S)e C<2id6e(Soii4cmt Mgr. Beran protesteert Churchill wil eerst het „meisje" zien Een protest van Mgr. Beran De Ronde Tafelconferentie begint 23 Aug. Directeur: C. AL VAN HAMERSVELD. Hoofdredacteur: TH. WILMER. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" DONDERDAG 18 AUGUSTUS 1949 40ste JAARGANG No. 11 Bur. Papengracht 32, Telei. 20015, Adm. en Advert. 20826, Abonn. 20935 - Abonnementsprijs f 0.32 p. w., 11.40 p. mnd., 14.15 p kwart. Franco p. p. I 4.90 - Advert.: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes i 1.50 Een Christelijke gemeenschap DE eigenaar van de productie middelen, wie hjj ook weze, moet steeds binnen de grenzen van het publiekrecht der economie mees ter blijven van zijn economische be slissingen". Aldus Z. H. de Paus op 7 Mei j.l. in een rede gehouden voor een belang rijke groep leden van de Interna tionale Unie van Katholieke Pa troonsverenigingen. En in diezelfde rede zeide de Paus, dat het een dwa ling is, dat al de medewerkers in een enderneming een recht in de strikte betekenis van het woord zouden ver werven op die onderneming, op de eigendom van de productiemiddelen, die zij beheren of hanteren, of al thans op de winsten van de onder neming. Deze verklaring is niet voor een dubbelzinnige interpretatie vatbaar. Wanneer onder ons wordt gepro pageerd de medezeggenschap van al de medewerkers in een onderne ming, dan bedoelen wij een zekere medezeggenschap dan bedoelen wij, zoals in dit blad herhaaldelijk is uiteengezet, een adviserende me dezeggenschap, welke echter met zo danige waarborgen is omkleed, dat de arbeiders de zekerheid hebben, dat aan hun adviezen ernstige aan dacht zal worden geschonken; dat deze zullen worden gevolgd, tenzij zij, die de economische beslissingen moeten nemen, de geargumenteerde overtuiging hebben, dat het belang der onderneming en indirect het al gemeen belang dat niet mogelijk of niet gewenst maakt. „Quadragesimo Anno" drukte het ieeds zo voortreffelijk uit in de ver klaring, dat het looncontract dient „verzacht te worden door elementen, ontleend aan het contract van maat schap". Die maatschap kemt hierop neer, dat alle mensen leven als broeders, ae ene weliswaar voor bepaalde doeleinden aan de leiding van an deren onderworpen om goede samen werking vruchtbaar en efficient te maken, maar allen aan elkaar gelijk in de volledige eerbiediging van el- kaars persoonlijkheid en in hun ge meenschappelijk streven. De arbeider moet niet worden ver laagd tot een louter passief instru ment van de werkgever; de arbei der is in werkelijkheid een medewer ker, die samen "met zijn' lichamelijke werkkracht ook zijn geestelijke eigenschappen, zijn initiatief en zijn verantwoordelijkheid inzet. Zó behoort hét te zijn. Zó kan het zijn. En zó moet het zijn, om te bereiken een goede samenleving, consequent aan de christelijke beginselen en de christelijke leer, en om te keren een geest van ontevredenheid, die tot de rampzaligste gevolgen zou kunnen leiden. „D De raad van Europa DE BRITSE conservatieven met Churchill aan het hoofd hebben giste ren te Straatsburgi de onmiddellijke toelating van Duitsland tot de Assemblée bepleit en voorstellen ter tafel gebracht voor drastische ver sterking van rol van de Assemblée in de Raad van Europa. Zij wensen een speciale zitting van de Assemblée in Januari, waarbij deze zelfs over de agenda zou kunnen beslissen. Churchill vro'eg het comité der ministers voordien over Duitslands toelating te beslissen, op dat de Duitse delegatie reeds in deze speciale zitting aanwezig zou kun nen zijn. Voorts willen zij terstond een spe ciale commissie vormen, die na het einde van de Assemblée maandelijks bijeen zou komen en voorstellen voor de volgende zitting zou kunnen voorbereiden. De nationale regeringen zouden voorts na de volgende zitting der Assemblée moeten beslissen, welke uitvoerende volmachten aan het co mité der ministers zullen worden ge geven. Voor de Assemblée wensten Chur chill c.s. een eigen secretariaat en zij stellen voor een permanente in ternationale administratie in het le ven te roepen voor het uitvoeren van de politiek van de ministers. Van de ministers wordt voorts geëist, dat zij de voorstellen van de Assemblée in de nationale parlementen in debat te brengen. Deze voorstellen werden gedaan, nadat Morrison de Europa-politiek van de Britse labourpartij ontvouwd had en nogmaals de weg van voor zichtige groei van de internationale functies, gebaseerd op volledige vrije deelseming van de naties, had uitge stippeld. Er was slechts één principieel standpunt, waarin beide polen der Britse meningen elkaar niet afsto ten. Zowel Churchill als Morrison vonden het voortijdig in dit stadium van groei der Europese Unie reeds de nationale souvereiniteit aan te tas ten, een denkbeeld dat ook in een overvloed van redevoeringen giste ren herhaaldelijk als sleutel tot de oplossing van de Europese proble men werd aangediend. Volgens de Franse socialist Le Bail moest in deze durf boven voorzichtigheid pre valeren. De beide Britse tegenstan ders bepleitten eerst een grondige en zeker niet overhaaste ^tudie van de gevolgen, en waren het eens in de uitspraak van de grote Britse oor logsleider: „Het is beter eerst te zien hoe het meisje er uit ziet dan er meteen mee te trouwen". Beiden waren van mening, dat een speciale commissie deze problemen onder het oog moest zien en voegden eraan toe, dat hun huidige afwijzing van alle aantasting van de souve reiniteit geen beginsel was, dat voor alle tijden moest gelden. Vandaag richt de welsprekendheid zich op de mensenrechten en zullen talrijke pleidooien loskomen voor het instellen van een Europees hof voor de handhaving van deze rech ten. Storingszenders overwonnen NIEUWE ENGELSE UITVINDING. Nieuwe en zeer geheime electro- nische apparaten hebben voor Enge land een nieuwe fase in de koude oorlog met Rusland gewonnen. Brit se radio-ingenieurs hebben namelijk de aether boven delen van Centraal- Europa vrijgemaakt van het storen door de Russen van uitzendingen in de Engelse taal. Rusland heeft, zoals bekend, een groot aantal zenders in de „oorlog der aethergolven" geworpen om de uitzendingen te storen, die de B.B.C. en de „Voice of America" op Rusland richtten. De Londense bladen melden, dat de B.B.C. een volkomen nieuwe weg heeft gevonden om aan dat storen een eind te maken. Men had daar mee zulk «een succes, aldus deze be richten, dat de luisteraars in Finland in staat zijn de Amerikaanse en Brit se uitzendingen practisch zonder sto ring op te vangen. Soortgelijke rap porten werden ontvangen van ande re Centraal-Europese luisterposten en uit Rusland zelf. Franse cognac jROEVIG relaas van Algemene Rekenkamer over het Militair Gezag". „Wanbeheer, slordigheid en onverstand deden enorme bedragen verdwijnen". Onder dergelijke kop pen wordt melding gemaakt van het cpzienbarende rapport van de Alge mene Rekenkamer over het beheer van financiën en goederen bij het Militair Gezag, waarover wij elders in dit blad berichten. Wat er heeft plaats gevonden is: schandelijk. Melding wordt gemaakt van een post van 15.000 voor de aankoop van Franse francs, die moesten die ren om in Frankrijkcognac aan te kopen. De Franse douane nam de cognac echter in beslag wegens over treding van de deviezenvoorschrif- ten! De lading van een geheel stoom schip met benzine, olie en smeervet- ten ter waarde van 154.700 werd ten laste van de staf geboekt, omdat een functionaris van Militair Gezag in Mei 1945 voor ontvangst had ge tekend. Zekerheid omtrent de be stemming, die aan deze lading is ge geven, kon niet worden verkregen! En zo gaat het verslag voort. Wanneer men bedenkt, dat die zelfde lieden, die zó met 's lands gelden, zó met de vaderlandse be langen omsprongen, zioh presenteer den als betere vaderlanders, dan de doorsnee-Nederlander vooral ook onbaatzuchtiger! dan stijgt de er gernis over zo veel veinzerij en hui chelarij. De feiten zijn nu gepubliceerd. Maar, als 't daarbij blijft, dan Is er nog weinig bereikt. Het rechtsge voel van het Nederlandse volk is dan zeker niet bevredigd. En van een dergelijke publicatie zonder meer verwachte men ook niet te veel wat betreft de praeventieve werking. In een der ochtendbladen, het „Al gemeen Dagblad" lezen we: „Het is zeer waarschijnlijk, dat tal van officieren en minderen die zich tijdens het optreden van het Mili tair Gezag aan strafbore feiten heb ben schuldig gemaakt, alsnog zullen worden vervolgd en voor de Krijgs raden zullen terecht staan". „Zeer waarschijnlijk". Nóg niet zeker? Het Nederlandse volk en naar wij vertrouwen: zijn politieke verte- enwoordiging zal er niet in be rusten, als over een zaak, waarbij i ikele millioenen zijn weggesmeten f gestolen, maar verder zou worden gezwegen. „Beroofd van alle persoonlijke vrijheden'' 1IAGR. BERAN, de aartsbisschop van Rraag, heeft na twee maanden zijn stilzwijgen verbroken door te pro testeren tegen zijn huisarrest in zijn paleis door de Tsjecho-Slowaakse re gering, aldus wordt te Praag ver nomen. Tevens protesteert mgr. Beran tegen de aanwezigheid van de regeringsagent dr. Houska in zijn pa leis en tegen de in beslagneming van de fondsen en landgoederen van het aartsbisdom, zonder dat hij hiervan zelfs wordt verwittigd. Dit protest is vervat in een brief van de aartsbis schop aan de openbare aanklager (een administratieve functie, waarvan niet bekend is door wie zij wordt bekleed). Zonder toestemming van de rege ring mag mgr. Beran geen verklarin gen doen publiceren of in contact tre den met zijn geestelijkheid, zodat ,mgr. Beran deze manier heeft aan gegrepen als de enige, waarop hij zijn protest kan uiten. De tekst van de brief is door ker kelijke kringen gisteren bekend ge maakt. Mgr. Beran verklaart, dat zijn eerder gezonden protestbrieven aan het departement van opvoeding onbeantwoord zijn gebleven. De heilige plaatsen te Jeruzalem ISRAëL STELT BEWAKING VOOR. De vertegenwoordiger van Israël in Nederland, dr. M. Amir, heeft ter kennismaking met de pers 'n uiteen zetting gegeven van het standpunt van zijn regering ten aanzien van de Heilige Plaatsen in Jeruzalem en het probleem der Arabische vluchtelin gen. Israël is bereid aldus meldt de „Volkskrant" mee te werken aan de totstandkoming van een in ternationale bewaking der oude stad, die overigens nog in handen is der Arabieren. Het wil zich echter nog niet binden wat betreft de territoriale souvereiniteit over de nieuwe stad. Roden rukken op naar Kanton FOETSJOU REEDS BEZET De Chinese communisten hebben dè grote havenstad Foetsjou op de natio nalisten veroverd. Verder naar het Westen zijn de communisten de meest Zuidelijke provincie van China, Kwangtoeng, in een snelle opmars binnengerukt. Zij zijn de huidige Chi nese hoofdstad Kanton en de Britse kroonkolonie Hongkong, die in deze provincie liggen tot op 250 kilometer genaderd. In Kanton is de avondklok ingesteld. In Hongkong is het burger lijke vliegveld Kaitak door de R.A.I* overgenomen. Het Amerikaanse consulaat-gene raal in Kanton zal worden geslote en de consulaire employé's zullf^ China verlaten. De Amerikaanse am bassade in Kanton moet ook sluiten,, zodra de stad door de communisten word bedreigd. De Amerikaanse bur gers in Kanton en vele andere gebie den hebben de raad gekregen uit C na te vertrekken. Het enige overgebleven nationalis tische bruggenhoofd in Noord-China de Miao-eilanden, ten Zuidoosten var Tientsin, staan bloot aan amphibie- aanvallen der communisten. Drie van de acht eilanden zijn na hevige ge vechten bezet. De Chinese vloot ge bruikte de eilandengroep als voor naamste basis voor de blokkade van de Noordchinese havens, die in han den zijn der communisten. Volgens militaire waarnemers kan de am- phibie-operatie tegen de Miao-eilan den ook beschouwd worden als de ge nerale repetitie voor een grootscheep se aanval op het eiland Formosa, het laatste bolwerk van Tsjang Kai Sjek. „Alle persoonlijke en officiële cor respondentie voor de aartsbisschop en het paleispersoneel wordt achter gehouden", zo schrijft dr. Beran. „Ik ben beroofd van alle persoon lijke vrijheid en alle rechten, die ik als aartsbisschop heb, en dit zonder enige vorm van politioneel onder zoek en zonder enig besluit van een gerechtshof of andere officiële in stantie." De bisschop protesteert tegen „de liquidatie van de bezittingen van het aartsbisdom zonder dat de aartsbis schop hiervan mededeling is gedaan". En hij noemt met name verschillen de landgoederen, die door de staat zijn genationaliseerd. De regeringsagent in het aartsbis schoppelijk paleis heeft de bankte goeden van het aartsbisdom geblok keerd, aldus mgr. Beran, die hieraan toevoegt, dat dr. Houska als rege ringsagent in zijn consistorium is be noemd krachtens artikel 60 van de Habsburgse wet no. 50, die dateert van 1874. Deze wet machtigt de regering om inspectie of toezicht uit te oefenen op het werk van het consitorium, doch de aartsbisschop ontkent, dat de regering er door gemachtigd wordt om gebruik te maken van het officiële zegel en postpapier van de aartsbisschop, om zondér machtiging van de aartsbisschop het werk van het consistorium over te nemen, om fondsen te blokkeren, betalingen BERLIJNSE GEMEENTERAAD KIEST VERTEGENWOORDIGERS BIJ REGERING IN BONN. Tij dens een zitting in het Raadhuis te Berlijn koos de Berlijnse gemeente- laad een achttal vertegenwoordigers, die in adviserende hoedanigheid zit ting zullen hebben bij de wetgeven de macht van de nieuwe regering in Bonn. Een overzicht tijdens de ver kiezing bij handopsteking. personeel stop te zetten of het werk van het bureau te belemmeren door correspondentie achter te hou den. Tenslotte beschuldigt mgr. Beran de communisten er van, dat zij de te gen hem gerichte demonstraties in de St.-Vituskathedraal op 19 Juni geor ganiseerd hebben. Hij verklaart op 18 Juni te hebben vernomen, dat de communistische arbeiders opdracht hadden gekregen om zich van hun fabrieken naar de kathedraal te be geven. Mgr. Beran beklaagt zich er over, dat geen der demonstranten ge arresteerd of in staat van beschuldi ging gesteld was en vraagt of de wet, waarbij verstoring van kerkdiensten verboden is, nog geldt. VAN De Belgische Kamer heeft gister middag met 125 tegen 64 stemmen en één onthouding (de liberaal Le- clercq) haar vertrouwen in de nieu we regering uitgesproken. De aardbeving in Ecuador PRESIDENT MAAKT DE BALANS OP Het is nog altijd niet precies be kend, hoeveel doden de aardbevings- ramp in Ecuador heeft gekost. Pre sident Galo Plaza Lasso heeft giste ren bekend gemaakt, dat de schade, voor zover zij is getaxeerd, 67.500.000 dollar bedraagt. Het aantal doden is waarschijnlijk 6000. De president zei, dat het nog niet mogelijk is dm het juiste aantal slachtoffers vast te stelen. Verschil lende berekeningen, waaronder een van een Amerikaanse hulpbrigade, hebben er toe geleid, dat men het geschatte aantal van 4000 heeft ge bracht op 6000. Bij de aardbeving zijn 280.000 men sen rechtstreeks betrokken geweest. Meer dan 100.000 van hen zijn dak loos. De hevigste schokken werden waargenomen in het gebied rondom Pelileo op 5 Augustus, om tien over twee. De zwaarst getroffen zone is ongeveer 40 kilometer lang en strekt zich uit van Latacunga tot Riobam- ba. Van de 3500 inwoners die Pelileo telde voor de ramp, zijn er nog slechts 300 in leven. BESTANDSCHENDINGEN BIJ SEMARANG Naar Aneta verneemt zijn op 16 Augustus twee sterke bewapende groepen naar Semarang opgerukt. De eerste groep werd voor het be reiken van de stad opgevangen en verspreid. De tweede groep, die ver scheidene malen groter was dan de eerste bereikte in de ochtend van 17 Augustus de stadsrand en beschoot het militaire kampement met mor tieren. Ook deze groep werd met verliezen teruggeslagen. In aansluiting aan hetgeen in de brief van minister van Maarseveen aan de Tweede Kamer werd gemeld over de infiltraties te Modjokoerto, verneemt Aneta, dat. de geinfiltreer- de groep, die op 2 km ten Zuiden van de stad was doorgedrongen, de aanzegging tot terugtrekken van militaire waarnemers niet wenste op te volgen. Na ontvangst van dit wei gerend antwoord hebben Neder landse troepen een actie ingezet, tengevolge waarvan circa 50 perso nen werden gearresteerd en een aan tal wapens, waaronder machinege weren in beslag genomen werd. .MARQUIS" MAAKT MOTOR TOCHTJE DOOR DE STAD. De beroemde filmchimpansee „Marquis" van circus Mikkenie maakte op zijn motor een tochtje door Amsterdam. Het valt te begrijpen, dat dit onge wone schouwspel bij het toegestroom de publiek grote sensatie verwekte. EEN STAALFABRIEK VOOR TITO. Amerikaanse regeringsautoriteiten hebben gisteren bekend gemaakt, dat Amerika Joego-Slavië verlof gegeven heeft om materieel voor een staalfa briek van een Amerikaanse maat schappij te kopen. Deze beslissing is de grootste, die door de Amerikaanse regering geno men werd ter versterking van het Tito-regiem in zijn strijd tegen Mos kou. Het is de eerste maal sedert de koude oorlog begon, dat Amerika er in toegestemd heeft, goederen, die een oorlogspotentioneel vertegen woordigen, naar een door communis ten geregeerd land te zenden. Vandaag formele beslissing pVE VOORZITTERS van de drie delegaties ter Ronde Tafelconferen- tie in Den Haag zijn het er over eens geworden de conferentie op Dinsdag 23 Augustus a.s. te openen. De formele beslissing hierover zal heden worden genomen tijdens een bijeenkomst van de nog definitief te vormen centrale comimissie. Daarnaast zal heden worden ge sproken over het reglement van or de. De republikeinse delegatie heeft het voorstel gedaan om een der le den van de U.N.C.I. uit te nodigen het voorzitterschap van de centrale commissie op zich te nemen. Dit voorzitterschap zou dan bij toer beurt worden afgewisseld. Van de zijde van een der leden van de Com missie der Ver. Naties is te kennen gegeven, dat men het juister vond de leden der U.N.C.I. niet met het voorzitterschap te belasten. DE NEDERLANDSE DELEGATIE Bij Koninklijk Besluit van 16 Aug. 1949 is de Nederlandse delegatie voor het te 's-Gravenhage te plegen overleg overeenkomstig artikel 208 van de Grondwet als volgt samen gesteld: Lid en voorzitter: mr. J. H. van Maarseveen, minister van Overzeese Gebiedsdelen; lid en eerste onder voorzitter: mr. D. U. Stikker, minis ter van Buitenlandse Zaken; lid en tweede ondervoorzitter: dr. J. H. v. Royen, buitengewoon en gevolmach tigd ambassadeur te Ottawa; leden: L. Götzen, minister zonder porte feuille; mr. A. M. Joekes, minister van Sociale Zakenmr. W. H. Focke- ma Andreae, staatssecretaris van Oorlog; H. C. W. Moorman, staats secretaris van Marine; mr. J. H. de Pont, advocaat en procureur te Am sterdam; mr. N. S. Blom, buitenge woon gezant en gevolmachtigd mi nister; commandeur A. de Booij, plv. chef marinestaf; mr. H. A. M. van den Dries, van het ministerie van Financiën; dr. P. J. A. Idenburg, laatstelijk directeur-generaal van Algemene Zaken te Batavia; L. Korthals, van het ministerie van Overzeese Gebiedsdelen: D. P. Spie renburg, van het departement van Economische Zaken; A. A. J. J. NIEUWE BONNEN VOOR WERKKLEDING Tot nader order zijn de bonnen H17 en L17 geldig verklaard voor de aankoop van werkkleding. De bonnen H13 tot en met H16 en L13 tot en met LI6 blijven voorlopig geldig. De H-bonnen zijn bestemd voor een overall of een werkpak van drill, keper of satijn, een lange stofjas of witte jas, een laboratoriumjas of mouwschort. Op de L-bonnen kan ge kocht worden een werkbroek of werk jasje van keper, drill, satijn, beaverteen, Engels leer, manchester of pilow, een korte witte jas, een koksbuis of een korte stofjas. Thomson, kolonel van de generale staf; de leden van de commissie van negen, nL jhr. Th. M. J. de Graaf, mr. J. A. Jonkman, P. A. Kerstens, prof. dr. J. H. A. Logemann, H. J. W. A. Meijerink, prof. mr. C. P. M. Romme, N. W. Til anus en mr. G. Vonk. Tot secretaris is benoemd mr. F. E. J. van der VaLk, van het ministe rie van Overzeese Gebiedsdelen. HONDERDTACHTIG STUDENTEN UIT INDONESIë AANGEKOMEN Gistermorgen begon in Amsterdam de ontscheping van de 182 studenten (Europeanen, Chinezen en Indone siërs) die met de Tawali van de maatschappij ij Nederland reisden. Deze studenten zullen in Nederland gaan studeren. De reis verliep aan vankelijk wat moeilijk; er waren wrijvingen, omdat de studenten van verschillende politieke richtingen waren. Later is de verstandhouding veel beter geworden. Onder het gezelschap be.vonden zich twee Sumatraanse prinsen, Adja Sjarifoel Oezaz Haberham en zijn broer Adja Sjarifoel Azaz Haber ham. De eerste gaat in de medicijnen studéren en de laatste gaat naar Delft. DE ZUIDERKRUIS MET AFLOS SINGSDETACHEMENTEN NAAR INDONESIë Gisteren vertrokken met de „Zui derkruis" uit Rotterdam naar Indo nesië aflossingsdetachementen van de K. L., K.N.I.L. en de Marine. Terwijl de troepen ingescheept werden, be zocht generaal mr. H. J. Kruis de „Zuiderkruis". De commanderend of ficier troepen is overste H. L. G. Lambert. Het schip staat onder com mando van gezagvoerder C. G. Goe- dewaagen. Met de „Zuiderkruis" worden eveneens 130 rimboekisten van de Niwin overgebracht naar In donesië, alsmede twaalf opname-in stallaties voor „gesproken brieven". Sen ttzoMett-je... Al legert zich ook tegen mij een krijgsmacht: mijn hart zal niet vre zen. Al barst zich ook een oorlog te gen mij uit: ook dan zal ik nog ver trouwen. Eén zaak heb ik de Heer gevraagd, en daarnaar zal ik stre ven: te wonen in 's Heren huis alle dagen van mijn leven. Uit de 26ste Psalm.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 1