Amerika gaat zuinig worden Engeland verlaagt uitgaven Tempo van Europa's herstel verflauwt Steekt het nazisme de kop weer op? Bonner Hochschulwoche VRIJDAG 26 AUGUSTUS 1949 40stc JAARGANG No. 11780 Directeur: C. M. VAN HAMERSVELD. Hoofdredacteur: TH. WILMER. Engeland en Amerika gaan bezuinigen KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" Bur. Papengracht 32, Telei. 20015, Adm. en Advert. 20826, Abonn. 20935 - Abonnementsprij» 1032 p. w., 11.40 p. mnd., 14.15 p kwart. Franco p. p. 14.90 - Advert.: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes 11.50 BANDITISME OP SARDINIë. Twintig gemaskerde en met ge weren en handgranaten gewapende bandieten hebben op Sardinië een „bliksem-overval" gepleegd op een vrachtwagen, die negen millioen Lire aan banknoten vervoerde. Dit geld was bestemd voor arbeiders, die bezig waren een dijk aan te leggen. Ofschoon de kostbare vracht vergezeld was van een tiental cara binieri, vond de aanval der bandie ten zo onverhoeds en met zulk een onstuimigheid plaats, dat er al on middellijk vier carabinieri gedood en vijf gewond werden, zodat men niet eens tot een tegen-aanval is kunnen overgaan. Onmiddellijk na dat het misdrijf bekend werd, werd door politie en militairen een groot scheepse vervolgings-actie ingezet, waarbij zich evenwel weer een an der incident voordeed, namelijk een botsing tussen een tweetal auto's tengevolge waarvan nogmaals 23 ge wonden vielen te betreuren. Tot op dit ogenblik van de misdadigers geen spoor. Bezitsspreiding OEZITSSPREIDING. Neen, wij gaan hier niet een pleidooi hou den voor bezitsspreiding van stoffe lijke goederen. Wij zijn er voorstan ders van. Natuurlijk. Geen verstan dig mens kan blind zijn voor het feit, dat bezitsspreiding over zo veel mogelijk mensen de beste waarborg is voor orde en rust en welvaart. Maar wij houden niet zoals wij reeds meer hebben opgemerkt van: holle leuzen. En „bezitsspreiding" is één van die holle leuzen, zolang we er niet concreet aan toe kunnen voe gen hoe die bezitsspreiding hier en nu kan en düs moet verwezenlijkt worden. En die concretisering is ons nog niet voorgelegd en kunnen ook wij nog niet geven. Vandaag willen wij iets zeggen over een anders bezitsspreiding, een bezitsspreiding op cultureel gebied. Er is deze week in Tilburg een Katholieke Paedagogische Week gehouden. En daar werd besproken de bezitsspreiding op cultureel ge bied. „Je kunt nooit te vroeg met opvoe ding tot schoonheidsbeleving begin nen, als je het maar niet te opzette lijk doet". Met de aanhaling van deze uitspraak van wijlen Paul Brom berg de binnenhuis-architect, die de tentoonstelling „Jeugd van Ne derland" heeft ontworpen heeft mgr. dr. Th. Goossens het doel aan gegeven van deze twaalfde Kath. Paedagogische Week, welke Maan dag door de heer H. M. J. Blomjous, voorzitter van het curatorium van de R.K. Leergangen te Tilburg, werd ge opend en gisteren is gesloten. De deelnemers aan deze studie week wilden nagaan, hoe het onder wijs de jonge mens ontvankelijk kan maken voor het schone. De belangstelling voor culturele uitin gen is al te gering en, wanneer er gens de idee van bezitsspreiding ver wezenlijkt kan worden, is het wel op dit gebied, aldus de „Volkskrant". Er wordt in het onderwijs zo wei nig gedaan, om de leerlingen mee te geven een hoogst waardevol bezit voor het leven: de waardering voor, het genieten van de schoonheid in Gods schepping: de schoonheid op het land en in de stad; de schoonheid in de taal, in proza en in poëzie; de- schoonheid in alle andere verscheide ne uitingen van de kunst, waarin de menselijke ziel tot ons spreekt de schoonheid, die een afstraling is van het goddelijke: „Mij spreekt de blomme een tale, mij is het kruid beleefd, mij groet het altemale, dat God geschapen heeft!" Guido Gezelle. Zeker er wordt op dit terrein méér gedaan, dan b.v. 25 jaar gele den. En wij weten ook, dat overla den en verplichte leerprograms de geestelijke vorming op dit gebied kunnen belemmeren. Maar toch menen wij te mogen vaststellen, dat als bij alle docenten diep gegrond was de overtuiging, dat niet alléén parate kennis een bezit is, maar ook en méér nog cultivering van de geest, zoals hier bedoeld, er toch wel o.i. wat meer zou kun nen worden gedaan aan de opvoe ding tot schoonheidsbeleving, aan de aesthetische vorming. NIEUWSDIENST AAN A. N. P. Waarschijnlijk met ingang van 1 September zal, naar wij vernemen de radio-nieuwsdienst worden ver zorgd door het A.N.P. inplaats van door de Sticchting Nederlandse Radio Unie. Het personeel, dat de uitzen ding tot dusver verzorgde, gaat ovei naar het A.N.P. SCHENKING VOOR HET AN THONY VAN LEEUWENHOEK HUIS De Internationale Organi satie voor de Kankerbestrijding te New York koopt geregeld materia len aan voor de kankerbestrijding in Diverse landen van Europa. De in Leiden geboren Amerikaan se filmster Nina Fock overhandigt Ferrie een kist met belangrijke ma terialen bestemd voor het Anthony van Leeuwenhoek-huis te Amster dam. Teleurstellend voor de landen van Atlantisch Pact TWEE BELANGRIJKE Senaatscommissies hebben gisteren besloten, dat Amerika voor niet meer dan 450.000.000 aan wapens naar „vriend schappelijke landen" mag zenden. Dit amendement op het militaire hulpprogramma werd aangenomen zowel door de commissie voor buiten landse zaken als die voor de strijdkrachten. De hoop, dat de Senaat het wapenprogramma, dat door het Huis van Afgevaardigden reeds op dezelfde wijze was gehalveerd, nog zou redden, schijnt hiermede de bo dem ingeslagen te zijn. Senator Connally, voorzitter van de commissie van buitenlandse za ken, deelde mede, dat bedoeld be drag bestemd was voor de Europese landen van het Atlantisch Pact zo wel als voor Griekenland, Turkij Iran, Korea en de Philippijnen. Beide commissies hadden echter reeds enige dagen geleden voor laatstgenoemde categorie van landen een bedrag uitgetrokken van 239.000.000. Er blijft dus voor de landen van het Atlantisch Pact maar weinig over. Zeker als men in aan merking neemt, dat president Tru man oorspronkelijk een totaal ge vraagd had van 1.160.990.000. En dan nog deelde Senator Con nally mede, dat de maximumsom be rekend zou worden op basis van het- DE EXPLOSIE OP DE SCHELDE Naar vernomen wordt, had de lichter „Marguerite-Marie" die eer gisteren te Liefkenshoek nabij Ant werpen in de lucht is gevlogen, 30 ton Dynamiet en T.N.T. aan boord. De luchtdruk van de ontploffing was zo groot, dat men niets van de slacht 'offers heeft kunnen terugvinden. Verscheidene koeien, die op het ogenblik van de explosie langs de Schelde liepen te grazen, werden gewond en moesten worden afge maakt. GULIANO DE BANDIETEN KONING. Eep leger van 2000 politiemannen zoekt reeds geruime tijd op het eiland Sicilië naar de onvindbare bandiet Salvatore Guliano en zijn bende. Sicilië is een romantisch land, waar nog roversbenden kun nen voorkomen en Guliano heeft zich reeds - een welhaast legendari sche faam verworven. Hoewel hij onvindbaar en ongrijpbaar is, is hij niettemin wel degelijk aanwezig. Dat heeft hij dezer dagen bewezen door een politie-patrouille in een hinderlaag te lokken bij een een zame boerderij. Door de open ramen van de boer derij werd de patrouille ontvangen met handgranatep en een regen van machinegeweerkogels van Gulianos mannen, waardoor één politieman werd gedood en vier andere ge wond. De politie beantwoordde het vuur en een slag van drie uur volgde. Ten slotte wisten de bandieten zich in de bergen terug te trekken zon der slachtoffers achter te laten. ZEEPOST VOOR OOST EN WEST Zeepost kan met de volgende sche pen worden verzonden. De datum van uiterlijke ter postbezorging staat tussen haakjes achter de naam van het schip vermeld. Indonesië jn.s. „Willem Ruys" f29 Aug.) Suriname m.s. „Hecuba" (31 Aug.) Curasao s.s. „Stuyvesant" (7 Sept.) geen de surplus-wapens oorspronke lijk gekost hadden. De zuinigheidsstroming in Wash ington, die verband houdt met drei gende begrotingstekorten en de eco nomische teruggang, heeft'1 zich blijkbaar ook in de Senaat doorge zet. Voor de landen van het Atlan tisch Pact is dit wel teleurstellend, met name voor de Scandinavische wier besluit om toe te treden in sterke mate door het uitzicht op wapenleveranties werd bepaald. De nieuwe Amerikaanse zuinig heid dringt ook door in de defensie der Verenigde Staten zelf. De Amerikaanse minister van De fensie, Louis Johnson, heeft aan het leger, de marine en de luchtmacht opdracht gegeven om 135.000 civiele employé's te ontslaan en 12.000 re serve officieren aan de kant te zet ten. Dit betreft een actie om 500 millioen dollar uit te sparen. NEDERLANDSE TROEPENEEN HEDEN VEROVERDEN BASTE' NAKEN De Nederlandse troepen eenheden, die in de Ardennen oefe ningen hielden, trokken gisteren naar de Belgische plaats Bastena ken (beter bekend onder de Franse naam Bastogne), waar von Rund- stedt enige jaren geleden op de vlucht sloeg voor de Amerikaanse generaal MacAuliffe. Ondanks vele fouten gelukte het de Nederlanders toch Bastenaken te veroveren. De aankomst van de Nederlandse colon ne in Bastenaken. In verband met de dollar-crisis? j^E ENGELSE REGERING heeft gisteren opdracht gegeven om alle uitgaven van de staat te verminderen. Er wordt naar gestreefd, om de staatsuitgaven met minstens vijf procent omlaag te brengen. De cir culaire van het ministerie van Financiën, waarin deze waarschuwing is vervat, legt nadruk op het belang van de besprekingen, die in het begin van de volgende maand in Washington over de dollarcrisis zullen wor den gehouden, aldus meldt Ifeuter. te komen. Zij zouden tevens vragen dat de investeringen van Ameri kaans particulier kapitaal in Groot Brittannië, de Dominions en de ko loniën vergemakkelijkt worden. In Britse financiële kringen is men van mening, dat de actie van het ministerie van Financiën is ge- inspireerd door de wens, tegemoet te komen aan het standpunt der Amerikanen, die van mening zijn, dat het bedrag der Britse binnen landse uitgaven een factor van ge wicht is in de Britse betalingsbalans. De bezuinigingsmaatregelen zullen het ontslag van een aantal ambtena ren met zich brengen. Men verwacht dat op een begroting tot een bedrag van 3.000.000.000 een bedrag van 150.000.000 zal kunnen worden be zuinigd. Voorts heeft de Britse regering gisteren een verlaging gelast van de prijzen voor de meeste soorten kle ding, schoeisel en textiel. Volgens de New Yorkse corres pondent van de „Financial Times" zullen de Amerikaanse afgevaardig den bij de onderhandelingen te Was hington een devaluatie van ten min ste 20 van het pond sterling voor stellen. Deze devaluatie zou dan ge volgd worden door die van de Noor se, Deense, Nederlandse, Zweedse en Franse munten. De afgevaardig den zouden de Britten eveneens ver zoeken, gedeeltelijk, af te zien van het systeem der bilaterale accoorden om tot multilaterale overeenkomsten Eca-rapport is echter niet somber IJET JONGSTE RAPPORT van de Eca aan het Amerikaanse Congres spreekt van een daling in het tempo van het Europese herstel. De dol lars welke de landen van het plan van Marshall in de laatste tijd hebben verdiend, waren slechts toereikend voor de betaling van een vijfde deel van de invoer. Toch is het rapport niet zo somber. Het wijst er op, dat de inflatie in geheel West-Europa tot staan is ge bracht. Het Amerikaanse Congres had drie dingen voor ogen toen het zijn goedkeuring gaf aan het plan van Marshall: verhoogde productie, stabilisering van het geld, stimule ring van de handel. Op elk van deze gebieden, zo zegt het rapport, hebben de Europese lan den aanzienlijke vorderingen ge maakt in de laatste twaalf maanden van het Europese herstel-programma. Terwijl het jaar ten einde liep, wa ren er echter tekenen, die op een vermindering van de mate van voor uitgang wezen, speciaal wat betreft de export. Volgens het rapport heeft Europa in de twaalf maanden, eindigende op 2 April 1949 de export verhoogd, tot dat deze aan de vooroorlogse omvang gelijk was. Ofschoon de export als geheel het vooroorlogse peil weer heeft bereikt, is de handel tussen de West-Europe- se landen ongeveer 10 procent bene den h"t vooroorlogse peil gebleven. Von Mansteins zondenregister „ALLEMAAL LEUGENS", ZEGT DE VELDMAARSCHALK. „Allemaal leugens" en „vuil" mom pelde ex-veldmaarschalk Fritz Erich von Manstein verscheidene malen, toen hij zich gisteren door de aan klager te Hamburg hoorde beschul digen van liquidatie van duizenden Russen, Joden en Zigeuners en van het gebruiken van gevangenen o.m, als gids in mijnenvelden. Duizenden Russische burgers, al dus Sir Arthur Comyns Carr, de eer ste openbare aanklager, zijn onder een of ander voorwendsel terechtge steld. Een vrouw is geëxecuteerd omdat zij niet voor Duitse soldaten wilde wassen. De vroegere SS-generaal Ohlen dorf, destijds comandant van een be ruchte „verdelgingsgroep", die een groot deel van de executies heeft uit gevoerd, heeft geweigerd voor of te gen von Manstein te getuigen, al dus. sir Arthur. Ohlendorf en drie van zijn officieren bevinden zich in de Landsberg-gevangenis in Beieren. Zij zijn reeds ter dood veroordeeld. Andere getuigen zullen echter ver klaren, dat het bevel tot de massa executie van 10.000 Joden op de Krim in 1941 afkomstig was van het hoofdkwartier van von Manstein. Na de terechtstelling ontstond een ver schil van mening tussen Woehler, de stafchef van von Manstein en Ohlen dorf over de bestemming van de hor loges, die van de slachtoffers waren afgenomen, aldus de openbare aan klager. Daarna is door von Manstein per soonlijk bepaald, dat 120 horloges voor dienstgebruik aan het elfde le ger waarvan von Manstein opper bevelhebber was zouden worden afgegevén. Teh aanzien van het 17e en laat ste punt van beschuldiging, de poli tiek der verschroeide aarde, zei de openbare aanklager, dat de evacuatie van Sow jet-burgers meedogenloos werd uitgevoerd en dat iedereen, die later in het ontruimde gebied werd aangetroffen, als spion werd doodge schoten. In het Donetz-bekken wer den dorpen en steden in brand ge stoken. ARRESTATIES IN HONGARIJE. Volgens de „Daily Telegraph" is de stafchef van het Hongaarse leger, generaal Palefy, uit zijn functie ont zet en gearresteerd, onder beschul diging van „Nationalisme". In verband met het proces tegen de gewezen communistische minis ter van Buitenlandse Zaken, Lazlo Rajik, die beschuldigd wordt van „Trotzkistische actie" en van spion- nage ten voordele van een Weste lijke mogendheid, zouden nog 150 personen zijn aangehouden. Goebbels herleeft in Zuidduitse pers IN GROTEN GETALE doen voormali ge of misschien niet eens voorma- lige nazi's weer hun intrede in de Zuid-Duitse krantenwereld. Zij hebben die kans gekregen toen het militaire bestuur enige tijd geleden de certificaten voor uitgevers en ho ofdredacteuren ophief. Onmiddellijk nadat het voor deze lieden niet meer nog was een certificaat te hebben om hun beroep te mogen uitoefenen, werden er voorbereidingen getrof fen om niet meer minder dan 106 nieuwe kranten in Beieren te doen verschijnen. Tachtig procent van deze bladen zou worden geleid door vroegere nazi's. Dat blijkt uit een enquête van het Amerikaanse bestuur. De meeste van de nieuwe uitgevers en hoofdredac teuren hadden geen certificaat gekre gen op grond van hun politiek verle den. Men verwacht dat kranten die zij zullen doen verschijnen chauvinis tisch, anti-democratisch en anti-se- mietisch zullen zijn. Zo is te Neurenberg de Neue Ku- rier verschenen met als hoofdredac teur Ottmar Best, voorheen redac teur bij de Deutsche Allgemeine Zei- tung. Dr. Best is lid geweest van de Na zi-partij. Op het bureau van de mi- litarie regering in Beieren wordt ge-1 zegd, dat dr. Best zich tijdens een on derhoud met een sollicitant had laten ontvallen. „Mijn blad zal aan het Duitse volk tonen, wat het in Hitier verloren heeft." De Neue Kurier zou door een groep Duitse industriëlen worden gesteund. Van Amerikaanse zijde wordt ver klaard, dat vele van de bedoelde bla den niet eens pogingen doen om hun vroegere betrekkingen met de Nazi's „GROOTE BEER" IN DE THUISHAVEN Met de „Groote Beer" zijn gisteren ruim 1200 militairen uit Indonesië in het vaderland aangekomen. Daar mede is tevens het laatste O.V.W.- bataljon, dat nog in Indonesië ver toefde, teruggekeerd. Het is III 15 R.I., dat ruim drie jaar dienst in de tropen heeft verricht. Minister Schokking riep namens de regering de repatriëren den een hartelijk wel kom toe. Daarna namen allen, aan boord en op de kade, een ogenblik stilte i: Acht ter herdenking van hen, die in Indonesië achterbleven. Namens Prins Bernhard sprak ma joor C. T. van Goor de troepen toe. De Koningin had zich doen verte genwoordigen door vice-admiraal N A. Rost van Tonningen. Zoals men zich zal herinneren, heeft zich ook tijdens de thuisvaart van de „Groote Beer" een geval van pokken voorgedaan; de patiënt werd terstond te Colombo aan land ge bracht. Als voorzorgsmaatregel zijn in Pprt Said een arts en vijf ver pleegsters aan de medische staf toe gevoegd. Een nieuw geval deed zich echter niet meer voor. Onder de manschappen, die met de „Groote Beer" in Nederland zijn teruggekeerd, bevinden zich 120, die om psychische redenen voor de dienst in Indonesië zijn afgekeurd. De meesten van hen konden echter na de debarkatie naar huis gaan. Achttien patiënten zijn voorlopig in een inrichting opgenomen. De 70 zieken aan boord van het schip zijn naar hospitalen gebracht. SMOKKELAAR TE VENLO DOODGESCHOTEN. Donderdagmorgen heel vroeg werd in Venlo de 26-jarige smokkelaar V. door een schot uit het pistool van een Nederlandse kommies dodelijk getroffen. V. liep in de verboden zóne met een partij fluweelband, die hij over de Duitse grens naar Venlo wilde smokkelen. Ondanks herhaalde sommaties ging hij in het stikdonker aan de haal en ook van waarschuwingsschoten trok hij zich niet aan. Een schot trof hem dodelijk. V., die uit een bekende smokke laarsfamilie stamt, was zelf nog nooit met de politie in aanraking geweest. Vorig jaar was hij uit Indonesië te ruggekeerd. te verbergen en van plan zijn onder dezelfde directies te verschijnen als in de tijd, dat Joseph Goebbels nog minister van propaganda was. NAZI'S IN HESSEN GEKOZEN? Volgens het Duitse persbureau De- na (Amerikaanse zóne) hebben zes van de 36 in Hessen gekozen bonds dagleden tot de N.S.D.A.P. of de S.A. behoord. Van 16 tot 23 Augustus werd te Bonn wederom een Bonner Hoch schulwoche gehouden sinds de oorlog de derde jaarlijkse manifestatie van het door de nazi's destijds ontbonden en thans weer opgerichte „Kath. Akademikerverband". Theologie en philosophie kregen de voorraang. De ochtenden waren namelijk steeds ge wijd aan onderwerpen de theologisch en philosophisch gebied, waarover inleidingen werden gehouden door professoren van naam. Wij noemen hier: vier diepe Thomas-interpreta ties van Josef Pieper (Münster) over goed en kwaad, vier levendige voor drachten van de Münsterse theoloog Hermann Volk over de scheppings leer, drie grondige colleges van Max Müller (Freiburg) over grondvra gen der algemene metaphysiek en twee verrassende lezingen van de astronoom Jos Meurers (Bonn( over exactheid en waarheid. De namiddagen waren voor pro blemen uit speciale vakgebieden ge reserveerd, waarin vooral genees kunde, rechts- en natuurwetenschap aan het woord kwamen. Hier troffen wij de enige buitenlandse spreker aan: prof. W. Pompe, die met een rede over „Stufen des Strafrecht", voorafgegaan door de mededeling dat hij sinds Mei 1940 zich ontwend had Duits te spreken, en waarin hij o.m. onomwenden op de grote betekenis van het Nürnberger von nis tegen de oorlogsmisdadigers wees, bij zijn gehoor grote aandacht en bij val wist te wekken. Er waren voorts de bij zulks ge legenheden gebruikelijke gezellig heids— en ontspanningsmogelijkhe den, waardoor vooral ook tussen Duitse en buitenlandse deelnemers veel contact kon worden gelegd, waaraan beiderzijds grote behoefte bestaat. Van de buitenlandse bezoe kers noemen wij Roger Millot (Pa rijs), voorzitter van de afdeling der gegradueerden (M.I.I.C.) van „Pax Romana", Mgr. Davies en Father Sandeman O.S.B. uit Engeland, mej. Delrue (Leuven). Uit Nederland waren er behalve prof. Pompe, voorzitter van het Thijmgenootschap, de secretaris van dit Genootschap dr. J. Terlingen, het bestuurslid van het Katholiek Ge nootschap voor Geestelijke Vernieu wing prof. mr. J. van der Ven, de voorzitter der St. Adelberts-vereni- ging mr. F. Baron van Voorst tot Voorst, pater dr. J. Nota S.J., prof. J. Peters C.s.s.R. en Gabriëly Smit. £m koMMjz... De Kerk zal niet de structuur van morgen dicteren; zij heeft te veel arbeid voor de rechten en de vrije initiatieven van de mens. Kardinaal Suhard

Leidse Courant | 1949 | | pagina 1