Vis-vangst in eigen vis-water „Jeugd van Nederland" Pro Palestina ZATERDAG 20 AUGUSTUS 1949 DE LE1DSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 ZOMERSE RAADGEVINGEN HTWEE ENGELSE ONDERWIJZE- RESSEN op vacantie zaten in de koffiekamer van het station te Delft te wachten. Wij ook. Niemand an ders. De kastelein, na een moeizaam gesprek met de Engelse dames in de' stijl van „toe-toe-toe-de-Loe" over de levering van twee chocolade-re pen, was gaan kuieren op het per ron. Het was Zondagmiddag en de klandizie schaars. Aan de wani van genoemde koffie kamer hangt ingelijst een grote re clame-plaat van de Engelse spoorwe gen, voorstellende de kathedraal van Gloucester (uitgesproken: Gloster). „Weet u" vroegen we de beide da mes, na onze schroom in bier ver zwolgen te hebben „weet u, wan neer Hendrik III zijn intocht deed in de kathedraal van Gloucester?'' (Het staat in kleine lettertjes onder aan de reclame-plaat afgedrukt: 23 Augustus 1210). De verbazing van de onderwijze ressen over onze opmerkelijke ken nis van de Engelse geschiedenis was als room af te scheppen. Na ruiter lijk de bron van onze wetenschap te hebben onthuld, bleek ons, dat de dames in Delft het museum van „De Porceleyne Fles" hadden willen be zichtigen, doch het gesloten hadden gevonden. Neen ook wij hadden nooit het museum gezien. Nieuwe verbazing bij de Angel-Saksische dochters. „Maar bent u wel eens in Gloucester geweest?" mikten we, en we mikten raak. Zij waren nooit in Gloucester geweest en wisten evenmin, dat de kathedraal bogen kan op een luisterrijk dak tot houten kant uitgepulkt. Waarom zij nu de zee overgestoken waren om Delfts aardewerk te zien en wij de zee over steken om in de kathedraal van Gloucester omhoog te turen, is een raadsel, dat ook Engelse onderwijze ressen niet bleken te kunnen oplos sen. De vacanties zijn voorbij grotendeels en de zomer is aan het aftakelen. Degenen, die hun geld in 't buitenland hebben uitge gooid, zitten weer opgeborgen in de Nederlandse leeuw en degenen, die niet in het buitenland zijn ge weest eveneens. Ook de Engelse on derwijzeressen zijn inmiddels herbe gonnen de kinderen het ebicie bij te brengen en dromen op hun katheders van het wijde Holland, terwijl Ne derlandse onderwijzeressen het abécé er in trachten te pompen en terug- peinzen aan de golvende velden van Kent. Enige dagen geleden zwierven we zwetend op een paadje ergens in de groene zee tussen het heersende Al phen en het onderworpen Aarlander- veen (aldus de Arleveense zienswij ze!) en kregen daarbij van een be roepsvisser te horen, dat hij 200 pond vette zeelt had gevangen en ze aan de straatstenen niet kwijt kon. Ech ter trekken iedere morgen, weer of liefst geen weer, hengelaars er op uit, om na uren voor poes gespeeld te hebben, een mager 'zeeltje triomfan telijk uit het water omhoog te slaan. EILIEVE! zo voer de geest van vader Cats in ons ziedaar een wijze les voor de Engelse en Neder landse onderwijzeressen en vele an deren. Kosten noch opofferingen worden gespaard, om in het buiten land kunst en landschaps-schoon ge durende een week te verschalken, terwijl het in de bun van het eigen land voor het grijpen rondzwemt. Het kan zijn, dat iemand na veel zeelt genuttigd te hebben, trek heeft in wat anders, maar de meeste Ne derlanders, die zo tuk zijn op buiten landse trips, vinden zeelt over de grens een lekkernij en kijken er, thuis gekomen, niet meer naar om. Zij vinden alles merkwaardig in 't buitenland en niets merkwaardig in het binnenland. Zij herhalen uit den treure het eerste couplet van Ada- ma van Scheltema's loflied: ZAL ARNHEMS OUDE KRAAN HAVEN WORDEN DROOGGELEGD De haven aan de Oude Kraan te Arnhem, waar eens zo'n drukte heer ste, is- thans helemaal verwaarloosd. De ingang is verzand en de enkele schepen, die zich daarin bevinden, liggen bijna op het droge. Er bestaan plannen deze haven te dempen en er een nieuwe verkeersweg over aan te leggen. Als deze plannen doorgang vinden, zal het verkeer in de binnen stad belangrijk worden ontlast. Wat zijt gij klein, Holland Met al uw velden en vlakke wegen en komen nooit tot het laatste. Zij be grijpen niet, dat Cosimo III dei Medici, groothertog van Toskane volgens eigen getuigenis weer opgefleurd van zijn polder-reis naar het lachen de Florence terugkeerde. F EN FRANSMAN, Texier, die van Den Haag naar Leiden treinde, schreef, dat het „een waar aards pa radijs" was. Een varende Engelsman, Davies, tekende bij Gouwsluis in zijn logboek aan: „Iedere mijl bracht nieuwe dingen, die onze belangstel ling wekten. De twee oevers van het kanaal vormden een voortbewegend panorama van buitengewone opmer kelijkheid. Blake had geen tijd zijn pijp te stoppen en Rowlaifd wenste, dat hij aan twee kanten tegelijk kon kijken. Wij allen vergaten ons mid dagmaal. (,,On Dutch waterways). „Goddank" riep een 18e eeuwse schrijver uit „ben ik eindelijk eens gekomen in een land, dat in bij na niets lijkt op de andere landen van Europa" (Lettres Hollandoises). Chabot vond, dat onze dorpen in preciese properheid lijken op „pas- geverfd speelgoed" (Promenade en Hollande) en Léon Gérard schreef iets, wat de bergbewonderaars in hun zak kunnen steken, over: „het gevoel van onthechting en verheven vredigheid, dat men hier in dit land ondergaat met dezelfde intensiteit als op de hoogste bergketens". r\AT ZIJN SLECHTS enkele aan- halingen uit onze collectie (welke ook minder welluidende beoordelin gen bevat laten we eerlijk blij ven), maar deze illustreren voldoen de, dat het een geluk is ook van toeristiek standpunt bekeken, in Holland tc wonen en er dagelijks in te kunnen ronddolen. Het is niet nodig tot zulk een geestdrift zijn tong te laten over slaan als Helmers: Van hier, van hier. die onverlaat, Wiens hart niet voor het heil van 't schone Holland slaat! Wiens borst zich niet verheft als hij die naam hoort slaken! Dien Goddelijke naam, die nooit verdwijnen zal, Maar bij de slooping van het 't Heelal Nog door de wrakken der verbrijzeling heen zal kraken. maar van de andere kant komen we er met Busken Huet tegen op, over Nederland te spreken „als over een of ander Slikdorp met boersche ma nieren". Het is een goed land, waar het goed wonen en goed reizen is ook nu de vacanties achter het damhek zijn ingeschaard! v. P. Nadat H.M. ^Koningin Juliana te Amsterdam in het R.A.I.-gebouw de tentoonstelling „Jeugd van Ne derland" had geopend, woonde H.M. de eerste voorstelling in het kinder circus bij. Gistermiddag om half drie heeft Koningin Juliana de tentoonstelling „Jeugd van Nederland", die tot 18 September in het R.A.I.-gebouw te Amsterdam gehouden zal worden, geopend. Het aantal genodigden, le den van het. corps diplomatique, mi nisters, commissarissen der Konin gin, kamerleden en vertegenwoordi gers van organisaties, die zich met de jeugd bezig houden, was zo groot, dat naast de tentoonstellings hal een grote tent was opgezet, om aan allen een plaats te kunnen bie den. Na de muzikale inleiding van het Amsterdamse jeugdorkest en een koor onder leiding van de heer Gehrels heeft de voorzitter van het tentoonstellingsbestuur, dr. G. G. J. Mettrop, de genodigden toegespro ken .- Gisteravond om zeven uur is de tentoonstelling voor het publiek ge opend. Aan deze eerste avond werd extra luister bijgezet, doordat jon geren van de hoofdstad, die georga niseerd zijn in de Amsterdamse jmgdactie; in de avonduren van het centraal station via het centrum m'et vaandels en spandoeken naar de tentoonstelling optrokken. De expositie is dagelijks geopend van 1017 uur en van 1923 uur, Zondes van 1317 uur en van 19 23 uur. De Nederlandse spoorwegen ver kopen speciale gecombineerde biljet ten. die op de reis naar Amsterdam tien en op de toegangsprijs twintig procent reductie geven. Voor groe pen bedraagt de reductie respectie velijk twintig en veertig procent. Eer\ deel van de openingsplechtig heid was via de radio te beluisteren over Hilversum I, terwijl in de avonduitzending van de K.R.O. van zes uur tot half zeven een gedeelte van de uitzending werd herhaald. Op Maandag-, Woensdag- en Vrij dagavond gelden gereduceerde prij zen. De voorzitter van het tentoonstel lingsbestuur, dr. Mettrop, zich in zijn openingswoord tot koningin Ju liana richtend zeide o.a.: „Uwe ma jesteit is de* moeder van onze vier prinsesjes, die naast de liefde van haar ouders de liefde hebben van heel ons volk. Wij weten, dat naast onze "vier prinsesjes, de hele jeugd van Nederland uw grote liefde heeft. Wij danken u voor uw grote daadwerkelijke steun." Zich tot de minister wendende wees hij er op, dat het hoge ge boortecijfer ongetwijfeld zal leiden tot een steeds nadrukkelijker vraag om een nog belangrijker deel van het nationale inkomen te besteden aan de zorg voor de jeugd. Deze tentoonstelling doet meermalen uit komen, wat er nog aan onze zorg voor de jeugd ontbreekt. Maar er valt ook te zien, dat er belangrijke verbeteringen te bereiken zijn met middelen, die weinig kosten. Hij dankte de regering voor' haar grote steun. „Moge deze tentoonstelling duidelijk maken zo zeide spreker tot de vertegenwoordigers van het corps diplomatique dat naast het bouwen van huizen, wegen en fa brieken, de opbouw van en de ont wikkeling van de jonge mens in ons land niet wordt vergeten. Wij heb ben gemeend op deze expositie in „de tuin der dankbaarheid" uiting te moeten geven aan onze gevoelens ten opzichte van de grote en sneje hulp, 'welke de Nederlandse jeugd direct na de bevrijding door een aantal landen in velerlei vorm werd geboden. Mede hierdoor heeft Neer- lands jeugd zich vooral lichamelijk snel van de ontberingen tijdens de oorlogkunnen herstellen." In enkele woorden herdacht de voorzitter de overleden tentoonstel- lings architect Paul Brom'bsrg. Zijn taak had hij reeds eerder door ziek te moeten overdragen. „Wij hebben hem allemaal deze laatste maanden zeer gemist. Maar de tentoonstelling is toch onmiskenbaar zijn werk." Dr. Mettrop" gaf vervolgens nog een uiteenzetting van het hoe en waarom van de tentoonstelling en bracht allen dank, die tot het wel slagen hadden medegewerkt. Hij besloot zijn rede met de woorden: „Moge deze tentoonstelling inder daad als een klaroenstoot velen aanvuren mee te bouwen aan onze toekomst, „de jeugd van Neder land"." Openingswoord van H. M. de Koni ngin Nadat dr. Mettrop uitgesproken was betrad H. M. Koningin Juliana het spreekgestoelte, om de tentoon stelling te openen met een rede, waarin zij zeide: „Het is goed te midden van de andere grote en brandende vraagstukken, dat onze volle aandacht wordt opgeëist door de tentoonstelling „Jeugd van Ne derland". Alle plannen voor de toe komst staan of vallen immers met de geestkracht van onze jeugd. Haar ontwikkeling de beste kansen te ge ven, behoort tot de allereerste ver antwoordelijkheid, waarvoor wij staan. In een Gereld, waarin niet alleen alles vloeit, maar waarin het lijkt, dat aanhoudend stroomversnellingen van de eerste grootte ons meeslepen, wordt geen enkel heilig huisje op geen enkel terrein gespaard. Het is de taak, voor de tegenwoordige mens heid haar aankomende leden daarin sterk te leren staan. Wij moeten onder Gods zegen hen helpen en voorgaan eigen verant woorde houding te vinden op een zo ontzaggelijk belangrijk keerpunt in de geschiedenis, als wij thans bele ven, willen wij onze roeping in deze periode verstaan, opdat er nog iets gemaakt kan worden uit deze men sensamen werk ing. De geestelijke afbraak van de oor log moet tot iedere prijs in opbouw veranderen en tegen de chronische bedreiging van de ondermijning door de sleur moet met steeds open oog en .oor worden gewaakt. De Koningin vervolgde: De vele en veelsoortige medewerking aan deze tentoonstelling hebben in sa menwerking, naar ik meen, voor treffelijk werk verricht en hier een overzicht samengesteld, waardoor oudere en rijpere jeugd zich uitste kend van dit alles rekenschap kan geven. De Koningin besloot haar rede met de woorden: Moge deze tentoonstel ling verhelderend werken in ieder opzicht en er toe bijdragen de jong ste generaties te helpen op te groeien tot goede mensen met verantwoorde lijkheidsbesef. Zij verklaarde hierna de expositie voor geopend en was de eerste be zoekster, die na deze plechtigheid een rondgang, maakte. L HYPOTHEKEN en voor alle andere zaken op het gebied ran on roerende goederen 8ouw-en Makelaars bed rij v.d. Drift Oude Vest 29 - Leiden Telef. 20513 Imposante tentoonstelling voor ieder die met de jeugd te maken heeft Een tentoonstelling over alle fa cetten van het jeugdleven in ons land zou vele zalen hebben kunnen beslaan. Nu men de beschikking had over het ruime RAI-gebouw in Am sterdam heeft men gemeend slechts enkele onderwerpen te moeten ne men, waaruit dan nog bepaalde dé tails moesten worden weggelaten, zonder de gehele indruk afbreuk te doen. Als men nu de zalen (het zijn er toch nog twee) doorgewandeld heeft, is men ongetwijfeld op over zichtelijke wijze nader gekomen tot het grote probleem van de jeugdop- voeding. De hele expositie is in lich te kleuren gehouden, rijk (en geluk kig niet te vermoeiend) geillustreerd met foto's, enkele statistieken, ter wijl vele architectonische vondsten van de heer Paul Bromber het grote terrein in weldadig aandoende be slotenheden hebben herschapen. Elk onderdeel van het speciale werk heeft een kleine ruimte ter beschik king gekregen, waar een fleurige wand, een diorama, een reliefstatis- tiek de kijkers op de hoogte stelt van de mogelijkheden en hulpmiddelen. De tentoonstelling ligt bovendien als het ware gevangen in de weten schap dat het gezin de pijler is van de jeugdopvoeding, van waaruit alles begint en waarop alles steunt, ook wanneer invloeden van buitenaf zich later doen gelden. Talrijke kunste naars hebben hun medewerking aan de expositie verleend o.m. de schil der van de-prinsesjes (voor het doek voor Prinses Wilhelmina) Ben Gïoe- nestein, die midden in" de grote hal een effectvolle wandschildering tot stand gebracht met 't hooie Jeugd en God. Naast de vele stands zijn er nog attracties, die de lange laan van wandborden sfeerrijk onderbreken en waar men even kan rusten. Aan beplanting, decoratieve afwerking, verlichting en duidelijkheid -ont breekt het geenszins en de bezoeker zal zich beslist voldaan voelen, wan neer hij na enkele uren de hallen weer verlaat. Zoals reeds,eerder geschreven, alle onderdelen van het zoveel omvat tende werk konden natuurlijk niet tentoongesteld worden. Men moest een greep doen en heeft tenslotte een vijftal grote onderwerpen geko zen, die tot in vele details zijn toege licht. Zo is er het hoofdstuk: Jeugd en Gezin, waarbij men kan zien, hoe een eenvoudige kamer kan worden ingericht met bescheiden middelen, maar hoe toch bij alles aan het spe lende, werkende jongste gezinslid is gedacht. Dan is er een hoofdstuk: „Hoe leert moeder haar vak", dat toont welke voorlichting er is, welke vrouwenor ganisaties behulpzaam willen zijn, kortom hoe en op welke eenvoudige wijze de moeder in haar taak kan worden bijgestaan. De afdeling van dc kinderhygiëne behandelt de pre-natale zorg, dus de zorg voor de geboorte van bet kind, de zorg bij de geboorte en daarna. Dan komt het hoofdstuk van het arbeidsproces: De beroepskeuze, de kinderbescherming, de vrije-tijdsbe- steding (muziek, film), de kerkelijke vorming, de sociale vorming en de invloeden van buiten af. De tentoonstelling heeft in zijn be scheiden veelheid een goed beeld sa mengesteld ,over alles wat met de jeugd samenhangt. Men leert er veel direct en de rest kan men te weten komen aan de inlichtingenbureaux, die de geprikkelde belangstelling in bepaalde banen leiden. Deze expositie is dan ook van nut voor allen, die met de jeugd en haar problemen te maken hebben: ouders, leerkrachten en jeugdleiders Zij al len zullen er op breder terrein inlich tingen ontvangen en indrukken op doen, die van nut kunnen zijn voor een betere-toekomst van onze jeugd. 99 D.t MtncLe. tuut duizenden miuefiteling^n. Enige tijd geleden is door de pers bekend gemaakt, dat door het „Apos tolaat der Hereniging" een comité „Pro Palestina" is opgericht, hetwelk o.a. ten doel heeft de duizenden vluch telingen van Palestina te hulp te ko men. De ellende dezer vluchtelingen is zó groot en de nood is zó hoog ge stegen, dat ook katholiek Nederland niet werkeloos mag blijven toezien Door de oorlog in Palestina en door andere oorzaken van huis en haard verdreven, hebben ruim 700.00C Arabieren voor een gedeelte christe nen hun land mooeten verlaten en zwerven zij thans in de omliggende landen van Transjordanië, Libanon Syrië en Egypte. Zij leven daar in onherbergzame streken, veelal woes tijnen, en zijn van het allernoodzake lijkste verstoken. Door particuliere milddadigheid aldaar en ook door de zo juist genoemde staten zelf wordt veel gedaan om hun lot te verzachten, maar dit alles is als de bekende druppel op de gloeiende plaat. De regeringen dezer staten zien zich im mers voor een onmogelijke taak ge plaatst om afdoende te helpen. Be denken we, dat Libanon, een land van één millioen inwoners een inva sie kreeg te verwerken van naar schatting ruim 90.000 vluchtelingen dus ongeveer 1/10 der eigen bevol king. Nog erger is dit het geval in Transjordanië, waar op een normale bevolking van 350.000 inwoners niet minder dan 100.000 vluchtelingen het land binnen stroomden. En dat, ter wijl deze landen zelf in staat van oor log waren, er momenteel nog geen geregelde toestanden heersen en ze zelf zeer arm zijn. Wanneer men de rapporten leest over de toestand dezer vluchtelingen moet men tot de slotsom komen, dat daar een ellende heerst, waar wij ons hier in Europa geen idee van kun nen vormen. Vooral het lot der ou deren en der kleine kinderen is ver schrikkelijk en hun sterftecijfer groeit met de dag. Het is nog niet zo lang geleden, dat een groot deel van ons eigen volk het scherpe zwaard van de honger heeft voelen snijden in eigen vlees en zé ker zij zullen begrijpen, dat hier moei geholpen worden. En spoedig! Hon gerigen spijzen en dorstigen laven is nog altijd een der eerste en beste uitingen van ons H. geloof, welke hun loon niet zullen missen. Z. H. de Paus roept alle katholie ken der gehele wereld op om door ge bed en offer deze ongelukkige slacht offers te helpen. Daarnaast gaat geheel West Europa gebukt onder de zorgen voor die an dere honderdduizenden ontheemden uit Oostelijk en Centraal Europa. Dit alles is de aanleiding geweest voor ons Episcopaat om Zijn hoge goed keuring te geven aan het houden var een aparte week van gebed en offer ter leniging van al deze noden. Deze week zal gehouden worden rondom het Feest van Kruisverheffing (14 Sept.), dus van 11 tot 18 September. Maar de nood dringt en daarom roept het comité „Pro Palestina" al len, die de naam van christen dra gen, op om reeds thans voor hun ar me broeders en zusters uit Palestina hun grotere en kleinere gaven te stor ten. Gironummer 530.500; adres: Co mité „Pro Palestina", Vic. v. Alphen- laan, Boxtel. Namens het „Apostolaat der Hereniging" Comité „Pro Palestina" Nieuwe veevoeder regeling Verdeling van hoofdzakelijke uit invoer verkregen krachtvoeder op toewijzing. In overeenstemming met een reeds eerder gegeven aankondiging om trent de met de graanregeling voor de oogst 1949 verband houdende ge wijzigde distributie van veevoeder deelt het ministerie van landbouw, visserij en voedselvoorziening mede, dat een nieuwe veevoederregeling thans haar beslag heeft gekregen. Een aanvankelijk door het bedrijf schap voor veevoeder en de georga niseerde landbouw voorbereide re geling bleek onaanvaardbaar, omdat zij een intensieve controle van over heidswege zou vereisen en de ver koop en de verwerking van de pro ducten te sterk in handen zou leggen. In het streven het bedrijfsleven meer armslag te geven is een rege ling uitgewerkt, die enerzijds reke ning houdt met de productie- en de beperkte invoermogelijhheden en de voederbehoefte van de bedrijven en anderzijds belangrijke vrijheden laat aan landbouwers, veehouders, handelaar en fabrikant- De nieuwe regeling houdt in, dat naast een vrije handel in de hier te lande geteelde granen, (met uitzon dering van tarwe, zaden en peul vruchten) een verdeling volgens toewijzing zal worden gevoegd aan alile importgranen alle soorten vee koeken, schilfers en schroot, de dier lijke eiwitten en de tarwe-afvallen, welke producten alleen op toewij zing aan de fabrikanten van meng voeder ter beschikking worden ge steld. De aan de veehouder toe te wijzen hoeveelheden voeder zullen worden berekend op bassis van de sterkte van de veestapel en een voor het type van bedrijf bepaalde norm voor de rantsoenering. De voedernormen zijn zodanig, dat voor bedrijven, die onvoldoende mo gelijkheden bieden de economisch noodzakelijke veestapel uit eigen be drijf te voeden (het kleine gemengde en het zuivere weidebedrijf), een grotere hoeveelheid krachtvoeder be schikbaar wordt gesteld, dan voor bedrijven, waar wei op ruime schaal voeder gewonnen kan worden. De voedernormen voor de verschillende bedr jfstypen zijn vastgesteld onder I voorbehoud, dat het importprogram ma van voedergranen verwezenlijkt wordt. I Voederbasis op eigen bedrijf. Daar in het kader van de landbouw politiek de voederbasis voor de vee stapel op eigen bedrijf gevonden zal moeten worden en de voedertoewij zingen ook in de toekomst hierop zullen aansluiten, is het voor de boer van belang, zoveel mogelijk voeder van eigen bedrijf te winnen. Met name kan in dit verband worden ge wezen op de aantrekkelijke ver bouw van veevoederaardappelen als een productief en uitstekend voeder gewas. Bij niet voldoende gebruik van eigen mogelijkheden tot voeder win ning zal de totale voedervoorziening op het bedrijf n.l. ontoereikend zijn, daar de aanvullende krachtvoeder- toewijzingen zijn ingesteld op zo groot mogelijke voederwinning in eigen be drijf. De veehouder kan op de vrije markt inlandse voergranen, peul vruchten, diverse afvalproducten van de industrie enz. betrekken alsmede gedroogde pulp en het vitamine-rijke gedroogde grasmeel. WERELDCONFERENTIE DER KATHOLIEKE ARBEIDERSJEUGD. Voorbesprekingen te Brussel. De eerste dagen van deze week zijn in Brussel voorbesprekingen ge voerd over de wereldconferentie der Katholieke Arbeidersjeugd. Verte genwoordigd waren de kajottersbe- wegingen van de Beneluxlanden, En geland, Frankrijk, Oostenrijk, Duits land, Portugal, Tunis, Algiers, Frans West-Afrika Frans Equatoriaal Afri ka en Haïti. De wereldconferentie zal gehou den worden te Brussel van 4 tot 10 September 1950, aansluitend op het jubileumcongres, dat de Belgische K.A.J. houdt ter. gelegenheid van haar 25-jarig bestaan. Onder meer zal het jeugdwerklozenvraagstuk worden besproken. Ten aanzien van de W. A. Y. (World Assembly of Youth) is be sloten, dat de K.A.J. der diverse lan den hieraan actief zullen medewer ken. De W. F. D. Y. (World Federa tion of Democratie Youth) daarente gen is communistisch getint, waar mee hierover voldoende gezegd is. Op de wereldconferentie te Brus sel zullen zo goed als alle landen door hun kajotters beweging verte genwoordigd zijn. Z.H. de Paus heeft reeds zijn Apostolische Zegen voor het voorbereidende werk gegeven.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 5