J Qoif Ned. renners in Kopenhagen sparen suikerklontjes itnmi/ aeïtiefd VRIJDAG 19 AUGUSTUS 1949 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 SPAARKAS OPGERICHT VOOR VAC ANTIE-GANGERS. Opgericht is de „Nederlandse Reis- spaarkas", die tot doel heeft voor gegadigden, in het by zonder voor de financieel minder draagkrachti- gen, een spaarregeling te treffen, om de financiële zorgen, voor velen aan het nemen van vacantia verbonden, te verlichten. De drie vakcentralen, het N.V.V., het C.N.V. en de K.A.B., de reisvereni gingen, de Bedrijfs- horeca, de Nederlandse Jeugdher bergcentrale, de Nederlandse Spoor wegen, het Verbond van Midden standsverenigingen, de Centrale der Verbruikscoöperaties, de A.N.W.B. en het ministerie van Sociale Zaken werken in de Nederlandse Reis- spaarkas samen. De spaarkas, die zich niet zal mengen in de wijze, waarop de spaarders hun vacantie wensen te besteden, zal binnenkort spaarzegel3 uitgeven. Deze zullen minstens 5 percent lager in prijs zijn dan de nominale waarde, waarvoor zij kun nen worden ingeleverd bij de aan gesloten verkeersbedrijven, hotels, pensions en restaurants. De zegels zullen kunnen worden gekocht bij de vakverenigingen, de werkgever, de winkeliers en op andere daar voor in aanmerking komende adres sen. NEDERLANDSE BOTER BEVAT GEEN KANKERVERWEKKENDE STOFFEN. Naar aanleiding van een onlangs verschenen bericht, dat prof. Adolf Butenandt, de Duitse Nobelprijs-win naar voor scheikunde, op grond van zijn 9-jarig kankeronderzoek heeft verklaard, dat de kleurstoffen, die gebruikt worden om boter te kleuren, de ontwikkeling van kanker kunnen bevorderen, deelt het Voorlichtings bureau van de Voedingsraad ons o.a. het volgende mede: Dit bericht heeft geen betrekking op de Nederlandse boter. De bedoel de kankerverwekkende stof is boter geel, een anilinekleurstof. Op grond van de Warenwet is het in ons land verboden stoffen als het betreffende botergeel te gebruiken. Ten overvloede zal echter met name het gebruik van alle synthetische kleurstoffen, aniline-kleurstoffen, teerkleurstoffen of hoe deze verder aangeduid worden, voor het kleuren van boter worden verboden, zodat het publiek inderdaad volkomen ge rust kan zijn. Boter wordt gekleurd met anatto, een volkomen onschuldige kleurstof uit de zaden van de in de tropen voorkomende anattoboom. Aetherklanken HILVERSUM I, 301 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtenögeym. 8.00 Nieuws. 8.15 Pluk de dag. 9.30 Tussen Berezina en Oeral. 10.00 Klein, klein kleutertje. 10.15 Muziek houdt fit. 11.00 De Zonnebloem. 12.03 Jongeren- concert. 12.30 Land- en tuinbouw- nieuws. 12.33 Metropole orkest. 13.00 Strijdkrachten. 13-30 Metropole or kest. 13.50 Film- en toneel. 14.20 Mannenzangvereniging d'Oranjeboom 14.50 Boekennieuws. 15.30 Amuse mentsorkest van Klaas van Beek, 16.00 Gesprekken met kunstenaars. 16.10 Bas en piano. 16.30 De schoon heid van het Gregoriaans. 17.00 De Wigwam. 18.15 Journalistiek week overzicht. 18-30 Strijdkrachten. 19.00 Nieuws. 19.15 Het Katholicisme in Frankrijk. 19.30 De Melachrino Strings. 19.45 Regeringsuitzending. 20.00 Nieuws. 20.05 De gewone man. 20.20 Lichtbaken. 20.45 gram.platen, 21.15 Zomersproeten. 22.00 Omroep orkest. 22.30 Wij luiden de Zondag in 23.00 Nieuws. HILVERSUM H, 415 M. 7.00 Nieuws. 7.18 Selecties, 8.00 Nieuws. 9.00 Londens Philharmonisch Orkest. 10.20 Radiofeuilleton. 10.35 Uitzending voor de arbeiders in de continu-bedrijven. 12-00 Orgelspel door Johan Jong. 12.30 Land- en tuinbouwnieuws. 12.33 Roemeense muziek. 13.00 Nieuws. 13.20 Malando en zijn orkest. 14.00 Kinderkoor de Kleine Stem. 14.20 Marinierskapel. 14.50 Zomercabaret op Ameland. 16.00 Komt u binnen. 17.00 Orgelspel. 17.30 Om en nabij de twintig. 18.00 Nieuws 18.15 Populaire liedjes. 19.00 Artistie ke staalkaart. 19.30 Cursus V. P. R. O. 19.15 Nederland tussen de naties. 20.00 Nieuv/s. 20.20 Promenade or kest. 20-45 Samen uit, samen thuis. 22.00 Vindobona Schrammelen. 22.25 Brandalarm. 22.40 Accordeolaa 23.00 Nieuws. Zestien jaar, blind, en dan al drie diploma's Bas van der Ven. een zestien jarige blinde jongen uit Zwijn- drecht, slaagde dezer dagen voor het Mulo-examen B. Tegelijker tijd behaalde hij het diploma ty pen. En ook is hij nog geslaagd voor het Middenstandsdiploma. Hij volgt voorts een practische opleiding tot electriciteitsmon- teur. Het is gewoon ongelooflijk hoe handig hij is met onder span ning staande draden en toestel len. Ook het repareren van auto's is een liefhebberij van hem. Even goed als een ziende collega weet hij in de motor van een auto de fout op te sporen en deze te herstéllen. SCHILDER VAN 22 METER HOOGTE GEVALLEN. De 42-jarige schilder B. van der B. gewoond hebbende in Rotterdam, was gistermiddag in de Dordtse zee haven bezig met het schilderen van een laadbrug. Hij wilde een stelling op stevigheid beproeven en sprong daarom enige malen op en neer op een houten vlondertje. Hij wilde zich hierbij vasthouden aan de rails van de laadbrug. Die stond onder span ning, ofschoon hem zou zijn mede- deeld, dat de electrische stroom uit geschakeld was. De man kreeg een schok en viel van een hoogte van 22 meter. Hij was op slag dood. DRIE PEUTERS TROKKEN DE WERELD IN. -Op het bureau van de kinderpolitie aan de Overtoom te Amsterdam kwam aldus „Parool"' gisteren een 42-jarige zakenman binnenstap pen met drie peuters aan de hand. Hij had ze gevonden in de trein van Utrecht naar Amsterdam, zei hy. Het grut keek verbaasd rond en deed geen mond open. Het waren keurige kinderen. Ze zaten gewoon maar in de trein, vertelde de heer. Ze hoorden bij niemand en ze had den geer kaartje. Hoofdinspecteur Smit en zijn mede werkers hebben er een paar uur al hun talent, met kinderen om te gaan aan besteed. Ten slotte kwamen ze er achter, dat het oudste jongetje vijf jaar was en Jantje heette. Het tweede kereltje heette Henkie en was vier jaar. De jongste was een drie jarig meisje, dat Rietje heette. En toen de mannen van de kinderpoli tie vroegen waar ze woonden zeiden ze: „In de Hardebollenstraat." Een rechercheur heeft toen, gewa pend met een stratenboekje van Utrecht en een hoop ervaring met kinderen, maar uitgemaakt, dat het wel de Havikstraat zou wezen. Toen een van de hümmels ook nog begon te babbelen over zijn moeder, in het ziekenhuis lag. zijn ze in de Havikstraat gaan zoeken naar een zieke moeder. En jawel, het bleek te kloppen. Hoe ze in die trein kwamen, ver zwijgen de kinderen zorgvuldig. D kinderpolitie vermoedt, dat Jantj de Groot, Henkie van Soest en Rietje de Groot gewoon de wijde wereld maar eens in wilden trekken. Als kinderen een dergelijk besluit ne men. dan komen ze vaak een heel eind uit Tie voeten. Dat is al eens va ker gebleken. Daar ook in de landbouw in het algemeen geen 2 pet. vacantietoeslag wordt verstrekt, heeft minister mr. J. J. in 't Veld op een betreffende vraag van het Tweede Kamerlid Ha ken (C.P.N.) geantwoord geen aan leiding te kunnen vinden deze j_ tificatie aan DUW-arbeiders toe te kennen. Een inwoner van Leeuwarden, die een man, met wie hij kaartte, na een korte ruzie zulk een harde klap had gegeven, dat deze van zijn stoel viel en dood bleef liggen, werd door de politierechter, die zeide geen oor zakelijk verband te zien tussen de slag en de dood, tot één maand voor waardelijke gevangenisstraf veroor deeld. Van 2028 Aug. wordt te Erme- lo het negende luchtvaartkamp van de Kon. Ned. Ver. van Luchtvaart De organisatie, zoals die door de j zijn en na enige tijd de weg te heb- Nederlandse chef d'equipe, de heer ben verkend, werd koers gezet naar M. Koot, is opgezet, ondervindt tot de Ordrupbaan, waar de lunch werd nu toe geen moeilijkheden. Integen deel, alles verloopt vlot en dat wil wat zeggen met een team, dat uit 25 ictieve renners bestaat, gezwegen van de verschillende officials en ver zorgers. De teamleider ging Don derdagmorgen in de vroegte met de amateurs de weg op, het circuit van Lyngby, waarin 1937 de wereldkam pioenschappen ook zijn gehouden, verkennen Het viel de amateurs bij zonder mee, het wegdek baart geen zorgen, en ondanks het feit, dat er een stevige wind stond, waren de jongens van mening, dat zij, die in eigen land wel aan wind gewend zijn, daardoor zeker niet in moeilijk heden behoeven te komen, zoals b.v. de Italiaantjes, die nu. eenmaal een warmer en meer gelijkmatig klimaat gewend zijn. De temperatuur was frisjes voor deze tijd van het jaar het kwik kwam overdag zeker niet boven de 16 graden uit. Af en toe viel er een fiks regenbuitje, voornamelijk in de morgenuren, toen de wegrenners juist op het circuit waren. De fietsen bleken in orde te LAWNTENNIS Eenzijdige partijen tijdens de tenniskampioenschappen Zonder dat een van de acht par tijen welke de geplaatste spelers in het heren-enkelspel tegen de win naars der eerste afdeling tot drie sets kwam, is de eerste ronde van de tweede afdeling geëindigd. Het was partij na partij uitermate eenzijdig. Van de acht vrijgestelden verloor er één: de jonge F. Beernink, en raak ook. Met 6-3 6-0 klopte Borren hem, voornamelijk door het spel vaart te geven en hoog te houden. Een ver rassing was het goede spel van de 19-jarige Limburger van Gasselt, die fris en gedurfd tegen niemand minder dan van Swol speelde, in de eerste set driemaal diens service won, uitstekend passeerde en na 4-1, en 5-4 de set tegen de groter vaart van de kampioen moest overlaten. In de tweede werd het 6-1 voor van Swol. De kwartcindstrijden zijn: Van Swol tegen Borren, Wilton tegen Linck, van Meegeren tegen van Dal- sum, Rinkel tegen Knottenbelt. Op papier zitten hier interessante par tijen in. In het dames-enkelspel was er in twee partijen vinniger strijd. Mej. Rollin Couquerque toonde opnieuw dat zij weer in goede vorm is. Zij sloeg mevr. Schmier, na verlies' van de eerste set, de tweede door uitste kend verdedigen en was in de derde onbetwistbaar de meest tactische speelster. Mevr. Blaisse had weinig controle in de eerste set tegen mevr. Scholten, verloor die na 0-3 met 5-7, kwam in de tweede 3-1, waarna het bij 4-4 volkomen open was en a tenslotte die set met 6-4, de derde met 6-0. Mevr. Roos en mej. Herm- sen werden niet bedreigd. De halve eindstrijden zijn hier mej Rollin Couquerque tegen mevr. Roos, mej Hermsen tegen mevr. Blaisse. AMERIKAANSE KAMPIOEN SCHAPPEN DUBBELSPEL. In de kwartfinale van de Ameri kaanse kampioenschappen dubbel spel (heren) hebben Sedgman en Worthington (Australië) het zojuist gekozen dubbel voor de Amerikaan se Daviscup-ploeg, Mulloy en Tal- bert geslagen met 64, 16, 75, 97. gehouden; 500 modellen zweefvlieg tuigen nemen er op 21 Aug. deel aan de nationale kampioenschappen. Op 3 September a.s. viert stad Franeker haar 750-jarig bestaan, o-m. met een internationale kaats wedstrijd Nederland-België. Hoewel men enige keren met pech te kampen heeft gehad bij het dichten van de sluitgeul in de tweede dijk tussen Walcheren en Zuid-Beve land, hoopt men morgen bij doodtij de verbinding tot stand te brengen. De president van de rechtbank te Assen heeft in kort geding de vor dering van een huis door de burge meester nietig verklaard. Tijdens de behandeling verzuchtte burgemees ter Eothenlus Lohman: ,,Als wij in dergelijke gévallen niet mogen in grijpen, kunnen we beter ophouden." gebruikt. Alle professionals op de weg zijn nu ook te Kopenhagen gearriveerd, iet uitzondering van Gerrit Schulte, die vandaag per vliegtuig komt. Tij dens een dezer dagen gehouden wedstrijd te Helmond was hij geval len, niet ernstig, maar hij had er een cnwillig spiertje van over gehou den. En hij wil nu zo lang mogelijk ender dokters behandeling blijven, ten einde volkomen fit aan de start te verschijnen. Voorting en Peters waren Woens dag gekomen. Gisteren arriveerden Jefke Jansen, Henk Lakeman, Wim van Beek en Wim van Est. Onze /ertegenwoordigers hebben het best getroffen met het hotel, alleen de voeding is er, naar te verwachten viel, anders dan in eigen land. Zij hebben tekort aan groenten en fruit en aangezien suiker in Denemarken op de bon is, worden alle overblij vende klontjes van thee en koffie m een zak verzameld teneinde een reserve te vormen! Welke Nederlanders rijden op de weg? Het is nog steeds niet bekend of de zes amateurs en professionals, door de sportcommisise van de Ned. Wielren Unie enige tijd geleden aan-- gewezen voor de wereldkampioen schappen op de weg, ook definitief zullen starten. Bij de amateurs wa ren gekozen Wagtmans, Dekkers, Vinken, Faanhof, Le Grouw en Nol ten, met als reserve van Breenen. Het ziet er naar uit, dat deze keuze wel gehandhaafd zal blijven en dat het genoemde zestal Zaterdag voor het wegkampioenschap zal starten. Bij de professionals ligt de situatie enigszins anders. Gekozen waren Janssen, van Beek, Peters, Voorting, Schulte en van Est met als reserve Lakeman. Lakeman blijkt op het ogenblik magnifiek in vorm te zijn is lang niet uitgesloten te achten, dat de sportcommissie hem alsnog een plaats in de ploeg zal ge ven, waarbij hij dan van Beek, die immers ook aan de achtervolging zal deelnemen, zou vervangen. Doch be slist is er omtrent deze mogelijkhe den niets, dat zal de sportcommissie van de NWU waarschijnlijk pas Za- :erdag doen, terwijl ook de weers omstandigheden een rol van beteke nis zullen kunnen spelen. Verder wil men wachten tot Schulte te Ko penhagen is aansekomen om te ver nemen hoe het met zijn vorm is ge steld, aangezien de Bossenaar be halve voor de weg ook als reserve bij de achtervolgers staat gebóekt. MIDDELKAMP WINT TE BEVEREN Te Beveren (België vond gisteren een wegwedstrijd voor professionals over 150 km plaats. De uitslag luidt: 1 Middelkamp (Holland) 3 uur 53 min.; 2. Van Kerckhove (België) op halve lengte; 3. Loyaerts (België); Hermie (België); 5. Rijkers (Bel gië). PARIJS—ROUBAIX WAAR SCHIJNLIJK GEANNULEERD In een bestuursvergadering van de UCI, welke Donderdag te Kopenha gen werd gehouden, zou zijn beslo ten om de klassieker ParijsRou- baix te annuleren. Naar men weet zijn enkele renners vlak voor de finish te Roubaix door de fout van een politieman de verkeerde route ingeslagen. Deze renners hadden op dat moment een dergelijke voor sprong, dat de overwinning hun niet meer zou hebben kunnen ontgaan. Door het omrijden ontstonden ei verwikkelingen bij het bepalen van de einduitslag met de daarop volgen de protesten. Het bestuur van de Union Cycliste Internationale wil thans aan het Congres te Kopenha gen voorstalen het resultaat van Pa rijsRoubaix te annuleren. "Verder heeft het bestuur langdu rig gesproken over de Duitse kwes tie. In het bestuur heerste de me- ring, dat zolang de wielersituatie in 1 |f~D0n Bosco. Duitsland nog niet. duidelijk is af getekend, men van verder contact met dit land moet afzien en de re laties dezelfden blijven zoals die op het ogenblik bestaan. Tenslotte heeft het bestuur beslo ten een Zwitserse specialist naar Ko penhagen te laten komen, teneinde de motoren, welke bij de stayerswed strijden der wereldkampioenschap pen worden gebruikt, te controleren. ROGIERS WINT RONDE VAN NEDERLAND 1948 Naar in wielerkringen te Kopen hagen verluidt zal de delegatie van Luxemburg vandaag op het Congres mededelen, dat de Luxemburgse Wielerbond voorstelt zijn protest te gen 't besluit van het bestuur van de Union Cycliste Internationale, waar bij de Belg Rogiers winnaar werd verklaard van de Ronde van Neder land 1948, in te' trekken, zodat het Congres het betrefende agendapunt r.iet behoeft te behandelen. ZEILEN Laatste dag der Sneekweek Op de laatste dag van de Sneek week hebben de Friezen de team wedstrijd in de Regenboogklasse ge wonnen. De wind was de Friezen gunstig gezind. Er stond een stevige bries, zelfs zo stevig, dat 'n schouw van een bekènd wedstrijdzeiler, de heer J. Douma uit Oppenhuizen, op het meer omsloeg. De opvarenden kwamen er met een nat pak af. De eindstand in de teamwedstrijd was: 1. Friesland 63.2 pnt; 2. Hol land 46 pnt. In de groepswedstrijd van de Val kenklasse had De Kaag de leiding, terwijl de Kon. Zeilvereniging van Sneek als tweede eindigde. Enkele uitslagen luiden: Regenboogklasse, groep 1: 1. Prin ter, eig. J de Wilde, Sneek; 2. Dol fijn, eig. K. Vrolijk, Sneek. Groep 2: 1. Hennie, eig. M. Hen driks, Sneek; 2. Eelko, eig. W. Bergs- ma. Voorburg. De hoofdprijs werd niet toegekend in verband m'?t een ingediend pro test. Valkjachten, groep 1: 1. Rirette, eig. R. Mulder, Langweer; 2. Taren- telle eig. E. Hoppe, Leiden. Groep 2: 1. 't Spul eig. H. Kirke- nier, Alkmaar: 2. Josyta, eig. W. de Ridder, Schiedam. VOETBAL ALPHEN SPEELT GELIJK TEGEN MILITAIREN Bij Alphen was Woensdagavond een zeer sterk Utrechts Militair elf tal te gast, waarin verschillende spe lers waren opgenomen uit de eerste klasse KNVB. Alphen wist bij voor baat tegen deze sterke combinatie zich tot het uiterste te moeten in spannen Ondanks, het feit, dat met een invaller gespeeld moest worden, heeft de thuisclub zich uitstekend geweerd Snel en verrassend waren de aanvallen Door Lenz werd het 10 voor Alphen, waarna de gasten met een hard schot gelijk maakten (11) In de tweede helft nam Al phen opnieuw de leiding door IJke- ma, maar het was v d Hoeven van Neptunus die na een razend snelle rush Goedhart geen kans gaf (22). U.D.O. Dit weekend wordt een Blauw ZwartUDO gebeurtenis. Alle senioren- en juniorenelftallen gaan Zondag a.s. naar Wassenaar om daar uit te komen tegen elftallen van Blauw Zwart. Het programma hiervoor luidt: 12 uur: BI. Zwart 4 UDO 3; 1.15: BI. Zwart 3—UDO 2; 2.30: BI. Zwart 2UDO 1; 12 uur: BI. Zwart (B)—UDO (A); 1.15: BI. Zwart (D)—UDO (B). Ook de adsp. doen hieraan mee en spelen Zaterdagmiddag op eigen terrein eveneens tegen.adsp. van BI. Zwart; de b-adsp. spelen om 3 uur en de a-adsp. om 4.15 uur. De sep. en jun. vertrekken, voor zover zij niet gezamenlijk gaan, telkens één uur vóór de aanvang van hun wedstrijd per fiets van de LeidSe Buurt. G.D.S. Het eerste elftal speelt Zaterdag thuis een oefenwedstrijd tegen Victorie uit Gouda. Aanvang 4.30 uur. Aan het W.S.E.-jeugdtour- nooi op a.s. Zondag nemen twee ju nioren elftallen deel. Om 1.40 uur wordt gespeeld W.S.E. b—G.D.S. c. Te 2.15 uur GDS bDonk c. Vertrek c elftal 1 uur; b-elftal 1.30 uur af Dorp. Leider c-elftal C. Houdijk, b-elftal C. Straver. S.J.Z. A.s. speelt SJZ II 'n vriendschappelijke wedstrijd tegen Rijpwetering II aanvang 1 uur. Daarna, dus om 2.30 uur zullen 2 veteranen-elftallen de strijd aanbin den. S.J.Z. 3 gaat naar Rijpwetering 3 en speelt daar om 1 uur. Vertrek gezaménlijk per fiets om 12 uur, van- ATHLETIEK TEAMS VOOR BELGIë EN LONDEN GEWIJZIGD. De Nederlandse heren-athletiek- ploeg, die 21 Aug. te Antwerpen te gen België uitkomt, heeft enkele veranderingen ondergaan. Op de 200 m wordt Lammers vervangen door Zwaan. Lammers behoudt echi Het N.K.S.-jeugdkamp te Vught Men schrijft ons: Vught, 16 Augustus De taak van de kampleiding, is te zorgen dat de jongelui zich geen mo ment vervelen. Voor het kamp van de Ned. Kath. Sportbond is het reeds traditie, dat op de eerste kampavond de deelnemende verenigingen in sporttenue opmarcheren naar het dorp, waarna zij door de plaatselijke harmonie weer naar het tentenkamp worden teruggeleid op de tonen van pittige marsen. De Vughtse bevol king ziet nu reeds drie weken" op Maandagavond de Ned. Kath. voet ballers onder de 18 jaar, in de bon te mengeling van clubkleuren en vlaggen. Jongens van 11 jaar met koddige rood-wit-felauwe petjes uit Linna (Limburg), de keurige groep van „Zwolle" met hun geel-witte ba retten, alles bijeen 'n vrolijk gezicht Prettig deed het aan, dat de harmo nie de jeugdige kampeerders nog 'n uurtje bezig hield met gezellige en bekende melodieën. Het treffendste moment van de dag is wel de sluiting ervan. Om 9.30 uur scharen allen zich in carré rond de kamp-vlag vermoeid van het spelen en ravotten. Wederom de bonte mengeling der sporttenues, de donkere achtergrond der bossen, daarboven de heldere sterrenhemel en in het midden de kampvlag. Op bevel van de kampleider zakt de vlag, waarbij allen in de houding de beweging volgen. Kap. Michielsen houdt een korte avond-overweging. Het doel waarom wij samenzijn is, te werken aan onze ten hemelopne ming Hij stelt daarom Moeder Maria aan als bijzonder beschermster van het kamp. Gezamenlijk bidden we de Litanie van Maria en het avondgebed Voordat de „bedden" worden opge zocht, knielen leiders en jongens neer en ontvangen de zegen van de kampaalmoezenier. De rust onder de jongens laat nog 'n uurtje op zich wachten. De leiders houden met de kampstaf nog 'n korte bespreking. Maar de kampstaf offerde nog 'n paar uurtjes van de nachtrust op, om het voetbalprogramma van de volgende dag samen te stellen. Iede re morgen om 6 uur wordt dit pro gramma aangeplakt aan de muziek tent. Zodra het ochtendsignaal klinkt stormt alles naarhet program ma. Dinsdagochtend 16 Augustus 4 uur. In alle tenten reeds volop ru moer. Pas om 6.30 uur mogen de jongens de tenten verlaten. Geza menlijk gaan ze naar de H. Mis. On der deze H. Mis gaat bijna 90% ter H. Tafel. Men begint de dag goed. Daarna is het voetballen. Gemiddeld speelt ieder elftal 3 wedstrijden van 'n half uur per dag. Leuk en verras send is het, dat de kleinsten van het kamp, de jongens uit Linne, ook op het voetbalterrein 'n goed figuur slaan. Reeds staan er overwinningen genoteerd van 10-0, 4-0, 3-0. De ver eniging Teylingen uit Sassenheim, verloor beide wedstrijden. Een jun. elftal van Docos uit Leiden bracht het de eerste dag tot een benauwde 1-0 zege en een nederlaag van 5-0. De avond, die afkoeling bracht,, werd door velen doorgebracht in het R.K. Militair tehuis. Tafeltennis, schaken, biljarten enz. Anderen ble ven in het kamp, waar gezellige mu ziek per versterker werd uitgezon den. Het is een genot te zien, dat de jongens zichtbaar tevreden zijn. Al le lof dan ook aan de organisatoren van dit eerste Jeugdkamp van N.K.S. ter zijn plaats in de Nederlandse es tafetteploeg. De Kroon start niet op de 400 m., doch zal op de 300 rrf de Nederlandse kampioen Kist vervan gen. Nusse neemt op de 400 m de plaats van De Kroon in. Bij het vèr- springen wordt Leeuwenhoek ver vangen door W'essels van AV '23. De Nederlandse damesploeg, die op 20 Aug. in het White City Sta dion te Londen tegen de teams van Engeland en Frankrijk start, is eveneens gewijzigd. Voor het speer werpen zal niet Ans Koning de toer meemaken, doch Elly Dammers. Me juffrouw van Dijk van Zaanland is aangewezen om Nederland bij het hoogspringen te vertegenwoordigen. De Bataven. De Zuid-Hollandse athletiek-kampioenschappen worden a.s. Zaterdag en Zondag te Rotter dam, op de Nenijtobaan verwerkt. De deelnemers van de Batavenploeg, die hierop uitkomen, moeten Zaterdag om 2.45 en Zondag om 10.45 op het Stationsplein te Leiden verzamelen, waarna de ploeg gezamenlijk ver trekt. EEN VR0LI1KE ROMAN DOOR P. G. WODEHOUSE Vertaald door Jean H. P. Jacobs 43) x Annie, heb je niets bijzonders opgemerkt? Niets verdachts?" Annie spande zich in om al haar gevoelens te beheersen. „Wat bedoelt u, tante Nesta?" „Die jonge man, die zich Jimmy Crocker noemt." Annie zocht steun door de rug van een stoel vast te grijpen. „Die zich Jimmy Crocker noemt? Ik begrijp u niet?" Annie probeerde te lachen. Het leek haar een eeuw geleden, dat zij het laatst een geluid had voortge bracht en toen zij er weer in slaag de, leek het in de verste verte niet op een lach. „Hoe konrt u daarbij? Als hij toch zegt, dat hij Jimmy Crocker is, waarom zou men daar dan aan twij felen, nietwaar? Hoe zou iemand, behalve Jimmy Crocker zelf, kun- ien weten, dat u Jimmy Crocker graag hier had? U hebt het toch aan niemand verteld, nietwaar?" Die redenering scheen mevrouw Pett aan het wankelen te brengen, maar zij was geenszins van plan een keurige verdenking op iemand zo maar te laten varen, alleen om het simpele feit, dat ze onredelijk was. „Zij hebben htm spionnen overal," zei ze akelig. „Die lui van de „Geheime Dienst" van andere landen. Lord Wisbeach heeft me daar gisteren een en ander van verteld. Hij zei, dat ik iedereen moest wantrouwen. Hij zei ook, dat nu ieder ogenblik verwacht kan worden, dat er een aanslag wordt gepleegd op de uitvinding van Willy." „Dat zei hij toch zeker maar voor de grap?" „Geenszins. Ik heb zelden iemand zo ernstig horen spreken. Hij drukte iwe vooral op het hart, in iedereen, die hier nieuw binnentreedt een verdacht persoon te zien." „Nou, ik geloof, dat u hem dan zeker in de gaten moet houden," bromde Ogden vanaf de sofa. Mevrouw Pett schrok. „Ogden. Ik was vergeten, dat je hier was." Zij uitte een kreet van schrik, want nu zij Ogden zag, rees een nieuw schrikbeeld voor haar i ogen. „Wel, misschien is die man wel gekomen, om jou te ontvoeren! Dat ik daar niet eerder aan gedacht heb." Annie vond, dat het tijd werd, om tussenbeide te komen. Mevrouw Pett begon zich, meer dan Annie lief was, in de buurt van de 'waarheid te bewegen. „U moet zich niet zoveel in het hoofd halen, tante Nesta. Ik geloof, werkelijk dat het komt, doordat u al lemaal zulke nare verhalen schrijft. Het is heus onmogelijk, dat die man een bedrieger is. Hoe zou hij het dur ven riskeren? Hij zou toch wel heel goed weten, dat u hem ieder ogenblik zou. kunnen ontmaskeren door even een telegrammetje te sturen naar me vrouw Crocker, om te vragen, of haai stiefzoon werkelijk in Amerika was." Het was een stoute poging, die An- niet waagde, want wanneer haar tante dat werkelijk zou doen, zouden al haai plannen in duigen vallen. Maar zij moest toch iets wagen. Zij wilde ten minste weten, of haar tante de bedoe ling had, aan mevrouw Crocker in lichtingen te vragen, of dat de vijand schap zo groot geworden was, dat zij er geen ogenblik aan zou denken, zich met haar zuster in verbinding te stel len. Zij herademde weer, toen me vrouw Pett plotseling verstrakte in haar stoel bij die opmerking. „Ik denk er niet aan, om Eugenia te telegraferen." „Dat begrijp ik", zei Annie, „maar een bedrieger, zou niet weten, dat u reden hebt, om dat n,iet te doen niet waar?" „Ja, ik begin je nu te begrijpen. Annie herademde nogmaals, maai haar onbezorgdheid duurde niet lang. „Niettemin kan ik maar niet begr pen", zei mevrouw Pett. „hoe je oom zo positief kon beweren, dat hij de jongeman al eerder gezien had op dt Atlantic". „Nu, dat zal wel een toevallige ge lijkenis zijn, veronderstel ik. Oom ze. immers, dat hij die man, die hij be doelde, met mij had zien praten. Maar dan zou ik toch voor alles de gelijke nis hebben moeten opmerken." Van uit een onverwachte hoek kreeg Annie hulp. „Ik weet wien oom Peter bedoelde,' zei Ogden. „Die leek helemaal niet op die vent." Annie was te dankbaar voor de hulp om er verbaasd over te kunnen zijn. Zij dacht er alleen maar aan dat Ogden haar ongetwijfeld met ie mand anders had zien praten op het schip. Het had haar daar immers geenszins aan gezelschap ontbroken. Mevrouw Pett kwam nu ook ondt. de indruk van al die argumenten. „Misschien geef ik myn verbeeldin^ te vrij spel," zei ze. „Wel natuurlijk, tante," zei Annie „U beseft Zelf niet, hoe levendig uvv verbeelding is. Toen ik laatst dat ver haal voor u over typte, heb ik werke lijk versteld gestaan over de ideeën verwerkt. Ik heb het nog tegen oom Peter gezegd. Het is zeer verklaarbaar dat iemanc met een dergelijke verbeeldingskracht als u, zich ook eens werkelijk iets in beeldt, nietwaar?" Mevrouw Pett lachtte bescheiden- lijk. Zij zag haar nicht vol verwach ting aan, en wachtte blijkbaar op no^ meer complimenten. Maar Am- vond het erg genoeg voor dit keer. „Je hebt volkomen gelijk, mijn bes te kind", zei mevrouw Pett, „toen zy niet meer kon rekenen op voortzetting van de lofspraak. „Het was ongetwij feld dwaas van me, die jongeman té verdenken. Maar de woorden van Lord Wisbeach maken op een geest, als de mijne, natuurlijk meer indruk, dan op die van welke vrouw ook." „Natuurlijk," zei Annie. Zij was in een prettige stemming. Alles was goed gegaan. „En bovendien," zei mevrouw Pett, „is er nog een manier,, waarop wy kunnen vaststellen of de jongeman werkelijk Jimmy Crocker is." „Annie werd voor de zoveelste maal naar. „Een manier? Welke manier?" „Maar herinner je je dan niet, mijn beste, dat Skinner, James Crocker jarenlang gekend heeft?" „Skinner?" De naam klonk vertrouwd, maar Annie kon hem niet direct thuis brengen. „Mijn nieuwe butler. Hij is recht streeks van Eugenia hier naar toe ge komen. Hij was het, die ons binnen liet toen wij haar bezochten. Niemand kan beter getuigen, dat deze persoon Jimmy Crocker is of met, dan hij." Nu werd het te veel voor Annie. Op j een dergelijke slag was zij helemaal niet verdacht geweest. Het stond haar duidelijk voor ogen, dat nu alles moest mislukken. Jimmy mocht in geen geval meer terugkeren naar dit huis, om daar met de butler gecon fronteerd en ontmaskerd te worden. Als hij terugkwam, zou hij regelrecht in de val lopen. Zij stond op. Direct moest ze hem waarschuwen. Zij moest dat doen, vóór hij kwam, en dat kon elk ogenblik het geval zyn. „Natuurlijk," zei ze* met geweldige zelfbeheersing. „Daar had ik niet eens aan gedacht. Het is heel eenvoudig als het maar niet te laat word' voor de lunch, want ik krijg honger."

Leidse Courant | 1949 | | pagina 2