Nu de Ronde Tafel conferentie geopend is Mislukte ontvoering te Wenen Brand in galop Overvallen in Indonesië Steftjkióe(Eoii^cmt Directeur: C. M. VAN HAMERSVELD. Hoofdredacteur: TH. WILMER. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" DINSDAG 23 AUGUSTUS 1949 40ste JAARGANG No. 11 De Ronde Tafel Conferentie vanmiddag aangevangen Bur. Pagengracht 32, Telei. 20015, Adm. en Advert. 20826, Abonn.' 20935 - Abonnementsprijs 10.32 p. w., 11.40 p. mnd., f 4.15 p kwart. Franco p. p. f 4.90 - Advert.:,15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1.51 V Meer gelegenheid voor ambachtsonderwijs BEN W van Leiden stellen de ge meenteraad voor, om te verkla ren, dat oprichting en instandhou ding van een R.K. ambachtsschool nodig wordt geoordeeld. Wij herinneren er aan, dat op 27 October 1947 de meerderheid van B en W aan de gemeenteraad advi seerde, op een verzoek om medewer king tot oprichting van een R.K ambachtsschool afwijzend te be schikken, en de gemeenteraad toen ook aldus besloot. De meerderheid van B en W heeft echter haar standpunt gewijzigd, nu, aldus de meerderheid, in het land kan worden geconstateerd^ „een ten dens tot stijging' van het aantal am bachtsschoolleerlingen" Wij komen niet terug op de in 1947 in de Leidse gemeenteraad ge voerde debatten en op de stemming, waarbij het verzoek inzake oprich ting R.K. ambachtsschool werd ver worpen met alle stemmen van Com munistische, P. v. d. Arbeid en VVD en één stem van een Prot. Chr. Wij komen op dat alles niet terug. Het heeft geen nut. Liever spreken wij onze voldoening er over uit, dat B en W nu wél bereid zijn, om hun medewerking te verlenen, en de ge meenteraad ongetwijfeld nu ook daartoe zal besluiten. Wij verheugen ons daarover in het belang van de gemeenschap, in het belang van de gemeente Leiden. In het belang der gemeente Lei den. In het praeadvies van B en W lezen we: „Hoogst bedenkelijk achten wij het, dat onze stad, wat de trek naar de ambachtsschool betreft, in vergelijking met andere ge meenten, een zo pover figuur slaat. In 1937 bedroeg het totaal getal leerlingen van alle am bachtsscholen in den Lande 30.384, de Leidse school telde 512 leerlingen, waarvan 325 uit Leiden. In 1948 bedroeg het totaal-ge tal ambachtsschool-leerlingen 50.000, de Leidse school had 5J4 leerlingen, waarvan nog slechts 2^5 uit Leiden. Gerekend naar de landelijke norm en naar het getal inwoners onzer gemeente zouden in 1948 echter ten min ste 450 Leidse leerlingen de am bachtsschool hebben moeten be zoeken." Wij verheugen ons over dit voor stel van B en W, dat nu gelijktij dig komt met de tentoonstelling „De Mens en zijn Arbeid", welke de lust om een ambacht te leren wil ver breiden en verlevendigen.. V RTC VANDAAG begint de Ronde Tafel Conferentie. Terecht schreef de „Maasbode" van gisteravond, dat prof. Romme zich de ^tolk maakte van allen, die in God geloven, toen hij in de Tweede Kamer verleden week de woorden sprak: „De Allerhoogste neige de vrije wil, waarmede alle deelnemers zich aan deze arbeid zetten, naar een ge meenschappelijk ideaal, dat voor tientallen millioenen van mensen tot volle bevrediging van even hoge en mooie als rechtvaardige aspiraties kan leiden, en voor de wereld tot een vruchtdragend en gezegend voorbeeld moge worden." Nog eens de huisvesting F\R. Adenauer, voorzitter van de christen-democratische partij in Duitsland, die bij de jongste verkie zingen de meeste zetels verwierf, heeft in een interview verklaard, dat de eerste taak van de nieuwe West- Duitse regering zal zijn te zorgen, dat ieder gezin een eigen woning krijgt. Hij verklaarde te hopen, dat een program uitgewerkt kan worden om alle verwoeste steden ten Westen van de Elbe op te bouwen. „Het bouwen van huizen en de mogelijkheid voor ieder Duits gezin weer een eigen woning te krijgen is de enige weg om Duitsland meer po litiek en moreel gezond te maken." Aan een dergelijk program zouden de Staat en de particuliere industrie deelnemen, zei hij. Ieder zal dit streven van dr. Ade nauer toejuichen. In hoeverre het in de nabije toe komst verwezenlijkt kan en zal wor den wij wagen ons hier niet aan een voorspelling. Wat voor Duitsland geldt, is ook waar voor andere landen. In ons vaderland is het probleem van de huisvesting niet zó geweldig als in Duitsland, maar wij weten het allen ook hier zijn er vele toestanden op het gebied van de volkshuisvesting, die ten hemel schreiend zijn! Het bouwen van huizen zo veel mogelijk huizen is ook in ons land een uiterst dringende noodzakelijkheid. Als dr. Adenauer zegt, dat „het bou wen van huizen en de mogelijkheid voor ieder gezin weer een eigen wo ning te krijgen de enige weg is om Duitsland meer politiek en moreel' gezond te maken", dan zouden wij aan deze uitspraak toch wel iets wil len toevoegen. Zeker, een eigen wo ning is voor velen een zeer gewenste voorwaarde, om gezond, om mens waardig te leven. Maar, zolang velen nog niet in staat zijn, om een eigen woning te bekomen, moeten anderen him het leven zo goed mogelijk trach ten te maken door hun, zo mogelijk, een behoorlijke inwoning te ver schaffen. Als dat zou gebeuren, zou het al reeds een flinke stap op de goede weg zijn naar het ideaal: voor ieder gezin een eigen woning, waar- in het geheel vrij en zelfstandig, on- j afhankelijk van anderen zijn eigen leven kan leiden! En hier herinneren wij aan een passage aan het'einde van de jongste Vastenbrief van het Nederlands Hoogwaardig Episcopaat: „Over meerdere andere ver plichtingen zou gesproken kun nen worden in verband met dt sociale rechtvaardigheid. Zo zal het zonder meer duidelijk ziin, dat een juiste verdeling van Öe beschikbare woonruimte tegen woordig een eis is van sociale rechtvaardigheid. Iedereen heeft dan ook de plicht om lofaal mee te werken met de hiervoor aan gegeven instanties. Anders zou hij op de oordeelsdag het verwijt kunnen horen: „Ik was zonder verblijf en gij hebt Mij niet op genomen." (Mt. 25, 43)." DE IJSEL BIJ DEVENTER Als een breed zilveren lint kronkelt de IJsel zich in ,de nabijheid van Deven ter, de stad, welke door haar uiterst gunstige ligging, bezig is zich te ontwikkelen tot een industrieplaats van betekenis. Hoog boven het water vormt de verkeersbrug met zijn strake lijnen een machtige oeververbinding. „Keuvelen over volks-stemmingen tragisch dilettantisme'' 1I7ILLIAM R. MATHEWS, redacteur van de Arizona Star, een van de overlevenden van ae /\merjKa anse journalisten, die Indonesië be zochten, bespreekt in een brief aan de redactie van de New York Times de Amerikaanse politiek in het Oosten, die hij „defaitistisch" noemt. Hij verklaart, dat de tijd is gekomen, dat de Verenigde Staten „een posi tieve en vaste politiek" moeten aanvaarden". „Wat betreft Indonesië moeten wij op behoorlijke wijze en met vastbe radenheid de Nederlanders steunen, doch tegelijketijd de hartstochtelij ke en buitensporige wensen van de republikeinen van Sukarno matigen. Ik weet uit persoonlijke gesprekken rnet republikeinse leiders, dat. wan neer zij er in slagen de Nederlan ders te verdrijvenzij er op reke nen, dat Uncle Sam voor hen Sinter klaas zal spelen. Indien wij hen geld verschaffen, moet dit via de Nederlanders ge schieden, omdat, volgens mijn schat ting van de competentie van de In donesiërs, zij dit geld zullen verspil len zonder dat dit resultaten ople vert. De Indonesiërs zijn gereed tot het Ieren van zelfbestuur, doch zijn niet klaar voor onafhankelijkheid. Tenzij de onafhankelijkheid, die de Neder landers de Indonesiërs willen ver schaffen in enige mate worde ver minderd door verantwoordelijk Ne derlands toezicht, zullen wij Ameri kanen binnen enige jareen met het verlies van het leven van Amerika nen en honderden millioenen dollars gedwongen zijn tussenbeide te ko men om de orde te herstellen. Slechts het gevaar van communis me in Indonesië zal ontstaan uit voortdurende wanorde, die onze hui dige politiek met het gebruik van de Verenigde Naties als dekmantel ontwikkelt. Indien wij deze taak aan de Ne derlanders toewijzen, kunnen wij cns vele kosten en verzwakking van onze militaire macht besparen. Tege lijkertijd zulen wij de Indonesiërs helpen. Voor ons wordt het keuvelen over volksstemmingen en democratie in een land, waar 93 procent analpha- PARTICULIER SECRETARESSE Van h.m. de koningin. In verband met het aan mej. mr. H. A. Sneller op haar verzoek ver leend eervol ontslag is met ingang van 1 October a.s. tot particulier secretaresse van H.M. de Koningin benoemd rtievrouw N. Smitt-Avis te Blaricum. Mevr. Smit-Avis is tweede secre taresse van de oecumenische raad van kerken in Nederland. Mathews gelooft, dat het „lot van Indonesië waarschijnlijk beslist zal worden door hetgeen wij doen in China". Hij meent, dat de koude oor log in China niet verloren wordt, zelfs wanneer het gehele Chinese vasteland wordt bezet door com: nisten, mits de Verenigde Staten er voor zorgen, dat de Chinese regering Formosa en Hainan behoudt en de Engelsen Honkong houden. Betrekkelijk weinig hulp aan de Chinese nationalistische regering kan spoedig veel uitwerking hebben, doch hiervan moet niet de eenheid van China verwacht worden. Wel eens een van de belang rijkste conferenties De „New York Times" schrijft he den, dat de Ronde Tafel-Conferentie in Den Haag wel eens een van de belangrijkste conferenties in de hui dige tijdperk zou kunnen blijken te z.n. „Deze conferentie heeft een on gunstige achtergrond", aldus het blad. „De vrijheid van Azië is thans in gevaar, niet door Ijet klassieke en het in grote mate door Labour be- invloede Westerse imperialisme, doch door een nieuwe en sterkere vorm van verovering, het Commu nisme. Wat in het vooruitzicht ligt, is een slavernij, die de donkerste dagen van koloniale exploitatie bijna onge looflijk gezegend doet schijnen, al dus het blad. „Een dringend koloniaal probleem kan opgelost worden, indien er ge lijkwaardig vertrouwen bestaat in de onderhandelingen De conferentie kan veel tot stand brengen, niet slechts voor Indonesië en voor Ne derland, doch voor de gehele Wes terse wereld", aldus de „New York Times" VINDING VAN EINDHOVENSE POLITIE De politie-mannen heb ben een oude autobus herschapen in een rijdend bureau, dat van alle ge makken is voorzien. Boven: de commandant in zijn bu reau, onder de rijdende politiepost. DE VERENIGDE STATEN VAN INDONESIË IN WORDING ^S^NIEUW- S- Daerah grenzen 1Niet federaal gebied IpasoenoanI Federaal gebied 1=k0ta WARIN&1N lcARTQ-4920 Gistermiddag hebben ongewapende manschappen van de Britse militai re politie te Wenen gewapende Sow- jet-Russische militairen verhinderd een Oostenrijker te ontvoeren, door een cordon om de Sowjet-jeep te vor men. Gewapende Britse soldaten werden later van een in de nabijheid gele gen kazerne gehaald om de Sowjet- Russische officieren tegen een menig te Weners te beschermen. Volgens het Britse politierapport stopte een Sowjet-jeep, waarin zich gewapende geüniformeerde Sowj et- Russen bevonden op een brug om de weg te vragen. Een Oostenrijkse man in burger sprong toen door het raam van de auto en riep: „Ik word ontvoerd". Hij trachtte te ontvluch ten, maar een der Russen sloeg hem met een revolver op het hoofd. Het voorval werd gezien door een Oostenrijkse chauffeur, die zijn vrachtauto dwars op het rij vlak zet te teneinde de weg af te snijden. Twintig ongewapende mannen van de Britse militaire politie, die van een mars terugkwamen, vormden, daarop een cordon om de'jeep, ten einde de Sowj et-Russische militairen, onder wie zich een kolonel bevond, voor de Oostenrijkers te bescher men. Verschillende Weense auto's werden door de bestuurders om de jeep opgesteld. Een chauffeur kroop onder de auto's door en sneed de banden van de jeep stuk. De Britse politiemannen bevrijd den de Oostenrijker, dr. Karl Son- dermann, wie de Russen de broek uitgetrokken hadden om ontvluchten te voorkomen. Hij werd met ernstige hoofdwonden naar het ziekenhuis 'overgebracht. Toen de gewapende Britse soldaten verschenen trokken de Sowj et-Rus sen zich terug. Dr. Sondermann verklaarde latei- tegenover Britse autoriteiten, dat hij op de terugtocht van een zakenreis naar Duitsland door Sowjet-soldaten te Enns op de grens van de Ameri kaans en Sowjet-Russische zones van Oostenrijk uit de trein werd gehaald. Zij hielden hem te Sankt Vapentin, juist binnen de Sowjet-zóne, gevan gen, waar zij hem gedurende een week ondervroegen en hem dag en nacht sloegen, aldus dr. Sondermann. Zij beschuldigden hem van spionnage voor de Amerikanen. Vandaag werd hem verteld, dat hij naar het Sowjet- hoofdkwartier té Baden zou worden overgebracht. Hij besloot toen te trachten op de weg door Wenen te ontsnappen. KEVELAAR. De beide laatste Zondagen waren buiten de Duitse processies uit het Rijnland zeker tien Nederlandse pro cessies te Kevelaar aanwezig met ge middeld 300 tot 400 processiegangers uit Amsterdam*. Nijmegen, Zeeland en het Maas en Waalse. GEEN OOST-DUITSE REGERING IN NABIJE TOEKOMST? In welingelichte geallieerde en Duitse kringen te Berlijn acht men geen tekenen aanezig, dat er bin nenkort in de Sowjet-zóne een riva liserende Duitse regering zal worden ingeheid. Ofschoon Oost-Duitse partijlei ders onlangs in bedekte termen heb ben geduid op de instelling van een dergelijke regering als antwoord op de vorming van een Duitse regering te Bonn, hebben zij geen datum ge noemd en niets gezegd, dat .er op zou kunnen wijzen, dat men reeds tot de instelling van een Oost-Duit se regering heeft besloten. In Duitse kringen, die-in nauw con tact zeggen te staan met het Sowjet- Russische militaire bestuur, ver klaart men, dat de Russen nog geen besluit hebben genomen. Meer dan honderd duizend bunder bos vernield Ofschoon de prefect van het depar tement Gironne gisteren aan Reuter meedeelde, dat tot dusver ongeveer 230 personen als gevolg van de bos branden zijn omgekomen, kon de Franse onderminister van binnen landse zaken Marcellin geen ander cijfer noemen dan het officiële, dat van 78 doden spreekt. Van officiële zijde is thans meege deeld, dat men de toestand in de de partementen des Lands en Gironde geheel meester is. Ook in de Ooste lijke Pyreneeën heeft men de groot ste branden weten te bedwingen. Gisteren breidde een nieuwe bos brand bij Cazalis zich nog snel uit; ook nam de brand bij Saucats ern stiger vormen aan. Te Cestas aange komen vluchtelingen spraken van een brand, die zich verplaatste met de snelheid van een galopperend paard. 10.000 militairen zijn bij de be strijding van de branden ingescha keld en tien brandweerlieden uit het Engelse graafschap Kent zijn giste ren te Duinkerken aangekomen om de Fransen bij het blussmgswerk te helpen. Er zijn nog geen officiële cijfers over de schade beschikbaar, doch het Parijse avondblad „France Soir" weet te melden, dat 130.000 ha. van de 960.000 ha. bosgrond door de recen te branden zijn vernietigd. De Franse politie heeft gisteren in het feironde-departement opnieuw een brandstichter aangehouden. De arrestant heeft de bosbrand gesticht, die ehige dagen geleden in de omge ving van de plaats Beychac heeft ge woed. NIEUWE VIJFLING. Een Afrikaanse vrouw in Zuid- Tanganyika heeft het leven ge schonken aan een vijfling. De beval ling had drie weken geleden plaats en moeder en kinderen vijf jon gens maken het weL Het te Bandjesmasin verschijnen de blad „Suara Kalimantan" zegt uit betrouwbare bron te hebben verno men, dat Vrijdag j.l. 22 politieman nen onder wie dé commandant van het hoofdposthuis te Gambut in het Bandjesmasinse zijn verdwenen, ter wijl omstreeks dezelfde tijd 8 poli tieagenten v^n de post Pesidari ten Zuid-Oosten van Bandjermasin even eens gedeserteerd zijn, allen met medeneming van de bewapening, waaronder automatische wapens en handgranaten. Guerillastrijdkrachten hebben Zon dagochtend een politiepost, vijf km. van Bandjermasin, aangevallen. Hierbij verloren drie burgers het le ven. Geen van de vechtende partijen werd hierbij gedood Voor het eerst hebben de guerilla strijdkrachten Zaterdag ook overdag aanvallen uitgevoerd op Kandangan (Hulu Sungei) De aanval was ge richt op militaire en politiekampe- menten buiten de stad, terwijl ook in de omgeving van de stad ge vochten werd, waarbij politieposten werden aangevallen Hierbij sneu velden twee van de aanvallers DE STAKING IN FINLAND. De Finse sociaal-democratische premier, Fagerholm, heeft de huidi ge staking in Finland „de grootste en best georganiseerde communistische aanval op de Finse gemeenschap" genoemd. De staking zou echter mis lukken, omdat het Finse volk wist, dat succes de onmiddellijke vernie ling zou betekenen van alles wat op economisch en politiek gebied be reikt was. De sociaal-democratische arbeiders en de leiders van het ver bond van visverenigingen hadden zich met vasmoudendheid tegen de staking verzet, een vasthoudend heid, die veel belovend voor de toe komst was: de meerderheid der vak verenigingen had zich aan de zijde der regering geschaard en de kleine meningsverschillen waren ter zijde gelegd. Natuurlijk wensten de sociaal-de mocratische arbeiders ook loons verhoging, zo vervolgde de premier, doch zij zagen in dat staken op het huidige tijdstip niet de juiste metho de was om zulks te bereiken. De belangrijkste zaak was werk loosheid in de komende winter te voorkomen. Een algemene loonsver hoging, niet gerechtvaardigd door een stijging van de kosten van het levensonderhoud, zou werkloosheid in de winter ten gevolge hebben. £m kaAAe.itje. De hoop is onze vreugde, die nie mand ons ontnemen kan. Zij is de ware vrede, die niemand ons kan ont roven. „Weest blijde in de hoop". (Rom. 12,12).

Leidse Courant | 1949 | | pagina 1