S)e CddóeSoii^cmt Heeft Tito sterke zenuwen De dreigende houding van Moskou tegen Tito Praag sluit Oostenrijkse grens De Nederlandse Rijnscheepvaart Leden van de R.T.C. bezoeken de tentoonstelling 40ste JAARGANG No. 11 DONDERDAG 1 SEPTEMBER 1949 Directeur: C. M. VAN HAMERS VELD. Hoofdredacteur: TH. WIL MER. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" Bur. Papengracht 32, Telef. 20015, Adm. en Advert. 20826, Abonn. 20935 - Abonnementsprijs 10.32 p. w-, 11.40 p. mnd., 14.15 p kwart. Franco p. p. 14.90 - Advert.: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes 11.50 Het Westen overweegt een waarschuwing /"•ISTEREN werden nieuwe Russische troepenconcentraties gemeld uit het gebied van de Roemeense stad Timisoara, een spoorwegknooppunt, dat slechts 40 kilometer van de grens van ZuidSlavië ligt. De verster kingen, die hier de laatste 36 uren zijn geconcentreerd, omvatten min stens twee gepantserde divisies en een aantal gevechtsvliegtuigen. Deze tanks zouden bij een eventuele aanval in één dag in Belgrado kunnen zijn. Bulgarije is het enige land aan de Oostgrens van Zuid-Slavië, waar nog geen troepenconcentraties zijn gemeld. ^DIPLOMATEN OP HUN HOEDE, lee van de Kominform zullen ontke tenen, zal met alle middelen worden De internationale diplomatieke we reld komt steeds meer in beroering naarmate de berichten over de Rus sische militaire voorbereidingen tal rijker en dreigender worden. Enge land heeft de Zuid-Slavische rege ring gevraagd of deze werkelijk van plan is de Sovjet-Unie voor de Vei ligheidsraad te dagen onder beschul diging van bedreiging van de wereld vrede. Belgrado heeft hierop nog niet officieel geantwoord. De Wester se diplomaten in Belgrado staan in voortdurend contact met hun rege ringen, wie zij elke nieuwe ontwik keling in de toestand mededelen. En geland, Frankrijk en de Verenigde Staten zijn met elkaar in overleg ge treden om gemeenschappelijk op te treden en de Sovjet-Unie te waar schuwen tegen verstoring van de vre de op de Balkan en inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van Zuid-Slavië. De Zuid-Slavische am bassadeur in de Verenigde Staten, dr. Vilfan, is gisteren naar Lake Success vetrokken, om wanneer de Russische troepen een aanval zouden doen op Zuid-Slavië direct de zaak aan de Veiligheidsraad te kunnen voorleg gen. BEVOLKING NEEMT HET RUSTIG OP. Ondanks deze bedrijvigheid is de diplomatieke wereld en de bedrei ging voor de grenzen, blijft de Zuid- Slavische bevolking rustig. Op straat hoort men zelden praten over-de mo gelijkheid van een oorlog. Alleen de nationale burgerwacht en enkele af delingen van het leger hebben aan maarschalk Tito in speciale bood schappen hun trouw betuigd. Elke aanval, die „al die vreemde aposte- De „Volkspolitie" in Russische zone GEHEEL OP MILITAIRE LEEST GESCHOEID? Door het Britse militaire bestuur van Duitsland is een overzicht gepu bliceerd, waarin wordt verklaard, dat de „volkspolitie" in de Sowjet Russi sche zóne slechts weinig weg heeft van een organisatie voor vredestijd. „Zij is geheel op militaire leest ge schoeid", aldus deze verklaring. De totale sterkte van de „volks politie", wordt in het Britse overzicht niet genoemd, doch volgens recente schattingen van de Duitse pers is deze ttissen de tachtig en honderd duizend man gelegen. Volgens het Rjritse overzicht is de militaire oefening van de „volkspoli tie" in Mei van dit jaar begonnen en zal zij in Januari van het volgende jaar voltooid zijn. Minstens twee der hoogstgeplaatste officieren van deze in de Sowjet Russische zóne geleger de politie-troepen zijn voormalige generaals van het Duitse leger n.l. de generaals-majoor Wulz en von Weech. DESERTIE OP GROTE SCHAAL? Personen, die de grens der Sowjet Russische zóne op onwettige wijze zijn overgestoken, verklaarden bij aankomst te Hamburg, dat de waak zaamheid der Russen op verscheide ne punten van de Brits-Sowjet Russi sche zónegrens is afgenomen. Vol gens sommigen van hen zijn alle Sow jet Rusische grenswachten langs de grens van Mecklenburg, dat in het zöne-grensgebied is gelegen, terug getrokken met uitzondering van klei ne politie-eenheden. Volgens de uitgewekenen moet dde reden voor dit terugtrekken worden gezocht in het grote aanal deserties van Sowjet Russische en Duitse grens wachten, die posten innamen langs de Brits-Russiscche zónegrens. ZOALS IN HITLERS TIJDEN. Van Himmlers berucht concentra tiekamp Sachsenhausen ten Noor den van Berlijn wordt, zoals men weet, door de Sovjet-Russen nog steeds een druk gebruik gemaakt. Het blijkt altijd weer opnieuw, dat de communisten en de nazi's weder kerig goede leermeesters van elkaar zijn geweest. Op 29 Augustus 1949 vertrok een omvangrijk transport van gevangenen uit genoemd con centratiekamp met onbekende be stemming. De bevolking zag een trein, die uit welgeteld 25 zwaar getraliede goederenwagons bestond, het station Oraniënburg verlaten. Door de Sovjet-Russische „Bahnpoli- zei" waren uitgebreide maatregelen getroffen, teneinde ongewenste kij kers op een afstand te houden. Eveneens was er voor gezorgd, dat alle goederentreinen op het traject tijdelijk op zijsporen waren geleid. Het lugubere transport verdween in Oostelijke richting. gekeerd", zo hebben deze mannen beloofd. Politieke en diplomatieke kringen in Parijs zijn van mening, dat het niet tot een oorlog zal komen tussen Rusland en Zuid-Slavië althans niet direct. In het algemeen verwachten de Fransen veel van de anti-commu nistische verzetsbewegingen in de landen „achter het ijzeren gordijn" Vooral in verband met opstanden en onlusten in de Oekraine zal Stalin zich er voor hoeden nog meer hooi op zijn vork te nemen. Volgens be trouwbare Franse bron heeft Tito thans tien divisies staan langs de .grens met Hongarije. Reizigers, die onlangs uit Zuid-Slavië in Parijs zijn aangekomen, zeggen, dat het geschil met de Komnform tot gevolg heeft gehad, dat vele vroegere tegenstan ders van Tito zich thans achter de maarschalk hebben geschaard, omdat zij het Zuid-Slavische communisme altijd nog beter vinden dan de Russi sche overheersing. Demonstraties tegen ontmanteling De arbeiders van de chemische fabriek te Oberhausen in het Ruhr- gebied hebben gisteren heftig gede monstreerd tegen de ontmanteling van hun fabriek. Een auto van de Britse bestuurs commissie, waarin de Duitse direc teur zat van de firma, die de ontman teling had aangenomen, werd door de demonstranten omvergeworpen en de directeur wei'd gemolesteerd. Drie vrachtwagens met ontmante lingsarbeiders werden voor de fa briek tegengehouden. De demon stranten dwongen de chauffeurs met hun wagens terug te keren en be kogelden de ontmantelingsarbeiders met stenen en scheldwoorden. Binnen een half uur hadden echter de meeste arbeiders gehoor gegeven aan het bevel van de stadscomman- dant, kolonel Moir, om weer aan het werk te gaan. Kolonel Moir heeft een conferentie van directeuren en verte- genwoordieers van de fabrieksraad bijeengeroepen. Hij geloofde, dat er geen verdere stappen in verband met de ontmanteling zullen worden ondernomen, voorfdat de besprekin gen geëindigd zijn. De directie en de afgevaardigden van de fabrieksraad verklaarden echetr, dat zij zich niet voor de con ferentie naar de Britse Commanda- tura kunnen begeven omdat zij op de fabriek moeten blijven om de rust en orde te bewaren in verband met de verwachte komst van nieuwe ont- mantelingsploegen. REVOLUTIE IN BOLIVIA IS UIT. De revolutie in Bolivia behoort alweer tot het verleden. De leider der opstandelingen, generaal Carlos Pena y Lillo, heeft zelfmoord ge pleegd, terwijl andere leiders per vliegtuig naar Peru zijn gevlucht. Het centrum van de opstand, de stad Cochabamba, is door het rege ringsleger ingenomen. ATLANTISCHE RAAD OP 17 DEZER BIJEEN. Het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken heeft gister avond meegedeeld, dat de raad van de 12 landen, die deelnemen aan het Atlantisch Pact, op 17 Septem ber voor de eerste maal in Washing ton bijeen zal komen. TAIFOEN TEISTERT TOKIO. Een taifoen met een snelheid van 128 km per uur raasde gisteren over Tokio, zo wordt gemeld. De stroomvoorziening is gestoord en electrisohe treinen zijn tot stilstand gebracht. Van honderden huizen zijn de daken afgerukt. De taifoen ging gepaard met slag regens. De politie maakt melding van grote verwoestingen in het kustgebied van de stad. Minstens 9 personen zijn gedood. Nader wordt gemeld, dat een ge heel dorp in de prefectuur Goem- •nïa, 120 km ten Noordwesten van Tokio, door het water van de rivier de Watarase is weggevaagd. Het persbureau Kyodo meldt, dat 31 Ja panners verdronken. Lloyd's agenten melden uit Yoko hama, dat het Nederlandse motor schip „Rijnkerk" lossloeg in de ha ven van Yokohama en tegen het Nederlandse stoomschip „Tjibodas" botste, waardoor dit licht werd be schadigd. Mgr. Beran krijgt hulpbisschop ZONDER TOESTEMMING VAN PRAAG Naar gisteren in kerkelijke krin gen te Praag werd meegedeeld, zal in Tsjecho-Slowakije een derde ka tholieke bisschop met volledige ker kelijke plechtigheden worden gewijd zonder dat daarvoor toestemming van de Tsjechoslowaakse staat is gevraagd. De nieuwe benoeming, die Maan dag van het Vaticaan is afgekomen, betreft de Praagse parochiegeeste lijke Kajetan Matousek, die tot hulpbisschop van Praag zal worden gewijd en als zodanig mgr Beran, die onlangs verklaarde, dat hij in zijn paleis gevangen wordt gehou den, zal assisteren. Evenals mgr Lazik en mgr Poboz- ny, die 14 Augustus zonder staats- toestemming tot bisschop werden ge wijd, zal mgr Matousek bisschop „in partibus infidelium" zijn. Deze for mule werd gebruikt bij benoemingen van bisschoppen in streken, waar formeel geen bisdom bestaat. Het Oostenrijkse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft medege deeld, dat Tjsechoslowaakse grens wachten de grens tussen Tsjechoslo- wakije en Oostenrijk hebben geslo ten. Er werd geen reden voor de grenssluiting. gegeven Niemand werd toegestaan Tsjechoslowakije binnen te komën of te verlaten. Hier wordt aan toegevoegd, dat de Rus sische autoriteiten in Oostenrijk de Oostenrijkse politie dezer dagen heb ben gedwongen alle vluchtelingen uit Tsjechoslowakije uit te leveren. NOG TWEE RIJ-ZONDAGEN: 11 SEPT. EN 2 OCT. De minister van Verkeer en Wa terstaat verleent ontheffing van het Zondagsrijverbod op de Zondagen 11 September en 2 October. Controle op naleving van het verbod zal op de overige Zondagen worden gehand haafd. Overeenkomst van 1948 wordt genegeerd JMEDERLAND is van plan, zo ver neemt Ass. Press, een conferentie te A beleggen om de tegenstellingen op het gebied van de Rijnvaart op te heffen. Hieraan zou dan moeten wor den deelgenomen door de oeverlam den van de Rijn, dus Zwitserland, Frankrijk, Duitsland, België en Neder land Hoge verwachtingen koestert men in Den Haag ten aanzien van de on derhandelingen in Frankfort tussen Nederland en West-Duitsland, die thans aan de gang zijn, aldus Ass. Press, omdat Nederland twee bezwa ren heeft tegen de toestand zoals die nu is. In de eerste plaats heeft Nederland een te klein aandeel in de Rijn scheepvaart en in de tweede plaats betekent de voorkeur der geallieer den voor de Noord-Duitse havens te genover de Nederlandse havens een belangrijk economisch verlies voor Nederland. Van officiële zijde in Den Haag verneemt Ass. Press dat slechts de helft van de Amerikaanse invoer van tarwe in Duitsland de havens van de Benelux passeert; voor de oorlog was dit ongeveer 70 procent. Zowel de ge allieerde als de Duitse autoritenten, al dus Den Haag. negeren de overeen zodat thans enkele honderden Neder landse Rjjnaken, die een gezamenlij ke capaciteit van 500.000 ton hebben, ongebruikt blijven liggen. De Nederlandse Rijnschepen, waar in 800 millioen gulden belegd zijn, worden zwaar getroffen door de jongste verordeningen van de J. E. I.A., waarin bepaald wordt, dat allen, die deelnemen aan het verkeer op de Rijn, Duitse licenties moeten hebben. Voor de oorlog maakte een Neder landse Rijnaak gemiddeld veertien reizen per jaar, thans zijn dit er ge middeld zeven. Nederland heeft in vele nota's aan de geallieerden geprotesteerd tegen het steeds grotere gebruik, dat men is gaan maken van Hamburg en Bre men ten nadele van de Nederlandse havens. Volgens mededelingen van officiële Nederlandse zijde zal binnenkort een komst over de Rijnvaart van 1948, nieuw protest worden ingediend. Twee meisjes in de Westerschelde verdronken Gistermiddag om drie uur waren ter hoogte van de Thomaspolder on der de gemeente Biervliet op Zeeuws-Vlaanderen vier meisjes in de Westerschelde aan het baden. Plotseling werden de nichtjes Buys- se, wonende te Biervliet en IJzendij- ke, door de sterke stroom gegrepen en meegesleurd. De beide kinderen 11 en 13 jaar oud verdronken voor de ogen van een aantal mensen op de wal, waarbij zich ook een broer van een der meisjes en diens vriend be vonden. Een onderwijzer, de heer H. Dupuy ,die zich onmiddellijk te water begaf moest zijn reddingspo gingen echter opgeven door de ster ke stroom. De twee andere meisjes, die hun vriendinnetjes zagen weg drijven, wilden ze achterna gaan, doch door hen met geweld uit het wate rte trekken kon worden voor komen, dat dit tragische ongeval nog twee slachtoffers zou hebben ge maakt. Dodelijk ongeval Utrechtse garnizoensdag Tijdens een gistermiddag in de om geving van het Utrechtse stadion ge houden militaire demonstratie in het kader van de garnizoensdag, is een militaire toeschouwer door een val lende projectielhuls dodelijk gewond. Het slachtoffer, de sergeant Koster uit Hengelo, die gelegerd was in de Kromhoutkazerne te Utrecht, bevond zich onder het publiek, dat een de monstratie gadesloeg, waarbij een denkbeeldige mitrailleuropstelling werd vernietigd. De huls van een af geschoten projectiel viel van vrij grote hoogte precies op het hoofd van de sergeant, en de kracht van de klap was zodanig, dat zijn schedel brak. Hevig bloedend werd het slachtof fer naar het militaire hospitaal Oog in Al vervoerd, waar onmiddellijk tot een hersenoperatie werd besloten, welke echter niet meer heeft mo^jen baten. Toen de ouders, die per auto uit Hengèlo waren opgèhaald, aan kwamen was hun zoon reeds overle den. GROTE EXPORT-CAMPAGNE IN VOORBEREIDING. De regering heeft een plan van ac tie ontworpen ten einde te komen tot de zo noodzakelijke verhoging van onze export. Een bureau zal worden ingesteld onder leiding van de direc teur van de afdeling „landengroepen" van de N.V. Philips te Eindhoven, de heer L. Smit. Wellicht reeds op zes September a.s. zal de minister van Economische Zaken belangrijke mededelingen doen over plannen op een vergade ring van vertegenwoordgiers van het bedrijfsleven en pers te Utrecht. ZESDE PRIESTERZOON UIT ééN GEZIN. In de kloosterkerk van de paters Redemptoristen te Wittem (Lim burg) wordt op 13 September de Ha genaar Gerard Pennock priester ge wijd. Deze zesde priesterzoon uit het gezin Pennock-Kavelaar, van de Schenkkade 213, hoopt de wijding te ontvangen uit de handen van mgr. dr. G. Lemmens, bisschop van Roer mond. De neomist zal de eerste plech tige H. Mis eerst op Tweede Kerst dag opdragen in de Haagse parochie kerk van St. Liduina. Negen zonen en vijf dochters uit dit gezin tellen onder hen een reli gieuze, een wereldheer, twee paters van de H.H. Harten, een Salesiaan, een Redemptorist en 'n fraterlCapu- cijn, die volgend jaar de wijding hoopt te ontvangen. Bij deze wijding zal het gehele gezin aanwezig zijn, want ook de derde priesterzoon, die missionaris in Brazilië is, komt dan over naar Den Haag. Wilde honden doodden vijf kalveren Sedert enige tijd maakt een twee tal wilde honden de omgeving van Oosterhout onveilig. Deze honden hebben tot nu toe vijf kalveren gedood. De landbouwers beginnen zeer on gerust te worden en houden *s nachts in samenwerking met de politie de wacht in de omgeving, waar de beesten reeds eni^e malen gesigna leerd zijn. Vermoedelijk betreft het hier een zwarte verbasterde bouvier-groenen- daler en een geel grijze herders hond. Bij de nachtelijke patrouilletoch- ten kregen de jagers de bewuste honden wel eens in het vizier, doch door de duisternis hebben de op de honden geloste schoten geen doel getroffen. De politie heeft een beroep op de bevolking gedaan om, zodra de beesten gesignaleerd worden, dit di rect aan haar te melden. „De mens en zijn arbeid" De heren van de R.T.C. zullen ver moedelijk wel even gelachen hebben, toen zij op de afdeling „Ambachtsk unst" dit grappige kleiplashtiekje, voorstellend de Ronde Tafel conferentie, aanschouwden. De herhaaldelijk te dezer plaatse gedane oproepen tot spreiding van he tentoonstefllingsbezoek hebben him uitwerking niet gemist. Hoewel uit de aard der zaak ook gisteravond de toeloop groter was dan in de middaguren, was het be zoek toch gelijkmatiger verdeeld, zo dat de demonstraties gisteravond geen ogenblik behoefden te worden onderbroken teneinde de „proppen" in de circulatie glad te strijken. Waar in de resterende dagen de expositie doorlopend van 10 uur" 's morgens tot 11 uur 's avonds geopend zal zijn, is de verwachting gerechtvaardigd, dat dergelijke opstoppingen niet meer zullen voorkomen. „Dit spant de kroon". De waardering der bezoekers is al gemeen. Een redacteur van een vak blad op het gebied van het Ambachts- ohderwijs vervoegde zich na afloop van zijn rondgang aan het secreta riaat en verklaarde spontaan: „Ik heb op het gebied van tentoonstellingen veel gezien, maar dit spant de kroon". Inmiddels is het aantal betalende bezoekers gestegen tot boven de 23.000, zodat het eindcijfer vermoede lijk niet ver van de 30.000 verwij derd zal zijn. Deelnemers R.T.C. te gast. Hedenmorgen te halftwaalf werd de tentoonstelling bezocht door een 30-tal deelnemers aan de Ronde-Ta felconferentie, in hoofdzaak van de sociale sectie. Na een niet-officiële ontvangst ten Stadhuize werd het ge zelschap aan de Stadsgehoorzaal ont vangen door de voorzitter van het Tentoonstelingsbestuur, de heer D. L.Landman en enige andere bestuurs leden. Muizenplaag In een vergadering van het ge meentebestuur van Amerongen met verschillende besturen van land- en tuinbouworganisaties en water schappen is het besluit genomen, om alle belanghebbenden in een schrij ven van de ernst van de toestand op de hoogte te stellen en hen te vens over de bestrijdingsmethoden in te lichten. Dr. L. W. D. Caudri uit Wagenin- gen was uitgenodigd om namens de plantenziektenkundige dienst een lezing te houden over de muizen plaag, haar gevolgen en de bestrij ding. Dr. Caudri noemde daarom drie methoden van bestrijding: door mid del van waterbevloeiing, wat echter op dit moment in Amerongen on doenlijk is, voorts door middel van seruminspuiting en door de uit- strooiing van rrfliizentarwe. De laat ste methode is de meest aanbevole- ne, doch de uitvoering vergt een zee van tijd. De korrels dienen na melijk in de muizengaten te worden gestort, zodat van een uitzaaien geen sprake kan zijn. Burgemeester Martens, die de ver gadering leidde, merkte op, dat van gemeentewege moeilijk een ver plichting tot verdelging kon worden opgelegd, doch hoopte dat de zaak onmiddellijk zal worden aangepakt opdat Amerongen spoedig van het ongedierte verlost zal zijn. ONVERANTWOORDELUK SPEL VEROORZAAKT DUINBRAND. Gistermiddag omstreeks half- twee is in de gemeente Monster (Z.- H.) een duinbrand uitgebroken, ver oorzaakt door vier jongens van acht jaar, die tijdens het bramen plukken met brandende lucifers speelden. Het vuur vond gretig voedsel in het droge duinterrein en de brand weer die vrijwel onmiddellijk ter plaatse was, had anderhalf uur nodig, om de vlammen te bezweren. Onge veer acht hectaren duinen, waarvan anderhalf bosbeplanting, gingen ver loren. 31 AUGUSTUS OP 'T LOO. Het was voor de zomerresidentie Apeldoorn een nog wat vreemde si tuatie deze laatste Augustusdag: H. K.H. Prinses Wilhelmina op 't Loo en toch geen koninginnefeest. De vlaggen gaven als vanouds kleur aan het straatbeeld. De oranjespeldjes deden in aantal niet onder voor vroe ger en menigeen maakte een omweg langs het witte huis, dat er van bui ten zo verleen uitzag, maar waarbo ven de koninklijke standaard verkon digde, dat ook de koninklijke dochter hier toefde. Zo kon het waar familie feest worden gisteren, want behalve koningin Juliana en de vier Prinses jes, die hier al enige dagen waren, hadden ook Z.K.H. Prins Bernhard en diens moeder gisteren op 't Loo hun intrek genomen. Een autorit in de omgeving en een wandeling fn het bos waren het eni ge, dat buitenstaanders toevallig kon den opmerken. Voor het overige speelde alles zich in de intieme hui selijke kring af. SALARIëRING BIJ M.O. Op de algemene vergadering van leraren bij het Middelbaar Onder wijs, die gedurende twee dagen te Enschede werd gehouden, is breed voerig gesproken over de salaris kwestie. Er waren in de vergadering twee stromingen; de ene richting, voorgestaan door afgevaardigden uit Amsterdam, Rotterdam en Den Haag, stelt krachtige actie voor, het hoofd bestuur daarentegen voelt meer voor georganiseerd overleg. Met 72 tegen 33 stemmen werd het b^leidw van het hofdbestuur in deze goedge keurd. De voorzitter, de heer W. van Lan ge, uit Den Haag, zei in zijn ope ningsrede, dat de leraren van het M.O. evenveel recht hebben op ver hoging als de leraren bij het Nijver heidsonderwijs. De hogere rijksamb tenaren worden tengevolge van de regeringspoljtiek extra zwaar getrof fen, aldus spr. Zware financiële las ten drukken hen, daarnaast genieten zij niet de sociale voordelen van la ger gesalarieerden. Het is noodzake lijk deze funeste nivelleringspolitiek met kracht te bestrijden. Het streven om de Hogere'Burger school zesjarig te maken wordt door de organisatie van harte toegejuicht, aldus spr. In welk tempo en op welke wijze de H.B.S. met zesjarige cursus als het algemene schooltype tot stand zal komen is thans nog niet te zeg gen. Verwacht mag worden dat het schriftelijk eindexamen in Nederland een uitbreiding zal ondergaan, die reeds voor het gymnasium van kracht is geworden. ..Tijd1". PROF. H. J. WEVE RECTOR- MAGNIFICUS TE UTRECHT. Prof. dr. H. J. M. Weve, hoogleraar in de oogheelkunde aan de Rijksuni versiteit te Utrecht, is voor het stu diejaar 19491950 benoemd tot rec- tor-magnificus van deze universiteit. 45 NIEUWE TEXTIELPUNTEN. Het ministerie van Economische Zaken deelt mede, dat met ingang van 1 feeptember 1949, van de tex- tielkaart VA 905 geldig worden de bonnen gemerkt „U een punt", „V een punt", „U vijf punten", „V vijf punten", ,,U reserve" ter waarde van 10 punten en „V reserve" ter waar de van 15 punten. (Herplaatst) £m &oJiAe.Ztje... Genot kan wonen in een luchtkas teel; geluk moet waarheid tot funda ment hebben.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 1