„Jeugd van Nederland" STADSNIEUWS 40-jarig Priesterfeest Pastoor A. A. M. Heijdeman te Nootdorp WOENSDAG 17 AUGUSTUS 1949 OE LE1DSE COURANT PAGINA 3 WIELRENNEN DE WERELDKAMPIOEN SCHAPPEN TE KOPENHAGEN. Nederlandse renners aangekomen. De eerste Nederlanders van de grote groep, waaruit de wielren-af- vaairdiging naar de wereldkampioen schappen bestaat, zijn heden te Ko penhagen aangekomen. De amateurs die Zaterdag 20 Augustus voor het kampioenschap op de weg zullen starten, kwamen per Scandinavie- express aan met uitzondering van de beide Amsterdammers, Henk Faanhof en Jan la Grouw, die per auto de tocht naar de Deense hoofd stad hadden ondernomen. Jan Nol ten en Hubert Vinken, de beide Limburgers uit Geleen, die in de zelfde straat wonen, vlak bij elkaar en dikke vrienden zijn, verder Hans Dekkers, het „lichtgewichtje" Uit Eindhoven, nauwelijks 110 pond we gend en de nationale kampioen op de weg Wout Wagtmans uit Breda en tenslotte de reserve, de Amster dammer van Breenen hadden een goede reis gehad. Zij waren alleen een béetje bezorgd geweest voor hun racefietsen, die in de bagage wagen waren ondergebracht en bij de verschillende douaneposten niet bepaald op zachtzinnige wijze wa ren behandeld. Maar gelukkig was dat allemaal goed afgelopen en nu kenden de renners nog maar één verlangen: kennis te maken met het parcours, waar zij a.s. Zaterdag hun koers van bijna 200 km zullen rij den. In wielerkringen te Kopenha gen heeft men, naar wij begrepen, veel respect voor onze vertegen woordigers op de weg, niet het minst voor de amateurs. Zeker, het is een jeugdig team met Henk Faan hof en Huub Vinken als de oudsten, maar de andere leden van de ploeg zijn nog niet eens meerderjarig met Jan Nolten als het „broekie" van 19 jaar. De Belgen, Denen, Zweden, Fransen en Italianen weten, dat on ze amateurs dit seizoen vele wed strijden hebben gereden, waardoor zij niet alleen goed beslagen ten ijs komen, maar ook gehard werden in het zware werk en hun persoonlijke capaciteiten konden ontwikkelen. Want enkele leden van de Neder landse ploeg beschikken over een flitsende sprint, zoals Faanhof en Vinken en Nolten en Dekkers, om van de anderen maar niet te spre ken, zijn in staat om in hun eentje weg te lopen. Slechts één hoop heb ben de renners: dat zij met wat ge luk zullen kpnnen rijden en dat hun lekke bandjes bespaard blijven. MOTORBOOTSPORT DONALD CAMPBELL NIET GESLAAGD. Donald Campbell heeft hedenmor gen een aanval gedaan op het we reldsnelheidsrecord voor motorbo ten, dat met 141.74 mijl per uur op naam staat van zijn vader, wijlen sir Malcolm Campbell. Nadat hij twee maal de gemeten mijl had af gelegd liet zijn vrouw uit het kan toor van de tijdopnemers meedelen, dat het record gebroken was. Bij de nacontróle bleek echter, dat de po ging niet was geslaagd. Hij had een gemiddelde snelheid van 135,34 mijl per uur. Tijdens de eerste race vloog een dekzeil boven de olieleiding los. De olie spatte over de boot die begon te slingeren. Campbell hield haar echter in zijn macht en startte bin nen de vier minuten voor de twee de race. De Bluebird II, die uitgerust is met de beroemde 2400 p k motor uit de race-auto van sir Malcolm, wordt thans nagekeken. Van verdere aan vallen op het record zal echter voor lopig niets kunnen komen, aange zien gebleken is dat de versnellings bak van de Bleubird ernstig is be schadigd. De reparatie zou volgens Campbell wel eens maanden in be slag kunnen nemen. LAWNTENNIS NATIONALE TENNISKAMPIOEN SCHAPPEN. Op de tweede dag van de kam pioenschappen te Scheveningen is wederom flinke voortgang gemaakt in de enkelspelen. In het damesenkel spel is men zover, dat de laatste acht van de eerste afdeling, die tegen de vrijgestelde speelsters zullen uitko men, vast staan. Tot deze laatste acht behoren, vijf geplaatste speelsters, drie der ge- plaatsen kwamen niet zover. Mevr. Jonquière trok zich terug, mej. Waldthausen was reeds geslagen en nu verloor mej. Eggersman van de Haarlemse mej. Hooghoudt. De laatste acht zijn: mevr. van Cal- car, mej. van Dalsum, mevr. van Loon, mej Hooghoudt ,mej. Gros- veld, mevr. van Diggele, mevr. Scholten en mej. Herfkens. Mevr. Scholten won van mevr. van Marle na 06 02 met 75 6—1. In het heren enkelspel werd de der de ronde afgespeeld, zonder dat er enige verrassin was. Alle geplaat ste spelers handhaafden zich. CRICKET VIERDE TOETSWEDSTRIJD ENGELAND—NIEUW ZEELAND. De vierde en laatste toetswedstrijd is evenals de drie vorige in een draw geëindigd. Bij de sluiting van het spel hadden de Nieuw-Zeelanders in hun tweede innings 308 gescoord voor 9. Hup eerste innings had 345 runs opgeleverd, waarop de Engel sen met 482 hadden geantwoord. Een zesde wicket-stand van Reid en Rabone van 88 na de thee maakte een eind aa alle gevaar voor de Nieuw-Zeelanders. Reid bleef ruim twee uur aan bat en maakte een reeks van 93, waarbij 13 vieren, voor- dathij door Wright uitgeworpen werd op een bal van Laker. POSTDUIVEN „De Reisduif" (Hazerswoude). Wedvlucht met jonge duiven, vanaf Quintain (België) afstand 198 km. In concours 65 duiven, gelost om 12 u. met Zuid-Oosten wind en prachtig De nieuw-benoemde pastoor van de „Hartebrug"-parochie te Leiden, de Zeereerw. pater G. M. J. LOHUIS, O. F. M. VACANTIEVREUGD VOOR DE LEID SE JEUGD. Het vacantiefeest heeft nu bijna drie weken geduurd. Wat hebben we al niet gedaan! We hebben gezwom men, v/e hebben gespeeld op de speelvelden, we zijn naar Duinrell geweest, we gingen naar de speel tuin. genoten van de poppenkast, maakten wandelingen door Oud-Lei den, griezelden van de Hocus-pocus enz. enz. Nu nog twee dagen en dan zeggen we weer tegen elkaar, zowel kinderen als leiders en leidsters:_ „het is mooi geweesttot volgend jaar." De laatste dag, a.s. Vrijdag dus, gaan we naar de duinen. St. Petrus en St. Leonardus gaan naar Noord- wijk De Dekenale parochie en de Hartebrug naar Katwijk. Om 9.15 uur moeten aile groepen op de gewone plaats van samenkomst bijeenkomen. Om 10 uur vertrekken de extra- trams, en dan gaait we nog voor de laatste maal heerlijk zorgeloos ge nieten en spelen. Neem allemaal je brood mee. Om half vijf vertrekken we weer en zijn dus omstreeks vijf u. weer in Leiden. Het secretariaat. Tuintjesvereniging: „Ons Belang". De derde excursie, in de serie ex cursies, die de tuintjesvereniging van de woningbouwvereniging „Ons Belang" voor haar leden dit jaar or ganiseert, leidde naar de vaste plan- tenkwekerij van de Gebr. van Eg- mond, „The old nurseries" aan de Hoge Morsweg te Oegstgeest. Een tiental belangstellenden was opgeko men en volgde aandachtig de leer rijke betogen, die de heer v. Eg- rnond bij de rondgang op de kweke rij van verschillende plantensoorten gaf. Ook de heer Rijsdam, chef der kwekerij, bleef hierin niet achter en verklaarde veel wat amateurs in tui- r.en ondervinden. Bij het afscheid dankte de voorzitter, de heer Joh. v. d. Bos de firma van Egmond voor haar welwillendheid om mede te werken aan deze excursie. GEM. AANKONDIGING INENTING TEGEN POKKEN. In verband met een op het troe pentransportschip „Grote Beer" ge constateerd geval van pokken heeft de Geneeskundig Hoofdinspecteur van de Volksgezondheid reeds de volgende mededeling gepubliceerd: „Wederom dreigt dus het gevaar van binnenkomen van deze ernstige ziekte in ons land. Bij de terugkeer van vele duizenden militairen uit In donesië en in het algemeen bij het intensieve verkeer tussen Indonesië en Nederland kan dit gevaar geen ogenblik uit onze gedachten zijn. Zo als reeds eerder bij de gevallen op de Kota Inten wil ik er nogmaals op wijzen, dat een zo goed mogelijke vaccinatie-toestand de beste bescher ming biedt. Herinenting is thans voor iedereen uiterst gewenst. Kinderen beneden de leeftijd van 2 jaar dienen allen te worden ge vaccineerd- Het zijn werkelijk niet alleen de familieleden van repatriëren den, die kans lopen besmet te wor den. Wil het gehele Nederlandse volk zich niet aan besmetting bloot stellen, dan dient het zich daartegen te wapenen door vaccinatie" In het algemeen is het gewenst, dat de vaccinatie geschiedt door de huisarts, zeker wanneer het betreft de eerste inënting. Voor zover men zich niet door de huisarts laat vaccineren of revacci- neren zal op de Vrijdagen, 19 en 26 Augustus 1949 te 14.30 uur in het gebouw van de G.G. G.D., Nieuwe Mare 13a, kosteloos gelegenheid wor den gegeven tot: inenting van kinderen beneden de 2 jaar; herinenting (d. w. z. opnieuw in enten van hen. die reeds eerder met succes zijn ingeënt) van oudere per sonen (kinderen en volwassenen). Leiden, 17 Augustus 1949. 1119 De wn. Directeur van de G.G. G.D., J. G- Bazuin. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Wilhelmus Antonius Ma ria, z. van W. P. Slierings en A. M. van Meijgaarden; Christina, d. van J. van Hecke en S. Gordijn; David Marinus, z. van II. Laraan en M. Schaft; Johanna Maria, d. van P- D. de Jong en M. C. Boom; Alida Wil- helmina Maria, d. van C. J. van Da len en W. G, D. Vink. Gehuwd: N. Ceinola jm en M. A. Kingma jd. C. M. Paes jm en J. W. Wassenaar jd. Overleden: O. Thomas huisvrouw van Graaf van Randwijck 49 jaar; J. T. Reesink, wed. van J. P. van der Leeuw 74 jaar; J. H. Backer, vr. 77 jaar; P. H. Werk man 49 jaar; C. A. Vsrkley man 42 jaar; C. Noest huisvr. vrouw van P. van Biezen 70 jaar; I. E. Ie Febre wednr. 86 jaar; C. S. Dee vrouw 83 jaar. ^"<Sm E&e'Lfatne te.wo-onÜettüüpj „Hier ziet u de tentoonstelling in een meer embroynaal stadium, waar bij vroedmeesters en bakers archi tect en bestuur, inlichtingen zullen verstrekken". Zo luidde de toelich ting op een uitnodiging, die wij ont vingen voor een vervroegde rondlei ding over de tentoonstelling „Jeugd van Nederland", in het R.A.I.-ge- bouw. Wat deze tentoonstelling wil. wat zij geeft en hoe zij is georganiseerd, werd ons duidelijk gemaakt coor een verklarend woord, maar ook reeds door wat het oog in de enorme ruim te kan ggdeslaan. Het feit, dat koningin Juliana per soonlijk de tentoonstelling „Jeugd van Nederland" a.s. Vrijdag komt openen, bewijst wel, dat ze iets te betekenen heeft. Inderdaad: men wil duidelijk maken, dat de zorg voor de jeugd van de allergrootste betekenis is voor gans het volk. De jeugdzorg wakker roepen en vergroten is het doel. Met vermijding van alle saaiheid en overlading belooft het een leer zame tentoonstelling te zijn. Dat heeft ons eerste rondwandeling wel duidelijk gemaakt. De bezoekers zul len hier niet slechts komen om te kijken, maar vooral om er iets te le ren, om antwoord te krijgen op het „waarom" en het „hoe" en dan te vens te zien uitgestippeld het „waar heen". Hier groeit een groots werk, waar aan Jeugdbewegingen van alle rich tingen eendrachtig hebben samenge werkt en waarvan het idee reeds twee jaar en nog meer geleden is ontstaan. Leerzaam en toch niet vermoeiend. Architect Paul Bromberg, die deze tentoonstelling in een zaal van niet minder dan 180 meter lengte heeft voorbereid, mocht het beloofde land helaas niet betreden. Hij is onlangs gestorven en nu heeft architect Ber- weer. Uitslag: 1. K. Starreveld, W. Lindhout 2, 4, 5 en 9.. P.. J. Fase 3 en 7, W. G. de Jongh 6 en 10, P. van den Malen 8 en 12. „Alphense Vriendenclub" Wed vlucht vanaf Quievrain (België), af stand 203 km. Er werden 39 duiven gelost om 12 uur met Z.O. wind en mooi weer. Aankomst eerste duif 2.41.33, laatste duif 2.56.6. Er werd gevlogen met een snelheid van on geveer 1266 m per minuut. De uit slag is als volgt: 1. G. Dissel, 2. W. Tromp, 10. P. Sneeuw, 3. 7. J. Mar tens, 4, A. Groenendijk 5, 8, 9, A. Jansen 6. theux zijn taak overgenomen. Maar zijn naam leeft voort in zijn dochter Nettie, van wie wij een schildering zagen, bedoeld als afsluiting van het gezin. In het hart van dit gebouw staat een enorm diorama, waarin de acti viteit van de verschillende Jeugdbe wegingen is Nederland wordt ver beeld. De kunstenaars J. Groene- stein en B. Hendriks zijn de samen stellers er van. Maandenlang zijn zij met dit kunstwerk bezig geweest. Het stichtingsbestuur van deze tentoonstelling is er wel in geslaagd gevolg te geven aan het grote ver langen, dat de expositie levendig zou zijn, zonder nochtans vermoeiend te v/erken op de bezoekers. Dus heeft men zo min mogelijk statistieken en stands op de aanzienlijke wandeling in dit gebouw opgenomen. Bij voor keur zal men werken met levend materiaal. Wij noemen een- enkel onderdeel. Het onderwijs in al zijn geledingen en soorten zal worden gedemon streerd door echte lessen aan echte klassen. Men zal toneelstukken op voeren en films vertonen alles door de jeugd zelf. Er komen sportdemon- straties en declamatiewedstrijden, volksdansen en een kindercircus, hersengymnastiek en debat voor kinderen en nog veel meer, zoals on ze gids tijdens dit stadium van op bouw heeft verklapt. Over twee dagen moet alles klaar zijn. Wij hopen er het beste van, want nog veel is er te doen, alvo rens alles op deze tentoonstelling op zijn plaats is gebracht. Katholieke deelneming. In alle vijf secties, waaruit de ko mende tentoonstelling is samenge steld, neemt de katholieke Jeugd zorg haar plaats in. Wij vinden dat geoemonstreerd in de samenstelling van de verschillende besturen. Dr. Jos. de Boer, die vice-voorzitter is van het stichtingsbestuur, is boven dien voorzitter van de sectie Onder wijs. Ook mevrouw Van Nispen tot Sevenaer en dr. H. B. Fortmann maken als katholieke leden deel uit van het stichtingsbestuur. De sectie „vorming buiten school verband" telt rector J. van Dael van de Kath. Jeugdbeweging, mej. Halma van Gils van het Kath. Meis jes-jeugdwerk en de heer J. Hör- mann van de katholieke Jeugdraad tot haar bestuursleden. Mej. E. Berk- vens van de Nationale gezinszorg en de heer G. Robben van de katho lieke bond voor het gezin maken deel uit van 'het bestuur dor sectie „Het gezin". Dokter P. Haanappel vertegenwoordigt de nationale fede- Onder stralend zomerweer arri veerde de jubilerende pastoor van Nootdorp, de zeereerw. heer A. A. M. Heydeman Zondagavond te Wils- veen (de grens van de parochie) har telijk verwelkomd door de burge meester, kerkbestuur, feestcomité's en talrijke parochianen. Daarna nam cte jubilaris met zijn beide broers en de burgemeester plaats in een lan dauer, bespannen met vier prachtige schimmels. Hierna 3 rijtuigen met verdere familieleden. De stoet werd voorafgegaan door een grote optocht van verkenners, welpen, gymnastiek clubs, gidsen, volksbond, K.A. enz., vergezeld van de Harmonie, die vro lijke tonen liet horen. Alle clubs met hun banieren. De stoet werd voor afgegaan door pl.m. 40 ruiters met geelwitte petten en sjerpen. Langs de gehele weg stonden veel mensen op gesteld en uit elke woning wapper de de driekleur met pauselijke wim pel. De jubilaris werd van alle kan ten door zijn parochianen allerhar telijkst toegewuifd. Onder plechtig klokkengelui aan komst te ongeveer half acht op het Kerkplein, opgewacht door de eerw. zusters met vele bruidjes met bloe men. De kapelaan, N. Bijnsdorp hield een begroetings- en welkomstrede. Onder het zingen van een plechtig welkomstlied ging de jubilaris, ge volgd door geestelijken en familie, het kerkgebouw binnen. De kerk was omgetoverd in een fantastische bloemenhof. In het plechtig Lof as- sisteorden de pater Wallirius Knols O.F.M. en dr. Koehler. 's Anderen daags te 10 uur plech- HAAGSCHE SCHOUW BEGRAFENIS PASTOOR JOS. M. BONSEL Te Oirschot, op het kerkhof der paters Montfortanen, had gisteren middag de begrafenis plaats van het stoffelijk overschot van pastoor Jos. M. Bonsel. In de kapel werd de ab- soute verricht door de hoogeerw. pa ter Bertrand, waarna de kist door broeders werd uitgedragen, gevolgd door een stoet van 40 paters. Het kerk- en armbestuur van de parochie Haagse Schouw, architect en aanne mers van de nieuwe kerk en een 30- tal toeschouwers woonden de plech tige begrafenis van hun herder bij. WARMOND 40-JARIG JUBILEUM BRAND WEERCOMMANDANT W. K. HEYL Een 40-jarig jubileum is geen al ledaags verschijnsel in onze samen leving, en aan weinigen is het gege ven dit jubileum in dezelfde werk kring en bij dezelfde instantie te mo gen vieren. In deze gemeente staat echter zo'n jubileum voor de deur, want op 23 Augustus a.s. zal het 40 jaar geleden zijn, dat de heer W .K. Heijl, commandant van de gemeen telijke brandweer, als zodanig door burgemeester en wethouders werd benoemd. Toen de heer Heijl in 1909 de lei ding van de brandweer in deze ge meente od zich nam, had hij slechts ae beschikking over een primitieve handbrandspuit, zodat zijn streven er terstond op gericht was de ge meente in het bezit te stellen van een moderne motorbrandspuit, die de toets der critiek kon doorstaan. Ja renlang heeft hij voor dit ideaal ge streden en dank zij zijn doortastend heid en vasthoudendheid werden zijn pogingen in 1930 met succes be kroond en heeft Warmond thans een der best geoutilleerde motorbrand spuiten uit de omgeving. Dat in de jaren, waarop hij het commandant schap heeft waargenomen de ge meente gespaard is gebleven van zeer ernstige branden, is voor een niet gering deel te danken aan de commandant en het onder hem staan de personeel, wijl bij het eerste alarm de brandweer steeds spoedig ter plaatse was en erger wist te voorkomen. Bij de herdenking van dit jubileum zal er nog voldoende gelegenheid zijn op een en ander terug te komen, doch nu reeds past het de heer Heijl een woord van dank en hulde te brengen voor de wijze waarop hij gedurende de be zettingsjaren wist te voorkomen, dat verschillende personen uit deze ge meente, die voor uitzending naar Duitsland in aanmerking kwamen, werden uitgezonden, al moest hij ook hiervoor het gehele brandweer personeel ontslaan om „de mensen met de gevaarlijke leeftijd" hier voor in de plaats te stellen. Het zou ons te ver voeren dit alles nader uit een te zetten doch zij, die hij hier door geholpen heeft, weten zulks het beste. Zijn wij goed ingelicht, dan zal de heer Heijl op deze dag op passende wijze worden gehuldigd een huldiging die alleszins verdiend is en die des te meer op zijn plaats ratie. Het Wit-gele kruis is de sectie Kinderhygiëne; en behalve dr. De Boer zitten ook rector A. Olsthoorn van de Ver. onderwijs aan katholie ke schipperskinderen en mej. A. Righart van Gelder van de R.K. bond van bewaarschool-onderwijze ressen in het bestuur van de sectie Onderwijs. De tentoonstelling „Jeugd van Nederland'*, tot stand gekomen door het particulier initiatief, kan men zien als een belangrijke natio nale gebeurtenis, die van de Rege ring een zo groot mogelijke mede werking geniet, hetgeen wel is ge bleken uit het radiowoord van mi nister Wijers. In de besturen, waar uit wij de katholieke leden opsom den, werken honderden deelnemen de verenigingen van velerlei rich ting samen. Natuurlek, zouden wij haast zeggen, ontbreekt de commu nistische Jeugdorganisatie. Als deze tentoonstelling slaagt en na onze rondgang geloven wij dat stellig zal ook het misdeelde kind gebaat zijn; want daarvoor is het verwachte batig saldo bestemd. tige Hoogmis, met een feestpreek door pater dr. T. de Ruyter O.F.M., over de waardigheid van de priester. Het kerkkoor voerde zeer verdien stelijk uit onder leiding van de di recteur W. A. Overtoom de Missa in konorum S. Theresiae voor gemengd koor van J. Nieland. Heren en jon gens zongen zeer zuiver en devoot. Nootdorp kan er trots op zijn. Na de H. Mis de feestcantate „Priesterglo rie" van Z. Dobbelsteen. Te 2 uur had een défilé plaats van div. paro chiële verenigingen en groepen. Te 3 uur receptie; voorafgegaan door een bijeenkomst op het schoolplein van de hele parochie, met zeer ver dienstelijke uitvoering van Harmo nie en parochieel zangkoor. Wederom hield burgemeester Schöl- vinck een toespraak ter aanbieding van het parochiècadeau, bestaande uit een grote som geld, welke c!oor de jubilaris werd bestemd voor de inrichting van het parochiehuis en aanschaffing van een filmappa raat, zodat Nootdorp nu een eigen katholieke bioscoop heeft. Zondag a.s. zal de eerste film draaien van de prachtige Pausfilm „Pastor Angelicus". De receptie duurde bijna 2 uur. Nog zeer fraaie cadeaux en een schat van bloemen werden aangebo den. De gehele parochie kwam feli citeren. Om 7.30 plechtig Danklof w.o. de jubilaris zelf preekte en dank bracht aan God. Gisteren was er een feestelijke bijeenkomst van alle schoolkinderen om de. jubilaris te huldigen en des avonds de feestavond voor de paro chie. waarbij opgevoerd werd „Het prentenboek van de Rozenkrans" van Herman Divendal. Dank zij al ler medewerking is dit feest gran dioos geslaagd. is, omdat het in de bedoeling van de heer Heijl ligt tegelijkertijd af scheid als commandant van de ge meentelijke brandweer te nemen. Voor een ieder is er die dag de ge legenheid de heer Heijl te compli menteren, waartoe hij recipieert in hotel „De Stad Rome" van 4.30 tot 5.30 uur. Ook ligt het in het voorne men van de commandanten van de brandweer van de kring Leiden, waarin de heer Heijl een vooraan staande plaats inneemt, hun collega op hartelijke wijze te huldigen. Wij hopen nog gelegenheid te hebben op dit zeldzame jubileum nader terug te komen. WASSENAAR Uit het politie-rapport. Er zijn de laatste dagen verscheidene klei nere ongevallen voorgekomen met min of meer ernstige afloop. Een Haagse motorrijder slipte op de Groot Haesebroekseweg waardoor de motor begon te slingeren. De echt genote van de motorrijder werd van de duo geslingerd en moest met een grote wonde aan de linkerwenk brauw en aan het voorhoofd naar het ziekenhuis aan de Zuidwal te Den Haag worden overgebracht. Een juffrouw uit Voorschoten, die op het strand van een onbekend ge bleven jongen een trap tegen het been had gekregen, bleek een bloed uitstorting te hebben opgelopen. Dr. Baart de la Faille verleende eerste hulp. Dezelfde arts behandelde de 41-jarige Leidse autohandelaar v. d. H. die bij het zwemmen een zeer die pe wonde aan het been had opgelo pen. De man kon na de behandeling huiswaarts keren. LAATSTE BERICHTEN VIERING VERJAARDAG REPUBLIEK INDONESIë. Uit verschillende steden in de Ar chipel bereikte Batavia reeds be richten over de feestelijke viering van de zeventiende Augustus, die thans algemeen beschouwd wordt als nationale feestdag voor de Indone siërs. Tot dusverre zijn geen inciden ten gemeld. Te Batavia dromden reeds vroeg mensenmassa's samen voor het gebouw van de republikein se delegatie aan het Koningsplein, waar een redevoering van Sukarno zou worden beluisterd. Indonesische padvinders die het verkeer zouden regelen, bleken niet bij machte de enorme menigte te „verwerken" en de opening van de feestelijkheden begon daarom later. Overal zag men rood-witte kleding, cocardes, bloe men en vlaggetjes. Over het alge meen werd de hand gehouden aan de verbodsbepalingen inzake het openbaar vlagvertoon. HET INCIDENT TE SOLO. Generaal-majoor Suhardjo heeft aan de „Keng Po" verklaard, dat se dert 11 Augustus besprekingen wer den gehouden tussen de T.N.I. en de Nederlandse strijdkrachten over de staking van de strijd te Solo. De toe stand in deze stad is weer normaal en rustig. De besprekingen, die on der auspiciën van Unci-waarnemers gehouden werden, hebben tot de vol gende resultaten geleid. a) De T.N.I.-eenheden zullen So lo ontruimen. b) Het Nederlandse leger zal geen zuiveringsacties ondernemen. c) De door deT.N.I. bezette ge bieden zullen enige tijd aan de Nederlandse eenheden „ter leen" gegeven worden. d) Het Nederlandse leger zal zo snel mogelijk uit Solo worden teruggetrokken. Naar aanleiding van deze verkla ring van Suhardjo werd van bevoeg de Nederlandse zijde het volgende medegedeeld: De vorm, waarin het bericht werd gepubliceerd, is geheel onjuist. In de eerste plaats was ten tijde van de be- WEERSVER WACHTING (Geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond. Opgeipaakt te tien uur). WISSELEND BEWOLKT. Wisselend bewolkt met in het Noorden van het land een enkele regenbui en in het Zuiden over wegend droog weer. Meest ma tige wind tussen Noord-West en Zuid-West. Weinig verandering van temperatuur. sprekingen geen militaire waarne- meer van de Unci aanwezig. Ten tweede was er natuurlijk geen spra ke van, dat was overeengekomen, dat de T.N.I. de bezette gebieden voor enige tijd aan de Nederlandse troe pen ter leen zou geven, terwijl even min in de besprekingen was vastge legd, dat het Nederlandse leger zo snel mogelijk uit Solo zou worden te ruggetrokken. EERST EEN ANDERE ONDERWIJZERES!. De ouders van de leerlingen, die vandaag voor de eerste maal naar de eerste klasse van de openbare lagere school aan de Marktstraat te Wor- merveer zouden gaan, zijn in staking gegaan, toen zij hoorden, dat de on derwijzeres mej. Van Wijk was. Dc oudercommissie had reeds ver schillende klachten over de onderwij zeres bij het college van B. en W. ingediend, doch het college wenste hierop niet in te gaan. Volgens de ouders kon de schooljuffrouw niet goed met kinderen opschieten en deelt zij herhaalde malen klappen uit. Wanneer er aan deze situatie een einde zal komen is nog niet te zeg gen. EEN WESTELIJKE CRISIS. Volgens de Londense correspon dent van de „New York Times", Herbert L. Matthews, wijzen de in de vorige week door Britse rege ringsambtenaren zowel als de met Parijs en Rome gehouden bespre kingen alle er op, dat „de Westelijke democratieën een crisis van eerste grootte zien naderen." „Wat begon als een plotselinge verwijding van de klove tusséti het sterling- en het dollargebied, is ge leidelijk aan erkend gaan worden als een urgent wereldprobleem, waarvan de politieke verwikkelin gen even gevaarlijk en delicaat zijn als de economische en financiële," aldus de correspondent. De correspondent van de „New York Herald Tribune" Ned Russell zegt in een bericht uit Londen, dat een Dinsdag door Attlee en Bevin gevoerd gesprek over de dollarcrisis van Engeland en het sterlinggebied „van bijzondere betekenis is in ver band met de geruchten, welke in vooraanstaande kringen de ronde doen over een scherpe rivaliteit tus sen Bevin en sir Stafford Cripps". Volgens die geruchten zou Bevin het niet met de politiek van Cripps eens zijn en de functie van sir Staf ford willen overnemen. IN EEN JACHT VAN ZES METER OVER DE ATLANTISCHE OCEAAN Twee jeugdige Engelsen, Stanley en Colin Smith, zijn vanmorgen in hun zelfgebouwde jacht „Nova Espe- ro", waarmede zij de Atlantische Oceaan overstaken, Engelands meest Zuidelijke punt (the Lizard) gepas seerd. De gebroeders Smith, zoons van de stuurman van een reddingboot te Yarmouth (eiland Wight), vertrok ken 42 dagen geleden uit Halifax (Nieuw Schotland). Zij hebben 2.000 mijl afgelegd. Vader Stanley Smith is naar Dart mouth gevlogen, waar zijn zoons te gen de middag worden verwacht. De gebroeders Smith emigreerden in Fe bruari naar Canada. Zij bouwden in Halifax het jacht met de bedoeling er een tocht over de Canadese meren mee te onderne men. Zij veranderden echter van ge dachten en besloten de Atlantische Oceaan over te steken. 25 dagen na hun vertrek uit Nieuw Schotland werden zij door een stoom schip opgemerkt, dat hun met het oog op de ruwe zee assistentie aan bood, hetgeen vriendelijk geweigerd werd. Het jacht meet zes meter en is een van de kleinste vaartuigen, dat de Atlantische Oceaan is overgestoken. SCHEEPSBERICHTEN AMSTELDIJK, 16 Aug. van Co lombo. ANNENKERK, 16 Aug. van Colombo. BLITAR. pass. 16 Aug. Pe- rim. GROOTE BEER, 16 Aug. van Port Said. MEERKERK, 17 Aug. te Marseille. NIGERSTROOM, pass. 16 Aug. Finisterre. ORANJE, 16 Aug, v. Portsaid naar Villefranche. POLY- DORYS, 17 Aug. van Batavia te Sin gapore. SIBAJAK, 17 Alig. te Sabang TABIAN, 16 Aug. van Belawan TE- RO, pass. 16 Aug. Las Palmas. WA TERLAND, 16 Aug. te Ilheos. IN- DRAPOERA, pass. 16 Aug. 16 uur Fi nisterre. MARKEN, pass. 16 Aug. Belle Isle. OVERIJSSEL, 16 Aug. om 18.30 uur van Suez. WATERMAN, 16 Aug. 23 uur Maladiven. MARKTBERICHTEN ROTTERDAM, 16 Aug. Vee. Totaal aanvoer 2447, waarvan 200 vette koeien en ossen; 803 st. ge- bruiksvee; 140 graskalveren; 157 nuchtere kalveren; 329 biggen; 87 veulens; 175 paarden; 361 schapen; 89 bokken; 106 varkens. Prijzen per stuk: kalfkoeien le srt ƒ760, 2e srt. ƒ6.50, 3e soort 5.50; melkkoeien 760, 650, 550; varekoeien 490, 390, 340; vaarzen 575, 475, 375; pinken 475, 375, 300; graskalveren 250, 200, 100; biggen 45, 40, 35; hti- ten 700, 560, 425; werkpaarden 880, 680, 520. Prijzen per kg.: slachtpaar- den 1.40, 1.30 ,1.10. WOERDEN, 17 Aug. Kaas. Aan voer 259 partijen., le soort ƒ1.69 1.74. 2e soort f 1.63—1.67. zware f 1.79 extra zware 1 86. Handel matig.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 3