Drie Ned. ploegen in eindstrijd der Eur. roeikampioenschappen Arie van Vliet en Jan Derksen in de finale sprint De Ned. clubkampioenschappen ZATERDAG 27 AUGUSTUS 1949 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 Kansen op overwinning echter gering? QP DE BOSBAAN te Amsterdam vingen gisteren onder goede belang stelling de driedaagse wedstrijd en der Europese roeikampioenschap pen aan. De resultaten voor Nederla nd waren niet bepaald ongunstig: drie overwinningen, waarvan twee voor de Njord-ploegen (Acht en Vier zonder stuurman) en nog een herk ansing voor twee ploegen. Gestuurde Vier Reeds de* eerste der 29 heats leverde grote spanning op, toen in de gestuurde vier Dene marken lange tijd de leiding had, zij het slechts met een taflengte, met Italië op de tweede plaats. De Nederlandse Njord-ploeg was uit stekend gestart, maar viel reeds op 750 meter terug. Opvallend was het daarbij, dat zij constant in een lager tempo roeide, dan de Denen en de Italianen, die tot de 1500 meterlijn een verwoede strijd voerden in een tempo van ongeveer 32. Toen nivel leerden de Italianen, die in Luzern in 1947 tweede, werden achter Frankrijk, hun achterstand geheel en namen onweerstaanbaar de leiding. De in hemelsblauwe truien gesto ken ploeg liet toen eerst zien, dat zij de overwinning verdiende In een formidabele eindspurt voerden zij het tempo tot 40 slagen per minuut op en hoewel de Denen hetzelfde trachtten te doen, gingen de Italia nen met ruim een lengte voorsprong door de finish. 1 Italië, 6 min 49.6 sec. 2 Denemar ken 6 min 53.6 sec; 3 Nederland 7 min 2.8 sec. De uitslag der twee andere heats was: tweede heat 1 Frankrijk 6 min 56.2 sec 2 België 6.56.8, 3 Spanje 7.30.6; derde heat: 1 Zwitserland 6.53.8, 2 Noorwegen 7.2 Voor de finale, die Zondag wordt verroeid hadden zich dus nu reeds geplaatst: Italië, Frankrijk en Zwit serland. In de repêchage van heden komen voor de laatste twee plaatsen in de finale uit: Denemarken, Ne derland, België, Spanje en Noorwe gen. Twee met stuurman De eerste heat van de twee met stuurman is in een fraaie zege voor de Belgische ploeg geëindigd. België, Zweden en voor Nederland Triton startten slecht, waarbij de Zweden aanvan kelijk een tempo van 46 slagen maakten. De Belgen zaten belang rijk lager maar roeiden in een prach tige lange rustige- slag, die hen al spoedig op de eerste plaats bracht. Na 500 meter hadden zij reeds een lengte voorsprong op Nederland, dat weer een halve lengte op de Zweden voor lag. De Zweden zakten nu meer en meer af en ook de Neder landers, die op 1000 meter in een tempo van 32 slagen roeiden tegen de Belgen slechts 28 moest de Bene- luxpartners meer en meer weg la ten lopen. Met drie lengten voor sprong op Nederland wonnen de Belgen de race vóór Nederland, ter wijl de Zweden op een straatlengte volgden. 1 België 7.59.4; 2 Neder land 8 min., 3 Zweden 8.13.2. Tweede heat- 1 Denemarken 7.49.8 2 Joego-Slavië 7.50.8 Derde heat: 1 Italië 7.59.4; 2 Frankrijk 8.8.8. Ongestuurde Vier Eerste heat 1 Denemarken 6.42. 2 Joego Slavië 6.44, 3 Noorwegen 6.45 Tweede heat: 1 Italië 6.45, 2 Bel gië 6.58.2 De eerste Nederlandse overwin ning in de heats werd geboekt door de ongestuurde Vier van Njord, die in de derde heat de Zwitserse Ruder- Club uit Zurich met bijna 3 leng ten sloeg, nadat onze landgenoten nota bene 750 meter na de start een volle lengte op hun tegenstanders achter lagen. Door deze overwin ning heeft Nederland zich geplaatst voor de finale in dit nummer teza men met de nog steeds ongeslagen Italiaanse ploeg van Moto Guzzi Olympisch kampioen en Europees kampioen 1947, en met Denemar ken. Vergelijken we de gemaakte tijden, dan heeft de nieuwe Deense ploeg de beste genoteerd: 6 min 43 sec, maar de Italianen hadden geen enkele tegenstand van de Belgen in hun heat en noteerden niettemin 6 min 45 sec. In de derde heat onze landgenoten in de tijd van 6.53. De Zwitsers maakten 7.1.2. Om de laatste plaatsen in de finale van Zondag komen heden in de her kansing Joego Slavië, Noorwegen, België en Zwitserland. De strijd tussen de Njordploeg en de Rudeclub had een sensationeel neel verloop. De Zwitsers namen zeer snel de leiding, hoewel ze in een lager tempo roeiden. Na 750 me ter hadden zij een volle lengte voor sprong, maar nog voor de 1000 me ter was bereikt, sloegen de Zwitsers een hoger tempo met averechts ge volg: Njord liep in. Toen begonnen de Zwitsers zich te versturen en zij werden gewaarschuwd door de kamprechters in de volgboot, omdat zij naar het midden van de baan in het vaarwater van de Njordploeg kwamen en het uitwijken kostte hun een halve lengte. Op 1250 meter raakte de derde Zwitserse roeier uit geput. Zo kwam de Njordploeg op 1500 meter gelijk met de Zwitsers en liep toen plotseling snel uit in per fecte stijl. Dubbel twee Eerste heat 1 De nemarken, 6.59.8, 2 Italië 7.2, 3 Groot Brittannië 7.6.6, 4 België 7.9.6, 5 Po len 7.9.8. De Nederlandse double scull van Willem HI. Neumeier en van der Meer, Europees kampioen 1947, won de tweede heat van het double scull nummer in de fraaie tijd van 7 min. precies, zodat onze ploeg meteen een plaats in de finale wist te veroveren 2 Frankrijk. 3 Zwitserland. Denemarken en Nederland hebben zich nu in de finale geplaatst. In 3 repêchages zullen Italië, Groot Brit tannië, België, Polen, Frankrijk en Zwitserland uitmaken wie de 3 ove rige plaatsen in de finale zullen krij gen. De Achten Eerste heat uit slag 1 Frankrijk 6.11, 2 Zweden 6.12.4, 3 Zwitserland 6.19.4 Tweede heat: 1 Italië 6.6.2, 2 Tsjecho Slowakije 6.7.8. 3 België 6.32.4 De 14e en laatste heat van deze dag bracht de derde Nederlandse overwinning: de acht van Njord wist, evenals de Ongestuurde Vier van deze Leiase vereniging, een fraaie overwinning te boeken. Onze tegenstanders in deze derde heat der Achten waren de Denen, die sneller startten, maar al spoedig precies ge lijk lagen met de Leidenaren. Om beurten lagen de boten een tafleng te op elkaar voor en zo duurde de stryd een volle kilometer. Pas 250 meter voor de finish nam Nederland de leiding definitief over. Toen ga ven de uitgeputte Denen, die con stant in een hoger tempo (36) had den geroeid, de strijd op en kwamen een volle lengte achter. Het resultaat van deze drie heats der achten is, dat Frankrijk. Italië en Nederland zich in de finale heb ben geplaatst In de repêchage star ten om de twee overige plaatsen in de finale Zweden, Zwitserland, Tsjecho Slowakije, België en Dene marken. Van de drie finalisten, die nu reeds bekend zijn heeft de Njord ploeg de slechtste tijd gemaakt. WATERPOLO HET JAN ELSINGA-TOURNOOI. Het veteranen-tournooi, dat mor genmiddag plaats vindt bij gelegen heid van het afscheid van Jan El- singa, vindt niet plaats in de Zijl, doch in Poelmeer. OM DE ROL-PRUZEN. In de zweminrichting „De Zijl" worden a.s. Maandagavond te 7 uur gespeeld de water polo wedstrijden De Zijl 1Forel 1 (Woerden 2e klas kampioen) en De Zijl 2Forel 2 om de door de fam'ilie Rol be schikbaar gestelde wisselprijzen. MAJOOR-VLIEGER J. L. FLIN- straaljagereskader, die vandaag een TERMAN, commandant van nr 323 I poging doet een Nederlands snel- Squadron, het Nederlandse Meteor heidsrecord te vestigen. De wereldwielerkampioenschappen De kwarteindstrijden van het sprintnummer. Gisteravond werden de sprintwed strijden voortgezet met de kwart eindstrijden der amateurs. De uitslagen luiden: le rit: 1. Patterson, Austr., 2. Verdeun, Fr. 2e rit: 1. Bellenger, Fr., 2. Pozzi, Italië. 3e rit: Heid, V.S. sprintte van kop af en demarreerde in de laatste bocht zo fel, dat Schandorff op twee lengten kwam te liggen. Met een uiterste krachtsinspanning wierp de Deen zich bij het uitkomen van de bocht naar voren. Het was onmoge lijk te zien, wie als winnaar de streep was gepasseerd. De foto moest beslissen, waarbij Heid winnaar werd. 4e rit: 1. Hansen, Den., 2. Lognay, Frankrijk. De professionals. Van Vliet had de kop geloot tegen Ghella. Bij het uitkomen van de voorlaatste bocht demarreerde Ghel la. Van Vliet was waakzaam, volg de onmiddellijk, sprong bij het uit kamen van de laatste bocht naast de Italiaan en won met een wiel- lengte. Tijd 12 sec. In de tweede rit der professionals tussen Gerardin en Astolfi, week de Italiaan binnen de 200 meter van de rijlijn af, waardoor Gerardin on mogelijk kon passeren. Astolfi werd gedeklasseerd en Gerardin tot win naar verklaard. Vierde rit: Hierin startte Jan Derksen tegen Poeske Scherens. Scherens had de kop geloot. Bij het uitkomen van de voorlaatste bocht viel Derksen aan, Scherens liet onze landgenoot passeren. Derksen zette door en Sch^ens was op overtui gende wijze geslagen met drie leng ten verschil. Tijd 12,5 sec. De tweede manche der amateurs. le rit: Patterson, 2. Verdeun. 2e rit: 1. Bellenger, 2. Pozzi. 3e rit 1. Heid, 2. Schandorff. 4e rit: 1. Lognay, 2. Hansen. Tweede manche der professionals. le rit: Ghella moest in de tweede manche de kop nemen. Midden in de voorlaatste bocht verraste de wereldkampioen de oud-wereld kampioen volkomen. Hij dook naar beneden, nam drie lengten, zette door en in de laatste bocht was Ghella, die de razende snelheid van Van Vliet met geen centimeter kon terugwinnen, geslagen. Geen won der, de tijd van de laatste 200 me ter bedroeg 11,6 sec., een fantasti sche tijd, de snelste van deze we reldkampioenschappen tot nu toe. Van Vliet is met deze overwin ning, de tweede, in de halve eind strijd gekomen. 2e rit: 1. Astolfi, 2. Gerardin. 3e rit: 1. Harris, 2. Plattner. 4e rit: Jan Derksen tegen Sche rens. Derksen vertrok van kop, het werd een lange sprint, waarbij het er alleen maar om ging of onze landgenoot de sprong van Scherens op het laatste rechte eind kon weer staan. Hierin slaagde Derksen vol komen en hij won met een wielr lengte. Tijd 11,9 sec. over de laatste 200 meter. Derksen plaatste zich hiermede in de halve eindstrijd. Swift Combinatie. Zondag rij den A en B-klas de P. T. de Jong trainingsrit over een afstand van 100 K.M. De C-klas traint 40 K.M. Vertrek 9 uur. ZWEMMEN Weer moest mevr. Croes-van Rijsel opgeven TWEE MIJL VOOR DE ENGELSE KUST Mevrouw Willy Croesvan Rijsel, die gisteren, voor de tweede maal getracht heeft het Kanaal over te zwemmen, moest hedennacht om 18 minuten over één haar poging opge ven, nadat zij 16 uur en 52 minu ten in het water was geweest. Zij werd door de haar begeleiden de motorboot aan boord genomen naar Dover. Zij was nog slechts twee mijlen vhn de Engelse kust, toen zij werd overwonnen door de dichte mist, die het haar van 22 uur af, toen zij nog vier mijl van haar doel was, lastig maakte. Toen zij dichter bij de kust kwam, liét de mist nog slechte ongeveer 20 D meter zicht. Mevrouw Croes was Vrijdagoch tend om 8.26 uur bij Kaap Gris Nez te water gegaan en om 17 uur werd gemeld, dat zij de helft van de af stand had afgelegd. Het zicht was teen reeds slecht en er stond veel deining. Voüge maand mosst mevrouw Croes haar eerste poging opgeven, toen zij na 13 uur zwemmen nog slechts anderhalve mijl "an de Ei. gel se kast was. POSTDUIVEN (,De Vriendschap" (Leidschendam). Wedstrijd Marbehan (België) over een afstand van 270 km. Resultaat: Van der Veen 1, 10, A. Deegenaars 2, 14, J. Neiuwenbroek 4, 12, 16, G. v. Heiningen 5( 6, 8, 13. J. Verhage 11, 15. Wie zal de winnaar zijn? GROTE VRIJE INSCHRIJVINGEN Morgen is het oog van geheel ath- letiekend Nederland op Leiden gericht De zes sterkste verenigingen in den lande zullen in edele wedijver trach ten de eerste plaats te bezetten in de strijd om het Clubkampioenschap van Nederland. Groots is de opzet van deze wed strijden. De inschrijvingen op de vrije nummers zijn zeer omvangrijk. Athleten van niet minder dan 26 ver enigingen uit alle delen des lands zullen hierop uitkomen. In de jury komen talrijke prominente figuren uit de hoogste kringen van de Neder landse athletiek. De heer J. H. Moer man, de „ziel" van de Nationale Technische Commissie en de succes volle organisator van talrijke be langrijke wedstrijden en buitenland se trips zal scheidsrechter zijn. De heer G. N. Rinkel, die als de béste starter van Nederland geldt, zal ook hier deze functie waarnemen. Aan wie zal aan het einde van de wedstrijden het kampioenschap en biermede ook de Prins Hendrikbe ker ten deel vallen? Het is zo moei lijk zich hiér aan prgonoses te wagen. Het duel tussen A.V. '23 en A.A.C. zal uitermate spannend zijn en wij moe ten afwachten, welke van deze twee .verenigingen als de sterkste uit de bus komt. Van de vrije nummers is de 3.000 m., waarop W. Slijkhuis naar alle waarschijnlijkheid uitkomt, uiter aard vejrewg van het grootste be lang. Met hoeveel enthousiasme zal onze nationale kampioen van wereld formaat begroet worden op de sin- telbaan, van waaruit hij zijn roem- VOETBAL MORGEN WORDT HET V.N.L.- TERREIN GEOPEND A.s. Zondag plechtige opening en inzegening van het terrein aan de Kersenstraat door de geestelijke ad viseur, rector L. P. M. Vester. Aan vang 1 uur. Daarna Ere-wedstrijd VVLV 1Meerburg 1 om „De Leid- se Courant-medaille" Het terrein is te bereiken met de „Blauwe Tram" tot de halte Lammebrug. Rijwiel stalling is op het terrein aanwezig. Verwacht wordt dat alle donateurs (trices) aanwezig zullen zijn. DOCOS-SUPPORTERS-BEKER. De jaarlijkse strijd om de „Docos- supporte,rs-beker" wordt Zondag voortgezet. Zondag jl. werd de beker houdster LDWS door 'n UVS-combi- natie uitgeschakeld. Voor a.s. Zondag luidt het programma: 12 uur: LFC 1 Lugdunum 1, 1.15 uur: Docos 1UV S-combinatie. 2.30 uur: Verliezers ronde. 3.45 uur: Winnaarsronde. Nu LDWS, die vorig jaar de be ker won uitgeschakeld is, belooft het a.s. Zondag een aardige strijd. Docos 2 begint het voetbalseizoen met een uitwedstrijd tegen Warmunda. Aan vang 2.30 uur. Vertrek 1.30 uur per fiets vanaf het station. Ook het der de gaat naar Warmunda. Vertrek 11.30 uur vanaf het station (ook per fiets). Docos 4 vertrekt om 12 uur vanaf de Doezastraat naar SJZ 3. A.S.C.Westerkwartier. Mor genmiddag te half drie speelt A.S.C. een oefenwedstrijd tegen de 3e klas- ser Westerkwartier uit Den Haag. De opstelling van het elftal der roodzwarten luidt v.l.n.r.: P. de Boer; L. v. d. Valk, M. Boender; A. v. Duuren, P. v Nierop, W. Rietber gen; J. de la Bije, J. de Troye, R. Brard, H. Vreeken, A. Karim. rijke rarriéres begon. Als Leidenaar van geboorte zal hij het zeker prettig vinden, tijdens deze wedstrijden acte de présence te geven. Weken lang is er hard gewerkt en de ontvangst, die „De Bataven" de deelnemers van hun wedstrijd zullen bereiden, zal evenredig zijn aan de positie, die zij in het Nederdandse athletiekleven innemen. Vanaf 2 uur zal morgen op de sin- telbaan van de Leidse Hout de span ning van deze grootse strijd tastbaar zijn, zal het mede-leven van het pu bliek, dat de baan omzoomt, die pret tige sfeer scheppen. We wensen „De Bataven" van harte succes met dit athletiekevenemenU De Eindstrijd om de Prins Hendrik beker. PRACHTIGE 3000 M VAN SLIJKHUIS TE STOCKHOLM Tijdens internationale atletiek wedstrijden te Stockholm won Slijk huis de 3000 m in de zeer goede tijd van 8 min 13.8 sec. Tweede werd de Fin Maewilae in 8 min 16.8 sec. LAWNTENNIS DAVIS CUP FINALE Ver. StatenAustralië 20 Het eerste enkelspel van de Davis- cup finale Ver. StatenAustralië op Forest Hill werd door de bekerhou ders gewonnen. Schroeder (VS) sloeg Sidwell (Austr.) 6-1, 5-7, 4-6, 6-2, 6-3. Ook het tweede enkelspel werd een Amerikaanse zege. Gonzales (V.S.) sloeg Segdman (Austr.) 8-6 6-4, 9-7. LDWS-VETERANEN WINNEN VAN DE ALPHENSE. In een gisteravond op het Alphen- terrein gespeelde ontmoeting voor de veteranencompetitie heeft Alphen het onderspit moeten delven tegen de veteranen van LDWS. Tot de rust bleef de stand gelijk, hoewel Alphen in deze periode de beste scoringskan sen gehad heeft. Ook in de tweede helft was Alphen iets sterker, maar de LDWS-achterhoede bleek vol doende voor haar taak berekend en wees alle aanvallen resoluut af. Toen kort voor het einde bij een snelle aanval van LDWS de links buiten de bal vrij kreeg loste hij een hard schot, dat in de uiterste hoek van het doel verdween (01). Hoe wel Alphen nog wel pogingen deed de achterstand in te lopen bleef de stand toch ongewijzigd. DE SNELHEIDSPROEF BOVEN AMELAND. Indien de weersomstandigheden medewerken wordt vandaag, Zater dag 27 Augustus, boven Ameland de snelheidsproef voor vliegtuigen met de Gloster Meteor gehouden. In onze kaart geven wij een over zicht van de reeds uitgezette vlieg baan. De hoogte van 100 meter wordt aangegeven door middel van bal lons, terwijl op 500 meter een drie tal Austers cirkelen. De snelheid wordt gemeten doa» middel van zg. tijdbeeldcamera's, deze staan bij het begin en eind van de snelheidsbaan opgesteld en regis treren nauwkeurig de tijd waarop het vliegtuig langs vliegt. Vergelij king tussen de opnamen van beide camera's geeft de nauwkeurige tijd aan die het vliegtuig nodig had om over de baan van 3 km te vliegen. DOOR P. G. WODEHOUSE Vertaald door Jean H. P. Jacobs 60) „Mitchell," vervolgde Jimmy, on bewust van de vermoedens en ge voelens, die ieder woord, dat hij sprak, bij mevrouw Pett opriep, „vertelde mij een en ander over wat er gisteren gebeurd is. Hij was er erg van onder de indruk. Hij zei, dat hij zelf niet begrijpen kon, hoe hij zich zo had kunnen vergeten. Hij verzocht mij, om een goed woordje voor hem te doen bij u. Hij verzocht mij u te zeggen, dat hij erg veel spijt heeft over wat hij heeft ge daan, en verzocht mij, er vooral bij te voegen, dat hij tot nu toe zich nog nooit aan iets dergelijks heeft schul dig gemaakt." Jimmy hield even op. Hij kreeg ";?t de minste aanmoedi ging en en niet de minste in druk te maken. Mevrouw Pett zat vierkant rechtop in haar stoel, in een min of meer verdedigende hou ding. Het leek wel, alsof zij zich ab soluut niets aantrok van al wat hij vertelde. „Dus," besloot hij kort, „het spijt henr erg." Er heerste een ogenblik diepe stilte. „Hoe kom jij Mitchell te kennen?" vroeg mevrouw Pett. „Wij kenden elkaar, toen ik hier nog aan de Kroniek was. Ik heb hem een paar maal zien boksen. Hij was een fijne kerel, hij had een uit stekende slag, die de kaken van zijn tegenstander ik bedoel, hij was erg goed begrijpt u." „Och, ik hou niet erg van die vechtjassen," zei mevrouw Pett, „en ik ben altijd een beetje tegen Mit chell gekant geweest, van toen hij hier in huis kwam." „Dus dan zult u hem zeker liever niet terug hebben," zei Jimmy. „Zeker niet. Ik denk er geen ogen blik aan." „Het spijt hem anders heel erg." „Wanneer hij nog een grijn men selijk gevoel heeft, spreekt het van zelf." Jimmy peinsde. Het liep helemaal niet zo vlot als hij wel verwacht had. Hij vreesde, dat Annie zidh, misschien voor de eerste keer in haar leven, iets zou moeten ontzeg gen, waarop zij haar zinnen gezet had. Hij dacht er aan, dat dit mis schien wel eens goed voor haar zou kunnen zijn, maar bedacht rtteteen, dat zij hem waarschijnlijk voor de mislukking aansprakelijk zou stel len, en dat was niet prettig. „Toch houdt hij werkelijk veel van Ogden." „Hm," zei mevrouw Pett „Ik denk, dat de hitte hem te pak ken heeft gekregen. In normale om standigheden zou hij geen vlieg kwaad doen. Ik heb hem nog heel goed gekend, toen hij dat deed." „Wat deed?" „Geen vlieg kwaad." „Isch," zei mevrouw Pett en dat was de eerste keer, dat Jimmy dat merkwaardige geluid van menselijke afkeuring, twijfel en verveling uit- lippen hoorde komen. Hij hield het, en zeer terecht, voor iets, dat drukte. Hij kreeg hoe langer hoe meer de vaste overtuiging, dat zijn zending op een mislukking ging uit lopen. „Ik kan hem dus zeggen," zei hij, „dat alles in orde is?" „Dat wat in orde is?" „Dat hij hier terug kan komen?" „Absoluut niet." Mevrouw Pett was voor geen klein geruchtje vervaard, maar zij kon niet weerhouden te rillen, als zij zag, wat er voor een complot om haar heen gesmeed werd. Haar dankbaar heid jegens Lord Wisbeach werd op dit punt van het gesprek bevorderd tot helden-verering. Wanneer het niet was om hem en zijn openbarin gen over de man, die nu voor haar stond, zou zij zeker hebben gezegd, dat Jerry mocht terugkomen. Want hoe min ze ook op had met Jerry, zij had zich toch zo triomfantelijk gevoeld, toen Jimmy Crocker terug kwam in spijt van zijn stiefmoeders wensen, dat zij hem zeker niets zou hebben geweigerd. Maar nu was de zaak heel anders. Zij zag heel dui delijk een bende samenzweerders zich on? haar heen nestelen. Zij be vond zich in de sterke strategische positie van iemand, die blijkbaar -be drogen wordt, maar gelukkig ge noeg weet, dat het gebeurt. Zij overwoog in stilte, of ze Jerry maar niet moest laten komen. On getwijfeld was zijn aanwezigheid noodzakelijk om het complot volle dig te maken, wat zij dan ook van plan mochten zijn. En misschien was het dan nog het beste, om ze maar allemaal binnenshuis te houden, des te gauwer zouden ze dan in de gaten lopen. Maar van de andere kant overwoog mevrouw Pett, dat Lord Wisbeach en de detective hun han den vol zouden hebben met Skinner en Jimmy Crocker. Het zou dwaas zijn, de zaken onnodig nog ingewik kelder te maken. Zij keek eens naar de klok op de schoorsteen. Meneer Sturgis zou aanstonds kon?en, als hij tenminste direct van zijn kantoor was heengegaan, toen hij gebeld werd. Zijn spoedige komst bracht mevrouw Pett helemaal tot kalmte. Jimmy was halverwege de deur blijven staan en wachtte nog op het beslissende antwoord. „Zoiets als gisteren gebeurd is, zou zeker nooit meer voorkomen," zei hij, „daar hoeft u niet bang voor te zijn." „Ik ben daar niet bang voor," ant woordde mevrouw Pett bits. „Als u hem had kunnen zien, zo als ik hem!" „Wanneer was dat eigenlijk? Je bent vanmorgen met de boot aange- men toen regelrecht hierheen. Ik zou wel eens willen weten, wanneer jij Jerry Mitchell gezien hebt?" Zij betreurde haar uitval wel even, want misschien zou die iwan daar door meer op zijn tellen gaan pas sen. Maar zij had zich niet kunnen inhouden, en het deed haar genoe gen te zien, dat de ander er even door in de war geraakte. „Ik kwam hem tegen, toen ik mijn bagage ben wezen halen!" zei Jimmy. „Dat was juist een antwoord, zo als ook „De Worger" zou gegeven hebben: die wist zich ook altijd op dergelijke manieren overal uit te draaien. Met dat al groeide me vrouw Pett's afschrik van Jimmy meer en meer. „Ik vertelde hem natuurlijk," zei Jimmy, „dat u zo vriendelijk was geweest, om mij uit te nodigen, hier te blijven wonen en toen vertelde hij itte over zijn moeilijkheden en verzocht me, een goed woordje voor hem te doen. Als u hem gezien had, zoals ik hem zag, somber en be rouwvol, dan zoudt u werkelijk me delijden met hem gekregen hebben. Uw vrouwelijk hart Wat Jimmy ook zeggen wilde over mevrouw Pett's vrouwelijk hart, het werd plotseling onderbroken door het opengaan van de deur en de diepe stem van meneer Crocker: „Meneer Sturgis." De detective kwam gehaast binnen, alsof zijn tijd geld was, wat ook in derdaad het geval geweest moet zijn, want het Internationale Detective Agentschap dreef een heel aardige zaak, en Sturgis was"3aar de eigenaar van. Hij was een mager man, en rag er uit, alsof hij altijd honger had. Hij kon vijftig jaar zijn en had inge zonken ogen en dunne lippen. Het was zijn gewoonte, altijd naar do laatste mode gekleed te gaan; wan* een van zijn voornaamste axiomato was, dat iemand detective en toch een heer kon zijn: hij zag er dan ook uit als het gewone type club-bezoe ker. Zijn gunstig uiterlijk bedroog Jimmy voldoende, en die ging dan ook de kamer uit, niet anders denken de dan dat die meneer een gewone bezoeker was. (wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1949 | | pagina 6