Zware bosbrand in Zuid-Frankrijk eist 100 doden Directeur: C. M. VAN HAMERSVELD. Hoofdredacteur: TH. WIL MER. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" MAANDAG 22 AUGUSTUS 1949 40ste JAARGANG No. Grote bosbranden in Frankrijk Bur. Papengracht 32, Telei. 20015, Adm. en Advert. 20826, Abonn. 20935 - Abonnementsprijs 10.32 p. w., 11.40 p. mnd-, 14.15 p kwart. Franco p. p. 14.90 - Advert.: A5 et. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 Duizenden hectaren bos door vuur vernield HE JET FRANSE MINISTERIE van Binnenlandse Zaken heeft Zondag avond een communiqué uitgegeven, waarin gezegd wordt, dat 53 burgers en 20 militairen het leven gelaten hebben tengevolge van de reusachtige bosbranden, die dagenlang rondom Bordeaux woedden. Men schat, dat het aantal doden tot 100 zal sty gen. Duizenden hectaren bos zijn afgebrand. Toen de branden slechts enkele kilometers van Bordeaux verwijderd waren, luwde Zondag de wind en Zondagavond werd verklaard, dat de vlammen bijna overal onder controle waren. Door de branden die voor dien door de krachtige wind werden aangewakkerd, zijn duizenden hec taren bos verwoest en duizenden per sonen geruïneerd. In dorpen ten Zuiden en Zuid- Westen van Bordeaux werden ge meentehuizen in lijkenkamers ver anderd, waar de bewoners binnen kwamen om vermisten te identifice ren. Het merendeel der slachtoffers kwam om bij pogingen om de vlam menzeeën te stuiten. Het dorp Ces tas werd, dank zij versterking van de brandweer voor vernietiging be hoed. De vlammen waren de plaats reeds tot minder dan 200 meter af stand genaderd. In dit dorpje alleen vielen 38 slachtoffers. Enkele duizenden brandweerlie den, militairen en vrijwilligers zijn drie dagen bezig geweest met de be strijding van de branden. Honderden leden van het Rode Kruis en hulp ploegen zochten Zondag de gebla kerde gebieden af naar slachtoffers, merendeels brandweerlieden, die door de snelheid waarmede de vlam men zich verspreidden verrast wer den en geïsoleerd of door de zware rookontwikkeling werden bedwelmd of verstikt. In het kreupelhout Vier invloedrijke Amerikaanse se natoren volgens A.F.P. zijn het de republikenen Bridges, Knowland en Wherry en de democraat Mc Warren hebben heden te Washington on middellijke Amerikaanse hulpver lening aan de Chinesche regering geëist om er toe bij te dragen, dat „het meester-plan der Sow jet-Russi sche veroveringen in Azië" verder verijdeld wordt. Het Witboek over China noemden zij „een goedpraten van een wens- politiek, waarbij niets gedaan werd". Dreigende Russische nota ,,De dag is niet ver meer zegt Anna Pauker In een nieuwe nota aan de Joego slavische regering eist de Russische regering verantwoording voor de „onmenselijke gevangenschap en martelingen, die gearresteerde Sov jet-burgers in Zuid-Slavië moeten ondergaan." Hieraan wordt het ul timatum toegevoegd: „Wanneer geen voldoening wordt gegeven dan zal de Russische reg»ring naar doeltref fender maatregelen grijpen om de ze Russische burgers te beschermen en de aanmatigende Zuidslavische leiders tot orde te roepen." Tot de aan Moskou trouw gebleven com munisten in Zuid-Slavië wordt de oproep gericht tegen Tito te velde te trekken, wanneer de maarschalk en zijn aanhang zich niet openlijk aan het Kremlin onderwerpen. De Roemeense minister van Bui tenlandse Zaken, Anna Pauker, zegt in een artikel in de geünifieer- de pers van Roemenië: „Het heeft nu lang genoeg ge duurd. De dag is niet ver meer, dat de bandieten van Tito rekenschap zullen moet enafleggen. Zij zullen niet lang meer ongestraft hun be drijf kunnen uitoefenen." In gelijke bewoordingen zeggen Moskou en Boekarest dat aan de fascistische terreur in Zuid-Slavië een einde moet komen." Door Moskou wordt aan de laat ste nota van de Russische regering grote ruchtbaarheid gegeven. Maarschalk Tito op zijn beurt be schuldigt Rusland in een nota aan Moskou ervan, dat het zich schul dig heeft gemaakt aan achterbakse besprekingen over de toekomst van Oostenrijks grondgebied. De nota vormt het antwoord op een Russi- che nota, waarin Zuid-Slavië werd genoemd „een vijand en tegenstan der van de Sovjet-Unie." Borda over Sowjet-Nota „Borba", het officiële blad van'de Joego-Slavische communistische partij, schrijft, dat de beide laatste Sowjet-nota's karakteristiek zijn voor de behandeling van kleine so cialistische landen door de Sow jet- Unie. De nota's gaan zich te buiten aan scheldwoorrden, beledigingen en bedreigingen, aldus het blad, dat opmerkt, dat „dergelijke woorden (waarin de nota's zijn vervat) nog nooit door de Sowjet-Unie zijn ge bruikt, zelfs niet in haar betrekkin gen met fascistische landen". De Franse conservatieve „Figa ro" schrijft: „De brug tussen Mos kou en Belgrado is thans afgebroken en Moskou kan zijn taktiek nu niet meer veranderen. Moskou loert op het geringste incident en zal geen gelegenheid voorbij laten gaan om de regering te Belgrado aan te val len. Het is nog steeds een nota- ooiflog doch de oproep aan de Kom- inform-aanhangers in Joego-Slavië, bij wie de Russische nota duidelijk op actie aandringt, schijnt er op te wijzen dat het stadium van psycho logische voorbereiding ten einde loopt." smeult het vuur nog op enkele plaat- •n. - r Het door de branden geteisterde gebied, waar slachtoffers zijn geval len, ligt van 12 tot 40 km. ten Zui den en Zuid-Westen van Bordeaux in een streek van wijngaarden, hei develden en dennebossen. De wijn streken van Barsac en Sauternes, bekend om haar witte wijnen, bleven gespaard. - De branden in de omgeving van Bordeaux zijn de laatste in een reeks van branden, die in vele streken van Zuid-West Frankrijk de afgelopen twee maanden omvangrijke verwoes tingen aanrichtten. Volgens het Franse ministerie binnenlandse zaken zijn alle branden in het departement Gironde thans on der controle. Een brand, die Zondag in het bos van Bussac waar de vori ge week op het vliegveld een muni tiedepot in de lucht vloog, oplaaide, werd na vijf uur bedwongen. 30 H.A. dennebos ging in vlammen op. Een vonk uit een locomotief veroorzaak te een brand in de buurt van Mus- sidan in het departement Dordogne, waardoor 40 H.A. bos en gewassen te velde verwoest werden. Een correspondent van Reuter, die een tocht maakte langs de weg van Bordeaux naar Bayonne, vroeger een bosrijke streek, zag tot zover het oog reikte slechts een troosteloze vlakte. Bij het dorpje Le Puy lagen 31 ver koolde lichamen, waaronder die van twee of drie kinderen bij elkaar op de plaats waar zij door het vuur of de rook werden verrast of verstikt. Het platgebrande bosland zal de eerste zes a zeven jaar ongeschikt zijn voor herbeplanting. enkele dorpsgemeentehuizen zijn chapelles ardentes ingericht. Onderzoekingen hebben thans uit gewezen, dat de grote bosbranden voornamelijk zijn aangesticht door een brand in een houthut, die door twee houtzagers per ongeluk in lich ter laaien gezet werd. A.F.P. meldt, dat gendarmes te Saignes (Cantal) een 19-jarige brand stichter hebben aangehouden, die bekende sedert April j.l. elf branden te hebben veroorzaakt. Hij werd aangehouden toen hij een bos nabij de gemeente Antignac wilde aanste ken. In de loop van de nacht van Zon dag op Maandag zijn in het hoofd kwartier van kolonel Maruelle, die het bevel voert over de soldaten, die de bosbranden moeten bekampen, definitieve plannen opgesteld voor de opsporingsoperaties, die heden ochtend vroeg zijn begonnen, met de medewerking van tienduizend solda ten, voorzien van vrachtauto's, jeeps en tanks. Zij zullen in de gehele streek de slachtoffers trachten op +e sporen en de laatste brandhaarden te doven. De minister van Landverdediging, Ramadier, zal de operaties bijwonen. UIT DE RUSSISCHE SECTOR VAN BERLIJN Gisterochtend stond op het Uni versiteitsgebouw in de Russische sector van Berlijn een grote rode vlag met een opschrift in het Rus sisch, dat vrijlating van de Duit sers uit de concentratiekampen in de Russische zone en terugzending van krijgsgevangenen uit Rusland vroeg. Pas in de namiddag werd de vlag door politie weggehaald. Dr Rainer Hildebrand, leider van de groep „actie tegen onmenselijk heid" in Berlijn vertelde aan Reu ter dat leden van zijn groep de vlag hadden aangebracht en het strijdte- ken „F" van „vrijheid" op een aan tal communistische gebouwen had den geschilderd. Wij hebben de vlag zelfs gefotografeerd en de Rus sische soldaten gadegeslagen, die het opschrift stonden te lezen," aldus dr Hildebrand. „De meesten glim lachten en liepen.door. Het duurde blijkbaar uren alvorens een van hen het aan zijn meerderen rapporteer de." FRANSE MINISTER OVER DUITSLAND. Robert Schuman, de Franse minis ter van Buitenlandse Zaken heeft gis teren over de Duitsers verklaard, dat „wij hen zeer graag willen ver geven en zelfs alles willen vergeten, als zij zich in de toekomst aan vreed zame wetten willen onderwerpen". Wij zullen de Duitsers daartoe op recht de gelegenheid geven, zo zei- de hij, maar wij zullen vorzichtig blijven en ons niet opnieuw laten misleiden. Schuman zeide dit in een plech tigheid, waarbij hij het' oorlogskruis verleende aan het zwaar door de oorlog geschonden Lotharingse dorp Hottviller. Trgve Lie schat de kosten van de UNO in 1950, het vijfde jaar,van baar bestaan, op 44.314.398 dollar. Hij dringt er in een rapport op aan, het aantal officiële bijeenkom sten tot een minimum te beperken. De kosten moeten nog niet meer gaan stijgen. De secretaris-generaal stelt voor, het aantal leden van de staf te ver minderen met 195 tot een totaal van 3912 voor alle bureaux van de UNO (in 1949 3717). De Engelse mijnliftarbeiders, die voor het steenkooltransport in de mijnen zorgen, hebben besloten „tot het bittere einde" in staking te gaan, cm hogere lonen te krijgen. Zij heb ben niet de steun van de vakbewe ging- Deze staking zal Engeland ver moedelijk komen te staan op een ver lies van 500.000 ton steenkolen per week. In Yorkshire zijn 22 van de 30 mij nen, die anders Zaterdags plegen door te werken, reeds stilgelegd. In Lancaster gaan heden de mijmift- machnisten van driekwart der mij nen in staking. Ongeveer 50 pet. van de treinen op de grote lijnen, 10 pet. aer locaal- treinen, en een tiental van de 40 ex- cursietreinen, zijn uit de dienst ge nomen wegens de Zondagsstaking van de Engelse stokers en machinisten van sommige locomotievendepots. Een woordvoerder van de spoor wegdirectie verklaarde, dat 7 depots min of meer bij de staking zijn be trokken, in deze depots hebben 130 van de 806 stokers en machinisten zich Zondag tussen middernacht en 16 uur aangemeld. De staking is uitgeroepen als ant woord op de maatregelen, die de spoorwegdirectie heeft genomen te gen een locomotief bemanning, die een dienst, waarbij een nacht van van huis moesten doorbrengen, had den geweigerd. Een woordvoerder der Finse rege ring verklaarde Zondag, dat de golf van door communisten georganiseer de stakingen in Finland aan het ver lopen was. De regering ontving ieder uur berichten, dat meer stakers het werk hervatten. Het communistische stakingsco mité maakte bekend, dat de stakin gen werden voortgezet en „de strijd om brood verder zal gaan". Het meerendeel der havenarbei ders was Zondag nog in staking en slechts drie van de 23 Finse havens waren in bedrijf. In totaal zijn 22 communisten ge arresteerd. Zij worden er van be- schuldigr een vuurgevecht, dat zich de vorige week tussen politie en sta kers voordeed, te hebben uitgelokt. De delegatie protesteerde tegen het in beslagnemen van communistische archieven. In de meeste steden hebben de bakkers het werk hervat. Republiekeinen protesteren tegen Nederlandse publicaties De Republikeinse delegatie te Ba tavia heeft uitgegeven een commu niqué over de uitvoering van de or der tot staking van de vijandelijkhe den. Daarin wordt gezegd, dat de Republikeinse delegatie bij de Cen trale gemengde commissie zal protes teren tegen het feit, dat de Nederlan ders een aanvang maakten met publi caties, die in strijd zijn met hetgeen in de handleiding tot uitvoering van de overeenkomst is vastgelegd." Tenslotte wordt gezegd, dat het zeer wel aan te nemen is, dat in een gebied ter grootte van Frankrijk, waarin twee legers zijn dooreenge- mengd, zonder demarcatielijn, in een zo kort tijdsverloop niet alle inciden ten kunnen worden vermeden. In het algemeen is er echter reden om te vertrouwen, dat indien beide par tijen met de nodige tact optreden, het bevel staakt de vijandelijkheden op Java, Sumatra en Borneo volledig kan worden uitgevoerd en nageko men. Een protest vergadering van „Rijkseenheid" Tijdens een bijeenkomst van het „Nationaal comité handhaving Rijks eenheid" in den Haag verklaarde een der zeven sprekers, prof. dr. C. Ger- retson, dat het grootste deel van de Christelijk Historische Kamerleden zich niet langer achter de regerings- politiek inzake Indonesië schaart. Volgens deze spreker heeft de over grote meerderheid dezer fracties het vertrouwen in de regering opge zegd. Tijdens het geheime comité- generaal. Dit is tot uiting gebracht tijdens het laatste Indonesië-debat in de Tweede Kamer door het Ka merlid van de Wetering. Professor Gerretson verklaarde, dat alle vijf Christelijk Historische Eerste Kamer leden het vertrouwen hebben opge zegd en vijf van de negen Tweede Kamerleden. Hij noemde de C.-H. Tweede Kamerleden Tj. Krol. mr. H. K. J. Beernink, mr. W. F. E. ba ron van der Feltz, J. de Ruiter en mr. J. J. R. Schmall. Tien van de veertien Christelijk Historische leden der Eerste en Tweede Kamer staan dus niet langer achter de regerings- politiek, zo riep hij uit. Aangezien beslissingen van de Ronde Tafel Conferentie door een meerderheid van tweederde moet worden goed gekeurd betekent dit, dat het aantal stemmen der oppositie in de Twee de Kamer tot minstens dertig van de honderd is gestegen. De protestvergadering van rijks eenheid werd gehouden in de grote zaal en in de tuin van de Dierentuin. Volgens het aantal verkochte kaar ten waren meer dan zesduizend per- ring voorkomen worden sonen aanwezig. Het presidium be-1 telegram. Het gebeente van de H. Petrus Volgens de New York Times is te Rome het gebeente van de heilige Petrus gevonden, nog geen zes me ter onder de vloer van de Sint Pieter. De archaeologen, die de opgraving leiden, hebben een eed van geheim houding afgelegd, aldus het blad, doch ondanks dat zou uit verklarin gen van verschillende andere perso nen in het Vaticaan voldoende blij ken, dat men aanneemt het gebeen te van Stnt Petrus gevonden te heb ben in het „hypogeum", de onder grondse ruimte, waar het volgens de traditie begraven zou zyn. Deze crypte is twee jaar gleden blootgelegd. Het gebeente bevindt zich in een urn, die onder direct toe zicht staat van Paus Pius XII zelf, in de particuliere kapel naast zijn studeervertrek, aldus wordt in Vati caanse kringen gezegd. De ontdekking zou gedaan zijn door prof. Enrico Josi van het Pau selijk Instituut voor Christelijke Ar cheologie, als lid van de door Paus Pius XII benoemde commissie voor de coördinering van archeologische onderzoekingen in de Vaticaanse ka- takomben. Geheimhouding zou in acht geno men worden omdat de Paus, alvo rens een officiële verklaring af te leggen, onomstotelijke bewijzen ver zameld wil zien, omtrent de authen ticiteit van de vondst. rustte bij de oud-minister-president I prof. mr. P. S. Gerbrandy. Sprekende over de Ronde Tafel conferentie zei professor Gerbrandy de Indonesische volkeren zeker hun vrijheid te willen schenken, maar bij een nieuw beleid mag geen voet aan personen als Hatta en Soekamo worden gegeven, aldus deze spreker. Terwijl men in Nederland uitstap jes en feesten ter gelegenheid van de Haagse conferentie arrangeert, al dus oud-minister Weiter, heerst op Java en Sumatra de grote vrees, dat met onze vlag het schild van orde, recht en veiligheid zal worden neer gehaald. De Ver. Staten en Engeland, aldus deze spreker, hebben ons nationalis me gekwetst en gehoond. Vervolgens nam generaal b. d. Winkelman het woord. Hij noemde het regeringsbeleid sedert 1945 dictatoriaal als men buiten het par lement om handelde, slap als het ging om andere mogendheden naar de ogen te kijken. Generaal Winkel man hekelde de invloed van de poli tieke partijbesturen op de regering en noemde onze houding tegenover de Republiek verachtelijk. Hij ver klaarde schuldig de Partij van de Arbeid, de Katholieke Volkspartij, de besturen van de Hist. Unie en Volkspartij voor Vrijheid en Demo cratie. Admiraal Helfrich tekende plech tig protest aan tegen de handelwijze en het beleid van kabinetten en bondgenoten. Als de grote broeders ons willen terugbrengen tot de zwakste stee in Europa, aldus de heer Helfrich, iaat ze het dan eerlijk zeggen, dan weten wij waar we als Nederlanders aan toe zijn. Als bevel hebber in Indië heb ik van die ver antwoordelijke post vier brieven, die mijn standpunt behelsden, aan de Nederlandse regering gestuurd, zo vervolgde hij. Maar zij bleven onbe antwoord, zelfs een bewijs van ont vangst was te veel. Tenslotte spraken nog dr. Meyer Ranneft, lid van de Raad van State en dr. Feuilletau de Bruyn, oud-lid van de Volksraad. Prof. Gerbrandy besloot deze bij eenkomst, waarin de spreker her haaldelijk werd onderbroken met applaus en toejuichingen, met het voorlezen van een telegram van liefde, trouw en aanhankelijkheid det aanwezigen aan de Koningin. Voorts werd een telegram tot de re gering gericht, waarin de vergade ring haar bezorgdheid uitspreekt, dat de grondwet opnieuw zal wor den geschonden, nadat het volk in 1948 deze als grondslag voor het staatsbestel heeft aanvaard. In het telegram wordt met name betreurd, dat dit kabinet de R.T.C. organiseert met het opzet de souvereiniteit over te dragen, hetgeen een smadelijk in de steek laten van Indonesië be tekent. Ook wordt in deze telegrafische boodschap een beroep gedaan op de leden van het kabinet om, indach tig de eed op de grondwet, op het laatste moment een eind te maken aan de bijna hopeloze toestand in het koninkrijk door verandering van beleid. Hierdoor zal ontredde- aldus dit Benoemingen in bisdom Haarlem JONGEMAN .OP KLAARLICHTE DAG DOOR GANGSTERS OVER VALLEN Bandieten sloegen hem in Voorburg van de fiets.... voor zes boterham men Vele Voorburgers zijn op de Prin ses Mariannelaan getuige geweest van een wel zeer brutale roofoverval op de 16-jarige Wim v. d. Kley uit de Vondelstraat 4, Wim is bediende van de industriële onderneming van Bras kamp in het Westeinde. Om ongeveer kwart over elf had Wim het kantoor van de Rotterdamse Bank in de He renstraat te Rijswijk verlaten met f 20000. Hij fietste er rechtstreeks mee in de richting van het Westeinde. Even voorbij „Effatha" echter op de Prinses Mariannelaan, kwam er een man een Indisch type naast hem fietsen. Eerst dacht Wim, dat de fiet ser hem wilde passeren. Plotseling reed een auto hen achterop en sneed het tweetal de pas af, door vlak langs de stoeprand te rijden. De kerel, die naast de 'bediende was komen fietsen greep de jongen toen in de nek en wierp hem op straat. Vlug als een aa] griste hij de tas van de bagagedrager af. De bandiet liet zijn eigen fiets lig gen, sprong in de auto, waarin twee mannen zaten en verdween met deze wagen vermoedelijk een Dodge met grote snelheid door de Heeswijk straat. Onmiddellijk kwamen tal van mensen toesnellen, die de overval ge zien hadden. Wim had zich niet be zeerd, doch was wel versuft over het gebeurde. Hij zat op de stoep eerst verdwaasd naar de twee fietsen te kij ken en kwam toen langzaam op ver haal. Inmiddels was ook de Voor- burgse politie gearriveerd. Het pikan te van dit verhaal is, dat de drie ro vers als enig profijt van hun overval elk twee boterhammen met appel konden eten, want Wim had zijn geld niet in de tas, doch in zijn borstzak. „De ene kerel zal zijn ontslag wel krijgen van de anderen", zei Wim, „want voor zes sneetjes brood laat je geen fiets achter". Verschillende tuigen hadden het nummer van de wagen genoteerd, doch uiteraard bleek dit vals te zijn. De politie heeft uitge breide maatregelen genomen, om de gangsters op te sporen. EEN DODE, DRIE GEWONDEN BIJ AUTO-BOTSING De chauffeur van een personen auto, welke van Amsterdam naar Haarlem reed, merkte bij het pas seren van twee vrachtauto's, dat zijn wagen „trok". Op het vermoe den een lekke band te hebben ge kregen, parkeerde de bestuurder zijn wagen aan de rechterzijde van de Haarlemmerweg. De twee vracht auto's, welke hij had ingehaald pas seerden hem enkele ogenblikken la ter tegelijk. Daardoor kwam het, dat een van de auto's geheel links van de weg reed. Uit de richting Haarlem naderde met grote snelheid een Belgische auto, welke de vrachtwagen ramde op het punt van de chassisbalk. Het voertuig werd hierdoor geheel open gereten, en de chauffeur van de Bel gische wagen kwam om het leven. Drie vrouwelijke inzittenden o.w. de vrouw van de bestuurder werden zeer ernstig gewond. De vrachtwa gen liep eveneens zware schade op, maar de chauffeur kwam er zonder kleerscheuren af. BAKFIETS MET ACHT KINDEREN TE WATER Vrijdagmiddag even over vijven reed een 15-jarige besteljongen over de Sloterkade te Amsterdam met in zijn bakfiets acht kinderen van vier tot en met negen jaar. Hoe het ongeval precies geschiedde, is nog niet komen vast te staan, doch op een gegeven ogenblik botste hij te gen een voor hem uit fietsende jon gen, verloor de macht over het stuur en schoot in de richting van het water. Zelf kon hij nog net bij tijds van het rijwiel springen, doch de bakfiets; met de acht kinderen, reed de Schinkel in. Ook de jongen, die aangereden was, kwam in het water terecht. Door voorbijgangers konden allen worden gered. £m koJiheflje. „Het doel van het leven is niet: te leven, maar te sterven". Claudel. Pastoor te Haarlem (O. L. Vr. Ro zenkrans), de weleerw. heer J. N. A. Beenakker; te Voorburg (O.L.Vr. Hemelvaart), de weleerw. heer H. F. Coppens; te De Rijp, de weleerw. heer C. P. M. Holtkamp, die leraar was aan het Klein-Seminarie „Ha- geveld" te Heemstede. Tot leraar aan het Seminarie „Ha- geveld" te Heemstede, de weleerw. heer S. H. J. van der Meer. Tot assistent te Wognum, de wel eerw. heer G. Luken, die assistent was te Bergen (St. Antonius Pensio naat). Tot leraar aan het Seminarie „Ha- geveld" te Heemstede, de weleerw. heer Th. J. Kramer. Tot kapelaan te Westerblokker, de weleerw. heer P. C. M. Mussert. (Neom.). Tot rector te Voorhout (St. Gerar- dus Maj. Stichting), de weleerw. heer G. P. Regeer. Tot kapelaan te Amsterdam (O.L.Vr. Kon. des Vredes) de weleerw. heer J. Metzelaar. Tot kapelaan te 's-Gravenhage (H. Gerardus Majella) de weleerw. heer W. A. Nicolaas. Tot kapelaan te Rotterdam (H. Fa milie) de weleerw. heer J. v. d. Boo- gerd. Tot kapelaan te 's-Gravenhage (H. Teresia v. h .K. J.) <de weleerw. heer W. J. A. Mulder. Tot kapelaan te Leiden (O.L.Vr. Hem.) de weleerw. heer H. v. d. Hey- den. Tot kapelaan te Schiedam (L. Li- duina) de weleerw heer C. A. Water- vis. Tot kapelaan te Loosduinen de weleerw. heer J. P. Knook. Tot kapelaan te Bodegraven de weleerw. heer A. W. de Greef. Tot kapelaan te Warmond de wel eerw. heer A. G. W. Nijs (Neom.). Tot rector „St. Mariagesticht", Schiefbaan HoviusGroenestein, te Den Haag, de weleerw. heer F. H. Heemskerk. Vervolgens tot kapelaan te Haar lem (H.H. Elisabeth en Barbara) de weleerw. heer J. H. M. van Ingen. Tot kapelaan te Rotterdam (H. Te resia v .h. K. J.) de weleerw. heer J. G. v .d. Kleij. Tot kapelaan te Heemskerk de weleerw. heer P. J. Barcndse. Tot kapelaan te Hoofddorp de wel eerw. heer C. Nieuwenhuizen (Neom.). Tot kapelaan te Purmerend, de de weleerw. heer Th. G. Rosier. Tot kapelaan te Wateringen, de weleerw. heer C. Vlaar. Tot kapelaan te Volendam de wel eerw. heer J. A. L. Laurent. Tot kapelaan te Overveen, de wel eerw. heer K. J. M. Tervoren, die kapelaan was te 't Kalf. Tot kapelaan te s'-Gravenhage (H. Ger. Majella), de weleerw. Heer G. F. de Beer, die leraar was aan het R.K. Meisjes-Lyceum, Reinier Vin- keleskade. Amsterdam. Tot kapelaan te Amsterdam (O.L. Vr. Rozenkrans) de weleerw. heer H. W. J. Verbeek. Tot kapelaan te Rotterdam (H. Ant. Abt.) de weleerw. heer S. N. Peere boom. Tot kapelaan te Amsterdam (H.H. Nic. en Barb.) de weleerw. heer S. J. M. Broersen. Tot kapelaan te Rotterdam (H. Hildeg.) de weleerw. heer P. W. A. Hillebrand. Tot kapelaan te Haarlem (H.H. Elis. en Barb.) de weleerw. heer Th. J. Steenland. Tot kapelaan te Amsterdam (Be gijnhof) de weleerw. zeergel. heer dr. M. J. de Jong. Tot kapelaan te Amsterdam: (H.H. Mart. v. Gorcum) de weleerw. heer H. C. Roozenburg. Tot kapelaan te Haarlem (H. Jo seph) de weleerw. heer W. J. De- kleermaeker. Tot kapelaan te 's-Gravenhage (H. Liduina) de weleerw. heer J. S. W. Groenen. Tot kapelaan te 's-Gravenhage (H. Teresia v. h. K. J.) de weleerw. heer P. B. Bottelier. Tot kapelaan te Rotterdam (H. Ni colaas) de weleerw. heer C. H. Vrie- sekoop. Tot kapelaan te Alphen de wel eerw. heer E. A. S. Duym. Tot kapelaan te Amstelveen de weleerw. heer J. P. Seysener. Tot kapelaan te Waddinxveen de weleerw. heer J. W. Bergen (Neo mist). Vervolgens heeft de Bisschop aan de weleerw. heer C. A. Rijk, thans kapelaan te 't Veld, opdracht gegeven zijn studie in de theologie te Rome voort te zetten. en benoemd tot kapelaan te 't Veld, de weleerw. heer N. P. Landsman (Neomist). Ook heeft, de weleerw. heer A. P. F. Angevaare, leraar aan het Semi narie „Hageveld" te Heemstede, op dracht gekregen, zijn studie in het Nederland» aan de R.K. Universiteit te Nijmegen voort te zetten. Tenslotte is aan de weleerw. heer J. van 't Westeinde, thans student te Nijmegen, opdracht gegeven, zijn studie in de dogmatiek te Rome voort te zetten. Z.H.Exc. Mgr. J. P. Huibers heeft eervol ontslag verleend aan de zeer- eerw. heer J. de Vlieger, als pastoor van de parochie van O.L.Vr. Rozen krans te Haarlem. Pastoor de Vlieger zal zijn intrek nemen in Huize „St. Bavo", Kerk- laan, Heemstede.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 1