»DE MENS EN ZIJN ARBEID« Wal „Sla en 9Uetje" op, de tentconóieCling. fieMen g,eataag,dyefiooxd, g&zien engdteexd l In de Stadsgehoorzaal gaat voor vele jongens een nieuwe wereld open Wat nu. Volks- en beroepstelling in Leiden HUIBERS ZATERDAG 27 AUGUSTUS 1949 OE LEID SE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 4 „Pa, wat is dat Als Pa het niet wist gaven anderen antwoord I Kant(£o-iAen ii, freniuuAütlend Een rondgang van vestenmaker tot hoefsmid „Pa, wanneer gaan we nou nafar de tentoonstelling?". Voor de zoveel ste keer stelde Pietje, 13 jaar, 6e klas, deze vraag. Pa zat rustig ach ter z'n krantje uit te blazen van z'nvermoeiende werkdag en had zich juist voorgenomen op deze warme zomerse avond niets te doen wat in spanning zou vragen. Maar welke vader kan het gezeur van z'n zoontje langer dan vijf minuten uitstaan? Het loopt altijd uit op óf een draai om z'n oren óf toegeven. Deze vader deed het laatste. En dat was verstan dig. Niet zozeer omdat hij toegaf, want goede vaders moeten niet alles toegeven aan lastige zoontjes, maar omdat deze tentoonstelling speciaal was' ingericht voor hem en z'n Pietje, die binnen een jaar voor de moeilij ke keus staat „Wat moet ik worden. en meester. De lange stok kwam er aan te pas en na enig zoeken was de straat gevonden. Op de Belgische afdeling waren ze gauw uitgekeken. Het was Pietje niet rumoerig genoeg. Alleen kon hij niet nalaten een der poppen, in de kleder dracht van Jacoba van Beieren, aan haar haarvlecht te trekken! Langs de afdeling van de steenhou- ■wers kwamen ze in de Aalmarkt- school, waar de bouwvakken gede monstreerd werden. Leerlingen van de Ambachtsschool timmerden dat het een lieve lust was en een metselaaar had z'n vers gemetselde raamboog weer afgebroken, om opnieuw te be ginnen met demonstreren. Dat die man er met z'n truffel in het wilde weg maar op los sloeg, vond Pietje veel mooier dan het feit dat er pre cies afgemeten een stukje baksteen overbleef om een open gaatje te vul len. Vol bewondering bleven ze daarna staan Bij die prachtig glanzend ge lakte deuren in de schildersafdeling „Dat is toch zeker gespoten?", wilde Pa weten. Mis! Al die deuren zijn met de kwast afgelakt en dat die glanzende oppervlakte zo prachtig gaaf is, bewijst het vakmanschap waarmede deze schilders zijn uitge rust. Op het binnenplaatsje werd weer halt gehouden. Pa is een ijverige volkstuinder, die behalve bloemkool- tjes ook planten kweekt. Maar of hij het even ver schopt als de Boskoop- se kweekerijen, die hier exposeren? Dies togen vader en Pietje op pad. En hoe dichter ze bij de Stadsgehoor zaal kwamen, des te harder ging Pietje lopen. Want Kees en Fonds uit de straat waren ook geweest, zodat Pietje én jaloers én brandend nieuws gierig geworden was. Kaartjes en een programmaboekje waren gauw gekocht. Vol verwach tingen stapte het tweetal de grote zaal binnen. Eerst naar de afdeiing „Van schaap tot deken". Maar dit overigens zeer interessante-wcl-pro- ces interesseerde Pietje niet voldoen de. Hij moest machines zien, hoe gro ter en ingewikkelder hoe mooier. Bij de afdeling maatkleding bleven ze langer staan. „Pa, waarom zit er een gat in die tafel, waar die man z'n knie doorsteekt?". Daar stond pa nu! En dit was fcas het begin. Maar de man, die daar zo ijverig aan een he ren costuum zat te naaien, had de vraag gehoord en vertelde voor de zo veelste maal, dat dit moderne kleer makerstafels zijn, waaraan de leer lingen op de vakscholen worden opge leid. Kleermakers van het oude stem pel zitten bovenop de tafel en heb ben het stukje stof waar ze aan be zig zijn op hun knie liggen. Nu zit ten ze op een stoel. Maar de knie kan niet gemist worden. En daarom zat een gat in die mooie eiken tafel. „Tevreden, Pietje?". Pietje knikte en trok Pa aan z'n hand weer mee. „Gelukkig maar dat moeder er niet bij is", hoorde Pa z'n zoontje zeggen, toen zè langs de bontwerkerij kw.. men, waar een juweeltje van een bontmantel lag uitgespreid. „Er staat geen prijs bij, anders zou je schrik ken", was het bescheid van Pa, die reeds pijn in zijn portefeuille voelde. Bij de schoenmakerij van hetzelf de laken een pak. ..Pa, wat is dat voor een machine?" Weer stond Pa z'n spreekwoordelijke mond vol valse tanden .Maar weer hielp een vrien delijke heer hem uit z'n benarde po sitie. „Dit is een aflapmachine, waar mede de zolen onder een schoen ge naaid worden. Hier hebben we een electrische houten-pen-machine; U hebt toch zeker die houten pennetjes wel eens in Uw schoen gezien? En dit is een tweedelige lijmpers, waar mee het leer gelijmd wordt. „Stukken bovenleer en zoolleer, gerede en half afgewerkte schoenen kwamen er aan te pas, om alles duidelijk te maken. Ondertussen bromden de machines en leerlingen van de Haagse Vak school demonstreerden hoe goede schoenen gemaakt worden. Bij de bouwvakken. Op het podium, voor de maquette van de stad Leiden, bleven ze weer staan. „Weet je nu waar we wonen?", vroeg Pa. Neen, dat bleek Pietje niet te weten. Hier voelde Pa zich heer In het land der dromen. In de Aalmarktschool was Pietje niet meer te houden. Hier belandde hij in het land zijner dromen. Waar hij ook keek, overal machines en in strumenten. Jongens met vuile overalls stonden aan draaibanken te werken en anderen demonstreerden het gebruik van een freesbank. Het lawaaide aan alle kanten. Pietje liep verrukt heen en weer, vroeg honderd uit, wilde alles weten en kon met z'n vingers nergens afblijven. Maar de heren, die er bij stonden, hadden reeds twee dagen "érvaring en gedul dig legden zij voor de zoveelste keer uit hoe alles in z'n werk ging. Ze za gen stukjes koper draaien, zo fijn en zo zuiver, dat ze precies in elkaar pasten. „Óp een honderdste milime- ter nauwkeurig", zei een man trots, terwijl hij z'n pronkstukje vertoonde. Wat is er voor een jongen heerlij ker dan een gedeeltelijk gedemon teerde auto? Maar of Pietje er alles van begrepen heeft, toen hem uitge legd werd dat de benzine door ver branding gas wordt? Toch was het machtig interessant! Bij de smid, die buiten in een hoek je stond, voelde Pietje zich klein wor den. Wat was die man sterk! Met een geweldige zwaai kwam de zware hamer neer op het roodgloeiende ijzer, dat binnen een wip tot een sierlijk hoefijzer werd omgetoverd. Pa heeft in z'n schuurtje, boven de deur, ook een hoefijzer hangen. Maar hoe die gleuven en gaatjes er in komen, wist hij niet. Nu weet hij het wel. En te vreden ging Pa verder. Het domein van Pa. Via de prachtige afdeling van bloe men en planten in de receptiekamer, waar de Bloemisten-winkeliersvereni ging „Leiden en Omstreken" Flora's mooiste kinderen in een harmonieus geheel tezamen gebracht heeft, kwam het weetgierige tweetal bij „Woord en Beeld." Hier voelde Pa zich pas goed thuis, want U moet weten dat Pa typograaf is. „Kijk", zei hij. „Hier zie je hoe iets in kleuren gedrukt wordt. Hieronder ligt een cliché. Die inkt rol strfjkt daar telkens overheen en als het papier er op komt wordt het rood gedrukt. Straks nemen ze een ander cliché. Dan worden de inktrol len eerst schoongemaakt en gaat er zwarte inkt in. Dezelfde papiertjes worden weer op een stapeltje gelegd en een voor een komt nu bovenop dat rood een zwarte opdruk." Maar Pa stond tegen zichzelf te pra ten, want Pietje was alweer doorge lopen en stond bij een zetmachine. Daar begreep hij helemaal niets van. „Pa, hoe gaat dat?". En weer kon Pa de stoot opvangen. „Die mijnheer zit gewoon te typen, alsof het een typemachine is. Hier bovenin zitten matrijzen en als er een letter wordt aangeslagen, valt zo'n matrijs omlaag. j j Nu ben je van school Ergens op de tentoonstel ling leest men dit opschrift. Het is een vraag die duizen den ouders jaarlijks aan hun kinderen voorleggen. Mogelijk geeft „De Mens en zijn Arbeid" er een antwoord op. Als de regel vol is, dat kun je hier zien en lezen, dan wordt deze handel overgehaald en lopen al die holle lettertjes vol met vloeibaar lood. Zie je die gasvlam hier? Daar wordt het lood mee op temperatuur gehouden. Kijk eens goed, daar komt die loden regel al. Nu gaan al die koperen ma trijzen met deze arm weer naar bo ven en komen weer in het magazijn terecht, en straks, als ze aangeslagen worden, weer een voor een omlaag. Die loden regel valt hier bij de ande ren. Zo groeit er een hele couran tenkolom." Pietje stond een beetje beduusd te kijken. Hij wist wel dat Pa op een drukkerij werkte, maar dat zijn werk zo interressant en zo moeilijk was want het leek ontzaggelijk moeilijk dat wist hij niet! Ook van het boekbinden had Pa z'n weetje. Maar Pietje vond het te warm in deze afdeling en was al doorgelopen. Ze vonden elkaar terug in de foyer waar zoonlief stond te kijken bij het glasblazen. Grappig, hoe in zo'n glad buisje ineens 'n aardig bolletje komt.. Weer ging het verder. Even bleven ze staan bij een dame die aan het kantklossen was. Een heel fijn mo tiefje lag voor haar en precies vol gens het voorbeeld grabbelde die da me tussen al die klosjes, zo vlug en zo raadselachtig, dat Pa uitriep „Daar zou je ook zenuwziek van worden!" „Neen, mijnheer", antwoordde de da me. „Dat is juist zenuwstillend". Toen kon Pa er niet meer bij en lachend liep hij verder. Weer raakte het hart van Pietje in vervoering, toen ze bij de gasfabriek kwamen, waar uit heuse kolen heus gas verkregen wordt. En weer stond er een hulpvaardige heer gereed om allés uit te leggen. Toen wisten ze ook alweer dat het gas „gewassen" moet worden, alvorens het bruik baar is. Minstens even interessant was de electrische afdeling, waar raadsel achtige lampjes aan en uit gingen en waar Pa zich liet uitleggen wat „volt" en „watt" is. Ondertussen keek Pietje verheerlijkt naar de grote electromotor, die volgens een deskundig schijnende toeschouwer even sterk was als wel 150 paarden. Hetgeen Pietje pertient weigerde te geloven! Veel geleerd. Aan alles komt een einde. Ook aan de rondgang op de tentoonstelling. Maar toen Pa en Pietje weer buiten stonden, wisten ze heel wat geleerd te hebben. Pa begreep dat er naast zijn vak nog vele andere ambachten zijn die veel vakkennis en ervaring vereisen. Pietje was opgetogen over de prachtige machines die hij ge zien had. En weet hij nu wat hij wor den zal? Neen, nog niet. Daar zal hij nog eens rustig over moeten praten met z'n ouders en de schoolmeester, die in een twijfelachtig geval naar een psychotechnisch bureau voor be roepskeuze zullen moeten gaan. Maar Pietje weet nu wel dat een goed am bacht allemachtig interessant is en dat hij beslist achtér zo'n mooie machine wil gaan staan. Voor deze Pietje, en nog honderden andere Pietjes, is deze tentoonstel ling ingericht. Moge vele vaders hun krantje wegleggen, als hun Pietje vraagt „Pa, wanneer gaan we nou naar de tentoonstelling?"!! terugkerende -mitUaiAen .waar de Bloemisten-winkeliers-v ereniging „Leiden en Omstreken"' Flora's mooiste kinderen in een harmonieus geheel tezamen gebracht heeftBen hoekje op de bloemenafdeling (Foto: „De Leidse Courant"). 5000 bezoekers op de tweede dag Viel het aantal bezoekers op de eerste dag wat tegen, giste ren was de toeloop zeer bevre digend. Bijna 5000 bezoekers passeerden de controle! Door de deelnemers werden gisteren uit de uitgegeven serie toegangsbe wijzen enkele prijsjes geloot, nl. twee taarten en twee elcctische apparaten. Laat nu een van de taartwinnende bezoekers gisten juist jarig wezen! Het bestuur van de tentoon stelling deelt nog mede, dat in de gehele volgende week de ten toonstelling van 's middags half twee tot 's avonds elf uur on afgebroken geopend zal zijn. Bo vendien zal getracht worden de tentoonstelling ook nog op en kele ochtenden open te stellen. .die mijnheer zit gewoon te ty pen, alsof het een typemachine is. Een zetmachine in werking. (Foto: „De Leidse Courant"). Bijna 27% van de bevolking is katholiek De definitieve uitslagen van de volks- en beroepstelling geven voor de stad Leiden de volgende cijfers te zien. Wijk Centrum telde 13775 mannen en 14524 vrouwen, waarvan 285 m. en 723 vr. in gestichten en instellin gen; wijk Stationskwartier 1158 m„ 1263 vr., waarvan 16 vr. in gestich ten, A^ijk Kooikwartier 10544 m„ 10200 vr.: wijk Rodeburgerkwartier 9081 m„ 9832 vr., waarvan 18 m. en 186 vr. in gestichten; wijk Morsch- kwartier 594G m., 6349 vr., waarvan 41 m. en 124 vr. in gestichten; wijk Boerhaavekwartier 1784 m., 2366 vr. waarvan 24 m. en 396 vr. in gestich ten, in varende schepen, woonschepen en woonwagens 52 m. 46 vr. Totaal 42334 m. en 44580 vr. (totaal in ge stichten en instellingen 368 m. en 1445 vr.) Totale bevolking 86914 zie len. 40 Leidenaren aan boord van de Joh. van Oldenbarnevelt, Met het troepentransportschip Joh. van Oldenbarnevelt, dat op 11 Aug. 1.1. uit Tandjong Priok vertrok en vermoedelijk op 8 Sept. a.s. te Am sterdam zal aankomen, worden de volgende militairen sommigen met gezinnen uit Leiden en om liggende dorpen thuis verwacht. Leiden: Sold. N. E. Houweling, v. d. Werffstraat 54A, Korp. J. Pik, Billitonstraat 17A, Sold. J. de Roo- de, Doelengracht 9, Sold. M. v. d. Weyden, Poelgeeststraat 22A, Sold. H. J. Keiler, Voorste Zandstraat 25, Sold. W. Paes, Toussaintkade 19 A, Sold. D. A. de Roo, Schoolstraat 6, Wmr. J. Vens, Melch. Treublaan 9, Wmr. J. v. d. Heyden, Hoogewoerd 150, Sold. A. v. d. Linden, Munni- kenstraat 63, Sold. S. Nieuwenburg, Transvaalhof 7, Sold. E. Oostendorp, Krauwelsteeg IA, Sold. P. G. Otten- hof, Voorstraat 29, Korp. C. D. Zand vliet, Zuidsingel 4, Sold. W. C. v. d. Berg, Bagijnhof 9, Sold. C. Brax^io- ven, Trompstraat 57, Sold. H. de Goey, Oude Singel 154, Sold. A. Kloosterman, Zoeterwoudseweg 58, O. wmr. A. H. Kooien, Evertsenstr. 28, Korp. A. H. Korenhof, Oude Sin gel 232A, Sold. H. Laman, Qara- steqe 21, Sold. E.A. T. Vogelenzang, Vestestraat 70, Sold. R. Voskuil, Nieuwstraat 29, Maj. T. A. Conradi, de Mey van Streefkerkstraat 7, Sold. F. W. J. Droge, Botermarkt 24, Sold. A. Dietz, Galgewater 19, Korp. G. J. van Kapel, Rijn en Schiekade 73, le Lt. G. J. Kostense, Oude Herengr. 2IA, Korp. J. Maree, Kolfmakerstr. 9A, O. wmr. D. F. v. d. Mey, Ker senstraat 29, Sold, le klas H. Pot, Driftstraat 28, Fam. J. S. Oudshoorn de Genestetstraat 49A, Sold. W. J. van Rijn, Schoolstraat 10, Sold. W. F. Verlind, Oosterstraat 68, LTZ. SD III J. v. d. Dorpe, Oude Singel 192, TKZM. P. Harteveld, Grevenstraat 39A, Marn. N. Luyendijk, Greven straat 37A, Matr. J. M. v. d. Veer, Utr. Jaagpad 3, M n A. G. den Her tog, Heerenstraat 40, Internist Tole- naar, Plantsoen 63. Voorhout: Sold. A. C. van Beuse- kom'. Willem Botstraat 4, Sold. W. L. Geurts, Heerenstraat 73. Noordwijk: Sold. M. Duindam, Schoolstraat 56, Sold. W. v. d. Niet, Julianastraat 43, Sold. D. van Bee- len, Noordzeestraat 7C, Sold. A. I. Sluys, Kerkhofpad 19, Sold. G. B. v. Went, Lindenplein 20. Bodegraven: Korp. T. Hamoen, Noordzijde 107, Sold. J. van Hoist, Emmakade 88, Marn. T. Blaak, Noordstraat 29. Aarlanderveen: Sold. A. L. Bley- beuker, Kerkvaartseweg 33. Alphen aan den Rijn: Sold. P. D. Mooy, Jan Nieuwenhuizenstraat 7, Sold. E. v. d. Horst, De Langestraat 13, Sold. H. van 't Woud, Hooftstraat 192, Sold. A. C. Graafland, Steekter- weg 36, Sold. A. Koster, Ridder- buurt 73, Sold. P. Zuidam, Tous- saintstraat 38, Sergt. A. Straver, Hoorn 364, TK ZM. H. G. Bardel- meyer, Oranjestraat 31. Roelof arendsveen: Korp. H. P. Oomen, Spoorstraat 62, Sold. P. J. van Veen, Zuidhoek 3. Naar Haarlemmerstraat 123, Leiden voor Geboorteaankondigingen Zoeterwoude: Sold. H. van Rooy- en, Hoge Rijndijk 427, Sold. C. H. Zandbergen, Reinegommestraat 40. Lisse: Sold. A. Tijsen, Narcissen- straat 35, Sold. W. van Voorst, Pr. Hendrikstraat 28, Sold. A. H. Aker boom, Grachtweg 40, Sold. J. J. v. d. Klauw, Stationsweg 124, Korp. G. van Steensel, Kanaalstraat 168, Sol daat R. Hoogeveen, Grachtweg 4, Sold. Th. J. van Beek, Heereweg 429, Sold. A. A. Kleyhorst, Narcis- senstraat 29, Korp. M. de Vries, Narcissenstraat 10A, Fam. H. M. de Lange, Wagenstraat 29. Hazerswoude: O.W.L P. J. v. d. Togt, Westeinde D 126. Sassenheim: Sold. J. Havenaar, Boonstraat 18, Korp. R. v. Soeren, Beukenlaan 50, Sold. Th. A. Waas dorp, Bijdorpstraat 16. Oudewetering: Korp. G. de Blan ken, Plantage 19; Sold. G. M. Jonk man, Veerstraat 13. Oegstgeest: Korp. J. H. v. d. Blij, Rijnzichtweg 28, Sold. W. H. Döf- ferhoff, Dorpsstr. 76, Wachtm. P. Fi- lippo, Endegeesterstraatweg 9, korp. J. H. Schoneveld, Wijttenbachweg 77, Sold. Nic. Glasbergen, Abspoel- weg 12. Katwijk: Sold. J. Aandewiel, Ou- wehandstraat 9, Sold. M. Meyvogel, Secr. Varkevisserstr. 225, Sold. C. Zuyderduyn, Hoogstraat 9. HiUegom: Sold. M. Oudshoorn, Veeneburglaan 11, Matr. J. de Lan ge, Havenstraat 16. Rijnsburg: Korp. C. de Koning, Burg. Meyboomstr. 19, Burger B. D. J. den Haan, Oude Vlietweg 8. Warmond: Lte verpleegster A. B. C. Haverkort, Raadhuislaan 1. Noordwijkerhout: Sold. A. J. Slob be, Zeestraat 89, Wmr. J. F. Strang, Koninginneweg 1. Nieuwkoop: Sold. C. Vernrey, Mid delweg D 23, Sold. H. Koenhein, Zuideinde A 149, Sold. H. van Dam, Zuideinde A 90. Wassenaar: Sold. R. Reksen, Burch- straat 3, le Lt. H. Eikelenboom, Victoriaiaan 4, Kapt. R. H. F. v. d. Rivière, Prinsenweg 85, Korp. Th. v. d. Schilden, Narcislaan 10, Fam. J. L. Smith, v. Bommellaan 2, Sergt. R.K. A. Malstra, Hoogeweg 19, Serg. R.K. A. Runge, Pulpweg 2. Voorschoten: Korp. L. A. J. Wes terbeek, Prins Bernhardlaan 22, Schrijver W. Smit, Leidseweg 96. Nieuwveen: Sold. A. Kouwenho- ven, Moleneind 245. Leiderdorp: Korp. J. Scholting, Resedastraat 12. Zoetermeer: Huz. N. P. v. d.' Horst Meerpolder 10, Sold. J. Vroedsteyn, Schenkelweg 65. De volledige passagierslijst ligt vanaf heden op ons bureau, bij de loketten, ter inzage. Hoofden 19120 m. 2232 vr., echt genoten 18246 vr., kinderen en stief kinderen 19194 m-, 17786 vr., pleeg kinderen 287 m., 301 vr., overige ver wanten 687 m.f 986 vr., inwonend huispersoneel 3 m., 489 vr., inwo nend bedrijfspersoneel 9 m., 40 vr., alleenwonendeii 2245 m, 4027 vr. Destijds telde Leiden twee 98-jari ge vr., twee 99-jarige vr. en één 100 j. vrouw. Ongehuwd 22417 m., 22693 vr., gehuwd 18492 m„ 18597 vr., we duwstaat 1090 m, 2757 vr In de leef tijd van 015 jaar waren er 12675 m., 12263 vr. 70 jaar en ouder 1502 m. en 2088 vr. R.K. 11087 m., 12221 vr., N.H. 15277 m., 1712-2 vr., Geref. Kerken 2312 m., 2664 vr. (art. 31) 231 m., 215 vr-, Chr. Geref. Kerk 266 m„ 310 vr., Geref. Gem. 316 m„ 368 vr., Evang. Luthers 418 m., 538 vr., Doopsgezind 260 m., 366 vr„ Remonstrant 548 m., 710 'vr-, Israëliet 61 m., 63 vr., Oud- Kath. kerk 40 m., 42 vr., Waals Her vormd 56 m., 63 vr., Herst. Apost. Zend;ngsm. d. Eenh. d. Apostelen 352 m., 344 vr., Hersteld Apost. zen- dingsgem. in Ned. 14 m-, 8 vr„ Oud- Geref. Gem. 1 m„ 3 vr., Herst. Èvsng. Luthers 39 m., 18 vr., Baptisten 10 m., 19 vr„ Vrije Evang. Gem. 137 m„ 83 vr., Leger des Heils 101 m., 79 vr overige kerken 180 m., 337 vr., geen kerkgenootschap 10628 m„ 9007 vr. Bevolking naar Nationaliteit: Ne derlanders 41977 m., 44279 vr., Ne derlandse onderdanen 101 m„ 30 vr., Duitsers 49 m„ 79 vr., Belgen 20 m., 24 vr., Britten 8 m., 13 vr., Fransen 2 m„ 11 vr., Italianen 32 m.. 25 vr., Polen 29 m. 9 vr., .Oostenrijkers 2 m., 4 vr., Overige nationaliteiten 60 m„ 63 vr., zonder nation. 54 m., 43 vr. Bevolking naar werkkring: Nijver heid 12.680 m., 2297 vr., landbouw 692 m„ 7 vr., visserij en jacht 16 m„ 2 vr., handel en verkeer 5538 m-, 2217 vr., crediet-, bank- en verzekerings wezen 410 m., 133 vr., overheidsdienst vrije beroepen en onderwijs 3498 m., 2686 vr., huiselijke diensten 17 m.. 1481 vr., zonder beroep 13874 m., 33837 vr., dagonderwijs genietend (14 jaar en ouder) 3111 m., 1706 vr. tij delijk niet werkenden 2492 m., 212 vrouwen. Zelfstandige bedrijfshoofden 3487 m., 580 vr„ kleine zelfstandigen in de nijverheid 635 m., 91' vr-, mede werkende echtgenoten 653 vr., di- decteuren van N.V.'s, Coöp. e. d. 119 vr., bedrijfsleiders 581 m.. 72 vr., arbeider 13076 m.. 3915 vr., me dewerkende kinderen 336 m„ 127 vr., employé's 4617 m„ 3376 vr., totaal aantal werkenden 22857 m-, 8825 vr,. tij del. niet werkenden: wachtgelders, werkzoekenden e. k. 613 m., 184 vr. tij del. in mil. dienst 1581 m„ 14 vr., in gevangenschap of geïnterneerd 298 m„ 14 vr. Werkzaam in de woongemeente 17930 m., 8015 vr., periodiek elders werkzaam 984 m., 72 vr. dagelijks werkzaam buiten de woongemeente 3937 m., 736 vr. Beroepsbevolking naar beroepsgroe pen en le/ftijdsklassen: 20 jaar en jonger 2462 m-, 2664 vr„ 2124 jaar 1870 m„ 1556 vr., 2539 jaar 8165 m„ 2428 vr., 4049 jaar 4905 m., 1084 vr. 50—64 jaar 4733 m„ 929 vr., 65 jaar en ouder 716 m.. 162 vr.; in lei dinggevende functie 4791 m., 1302 vr. administratief, overheidsdienst en onderwijs 4974 m., 3606 vr., als ar beider 13086 m„ 3915 vr. Details van de zes wijken: 1) R.K- 3886 m., 4551 vr., N.H. 4876 m., 5358 vr., Geref. 887 m.. 1000 vr., overige kerkgen. 741 m.. 884 vr., geen kerk- gen. 3385 m.. 2731 vr„ 2) R.K- 288 m. 317 vr., N.H. 448 m., 534 vr., Geref. 80 m., 102 vr„ overige kerkgen. 51 m„ 80 vr.. geen kerkgen. 291 m-, 230 vr, 3) R.K. 2683 m, 2645 vr., N.H. 4121 m.. 4308 vr., Gereï. 682 m„ 665 vr., overige kerkgen. 302 m., 337 vr-, geen kerkgen. 2756 m.. 2245 vr. 4) R.K. 2294 m., 2645 vr., N. H. 3186 m., 3657 vr., Geref. 897 m., 1002 vr., ove rige kerkgen. 553 m.. 686 vr., geen kerkgen. 2151 m., 1642 vr. 5) R.K. 1526 m., 1622 vr., N.H. 2067 m. en 2376 vr.. Geref. 440 m., 516 vr., ove rige kerkgen. 335 m.. 431 vr., geen kerkgen. 1572 m., 1404 vr. 6) R.K. 397 m., 429 vr. N.H. 553 m.. 864 vr,, Geref. 138 m„ 268 vr., overige kerk gen. 165 m., 256 vt., geen kerkgen. 531 mannen en 549 vrouwen.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 8