S)e CddóeSoii/fca/tit Krijgsgevangenen worden levenslang slaaf Amerika stelt belang in Surabaya De stakingsbeweging in Finland Directeur: C. M. VAN HAMER6VELD. Hoofdredacteur: TH. WILMER. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" 40ste JAARGANG 1 N< DINSDAG 30 AUGUSTUS 1949 Het spel der Finse communisten Bur. Papengracht 32, Telei. 20015, Adm. en Advert. 20826, Abonn. 20935 - Abonnementsprijs f0.32 p. w., f 1.40 p. mnd., f4.15 p kwart. Franco p. p. f 4.90 - Advert.: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 Moskou verklaart ze tot „oorlogsmisdadigers" EEN MONSTERACHTIGE poging wordt op het ogenblik door de Rus sen op touw gezet, teneinde de krijgsgevangenschap van honderddui zenden vroegere Duitse soldaten te wijzigen in levenslange slavernij. Het gaat hier niet om de ontelbare krijgsgevangenen en gedeporteerden, wier naam in geen enkele officiële lijst voorkomt en waarover de Sov jets dus vanzelfsprekend nooit verantwoording menen behoeven af te leggen; het gaat hier om de krijgsgevangen soldaten, die wel geregi streerd zijn en dus niet éénvoudig kunnen worden doodgezwegen. Maar ook dezen wenst de communistische heilstaat niet uit zijn greep los te laten, tenminste voorzover het gezonde en krachtige mannen en zeker vaklieden en specialisten betreft. Van laatstgenoemde categorie hebben bovendien velen reeds in de afgelopen jaren de voorkeur gegeven aan een „vrijwillige" verbintenis boven een doel- en uitzichtloos vegeteren in de gewone werkkampen voor krijgsgevangenen. De situatie in de Duitse krijgsge- behoord hebben tot een troependeel vangenkampen in de Sovjet-Unie is nu in de laatste maanden grondig ge-'ijzigd. Tal van deze kampen, waarin honderdduizenden vroegere Duitse soldaten al meer dan vier ja ren na het beëindigen van de oorlog werden vastgehouden, zijn thans ge liquideerd. Een gedeelte van hun be woners trof het gelukkige lot naar huis te worden gestuurd om aan de wereld te tonen, dat ook Sovjet-Rus land zijn gevangenen vrijlaat. De te- ruggehoudenen zagen hun naam ge plaatst op een soort van collectieve dagvaarding, die door het Sovjet- Russische Openbare Ministerie tegen hen was uitgebracht. De Sovjets hebben immers een nieuwe en meer efficiente manier uitgevonden, ten einde Duitse krijgsgevangenen bij duizendtallen tegelijk voor goed tot slavernij te veroordelen. Als voorwendsel tegenover de we reld worden zij eenvoudig als oor logsmisdadiger gedoodverfd. Nadat de werkelijke misdadigers al lang geleden individueel zijn berecht worden deze ongelukkigen nu plot seling in staat van beschuldiging ge steld op grond van het al of niet Amerikaanse marinekringen te Washington hebben toegegeven, dat de Verenigde Staten inderdaad aan de Nederlanders en Indonesiërs heb ben meegedeeld, dat zij groot belang hebben bij het voortbestaan van de marine-basis te Surabaya, als onder deel van de defensieplannen voor het gebied van de Stille Oceaan. Amerika zou verder belang hebben bij het beschikken over de Japanse marinebases te Yukoska en Saseho na de ondertekening van het Japanse vredesverdrag en over de marineba sis te Chinkai in Korea. Ongeregeldheden te Poerwokerto Drie Indonesiërs gedood. Te Poerwokerto in Midden-Java zijn ongeregeldheden voorgekomen, waarbij drie Indonesiërs zijn gedood en vier gewond. Op het marktplein was een menigte van ongeveer tien duizend mensen samengestroomd om aanwezig te zijn bij de aankomst van de sultan van Djokjakarta De sul tan had zijn reis echter uitgesteld en de ongeduldig wordende menigte be gon toen stenen te gooien ^ïaar de Nederlandse militairen. Drie leden van de militaire politie werden om singeld, met stenen bekogeld en ge molesteerd. De politiemannen lesten toen enkele waarschuwingsschoten, waarna uit de menigte werd terugge schoten. KATHOLIEKE BOEKHANDEL TE BATAVIA OPGERICHT. In Batavia heeft zich dezer dagen gevestigd de heer J.C. Oostermeijer, directeur van de Uitgeverij de Koe pel te Nijmegen. Het ligt in de be doeling van de heer Oostermeijer een degelijke katholieke boekhandel voor Indonesië in te richten daarna over te gaan tot het stichten van een katholieke uitgeverij. Voor de Japanse bezetting bezat Batavia een katholieke boekhandel „Viribus Unitis", die dreef op het kapitaal van de Boekhandel Kolff te Batavia. Afhankelijk als deze ka tholieke boekhandel was van de grote neutrale firma, is zij nooit tot bloei gekomen. Na de bezetting heb ben de Broeders van Dongen een nieuwe boekhandel ingericht, onder de naam „Glorieux", die weldra filialen kreeg te Bandoeng, Sem'a- rang en Soerabaia. Doch deze onderwijsbroeders kon den niet voor altijd een boekhan del blijven drijven. Reeds werd al lerwegen gezocht naar bekwame leken, die deze zaak konden en wil den overnemen. Met vreugde heb ben de Bataviase boekenliefhebbers vernomen, dat een zo bekwame kracht als de directeur van de Koe pel zijn talenten aan deze zaak is komen wijden. of zelfs legereenheid, die zich des tijds aan wreedheden of andere oor logsmisdrijven zouden hebben schul dig gemaakt. De noodzakelijke for mele gegevens worden geput uit de formulieren, die de N.KV.D. enige tijd geleden nog door de krijgsge vangenen heeft laten invullen. Deze fictieve beschuldiging dient uitslui tend om bij eventuele protesten van de Westelijke geallieerden of de Duitse familieleden de zogenaamde vertraagde terugzending te kunnen motiveren en hun daardoor de mond te snoeren. Overigens wensen de be trokken Sovjet-Russische autoritei ten geen rekening te houden- met sentimentele overwegingen van een in hun ogen decadente wereld. Na vier dagen hevige strijd is de slag in het Grammosgebergte vrijwel beslecht, vernam Ass. Press gisteren te Athene. De overgebleven 5000 re bellen vluchtten met achterlating van al hun voorraden en zware uit rusting in de richting van Albanië en hielden Zondagavond nog stand „op een klein gebied, dat volgens ra dio Athene thans afgesneden zou zijn van Albanië. Het Griekse leger trekt op naar Ka- menik, waarvan men de val spoedig verwacht. De verovering van deze stad kan betekenen, dat de uitweg naar Albanië voor de partisanën in het Grammosgebergte afgesloten zal worden. Ontsnapte guerilla's begin nen thans in de laagvlakten onrust -tè zaaien onder de burgerbevolking. De a s. dollar conferentie Aan de vooravond van de Engeli Amerikaanse financiële besprekin gen te Washington heeft president Truman verklaard, dat de Verenigde Staten de conferentie zullen beschou wen als een bespreking tussen vrien den over vraagstukken, welke allen aangaan. Truman, die sprak tijdens de jaarlijkse bijeenkomst van het Ame rikaanse Legioen te Philadelphia, noemde vier voorwaarden voor het oplossen van de hersende economi sche moeilijkheden in de wereld, n.l.: 1. Een gezonde economie en een zich uitbreidende wereldeconomie 2. Gezonde en voorspoedige be trekkingen tussen de naties berusten op de ruil van goederen en diensten op een zakelijke basis. 3. De vrije landen moetenonop houdelijk streven naar het doel van wederzijdse concessies en naar sa menwerking. 4. De democratische landen moe ten zich niet bemoeien met elkanders binnenlandse politiek. VERENIGDE NATIES KRIJGEN NIEUW GEBOUW Bij de Oost Rivier te New York verrijst een im posant gebouw. Het is het secreta riaatsgebouw van de Verenigde Na ties. Het wordt 39 verdiepingen hoog Arbeiders werken op het ogenblik aan de 26ste verdieping. Rechts ach ter de V.N. wolkenkrabber verheft zich het gebouw van Chrysler, links het Empire State Building. DE BRANDSCHADE IN FRANKRIJK. Na afloop van de Franse kabinets raad werd vernomen, dat de door de bosbranden in de Landes veroorzaak te schade op ongeveer 5 milliard frank wordt geraamd. Door het ne men van een reeks maatregelen hoopt men echter drie milliard te kunnen terugwinnen o.m. door hei spoedig vellen en de uitvoer van de beschadigde bomen. Finse herstelbetalingen in gevaar |"\E FINSE communisten spelen een sinister spel om Finland door stakin- gen in moeilijkheden te brengen en zodoende Rusland de gelegenheid te geven ii^e grijpen. De meeste machine-fabrieken, waarin thans ge staakt womR, leveren nl. voor de herstelbetalingen, welke Finland aan Rusland moet geven. „Als de staking twee weken voortduurt, zullen wij in October achterop komen met onze leveranties", verklaarde een woord voerder van de regering. Als dat inderdaad gebeurt, zal Rus land volgens de overeenkomst het recht hebben om Finland zware Roe ten op te leggen voor elke dag dat de goederen te laat worden afgeleverd. Vier scheepswerven, die voor Rus land werken, liggen ook sinds gis teren stil. Ondertussen versterken de com munisten hun campagne in Helsinki. Van 's ochtends vroeg tot 's avonds laat rijden auto's met luidsprekers Tito krijgt zes maanden MILITAIR BERAAD TE SOFIA. Te Sofia zijn momenteel de mili taire leiders der Kominfortn bijeen. Ass. Press verneemt te Berlijn van de inlichtingendienst van een der Westelijke mogendheden, dat de Sowjet-Unie van plan zou zijn de regering van Tito binnen zes maan den uit de weg te ruimen. Deze in lichtingen, die stammen uit Duitse bronnen in contact met So wj et- functionarissen in Oost-Duitsland, noemen als mogelijke middelen: een aanslag op Tito of het ontkete nen van binnenlandse onlusten. Een militaire aanval op Joegoslavië met hulp van de satellieten verwacht men in deze kringen niet. TITO VRAAGT LENING AAN. Gisteravond is te Washington be kend gemaakt dat de regering van Zuid-Slavië formeel aan de Bank voor im- en export een lening heeft gevraagd. IN MIDDELBURG WORDT HARD GEWERKT AAN DE WEDEROP BOUW Duizenden vreemdelingen trokken voor de oorlog naar Mid delburg, om in de eerste plaats het zeldzaam mooie Gotische stadhuis uit de zestiende eeuw t^ bewonderen De aandacht der vreemdelingen ging verder in grote mate uit naar de oude Abdijkerk met de praalwagen van Johan en CorneÜs Evertsen. Door oorlogshandelingen werd dit bouwwerk zwaar beschadigd. Thans is men bezig de Abdijkerk te restau reren De reeds gedeeltelijk geres taureerde Abdijkerk. door de stad en roepen de arbeiders op om het werk neer te leggen. Met vrachtauto's wordt aangekon digd, waar de volgende stakingsbij eenkomsten zullen woiden gehou den. De grootste bijeenkomst was die, welke even buiten de Hietalah- ti-scheepswerf werd gehouden, waar 9000 mensen samen waren en ge vechten uitbraken. De politie her stelde de orde. Drie mannen, die bezwaar maak ten tegen hetgeen sprekers beweer den, werden door de stakers in het water gegooid. Een vertegenwoordi ger van het wereldverbond van vak verenigingen wordt in Helsinki ver wacht om een onderzoek naar de si tuatie in te stellen. De Sow jet-Russische en Poolse vakverbonden hebben de Finse sta kers telegrammen gezonden, waarin zij hun symapthie met hen betuigen in hun strijd tegen de „politietei- reur". Groeiend verzet van boeren in Oost-Duitsland De Duitse boerenbedrijven wor den stelselmatig volgens bolsjewis tisch recept omgewerkt tot Kol- chose-bedrijven. De eerste stap was destijds de opheffing van het groot grondbezit, dat na verkaveling on der de kleine boeren werd verdeeld. Dezen moesten hiervoor schuldbe kentenissen tekenen en geraakten daardoor automatisch in de financië le greep van de communistische auto riteit, die als verdeler van het groot grondbezit optrad. Deze financiële afhankelijkheid werd tot ware sla vernij tengevolge van de drukkende afleveringsplicht, die de boeren werd opgelegd, en de zware sancties, die hen troffen, indien zij hieraan niet konden voldoen. De volgende stap was de stichting van de „M.A.S.", dat is de „Maschi- nen-Ausleih-Station", een organisa tie, die geleidelijk het monopolie kreeg van het bezit van moderne landbouwmachines, die door haar dan onder bijna ondragelijke voor waarden aan de boeren werden uit geleend. Zo wordt bij voorbeeld ge- eist, dat boeren, die nog in het be zit zijn van paarden, deze als tegen prestatie voor het uitlenen van de noodzakelijke landbouwmachines aan de M.A.S. afstaan, waarbij voor deze paarden bovendien slechts de voor oorlogse waarde in rekening wordt gebracht. Inmiddels hebben de Sovjets de stichting van zogenaamde „Dorfs- genossenschaften" bevolen. Deze staan onder controle der „Vereini- gung zur gegenseitige Bauernhilfe" en worden als beslissende stap be schouwd op de weg naar de stich ting der gevreesde Kolchosen. Van daar het groeiende verzet der boe ren tegen deze „Dorfsgenossenschaf- ten". Inmiddels hebben de Sovjets de ontbinding van de bestaande landbouwcorporaties, de bekende „Raiffeisen-Genossenschaften" bevo len. Voor 1 October 1949 moeten zij geliquideerd zijn. Hun gehele ver mogen moet aan de nieuwe „Dorfs- genossenschaften" worden overge dragen. In politieke kringen te Dusseldorp neemt men thans aan, dat de laatste hindernissen voor de vorming van een Duitse Bondregering op basis van een coalitie tussen Christen-De mocraten, Liberalen, Centrum en Duitse Partij overwonnen zijn. Steu nende op deze partijen zal Bonds kanselier dr. Adenauer kunnen reke nen op 218 van de 402 stemmen in de Federatieve Bondsdag. De Chris telijke fractie van de bondsdag komt 1 September bijeen om het regerings programma te bespreken en de libe rale fractie op 4 September. Het hoofdpunt van dit programma zal worden gevormd door de voortzet ting der huidige economische poli tiek. Daarnaast zullen sociale voor zieningen, vluchtelingenhulp en wo ningbouw op de voorgrond worden geplaatst. De pogingen van christelijke vak bondleiders om te trachten alsnog de vorming van een bredere coalitie, öie ook de Sociaal-Democraten zal in sluiten, mogelijk te maken, hebben definitief gefaald. VON RUNDSTEDT NEEMT DE VERANTWOORDELIJKHEID OP ZICH. De Duitse veldmaarschalk Gerd von Rundstedt, die zich thans in een ziekenhuis te Hannover bevindt, ver klaarde gisteren tegenover verslagge vers dat hij alleen verantwoordelijk is voor al hetgeen tijdens de Duitse veldtocht in Polen is geschied en niet veldmaarschalk von Manstein, die thans voor een Brits gerechthof te Hamburg terecht staat. VeHmaar- schalk von Rundstedt heeft de ver dedigers van veldmaatrschalk von Manstein materiaal doen toekomen, dat ontlastend is voor zijn vroegere ondergeschikte. Zoals bekend, is von Rundstedt op 26 Mei j.l. op vrije voeten gesteld, nadat de tegen hem aanhangig ge maakte strafvervolging wegens het (doen) bedrijven van oorlogsmisda den was gedeponeerd. DUITSE MISDADIGERS ONTSNAPT. In de nacht van 5 op 6 Augustus j.l. zijn uit de strafgevangenis van Versen in het district Meppen (Duitsland) 33 gevangenen ont vlucht. Inmiddels zijn 8 weer aangehou den, zodat er nog 25 spoorloos zijn. De ontvluchte gevangenen, meest van Duitse nationaliteit, zijn alle tot zware gevangenisstraffen veroor deeld, wegens verschillende gepleeg de misdrijven. Een gedeelte der ont vluchte gevangenen heeft tatouerin- gen op de rechterarm en een der andere gevangenen heeft hetzelfde op de linkeronderarm. Men acht het niet onmogelijk, dat een deel der ontvluchten illegaal de Nederlandse grens is gepasseerd. Daar het hier zonder uitzondering alle zware misdadigers betreft deze ten spoedigste dienen te wor den gearresteerd wordt door de po litie de medewerking van het pu bliek ingeroepen. DUITSE POLITIEMANNEN VLUCHTEN UIT SOWJET-ZÓNE. Vijf leden van de Duitse politie in de Sowjet-zóne zijn naar de Ameri kaanse zóne uitgeweken om te ont komen aan recrutering voor militai re dienst bij de communistische guerillastrijdkrachten in Griekenland zo heeft een woordvoerder van het Amerikaanse militaire bestuur mee gedeeld. De vijf vluchtelingen hadden de Amerikaanse autoriteiten verteld, dat 18 a 20 van hun collega's plan waren vandaag ook te vluchten. De politiemannen waren in uniform en in het bezit van legergeweren en pistolen met ammunitie. Zij waren tussen 18 en 25 jaar oud. H. K. H. PRINSES WIL HELM INA, die 31 Augustus a.s. Haar 69ste ver jaardag hoopt te vieren. leden week ook al tijdens een in tiem krakeel op Montmartre met een messteek werd afgemaakt. De politie herinnert zich, dat Salicetti 1937 in vereniging met een zeke re Federici op een caféterras te Ajaccio de Corsicaanse bandiet Gra- ziani uit de weg geruimd had. Fe derici moest eindelijk in Juli jl. 12 jaren na zijn euveldaad, boeten. Sindsdien had Salicetti zich in Parijs verstopt, om aan de vendetta te ontkomen. Zijn tegenstanders wacht ten de begrafenis van een andere booswicht af,' om de oude rekening met Ange Marie Salicetti te veref fenen. Hun kogels misten het doel, maar de politie houdt er rekening mee, dat de dagen ook van deze Corsicaan met zijn schone voorna men geteld zijn, want de vendetta kent pardon noch slijtage. DE ORKAAN IN FLORIDA. Uit het verslag van het Rode Kruis aan de gouverneur van Florida blijkt, dat bij de orkaan, die Vrijdag in Florida heeft gewoed, 1 persoon om het leven is gekomen, 94 perso nen gewond zijn, 250 huizen ver nield en 18.000 andere beschadigd. Bovendien zijn een duizendtal ver schillende gebouwen vernield of ernstig beschadigd. In aansluiting op ons bericht om trent de twee Nederlandse meisjes, die bij Bergen in België door een auto-ongeluk om het leven zouden zijn gekomen, vernemen wij nader, dat één der beide meisjes, mej. Han- na Rodriguez de Miranda uit Am sterdam, niet gedood is. Bandieten in Frankrijk EEN GESTOORDE BEGRAFENIS. De Franse gangsters beginnen Amerikaanse allures aan te nemen; zij doen het in het groot. Nadat on langs de Aga Khan van zijn juwe len is beroofd, is het nu weer een circuskoningin, madame Aimar, die vrat lichter aan juwelen is gewor den. Toen madame Aimar Zondag avond te Béthune in haar circus wagen haar privé-koffer opende, miste zij daaruit de kleinigheid van 12 millioen francs (120.000 gulden) aan juwelen. Ter dekkine van hun lopende onkosten namende daders en passant nog een dik millioen francs aan contant geld mee. Een buit van 30 millioen zagen ze over het hoofd. Inmiddels vergeten de heren ban dieten hun traditionele onderlinge vetes niet. Zo was Parijs Zaterdag getuige van een regelrechte Corsi caanse vendetta. Toen een met zwa re kransen beladen lijkwagen bij de Porte Chanterret de weg naar het nabij gelegen kerkhof insloeg wer den de inzittenden van een volgauto vanuit een plotseling opdoemende taxi beschoten. Er vielen één dode en twee zwaargewonden, alle drie beruchte leden van de onderwereld. De Corsicaan Salicetti, op wie de overvallers het germmt hadden, bleef ongedeerd. Hij volgde in pieu- ze droefenis het stoffelijk overschot van de Corsicaan Da Costa, die ver- Australië snapte de mop niet In ^lle edities van een Neder lands dagblad verscheen op 31 Maart jl. een groot opgemaakt artikel,' waarin bijzonderheden werden bekend gemaakt over een opzienbarende uitvinding. Een hoofdingenieur van Philips, zou er in geslaagd zijn „gemoto riseerde rolschaatsen" te con strueren, waarmede een snel heid bereikt kon worden van 30 kilometer per uur. De motor, ter grote van een lucifersdoosje, werd aangedreven door coicidine, benzine in tabletvnrm. Deze nieuwe vinding aldus 't arti kel oftende grote perspectie ven, want generaal-majoor Kruis overwoog om de Nederlandse infanterie met deze gemotori seerde rolschaatsen uit te rus ten. De redacteur, die deze 1- April-mop verzon, heeft zeker niet verwacht, dat dit product van zijn fantasie buiten onze landsgrenzen zou worden ver spreid. Doch hij had buiten de Londense correspondent van het in Melbourne verschijnende ochtendblad „The Argus" gere kend, want toen dit „grote nieuws" deze journalist zij het dan met enige vertraging bereikte, seinde hij het onmid dellijk naar Melbourne door. „Dutch Army To Get Roller Skg- tes" luidde de vette kop van „The Argus" op 17 Aug. j.l. De Australische infanteristen zagen groen van jaloezie Nadat de persattaché van het Nederlandse gezantschap te Can berra, de heer J. J. van der Laan de hoofdredacteur van „The Ar gus' het oud-Nederlandse ge bruik van de April-mop had uit gelegd, haastte het blad zich zijn excuses aan zijn 130.000 lezers aan te bieden. Sen (tcPiteltje.... „Het is de taak der Kerk er aan te herinneren en zij heeft het nooit nagelateq, vroeger noch te genwoordig aan welke eisen de organisaties moeten beantwoorden, als zij Gods beeld in de mens niet willen verminken." Kardinaal Suhard.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 1