^Vjeijaaxt ONZE WEEK-P in Indonesië "~1 lesië I NIEUWS UIT DE RIJNSTREEK NIEUWS UIT DE OMGEVING Wilt U iets weten? ZATERDAG 20 AUGUSTUS 1949 DE LEID SE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 4 JOHAN VAN DER VOORT, Balistraat 2, Oegstgeest, viert op 21 Augustus zijn le Ind. ver jaardag in de omgeving van Sura baja. HENK Th. G. COLIJN, Zoeterwoude, geboren 21 Aug. 1926, viert zijn 2e verjaardag in de omgeving van Pa- lembang. J. P. VAN REISEN, Hoofdstraat 326, Sassenheim, viert 22 Aug. zijn eerste Ind. verjaar dag te Bandung. T. N. KEMPEN, Hoorn 121, Alphen a. d. Rijn, soldaat le kl. herdenkt 20 Aug. zijn 3e Ind. verjaardag te Surabaja. M. ROZIER, Javastraat 74, Leiden, viert 23 Augustus zijn le Ind. ver jaardag in de omgeving van Batavia. LEO VAN SCHIE, Heerenstraat 61, Voorhout, soldaat le kl. viert 23 Aug. zijn 3e Ind. verjaardag te Surabaja. (Foto's van in Indonesië verblijven de militairen kunnen bij de redactie worden ingestuurd tot uiterlijk een week voor de verjaardag. Foto's, welke later worden ingezonden wor den niet opgenomen). ALPHEN AAN DEN RIJN DE GOUDEN WELHELMINA- VERENIGING. Na afloop van de officiële receptie Donderdagavond in hotel „Centraal" werd door de bestuursleden met hun echtgenoten deelgenomen aan een maaltijd, waaraan mede aanzaten de loco-burgemeester, wethouder W. Brouwer met zijn echtgenote, de heer A. D. van Vliet, oud-bestuurslid en tent-commandant" van de ,W.V.. als mede de heer C. A. Nagtegaal uit Leiden, de enige overevende op richter van de W.V. in 1899. Tijdens deze maaltijd werd door de heer M. Karsemeijer, mede namens de ande- ïe bestuursleden, aan de voorzitter, - de heer W. A. Lam een gedenkbord aangeboden, vervaardigd in het ate lier „Eurekavan de be:i J. P. Vro lijk te Alphen aan den Rijn, vermel dende de jaartallen 1899- 1949, waar tussen het vignet van le W. V. is uit gebeeld. Aan H.K.H. Prinses Wilhelmina werd een telegram verzonden, waar in trouw werd betuigd aan Vorsten huis en Vaderland. De eerste feestdag van het gouden jubileum der W.V. werd'om twee uur nam. ingezet met een uur gratis draaien voor kinderen van alle op het terrein aanwezige attracties. Het feestterrein is zeer gezellig. De Oosterse Tovertuin was aan trekkelijk en jle balletten, welke werden uitgevoerd door leden van het Alphens Revue- en Operettege zelschap, konden de toeschouwers wei bekoren. Het is echter wel ge wenst, dat men niet langer dan on geveer 10 minuten blijft kijken, ten einde ook anderen de gelegenheid te bieden wat meer naar voren te ko men. De balletten zijn hetzelfde en de tuin heeft men ook wel in enkele Kion's gezelschap, die op een hoogte van 20 meter in de lucht op een vin ger-dikke draad nooit eero.er geziene luchtsensatie vertoonden, dwongen ieders bewondering af. „Crescendo" musiceerde in de tent od het terrein, doch vermocht ha3r tónen niet ver over het veid doen gol ven, vanwege het kenmerkende van een Lunapark, de aan alle kanten weerklinkende muziek van draai molens, schommels en andere ver- bakelijkheden, alsmede de doorheen klinkende bellen en aanprijzingen van ieders waar en tent en stand. Niettemin kon men nabij de muziek tent op een hosvlonder een gezellige ronde-dansje maken. De tweede en laatste Jag, Zater dag wordt besloten met een schitte rend vuurwerk, dat voor deze gele genheid met extra zorg is samenge steld en waarvoor we gaarne de aan dacht vragen. Aanrijdingen. De 22-jarige wiel rijder F. v. O. werd gisteren in de Wilhelminalaan door een tot nu toe onbekende autobestuurder aangere den, waarbij zijn rijwiel werd ver nield. De autobestuurder reed door. Het nummer van de wagen is bij de politie bekend, zodat de aanrijder ook wel spoedig zal zijn achterhaald. De heer H. v. d. L. werd gister avond op het kruispunt Pieter Doel manstraatJulianastraat door de autorijder H. dusdanig aangereden, dat zijn voorwiel geheel werd ver wrongen. Geboren: Elisabeth Marijke d. van Nicolaas Schipaanboord en Wil- lempje Munnik. Petronella Jacoba d. van Hubertus Johannes van der Zon en Geertruda Cornelia Olijerhoek. Rika Berbera d..van Jacob Stapper en Margaretha Cornelia van der Stok Ondertrouwd: Jan Kroon 31 j. te Leimuiden en Garendina Johanna de Bruin 22 j. Gehuwd: Heije Jacob Schaper 35 j. en Margaretha Vester 33 j. Johan nes Martinus van der Meer 19 j. en Maria Antonia Ekelschot 17 j. Jo hannes Adrianus Kleijs 32 j. te Rijs wijk Z.-H., en Maria Aloijsia Lau- rentia van Teeffelen 36 j. Overleden: Willem Johannes Don ker 4 j. z. van Barend Donker er Cornelia Laros. BOSKOOP Jubileum-optocht „Excelsior". Ter gelegenheid van het 50-jarig be staan van de muziekvereniging „Har monie Excelsior" op 13 September a.s. wil deze vereniging een grote op tocht organiseren, welke gehouden zal worden op Zaterdag 10 Sept. a.s- In verband hiermede waren de be sturen van alle plaatselijke vereni gingen uitgenodigd om Donderdag jl. ter vergadering te komen, tenein de de plannen nader te bespreken en uit te werken. Een twintigtal veren, had aan de uitnodiging gevolg gege ven, terwijl enkele bericht van ver hindering hadden gezonden, doch daarbij de toezegging van hun mede werking. Nadat de voorzitter van „Excelsior" had uiteengezet, dat de bedoeling was, dat ieder naar eigen idee een voorstelling maakt, zodat er dus een soort reclameoptocht zou ko- De plaats van het Oorlogsgedenkteken van Alkemade Niet te Nieuwe-Wetering Was eertijds door d^ commissie tot oprichting van een oorlogsge denkteken besloten, om voor Alke made een gedenkteken te plaatsen op de z.g. driesprong nabij Nieuwe- Wetering, zijnde ongeveer het cen trum der gemeente, thans is men reeds met dé werkzaamheden voor het fundament begonnen, maar op een geheel andere plaats n.l. in de tuin N.O- van het raadhuis te Roe lof arends veen. Wij zijn op informa tie uitgetogen bij het bestuur van deze commissie, waar ons een open hartig verslag gegeven werd van de oorzaken der plaats-verandering. Uitvoerig was dit punt in de laatste commissievergadering besproken. Deskundige rapporten hadden uit gemaakt, dat de driesprong te Nieu we Wetering, welke in eigendom is van de Provincie Zuid-Holland om verkeers-teohnische redenen hier voor zeer gevaarlijk was te beschou wen, en de Provincie derhalve haar goedkeuring niet kon verlenen. Ook de commissie was van mening, dat het zeer onverstandig en onverant woordelijk zou zijn tegen deze des kundige adviezen in te gaan en zal daarom naar een geschikt ander punt uitzien. Aanvankelijk werd ge dacht het monument te kunnen plaat- men, gaven een tiental verenigingen nog hun toezegging. De overigen moesten hierover hun medebestuur deren en/of leden nog spreken. Ge zien de geanimeerde besprekingen laat het zich echter aanzien, dat al len zullen medewerken, zodat Bos koop weer eens kan genieten van een fraaie algemene optocht. Tevens deelde de voorzitter nog mede, dat indien nodig meer muziekkorpsen de stoet, met hun vrolijke klanken zul len opluisteren en dat ook particu lieren van harte welkom zijn. Opga ve van deelneming vóór 1 Septem ber a.s. bij de secretaris C. van Ree, Zuidkade 300. Geboren: Johanna, d. van W. Loof en E. Sepers; Catharina Jaco ba, d. van J. H. van Oort en T. Al- phenaar. Ondertrouwd: Pieter Scheer, 24 j. en Johanna Aleida Maria Jansen, 25 j.; Jacob Stubbe, 29 j. en Dina Dirk je Johanna Koster, 27 j.; Marinus Voskuilen, 24 j. en Klazina Johanna van Klaveren, 22 jaar. Getrouwd: Gerardus Johannes van der Sluijs, 23 j. en Geertruida Ma ria Ramp, 18 j.; Jan Adrianus Hooft- man, 24 j. en Maria Groenestein, 22 jaar. Overleden: Maria Christina Catha rina Vermeulen, 66 j. echtg. van M. G. Stigter; Hendrik den Besten, 56 jaar. sen in het plantsoen bij het viaduct te Nieuwe Wetering, aan die zijde n.l. komende van Roelof arendsveen. Maar aangezien bouwplannen hier voor voor de naaste toekomst gereed zijn, kon dit punt ook bij de beeld houwer de heer P. Hillaars u}t Tege- len en de architect de heer W Burgh uit 's-Hertogenbosch, die de plaatsing verzorgt, geen genade vinden. Na dat de commissie wederom in verga dering bijeen gekomen was, werd dit punt nog eens uitvoerig bespro ken. Vele commissié-leden, ook die uit Roelof ar ends veen, achtten het plaatsen van het Oorlogsgedenkteken le Roelofarendsveen niet ideaal. Tenslotte kwam men echter toch, na -rijp beraad tot de conclusie, dat de tuin nabij het Radhuis de meest geëigende plaats was, omreden hier het openbare leven in Alkemade sa menstroomt, en, nu een andere op lossing niet kon worden gevonden, het meest in aanmerking komt. Al leen de heer Ant. v. d. Broek uit Nieuwe-Wetering kon zich met dit standpunt niet verenigen. In eerste instantie was de beslissing gevallen ten gunste van Nieuwe-Wetering en met een beetje goede wil zou dit volgens de heer v. d. Broek ook nu nog mogelijk zijn. Van alle kanten trachtte men de heer v. d. Broek te overtuigen, dat al het mogelijke ge daan was, om het monument op Nieuwe-Wetering geplaatst te krij gen, maar een geschikte plaats niet was te vinden. Tenslotte werd alge meen goedgekeurd om het monument nabij het Raadhuis te plaatsen, ech ter met de stem van de heer Ant. v. d. Broek als protest tegen. En zo zien wij, dat met voortvarendheid de eerste werkzaamheden reeds zijn begonnen, en aldus binnen enkele weken nabij het raadhuis het ge denkteken zal verrijzen. De onthulling is, behoudens on voorziene omstandigheden, bepaald op Dinsdag 6 September a.s. Het ge denkteken, dat voorstelt het verzet in.de voorbije oorlogsjaren, de on derdrukking die ons volk heeft ge kend, en de velen die hierbij ten of- mer zijn gevallen, wordt geplaatst uit dankbaarheid, dat de vrede is verkre gen en Alkemade zo gunstig uit de oorlog te voorschijn is gekomen. Daarom geloven wij, dat alleen het gedenkteken van belang is, "en niet de plaats waar het moet komen. Mo ge daarom de gehele bevolking van Alkemade dit gedenkteken zien als een teken van dankbaarheid, zodat het niet alleen een verfraaiing van de gemeente zal zijn, maar tevens een teken van de eensgezindheid van de gemeentenaren. TER AAR Geboren: Petrus W. C. z. v. C. J. v. d. Geest en P. M. v. d. Geest; Johannes N. P. M. z. v. N. G. Pieter- se en H. E. Hoogervorst; Teunis H. z. v. T. v. Helden en H. van Doorn; Cornelis z. v. G. Koopman en F. An- genent. Overleden C. G. v. d. Zwaan 5 jr; M. Hoogervorst 87 jr wed v. H. Borst NOORD WIJK Gladiolen-aanwinsten In onze vaderlandse geschiedenis hebben wij geleerd, dat in Alkmaar de victorie begint. In de hedendaagse ontwikke ling van ons bloembollenvak kunnen wij ten onzichte van de gladiolen- cultuur schrijven dat de victorie van Noordwijk uitgaat. Honderden van de allerbeste soorten zijn in Noord- wijk gewonnen en hebben via de ve le vakgenoten de gehele wereld ver overd. Een drietal vooraanstaande firma's ter plaatse hebben deze roem over Noordwijk gevestigd en wel fa C. P. Alkemade, N.V. Konijnenburg en Mark en de fa H. J. Salman en Zn. Vooral de fa Salman komt de laatste jaren op de voorgrond en wat nog nimmer in de geschiedenis is gebeurd: de variëteit „Generaal Eisenhower" heeft voor de tweede maal de Gladiolencup- gewonnen met 76 van de 80 punten. Al$ twee de met 73 p. volgde de donker rode „Marshall Montgomery" en als der de met 72 „Salman's Glory" gevlekt en als vierde met 71 p. Harry Hop kins purper een viertal soorten waarop de fa. Salman trots kan zijn. Ook de N.V. Konijnenburg en Mark behaalde triomphen en wel met „Johan v. Konijnenburg" oran jerood 72 p, „Alter Ergo" wit 71 p en „Tivoli" rose 70 p. En dat noemde firma's niet stil zitten inzake de veredeling van de gladiool be wijst wel de keuring van 25 Juli 1.1. waarbij de fa. Salman 7 getuigschrif ten eerste klasse en 13 getuigschrif ten van verdiensten behaalde en de N.V. Konijnen burg en Mark 6 eer ste klassen en 10 getuigschriften van verdiensten verkreeg. Geboren: Gerardus C. J., z. van J- S. J. Alkemade en C. A. M. van Eden; Dina Paulina, d. van A. Vegt en P. de Jong; Simon, z. van C. Verloop en C. Admiraal. Ondertrouwd: J. v. d. Nieuwendijk en A. W. M. Maurits; H. A. M. v. d. Burg en E. Koelewijn; G. J. v. d. Poel en M. M. v. d. Plas; A. A- van Schooten en J. A. Groene woud; N. J. A. Eggen en M. J. B. Engelsman. Overleden: Arie P. van der Plas 60 jaar; Theodora Johanna van der Voet. wed. van H. Olsen; Cornelis Leenheer 72 jaar. OEGSTGEEST Geboren: Christina Margaretha Marie d. van G. Willems en G. Th. C. Wortman. Frans Benjamin, z. van F. B. Plaizier en A. A. van Duijn. Johanna Lijntje d. van N. W. Boer en S. Goedvolk. Nicolaas Hermanus Ma ria z. van A. J. van Seggelen en J. Th .M. Hoogervorst. Joannes Adria nus Maria z. van J. A. Heijmans en W. F. Duijnhoven. Jozef Leonardus z. van W. P. van der Holst en M. Th. Haverkort. Overleden Cornelia Visser wed. v. Petrus Vermelen 91 jaar. Ale van der Veer, echtgenoot van Engelina Denkers 79 j. Maike Willemsen, wed. van Johan Hendrik Blankenstein 83 j. Engelina van Mastrigt,, wed. van Franciscus Eikerbout 75 j. Ondertrouwd: J. Th. M. van Ban ning 45 j. en Neëltje Troost 22 j. Hendrik Jacobus Hueck 30 j. en E. H. van der Pais 22 j. H. R. van Iter- son 28 j. en Bregtje Tijsterman 25 j. Getrouwd:A. van de Meij en J. v. d. Haak. H. B. Kips en T. P. Dieze- raad. A. van den Eshof en J. A. J. van Maris. A. van Zijp en J. E. Des- sauvagie. SASSENHEIM Geboren; Hermanus J. M., z. v. B. J. Granneman en M. C. van der Zwet; Adriana, d. van M. Zonne held en Fr. Wagenmaker; Lidwina F. M., d. van Th. J. G. Duindam en G. van Keulen; Johaima C. M„ d. van F. H. van Rijn én P. C. M. Raaphorst; Hendrikus J„ z. van C. Th. J. Witteman en J. A. van der Weijden; Robert I. M„ z. va^ L. A. Bisschops en J. M. Bakker. Overleden: A. IJsselmuiden geb. van Rijn, 83 jaar. Ondertrouwd: A. van der Zwart, 27 j. en N. Braam 24 j.; A. L. Brou wer 40 j. en H. J. ter Laak 29 j.; L. A. Elferink 33 j. en J. Schuur man 29 jaar. VOORSCHOTEN Aanbesteding De gistermiddag op het gemeentehuis gehouden open bare aanbesteding voor de inwendi ge verbouwing van het gemeentehuis heeft het volgende resultaat opgele verd: Perceel 1: timmer- en metselwerk: laagste inschrijver P. G. Niersman, alhier voor f 5350 Perceel 2: schilderwerk: laagste inschrijver S. H. Zitman alhier voor f 1206 (de heer Zitman heeft zich echter gistermiddag nog terugge trokken) daaropvolgende W. H. J. Ju voor f 1580. De gunning is nog aangehouden. Geboren: Maria d. v. H. v. Veen en A. C. Oosterom; Bernadette Oda, d. v. N. A. v. d. Valk en C. v. Diest Petronella Adriana d. v. H. Verstoep en L. F. Griffioen: Anna Catharina Helena d. v. Theodoras Rijsdam en E. M. van der Ham. Getrouwd: Anthoon J. de Wit en Maaike C. de Joode. Overleden: Joseph Bonsel 60 jr priester. WASSENAAR TANKGRACHT IN OUDE WASSENAARSE WEG WORDT OVERBRUGD De Oude Wassenaarse weg, langs de Julianakazerne werd vroeger als wandel- en fietsroute druk gebruikt. Voor de wielrijders bood deze ver binding met Wassenaar de mogelijk heid de drukke Rijksstraatweg en de moeilijke verkeerssituatie bij het viaduct te ontwijken. Deze weg kan sinds jaren als verbinding niet meer gebruikt worden daar de tankgracht waardoor zij doorsneden wordt nim mer is overbrugd. Moeilijkheden over de onderhouds Horizontaal: 1. ka meraad, 4. ruig, niet glad, 7. tel woord, 9. wang, 10. wars van alle laagheid, 12. buis vormig ingewand, 13. hijswerktuig, 14. munt in Duits land, 15. schatten, 18. rivier in Ne- derl., 20. winter appel, 23. vogel, 25. mager, rank, 26. groot wijnglas, 27. teer, 29. li chaamsdeel (mrv) 31. meisjesnaam, 32. fier, 37. broe der van Kaïn, 39. omgebogen ijzer, om het vuur op te porren (meerv.), 40. pluim v. e. vo gel, 41. verstand, 42. heeft een for nuis, 43. een der vier jaargetijden, 44. strook lands langs de kust, 45. vloerkleed. Verticaal: 1. familielid, 2. gebo gen, 3. interest, 4. stok met voet trede, 5. gordel, 6. flambouw, 8. kwa jongen, 9. metalen haak, 11. wandel dreef, 16. bloem, 17. slot, 18. onder richten, i9. stoere vent, 21. vat met een hengsel, 22. als 7 hor., 23. voor zetsel, 24. oude lap, 28. zich een me ning vormen, 29. fijne dessertvrucht, 3(L comparatief van veel, 33. niet ge sloten, 34. doek, die men tijdens de maaltijd op de schoot legt of voor hangt, 35. voorwerp, om iets vast te steken. 36. vis, 38. meisjesnaam, 40. als 40 hor. Oplossingen worden tot en met Woensdag 24 Aug. a.s. op ons bureau verwacht. Op de enveloppe vermel den „Puzzle". Onder de goede in zenders zullen worden verloot een stel zilveren manchetknopen, een verzilverde asbak en een portemon- naie. OPLOSSING VORIGE WEEK Horizontaal: 1. mandenmaker, 8. no, 9. na, 10. uk, 12. poort, 15. ei, 16. bal, 18. dra, 19. aas, 20. Epe, 22. tor, 24. leer, 25. rede, 26. sol, 28. pan, 29. ant, 31. ere, 33. ach, 35. ka, 36. koord,38. ca., 39. do, 40. as, 42. re genmantel. Verticaal: 1. meubelmaker, 2. nn., 3. dop, 4. Noor, 5. ant, 6. ka, 7. reis verhaal, 11. ka, 13. ode, 14. rat, 15. e a., 17. leest, 19. arena, 21. pro, 23. ora, 27. Leo, 28. per, 30. na, 32. roem, 34. c.c., 36. koe, 37. dan, 39. D.G., 41. St. Deze week een enorm aantal in zendingen! Er bleken echter nogal wat addertjes onder het gras te schuilen, want het aantal gemaakte fouten was eveneens opmerkelijk groot. Desalniettemin bleven er ve len over, die in aanmerking kwamen voor een prijs. Het lot besliste onder hen als volgt: le prijs, een verzilverde kandelaar: Willem de Jong, Huize „Overdonk" Dongen (N.B.). 2e prijs, een sigarettenkoker: J. C. Rijsbergen, Nieuwe Rijn 92A, Leiden 3e prijs, een vulpotlood: J. v. cL Hulst, Hoge Morsweg 128, Oegstgeest De prijzen zullen worden toege zonden. WARMOND INENTING TEGEN POKKEN. Bij de terugkeer van vele duizen den militairen uit Indonesië en in het algemeen bij het intensieve verkeer tussen Indonesië en Nederland be staat het gevaar van het binnenko men van pokken. Een zo goed mo gelijke vaccinatie-toestand biedt de beste bescherming. Inenting voor de eerste maal dient plaats te vinden van alle kinderen beneden 2 jaar. Herinenting is thans voor iedereen die vroeger reeds werd ingeënt uiterst gewenst. Voor inenting en herinenting be staat kosteloos gelegenheid op Don derdag 25 Augustus 1949 tussen 4 en 5 uur nam. in het gemeentelijk gym nastieklokaal. 1189 (Ingez. Med.) plicht en de oorlogsschadevergoeding waren oorzaak, dat hier nog geen oplossing gevonden werd. De ANWB die reeds herhaaldelijk op het aan brengen van een brug heeft aange drongen, verneemt thans, dat de ge meente Wassenaar voornemens is, in de loop van de winter een brug voor voetgangers en wielrijders, ter breedte van meter aan te leggen. In verband hiermede moet de zgn. „wegenlegger der gemeente gewij zigd worden. Bijzondere omstandigheden daar gelaten, mag aangenomen worden dat de Oude Wassenaarseweg in het komende voorjaar weer als door gangsroute zal kunnen worden ge bruikt. R.K. Handelsavondschool. De R.K. Handelsavondschool onder auspiciën van de R.K. Middenstands vereniging afd. Wassenaar boekte inhet afgelopen cursusjaar goede resultaten. In totaal werden 127 can- didaten met goed gevolg opgeleid voor diverse examens t.w. voor mid denstandsexamen 42, practijkexamen boekhouden 9, machineschrijven 54, Steno Nederlands 16, Steno Engels 2, Nederlandse handelscorresponden tie 4. De namen der geslaagden voor het Middenstandsdiploma Algemene Handelskennis zijn: mej. F. Bayer, A. J. van Bemmelen, mej. H. van Eyk, A Gelauff, L. Groenesteyn, N. C. Compeer, G. Henstra, L. van Haasteren, A. Th. Hillebrand, Th. v. d. Ham, J. v. d. Hoist, P. Th. v. d. Holst, B. Kennedie, H. v. d. Knaap, P. v. d. Kooy, mej. H. Kroese, W. Hoogeveen, mej. P. v. d. Krogt, B. v. d. Laan,"mej. J. van Leeuwen, P. van Leeuwen, H. Mathot, J. J. Mo lenkamp, W. te Nijenhuis, L. Neder- pel, B. H. Noordover, mej. C. P. van Noort, N. Paardekooper, C. Plat, Th. Ruyigrok, mej. J. Ruygrok, G. van Rhijn, mej. M. H. Rooyakkers, W. van Veen, L. Vermin, A. J. van Steen, mej. C. M. v. d. Velde, A. A. Verkley, mej. J. van Spronsen, W. v. d. Wijgert, mej. N. v. d. IJssel, H. Wensveen. Zondagsdienst dokters. Dr. J. Baart de la Faille, tel. 3018 en dr. A. Doelman, tel. 9510. Apotheek „Onder de Luifel" heeft Zondag- en nachtdienst tot en met de volgende week Zaterdagmorgen. Geboren: Ferdinand Ernst z. van E. T. Steller—A. Mansholt; Ma ria Adriana d. van J. G. P. van SpronssenC. Hoogervorst; Elisa beth Maria d. van W. P. Ruigrok van de WerveC. M. van der'Holst; Wilhelm Aloysius z. van P. A. van der LelyG. A. Klumper; Harm Geert z. van K. DaneZ. J. Mulder. Ondertrouwd: E. Hötte, te Amster dam en C. C. Slotemaker; W. Veld- huijzen en H. Hendriks; G. J. van eer Ham en H. C. M. Groenewegen;. P. J. Frekenhorst en J. D. .Haralson; TOESTAND DER NEDERLANDSE MISSIONARISSEN IN ROOD 0 CHINA. Situatie in de steden dragelijk, op het platteland uitgesproken slecht. De Missionarissen van Scheut zijn er na lange tijd weer in geslaagd contact te krijgen met hun missio narissen in het door de roden bezet te deel van China. Uit de berichten die zij hebben ontvangen, blijkt, dat in de steden de toestand voor de missionarissen nogal dragelijk is. Alleen worden zij herhaaldelijk door de communisten lastig gevallen met ondervragingen. Overigens echter wórdt de Kerk volkomen genegeerd door de communisten: Zij bestaat voor hen gewoonweg niet. Op het platteland daarentegen hebben de missionarissen veel mëer van de communisten te lijden. Het grondbezit, van welks opbrengst de missieposten werden onderhouden, is in beslag genomen en verdeeld. De missionarissen zijn daardoor ge heel aangewezen op de gaven van de Chinese Christenen, die over het algemeen zelf ook zeer arm zijn. De missionaries en zijn in him vrijheid zeer beperkt. Naar eerst thans ver nomen wordt, is Pater H. Ullings uit Budel op Palmzondag gevangen ge nomen, omdat de Christenen hem een paar mud graan hadden gege ven. Tegelijkertijd werden ook drie Christenen gearresteerd. In de stad Peking is de stemming zeer gedrukt. Alle opgewektheid en alle leven schijnt uit de stad ge weken. Naar de missionarissen me dedeelden, blijkt uit alles, dat het de bedoeling der Chinese commu nisten is om in alles volledig met Rusland samen te gaan. Wanneer de commrunisten feestelijkheden beleg gen, ziet men aan de ingang van het Centraal Park uitsluitend rode vlaggen en portretten van commu nistische leiders, waarbij de Russen de ereplaats innemen. Naar het oor deel der missionarissen is het een ijdele hoop te verwachten, dat in het Oosten een tweede Tito zal op staan. De kranten staan vol over Rusland en over wat dit land al ge presteerd heeft in de wereld. Bij al les wordt Rusland ten voorbeeld ge steld en de eis herhaald, dat China Rusland zal volgen. W. M. de Korte en C. M. Kor bee; J. II. Heijdra, te Delft en A. G. Riet veld; H. van den Brink en E. M. van der Schans. Getrouwd: A. L. van den Broek en T. F. H. Oudshoorn; W. van Lier- op en J. Zuiderduin; A. G. Werner en G. A. Thiebaut. Overleden: Rebecca Ossedrijver, 67 j., wede. van Marcu Cohn; Anna Maria Berkhout 80 j., wede. van P. L. Seijsener. LeidenBrussel. Leiden, Zoe- termeer, Rotterdam, Dordrecht, Moer dijk, Zevenbergen, Oudenbosch, Roo- zendaal, Esschen, Maria ter Heide, Antwerpen, Brussel. Avondcursus Bakkers. Voor zo ver ons bekend wordt en momenteel in Leiden geen avondcursus gegeven voor gemengd bedrijf brood- en ban ketbakker. Dergelijke cursussen wor den georganiseerd door de Stichting voor Vakopleiding en Examens in het Bakkersbedrijf, J. P. Koenstraat 6, Den Haag, aan welk adres alle in lichtingen verkrijgbaar zijn. Binnenkort vangt een dergelijke cursus wel in Leiden aan. Inlichtin gen eveneens verkrijgbaar bij G. Bot, Buys Ballotstraat 63, Leiden.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 8