DE EERSTE STEEN Wordt aanval op Tito voorbereid Toenemende opwinding onder Tsjechische Katholieken Amerikaanse onderzeeër vergaan '40ste JAARGANG No. 11781 ZATERDAG 27 AUGUSTUS 1949 Directeur: C. M. TAN HAMEBSVELD. Hoofdredacteur: TH. WILMEB. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN .DE BURCHT" Stalin stuurt Hongarije op Tito af Bar. Papengracht 32, Telef. 20015, Adm. en Advert. 20826, Abonn. 20935 - Abonnementsprijs 10.32 p. w., i 1.40 p. mnd., 14.15 p kwart. Franco p. p. 14.90 - Advert.: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 /"VNDANKS zomerhitte en vacantie- stemming kruipen de mensen bij een in bedompte localen en voeren zij verhitte debatten. Zij vergade ren in Den Haag, zij vergaderen in Straatsburg. Beide conferenties, die van enorm belang kunnen zijn voor de ontwikkeling van de internatio nale toestand. Niet alleen in Straats burg wordt de grondslag gelegd voor nieuwe toestanden en nieuwe verhou dingen; ook in Den Haag wordt iets opgebouwd, waarbij de gehele we reld is betrokken. Aan de ronde tafel in de Ridderzaal zitten symbolisch althans, want de „echte" ronde tafel is alweer afgebroken, omdat het werk van de Ronde Tafelconferentie thans in commissie-vergaderingen is uiteengevallen zitten weliswaar slechts Nederlanders en Indonesiërs, maar de resultaten, welke zij hopen te bereiken, gaan niet alleen deze beide gebieden aan, doch hebben hun terugslag op het gehele probleem van de economische betrekkingen tussen Amerika, Europa en Azië. Het herstel van Europa en van de ge hele wereld tenslotte is in hoge mate afhankelijk van de samenwerking tussen deze drie werelddelen en daar Indonesië nu eenmaal één van de rijkste gebieden van Azië is, spreekt het vanzelf, dat Indonesië daarbij een belangrijke rol te spelen heeft. Van de vooruitzichten der Ronde Tafel-conferentie valt uiteraard nog weinig te zeggen; wij staan nog pas aan het begin. Wel valt er uit de eerste inleidende redevoeringen reeds af te leiden, dat er tweeërlei instel ling bestaat tegenover de taak, waar voor de conferentie zich geplaatst ziet. De Indonesiërs dringen voor al aan op spoedige, volledige en on voorwaardelijke verlening van hun souvereiniteit. Daartegenover tonen de Nederlanders zich wel bereid hun die souvereiniteit te verlenen, maar zij wensen niet ondoordacht en over haast te werk te gaan. De Indone siërs zijn geneigd te zeggen: Geeft ons onze vrijheid, liever vandaag dan morgen, en daarna zullen wij wel eens gaan praten over samen werking. De Nederlanders willen echter liever weten, waar zij aan toe zijn, als de souvereiniteit is overge dragen ,en willen eerst overleggen en vastleggen, hoe die samenwer king zal kunnen geschieden. DAT IS niet alleen wijze voorzich tigheid en vooruitziend beleid of als men het zo noemen wil: verant woordelijkheidsbesef voor de toe komst der beide volkenfamilies, maar dat is ook gevoel voor de rea liteit. Want iedere samenwerking, en vooral samenwerking op economisch gebied, eist juist een inkorting var de souvereiniteit. Wanneer twee men sen zich verbinden tot samenwer king, geven zij daarmee een deel van him onafhankelijkheid prijs; kunnen zij n^et meer doen wat zij willen. Met samenwerkende naties is 't pre cies zó. Waarom zouden wij de daar uit voortvloeiende problemen niet tijdig onder het oog zien? Waarom zouden wij niet eerst peilen tot waar toe ieder der partijen bereid is, om later teleurstellingen te voorkomen? In beider houding zit nog een res tant je wantrouwen.^ Hetgeen begrij pelijk is. Van onze kant zien wij een toetssteen in de naleving van de cease-fire overeenkomst en ofschoon we moeten toegeven, dat de uitwer king inderdaad op moeilijkheden stuit, krijgen we toch de indruk, dat er hier en daar ook wel eens gepro beerd wordt om het oude spelletj,e van saboteren voort te zetten. IN TEGENSTELLING met het stre ven der Indonesiërs naar een zo volledig mogelijke 'souvereiniteit staat de tendenz van de Raad van Europa, welke te Straastburg bijeen is. Daar pakt men de verschillende aspecten van het probleem der Euro pese eenheid met voortvarendheid aan. Ook daar is de activiteit der con ferentie verdeeld in commissie-ar beid, zodat er weinig naar buiten doordringt. Doch uit hetgeen men kan nagaan blijkt wel, dat. er in Straatsburg eerder een neiging be staat om teveel hooi op de horens te nemen dan om zich er met een Jantje van Leiden af te maken. Hoe die per men evenwel in het probleem doordringt, des te ingewikkelder blijkt het en men probeert die opeen stapeling van vraagstukken te over winnen door steeds nieuwe commis sies in te stellen. Het dreigt een „mer boire" te worden, een hopeloos wor stelen met zich steeds vermenigvul digende vraagstukken. Eén van de grootste vraagstukken is wel de ver houding tot Engeland. Dit laatste land is op het ogenblik gewikkeld in een financiële crisis, welke zijn te rugslag hee'ft op de financiële posi tie van verschillende andere landen, en dat maakt de bereidwilligheid van Engeland om mee te werken er niet groter op. Dit is een aangelegen heid, welke men straks te Washing ton gaat uitpuzzelen, maar op het ogenblik maakt het de ingewikkeld heden van Straatsburg nog ingewik kelder. Wen verwachten van Straatsburg weinig concrete resultaten voor de naaste toekomst, maar hopen op goe de resultaten op de lange duur. De eerste steen van een nieuw gebouw behoeft niet zo groot te zijn. Een sabotage-campagne in Joego-Slavië LIET HONGAARSE LEGER wordt op het ogenblik sterk uitgebreid onder Russisch toezicht. Het lege r wordt opgebouwd tot een offensie ve strijdmacht met veel zwaar mate rieel. Dit blijkt uit berichten, die uit Hongarije en Oostenrijk zijn binnen gekomen. De Russen hebben hun wapenleveranties aan Hongarije de laatste tijd aanzienlijk vergroot. On der het materiaal, dat de Russen stu urden, is een groot aantal nieuwe tanks van het type T 34. Tot nu toe zond de Sovjet-Unie naar de satel lietstaten alleen wapens, die reeds i n de laatste oorlog werden gebruikt. Behalve deze uitbreiding van Russ ische wapenleveranties hebben ver dachte branden in twee Zuidslavis che oliefabrieken het vermoeden ge wekt, dat de Kominform haar sabota ge-campagne tegen maarschalk Tito reeds heeft ingezet. HONGARIJE WORDT ER VOOR GESPANNEN De activiteit in het Hongaarse le ger wordt gezien als een aanwijzing, dat Rusland van plan is Hongarije gereed te maken voor een eventueel conflict met het Zuid-Slavië van Ti to. Tot nu toe moesten de regeringen van de Oost-Europese staten, naar de opvattingen van het Kremlin, al leen maar in staat zijn binnenlandse onlusten te onderdrukken. Het is niet onmogelijk, dat Rusland direc te aanvallen op Zuid-Slavië wil over laten aan de buren van dit land in plaats van het zelf te doen. Het Hon gaarse leger zal niet in staat zijn grote acties te ondernemen voor de lente of de xomer van het volgend jaar. Ook om andere redenen wordt aangenomen, dat omstreeks die tijd de heksenketel van de Balkan weer zal overkoken. Het met vergunning der Ameri kaanse bezettingsautoriteiten ver schijnende dagblad „Wiener Kurier" bevatte gisteren een bericht, inhou dend dat de leiding van het Hon gaarse leger geheel in handen van Sow jet-Russische officieren is over gegaan. Volgens het blad wordt het Hongaarse ministerie van landsver dediging te Boedapest geheel door vier generaals en. twee kolonels van het Sow jet-Russische, leger beheerst. Dit geschiedt door middel van „zo- fenaamde Sowj et-Russische verbin- ingsofficieren". In Belgrado wint de mening veld, dat maarschalk Tito zijn gesÊhil met Moskou voor de Veiligheidsraad zal brengen wanneer de toestand verer gert. Om de Ronde Tafel COMMISSIEVERGADERINGEN. Gisteren hebben de vijf commis sies, die volgens het reglement van orde der R.T.C. zijn ingesteld, voor het eerst vergaderd. Naar de voor zitter van de centrale commissie tevo ren had medegedeeld, was de bedoe ling van deze vergadering de leden van de commissies gelegenheid te ge ven met elkaar kennis te maken. De vergaderingen droegen daarom een min of meer informeel karakter. Er zijn, naar wij vernemen, alge mene oriënterende besprekingen ge voerd over de volgorde van behan deling der verschillende onderwer pen. De commissies zullen waarschijn lijk Maandag hun werkzaamheden voortzetten. Het ligt in de bedoeling de vergaderingen der commissies veel mogelijk op verschillende uren te houden om daardoor de leden van de Unci in de gelegenheid te stel len de vergaderingen bij te Formosa onder Amerikaanse bezetting EEN PROEFBALL' >NNETJE. Het te Hongkong verschijnende Chinese blad Takoengpao" melcit, dat de Verenigde Staten officieel aan do Chinese nationalist'^he regering hebben meegedeeld, dat zij de natio nalistische bezitting Formosa willen overnemen en als voormalige Japan se bezitting militair bo-etten. De beslissing over de status van Formosa moet op de Japanse vredes conferentie worden gr-nomen, doch na de oorlog is het eilan 1 door China bezet en algemeen word verwacht, dat het aan China zou worden toege- wezena „Takoengpao" schrijft, dat de lei dende nationalistische politicus gene raal Woe Ts-Tsjen te Tokio met ge neraal MacArthur over deze kwestie- heeft gesproken zander tot een posi tief resultaat te zijn gekomen. Het blad acht het niet onmogelijk, dat -Tsjiang Kai-Sjek in het Ameri kaanse voorstel zal treden en het ci teert de generalissimus, die bij zijn aankomst Woensdag te Tsjoengking zou hebben gezegd, dat deze stad op nieuw de hoofdstad van 't nationalis tische China wordt. Volgens andere Chinese berichten willen de Verenigde Staten met Tsjiang tot overeenstemming gera ken over een Amerikaanse bezetting van Formosa om te voorkomen, dat het eiland doorde communisten wordt veroverd. s er een proces tegen Mgr. Beran in voorbereiding MONTESSORI CONGRES TE SAN REMO Vrouwelijke gedelegeer den uit India, die het 8ste internatio nale Montessori Congres, dat te San Remo gehouden wordt, bijwonen, brengen hulde aan dr Maria Montes sori. REGERING EN MOEILIJKHEDEN BIJ VERZAMELING VAN BEZWAREND MATERIAAL. Speciale K.N.P.-correspondentie De rust, die tegenwoordig in de wereldpers te constateren valt met betrekking tot nieuwe berichten over de strijd der communisten te gen de Katholieke Kerk in Tsjecho slo wakije, mag nog in geen geval betiteld worden als de „rust van een kerkhof". De tegenstand der Katholieken tegen het communisti sche bewind is nog verre van de slaap des doods. De opwinding der bevolking groeit zienderogen en de nieuwe storm, die van de zijde der communisten wordt voorbereid, wordt op generlei wijze apatisch té- gerrroet gezien. Overal wordt het bericht verspreid, dat de rode regering van Praag met alle mogelijke middelen een proces voorbereidt tegen haar ongemakke lijkste tegenstander, Mgr. Beran. Het is voor hen werkelijk niet gemakke lijk, om aan het benodigde materiaal te komen, dat zelfs de domste en meest gelijkgeschakelde volksdemo craat nog kan imponeren. Er blijft niets anders over dan om maar weer deviezenzwendel en verboden relaties met buitenlandse machten naar voren te schuiven, omdat aanklacht toch enige grond dient te hebben. Het feit, dat Mgr. Beran door mid del van een schrijven aan de procu reur-generaal van Tsjechoslo wakije geprotesteerd heeft tegen het rechtmatige huisarrest, dat hem opgelegd en welk schrijven thans ook in geheel TsjeOhoslowakije be kend is geworden door de buiten landse radiostations, wordt als be wijs gezien, dat de aartsbisschop van Praag reeds op een juridische REGERINGSONTVANGST RON DE TAFEL CONFERENTIE De Nederlandse regering heeft Donder dagmiddag in de Ridderzaal de gede legeerden ter Ronde Tafel Confe rentie officieel ontvangen. De Republikeinse minister-presi dent Moh. Hatta in gesprek met mi nister van Maarseveen. Achter hem minister mr D. U. Stikker. Minister president dr W. Drees steekt juist een sigaret op. behandeling van zijn „geval" rekent. Ook trekt men hieruit de conclu sie, dat Mgr. Beran een proces pre fereert boven uitgeschakeld te wor den uit zijn bestuursbevoegdheid door de spionnen van het Ministerie van Binnenlandse Zaken en boven het ingrijpen van het Ministerie van Opvoeding in het interne bestuur van de Kerk. De Katholieken van Tsjechoslowa- kije hebben eveneens met zeer gro te verontwaardiging gereageerd op heit proces tegen kapelaan Alois Fajstl van Sebranice bij Letomischl. Deze priester werd wegens hoogver raad veroordeeld tot acht jaar ge vangenisstraf, verbeurdverklaring van zijn bezit en het verlies van zijn burgerrechten voor 10 jaar, om dat hij had geweigerd aan een com muniste het H. Oliesel toe te dienen. De president van het gerechtshof motiveerde zijn beslissing met de bewering, dat de politiek van het Vaticaan zich altijd heeft gericht te- het nazisme en het communisme, die beiden op geweld berusten. De heren van de van staatswege opgerichte pseudo-Katholieke Actifc komen steeds meer tot de ontdek king, dat hun positie als „bemidde laar" tussen Kerk en Staat een mis kraam is geweest. Zij bereiken niet het minste. Integendeel, zij hebben het beetje vertrouwen, dat menig goed- en lichtgelovige, die nog op een vrede tussen Kerk en Staat hoopte, hen nog toedroeg, grondig verloren. De woordvoerders en ar tikelenschrijvers van de pseudo-Ka tholieke Actie doen bij hun aanval len op het Opperhoofd van de Ka tholieke Kerk in niets onder voor de ergste communistische godsdienst haters en maken zich door hun on wetendheid op kerkelijk gebied be lachelijk. Een warhoofd, zoals Zdenek Dvo- racek, die zich in het blad „Praeé" bezig houdt met de „Politiek der kerkelijke Hiërarchie", valt onder meer de Codex Juris Canonici waarop de excommunicatie van ac tieve communisten is gebaseerd aan en noemt de codex een over blijfsel uit de donkerste middel eeuwen, namelijk uit het jaar 1399. Het getal heeft echter betrekking op Canon 1399 van de Codex Juris Canonici, die in feite de modernste wetgeving is van alle landen. NED. VERLIEZEN IN INDONESIË De Regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de vol gende verliezen in Indonesië zijn gerapporteerd: KON. LANDMACHT: Gesneuveld 16 Augustus: Adj.-onderofficier W. J. Riihü- lessin, Den Haag. Gesneuveld 19 Augustus: Sold. G. Ensink, Hoorn (N.-H.) Gesneuveld 20 Augustus: Wachtmeester C. M. Pluk, Stevens, Beek St. Anthonius (N. B.). KON. NED.-IND. LEGER: Gesneuveld 4 Augustus: Mil. sold. 2e kl. inf. Lijtsman, Indonesië. Mad. sold. Ie kl. inf. Moeha- mad Taha, Indonesië. Gesneuveld 6 Augustus: Jav. sergt. 2e kl. Soepir, Indo nesië. Gesneuveld 7 Augustus: Chin. sold. 2e kl. Foe Se Tet, Indonesië. Mal. sold. 2e kl. inf. Kotong, Indonesië. Gesneuveld 9 Augustus: Amb. sold. 2e kl. inf. D. Hatu- supij, Indonesië. Jav. sold. 2e kl. Koesim, Indo nesië. Gesneuveld 10 Augustus: Sold. 2e kl. Soeparmo Tjoen- doreso, Indonesië. Gesneuveld 13 Augustus: Amb. sold. Ie kl. inf. N. Toi- suta, Indonesië. Jav. sold. 2e kl. inf. Domo, In donesië. Tim. sold. 2e kl. inf. J. Dja- toe, Indonesië. PAUSELIJKE GIFT VOOR „MGR. MUTSAERTSOORD". Z.H. de Paus heeft een bedrag van f 2000 geschonken voor de herbouw van het „Mgr. Mutsaerts-oord". In een begeleidend schrijven worden de beste wensen uitgesproken voor spoedige herbouw van het herstel lingsoord van de Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel „St. Raphael" In de wateren van de Noordpool f* ISTERMORGIJN vroeg is ip de N oordpoolwateren de Amerikaanse duikboot „Cochina" verloren gegaan, zo is te Washington bekend ge maakt. Het ongeluk werd veroorzaakt door een explosie in de batterij-ka mer, ten gevolge waarvan er brand uitbrak. Een burgermonteur kwam hierbij om het leven. Een andere A merikaanse onderzeeër, de „Tusk", wist de opvarenden te redden, maar zes leden van de bemanning van dit schip sloegen door de zware zeeën van dek en verdronken. De „Tusk" zette met 84 geredden koers naar de Noorse haven Hammerfest en is daar gisteravond aangekomen. De „Cochino" en de „Tusk" waren op 18 Juli met twee andere duikbo ten uit New London in de Verenigde - Staten vertrokken voor een oefen gen de belangen van het Tsjechische tocht in de koude arctische wateren, en Slowaakse volk en immer de re-Qp het program stond ook een be- actionnaire en anti-progressieve krachten heeft ondersteund. Het Pauselijke excommunicatiedecreet moet, aldus de president, gezien worden als een aanval op de begin selen van de volksdemocratie en als een logische voortzetting van de po litiek van de Kerk. Iedere poging om het Pauselijk decreet toe te pas sen is daarom strafbaar, omdat hier geprobeerd wordt de politieke een heid en het Nationale Front van het volk te ondermijnen. De aangeklaag de heeft bovendien tegen het bur gerrecht gezondigd, orr/dat hij heeft getracht de persoonlijke vrijheid van de gelovigen te beperken en druk uit te oefenen op leden van politieke partijen en nationale Orga nisaties! Een priester, die door toe passing van het Pauselijk decreet een medeburger wegens zijn poli tieke lidmaatschap afhoudt van zijn godsdienstplichten, probeert, in ge hoorzaamheid aan een buitenlandse macht, het Vaticaan, de volksdemo- cratische instellingen van Tsjecho- slowakije omver te werpen. Daarom kan de handelwijze van kapelaan Fajstl volgens paragraaf 1 van de wet ter bescherming van de Repu bliek aangemerkt worden als hoog verraad. Door deze motivering van een werkelijk ten hemel schreiend on recht, dat kapelaan Fajstl heeft moeten ondergaan, heeft de nieuwe Tsjechoslo waakse rechtspraak wel het toppunt van rechtsverkrachting en verdraaiing van feiten bereikt. Het volk echter weet, dat kapelaan Fajstl geen „reactionnair" is, doch integendeel een man, die wegens zijn. oprechte houding tijdens de Duitse bezetting gevangen werd ge nomen. Het feit, dat zovele vroege re gevangenen uit de Duitse bezet tingstijd ook thans weer kennis ma ken met de kerkers en de concen tratiekampen van het rode regiem, roept voortdurend overeenkomsten op tussen beide totalitaire systemen, zoek aan de Ierste plaats Londonder ry. De vier schepen waren tijdelijk ingedeeld bij de Amerikaanse zee- strijdkrachten in de Europese wate ren onder admiraal Connally. Blijkbaar bevond de „Cochino", die uitgerust was met een snuiver-appa raat zich tijdens de explosie aan de oppervlakte, waardoor het voor de „Tusk" mogelijk was langszij te va ren en de opvarenden*aan boord te nemen. Volgens autoriteiten van de Ameri kaanse marine had slechts één der geredden dusdanige brandwonden op gelopen, dat opneming in een zieken huis nodig was. De Noorse haven Hammerfest was, naar gemeld werd ,de dichtstbijzijnde plaats, waar medische hulp verleend zou kunnen worden. Hieruit leiden :FRANS SPOORWEGPERSONEEL DOOR ETHIOPIëRS AANGEVALLEN. Zeshonderd Ethiopische spoorweg arbeiders hebben een aanval uitge voerd op de kantoren en werk plaatsen van de Frans-Ethiopische spoorwegmaatschappij te Diredawa, dat halverwege tussen de Ethiopi sche hoofdstad Addis Abeba en Dji bouti (Frans Somaliland) is gele gen. Ook werd een aancal uitge voerd op de wagens van twee treinen, die in het station van Diredawa ge reed stonden om naar Dibouti te ver trekken. Voorts werd Frans personeel der spoorwegmaatschappij aangevallen men meent, dat er in totaal 50 slachtoffers zijn, waaronder de Franse hoofdingenieur, die ernstig werd gewond. Het spoorwegverkeer tussen Addis Abeba en Djibouti is geschorst. Het zaï niet worden hervat voordat de Ethiopische regering waarborgen heeft verstrekt voor de veiligheid. vlootdeskundigen in Washington af, dat de duikboten wellicht niet ver van de Russische wateren zijn ge weest. De „Cochino" en de „Tusk" waren sterk gestroomlijnde boten van het laatste na-oorlogse type. Het Britse blad „The limes" meldt van zijn correspondent, die onlangs door de Tsjecho-Slowaakse regering is uitgewezen, dat de Tsjecho-Slo waakse communisten bij de machts overname in Februari 1948 de nog niet verkochte boeken van het eerste deel van president Benes' pas uitge komen Memoi'-es in beslag hebben genomen en de 200.000 nog niet in de randel gebrachte boeken van deel 2 weer tot pulp hebbenu laten ver malen. Ook de wericen van vele andere prominente Tsjechische schrijvers, onder wie president Masaryk, zijn uit de boekhandels en openbare bi bliotheken verdwenen. De bedreiging van de regering, dat zij de katholieke religieuze orden zal ontbinden, heeft bij velen de onge rustheid over het lot van de kost bare werken in de kloosterbibliothe ken doen toenemen, aldus de corres pondent. £m (iwrfje.., „Wat geestig en naar waarheid antwoordde eens een gevangen ge nomen zeerover aan Alexander de Grote. Toen deze koning de man on dervroeg, wat hij ermee voorhad, om de zee onveilig te maken, zei de zee rover met een wel vermetele op rechtheid: „Hetzelfde als u om de wereld onveilig te maken. Maar om dat ik dat doe met een klein schuitje, wordt ik een bandiet genoemd, U echter, die met een grote vloot ope reert, noemen ze bevelhebber." St. Augustinus

Leidse Courant | 1949 | | pagina 1