1 3io^e Qgy Van Est plaatste zich bij de laatste vier De Europese roeikampioenschappen WOENSDAG 24 AUGUSTUS 1949 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Weer een grote pakhuisbrand te Amsterdam Een zeer zware brand is gistera vond le Amsterdam uitgebroken op de zolder van de pas eergisteren geopende dropfabriek van de firma Wierreijn aan de Oude Schans 33. Enige maanden geleden zijn vijftig meter verder langs deze gracht drie grote pakhuizen afgebrand. Nog geen half uur nadat de brand was ontdekt sloegen de vlammen met grote hevigheid uit het twintig me ter diepe en drie verdiepingen hoge pand en was het hele gebouw al éér vuurzee. Omstreeks elf uur, toen het hele pand fel brandde en een geweldige vuurkolom uit het dak sloeg, werd een naast de dropfabriek gelegen zakkenpakhuis aangetast en binnen enkele minuten stond ook dit pand, waarin zich een grote hoeveelheid brandbaar materiaal bevond, in lich terlaaie. De brandweer stond machteloos te genover deze grote vuurhaarden. Omstreeks half twaalf kwam de drijvende spuit Jan van der Heyden op de plaats van de brand aan en wierp met haar waterkanon grote hoeveelheden water in de vuurzee. Tegen middernacht was al het ma terieel dat de brandweer ter beschik-» ,king had op de Oude Schans en om geving samengetrokken. De nablus sing zou zeker tot vanmorgen duren. Omtrent de oorzaak van deze brani is nog niets -bekend. Om goed voor kwart voor een he dennacht was het pleit beslecht, al was nog niet de mededeling „brand meester" naar de centrale seinzaa' gezonden. En om tien minuten voor een staakte ook het kanon van de Jan van der Heyden zijn werk. De brand was ontdekt door drie matrozen, die op weqyaar de kazerne waren en rook zagen. Toen zij alarm hadden geslagen sloegen reeds da delijk de eerste vlammen uit pand 33 De brand moet zijn ontstaan op de vliering van het gebouw, waar hout en emballage waren opgeslagen. Het uiterst brandbare materiaal is waar schijnlijk de oorzaak, dat het vuuj zo razend snel om zich heen heeft kunnen grijpen. FABRIEKSPAND TE NAARDEN UITGEBRAND. De markiezenfabriek „Nezofa" te Naarden is gisteravond geheel uit gebrand. In hetzelfde gebouw wa ren ook gevestigd een schoonmaak bedrijf en een fabriekje voor radio- tafeltjes. De brand werd tegen half zes ontdekt door enige arbeiders, die juist naar huis- gingen. De scha de. welke zeer aanzienlijk is, wordt door verzekering gedekt. Aetherklanken DONDERDAG. HILVERSUM I, 301 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochendgymnas- tiek. 7.30 Uit de Zilvervloot. 8.00 Nieuws. 8.15 Pluk de dag. 9.05 Mu ziek houdt fit. 11.00 De Zonebloem. 11.45 Zangvereniging Bel Canto. 12.03 Saxophoon en piano. 12.30 Land- en tuinb.nieuws. 12.33 Septet Jonny Ombach. 13.00 Nieuws. 13.20 Lunch concert. 13.45 Roeromme. 14.00 Ka merorkest. 14.40 Even onder ons. 15.00 Canzonetta Sextet. 16.45 Duo Concertant. 17.00 Radiojeugdjour- naal. 17.30 Sans Souci. 18.15 C.N.V.- kwartier. 18.30 Regeringsuitzending. 19.00 Nieuws. 19.15 Nederlandse or ganisten spelen eigen werken. 19.30 Actueel geluid. 19.45 Regeringsuit- zending. 20.00 Nieuws. 20.15 Plaatva- ria. 21.00 Plaatsnamen en hun ge schiedenis. 21.30 Tuirwoncert door Vrij en Blij. 22.15 De Vaart der vol ken. 22.35 Le Rouet d'omphale, opus 31 C. Saint Saëns. 23.00 Nieuws. HILVERSUM II, 415 RL 7.00 Nieuws. 8 00 Nieuws. 8.15 Och- tenvaria. 9.35 Soft en Sweet. IC.15 Arbeidsvitaminen. 10.50 Kleutertje luister. 11.00 Kerk- -en torenklan ken. 11.45 Een huisboot op de styx. 12.00 Paris vous chante. 12.30 Land en tuinb.nieuws. 12.38 The Skymas- ters. 13.00 Nieuws. 13.15 The Avro- ieans, 14.15 Solistenconcert. 15 00 Klimop. 16.00 Coloriet. 1*7.00 Reizen en trekken. 17.30 Surinaamse muziek 17.50 Regeringsuitzending. 18.00 Nieuws. 18.30 Radio muziekjournaal. 19.00 Pierre Palla, orgfi. 1930 In stukken en brokken. 20.00 Nieuws. £0.15 Radio Philharmonirch Orkest. 21.00 Millionnair in nood, hoorsnel- 22.15 The Romancers. 23.00 Nieuws. BRAND IN STEENFABRIEK Gisteravond omstreeks elf uur werd brand ontdekt op de steenfabriek Fortmond ten Noorden van Olsst Het vuur woedde in de kamp boven de ovens en greep snel om zich heen. De brandweren van Deventer. Wijhe en Olst waren na ongeveer eer uur de brand meester, doch het na blussen vorderde geruime tyd. De schade is aanzienlijk. Doch men hoopt de steenproductie zonder veel vertraging te kunnen voortzetten. TWEE BOERDERIJEN EEN PROOI DER VLAMMEN. Gistermorgen te ongeveer elf uur brak brand uit door tot nog toe on bekende oorzaak in de boerderij, be woond door K. Ligthart te Warnven- h ui zen (N.H.). De brandweer kon niet verhinderen dat het vuur over sloeg naar de eveneens met riet be dekte boerderij van de weduwe Kemper. De twee boerderijen wer den met de grond gelijk gemaakt. Bij het blussingswerk werd een man gewond, toen hij poogde een brandend vat teer weg te rollen. HERMAN MOERKERK OVERLEDEN. Gistermorgen omstreeks kwart voor twaalf is in het ziekenhuis St. Joan nes de Deo te Haarlem in de ouder dom van 70 jaar overleden de kunst schilder Herman Moerkerk. In bij zijn van zijn familieleden heeft Hen ri de Greeve hem dezer dagen de Heilige Sacramenten der Sterven den toegediend. Moerkerk werd te 's-Hertogenbosch geboren en ofschoon hij al meer dan twintig jaar in Haarlem woonde, was hij in hart en nieren Brabander. Als jongeman ging hij in de> handel, Maar al gauw verliet hij de kantoor kruk om met potlood en penseel het bonte Brabantse leven te tekenen. Hij maakte portretten, caricaturen, politieke prenten, hij schreef verha len, die hij zelf illustreerde. Daar naast organiseerde hij. eerst in Den Bosch, later ook in Haarlem, tal van feeststoeten. Met de jongste Oranje feesten ontwierp en regisserde hij de optochten in Den Bosch en Rotter dam. Op zijn zeventigste verjaardag werd hij benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau. OOK VOOR SOLEX EEN RIJBEWIJS? De heer C. W. van S. uit Wassenaar werd op 30 Mei jl. in Leiden gever baliseerd, omdat hij zonder rijbe wijs een „Solex"-rijwiel bereed. Voor de kantonrechter verontschul digde hij zich gisteren, door een krant te tonen, waarin stond, dat een rijbewijs niet nodig is voor een fiets met hulpmotor. De i-echter ontdekte in het dag- bladbericht de woorden: „Naar wij vernemen". Hij was het echter met het O.M. eens dat de motorrijder te goeder trouw moet zijn geweest en verklaarde hem daarom alleen schul dig, zonder toepassing van straf. Het troepen transportschip „Grote Beer" komt op Donderdag 25 Augus tus a.s. in de haven van Amsterdam aan. De ontscheping begint des mor gens te 9 uur. RECTOR VAN DEN HENGEL. De Aartsbisschop van Utrecht kar- diaal De Jong heeft aan mgr. W. van den Hengel op zijn verzoek eervol ontslag verleend als rector van de Sint Jozeph-kweekschool in Zeist en in diens plaats benoemd G. J. Braak huis. Tot conrector van dit instituut is benoemd J. A. J. Kleyborg. De wereld w ielerkampioenschappen Van Beek door lekke band geklopt Dinsdagmiddag vier uur werden de wereldkampioenschappen op de baan voortgezet met de derde serie achter grote motoren, waarvoor in deze volgorde aan de start kwamen: Frosio (Italië) achter van Ingelghem, De Best (Nederland)) achter De Graaf, Lohmüller (Zwits.) achter Vil- le, Lesueur (Fr.) achter Querin en Michaux (België) achter Vermandel. Het was zonnig weer met een lichte wind, het publiek vulde de tribunes, al kon men niet zeggen, dat het uit verkocht was. Veel bijzonders gebeurde er in de eerste 33 km. niet. Lohmüller ver dween na de start naar de laatste plaats, terwijl na 74 ronden Lesueur De Best passeerde, zodat na 90 van dé 270 ronden de stand als volgt was: op kop Frosio, op 20 meter Lesueur, op 100 meter De Best, op 200 meter Michaux, op 220 meter Lohmüller. Enkele ronden later kreeg Lohmüller van Frosio zijn eerste lap. En niet lang daarna kwam Lohmüller een tweede ronde achter, waarbij het opviel, dat hij zich geen enkele maal tegen de aanval van Frosio verdedigde. De Best, die niet eens werd aangevallen ,liet plotseling de motor los en toen hij door De Graaf weer werd opgevangen, had hij al een ronde achterstand te pakken van Frosio. Ook Michaux werd gepas seerd. De motor van De Graaf bleek in het ongereede te zijn geraakt en De Best wérd overgenomen door een andere gangmaker, Wiersma die Pronk heeftgereden. De eerste aan val, die Lesueur op Frosio deed, Van strijd was daarna geen sprake meer en het resultaat werd: 1. Le sueur 1 uur 3 lmin. 12 sec. 2. Frosio op 4 ronden en 150 meter. 3. Mi chaux op 7 ronden en 150 meter. 4. De Best op 9 ronden en 180 meter. 5. Lohmüller op 13 ronden. DE 1/4-FINALES ACHTERVOLGING OP DE BAAN. Piell begon zeer snel in de eerste kwart eindstrijd tegen Coppi en na drie ronden was er nog geen verschil tussen hem en Coppi. Piel kreeg een lekke band en voor de resterende af stand moest opnieuw gestart wor den. Coppi won gemakkelijk. Er wer den geen tijden opgenomen. In de tweede rit startte Van Beek tegen Pedersen, de sterke Deense achtervolger. Van Beek startte voor de eretribune, Pedersen aan de over- kant. Van Beek begon snel, hij was wit van nervositeit, maar na twee en een halve ronde liep Pedersen uit en nam drie a vier meter. De Deen vergrootte langzaam maar zeker zijn voorsprong en op een gegeven moment lag hij zelfs 6 meter voor. Maar toen zette Van Beek de tanden op elkaar met elke ronde liep hij weer een meter in en «oen de bel voor de laatste ronde luidde lag hij nog maar een meter op BINNENLAND. Het troepentransportschip „Wa terman" wordt niet op 1 Sept. doch op 7 Sept. te Rotterdam verwacht. De „Hoge Veluwe" ontving gis termorgen haar 200.000ste bezoeker van dit jaar. H.K.H. Prinses Wilhelmina bracht een bezoek aan haar oud-op- perceremoniemeester graaf J. H .F. du Monceau, die gisteren zijn negen tigste verjaardag vierde. Er waren bloemen van Koningin Juliana en Prinses Wilhelmina. De veldmuizenplaag, die in de Betuwe heerst, is overgeslagen naar het zuiden van de provincie Utrecht, vooral naar de Uiterwaarden van de Ryn bij Aberongen en Leersum. Een tweejarig zoontje van de familie R. te Naarden is in een sloot geraakt en verdronken. De zesjarige A. H. v. K. te Rot terdam is bij het spelen te water ge raakt en verdronken. Het veertienjarig meisje A. D. te Winschoten is fietsend tegen een auto gereden en kort daarna overleden, hoewel zij ongenschijnlijk niet "ern stig gewond was en weer te fiets naar huis was gereden. BUITENLAND. Duikers zijn begonnen met het naar boven brengen van de over blijfselen van de Romeinse brug, die onlangs in de bedding van de Rijn te Keulen zijn ontdekt. Men heeft vastgesteld, dat de brug 310 jaar na- Christus door keizer Constantinus te Colonia Agrippina werd gebouwd. Zes eiken pijlers met zandstenen on derbouw, die nog vrij goed bewaard zijn gebleven, zouden de scheep vaart kunnen belemmeren op de Rijn, waarvan het waterpeil zeer laag is. Een grote hoeveelheid munitie o.m. 155 handgranaten, van diverse types en kisten handmitrailleurko gels is door de spoorwegpolitie te Milaan ontdekt. De munitie was be graven in een veld bij een rangeer station. Een Chinees vrachtschip is in de lucht gevlogen, toen 4000 ton munitie werden gelost. 500 personen kwamen om het leven. Pedeerscn achter. Plotseling kreeg Van Beek een lekke band, het start pistool weerklonk en Pedersen had de rit gewonnen aangezien de bepa ling luidt dat degene, die in de laat ste kilometer achter is en een lekke band krijgt, de strijd heeft verloren. Van Beek is op deze wijze wel op zeer merkwaardige wijze uitgescha keld. In de derde kwartfinale kwam Van Est tegen Nielsen. Veertien dagen ge beden was Van Est evenemis op deze baan tegen de Deen uitgekomen en bad toen verlo-tn. Er zat dus een re vanche in de lucht. I'irect na de start nam Van Est e*n voorsprong, maar Nielsen verdedigde stug. Prach tig bleef Va,n Est doordraaien. Vol be wondering keken de toeschouwers naar deze sterke jouge Hollander Ji° met ijzeren wil tramtte dt halve eind.'trijd te bereiken Zelfs Coppi volgde Van hst met belangstelling, blijkbaar in de mening, cat er na Schulte weer een nieuwe Nederland se renner was gekomen, die hem op dit zware individuele nummer kunnen bedreigen. Met wel dertig meter verschil won Van Est in de tijd van 6 min. 30.1 sec. De tijd van Nielsen was 6 min. 34.4 sec. De uitslag van de laatste kwart eindstrijd luidt: 1. Gillen, Luxemburg 6 min. 31.5 sec. 2. J3enfenati, Italië 6 min. 40.9 sec. In de halve eindstrijden is de in deling als volgt: le halve finale: Copni, Italië tegen Pedersen, Dene marken. 2e halve finale van Est, Nederland tegen Gillen, Luxemburg. Halve eindstrijden achtervolging amateurs. De resultaten van de beide halve eindstrijden achtervolging voor ama teurs luiden: le rit: 1. Andersen, Den. 5 min. 13 7 sec., 2. Gandini, Italië 5 min. 15.9 sec. 2e rit: 1. Cartwright, Eng. 2. Joer- genssen Den. Tijden 6 min. 15.6 sec. en 6 min. 21 sec. De eindstrijd gaat dus tussen An- derssen en Cartwright om de derde plaats komen tegen elkaar uit: Gan dini en Joergenssen. De kampioenschappen worden he denmiddag om 4 uur voortgezet. FAANHOF, DE WERELD KAMPIOEN. Een fout hersteld. Nadat het programma van de we reldkampioenschappen Dinsdagavond was afgewerkt vond er nog een klei ne plechtigheid plaats. Toen Faan- hof Zaterdagmiddag op het circuit van Lyngby het wereldkampioen schap op de weg behaalde, was ver geten het Wühelmus te spelen. Zon dag, toen Van Steenbergen wereld kampioen werd, klonk de Braban- gonne wel. De organisatoren waren van mening, dat zij dit niet op zich kon laten zitten en dus mocht 'Faan- hof gisteravond een ereronde rijden met een prachtige bos bloemen, waar bij het Wilhelmus werd gespeeld, dat door de duizenden staande werd aangehoord. Een fout was hersteld! Huldiging Faanhof. De wereldkampioen der amateurs» op de weg, Henk Faanhof, die lid is van „Olympia" heeft aan het bestuur van zijn vereniging medegedeeld, dat hij Zaterdagavond 27 Augustus in Amsterdam zal aankomen. Faanhof en zijn clubgenoot Jan Lagrouw, die in de overwinning van Faanhof een groot aandeel had, zul len dan in een triomftocht door de stad naar het Minervapaviljoén wor den gebracht, waar zij door het bej stuur van „Olympia" worden gehul digd. Faanhof wil klassiekers rijden. Henk Faanhof zal eerst nog aan enkele wedstrijden in Nederland en in het buitenland deelnemen alvo rens hij per 1 Januari 1950 naar het professionalisme zal overgaan. Op 28 Augustus rijdt hij zeer waarschijnlijk te Beek en Donk, op 30 Augustus wordt hij in het Olympisch Stadion te Amsterdam gehuldigd en rijdt daar een omnium-nummer, op 4 September komt hij te Milaan uit en op 6 September te Brassgchaet. Het ligt in de bedoeling van Faan hof om in 1950 voor de Franse fa briek Garin te rijden. Reeds heeft men hem gepolst voor de klassieke wegwedstrijd Parijs-Roubaix. De mo gelijkheid is voorts niet uitgesloten, dat Faanhof het volgend jaar in een grote ronde zal starten, waarbij zijn gedachten uitgaan naar de Tour de France. Swift-combinatie. A., B. en C.- klas rijden Donderdagavond om 7 uur een trainingsrit over een afstand van 40 km. Vrijdag zal Jac. de Groot met Cor Bijster als maat te Eindhoven in een koppelrace over 100 km. rijden. Te Beek en Donk zal J. v. d. Fits Zondag deelnemen aan de wed strijden aldaar. Joop Riethoven zal Zaterdag te Hengelo starten en komt Zondag in Kerkrade uit. Zaandam ziet Zondag de nieu welingen aan de start. De Zaanland- se wielerclub D. T. S- schreef een wedstrijd voor deze categorie uit over een afstand van 100 km., n.l. Zaan dam, Alkmaar, Zaandam. H. de Vos, J. Vermeulen, R. Wallet, C. v. d. Poel, J. Thomassen, G. Mokkenstorm en M. Laken zullen hier de Swift- kleuren verdedigen. PAARDENSPORT Gisteren is de Prix des Vagues, een onderscheiding voor het fraaiste rij paard, toegewezen aan „Rufus", be rijder M. Robertson (GB). Tweede werd „Cora", berijder maj. van Dor- ton (B) en derde „Ambassadeur" berijder D. Gelderman (N.). WEERSVERWACHTING (Geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond. Opgemaakt te tien uur). WARM WEER. Veranderlijke bewolking met een afnemende kans op enkele verspreid optredende onweers buien. Meest zwakke wind uit uiteenlopende richtingen. Warm In Amsterdam kan men sinds en kele dagen vele in hel gekleurde overalls geklede roeiploegen uit tal rijke landen signaleren. Dë Europe se roeikampioenschappen, die Vrij dag a.s. op de onvolprezen Amster damse Bosbaan zullen beginnen, staan voor de deur. Voor de tweede maal sinds 1937, zullen daar drie dagen lang, de sterk ste roeiers van Europa elkaar in de diverse nummers de eer der overwin ning betwisten in een roeifestijn, dat de vergelijking met dat der Olympische Spelen glansrijk kan doorstaan. Helaas heeft van de 16 deelnemen de landen er één verstek laten gaan. Dat is Hongarije, dat wegens „tech nische moeilijkheden" niet naar Ne derland kon komen. Aanvankelijk meende men, dat de roeiers zelf wei zouden kunnen komen maar geen kans zagen hun eigen boten mee te nemen. De Amsterdamse Roeibond bood onmiddellijk aan boten ter be schikking te stellen, maar dit heeft niet mogen baten. Hetzelfde aanbod werd met meer succes aan de Polen gedaan. "Zo zal men dus de welbekende oude Poolse en Olympische skiffkampioen Vereij op de Bosbaan aan de start zien ver schijnen. En wel in de skiff van de Willem IlI'er Neumeier, tenzij hij uit komt in de double sculls. De double sculls is relatief gezien het best bezette nummer der kam pioenschappen, Verwacht wordt, dat in geen der andere nummers de strijd zo heftig zal zijn. Behalve de Olympische kampioe nen van verleden jaar (de Britten Burnell en Bushell) zal de Deense ploeg uitkomen, die dit jaar in Hen ley zegevierde en ook Neumeier en Van der Meer van Willem III, die in 1947 de Europese titel veroverden, verschijnen aan de start. Verder zijn de Belgen,, de Fransen en de Zwitsers allerminst kansloos. Gisteravond zijn in het stedelijk museum te Amsterdam de buiten landse officials door het gemeente bestuur ontvangen. Bij afwezigheid van burgemeester d'Ailly, die in Edinburgh vertoeft, heette wethou der Steinmetz hen welkom, waarna de voorzitter van de Ned. Roeibond, ir. Tromp, de aanwezigen in drie ta len toesprak. Voor de buitenlandse gasten dankte de president van de Fisa de heer Fiorini. Heden is de Fisa in het Vondel park-paviljoen te Amsterdam in con gres bijeengekomen, waar geloot werd voor de komende wedstrijden. De kanaalzwemmerij Mickman slaagde in bijna 24 uur De 13-jarige Engelse schooljongen Phüip Mickman is er in geslaagd het Kanaal over te zwemmen. Mickman ging vanmorgen te 5 u. 54 (Nederlandse en Engelse tijd) te Kingsdown aan land, 23 uur en 13 minuten nadat hij zich bij Kaap Gris Nez te water had begeven. JEUGD-ZWEMDAG VAN DE KON. NED. ZWEMBOND. Op initiatief van de propaganda- commissie van de Kon. Ned. Zwem- bond, wordt op Zaterdag 27 Aug. een jeugdzwemdag georganiseerd, waar bij de Nederlandse jeugd de kans krijgt te laten zien, dat zij inder daad zwemmen kan. Met de wel zeer eenvoudige zwem- proef kunnen zij dat bewijzen, waar voor de jeugd in 2 categorieën ver deeld is en wel van 1012 en van 1214 jaar. Voor de eerste categorie zijn de proeven 50 meter schoolslag en 25 m. rugslag, en voor de jongelui van 12 14 jaar 50 m. schoolslag, 50 m. rug slag en 1 minuut watertrappen. Om de gedachte van wedstrijd- zwemmen in deze geheel uit te scha kelen moeten de proeven in zo groot mogelijke groepen worden afgelegd. Aan hen, die deze vaardigheids- proef met gunstig gevolg hebben af gelegd, wordt een speciaal K.N.Z.B.- vaardigheids-insigne uitgereikt. De jeugd kan zich hiervoor bij iedere zwemvereniging of zwemin richting in het land laten inschrij ven. CRICKET N.C.B.-ELFT AL—FREE FORESTERS DRAW (2e dag). De tweedaagse wedstrijd tussen een Bondselftal en. de Free Fo resters, gespeeld op het terrein van V.R.A. te Amsterdam is in een draw geëindigd. DAMMEN OM DE W. HUISMAN-BEKER. W. Huisman heeft een beker be schikbaar gesteld voor de zomer wedstrijden in dé 2e klasse van D. C.L. Er werden dus op de laatst ge houden clubavond verschillende in teressante partijen gespeeld. De nieuwe wedstrijdleider P. Zee- gers won op schitterende wijze van de oud-kampioen N. Wassenaar. Toen deze laatste remise kon ma ken zag hij dit over het hoofd, waar door de strijd beslist was. I. Pauw hield tegen A. v. d. Put ten lang stand, maar moest tenslotte todh in hem zijn meerdere erkennen. v. d. Reijden won van W. Schim mel en Fr. Lardee won van J. Belt. Woensdag 24 Augustus wordt in de Muziekschool de 2e ronde gespeeld met de volgende partijen: F. Lar deeZeegers, v. d. ReijdenI. Pauw, v. d. PuttenN. Wassenaar, BeltSchimmel. POSTDUIVEN De Reisduif (Hazerswoude). Laatste wedvlucht met jonge duiven, vanaf S\ Quentin (Frankrijk) af stand 267 km. Los om 10.30 met Noordwesten wind. Eerste duif 3 u. 46 min. 23 sec., snelheid 8.45,6 m. per min. Uitslag: 1, 5 en 10 P. J. Fase; 2, 8, 11 en 14 W. Lindhout; 3, 7, 13 en 15 C. Groen; 4, 9 en 12 P van Wieringen 6 P. van der Ma len, 16 K. Starreveld. Het eerste kampioenschap met jonge duiven werd behaald door P. J. Fase met 688 p. Tweede kampioen K. Starre veld 678 p., derde P. van Wierin gen 668 p. „De Blauwband" (Alphen a. d. Rijn). Wedvlucht met 184 jonge duiven vanaf Marbehan, 273 km. Gelost 6.30 uur, Z.O. wind, helderë lucht. De le duif werd geconsta teerd 10.13.13, de laatste 10.41.06 uur. G. M. de Wit 1, H. v. Vegten 2, 9; T. Domburg 3, J. Vernes 4; H. C. Woerden 5, H. Hoogeveen 6; D. Groenewegen 7; M. D. Groeneveld 8; E. v. Egmond 10,. imniy, uevCiefd EEN VROLIJKE ROMAN DOOR P. G. WODEHOUSE Vertaald door Jean H. P. Jacobs 47 „Wat? Doe je niet mee?" Jimmy schudde het hoofd. „Het spijt rtie, je te moeten teleur stellen, Wizzy, als ik je nog zo.mag noemen, maar je aanbod trekt me he lemaal niet aan. Ik wil niet samen werken, of apart werken of wat ook. Integendeel, '.k zal naar mevrouw Pett gaan en haar zeggen, dat er een slang in haar Eden is geslopen." „Ga je me verraden?" „Om je te dienen!" Lord Wisbeach lachte onaange naam. „Best, ga je gang!" zei hij. „Hoe zul je verklaren, dat je me voor de lunch herkende als een oud kame raad en na de lunch ontdekte, dat ik een boef was. Je kunt mij niet verra den. Als ik niet Lord Wisbeach ben, dan ben jij niet Jimmy Crocker." Jimmy zuchtte „Ik snap je. Het leven is nogal gecompliceerd, vind je niet?" „Denk er liever nog maar eens over na," zei hy. „Je zou met een dergelijke dwaasheid niets bereiken. Je kunt niet beletten, dat ik alles in 't werk zal stellen, om die stof te be machtigen. En als je niet redelijk wordt en met me samenwerkt, vijftig tegen vijftig percent, dan heb je niets." Hij verliet het vertrek en Jimmy, die een nieuwe sigaret opstak, over dacht bij zichzelf de nieuwe compli caties. die zich in zijn zaken voorde den. Er was wel iets van aan, wat die Gentleman Jack gezegd had. Hem verloochenen, betekende zichzelf ver loochenen. Jimmy rookte aandach tig. ZESTIENDE HOOFDSTUK Mevrouw Pett was van tafel opge staan en had zich naar de salon bege ven, teneinde daar te verwijlen naast het ziekbed van haar belaagde kind Zij maakte zich bezorgd over Ogden. Het arme schaap was vandaag niet al te Wel. Een kommetje heldere soci, het middagmaal, dat dokter Brigin- shaw had voorgeschreven, stond no# onaangeroerd naast hem. Zij ging het vertrek door en 'legde een koele hand op het gemartelde voorhoofd van haar zoon. „Jandorie!" zei Ogden. „Voel je je nog niet een beetje be ter, lieve Ogden?" „Nee," zei Ogden op vaste toon, „een hele boel erger." „Je hebt ook je lekkere soep niet opgedronken." „Geef ze maar aan de kat". „Zou je nu niet een kommetje brood met melk kunnen eten, schat?" „Nee, ik ben niks in orde!" ant woordde de lijder. Mevrouw Pett ging nerdrietig zit ten. Het viel haar als een vreemde samenloop, op, dat het arme kind bijna altijd ziek was, des ochtends nadat zij gasten had ontvangen. Zij schreef het toe aan de reactie van al die opwinding, die niet naliet in- vloed uit te oefenen op een fijn be snaard temperament. Bovendien had ongetwijfeld het schandalige ge drag van Jerry Mittchell nog tot de ze ongesteldheid bijgedragen. Iedere druppel van haar moederlijk bloed kookte van woede en ontzetting, als zij aan Jerry's gedrag ging denken. Zij had had het eigenlijk nooit bijzon der op die man staan gehad. Zij had zijn gezicht nooit erg sympathiek ge vonden, niet alleen op aesthetischa gronden, maar ook, omdat zij er steeds iets wilds, iets onbeschaafds in had menen te zien, dat de een of andere dag zou kunnen losbarsten. Maar al te goed waren deze gevoe lens bewaarheid. Vredig en rustig nestelde zich de vroege achtermiddag in de salon. Me vrouw Pett had een boek ter hand ge nomen. Op de sofa ademde Ogden. snorkend. Een zwak bromgeluid steeg boven uit het mandje omhoog, waarin Aïda het Keeshondje, in een verfrissend slaapje ineen lag gerold. Door het open raam dreven geluiden en geu ren, warm en zomers. Tengevolge var die serene rust zat mevrouw Pett juist te knikkebollen en stond op de drem pel van een dutje, toen de deur open ging en Lord Wisbeach binnentrad. Dord Wisbeach had haastig een plannetje beraamd. Vlug denken is een van de voornaamste eigenschap-t pen van mensen, als Gentleman Jack, die zich een bestaan verschaf fen door een serie aanvallen op da maatschappij, en door een hevige strijd te voeren tegen de machinatiën van Potter en zijn bende. Kort samen gevat, kwamen de overdenkingen van zijne Lordschap hierop neer, dat d? beste manier van verdediging, de aan val is. Iemand, die minder doortrapt was dan Lord Wisbeach, zou zich, na het onderhoud met Jimmy Croc ker, hebben bepaald tot niets te doea Maar zijne Lordschap had aan het vraagstuk alle aandacht geschonken, die van een geraffineerde geest kan verwacht worden. Hij had e en plan netje beraamd en hij was nu naar de salon gekomen, om het ten uitvoer te brengen. Zijn binnenkomen verbrak de vre dige sfeer. Aïda, die zo zalig had lig- gengen snorken, sprong woest uit h mandje en ging met open muil vt de binnentredende staan. De kame. weerkaatste het scherpe gekef. Lord Wisbeach hield niet van kleine hnnden.. Hij ging acher een stoel staan en zei: „Komaan, komaan!" Maar Aïda"s-uitval was louter herrie en woede. Het dier dacht er geen o- genblik aan tot daden over te gaan en zette zijn luidruchtig bedrijf van op een veilige afstand voort, totdat me vrouw Pett het beest opnam en op haar schoot zette, waar het zich be paalde tot een vijandig gebrom, dat allengskens wegstierf. Lord Wisbeach kwam van achter zijn stoel vandaan en ging er toen op zitten. „Kan ik u even spreken,, mevrouw Pett?" „Zeker, Lord Wisbeach". Zijne Lordschap keek betekenisvol naar Ogden. „Onder vier ogen, bedoel ik." „Ogden, schat", zei mevrouw Pett. „Ik geloof dat je beter naar je kamer kon gaan en in bed kruipen. Een lek ker dutje zal je een hoop beter ma ken." Met verbij sl erende volgzaamheid stond de jongen op. „Goed", zei hij. „De arme Ogden is niet erg lekker vandaag", zei mevrouw Pett, toen hij weg was. „Hij lijdt veel aan derge- 'ijke ongesteldheden. Waar wilde u "ne over spreken Lord Wisbeach?" Zijne Lordschap trok zijn stoel een beetie dichterbij. „Mevrouw Pett, herinnert u zich nog. wat ik u gisteren verteld heb?" „Natuurlijk" „Mag ik u vragen, wat u weet van die man. die hier is gekomen en zich Jimmy Crocker noemt?" Mevrouw Pett schrok. Zij herinner de zich dat zij tegen Annie bijna pre cies hetzelfde had gezegd. Haar wan trouwen dat gesust was door de her kenning van Skinner en Lord Wis beach werd weer wakker geschud. Zou haar voorgevoel toch bewaarheid worden? Zij had de hele Jerry Mit- chell-geschiedenis voorzien, zou hel ook zo gaan, met haar voorgevoelens omtrent Jimmy Crocker?" „U hebt uw neef zeker nog nooit gezien, denk ik?" „Neen, nog nooit, maar

Leidse Courant | 1949 | | pagina 2