S)e C<2id6e(Soii^cmt Belgrado zit in spanning Spanning aan de Zuid- Slavische grens Er is weer eens 'n revolutie De rode vloed- gplf in China Ned. meisjes in België omgekomen Thans de beurt aan de jongeren Directeur: C. M. VAN HAMERSVELD. Hoofdredacteur: TH. WTLMER. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN' WAARIN OPGENOMEN .DE BURCHT" 40stc JAARGANG No. 11782 MAANDAG 29 AUGUSTUS 1949 Bur. Papengracht 32, Telef. 20015, Adm. en Advert. 20826, Abonn. 20935 - Abonnementsprijs f 0.32 p. w., 11.40 p. mnd., f 4.15 p kwart. Franco p. p. f 4.90 - Advert4: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 Russische divisies worden er geconcentreerd Ï^E CORRESPONDENT van de „N ew York Times" te Belgrado ver- klaart uit betrouwbare bron vernom'en te hebben, dat drie Russische gemechaniseerde divisies uit Roemenië Hongarije binnengetrokken zijn en stelling nemen langs de Joegoslavische grens. De correspondent, Sulz berger, voegt er aan toe: „De koude oorlog tussen Joegoslavië enerzijds en de Sow jet-marionettenorganisaties in de rest van Oost-Europa heeft, naar men meent, het ernstigste stadium bereikt sinds de Kominform een jaar geleden tot twist met Belgrado besloot. In diplomatiekqjpkrin- gen heerst een sfeer van spanning, die te vergelijken is met die in het voorjaar van 1941, toen Hitler Joegoslavië binnentrok." TITO TREKT OOK Z N TROEPEN SAMEN. De Joegoslaven zelf melden, bij monde van het partijblad „Borba", dat in de Roemeense dorpen bij de Joegoslavische grens een bevel tot „thuis blijven" is afgekondigd. Op de straten zou gepatrouilleerd worden. Vele Joegoslaven in die dorpen zou den aangehouden zijn. Associated Press verneemt uit be trouwbare diplomatieke bron in Istanboel, dat maarschalk Tito steeds m'eer troepen concentreert in Mace donië. Hij heeft tien infanterie-divi- sies, één tankdivisie en één divisie parachutisten gelegerd langs de gren zen van Bulgarije en Albanië. Joegoslavische autoriteiten heb ben verklaard, dat op 12 Augustus een Sow jet-Russisch rivierschip van de marine de Donau in de ricl^jng van Hongarije is opgevaren en "ge weigerd heeft, ingevolge de regle menten, bij de Joegoslavische grens te stoppen. Ook bij de terugtocht weigerde het vaartuig te stoppen. 12 Augustus was de dag volgende op die. waarop de eerste Russische nota, die Joegoslavië als „vijand" De kring van Leningrad LIQUIDATIE IN DE HOGERE REGIONEN. Volgens het Zwitserse weekblad „Die Weltwoche" hebben een serie processen, die in het geheim door het hoogste gerecht van de commu nistische partij in de Sowjet-Unie geleid worden, ten doel, de zoge naamde „Kring van Leningrad" te liquideren. In totaal zouden 78 hoge functionarissen te Leningrad en 94 te Moskou zich moeten verantwoor den. Dertig zouden reeds tot dwang arbeid veroordeeld zijn. De Lenin- gradse Kring is geheel samengesteld uit aanhangers en medewerkers van de thans overleden Zjdanof, aldus het blad. Zjdanof, wiens macht in de Sowjet-Unie steeds groter werd, riep de Kominform in het leven en schaarde mannen om zich heen als Georgi Dimitrof, minister-president van Bulgarije, die in April voor het opperste partijgerecht te Moskou zou verschenen zijn en wiens dood kort geleden uit de Sowjet-Unie gemeld werd, voorts Kostoff, plaatsvervan gend minister-president van Bulga rije, Rajk, de Hongaarse minister van Buitenlandse Zaken, Gomulka, algemeen secretaris der Poolse com munistische partij, en generaal Mar- kos. Al deze mensen wilden een communisme van eigen nationaal karakter, dat niet tot elke prijs aan het Sowjetrussische gelijk zou be ihoeven te zijn. Eind 1947 werd Zjdanof reeds van „persoonlijke Balkanpolitiek" be schuldigd, aldus het blad. Een half jaar later werden Tito en Dimitrof beschuldigd van onderhandeling over een Balkanfederatie. Sinds 1939 had Zjadanof Malenkof reeds als vijand in de partij. De oppositie in het po litiek bureau tegen Zdjanof nam toe. In Augustus 1948, enkele we ken nadat hij op een reis ter reor ganisatie van de Kominform ndg te Berlijn gesignaleerd werd, meldde radio-Moskou zijn dood „na lang en zwaar lijden". Enkele maanden later volgden de arrestaties van Zjdanof's zoon, Kostoff, Markos en Rajk, al dus het blad. BOLIVIA IN STAAT VAN BELEG. In Bolivia heeft de regering de staat van beleg afgekondigd, daar ontevreden officieren een revolutie op touw hebben gezet. De opstand begon gelijktijdig in de steden Oru- po, Santa Cruz en Cochabamba. De leider van de revolutionnaire strijd krachten te Cochabamba is de gepen- sionneerde generaal Carlos Penaylil- lo, een voormalig officier van de Bo liviaanse luchtmacht. In een door de regering uitgege ven bekendmaking wordt gezegd, dat zij thans de situatie beheerst. In de drie voornaamste centra der wanor delijkheden zijn er doden en gewon den gevallen, doch het totale aantal slachtoffers is nog niet bekend. behandelde, was verzonden. Dit in cident, zo verklaart men te Belgra do, bewijst de zelfbeheersing der Joegoslaven, die deze duidelijke uit daging niet hebben beantwoord. De Britse minister van Staat, Mc Neil, heeft de Sowjet-Unie tijdens een rede in Sehotlapd beschuldigd van oorlogsophitserij tegen Joego slavië. Haar campagne was onge- venaard in kwaadaardigheid en scherpte. McNeil geloofde de be richten over troepenconcentraties tegen Joegoslavië niet, maar hij was van mening, dat de Sowjet-autori- teiten de verspreiding er van opzet telijk toelieten. ORKAAN TEISTERT PALM BEACH De weelde-badplaats West Palm Beach in Florida is door een gewel dige orkaan geteisterd. De schade bedraagt millioenen dollars. Een klein vliegtuig werd door de orkaan opgenomen en op een der hangars van het vliegveld van Palm Beach gesmeten. Zes andere vliegtuigen op het vliegveld werden eveneens ver nield. Radiografisch overgebrachte foto van het vernielde vliegtuig op de hangar. STRIJD OM ZUID-CHINA BEGONNEN. De beslissende strijd om Kwan- toeng, de grote provincie in het Zui den van China, is begonnen, aldus meldt Reuter uit Hongkong. De le gers van de communistische generaal Lioe Po Tsjang trekken van drie kan ten de grens tussen Kiangsi en Kwan- oeng over. Een vooruitgeschoven le gerafdeling zou zich op 200 kilome ter afstand van Kanton bevinden. Volgens te Hongkong ontvangen be richten heeft een Westelijke kolonne van de onder communistische leiding staande legers Tsjihhing ingenomen, 220 kilometers ten Noord-oosten van Kanton. Te Hannsioeng, 240 K.M. van Kanton verwijderd, zouden de natio nalistische strijdkrachten omsingeld zijn. Het scheepvaartverkeer tussen Amoy, een havenstad in de provin cie Foekien, en de haven van Swa- tof in Kwangtoeng ligt stil. Volgens berichten uit Kanton, be reiden de communisten plannen voor tot een eventuele invasie van Tai wan (Formosa). De Griekse guerilla REGERINGSTROEPEN VEROVERE GRAMMOS-GEBERGTE De. Griekse regeringstroepen bewe ren gisteravond de top van het Gram- mos-gebergte in Noord-Griekenland te hebben veroverd. In berichten van het front wordt gezegd, dat aan alle verzet der opstandelingen ten Noor den van de voornaamste bergrug een einde is gekomen. De gemelde overwinning volgt na een aanval van de regeringstroepen op de voornaamste hoogte (van 2.200 meter), een bolwerk der guerillatrij- ders nabij de Albanese grens. Vol gens de Griekse generale staf werden bij de eerste aanval 236 tegenstan ders gedood. De radio der guerillastrijders meldt, dat de Griekse guerillastrijders in een nota aan de V.N. hebben gezegd, dat zij de Sowj et-Russische voorstellen voor een regeling in Griekenland zou den aanvaarden. In de nota. die be stemd is voor de Assemble der V.N., wordt verder gezegd, dat de „vrije Griekse regering blijft bij haar vre despolitiek". In een speciaal communiqué van de Griekse generale staf wordt be halve de verovering van de hoogste top van het Grammos-gebergte, die van andere belangrijke hoogten in het gebied gemeld. De regeringstropen achtervolgen de opstandelingen, die in het Zuidelijke gedeelte van het gebergte in volle^te- rugtocht zijn, aldus het communiqué. UITBREIDING VAN JERUZALEM. Daniel Auster. burgemeester van Jeruzalem, heeft Zondag bekend ge maakt, dat door verlegging van de grens in het Westen de oppervlakte van de gemeente bijna verdubbeld zal wordem waardoor Jeruzalem 32.376 vierkante kilometer zal bestrijken. De bevolkingsaanwas is niet noemens waard, daar de bij Jeruzalem getrok ken dorpen slechts totaal een paar duizend zielen telien. Volgens de bur gemeester zullen door nieuwe wo- .ningbouw de dorpen over enkele ja ren aan de stad aangebouwd liggen. Nieuwe aanval op het Tsjechisch Episcopaat De Tsjecho-Slowaakse minister van Justitie, Alexei Cepicka, heeft giste ren in een redevoering in Pardubice het rooms-katholieke episcopaat er van beschuldigd, te proberen een on dergrondse spionnage- en sabotage actie tegen de regering te organise ren. Dit was de eerste grote rede van Cepicka na die op' 15 Juli, toen hij dreigde de -kathollieke geestelijken, die probeerden het excommunicatie decreet van het Vaticaan uit te voe ren, wegens hoogverraad te vervol gen. Cepicka betoogde, dat een wet telijke actie op grote schaal tegen de katholieke geestelijkheid niet nodig was, omdat „slechts een handvol" het Vaticaan volgde. Het is echter mogelijk, dat de rede voering van Cepicka toch de inleiding vormt voor een grote actie tegen de Kerk, nu de oogst vrijwel binnen is en een aantal ministers van „studie" in Moskou terug is. President Gottwald heeft in een redevoering voor georganiseerde ar beiders in Podbrezova in Slowakije eveneens de Kerk aangevallen. „De vijanden van het volk kruipen op nieuw uit hun holen", aldus Gott wald. „Zij spreken over godsdienst, maar in werkelijkheid proberen zij de oude reactionnaire tijden terug te brengen. Zij houden buiten onze grenzen conferenties om samen te zweren hoe zij ons land kunnen ver kopen. Maar in het belang van onze kinderen mogen wij niet toestaan, dat de ellende en de werkloosheid terugkeren." De communistische premier Zopc- tocky verklaarde in Podbrezova, dat „de reactie verslagen is in Slowakije, en dat de hoop van de kapitalistische staten om hier een opstand te ver wekken begint te verdwijnen.". Overstromingen in N Z. Wales AUSTRALIëRS OP DE DAKEN. In Nieuw Zuid Wales (Australië) hebben hevige regens een grote over stroming veroorzaakt, die in en rondom het stadje Kempse veel schade aanricht. Het gebyied tussen de kust en de bergen ten Westen van de stad is herschapen in een bruine zee, terwijl de MacLeay, een klein riviertje, in een kolkende stroorr.i van 80 km. breedte is veranderd. Of ficiële gegevens maken melding van vijf slachtoffers. Het grootste gedeelte van de in woners van Kempsey heeft men tij dig kunnen evacueren. Tientallen gezinnen moeten echter nog op dq,da- ken van hun huizen op redding wachten. De stroming on het water is zo snel, dat aan redding met boot jes niet gedacht kan worden. Op sommige plaatsen staat het water ne gen meter hoog. Alle verbindingen met de stad zijn verbroken en men heeft de treinverbinding tussen Syd ney en Brisbane moeten stopzetten. Volgens het weerkundig instituut te Sydney werd nóg meer regen ver wacht. HAILE SELASSIE MAAKT KORTE METTEN. Keizer Haile Selassie van Ethio pië heeft bevel gegeven de leiders van de zeshonderd spoorweglieden, die in de afgelopen week de kantoren en fabrieken van de Frans-Ethiopi- schespoorwegmaatschappij te - Dire- wad-a tussen Addis Abeba en Djibouti bestormden, oj te hangen. ZIJ NAMEN EEN LIFT. Twee Nederlandse meisjes zijn het slachtoffer geworden van een auto ongeluk, dat zich nabij Bergen in België heeft voorgedaan. De meisjes maakten liftend een reis en hadden nabij de grens plaats gevonden in een Belgische auto. Plotseling botste de autoi tegen een boom. De be stuurder en de 28-jarige Margaretha de Groote uit Amsterdam werden o| slag gedood. Het tweede meisje, de 29-jarige Hanna Roriques de Miranda eveneens uit Amsterdam, werd zo ernstig gewond, dat zij enkele uren later bezweek. Op zoek naar de Ark EXPEDITIE GISTEREN GESTART De Amerikaanse expeditie, die een onderzoek wil instellen naar de Ark van Noach op de berg Ararat, in Turkije, waar hij, volgens het Bij belverhaal, is terechtgekomen, is gisteren met de beklimming van de berg begonnen, zo meldt Edwin B. Greenwald, de A.P.-correspondent, die de expeditie meemaakt. De leider van de ploeg, die uit vijf man bestaat, de Amerikaanse dr Smith, zegt er zeker van te zijn, res ten van de ark te vinden. De uiterst warme zomer, die dit jaar in Tur kije heeft geheerst en die veel sneeuw van de berg heeft doen smel ten, begunstigt de onderzoekingen. Een Turks militair escorte en ver tegenwoordigers van Turkse oud heidkundige instellingen maken de tocht mee. Een vrouwelijke Landru De Franse justitie houdt zich btzig met waarschijnlijk de gretste vergif tigingszaak, die ooit in Frankrijk is behandeld. Beschuldigde in deze zaak is een vrouw uit Louoop- Marie Besnard, die gearresteerd werd naar aanleiding van de verdachte omstan digheden, waaronder haar echtgenoot is overleden. Spoedig viel de aandacht op de al leszins vreemde opeenvolging van sterfgevallen, een veertiental, in de familie Besnard. Naar getuigenver klaringen zouden ver^chibende van de nu overledenen hebben gek'aagd over de vreemde smaak van de soep, die de vrouw voor hen kookte. De stoffelijke resten van de slachtoffers zijn opgegraven en in zes gevallen verd reeds arsenicumvergiftiging geconstateerd. Ook een onderzoek op bei lijk var. de echtgenoot van de vrrw naar ar- stnicum leverde een ptiibef resul taat op. VLIEGONGELUK IN CONGO Een Dakota van de luchtdicnSt tussen de Congolese plaatsen Leo- poldstad en Elizabethstad kreeg Zaterdag, kort nadat het toestel bij eerstgenoemde plaats was opgeste gen, motorstoring. Het 1 raakte in brand, verloor hoogte en km geen noodlanding meer maken. Twee pas sagiers en drie leden der bemanning werden gedood, toen de Dakota tus sen de bomen en de hutten der in boorlingen neerstortte. De 15 overi ge inzittenden bleven ongedeerd. PERSONENTREIN BIJ KEBUMEN OP TREKBOM GELOPEN Vrijdag is nabij Kebumen (Midden- Ja va) een personentrein op een trek- bom gelopen en door een gewapende bende beschoten. De beschieting kost te aan negen burgers hét leven, ter wijl zes personen werden gewond. De bende kon door de treinwachters na een hevig gevecht worden verdre ven. TWEEDE PHASE VAN DE UNO- PROTEST-ACTIE Door de medewerking van vele in stanties, organisaties, orden en con gregaties, de katholieke pers over de gehele wereld is de UNO-protest- actie overal bekend geworden. Uit alle hoeken der wereld ontvangen de organisatoren adhaesie-betuigin- gen. Het wordt nu tijd voor de twee de phase van de actie. Door het Cen traal Comité is in overleg met de Katholieke Actie het volgende plan ontworpen. De jongeren van Nederland worden opgeroepen om de inza meling van handtekeningen in hun eigen parochie te verzorgen. Het verdient aanbeveling, dat de verschillende jeugdorganisaties hiertoe in hün eigen parochie gezamenlijk overleg plegen. Als men dan uit de verschillende pa rochiële afdelingen een soort werk-comité gevormd heeft, stelt men zich per briefkaart in ver binding met het Centraal Comi té (H. de Greeve, Uno-actie, Haarlem). Men ontvangt daarop de instructie, aan de hand waar van de actie^in de parochies ge voerd moet worden. Het spreekt vanzelf, dat eerst de toestem ming van de pastoor gevraagd mo'et worden. De organisatoren van deze paro chiële inzameling zullen in deze in structie alle bijzonderheden vinden, welke zij nodig hebben. Het doet er strikt genomen verder niet toe, wel ke organisatie deze actie in de paro chie ter hand neemt. Als het maar gebeurt. Mochten er geen jeugdor ganisaties zijn in een bepaalde pa rochie, welke deze actie ter hand kunnen nemen, dan is iedere andere initiatief-nemer- van harte welkom. Hoofdzaak is dat het gebeurt en wel in overleg met de pastoor. Jongeren, pleegt dus overleg in de parochie en stelt u zich daarna per briefkaart in verbinding met het Cen traal Comité, H. de Greeve, Uno- actie, Haarlem, en u ontvangt per kerende pöst een duidelijke, uitvoe rige instructie. De moeilijkheden bij de fruit-afzet Het bestuur van de Nederland; Bond van Fruittelers (sectie pach ters) in vergadering bijeen in Maas tricht, heeft Zaterdag een telegram aan de minister van Landbouw en Voedselvoorziening gezonden. Daar in wordt gezegd, dat de vakgroep de oorzaak van de afzetmoeilijkheden van fruit ziet in te hoge prijzen voor de consumenten ondanks de lage prijzen voor telers en pachters. De vakgroep verzoekt de minister drin gend maatregelen te treffen door afschaffing van veilplicht, door vast stelling van minium veilingprijzen en door uitreiking van de ventver gunningen op grote schaal geduren de de periode der huidige afzetmoei lijkheden. Hierdoor zal naar de me ning van de vakgroep ook vernieti ging van kostbaar volksvoedsel wor den tegengegaan. Het telegram was voor het bestuur der groep onderte kend door de heer Th. M. de Vos, secretaris. In de afgelopen week zijn de fruitprijzen in Ziud-Limburg over de hele lijn sterk gedaald, zodra de uitvoer naar Duitsland was stopge zet, aldus „Trouw". De claps-peren b.v. daalden van 22 tot 7 cent per kilo, de wijnperen deden Vrijdag nog geen acht cent. De tweede sor tering van verschillende soorten op de niet-coöperatieve veilingen brach ten 1 tot l'A cent op. Op de coöpe ratieve veilingen draaide het pro duct in grote hoeveelheden door. Hiervoor wordt slechts twee cent vergoed aan de telers en het gevolg zal zijn, dat duizenden kilo's fruit in de komende weken eenvoudig niet meer geplukt worden, omdat de pluklonen hoger zullen zijn dan de opbrengst van niet-doorgedraaid fruit. Benoemingen bisdom Haarlem Z. H. Em. de Bisschop van Haar lem heeft benoemd tot Kapelaan: te 's-Hage (H. Willibr.) de weleerw. heer A. M. Abeln; te Amsterdam (O. L. Vr. v. Lourdes) de weleerw. heer W. L. Egberts; te Rotterdam (H. Bar bara) de weleerw. heer J. Th. A.- Goudt, die kapelaan was te Wer- vershoef; te Rotterdam (H. Paulus) de weleerw. heer P. H. L. van Ingen; te Rijswijk de weleerw. heer N. M. Nooij; te Noordwijk de weleerw. heer A. J. Hartog; te Roelofarenlsveen de weleerw. heer C. J. Berkhout; te Kwintsheul de weleerw. heer J. Sik kink; te Kudelstaart de weleerw. heer A. J. Hubers, neomist; te Haar lem (H. Joseph) de weleerw. heer L. A. Brabander; te Amsterdam (H. Bo- rifatius) de weleerw. heer W. A. J. Geels; te Zaandam de weleerw. heer C. J. van Teylingen; te Goes de wel eerw. heer H. W. A. Brans; te Wor- merveer de weleerw. heer H. J. M. van der Lee; te Wassenaar (Goede Herier) de weleerw. heer C. A. M. Steins Bisschop, neomist; te Den Helder (O. L. Vr. Onbevl. Ontv.) de weleerw. heer P. J. Krol; te Obdam de weleerw. heer F. A. TH. M. Meijer; te Middelharnis de weleerw. heer P. Wij te, neomist; te Lisse (H. Agatha) de weleerw. heer C. C. A. van Wel; te Den Burg (Texel) dc weleerw. heer A. E. Auwens; te Tuitjehorn de weleerw. heer M. J. van der Zwaan, neomist; te Hoorn de weleerw. heer A. W. A. Danckaarts: te Dordrecht (H. Antonius) cü weleerw. heer C. Visser; te Voorburg (H. Martinus) de weleerw. heer P. G. van Zijp; te Hillegom CH. Martinus) de weleerw. heer H. H. Groeneveld; te Dordrpcht (H. Bonifatius) de weleerw. heer J. van Duivenvoorde; te Voorschoten de weleerw. heer A. J. van Ooster- om, die vroeger kapelaan was te Hillegom (H. Joseph); te Kromme nie de weleerw. heer Th. G. J. Kloeg; te Haarlemmerliede de weleerw. heer G. P. Keukens, neomist; te 'S-Gra- venhage (H.H. Mart v. Gore.) de weleerw. heer P. Th. A. Perquin; te Amsterdam (H. Maria Magdalena) ce weleerw. heer H. F. Jansen; te Rotterdam (H. Paulus) de weleerw. beer J. M. Dunselman; te Delft (H. Hippolytus) de weleerw. heer W. A. Juffermans; te Bloemendaal de wel eerw. heer W. G'. H. Kamerbeek, die vroeger kapelaan was te Stompwijk; te Noordwijk de weleerw. heer B. J. van der Spek; te Overschie de wel eerw, heer J. A. Blonk; te Sassen- heim de weleerw. heer A. Strooband; te Weesp de weleerw. heer N. Bijns- dorp; te Nootdorp de weleerw. heer A. J. M. Wiemers, neomist; te Oos terblokker de weleerw. heer E. van Diepen; te Assendelft de weleerw. heer A. H. Goeijenbier, neomist; te Noordwijkerhout (H. Joseph) de wel eerw. heer Th. J. M. Naastepad; te i4foogkarspel le weleerw. heer P. A. M. Al, neomist; te Halfweg de wel eerw. heer W. J. de Graaf; te Noord wijkerhout (H. ViPtor) de weleerw. heer V. G. Nijman; te Zandvoort de weleerw. heer J. Blom, neomist; te Zwaag de weleerw. heer W. H. Suij- ker, neomist; te Nibbixwoud de wel eerw. heer P. H. van Roozendaal, neomist; te 't Kalf (Zaandam) de weleerw. heer P. N. Obdam, neomist; te Kethel de weleerw. heer Th. P. G. Kloosterman, neomist; te Rijpwete- ring de weleerw. heer C. C. de Jong, neomist; te Brielle de Weleerw. heer M. A. Hekker, neomist; als assistent te Waarland de heer H. v .d. Meyden; als assistent te Beemster de heer L. M G. Biemans. Tot kapelaan te Amsterdam (H. Voorz.) is benoemd de weleerw. zeer- gel. heer J. van Dijk, die kapelaan was te Haarlem (Mariastichting). £m koM&ttjA... Levensstormen leren de mens zijn geestelijke en zedelijke kracht ken- EEN ADMIRAAL STAAT VOOR „HETE VUREN". Glimlachend en manmoedig ondergaat vlootadmi- raal Sir Algernon Willis, opperbevel hebber Portsmouth het „kruisvuur" van een „batterij" fototoestellen, op hem gericht door een aantal vrouwe lijke zeeverkenners tijdens zijn be zoek aan het oude opleidingsschip „Foudroyant" te Portsmouth.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 1