CL.M&. Leidse Athletiekcompetitie 1949 ^etjaaxt In Indonesië Wimpie De Ronde-Tafel-Conferentie WOENSDAG 24 AUGUSTUS 1949 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 STADSNIEUWS Installatie pastoor N. Loliuis O.F.M. Vrijdagavond om 7 uur zal plaats hebben de plechtige installatie van de nieuwe pastoor van de parochie van O. L. Vr. Onbevl. Ont. („Harte- brug") de zeereervv. pater N. Lohuis O.F.M., door de hoogeerw. heer de ken A. Homulle. De gelovigen zullen de zinrijke plechtigheid kunnen volgen in de boekjes, die hun ter hand zullen wor den gesteld. AFSCHEID KAP. MULDER. (Gaarne geven wij plaats aan on derstaande oproep van corporaties en oiganisaties, waarin de weleerw. heer Mulder een giote activiteit heeft ontwikkeld). A.lle leden van de Vriendenkring, Maria Congregatie, Gymver. „Victo rie", MTVA en Gidsen worden ver zoent Donderdagavond tussen 7.30 en 8 uur in de Maria G;jzensteeg aan wezig te willen zijn voor het afscheid van kap. Mulder. Na 8 uur is er voor de overige parochianen gelegenheid van kap. Mulder afscheid te nemen. De ieden van diverse verenigingen weiden verzocht Vrijdagmorgen om 7 uur in de H. Mis te komen. Liefst in het uniform van hun vereniging. De gezamenlijke besturen. Morgen (Donderdag) wordt in dé St. Lodewijkskerk om half acht een H. Mis opgedragen ter gelegenheid van het feest van de H. Lodewijk. Al le welpen, verkenners en voortrek kers van de St. Lodewijksgroep wor den langs deze weg uitgenodigd, om" deze H. Mis bij te wonen. Ter gelegenheid van het patroons feest zullen de verkenners een fiets tocht met verrassingen gaan maken. Om half elf verzamelen bij het hoofd kwartier op de Garenmarkt. Fiets, badpak en boterham meenemen. In het Stadhuis werd hedenmorgen door het architectenbureau D. Landman B.N.A., aanbesteed het bouwen van 18 woningen, waaronder 7 duplexwoningen, voor de woning boqwvereniging „Óns Doel" te Lei den. Er waren 21 inschrijvingen, hier onder vermeld van hoogste. Fa. Westmaas, Alnhen aan den Rijn, 139,000 2.500; Chr. A. Ti fc.'nk, Rotterdam, ƒ194.500 2.500; ,7. ter Voor. Hilversum, 196.700 3.100; J. H de Beer, Hilversum, 197.000 3.000; G. J. Spuijbroek, Rotterdam, f 197.800 2.500; K. van Vliet, Leiden 198.000 3.000 J. Th. Wurzer, Leiden 207.482 4.000; A- van Duijn. won. te Noordwijk, 208.500 3.500; Gebr. Oosterom, Warmond, ƒ209.500 3.000; Aann. bebr. Joh. P. Seysener, Hillegom, 211,600 3.200; Joh. Pieterse, Delft, ƒ215.750 3.000; A. Voor- douw en Hoogstraten, Oegstgeesl 216.000 5.000; J. Bontenbal, Ze venhuizen, ƒ216.900 2.950; Fa. W. C. Koppen, Den Helder, ƒ221.072 2.500; Bouwcomb. „Wassenaar", Was senaar, 221.500 3.000; C. Boel, Voorburg, 229.000 3.600; fa. Mouton de Wijs, Den Haag 230.300 3.000; Ch. Slieker, Heemstede, 234.200 4.000; Th G Barthen, Leiden 241.000 4.000; Fa. Th. C. Tetteroo, Pijnacker, 242.000 6.000 Fa. W. J. Sluys en Zonen, Bergse- hoek 248.000 4.000. De bedragen die hierboven telkens in mindering gebracht worden, ge ven aan de vermindering van in- schrijfsom, wanneer de zeven wo ningen niet in duplex gebouwd wor den. IN DE TREIN OVERLEDEN. Toen hedenmorgen te 8.20 uur de trein uit Amsterdam aan het station alhier arriveerde bevond zich daar in het stoffelijk overschot van de 49- jarige J. C. K. uit Amsterdam, die in de trein plotseling was overleden. De E. H. D. vervoerde het lijk naar het Academisch Ziekenhuis. GEM. AANKONDIGING INENTING TEGEN POKKEN. Met verwijzing naar de publicatie van Woensdag, 17 Augustus 1949, ordt er aan herinnerd dat op Vrij- ag, 26 Augustus 1949 te 14.30 uur in het gebouw van de G.G. «§n G.D., Nieuwe Mare 13a, weer kosteloos ge legenheid zal worden gegeven tot: inenting van kinderen beneden de 2 jaar; herinenting (d.w.z, opnieuw inen ten van hen, die reeds eerder met succes zijn ingeënt) van oudere per sonen (kinderen en volwassenen). Leiden, 24 Augustus 1949. 1290 De wnd. Directeur vap de G.G. G.D., H. E. DAAMEN. J/lissie- tentoonstelling Poppen-actie. De Poppen-actie gaat een groot succes worden. Zoals bekend kunnen dames poppen vervaardigen en van een grote of kleine garderobe voor zien, welke aangeklede poppen dienst zullen doen als prijzen voor de ver loting van de grote Missie-tentoon stelling, die van 8 tot 16 October a.s. in Leiden gehouden zal worden. Readj verschillende prachtige exem plaren zijn binnengekomen en ande re werde toegezegd. In menig huis houden en zusterklooster heeft men een duik genomen in de lappenmand, om van kleine onbruikbare stukjes stof allerlei grappige poppenkleertjes te maken. Maar er moeten er nog veel meer komen! De K. R. O. is zo welwillend een handje te helpen. En daarom zal morgen, Donderdag 25 Augustus, tij dens het uurtje van het Radiozieken bezoek „De Zonnebloem" op deze poppen-actie de aandacht gevestigd worden. Luistert dus morgenochtend en ook Zaterdagmorgen, telkens om 11 uur naar ,.De Zonnebloem". Wat zullen de zieken een poppen maken! En wat zullen er een massa poppen- kinderen bezorgd worden bij rector L. P. M. Vester, Zoeterwoudse Sin gel 33, Leiden! Verloting. Ook de verloting verloopt vlot, Reeds vele loten zijn bij de plaatse lijke zelatricen geplaatst. Deze da gen kwam het bericht binnen, dat ook in Hoogmade een plaatselijk co mité gevormd is, dat mét ijver aan het v/erk geslagen is. Slechts één gemeente in de omgeving van Lei- dën laat nog op zich wachten. Maar het is niet voldoende, dat het comité de loten plaatst bij de zela tricen; de loten moeten gekocht wor den! En dat is de taak van de missie vrienden in Leiden en omliggende dorpen. „Geef mij er maar honderd, geen opeenvolgende nummers a. u. b.", hoorde een zelatrice Zondag 1.1. zeggen. Van verbazing liet ze eeivt het boekje uit haar handen vallen en pas nadat het getal honderd herhaald was, drong het tot haar door, dat het werkelijkheid was. Zó moet het gaan. Niet iedereen kan 100 loten nemen; dat is ook niet de bedoeling. Maar één of meer kun nen we er allemaal voor onze reke ning nemen. Tenslotte mag men voor één kwartje toch niet de kans op een der vele prachtige prijzen voorbij laten gaan! Grijp dus Uw kans als de zelatricen aanbellen! „HET WAGENSPEL" OP TOURNEE. Het Leidse V. C. J- C.-studenten- gezelschap „Het Wagenspel", dat vorig jaar in een aantal Friese dor pen opvoeringen gaf van Henriette Roland Hoist's „Thomas More", heeft deze zomer het drama ,,de Gravin Catelene" van de Ierse dichter W. B. Yeats in de vertaling van A. Roland Holst op het programma staan. Maan dagavond gaven de Leidse studenten onder leiding van mej. N. Elaak, crearesse van de landelijke V. J. C. te Drachten, een opvoering van dit spel. Verder werd in Bakkeveen op de volkshogeschool een voorstel ling gegeven. De tournee wordt nu voortgezet in Drenthe, waar voorstellingen worden gegeven in Anlo, Assen, Beilen, Oos- terhesselen, Emmen en Havelte. Opgericht is een Federatie van Bedrijfsverenigingen voor de klaver- jassport. Bedrijfsverenigingen, die wensen deel te nemen aan de compe titie kunnen zich opgeven bij G. Lek, Hansenstraat 13, Leiden. De heer ,W- Brouwer Jr. slaag de te Utrecht voor het Rijksdiploma horlogemaker. BURGERLIJKE STAND. Gebpren: Berthus Adriaan Daan, z. van C. Verhoop en A. L. T. Gras- selt; Laurens Adriaan, z. van A. van Tol en W. G. Zitman; Clara Cathari- na, d. van H. J. Witkam en A. M. F. Peeren; Neeltje Cornelia, d. van J. Singerling en W. M. Borsboom; Adrianus, z. van A. Durieux en T. Guijt; Arend, z. van A. Durieux en T. Guijt; Jozina Antonia Neeltje. d. van G. de Rooij en A. Dol; Maart je Petronella Wilhelmina, d. van G. de Rooij en A. Dol; Jannetje, d. van W- Gravekamp en M. van Rijn; Elias Marinus, z. van J. H. Brama en J. Oosterhout; Cornells Aloysius Maria, z. van C. F. M. Langezaal en C. M. L. Wijtenburg. Gehuwd: J. den Holder jm en C. C- Vlasveld jd. Overleden: M. P. C. Wijtenburg huisvr. van P. E. Plouvier 66 jaar. UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN DE ALPHENSE MIDDENSTANDS TENTOONSTELLING IN WORDING. /"VOK DIT JAAR verzorgde de Leidse Athletiek Commissie de organisa- tie van een competitie voor de onder haar ressorterende verenigin gen. Geven de traditionele Leidse Athletiek Kampioenschappen een weer spiegeling van de persoonlijke prestaties van de athleten, het is de be doeling van de competitie, een kracht meting te scheppen tussen de ver schillende deelnemende verenigingen. De plannen voor het houden van een middenstandstentoonstelling, in samenwerking van de alg. chr, en kath. middenstandsverenigingen, krij gen een vastomlijnde vorm. De ten toonstelling zal gehouden worden van Dinsdag 27 Sept. tot en met Zaterdag 1 October. Was de tentoonstellings ruimte het vorig jaar, toen er onge veer 17000 bezoekers konden worden geboekt 1000 M2., de tent welke dit jaar voor dit doel zal worden ge bruikt, biedt ongeveer 1700 M2. ruim te. Het aantal deelnemers bedraagt thans 50 Alphense middenstanders, ongeveer lp méér dan het vorig voor jaar. Als attractie wordt aan de ex positie verbonden de Philips wonder- tuin, die in verschillende delen van het land algemene bewondering heeft afgedwongen en zelfs enig in Europa kan worden genoemd. Een speciale tentoonstellingskrant zal de Rijnstreek inlichten omtrent nadere bijzonderheden betreffende de tentoonstelling, die gepaard zal gaan met verschillende attracties, zo als prijzen voor de bezoekers en an dere verrassingen, die de winkelier* zelf zullen verzorgen. Gedurende de uren waarop de tentoonstelling voor bezoekers zal zijn opengesteld ver zorgt edh strijkje goede muziek. In een gezellige theetuin zal - men con sumptie kunnen gebruiken. Aan de entree aan de Dr. Lo- vinklaan) is evenals aan het inte rieur veel zorg besteed. Volgens de tekeningen zullen bloemen, vlag gen. speciale Verlichting en beschil dering der stands e.d. aan het geheel een fleurig aanzien geven. De tentoonstelling heeft ten doel bekendheid te geven aan wat de ge zamenlijke Alphense middenstand biedt, maar men zal hierop tevens bestellingen kunnen doen. Dinsdag middag 27 Sept. om 3 uur wordt de tentoonstelling officieel geopend. De tent komt op het Sint Joris-plein te staan. Van een ladder gevallen Hedenmorgen is de 34-jarige schil der Pouw uit Woerden, staande op een ladder aan het stationsgebouw, toen hij zijn evenwicht verloor, van 10 meter hoogte gevallen. Hij kwam daarbij terecht op een lager gelegen platform. Met ernstige inwendige kneuzin gen werd hij opgenomen en in het stationsgebouw binnengedragen, waar dr. Zwartendijk eerste hulp verleende. Deze achtte directe over brenging naar een der Leidse zie kenhuizen noodzakelijk. Afscheid Kapelaan Vriesekoop. Morgenavond 8 uur zal in de St. Jo- Voorhoutse studiedagen van de K.A.B. De laatste dag der Studiedagen, werd ingezet met een inleiding van mej. Stringa over: „Gezinsbescha ving is geen kwestie van geld". Cul tuur brengen in het gezin vraagt de persoonlijke ontwikkeling van man en vrouw. Er moet op de eerste plaats zijn een zieleëenheid tussen man en vrouw. De vrouw moet zich vervolmaken om de verantwoorde lijkheid van het gezin te kunnen dragen. Een vrouw moet sociale be langstelling hebben, en op dit ter rein een grote activiteit ontplooien. De man moet zijn vrouw ter zijde staan in alles. En hier werden de mannen nogal op hun nummer gezet door spreekster, omdat daar vol gens haar. nog wel eens iets aan mankeerde. De mannen keken el kaar maar eens aan Pater mr dr Keulemans O.C. be handelde het Federalisme. Eis is de fouten in het internationale recht, die telkens tot oorlog leiden, te ver beteren en maatregelen te nemen, waardoor een vreedzame samenle ving mogelijk wordt. Deze mogelijk heden worden bestudeerd door het federalisme., dat tracht deze te ver werkelijken waardoor een mens waardige samenleving in de toe komst mogelijk zal zijn. Na deze les, sloot de voorzitter, met woorden van dank en erkente lijkheid deze op hoog peil staande studiedagen. Door de 260 deelnemers werd op voorstel van enige leden geld bij eengebracht, om „Opoe Zuidhóek", die heden haar gouden bruiloft vier de, een kleine attentie te bewijzen. Alle deelnemers verzamelden zich voor de stemmig versierde woning van het jubilerend echtpaar brachten daar een zanghulde. bruidegom ontving een doos siga ren, en de bruid een fraaie bloe menmand en enveloppe met inhoud. Een schoonzoon dankte voor deze onverwachte sympathieke geste. Hoewel niet alle hiervoor in aan merking komende ploegen hadden in geschreven, is er ook nu weer geani meerd gestreden om Leiden's hoogste clubeer. Bijzonderre px-estaties zijn er niet geleverd, ze werden overigens ook niet verwacht, gezien de aard van de wedstrijden. „Brunhilde" toonde zich nog steeds de sterkste dames-vereniging van Leiden. Zowel in de klasse Dames, als meisjes A en meisjes B verzamelde deze het hoogst aantal punten. „Nieuw Brunhilde" bezette in de da mes-klasse de tweede plaats. Het ge tuigt van de levensvatbaarheid van de nog jonge damesafdeling van „De Bataven" .dat in het eindklassement van de afdeling Meisjes A en Meis jes B een eervolle tweede plaats werd ingenomen. Bij de hei-en was het „De Bataven", die in twee afdelingen de eerste plaats bezette. Hierbij dient wel op gemerkt te worden, dat zij een ge makkelijke taak had, omdat „Hol land" niet deelgenomen heeft. Niettemin heeft deze competitie weer bijgedragen tot groter populari sering van de. athletieksport in Lei dén. Eindstand: Meisjes B. 1. Brunhilde I 70 Y-, 2. Bataven 53 3. Brunhilde II 44, 4. WIK 36. Meisjes A: 1. Brunhilde I 79, 2. Ba taven 66, 3. Brunhilde II 44, 4. WIK 31. Dames: 1. Brunhilde I 102, 2. Nw. Brunhilde 97, 3. Bataven 73 y34. WIK 52 y,, 5. Brunhilde II 30. Jongens A: 1. Bataven 128, 2. WIK 105, 3. Donar 75. Jongens B: 1. WIK 78, 2. Bataven 27. Heren C en D: 1. Bataven 135, 2. Donar 119 W, 3. WIK. 100. DE ENGELSE LEAGUE. In de eerste divisie van de Lea gue werden gisteren twee wedstrij den gespeeld. Uitslagen: Aston Villa Derby County I1; Burnley Sunderland 22. EUROPESE EN ISRAËLISCHE CLUBS NAAR AMERIKA. Er zijn plannen ontworpen voor een tournee van clubs uit Zweden, Gr. Brittannië en Israël door d< Ver. Staten en Canada in het ko- mend voorjaar. Indien de militaire autoriteiten benevens de Amerikaanse en de Duitse bond het goedkeuren zal men ook een Hamburgse ploeg laten overkomen. sephzaal gelegenheid worden gebo den afscheid te nemen van' kapelaar Chr. Vriesekoop. Personalia. De heer Q. Edelaar hoopt Donderdag 1 September zijn 25-jarig dienstjubileum bij de N.V. „Handelsraad" (L. T. B.) te herden ken. OUDE-WETERING 1 km Wedstrijdzwemmen en pres tatietocht Door de zweminrich ting „De Brasem" zijn ook Ivoor dit jaar weer de traditionele zwemwed strijden georganiseerd, welke bestaan uit een 1 km zwemwedstrijd in de Wetering voor wedstrijdzwemmers (sters). Deze zullen worden gehou den op Zaterdag 27 Aug. a.s De start voor de prestatietocht is te half drie en voor de km wedstrijd te 4 uur. Hiervoor z(jn prijzen en medailles beschikbaar gesteld, terwijl iedere deelnemer een diploma ontvangt. Deelgenomen wordt door bekende zwemmers en zwemsters, terwijl men zich voor deelname alsnog op kan geven voor Donderdag 25 Aug. bij mevrouw v. d. Ham van de zwem inrichting. UIT DE OMGEVING OEGSTGEEST Personalia. De heer T. J. F. G. Molenkamp slaagde te Amersfoort voor het Staatsexamen. WARMOND 40-JARIG JUBILEUM BRAND WEERCOMMANDANT. Het 40-jarig jubileum van de heer W. K. Heyl als brandweercomman dant, welk jubileum tevens het af scheid betekende van de heer Heyl als brandweercommandant werd op waarlijk feestelijke wijze herdacht. 's Middags om plm 2 uur werden de feestelijkheden geopend met een welgeslaagde demonstratie van het vrijwilligers-brandweercorps van Lis se, welk corps binnen de 10 minu ten water gaf met de motorbrand spuit met 9 stralen water. Hierna werd, onder voorzitterschap van de burgemeester, een feestvergadering belegd in „De stad Rome"» waar be halve de nagenoeg voltallige ge meenteraad, vele genodigden aan deelnamen. Vermelden wij slechts enkele prominente figuren, zoals de secretaris van, de Provinciale Grif fie, de commandanten van de brand weren uit Leiden, Lisse en Katwijk, de voorzitter van de Prov. Bond van Brandweerlieden, mr. Woldringh van der Hoop. Voorts het gehele vrijwilligers brandweercorps van Warinond. In zijn toespraak memoreerde de burger-mester van Warmond de gro te verc.ensten van de heer Heyl als brandweercommandant van de Vrij willige Brandweer van Warmond en deelde onder luid gejuich van zijn mannen mede, dat het H.M. de Ko ningin had behaagd de jubilaris de medaille, verbonden aan de Orde Oranje Nassau in zilver, te ver lenen. Hierna speldde de burge meester de versierselen op de borst van de jubilaris. Hij dankte de ju bilaris voor zijn jarenlang met vrucht gevoerd beleid. Als nieuwe brandweer-comman dant werd geïnstalleerd de heer A. Schepers, aan wie als teken van deze benoeming, de trditionele staf werd overhandigd. Als bijzon derheid moge hierbij vermeld wor den, dat deze staf, zijnde een ron de, rood-wit-blauw geverfde ronde stok, bekroond met een vierkant stuk waarop het wapen van War mond is afgebeeld en bekroond met een verzilverde bal, sedert onheuge lijke tijden in het bezit is geweest van de diverse commandanten. De voorz. van de Prov. Bond van Brandweerlieden, mr. Woldringh van der Hoop, feliciteerde in een korte en hartelijke toespraak de feesteling en reikte hem het kruis van verdienste, wegens 40-jarige trouwe dienst, alsmede de daarbij behorende oorkonde uit. De nieuw- geïnstalleerde brandweercomman dant de heer A. Schepers, overhan digde namens het corps vrijwillige brandweer van Warmond een fraai uitgevierd Delfts-blauw wandbord, voorstellende de motor brandspuit van Warmond, zoals deze op het moment is, welke brandspuit spe ciaal door het streven en werken van de jubilaris werd aangeschaft. De commandant van de Brand weer van Leiden, de heer Hagen doorn, bood een zilveren potlood aan, waarbij hij de prettige ver standhouding, ,die er tussen Leiden en Warmond heerst, memoreerde. Hierna vertolkte de heer Alb. Oudshoorn de dank van de vorige burgemeesters van Warmond en haalde, tot grote hilariteit der aan wezigen verschillendee grappige voorwallen uit het afgelopen tijd perk op. Namens Padox dankte de heer J. H. de Winter de heer Heyl voor de medewerking die hij had verleend bij de oprichting van de bedrijfs brandweer van Padox, speciaal voor de nuttige en practische raadgevin gen, die hij had gegeven. De jubilaris dankte geroerd de vele sprekers, die hem op zo uit bundige wijze in het zonnetje had den gezet en zeide zeer erkentelijk te zijn voor de verleende onderschei dingen en de aangeboden geschen ken. In de rijk met bloemen en bloemstukken versierde serre van hotel „De stad Rome" werd hierna een receptie gehouden waarbij door velen hartelijke woorden van feli citatie werden gesproken. Het officiële gedeelte werd afge sloten met een geslaagde rondvaart over de Kagermeren. Ongeveer half 8 traden voor het gemeentehuis de beide muziekcorp sen aan, om de jubilaris een sere nade te brengen. Door beide voor zitters werden woorden van felici tatie gesproken. Heel spontaan werd de jubilaris in een kring genomen en werd het „lang zal hij leven" door de aanwezigen gezongen. Nog lang bleven de genodigden in „De Stad Rome" bijeen. VOORHOUT Personalia. De heer A. G. v. d. Geer Pzn slaagde voor Nijverheids- acte N. b. timmeren. LAATSTE BERICHTEN IN FRANKRIJK NA HET VUUR: HET WATER. Dinsdagnamiddag begon het in d streek van Parijs zachtjes te regenen Gedurende de gehele nacht en ooi Woensdagochtend bleef de regen val len. Over geheel Frankrijk is een ra dicale verandering in de tempera tuur ingetreden. Van overal word' regen gemeld en in de Vogezen en het Noorden van het departement Haute Saóne kwam het tot storti'e- gens, waarbij aanzienlijke schade werd aangericht. Te Epinal groef het stromende water diepe sporen in de weg. Langs de kust van het Kanaal en in het Zuid-Westen woedden he vige onweders. Nabij Deauville en Angpulême is de bliksem ingeslagen. De schade be draagt meer dan 2 millioen francs. P. J. HOOGERVORST, Geerweg 605, Langeraar, viert op 25 Aug. zijn 3e Ind. ver jaardag te Sulcabumi. verteld door HUIBERT VET EN DE BETOVERDE PRINS Toen de kist was uitge pakt. bleek de inhoud uit een kameel te bestaan die onwennig tegen het daglicht knipperde. „Wat een reiszuchtte het dier. toen hij met Wimpie alleen was. „Drie weken lang heb ik op mijn 'hoofd gestaan, omdat het etiket op de verkeerde kant ge plakt was. Met opzet, als je het mij vraagt. Zo. dus jij bent Wimpie". Wimpie boog beleefd. „Ik ben de prins van Boekistan", vertelde de kameel. Wimpie keek ongelovig. „Het is een lange geschiedenis", verhaalde de kameel. Vroeger was ik een Prins met prachtige gewaden, een brui4 en handen en voeten, zo als ieder ander mens. Pas sinds kort ben ik een kameel, en dat is dé schuld van Achmed Sambal, één van mijn vaders hovelingen." Wimpie knikte wat onzeker. „Aha!" merkte hij op, „nu is me alles dui delijk." Teleurgesteld, omdat het knaapje hem niet geloofde, staarde de kameel somber naar de grond. Opeens bemerkte Wimpie hoe twee dikke tranen in het zand vielen en PIET VAN FRANKFORT, Leliestraat 11, Alphen a. d. Rijn, viert 25 Augustus zijn 3e Ind. ver jaardag te Pagung. PIET DE GOEDE, Hoge Morsweg 40, Oegstgeest, viert 25 Augustus zijn 3e Ind. ver jaardag, als sergeant, te Bandoeng. dat was genoeg om al zijn ongeloof weg te nemen. „Ik geloof U", zei hij eenvoudig. „Het spijt me, dat ik zo grof was. Maar U moet weten, dat ik al veel heb mee gemaakt en de mensen...." Hij zweeg en verbeterde zichzelf, „en de kamelen niet zo zonder meer kan vertrouwen." De kameel richtte zijn droevige ogen weer op Wimpie en vervolgde: „Die Achmed Sambal was een geme ne kerel. Met allerlei kuiperijen bracht hij mijn vader ten val en ging toen zelf op de troon zitten, waar ik toch recht op had." „Natuurlijk!" stemde Wimpie toe. „Eerlijk is eerlijk!" De derde spreker was Sultan Ha-' mid II, voorzitter van de delegatie van de Bijeenkomst Federaal Over leg. Wij zijn aan een tafel bijeenge komen, aldus sultan Hamid, bezield door eenzelfde geest, een gemeen schappelijk doel nastrevend. Daarna sprak minister van Maar- seveen, de voorzitter van de Neder landse delegatie. Hij zei, dat de con ferentie zowel formeel als materieel moet slagen. Er zullen moeilijkheden rijzen, die men niet mag onderschat ten. Dat zij echter overwonnen moe ten worden mag als de gemeen schappelijke overtuiging van de drie delegaties worden aangemerkt. Dat inzicht is duur., te duur gekocht. Aan beide zijden hebben tal van jonge mannen hun leven opgeofferd. Aan beide zijden heeft de strijd kapita len verslonden, die beter aan de op bouw hadden kunnen worden be steed. Laten alle partijen in dit uiter ste ogenblik er gemeenschappelijk naar streven om een nieuwe ramp te voorkomen. De heer Chitchley, de voorzitter van de Commissie van de Uno, die als laatste spreker het woord voerde, verklaarde o.m.: De commissie is er van overtuigd, dat de volkeren van Nederland en In donesië de nieuwe Unie onontbeer lijke gaven kunnen schenken: het Nederlandse volk zijn onschatbare ondervinding en zijn technische en administratieve bekwaamheid-, het Indonesische volk de levenskracht van zijn nationalisme en de geest drift van nieuwe pas geboren souve- reiniteit. Hij sprak tenslotte zijn bewonde ring uit voor de hoge eigenschappen van staatsmanschap getoond door de leiders van de Nederlandse en Indo nesische delegaties. nog enkele punten van de agenda vlot afgehandeld. Tot voorzitter van de conferentie werd op voorstel van Mohammed Hatta dr. Drees gekozen. De voorzit ters van de drie delegaties zullen op treden als vice-voorzitter. Mr. Prinsen werd in de vergade ring officieel benoemd tot secretaris generaal van de conferentie. Wilt U iets weten? Hortus Botanicus. De Hoitus is dagelijks geopend van 9 tot 12 en van 1.30 tot 5 uur. Zondags van 10 tot 4 uur. De toegang is gratis, ook tot de kassen, die echter op Zater dag- en Zondagmiddag niet toegan kelijk zijn. Bovendien is vandaag, Woensdag 24 Aug. de Hortus in de avonduren van 8.30 tot 10.30 ge opend, om de bloeiende Victoria Regia te bezichtigen. MARKTBERICHTEN ROTTERDAM, 23 Aug. Vee. Aan gevoerd 2796 stuks- 275 vette koeien en ossen; 782 gebruiksvee; 191 gras kalveren; 154 nuchtere kalveren; 289 biggen; 157 veulens; 258 paarden, 451 schapen; 105 bokken; 134 varkens. Prijzen per stuk: kalfkoeien le soort 750640540; melkkoeien 750 640—540: varekoeien 490—390—340; vaarzen 550450350; pinken 450 80; biggen 3238—33; hitten —350275; graskalverèn 225180 750560425; werkpaarden f 880 680520, Prijzen per kg.: slacht- paarden 1.351.251.05. WOERDEN. 24 Aug Kaas. Aan voer 243 partijen, le kw. 172178, 2e kw. 167—170, zware ƒ182. Ex- Na enkele minuten pauze werden I tia zware ƒ195.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 3