Hohe Messe" van John. Seb. Bach uitvoeren. Solisten zijn Mea Naberman, Annie Hermes, Jan Schipper en Guus Hoek man. Het podium zal voor deze bij zondere gelegenheid worden opge slagen onder het orgel, zodat ieder een een goed uitzicht heeft en het aantal plaatsen zo groot mogelijk kan zijn. Op het gebied van concerten noe men we voorts vier uitvoeringen voor het Rott. Philh. Orkest o.l.v. Eduard Flipse. Toneelliefhebbers zullen weer kunnen genieten van Comedia, de Haagse Comedie, het Amsterdams Toneelgezelschap en het Rotterdams Toneel. Het A'dams Toneelgezel schap brengt o.a. op 12 en 14 Dec. ,.Een Midzomernachtdroom" van Shakespeare, Verder zullen er weer speciale filmvoorstellingen worden gegeven, waaronder hopelijk verschillende premières. Ook het ontwikkelings werk wordt voortgezet. Het aantal cursussen wordt uitgebreid met Ned. taal, Ned. letterkunde en Latijn. Voor de groene kaarthouders staat weer een operette op het program ma, evenals enkele bonte avonden, verzorgd door de personeelsvereni gingen. Mgr. dr Verhoeven overleden Wij hebben gisteren nog in een deel van onze oplage kunnen vermelden het overlijden gistermiddag om 1 uur van mgr. dr. Th. Verhoeven, directeur van het R.K. Centraal Bu reau voor Onderwijs en Opvoeding. In de „Maasbode" besluit pater Hyacinth Hermans O.P. een „in me- moriam": „De dag van 15 Augustus, de dag van zijn ver tig jarig priesterfeest, is de gloriedag van zijn leven geweest. Hij heeft die dag de erkenning ge vonden van al zijn verdiensten, zowel van kerkelijke als van wereldlijke zijde, niet 't minst ook van de zijde van zijn verknocht personeel, dat heel die dag als een eregarde om hem heen bleef geschaard. Maar meteen heeft hij ook de dag zien naderen, dat hij bij het stijgen zijner jaren genoopt zou worden zijn verantwoordelijk werk neder te leggen. Niemand heeft kunnen be vroeden wat 't hem kosten zou af scheid te nemen van zijn dierbaar Bureau en levenswerk. Nu heeft God zelf 't voor hem ge daan, en hij heeft 't op zijn zo onver wacht sterfbed in alle ootmoedige ge latenheid volkomen begrepen. In de laatste uren, dat God hem nog het bewustzijn liet, heeft hij 't priester lijk-groot uitgesproken tegenover zijn jarenlange trouwe vriend Zijne Excellentie mgr. Paolo Giobbe: „Ik had zo gaarne nog mijn taak aan mijn eventuele opvolger willen over dragen. Ik voel dat God 't anders heeft beschikt. Maar mogelijk zal ik mijn opvolger nog van groter nut kunnen zijn door mijn gebed in de hemel". Mgr. dr. Th. Verhoeven was een groot priester, hij leefde als een priester, hij dacht als een priester ,hij is als een groot priester gestorven. Zijn kort maar welvoorbereid hei lig sterfbed was ons allen een voor beeld." Donderdag heeft Z.H.Exc. mgr. J. J. Huibers, bisschop van Haarlem, nog een bezoek aan het huis van de thans overledene gebracht. Z.H.Exc. wenste de patiënt toen echter niet te storen; later heeft men mgr. Ver hoeven nog kunnen mededelen, dat mgr. Huibers persoonlijk van zijn be langstelling had doen blijken. In de loop van de nacht van Don derdag op Vrijdag is mgr. Verhoe ven buiten bewustzijn geraakt. Tegen middernacht werd aan mgr. Verhoeven nogmaals meegedeeld, dat er geen hoop op-beterschap meer be stond, waarop hij besloot zijn verder lijden aan God op te dragen en geen pijnstillende middelen te aanvaar den. Daarna heeft hij nog de H. Com munie ontvangen en de gebeden der stervenden meegebeden. Verschillen de malen kwam hij nog even bij ken nis en verenigde zich dan met het gebed van zijn familieleden. De. over ledene werd gedurende de gehele nacht bijgestaan door dr. Peutz, die als vriend aanwezig was, en doof> zijn neef, de hoofdaalmoezenier A. J. L. Verhoeven.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 5