„De Mens en zijn Arbeid" De kansen der R.T.C. Vele autoriteiten woonden officiële opening in het Stadhuis bij Amerika over de kansen *der R.T.C. Begin geeft goede moed Decreet van Roemeense Regering heft groot aantal Orden en Congregaties op De koersdaling van het Engelse pond Directeur: C. AL VAN HAMERSVELD. Hoofdredacteur: TH. WIL MER. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WA AKIN OPGENOMEN .DE BURCHT" DONDERDAG 25 AUGUSTUS 1949 40ste JAARGANG No. 11779 Bur. Papengracht 32, Telef. 20015, Adm. en Advert. 20826, Abonn. 20935 - Abonnementsprijs i0.32 p. w., f 1.40 p. mnd., f4.15 p kwart. Franco p. p. f 4.90 - Advert.: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 Typ GROTE BURGERZAAL van het Stadhuis, die reeds meer een il- luster gezelschap onder haar kroonlampen bijeen zag, liep vanmor gen tegen half twaalf vol met autoriteiten en genodigden, om de offi ciële opening van de tentoonstelling „De Mens en zijn Arbeid" bij te wonen. Een groot ogenblik was hiermede aangebroken. Eindelijk ging het initiatief van wethouder J. C. van Schaik, nu een jaar geleden ge nomen, tastbare werkelijkheid worden. Het officiële sluitstuk ging gezet worden' op maanden van voorbereidingen, weken van noeste arbeid en dagen van grote spanning. Met hoeveel spanning de organisatoren van de tentoonstelling dit ogenblik verbeid hebben, laat zich gemakkelijk begrijpen! "S Hoe warm het was en hoe vol Onder de velen, die de Buvgerzaal geheel vulden, zagen we mr. dr. A. A. van Rhijn, sec.-gen. van het dep. van Sociale Zaken, als vertegen woordiger van minister Joekes, mr. E. Bolsius, lid van Ged. Staten van Zuid-Holland, wn. commissaris der Koningin, de heer M. van den Bo- gaerde, gouverneur van Oost-Vlaan- deren, de heer Ch. Famelaar, hoofd- insp. van 't Technisch Onderwijs, het voltallig college van B. en W. van Leiden, verschillende burgemeesters en wethouders uit de omliggende gemeenten, mr. J. Bool, gem.-secr. van Leiden, prof .dr. C. C. Berg, rec- tor-magnificus, leden van de gemeen teraad van Leiden, afgevaardigden v. besturen van Kamer van Koophan- rel, Rijnland, Werkgeve.sverenigin gen, Middenstandsverenigingen en Arbeidersorganisaties, verschillende hcofden van takken van dienst, le den van de Raad van Advies en di verse sub-comité's. Nadat verversingen waren rond gediend en de aanwezigen zo goed en zo kwaad als het ging een plaatsje gevonden hadden in de met palmen en bloemen versierde zaal, betrad burgemeester Van Kinschot het po dium en verwelkomde op hartelijke wijze de aanwezige autoriteiten en genodigden. Vervolgens herinnerde de burgemeester hoe Leiden reeds in 1300 als industriestad genoemd wordt, waarvan de industrie tot grote bloei gekomen was, en hoe in de zelfde eeuw al gesproken kon wor den van een Vlaamse invloed in Lei den, welke nbg versterkt werd toen in de 16e eeuw vele Vlaamse arbei ders naar Holland en ook naar Lei den trokken. Om deze historische re denen verheugde het spr. bijzonder dat in deze tentoonstelling ook een Belgische afdeling was opgenomen. Uitweidend over het belang van de industrie voor Leiden, sprak de bur gemeester over de noodzaak van vak kundige ambachtslieden en sprak tenslotte zijn grootse verwachtingen uit over deze tentoonstelling, die ho pelijk niet alleen voor Leiden, maar voor Zuid-Holland en heel Nederland van betekenis zal blijken. Inmiddels steeg de temperatuur in de zaal met de minuut. Velen zoch ten een plaatsje in de vensterbanken en zelfs op de grond! Ondertussen zorgde een bruidspaar, dat door de hoofdingang kwam, voor de nodige afwisseling. Daartussendoor was het een aanhoudend geroezemoes, waar door de toespraak van de heer Land man telkens onderbroken en gestoord werd. Toespraak van de voorzitter Arbeidsvreugde en vakbe kwaamheid. De heer Landman releveerde aller eerst het ontstaan van het initiatief om deze tentoonstelling te organise ren en dankte wethouder Van Schaik voor zijn lofwaardig streven. Vervolgens zette spr. in het kort de doelstellingen van „De Mens en zijn Arbeid" uiteen en besprak de opzet en omvang van de expositie. Uitvoe rig ging de voorzitter in op de idea listische doelstelling, n.l. het verho gen van arbeidsvreugde en arbeids- fierheid. Arbeidsvreugde, door men sen in die beroepen te plaatsen waar zij aanleg en ambitie voor hebben, dus geen verdere studie voor kinde ren die aanleg voor een vak hebben. Axbeidsf ierheid, door de vakbe kwaamheid en kunstzin van de am bachtslieden zodanig op te voeren, dat zij met de allerbesten kunnen wedijveren, waardoor een gezond standsbewustzijn kan ontstaan. Het bereiken van deze beide doel stellingen is voor Nederland van het allergrootste belang. Willen we im mers in de toekomst onze betekenis in de wereld handhaven dan zullen we, naast wetenschappelijk begaaf den, ook over uitnemend geschoolde en ervaren vaklieden dienen te be schikken. Bovendien is vakbekwaam heid de fundering voor de schoon heid van ons land, de steden, kerken, bruggen, enz. Wat thans gemaakt wordt is onze erfenis voor het nage slacht en voor de schoonheid is de huidige generatie verantwoordelijk. Leiden als cultureel centrum Er is alle reden, vervolgde de heer Landman, om het cultuurbewustzijn van Leiden uit aan te wakkeren. De stad heeft immers een roemrijk ver leden in wetenschappelijk en cultu reel opzicht, evenals op het gebied' van de nijverheid, met name de Leid- se textiel, waarbij ook thans nog de kwaliteitsgedachte zeer sterk leeft. Deze poging, de waardering voor de arbeid en het aankweken van ar- beidsfierheid te stimuleren, in Lei den ondernomen, is dan ook geba seerd op de roemruchte traditie van onze stad en haar reeds verworven culturele waarden. De voorzitter bracht voort dank aan de zeer velen, die op welke wij ze dan ook hadden bijgedragen aan de enorme voorbereidingen tot deze tentoonstelling. Reeds de opbouw zelf is een ware demonstratie ge weest voor het ambacht in het alge meen. Onder een vootreffelijke stem ming is er fantastisch hard en noest gewerkt door uiterst bekwame vak lieden. Het is ondoenlijk alle namen te noemen, aldus spr., maar, behalve die van de aanwezige autoriteiten, meende de heer Landman toch de naam van de Ver. Haagse Studio's te moeten noemen, als hartelijke dank voor het geleverde ontwerp en het opbouwwerk. Met het verzoek aan dr. van Rhijn de tentoonstelling officieel te willen openen, besloot de voorzitter zijn toe spraak Belangstelling van de Regering De Secretaris-Generaal van het Mi nisterie van Sociale Zaken, mr. dr. A. van Rrijn, die optrad als plaats vervanger van de minister, mr. dr. A. CHILEENSE POLITIE CONTRA STUDENTEN Te Santiago (Chili) hielden studenten een demonstratie tegen de verhoogde vervoerstarie ven voor studenten. Spoedig was de politie ter plaatse en joeg de demon stranten uiteen. WETH. VAN SCHAIK: fëuiïeng&w-oori g,aed! De heer J. C. van Schaik, wet houder van Onderwijs, is de man geweest, die het initiatief geno men heeft tot deze grote tentoon stelling. Hij is het ook geweest die een comité samenstelde en op alle mogelijke wijzen de uit voering van zijn initiatief bevor derde. Hem vanmorgen vragend naar zijn eerste indrukken van de ex positie, noemde de heer Van Schaik de tentoonstelling kort en bondig „Buitengewoon goed!" „En wat spreekt naar uw me ning het sterkst in deze exposi tie?" „Ik vind dat zeer sterk naar voren komt de gedachte dat het ambacht ook in deze tijd nog vele vreugden schenken kan. Het is niet waar dat de ma chine de arbeidsvreugde in ons productie-apparaat onmogelijk gemaakt heeft. En als de be zoekers dit zullen begrijpen, ben ik buitengewoon tevreden!" ,.EDELWEISS"-MANOEUVRES IN I de z.g. „Edelweiss' -manoeuvres" LUXEMBURG Op het ogenblik Kolonel C. J. W. Lanen, comman- houden Nederlandse troepeneenhe- dant Depót Verbindingstroepen den in Luxemburg legeroefeningen, l geeft instructies. Explosie op schip in de Schelde Vier doden Woensdagmiddag heeft zich tussen Lillo en LievekPiishcek op de Schel de een hevige ontploffing voorge daan op een met. springstoffen gela den schip. De ontploffing die te Ant werpen goed kon worder. gehoord, heeft in de omgeving van Lillo grote schade aangericht. Het ongeluk gebeurde even voor 16 uur op de Rijnaak „Mcrguerite- Marie", die gemeerd was tegenover bet fort van Rijsel ter hocgte van Lievekenshoek. De springstoffen moesten van Je aak worden over geladen op h°t Congolese stoomschip „Capitaine L nibor". Vier otrsonen kwamen om hei leven, r.l. Je schip per. de scheepsjongen, een matroos cr een kind. Omtrent de aard der ntplofte mate.vaien is mets be kt nd. M. Joekes, beschermheer der ten toonstelling, die in verband met de Ronde-Tafelconferentie verhinderd was aanwezig te zijn, zeide gaarne bij de opening van deze tenoonstel- ling van de belangstelling der Neder landse Regering te willen doen blij ken. Leiden is steeds geweest een centrum van wetenscnap en bedrijfs leven. Het bedrijfsleven gaat ver in de historie terug; de gilden waren hier van grote betekenis. Heel rustig ging het daarbij vaak niet toe: de be richten melden, dat de Leidse gezel len in de 15e eeuw vaak „commode ende grote beroerte" maakten. De Leidse wevers maakten meermalen „een uutganc", d.i. een staking, waarbij alle stakers gezamenlijk de stad verlieten. Geluklug zijn de ver houdingen in het bedrijfsleven thans was rustiger. Spreker waardeert de Belgische medewerking aan deze tentoonstelling, waarin een vrucht van de Benelux kan worden gezien. De doeleinden dezer tentoonstel ling zijn o.a. om de vakopleiding en de arbeidsvreugde te verhogen, vakopleiding in Nederland laat nog te wensen over, ondanks het vele, dat in de'nijverheidsschool, bij de oplei ding in de werkplaats en in de Rijks werkplaatsen wordt verricht. Nog 45 pet. van de jongens van 14 jaar ont vangt geen enkel onderwijs meer. Voor de voorgenomen industralisa- tie is ruimere vakopleiding onmis' baar. Wanneer H.M. de Koningin op de tentoonstelling „Jeugd van Neder land" te Amsterdam de aandacht vraagt voor de kansen van Pietje, het typisch Nederlandse kind, dan moet zeker ook hieraan worden ge dacht. Ook de machine geeft arbeidsvreugde. Aandacht geeft de tentoonstelling terecht ook aan het verhogen der arbeidsvreugde Het is minder juist te doen alsof de vroegere handarbeid steeds arbeidsvreugde kende en de machine daaraan een einde heeft ge maakt. De dokwerker kent bij het ontladen van een schip aan de elec- trische kraan zeker meer arbeids vreugde dan toen hij als sjouwer te zware lasten op zijn rug moest tor sen. Nieuwe onderzoekingen hebben geleerd hoe belangrijk zijn: het recht vaardig oordeel van de chef, de pret tige omgang met de collega's het ontvangen van verdiende waarde ring, het oordeel over de positie van een arbeider bij hem thuis, e.d. In het bedrijfsleven moet daarop wor den gelet. In de oudheid bestond er geen waardering voor de handenarbeid van de mens. De Griekse wijsgeer Aristoteles achtte deze alleen goed voor slaven. De voorname burger hield zich slechts bezig met de kunst en het bezoeken van de volksverga dering.. Bij de Oude Germanen, die ons land bewoonden, ontbreekt even zeer de arbeidswaardering. De ge schiedschrijver Tacitus vertelt, dat de Germanen „het voor en zwakheid en lafheid hielden, datgene wat men in een bloedige strijd zich, veroveren kan, in het zweet des aanschijns zich door arbeid te verwerven". Het De „New York Times" en de „New York Herald Tribune' van hedenoch tend bevatten speciale berichtgeving uit Den Haag over de opening van de R. T. C., terwijl de „Christian Schience Monitor" van gisteren bijna een gehele pagina wijdde aan spe ciale artikelen en een foto van de conferentie. De correspondent van de „Times" Sidney Gruson, merkt in zijn ver slag van de openingsplechtigheid op, dat er een belangrijk verschil in het toespreken van de conferentie aan de dag trad in de redevoeringgn van dr. Drees en drs. Hatta. Stephen White maakt in de „New York Herald Tribune" eveneens mel ding van een dergelijk verschil. Hij zegt: „De Indonesiërs vrezen lang durige onderhandelingen, het agres sief nationalisme op hun eilanden vraagt meer om daden dan om woor den. De Nederlanders aan hun kant hebben de toestand reeds snel ach teruit zien gaan na de overeenkom sten, die helemaal geen overeenkom sten bleken, en zij weigeren de sou- vereiniteit over te dragen tot ieder onderwerp aandachtig is beschouwd en aanvaard." „Iedere rede bood op 't eerste ge zicht goede reden te geloven, dat de vier jaren van guerillastrijd ten einde lopen en dat aan de belofte van koningin Wilhelmina tot het verlenen van souvereiniteit voldaan zal worden." Daniel Schorr schrijft in de „Chris tian Science Monitor", dat er vier factoren zijn, die hebben bijgedragen tot de nieuwe toestand, welke „gun stiger is dan bij enige vroegere tot mislukking gedoemde poging tot het bereiken van een overeenkomst": a) De overeenkomst tussen federalisten en republikeinen, b) Minder wan trouwen onder de Indonesiërs, die „eindelijk er van overtuigd zijn, dat de Nederlanders ernstig van plan zijn vrijheid te verlenen" en daarom „minder dan vroeger geneigd zijn te vallen over onbelangrijke kwesties", c) Er wordt minder druk dan voor heer uitgeoefend op de Nederlandse delegatie door de conservatieve op positie in Nederland, d) In de vroe- gerse onderhandelingen heeft men veel ervaring opgedaan over de techniek der conferenties. „Om een voorbeeld te noemen, geen delegatie vangt deze conferentie aan met for mele programma's of workinpapers. In het verleden kon het gebruik van workingpapers er toe bijdragen, dat direct ongerustheid aan de andere zijde ontstond." Finse vakbonden uitgestoten ZIJ WEIGERDEN STAKING OP TE HEFFEN. Het Finse vakverenigingsverbond heeft gisteren vier opstandige bon den, die weigerden hun stakingen af te gelasten, uit het verbond gestoten. Deze beslisisng werd in het dage lijks bestuur met 8 tegen 6 stemmen genomen. Het bestuur besloot de definitieve beslissing hiertoe op 4 September te laten nemen door de conferentie van de gedelegeerden der vakbonden. De uitgestoten bonden zijn die van de transportarbeiders, de houthak kers en de vlotters, de voedingsindus trie en de bouwvakarbeiders. Teza men tellen zij ongeveer 80.000 leden. Men verwacht dat de vier vakver enigingen een eigen communistische vakbond zullen stichten. DE BOSBRANDEN IN AMERIKA. In de vier Amerikaanse staten Idaho, Californië, Montana en Zuid- Dakota, waar reeds enige tijd grote bosbranden woeden, raakten de brandweerlieden heden de macht over het vuur kwijt. In Idaho ontstonden nieuwe bran den door blikseminslag en in het be kende Yellowstone Park in Montana zijn 4 grote branden en verschillen de kleinere geconstateerd. De branden, die in andere gebie den in Canada en de Verenigde Sta ten woeden, heeft men thans in zijn macht. Boswachters schatten, dat 5000 acres bos en 10.000 acres grasland zijn verbrand. Reeds verschillende malen heeft het K.N.P. in zijn berichtendienst gewezen op de maatregelen, die de Roemeense regering sedert de com munistische overheersing genomen heeft tegen Katholieke instellingen. Thans is het K.N.P. erin geslaagd de volledige tekst te bemachtigen van het decreet, waarin de Roemeense machthebbers de opheffing bevolen hebben van alle godsdienstige instel lingen, die werkzaam zijn in het on derwijs, in de liefdadigheid of in de verpleging. De Raad van Ministers op 29 Juli 1949 in vergadering bijeen, beraad slagend over het rapport van de Minister van Eredienst, overwegende, dat alle verplichtin gen, die voortvloeien uit het onder wijs, de gezondheidszorg en het al gemeen welzijn in overeenstemming met de bestaande wetgeving geheel en uitsluitend berusten bij de Staat; overwegende, dat er in de Roe meense Volksrepubliek nog steeds groeperingen en organisaties bestaan van zekere orden en congregaties De kansen van devaluatie ALS GEVOLG van de omstandigheid, dat de Nederlandsche Bank "■sinds Maandagavond geen ponden-bankpapier meer overneemt van de deviezenbanken, is de koers voor vrije ponden bankpapier scherp ge daald. Woensdagmiddag golden vrije ponden in hef onderlinge verkeer tussen de banken 9.50, op welke prijs ongeveer ook vrij bankpapier van het publiek wordt overgenomen. Dinsdag was de koers nog 10. sterling ooit zou worden gedevalu eerd, by na alle andere Europese va luta's en het Sterlinggebied dit voorbeeld onmiddellijk zouden moe ten volgen, zij het misschien in ver schillende mate. Men is in de betreffende kringen te Londen echter wel van mening, dat de druk, die zal worden uitge oefend om tot devaluatie over te gaan, wel eens onweerstaanbaar zou kunnen worden. Of een gedwongen devaluatie een stap zal betekenen in de richting van het economisch her stel of slechts een ander stadium van de crisis zal zyn, zal er van af hangen of er fundamentele maatre gelen worden getroffen om het ver trouwen te herstellen. Indien het vertrouwen in de nieuwe koers zou worden ondermijnd, zou het geen zin hebben de koers te wijzigen. Dit heeft alleen zin als er een ander ni veau ontstaat, waarop het vertrou wen zou kunnen worden hersteld.- DEVALUATIE VAN ANDERE VALUTA'S. In financiële kringen te Londen wordt het vanzelfsprekend geacht, dat Sir Stafford Cripps zich te Washington even krachtig zal ver zetten tegen een algemene devalua tie van de Europese valuta's als te gen een eenzijdige devaluatie van het pond sterling. Men heeft reeds lang erkend, dat indien het pond Christelijk geloof heeft een heel an dere arbeidswaardering gebracht. De grote zendingsapostel Paulus was te gelijk een eenvoudige tentenmaker Thomas van Aquino grondt de arbeid in het natuurrecht en de wil van God. Luther ziet onze dagelijkse taak als een „goddelijk beroep". Hierme de, aldus besloot spr., is de juiste houding van de mens tegenover zijn arbeid gegeven. van de Katholieke Kerk wier enige doel is bovengenoemde verplichtin gen op zich te nemen; beslist het volgende. Artikel I. De volgende groeperin gen en orden van de Katholieke Kerk in Roemenië zullen ophouden te bestaan en daarmede alle instel lingen, die van hen afhankelijk zijn. En dan wordt er een vijftiental orden en congregaties genoemd o.m.: de congregatie van de broeders van de Christelijke Scholen; de orde van de H. Ursula (Ursulinen); de orde van de H. Ursula, aangesloten bij de Romeinse Unie; de congregatie van de Zusters van Liefde van St. Vincentius a Paolo; de congregatie van de Zusters van Liefde (in de verpleging werkzaam); de congrega tie van de Zusters van Liefde van St. Franciscus van Assisië. Tezelfdertijd zullen groeperingen en organisaties van Katholieke or den en congregaties, die in dit arti kel niet worden genoemd en die werkzaam1 zijn in het onderwijs, in de ziekenverpleging en de sociale zorg, deze werkzaamheden niet meer kunnen verrichten. Artikel II. Leden, mannen -en vrouwen, die behoren tot de groe peringen en organisaties van de or den en congregaties, genoemd in artikel I, zijn vrij hun kloosterleven voort te zetten, door binnen 15 da gen na de bekendmaking van deze beslissing zich te vervoegen bij een van de hieronder volgende religieu ze gemeenschappen: de mannelijke leden bij het huis van het vroegere Katholieke aarts bisdom van Boekarest, Strada Alex. Popov 19 (Generaal Berthelotstraat) of het huis van het Katholieke bis dom Alba Julia. De vrouwelijke leden bij het Ka tholieke klooster in het dorp R-adna in de provincie Arad; bij het kloos ter te Popsati Leordeni (St. Agnes, in de provincie Ilfov) of bij het klooster te Timisul-de-sis in de pro vincie Brasov. Artikel Hl. Zij, die niet wensen hun kloosterleven langer voort te zetten kunnen verzoeken: a. te worden opgenomen in een tehuis van de Staat, indien zij oud zijn en niet meer geschikt om te werken b. te worden aangesteld door een arbeidsbureau, indien zij zich wen sen te bekwamen voor een beroep. £en „Wie in vredestijd al te gerust wil zijn, zal licht in tijd van oorlog neer slachtig en beangstigd blijken." Thomas a Kempis.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 1