Debat aan de de Ronde-Taf vooravond van el-Conferentie WOENSDAG 17 AUGUSTUS 194» DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 In de vergadering der Tweede Ka mer heeft de voorzitter, de heer Kortenhorst, Dinsdagmiddag mededeling gedaan van een schrij ven van de minister van Overzeese Gebiedsdelen, de heer Van Maarse- veen, waarin er aan wordt herin nerd, dat de orders tot staking der vijandelijkheden van kracht zijn ge worden op Java op het middernach telijk uur tussen 10 en 11 Augustus j.I. en op Sumatra op hetzelfde uur tussen 14 en 15 Augustus j.I. Omtrent Sumatra kan de re gering thans echter nog geen inlich tingen verschaffen. De regering be schikt slechts over gegevens betref fende Java. Deze gegevens zijn onvoldoende om een algemeen oor deel mogelijk te maken over de nieuw ingetreden situatie. Het schrijven vervolgt dan met de opsomming van een aantal der hier bedoelde berichten. De daar gemel de bestandschendingen, zo geeft de minister in zijn schrijven te kennen, ontlenen een ernstig karakter aan het feit, dat zij eensdeels zijn gericht tegen een vreedzame bevolking, an derzijds een plan ontvouwen. om opzettelijk de militaire situatie ten nadele van de Nederlande troepen te wijzigen. Nadat de vergadering gedurende anderhalf uur was onderbroken om de Kamerleden gelegenheid te ge ven de verstrekte gegevens te bestu deren, stelde de voorzitter voor on middellijk een aanvang te maken met de beraadslaging over de „nota betreffende resultaten van de preli minaire conferentie te Batavia" Dit voorstel werd zonder hoofde lijke stemmen aangenomen. De heer Schouten (A.R.) meende, dat de schade voor de openbare zaak door dit debat niet gevreesd behoeft te worden. Volgens het memorandum zal de Unci deelnemen aan de R.T.C. over eenkomstig de voorwaarden en richt lijnen, zoals deze door de Veilig heidsraad zijn vastgesteld. Daarvan wijkt de regering thans af. De posi tie van de republiek is, naar zijn oordeel, die van een doodgewone deelstaat, maar zij is nu al anders geworden dan de positie der andere deelstaten. Spreker wil weten hoe de regering wil effectueren, dat de gebieden buiten de republiek en de BFO in volle vrijheid zich kunnen uitspreken over hun politieke status. Die gebieden moeten z.i. op de RTC vertegenwoordigd kunnen zijn. De overeenkomst tot het staken der vijandelijkheden dient aan beide zijden integraal te worden uitge voerd. De minisfer heeft verklaard, dat praten en schieten niet kunnen samengaan, maar spr. is er niet van overtuigd, dat de minister zich daar aan zal houden. Het overdragen van de souvereiniteit op korte termijn leek spr onmogelijk, zolang met be trekking tot de staatkundige orde ning niet meer is geschied. De heer Schouten handhaafde zijn bezwaren tegen het beleid der regering, welke blijft. Nu kan zi.i naar, zijn mening slechts voortgaan op de' onjuiste weg. Tenslotte betoogde hij, dat het aan republikeinse zijde in menig op zicht ontbreekt aan ervaring. Men moet daar inzien, dat herstel van rust en orde noodzakelijk is. De heer Weiter (KNP) betoogde o.m., dat de Renville-overeenkomst geen rechtsgeldig accoord is. De re gering was z.i. niet bevoegd, onaf hankelijkheid in uitzicht te stellen. Overdracht der souvereiniteit zou naar zijn mening in strijd met de grondwet zijn. De jongste order staakt het vuren' is de derde. Bei de vorige heeft de republiek niet kunnen doen opvolgen. De bepaling, dat geen melding gemaakt mag wor den van bestandsschendingen moet z.i. uit de handleiding worden ver wijderd. Men moet niet verder gaan dan met het herstel van Djocja. Aan de Unci moet men doen weten, dat men haar niet in staat acht een op lossing te bereiken. En dat Neder land zelf overeenkomstig de grond wet een oplossing zal bewerkstelli gen. Indonesië mag z.i. niet worden losgelaten, ook met het oog op het communisme. Tenslotte maakte de heer Weiter enige opmerkingen over de economische, financiële en mone taire positie van Indonesië, welke z.i. catastropliaal is. Nieuw-Guinea moet naar zijn me ning onder Nederlandse souvereini teit blijven. Tweede Kamer In de avondvergadering vroeg de heer Oud (WD) wie nu de mach ten zijn, die de wapenstilstand be heersen, is dat de republikeinse re gering of zijn het de militairen? Spr. meende uit de nota te mogen lezen, dat de RTC kan beginnen, maar niet kan worden voortgezet indien blijkt, dat de wapenstilstand niet voldoende wordt verwezenlijkt. Wat de deel nemers aan de RTC betreft meende .spr, dat de republikeinse regering niet anders kan vertegenwoordigen dan het gebied der residentie Djocja Wie, zo vroeg hij verder vertegen woordigen de gebieden, die vallen buiten de republiek en de BFO. De positie der Unci behoeft verduide lijking. Wat is het karakter der sou- vereiniteitsoverdracht? Er dient ge lijktijdigheid te zijn met het creëren der Nederlands-Indonesische Unie en het tot standkomen van de souve- reine staten van Indonesië. De Kroon der unie moet gedragen worden door de koning der Nederlanden. Deze is een symbool genoemd, maar er kan alleen spraken van een symbool zijn, als er een realiteit is. De regering moet ter RTC vasthouden aan de po sitie der Kroon zoals de grondwet die wil. Duidelijk moet worden gemaakt wat de regering bedoelt met de woorden,' dat de Unie geen super staat is. Voorkomen moet worden dat Nederlanders en Indonesiërs als vreemdelingen tegenover elkander komen te staan. Nieuw-Guinea mag geen onderhandelingsobject worden. De heer van de Wetering (C.H.) zeide, dat de unie geen punt van on derhandeling is, maar een van aan vaarding als een hoger instituut, dat het welzijn der volkeren omvat. Er moet gelijkheid der delen zijn onder de Kroon. Nieuw-Guinea moet z.i. niet wor den overgedragen aan de nieuwe staten van Indonesië. De heer de Groot (CPN) bleek van oordeel, dat de regering thans heeft toegegeven, dat de tweede mi litaire actie volkomen gestrand is. Spreker zeide van mening te zijn, dat de RTC eerder het tegendeel van verbetering zal bewerken. Hij wilde weten wat er nu eigen lijk met Nieuw-Guinea is. Voorts betreurde hij het, dat de regering geen inlichtingen heeft gegeven over economische en financiële proble men. De heer Gerbrandy (A.R.) meen de, dat hier sprake is van ongrond wettig abandonnement van Indone sië. Op weg naar een nieuwe rechts orde zullen mogelijk voorzieningen moeten worden getroffen Dat mag niet geschieden zonder -machtiging der Staten-Generaal, en wel met een gequalificeerde meerderheid. Hij drong erop aan, dat piet van de grondwet zal worden afgeweken. Hij noemde de politiek der regering wei nig eervol en het deed hem leed, dat het Nederlandse volk zich er niet tegen verzet. Z.i heeft het kabirièt zich door zijn politiek volkomen vastgezet. Vastgehouden moet wor den aan overdracht der souvereine- teit aan een voltooide staat. Te kwart over elf is de vergade ring verdaagd tot heden Woens dagmiddag één uur. Dan komen de nog ingeschreven sprekers aan het woorij. In de avondvergadering van heden zal de minister van Over zeese gebiedsdelen antwoorden. BIJ POOTJE BADEN VERDRONKEN. De 8-jarige B. v. K. te Haarlem is nabij de Zuiderstrekdam verdronken. Zij was met een zusje en een buur meisje naar het strand gegaan om er, zoals zij wel meer deden, pootje te baden. Men vermoedt, dat zij in een geul is gestapt en door de onder stroom meegezogen. Ondanks het energieke optreden van de politie, die zodra het ongeval gemeld werd, aan het zoeken ging, is men er niet in geslaagd haar nog levend boven water te krijgen. Vanuit een vlet ging men vervolgens aan het dreg gen en bij de kop van de strekdam werden na 3K uur zoeken de po gingen met succes bekroond. JONGEN DOOR ELECTRISCHE STROOM GEDOOD. Een achtjarig jongetje, dat in Haar lem op het platte dak van een hout zagerij aan de Herensingel was gaan spelen, is in aanraking gekomen met een electrische leiding en op slag ge dood. OP ONBEWAAKTE OVERWEG GEDOOD Gistermorgen is de motorrijder M. de L. 19 jaar oud, op de onbewaakte overweg in de Deuterstraat onder D.en Bosch, door een trein gegrepen en op slag gedood. De jongeman was aan het oefenen met zijn motorrijwiel, dat hij pas ge kocht had. „VER. TOUW" RICHT NIEUW BEDRIJF OP Blijkens de „Staatscrt." is opgericht de N. V. Nederlandse Koperenbui- zenfabriek met zetel te 's-Gravenhage en een maatschappelijk kapitaal van f 5 millioen. Hierin neemt de Vere nigde Touwfabr. deel voor f 1.999.000 en mr. J. Bosman, directeur der Ver enigde Touwfabriek voor f 1000. De „Ver. Touw" is in het bezit van de prioriteitsaandelen ten bedrage van f 100.000 nominaal. Tot directeuren worden benoemd de heren J. van De venter, Zoeterwoude, B. F. Krantz en C. van Ingen, beiden te Oegstgeest. In verband met deze oprichting zij herinnerd aan de desbetreffende me dedelingen der Ver. Touw in de jaar verslagen van 1947 en 1948. In dat over 1947 werd reeds vermeld dat voorbereidingen waren getroffen om de fabricage uit te breiden met da vervaardiging van koperen buizen staf- en profielmateriaal e.cL, terwijl de verwachting was, tegen einde '49 Set de productie te kunnen beginen en meende, het nieuwe bedrijf gro tendeels met eigen middelen te kun nen fiancieren, terwijl ter versterking der middelen over 1947 5% van he^ dividend in de vorm van aandelen (desgewenst) werd uitgekeerd. Dit kwam in de balans per ult.1948 tot uitdrukking in een stijging van het geplaatste kapitaal van f 7.031.000 tot f 7.362.000. Volgens de balans per uit. 1947 be schikte de Ver. Touw over ca. f 7 millioen contanten. Over de beide laatste boekjaren werd telkens 6% uitgekeerd. (De laatste notering der gewone aandelen was 116)4 die der pref. aand. 123b.) VERDUISTERING VAN ƒ60.000 BIJ CENTRALE VERMOGENS. OPSPORINGSDIENST. Op vermoeden van verduistering werd te Amsterdam de 26-jarige kas sier A. C. A. W. van de Centrale Ver mogens Opsporingsdienst te Am sterdam gearresteerd. De fraude be treft een bedrag van ongeveer 60.000. De kassier heeft een volledige be kentenis afgelegd. Tot dusver is niet gebleken, dat hij medeplichtigen had. AANNEMERSBEDRIJF BETAALDE TE HOGE LONEN UIT. Principiële hechtenis geëist tegen drie firmanten. Voor de economische politierechter te Arnhem hebben, aldus het Alg. Handelsblad", zich gisteren te ver antwoorden gehad drie aannemers, die onder de Aannemersunie 900 huizen in Arnhem-Zuid hebben ge bouwd. Er was hun het betalen van te hoge lonen ten laste gelegd, het geen door de aannemers werd be streden; volgens hen hadden zij langs normale weg loontoeslag ge geven al erkenden zij dat de bewil liging doqr de betrokken Haagse in stantie nog niet was afgekomen. Zij wisten evenwel, dat er een gunstig advies was gegeven en daar om maakten zij gebruik van de ge legenheid om de hogere lonen reeds te geven. Dat was volgens hen, een vaste gewoonte in de aannemers wereld. Juist tegen de laatste op vatting wenste de officier van Justi tie zich te keren. Hij vond, dat deze aannemers nu maar eens ten voor beeld gesteld moesten worden voor Arnhem en omgeving en eiste tegen ieder een straf van 20 maal 1 dag hechtenis. „Wij dachten, dat wij hier een pluimpje zouden krijgen voor ons voortvarend werken en nu dreigt men ons met gevangenisstraf," was het commentaar van de aannemers, die overigens enige tijd nog zullen moeten wachten totdat schriftelijk vonnis zal zijn gewezen door de po litierechter, die de uitspraak nog enige tijd in beraad wil houden. DE HULPVAARDIGE POLITIE. De Hilversumse politie werd vanuit Bergen opgebeld door een ingezetene die onthutst medefeelde, dat zij op vacantie was gegaan, maar vergeten had, het gas onder de groenten uit te draaien. Men 'kon de dame gerust stellen: een agent zou zich naar de woning spoeden, om alle onheil te voorkomen. Hetgeen prompt is ge schied. TERTIARISSEN NAAR NOORD WIJKERHOUT. Circa 300 Tertiarissen van de Haag se Derde Orde Federatie, waaronder ook Zoetermeer, Delft en Noordwij- kerhout, hebben deelgenomen aan het Zomerkapittel op Zondag 14 Augustus j.I., dat in Noordwijker- hout werd gehouden. De Z.E. Pater Eusebius Kemp opende de bijeen komst en hield een gloedvolle toe spraak over „De Tertiaris tussen God en chaos". Als tweede spreker trad op Emile Franke, die sprak over „Vader Frans en Wij". Daarna hadden de Tertiarissen gelegenheid om met elkaar kennis te maken. Na om zes uur in de openlucht op en aan de groene grastafel de inwendi ge mens versterkt te hebben met de meegebrachte broodjes en de thee, die door de Broeders werd geschon ken, werden door allen de Completen gezongen. Daarna hield de weleerw. heer kapelaan H. J. A. v. Dijk een Mariapreek. Tot slot werd door kap. v. Dijk een Plechtig Lof gecele breerd en werd om ongeveer 8 uur de terugtocht aanvaard. Benoemingen paters Franciscanen. Pater J. Pompen O.F.M., kapelaan te Gouda, is benoemd tot rector aan het St. Vincentiusgesticht te Harre- veld bij Lichtenvoorde. Als kape laan te Gouda St. Josephparochie is benoemd pater A. Berteis O.F.M., thans kapelaan te Woerden. Tot kapelaan te Gouda, parochie van het Allerh. Sacrament is be noemd pater A. Hagenaars O.F.M., thans kapelaan te Gorcum, in de. plaats van pater A. Verhaar, die, zoals gemeld, is benoemd tot pastoor te Zaltbommel. Verder vernemen wij, dat kapelaan C. Buschmann O.F.M. van ,De Boom" te Amsterdam is verplaatst naar rectoraatskerk te Heerlen en aan „De Boom" als kapelaan is be noemd pater E. Trienekens O.F.M. Pater W. Blom O.F.M. de oud-pas toor van de St. Josephparochie te Gouda blijft in Gouda speciaal om het door hem geleide werk voor de oprichting van een katholieke H.B.S. te voltooien. BEURS: VAST. Zonder dat bepaalde factoren daar toe aanleiding geven, was de effec tenbeurs gisteren over de gehele li nie vast gestemd. Practisch alle hoofdfondsen kwamen op hoger peil en wisten zich goed te handhaven. Men schreef ter beurze deze ontwik keling toe aan de nieuwe verschijn selen, die voedsel geven aan de ge ruchten, omtrent een mogelijke de valuatie van het pond sterling. Dit is wel een vraagstuk, dat in internatio naal verband voor de naaste toe- koms de aandacht blijft vragen. Daarnaast is voor Nederland speciaal de komende Ronde Tafelconferentie uiteraard van prominente betekenis. De Staatsfondsenmarkt lag kalm en prijshoudend, maar voor de dollar- fondsen blijft de vraag bestaan, met dollar Nederland op 110 en dollar Philips op 118. SPORT VOETBAL D.W.O. Zondag organiseerde D. W.O. een trip naar Beek en Donk. Om zeven uur werd door de e. a., kap, Wortel, een H. Mis opgedragen, waarna de 120 personen met 4 bus sen vertrokken. In Beek en Donk werd om een uur de wedstrijd Sparta 2DWO 2 gespeeld, met als resultaat een 21 overwinning voor de Zoe- termeerders. Direct daarna speelde Sparta 1 (4e klas K.N.V.B.) tegen D. W. O. 1. Ook deze wedstrijd werd in een zeer hoog tempo en onder goede verstandhouding gespeeld. Het spel- penl van de gastheren was weliswaar iets beter, doch het resultaat werd een gelijk spel 22. Na wederzijdse dankwoorden werd de terugtocht aanvaard. In 's Hertogenbosch werd een warme maaltijd gebruikt, waarna allen om 11 uur weer behouden in Zoetermeer aankwamen. Alph. Boys. Zaterdag vond een adspirantentournooi plaats, met als inzet een wisselbeker, die het vorig jaar door de Boys-adsp. was gewon nen. Deze keer echter gingen de St. Bernardus-adsp. uit de Groenendijk met de trophee naar huis. De Lisse- adsp. kregen de tweede prijs en de derde was voor de Boys-adsp. Hienna arriveerden 3 junioren-elf- tellen van H.B.C. uit Heemstede, die 's avonds met de Boys-junioren in de St. Jozefzaal tezamen kwamen, waar bij het revue-gezelschap van de K. A. Het N.K.S.-jeugdkamp te Vught Men schrijft ons: Een zeer gelukkige gedachte van de N.K.S. bracht deze week voor de 3e maal in deze maand pl.m. 250 jongens uit het gehele land in Vught bijeen. Bij het binnen komen van het kamp krijgen de jongens direct de kampstemming te pakken, Acht grote legertenten, elk geschikt voor pl.m. 40 man, staan opgesteld rond de muziektent van de gem. Vught. Na zich van de kampbagage ver lost te hebben, gaan ze op verken ning. Grote en kleine jongens, Noor delingen en Limburgers, uit alle streken van Nederland kwamen spor tieve jongens naar onze prachtige omgeving. De organisatie na 2 weken erva ring loopt gesmeerd. Alle verenigin gen zijn nauwelijks geborgen of het signaal „eten" wordt geblazen. Vlot krijgt ieder z'n portie brood en be legging. Voor vele magen blijkt dit reeds te veel, zodat de voederbak voor dieren overloopt. Om 3 uur wordt met een kerkelij ke plechtigheid geopend. De heer Kromhout voorspelt, gezien het prachtige weer, een pracht week. Tij dens het zingen van het Wilhelmus stijgt de Nederlandse driekleur. Stram in de houding staan onze 250 jongens. Plechtig klinkt het „Aan U, o Koning der Eeuwen". Daarna trekt ieder elftal er op uit om de omge ving in ogenschouw te nemen. Wij kunnen niet anders zeggen, dan dat onze eerste indrukken pret tig zijn en hoopvol voor de komende dagen. Met spanning zien de jongens de wedstrijden voor de kamptitel te gemoet. J. zijn medewerking verleende. Zon dagmiddag begon het junioren-tour- nooi, waarvoor eveneens een fraaie wisselbeker beschikbaar was, die het vorig jaar door Docos gewonnen werd. De Leidenaren konden echter door omstandigheden niet deelnemen, zodat de strijd ging tussen Geel Wit (Haarlem), H.B.C. (Heemstede) en de Alph. Boys. H.B.C. wist met 5 ge wonnen en een gelijk gespeelde wed strijd beslag te leggen op de beker. Alph. Boys werd tweede en Geel Wit derde. Kap. Vrisekoop reikte fïe prij zen uit. De gasten die bij leden en donateurs waren ondergebracht, keerden 's avonds om negen uur weer voldaan huiswaarts, na een dag, die zo goed gelsaagd is, dank zij het uit stekend werken van de junioren-lei ders. Drie jun.-elftallen van de Boys brengen op 11 Sept. een tegenbezoek aan H.B.C. Het eerste elftal speelde mee in de seriewedstrijden bij Nieuwkoop, waartegen met 00 werd gelijk ge speeld. Strafschoppen beslisten in het voordeel van de gastheren. Daar na werd om de derde prijs tegen Nic. Boys gespeeld, welke wedstrijd de Alph. Boys met 50 wonnen. G.D.S. De juniorenelftallen B en C namen Zondag deel aan 'het juniorentournooi, georganiseerd door de V.V. Bodegraven. Aan dit tour- nooi werd deelgenomen door V.E.P., G.S.V., Woerden, Bodegraven en G.D.S Na een spannende kamp tus sen de deelnemende elftallen wist G.D.S. B een tweede prijs en GDS C een vierde prijs te bemachtigen. RKAVVTexas. Leidschen- dam opende het speelseizoen met liefdadigheidswedstrijden. A. V. V. I speelde tegen Texas I uit Den Haag. Een half uur bleef de stand blank en toen schoot B. Euwe van Texas tegen de onderkant van de lat ,de bal ging niet in het net maar sprong terug. A.V.V. en ook Texas dachten niet aan een doelpunt, maar de scheidsrechter oordeelde, dat de bal „gezeten" had, dus Texas leidde met 10. Uit een corner wist G. van Dorp mooi in te koppen (11). Nog eenmaal kreeg A.V.V. een kans, C. v. Dorp plaatste de bal juist langs de linkerpaal in het net (21). Tegen het einde kreeg Texas een kans en weer was het Euwe, die Texas een doelpunt bezorgde (22), waarmede tevens werd afgefloten. A.V.V. 2 won van Texas 2 met 94. In Zoeter meer had A.V.V. geen succes. DSO 2 en DSO 3 wonnen van AW 3 en AW 4 met resp. 52 en 21. DE HARDER TE BORDEAUX. In een vriendschappelijke wed strijd heeft Bordeaux met 101 van de S. C. Charleroi gewonnen, waar bij de Bordelees Lfbar zeven doel punten voor zijn rekening nam. Ber- tus de Harder speelde slechts gedu rende een helft van de match voor zijn nieuwe club. Hij scoorde niet, maar maakie grote indruk. De ver slaggever van „l'Equipe" noemt hem een openbaring! Wat lezers schrijven „SCHIJNWERPER OP DE VOETBAL". In Zoetermeer werd de vrede getekend. Naar aanleiding van het interview „Schijnwerper op de voetbal" met de voorzitter van D.W.O. (Zoetermeer) in „De Leidse Courant" van 30 Juli 1.1., is door het bestuur van D.S.O. een onderhoud aangevraagd met D. W.O., dat op Dinsdag 9 Aug. plaats heeft gehad. Dit onderhoud is in de beste verstandhouding verlopen; we derzijds zijn de bestaande moeilijkhe den van alle zijden bekeken en be sproken. Daarbij is duidelijk geble ken, dat vanaf dat ogenblik met woord en daad gewerkt zal worden om de verkregen samenwerking in stand te houden, door te voeren en te versterken. Hierbij wordt gerekend op de medewerking van iedereen, zo wel bestuursleden als leiders, elftal commissies, supporters en zeker alle leden van beide verenigingen. We ho pen daarin te zullen slagen, tot groei en bloei van de sport in Zoeter meer. Om deze samenwerking met daden aan te tonen, is op uitnodiging van D.S.O. een wedstrijd vastgesteld op Zaterdag 20 Aug., op het D.S.O.-ter- rèin. De gehele, opbrengst komt ten goede aan de T.B.C.—bestrijding. Wij rekenen er op, dat het publiek zal of feren voor dit mooie doel. Bestuur van D.W.O. B.V.V. IN CURASAO Maandagavond vond de prijsuit reiking plaats van het tournooi „Jong Holland". De heer Lotsy sprak hier bij de hoop uit, dat de regering het door haar medewerking mogelijk zou maken de sportbanden tussen Ne- f derland, Curagao, Suriname en In donesië nauwer aan te halen. Ver volgens bood hij de voorzitter van „Jong Holland" de heer Elfrink een bord van Delfts blauw aan met op dracht: „Nederland is in de oorlog totaal uitgeplunderd, 250.000 Neder landers verloren het leven, maar de aarde is ons gebleven en van die aarde is dit bord gemaakt" zeide Lotsy met ontroerde stem. Daarna overhandigde hij bondstegels aan de voorzitter van de feestcommissie, de heer Mauricio, aan de voorzitter van de Curagaose bond voor lichamelijke opvoeding de heer Chumaceiro, aan de voorzitter van de Curagaose voet balbond mr. Weeber en aan de heer Nieuwenhof van de Curagaose indus triemaatschappij, die de ploeg van B.V.V. met raad en daad terzijde had gestaan. De voorzitter van B.V.V. de heer Popplein, bood „Jong Hol land" een zilveren molen aan. Gisteravond zijn de leden van het B.V.V.-elftal met de officials en de heer Lotsy via Havana en Montreal met 1 uur vertraging naar Neder land vertrokken. Een grote schare belangstellenden en vrienden, onder wie vele spelers van het élftal van Curagao, deed hen uitgeleide. De sportvereniging van militairen bood een vlag aan en de politie sportver eniging een beker. ZWEMMEN DICK SCHERMER NOG NIET GESTART. Dick Schermer heeft besloten zijn poging om het Kanaal over te zwem men uit te stellen tot hedenavond in verband met het ongunstige weer en de daling der tempartuur. Gister avond kwam de wind uit het Noor den en er viel regen. JAPANNERS VERBETEREN N WERELDRECORD. In de series van de Amerikaanse kampioenschappen te Los Angeles is het wereldrecord 1500 meter vrije slag binnen een uur tweemaal ver beterd. Eerst bracht de Japanner Sjiro Hasjizoeme, student aan de Nippon-universiteit te Tokio, het op 18 min. 35.7, en twintig minuten later maakt zijn landgenoqt en medestu dent Foeroehosje een tijd van 18 min. 19. Hasjizoeme zwom in 7^'n serie de eerste 100 meter in 64.8 sec. Te voren had hij gezegd, dat hij het heel kalmpjes aan zou doen. Het oude record stond sinds 10 Aug. 1938 met 18 min. 58.8 op naam van de Japanner Tomikatsoe Amano. Op 21 Juli jl. had Foeroehasjo het in een zwembad te Tokio geëvenaard. WATERPOLO HAARLEM TERUG NAAR DE EERSTE KLASSE. Gisteravond heeft het waterpolo- team van de zwemclub Haarlem de promotiewedstrijd naar de eerste klasse van de K.N.Z. met 71 ge wonnen. Haarlem keert door deze zege terug naar de eerste klasse. DOOR P. G. WODEHOUSE Vertaald door Jean H. P. Jacobs 41) „En bovendien, zal je in Londen de grond wel wat te warm onder de voeten geworden zijn, na dat geval met Lord Percy Whipple, ver onderstelde meneer Pett. „Uw uitleg is minder roman tisch dan de mijne, maar, het is waar, ook daar is wel iets van aan". „Is het je ontgaan, jongeman, dat ik een risico onderneem, met iemand als jou, op mijn bureau werk te geven?" „Och, daar hoeft u niet bang voor te zijn. Het kleine beetje werk, dat ik zal doen, zal heus zoveel ver schil niet maken". „Ik zou je eigenlijk met evenveel plezier naar Londen terug sturen". „Kunnen we geen compromis aan gaan?" „•Hoe bedoel je dat?" „Wel, heeft u niet het een of ander aardige baantje, zoiets als secretaris, bedoel ik, dat u me geven kunt? Ik geloof dat ik een uitstekend secreta ris zou zijn." „Mijn secretarissen werken'* „O, ik begrijp u. Dat geeft dus ook al niets". Meneer Pett wreef nadenkend over zijn kin. „Je brengt me in verlegenheid, dat is de zuivere waarheid". „Juist altijd de waarheid zeggen", zei Jimmy goedkeurend. „Ik zou wel eens willen weten, wat ik met je moet aanvangen. Maar, komaan, laten we eerst eens naar huis gaan, dan kun je daar tante Nesta goeiendag zeggen en dan kunnen we er naderhand nog wel eens over pra ten. Tenslotte is de hoofdzaak, dat we je beletten, allerlei gekke dingen uit te halen". „U zegt het nog al hard, maar het is zonder twijfel juist. „Je woont natuurlijk bij ons, dat be grijp je zeker wel?" „Ik ben daar zeer dankbaar voor. Dat bevordert ongetwijfeld de goede verstandhouding". „Ik moet ook nog eens met Nesta over je praten. Misschien kun je voor haar wel het een of ander doen. Waar voor ga je eigenlijk niet meer aan de krant?" „Ik gejoof hiet, dat mijn-oude krant, me nog erg hartelijk zou verwelko men. Voor hen ben ik nu niet meer dan een nieuwsobject geworden." Meneer Pett had de haak van de te lefoon genomen en sprak. - „Je tante zegt, dat we maar dade lijk moeten komen". „Ik ben gereed. En het is voor u meteen een goed motief om de werk zaamheden maar te beëindigen. Ik wed, dat u blij bent, dat ik gekomen ben! Wacht er een auto of gaan we met de ondergrondse?" „Ik denk dat het gauwer gaat met de ondergrondse. Je tante is zeer ver rast dat je hier bent, en het doet haar heel veel plezier" „Ja, ik maak vandaag iedereen gelukkig, dat zie ik al aankomen. Meneer Pett keek hem onderzoekend aan, totdat Jimmy die blik opving. „U piekert ergens over, oom Peter, en ik weet niet waarover. Wat bete kent die blik?" „Ik dacht juist ergens aan!" „Jimmy" zei zijn neef. „Hè, wat zeg je?" „Zet u het woord Jimmy achter uw opmerkingen. Dan voel ik me meer huiselijk en kom misschien over mijn verlegenheid heen." Meneer Pett grinnikte. „Verlegenheid! Als ik jou zenuwen hadHij brak zijn zin af met een zucht en keek Jimmy met ingeno menheid aan. „Ik dacht er aan, dat jé een beste kerel bent. Tenminste dat ben je niet, maar je verschilt toch zo van die bendevanvan.die bende thuis." „Wat voor een bende?" „Kijk eens, je tante is litterair aan gelegd, zooals je weet. En nu heeft ze het huis volgestopt met dichters en zulke dingen. Jij bent menselijk! Ik denk niet, dat we veel bijzonders van je kunnen maken, nu je hier bent, dat niet; maar ik ben toch maar wat blij, dat je er bent, Jimmy!" „Prachtig, oom Peter!" zei Jimmy. „Dat mag ik horen. U bent de fijnst.* zakenman, die ik ooit heb ontmoet." DERTIENDE HOOFDSTUK Meneer Pett en Jimmy Crocker ver lieten de ondergrondse spoorweg bij de Zes-en-Negentigste straat en gin gen te voet in de richting van het huis. Als iedereen, die 't voor de eerste keer zag, schrok ook Jimmy van het zon derlinge gebouw, maar hij hersteldé zich spoedig en volgde zijn oom de stoep op naar de voordeur. „Je tante zal wel in de salon zijn, denk ik," zei meneer Pett en deed de deur open. Jimmy keek met welgevallen om zich heen, toen hij binnenging. Het huis mocht van buiten ook al afschu welijk zijn, het interieur was onmis kenbaar verzorgd door de beste vak lieden van New York. „Men zou erg gelukkig in zo'n Ruis kunnen zijn, wanneer men zijn dagen maar niet behoefde te bederven met werken," zei Jimmy. „Zeg zoiets maar niet tegen je tan te,''" merkte meneer Pett op, die van Jimmy's woorden geschrokken was. Zij denkt, dat je nu eens een rustig mens zult gaan worden." „O, maar dat is ook zo. Ik hoop, dat ik de eerste twintig jaar weelderig bij u zal kunnen doorbrengen. Is dit de kamer?" Meneer opende de deur van de sa lon. Een klein harig voorwerp viel uit een mandje bleef midden in de kamer liggen en begon te keffen. Dit w 0 Aïda, mevrouw Pett's keeshondje Menner Pett, het beest koeltjes nege rend, hij mocht het niet erg liet Jimmy 'binnen. „Hier is Jimmy Crocker, Nesta." Jimmy zag een knappe vrouw van middelbare leeftijd en die zo sterk op zijn stiefmoeder leek, dat hij voor een ogenblik zijn zelfbeheersing verloor en stamelde. „Hoe maakt u het?" Dit gedrag maakte op mevrouw Pett een gunstige indruk. Zij schreef die verwarring, toe aan de voortdu rende verwijten, die Jimmy wei moesten kwellen. „Ik was erg verrast, toen je oom mij opbelde", zei ze. „Ik, had er geen flauw vermoeden van, dat je zou zijn overgekomen. Het doet me plezier je „Dank u". te zien." „Dit is je neef Ogden". Jimmy bemerkte nu ook nog een dikke jongen, die op een sofa lag. Hij was niet opgestaan, toen Jimmy bin nentrad en ook nu stond hij nog niet op. Hij legde zelfs niet eens het boek neer, waarin hij las. „Bonjour", zei hij. Jimmy trad op de sofa toe en keek op de jongen neer. Zijn ogenblik van verwarring was nu al weer over en de reactie kwam ook nu weer zich, als gewoonlijk, openbóren in een op gewektheid, die noodlottige gevol gen kon hebben. Hij diende Ogden een stoot tussen diens danig be schermde ribben toe, wat de jonge ling een gilletje van protest deed slaken. „Zo, is dat Ogden! Wel, wel, wel! Jij groeit niet op, Ogden, maar je groeit uit". (wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1949 | | pagina 2