Majoor Flinterman's hoogterecortpoging geslaagd De strijd der Communisten tegen de Kerk Coeur Joli sprong 8.51 M. DINSDAG 16 AUGUSTUS 1949 DE LE1DSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 3 METHODE DER COMMUNISTEN ANTIEK ALS OUDE ESOPUS EN ZIJN SPREKENDE DIEREN. „II Quotidiano'' over de politiek der Sovjets tegen Katholieke Kerk". ROME, (K.N.P.). De godsdienst- politiek der communisten ten aan zien van de Katholieke Kerk is wel bekend. Deze politiek wordt zowel in Rusland als in de andere landen van Oost-Epropa gevoerd volgens de cri teria, die sedert 1945 te Moskou wor den bekend gemaakt door middel van journalistieke en radiofonische uit barstingen. Het „compleet uitge werkte plan" van de communisten bestaat in de „uitroeiing van de po litieke invloed van het Vaticaan en wel (voorlopig) alleen in de Sovjet levensruimte", aldus schrijft „II Quotidiano" in het hoofdartikel „Connivenza". Het blad vervolgt: „Het is niet bepaald nodig om in herinnering te brengen, welke bete kenis de totalitaire lieden aan het woord „politiek" toekennen. Overi gens wordt de ware omvang en bete kenis van het plan duidelijk gede monstreerd door wat er voorvalt aan de andere zijde van het IJzeren Gor dijn. Het is een geschiedenis, welke met bloed geschreven wordt, een ge schiedenis van tranen. Gedeeltelijk wordt zij door een diepe stilte om geven. Hoevelen verkeren niet in volslagen onwetendheid inzake de trage stervensnood van het Lithause Katholicisme, dat geleidelijk verstikt en vernield wordt! Het gaat een har de, harde kruisweg, die slechts uit loopt in concentratiekampen, gevan genissen en ballingschap in Siberië. Massale deportaties veranderen in middels de ethnologische en geeste lijke samenstelling van ganse stre ken." „De geschiedenis van de Geünieer de Kerk van de Oosterse Ritus is be ter bekend. Wij weten hoe met ge weld een schismatieke uitspraak wordt afgeperst van kleine groepen van trieste priesters, die ofwel zijn afgevallen ofwel door morele en lichamelijke folteringen zijn gedwon gen. Wij weten hoe in Wit-Rusland, In de Oekraine, in Roethenië de ban den verbroken worden, die sedert eeuwen deze kerken met de Opper herder in Rome verbonden. Doch daar is de Orthodoxe patriarch van Moskou de medeplichtige van het atheistische machtsapparaat. In Rus land behoorden alle burgers de ga ranties te genieten, die in de grond wet door Stalin werden toegezegd. Het beruchte artikel 124 van de grondwet van 1936 geldt evenwel niet voor de Katholieken, die dus buiten de wet zijn gesteld." „De allerlaatste kerk van de La tijnse Ritus, die nog is overgebleven op het oude grondgebied van Rusland, nl. die van de H. Lodewijk van Frankrijk, wordt alleen nog bezocht door leden van het Corps. Diploma tique te Moskou en is onderworpen aan het regiem. Zij kan ieder ogen blik definitief gesloten worden al naar het goeddunken van de Sovjet ambtenaren." „Wanneer we echter onze blik weer van Rusland afwenden en richten naar de andere „nieuwe democra tieën", dan kunnen wij volstaan met de berichten van iedere dag te laten spreken. In Roemenië zijn de Geuni- eerden tot het Schisma gedwongen, terwijl aan de Katholieken van de Latijnse Ritus hun erkenning van het juridische Primaatschap van de Paus als hoogverraad wordt aange merkt. Het tragische panorama van Joego-Slavië, Hongarije, Tsjecho-Slo- Aetherklanken WOENSDAG HILVERSUM I (301 m). 7.00 Nieuws, 7.15 Ochtendgymn., 7.30 Werken van E. Wolf-Ferrari; 7.45 Een woord voor de dag: 8.00 Nieuws; 8.15 Te deum Laudamus; 8.45 walsen van Joh. Brahms; 9.00 Ochtendbezoek bij onze jonge zie ken; 9.30 Symphonisch morgencon cert; 11.00 Fagotrecital; 12.00 Har- moniemuziek; 12.30 -Land- en tuin- bouwnieuws; 12.33 N.C.R.V.-koor o.l. v. Alex Schellevis; 12.45 Diverti mento; 13.00 Nieuws; 13.15 Prome nade-orkest; 14.00 Vrij en blij; 14.30 Viool en piano; 15.00 Middagconcert, 15.35 Hary Janös-Suite, Zoltan Ko- daly; 16.00 Jeugduitzending; 17.30 Sextet Johnny Kroon; 18.00 Onze Nederlandse koren en korpsen; 18.30 Strijdkrachten; 19.00 Nieuws; 19.15 N.C.R.V.-kwartet o.l.v. Meindert Boekei; 20.00 Nieuws; 20.15 Zigeu nerkwintet, Nador Bela; 20.30 Veel gevraagde gramofoonplaten; 21.00 Vergadering van de Raad van Euro pa in Straatsburg; 21.20 Radio Phil- harmonisch Orkest; 22.15 Piano-re cital door George van Renesse, 23.00 Nieuws; 23.15 Opera-selecties. HILVERSUM H (415 m) 7.00 Nieuws, Selecties; 8.00 Nieuws; 8.18 Musette klanken; 8.50 Voor de huisvrouw; 9.00 Kamermuziek-con- eert; 10.00 Moeder en kind; 10.20 Onze keuken; 10.35 Als de stofzuiger zwijgt; 11.00 Populair Nonstop pro gramma; 12.00 Cor Steyn solovox met Accordeola; 12.30 Land- en tuin- bouwnieuws; 12.38 Orgelspel door Johan Jong; 13.00 Nieuws; 13.20 Me- tropole-orkest; 14.00 Gesproken por tretten; 14.15 Onvroep-kamerorkest; 15.00 De Regenboog; 15.30 Gramo- foonmuziek; 15.50 Waar zwerven wij?; 16.00 Orkest van de week; 16.15 Voor de kleuters; 16.30 Vragen staat vrij; 16.55 Zoals de ouden zon den, piepen de jongen; 17.15 Miller -extet: 17.45 Regeringsuitzending; "8.00 Nieuws; 18.20 Piano-soli door Tonny Schifferstein; 18.30 Wat dunkt u van de mens; 19.15 Rege ringsuitzending; 19.30 Voor de jeugd; 20.00 Salzburger Festspiele; 21.20 Sheppey; 23.00 Nieuws; 23.15 Kwartet Jan Córduwener. wakije, Polen waar zich volgens tactische normen een vervolging aan het ontwikkelen is, die de totale ver nietiging van de Kerk ten doel heeft is thans al te bekend om er nog over te spreken. Intussen doet het communisme in ieder land ter wereld niet anders dan luidruchtig beweren, dat de Kerk en het Vaticaan een „kruistocht" te gen de Sovjet-Unie zouden prediken en bevorderen. Dit is een methode, die even antiek is als de oude Esopus en zijn sprekende dieren. De Angelsaksische mogendheden hebben een nota gezonden aan enige regeringen in Oost-Europa om hen tot de orde te roepen inzake het res pecteren van de vrijheid van gods dienst, welke (behalve door het na- tuur-recht) in de vredes- verdragen is gegarandeerd op grond van de fa meuze vier vrijheden van het Atlan tisch Handvest. Thans antwoordt de Sovjet-Unie aan de Westerse Rege ringen, dat de zogenaamde gods- dienstpolitiek van de „jonge demo- catieën" geenszins de bedoelde ver dragen schendt, doch deze juist uit voert in zo verre zij er naar streeft alle instellingen van fascistische aard of in het algemeen van anti democratische strekking uit te roeien." „Moeten wij hierover nog veront waardigd worden? Het zou nergens toe dienen. Voor de communisten is alles anti-democratisch wat zich niet aan hun absolutisme onderwerpt. Dit is het typische complex van alle to talitaire machten. Wij moeten hier aan nog toevoegen, dat de Katholie ken één enkele macht hebben, die hen verdedigt en dat is hun levend geloof in Christus en in Zijn Kerk. De tragedie, waarvan zij het slacht offer zijn, moge de staatskansela- rijen interesseren in perioden van internationale polemiek en dan als een argument, dat bij andere argu menten kan worden gevoegd. Maar het is eigenlijk niet anders dan een meer of minder levendig twistgesprek want het is geenszins onverzoenbaar, zoals de nieuwe betrekking tussen Joego-Slavië en de Westerse wereld wel bewijzen „Maar intussen bieden de gelovi gen, de geestelijkheid, de bisschop pen weerstand, sterk in en door hun geloof. En hun getuigenis vormt wel licht de enige ware grootheid, welke de grauwe geschiedenis van onze da gen kan aanwijzen." SPORT LAWNTENNIS AUSTRALIë—ITALIë 5—0 De Davis Cup-wedstrijd tussen Australië en Italië is door de Austra liërs met 50 gewonnen. VOETBAL TWEE NEDERLANDSE SCHEIDS RECHTERS NAAR WERELD. KAMPIOENSCHAPPEN VOETBAL? Voor het tournooi om het wereld kampioenschap. dat het volgend jaar in Brazilië wordt gehouden, heeft het bestuur van de FlFA aan de aange sloten bonden gevraagd, de namen van die scheidsrechters te willen op geven, die in aanmerking zouden kunnen komen, om één of meer wed strijden van het eindtournooi te lei den. z Naar wij vernemen, komen de Ne derlandse scheidsrechters, de heren K. J. van der Meer, Den Haag en K. Schipper, Groningen, in aanmerking om op deze FIFA-lijst te worden ge plaatst. Beiden zijn gevraagd en heb ben in beginsel een eventuele benoe ming aanvaard. OM DE ZILVEREN BAVOBAL Lisse—Teylingen 21 —Allereerst startten Lisse en Teylingen waarin Teylingen sterker was dan Lisse maar dit konden ze niet in doelpun ten uitdrukken. Na ongeveer een kwartier opende de midvoor van Teylingen de score met een hard schot (1-0). Vlak voor rust maakte Lisse met een harde schuiver ge lijk (1-1). Na de rust was het een en al Teylingen wat de klok sloeg, maar tot doelpunten kwam het niet. In tegendeel, 10 minuten voor het einde een mooie aanval van Lisse, de bal komt bij de midvoor een hard schot in de hoek en onhoudbaar voor de Teylingen-keeper vliegt de bal in het net (2-1), V.V.S.B.S.J.C. 2—0 In deze wedstrijd waren de Noordwijkers niet opgewassen tegen het goede spe.' van de Bavomensen. Na een flitsen de aanval van VVSB maakten Ko men er 1-0 van en even hierna is het B. v. d. Berg, die de SJC-keeper het nakijken geeft met een hard schot in de hoek (2-0). Na de rust waren het weer de Bavomensen die domi neerden doch de stand konden ze niet meer opvoeren. Teylingen—SJC 42 In verliezersronde kwamen Teylingen en SJC uit. Eerst was het de SJC rechtsbuiten, die met een kogel de bal in het net deed belanden, maar nog voor de rust volgden liefst 4 doelpunten van Teylingen elkaar op en even voor het einde kon de links buiten van SJC er nog 4-2 van ma ken. VVSBLisse 51 In de win naarsronde kwam Lisse tegen VVSB uit. Hierin was VVSB veel sterker want liefst 4x echtereen was het de nieuwe midvoor B. v. d. Berg, die de Lisse-keeper het nakijken gaf. Na de rust deed VVSB het wat kalmer aan; na een kwartier passeert Ko men vier Lisse-spelers en met een onhoudbaar schot onder de lat is het 5-0. Even hierna redt Lisse met een juweel van een doelpunt de eer. Hierna brak het einde dan. Door dit resultaat is VVSB voor één jaar in het bezit van de zilveren Sport in 't kort Tijdens internationale athletiek- wedstrijden te Tavaste'nus bij Helsin ki, verbeterde de Amerikaan Gordien het wereldrecord discuswerpen. Gor dien wierp 56-97 meter. Het oude re cord stond sedert 9 Juli van dit jaar (Lissabon) op zijn naam met 56.46 m. De Zaandamse zwemster Tin) Jonker is van plan in begin Septem ber de tocht over het Kanaal te wa gen. In de Nederlandse dames athle- tiekploeg,, welke op 20 Augustus a.s. te Londen tegen de teams van Enge land en Frankrijk uitkomt, is een wij ziging gebracht. Voor het speerwer pen zal niet Ans de Koning de tour meemaken, doch Elly Dammers. Mej. Van Dijk van Zaanland is aangewezen om onze kleuren bij het hoogsprin gen te verdedigen. Bavobal. Lisse won de beker, Tey lingen de lauwerkrans en SJC de medaille. EstoWSE 35. Zondag speel de Esto een oefenwedstrijd tegen het gepromoveerde WSE uit Wad- dinxveen. De bezoekers sjouwden alsof het een bijzondere competitie wedstrijd geld. Zij verdienden daar- cm de zege volkomen. Bij de rust was de stand 22. Na de thee her overde de thuisclub de leiding, maar geloofde het toen wel. Geleidelijk werd de stand opgevoerd tot 35. De junioren deden het beter en ver sloegen de junioren van WSE met 3—0. Blauw ZwartV.E.S. 53. Zon dagmiddag speelde Blauw Zwart een vriendschappelijke thuiswedstrijd te gen de Brabantse derde klasser V.E. S. uit Oudenbosch. Dit is een aantrekkelijk partijtje voetbal geworden met een merk waardig verloop. Want Blauw Zwart, dat direct na de rust met 31 kwam achter te staan ,zag kans in ruim een half uur de score te wijzigen in een 53 overwinning. Het eerste kwartier van de wed strijd speelde zich behoudens een enkele mislukte uitval van de voor hoede der thuisclub geheel af op de Blauw Zwart-helft. Doelman v. d. Aa kreeg druk werk. De Brabantse voorhoede combineerde op een vlot te wijze, maar de afwerking der aan vallen liet te wensen over. Bijna 'n half uur duurde het dan ook voor dat de V.E.C.voorhoede uit een Op de nationale wedstrijd voor mo delvliegtuigen met lijnbesturing, wel ke gisteren te Den Bosch werd ge houden, boekte de Leidse Luchtvaart Club een aantal successen! In de klasse 1 y22 Vi cc-motoren behaalde J. J. Robert met z'n „Lijn trekker" voorzien van een 2 cc-Die- sel-motor een snelheid van 88 km. per uur en vestigde daarmee een nieuw Nederlands record. A. B. Bre mer, eveneens van de Leidse Club won de 1ste prijs in de klasse stunt modellen met een model met een 2 cc-dieselmotor. C. Bouter bereikte met een model met een 10 cc-motor de grootste snelheid van de dag nl. ca. 132 km. per uur. Een drietal suc cessen waar de Leidse Club met trots op terug kan zien. fraaie aanval over de linkervleugel kon scoren (01). Twee minuten later maakte K. v. Leeuwen uit een directe vrije trap gelijk (11). Maar nog vóór de rust werd v. d. Aa ten tweede male onhoudbaar gepas seerd (1—2). De tweede helft was nog geen minuut oud, toen de gasten de voorsprong wisten te vergroten tot 13. Maar dat was de laatste keer, want in het verdere verloop van de tweede helft veranderde het spelbeeld volkomen. Nu was het de V.E.S.-voorhoede, die geen voet meer aan de grond kreeg. De bal zweefde steeds weer opnieuw in de richting van de Brabantse doelman. K. Rem merswaal bijvoorbeeld schoot twee maal achtereen in zonder succes. Toen kwam de bal van de voeten van Wills, die zonder aarzelen de aanval met een verdiend doelpunt bekroonde (23). 7 minuten later intussen miste J. Beyersbergen nog een opgelegde kans vuurde K. v. Leeuwen van verre afstand een van zijn befaamde onverwachte kogels af en met succes: de V.E.S.-keeper dook, maar niet snel genoeg (33). Weer 10 minuten later was het Wills' beurt; zijn schot belandde tegen de lat, maar hij was er direct bij om de terugspringende bal nogmaals te schieten en ditmaal raak (43). En tenslotte 'n minuut of vijf voor het einde kwam na een fraaie corner van J Beyersbergen de bal voor de voe ten van K. v. Leeuwen, die weder om van grote afstand een venijnig schot via de onderkant van de lat in het net deed belanden (53). Alphia—DOSR 5—3. Op het Al- tiorveld is deze bekerwedstrijd ge speeld en voor de tweede maal heeft Alphia er beslag op gelegd. Het be gon al sensationeel. Nauwelijks is het spel begonnen, of Alphia vatl aan en de DOSR-keeper grijpt mis, maar een speler heeft zich in het. doel opgesteld en slaat de bal met de hand uit het doel. De scheidsrechter geeft penalty en het is 10 voor Al phia. Even later wordt een uittrap van de DOSR-keeper direct door een Alphia-speler listig opgevangen, de keeper is meteen gepasseerd en het is 20. Na deze periode volgt er een groot DOSR-overwicht. De stand is geheel niet in overeenstemming met wat we te zien krijgen en dit wordt nog erger al sAlphia uit een corner 30 weet te maken. Gedurende het laatste kwartier krijgt DOSR echter toch de beloning voor haar zwoegen door tweemaal het Aluphia-doel te doorboren (32). Na de rust pakken de Veenders weer enthousiast aan. Als er c.a. 5 minuten gespeeld is we ten zij de stand gelijk te maken (33). Het is gedurende een half uur, dat. DOSR volkomen d? toon aangeeft. Vele gevaarlijke momen ten ontstaan voor het Alphia-doel, maar de keeper is buitengewoon op dreef. Was dit niet zo geweest, dan zou dit half uur Alphia zeker noodlottig zijn geworden. Maar dan veranderd het spelbeeld. Alphia wordt in deze periode sterker, ter wijl DOSR verslapt. Dit is voor Al phia genoeg om nog tweemaal te scoren. Vóór deze wedstrijd speelde Altior I een wedstrijd tegen Alphia II, wel ke door Altior werd gewonnen met 7—3. S.J.C.Noordwijk 32. Zater dagavond had de traditionele jaar lijkse ontmoeting plaats tussen de beide Noordwijkse Voetbalvereni gingen om de Zeeleeuw beker, ge schonken door de heer G. v. Rhijn. Op de laatste dag van het nationaal concours Hippique, georganiseerd door het rijcentrum Hofstad, stond op het programma de aanval op het wereldrecord breedtesprong, welke zou worden ondernomen door de heer B. v. d. Voort Jr. met het paard „Coeur Joli". Enkele uren voor deze poging zou worden gedaan stroomde het publiek reeds het terrein op en trotseerde zelfs enige üren de zengende zonnestralen om toch maar vooral deze unieke gebeurtenis te kunnen bijwonen. Nederland houdt nu het wereldrecord breedte- sprong Aanvankelijk zouden drie deelne mers de sprong wagen, te weten de heren van der Voort met „couer Jol" Scheren met „Arrow" en Prinssen met „Sir Graham". Alle drie de paar den konden evenwel de sprong, die eerst was vastgesteld op 6 meter niet foutloos maken, waarna de paarden Arrow" en „Sir Graham" niet ver der meesprongen. „Coeur Joli" pro beerde nu de sprong op 7 meter, waar bij het paard eveneens faalde, even als bij 7.50 m. De spanning in het in de het publiek was enorm, toen „Coeur Joli" de eerste poging zou doen de sprong, die intusscten op 8.10 was verbreed te nemen. Ook deze mislukte! Een daverend gejuich steeg op toen de goudvos by de twee de poging de sprong feilloos maakte en zelfs 8.51 m. gesprongen bleek te hebben. Ruiten en paard werden har telijk toegejuicht voor deze schitte rende prestatie, waarvoor zij inder daad alle lof verdienen. De heer Van der Voort werd ge lukgewenst door koningin Juliana en prins Berhnard, die getuigen wa ren van deze gebeurtenis. Voor de eerste maal in de geschiedenis staat nu het wereldrecord breedtesprong op naam van Nederland. Daarna xverd het springconcours M. B. gehouden, het zwaarste par cours was hiervoor opgebouwd. De hindernissen waren tot een maximum hoogte van 1.50 m. opgevoerd. Na het nummer „duo-klasse, dame en heer" werd met het springconcours a l'Americane dit nationaal concours besloten. Aanvankelijk zou het eerste gedeelte van dit springconcours, dat Zaterdag verreden werd, niet als een geheel op zich zelf worden beschouwd De jury wijzigde echter de plannen en deelde mee, dat dit tweede ge deelte als een springconcours op zich zelf zou gelden. De voornaamste uitslagen luiden: Dressuurproef M. (Boulevardprijs): 1 Mevr. Siem met „Rhoda" 805,75 pnt.; 2 Z.K.H. Prins Bernhard met „Rex", 800,75 pnt.; 3. Mr. Albers Pis- torius met „Pimpernel" 790 pnt. Springconcours H A. lengte baan: Voor de ontmoeting bestond begrij pelijkerwijze een flinke belangstel ling en het is verheugend te mogen constateren, dat wij getuigen zijn geweest van een faire en spannende strijd waarvan rust met 10 voor SJC in ging. Na rust wist Noordwijk de stand op 11 te brengen en on danks dat SJC een flink overwicht op hen uitoefende wisten zij ruim een half uur deze stand te handha ven. In het laatste kwartier wisten de SJC'ers nog 2 maal en Noordwijk 1 maal te doelpunten, zodat met een 32 overwinning SJC voor de twee de maal beslag op deze beker wist te leggen. Vanuit Twente zag hij de Noordzee Majoor Flinterman las 47.800 voet op zijn hoogte meter af. Om 18.14 startte gister avond majoor vlieger J. L. Flinterman voor zijn poging het Nederlands hoogterecord te verbete ren. Een 20-tal seconden la ter was de Gloster Meteor in de helderblauwe lucht boven het vliegveld Leeuwarden uit het gezicht verdwenen en om 18.24 meldde de Popsy One- Zero (de roepletter van het vliegtuig), dat hij op 35.000 voet zat. Om 18,27 wasc het An gels Forty, oftewel 40.000 voet (een angel is in het vliegersjargon 1000 voet) en daarna hoorde men op de verkeerstoren van het veld een tijdje niets meer. Middelerwijl was Flin terman daar heel hoog in de lucht al boven het vlieg veld Twente en terug ge weest en joeg de Meteor IV met grote snelheid steeds hoger het luchtruim in. Tevergeefs trachtte de toren contact te krijgen, maar om 18.43 kwam weer een zwak geluid door de luidspreker- Met het oor tegen de entvanger ving de tcrenbedienaar op ,.47.500" \oet. 18,51. .Down till 46.000 feet. Trying again". Flin- tern-an was een eindje ge zakt en nam een aanloop voor de laatste loodjes. 1.54. .,47.800 feet. 40 gal lens left." Nog 40 gallons brand stof over ergens in de buurt van Ameland en de hoogtemeter wees 47.800 voet oftewel 14.575 meter aan. Dit was het moment om naar beneden te ko men. De weinige toeschouwers op het vliegveld zagen even later een kanonsko gel naar beneden komen en om 19.01 uur stond de Popsy weer op de baan van net Friese veld. Het record van Leeg- stra was glansrijk gebro ken en niemand die daar ook maar een ogenblik aan' had getwijfeld. Het nieuwe record ligt er enige duizenden meters boven, hoeveel precies is pas te zeggen als de des kundigen op het Natio naal luchtvaartlaborato rium de instrumenten hebben nagemeten èn het hunne er over hebben ge zegd. De instrumenten, ja. dat is eigenlijk een verhaal op zichzelf. Want zij wa ren de oorzaak, dat de hele poging gisteren om streeks vier uur op losse schroeven kwam te staan. Des middags maakte de lt. Wansink een proef vlucht m. d. Meteor om de weersomstandigheden bo ven te bekijken. Zo even naar Twente in 10 minu ten. Maar toen hij terug kwam bleek, dat de stik stofthermometer die onder de buik gemonteerd was er af was gevlogen en in zijn vaart de electrische ther mometer een dusdanige tik had gegeven, dat ook die niet meer bruikbaar was. Daar zat de L. S. K„ daar zat de Koninklijke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart, die deze poging had georganiseerd. Maar in de vliegerij zit men niet zo gauw bij de pakken neer. Een telefoon tje naar het Luchtvaartla boratorium of er nog ther mometers waren. Die wa ren er inderdaad. Vijf mi nuten later zat lt- Wansink al weer in een Meteor op weg naar Schiphol om de instrumenten te halen en een half uur later was hij weer terug met de ther mometers. LeeuwardenA'dam v.v. in 12 minuten. De eerste Meteor, die op Schiphol landde. En die met start en lan ding mee 12 minuten no dig had om weer voor de hangar te Leeuwarden te staan. Een klein uur had de grondploeg nodig om de instrumenten onaer Popsy X te bevestigen, de offi ciële waarnemers, de he ren Hoekstra en de Lange sportcommissarissen van de K. N. V. V. L., verze gelden de instrumenten in de cockpit en toen kon Flinterman zijn pressure waiscoat aantrekken, zijn zuurstofmasker voordoen, de cabine afsluiten en ver trekken. Het was een vermoeide vlieger, die om even over zevenen vlak voor de lan ding de cabinekap open schoof om wat frisse lucht te happen en om zijn kist met nog 15 gallons in bei de tanks over. aan de grond te zetten. „Ik kon maar niet boven de 48.000 voet komen", waren .zijn "eerste woor den. „Je zakte net zo hard weer naar beneden als je naar boven ging." „Hoe was het daar bo ven?" „Het zicht was goed. Toen ik boven Twente zat kon ik nog ver buiten IJmuiden de zee zien." „Tot 40-000 voet wel. Maar boven de 40.000 voet heb ik een half uur rond geprutst. Boven de 47.000 voet werd het helemaal moeilijk en bovendien kreeg ik toen last van ijs- vorming". „Nog last gehad met de drukcabine?" „Niet in het minst, al les functionneerde prima'.' „Alles functionneerde prima". Hierin zit eigen lijk de kern van deze re cordpoging. Want uitein delijk ging het erom te 'be proeven wat men uit deze standaardmeteor IV kon halen, om na te gaan hoe dit jachtvliegtuig en de in strumenten zich op deze grote hoogte houden. En om straks deze ervarin gen weer toe te passen bij de lessen aan de jonge vliegers. Want het is. ook bij de manoeuvres in Enge land is wel gebleken, dat de hoogte een zeer belang rijke rol bij de moderne ge vechtsvliegtuigen speelt en dat jagers en bommen werpers. die niet op zeer grote hoogte kunnen ope reren in de nabije toe komst waardeloos zullen blijken te zijn. En wat ook deze middag op Leeuwarden weer dui delijk naar voren kwam was het feit. dat een mo dern uitgerust squadron zonder een uitstekende grondploeg niet kan be staan. Want het waren ook de sergeant Veenen- daal en de soldaten Mink en Van Klaveren, die me de gewerkt hebben aan het slagen van deze recordpo ging. Zij waren het, die Zaterdag voor het karwei gezet werden om een mo tor van de Meteor te ver wisselen en die Zondag avond om zeven uur kon den zeggen, dat het zaak je voor elkaar was. De luchtvaart is (weer een record rijker. Of het lang stand zal houden durven we niet te zeggen. Majoor Flinterman nad zelf gedacht op 48.000 49.000 voet te kunnen ko men. De hoogtemeter wees het niet aan, maar men zal de correcties hierop af moeten wachten om de juiste hoogte vast te kun nen stellen. En zoals ge zegd. dat doet het Natio naal luchtvaartlaborato rium. En dus zullen majoor Flinterma. de L. S. K en de K. N. V. V. L. nog enige dagen in spanning moeten zitten, alvorens zij trots kunnen zeggen, dat het Nederlands hoogtere cord metvoet is ver beterd. 600 M. max. tijd: 96 sec. (prijs van 's-Gravenhage); 1 maj. Baron van Lijnden met „Tantation": 0 ftn. 66 sec, eigenaar de heer Pasman; 2. R. Koster met „Rijco": 0 ftn 69 sec., eige naar- berijder); 3 J. Rijks met „Ro man 'chel": 0 fouten 71 seconden eigenaar berijder; 4. en 5. ex eaqua; de heer Oothout met „No, No Na nette" van Prins Bernard: 9 ftn. 72 J. Pollak Jr. met „Reine Astrid" eigenaar de heer Wersch, met 9 fou ten 72 seconden. Springconcours M. B., lengte baan 575 M. 14 hindernissen, max tijd: 93 sec. (prijs v. Nederland). Na barrage 6 hindernissen, max. hoogte 1.60 m.: J. H- W. Pasman met „Zwarte Pieste", 0 ftn 65,2 sec., eigen ber.; 2 J. Rijks met ..Master"; 3. S. Pruike maker met „Yolanthe", 7. pnt. Springconcours l'Americaine (prijs van Zuid-Holland) van Zater dag. lengte 6.00 M.. max. tijd 96 sec., 1'4 hindernissen. 1 J. Hensen met „Omar", eig. G. van Spaendonck 72 sec.; 2 T. Timmer met „Beiaard", eig. Joh- Harkman 77 sec.; 3. K. Hensen met „Hokey Pokey", eig. V. v. d. Heuvel 81 sec,. Sprinconcouvs a l'Americaine, prijs van Zuid-Holland van Zondag: leng te baan: 5.50 m. max. tijd 94 sec. 12 hindernissen: 1. W Scheeren met „Claret", eig. stal Scheeren, 68 sec.; 2 R. van Meerwijk met „Olga 3" (eig. ber.) 77 sec.; 3 B. van der Voort Jr. met „O Xenophon", eig. mevr. Pas man, 80 sec. BELGIë—NEDERLAND 65—61. Te Waregem is een België-Holland- match gehouden, bestaande uit een draverij voor vier 3-jarigen uit ieder land, een draverij voor 4-jarigen en een draverij voor 5-jarigen. De af- afstand bedroeg voor alle courses 2200 meter van meet. Uitslagen: Eerste course: 1 Gipsy Bille B.; 2. Groenendael B.; 3. Quetteur B. Tweede course: 1 Madame B. Ned.; 2. Faithfull Quick Star B.; 3, Main Axworthy N. Derde course: 1. Louis Axkit Ned.; 2. Luxor N.; 3 Eureka B. Eindstand: België 65 pnt. Neder land 61 punten. De thuis-match wordt Zondag 16 September a.s. op Duindigt gehou den. COURSES DUINDIGT. De uitslagen van draverijen en ren- netn te Duindigt luiden: Draverijen: Nora Eelwin-prijs, af stand 2100 m.: 1 Nonnie B. (J. M. van der Berg) tijd 3.17.7 km. tijd 1.36! 2. Nanda, W. Leeuwenkamj; 3 My Dar ling, K. Kramer. Tot. winnend: 3.80; plaats 1.60, 1.50, 2.40. Noble Starprijs, afstand 2480 m.: 1 Lina Bonni. J. M. v. d. Berg, tijd 3.46.4 km tijd 1.31.3; 2 Kapitein Axkit J. v. d. Broek; 3 Karei Diamant, J. B. Onrust. Toto: winnend: 3.50; plaats 1.80. 4.—, 2.10. Napolitaine-prijs, afstand 2100 m.: 1. King Spencer, J. v. d. Broek, tijd 3.07.1 km tijd: 1 27.5; 2 Larus S„ P. J. Ruiter; 3 Luck Heny, J. M. v. d. Berg. Toto: winnend: 5.50; plaats 1.60. 1.90, 1.30 gekoppeld: 10.80. Nicolet-prijs, afstand 2060 m.: 1 Lord Maire, F. A. Bosveld tijd 3.04.4 km tijd 1.25.4; 2. Edel Scott, J. Kuider duyn; 3 Lord Heny. J. de Vlieger. Toto: winnend: 3.60, plaats f 1.60, 2.10, 2.gekoppeld 16.50. Rennen: Noicette-prijs afstand 1900 m.: 1. Etaile du Nord. H. J. v. d. Kraats, tijd 2.07; 2. Majesto, J. van Yperen; 3 Qualla, L. Rance. Toto winnend: 2.20; plaats 1.30, 1-50; gekoppeld 2.40. De 2 kilometerprijs: 1. Qualist, J. van Yperen, tijd 2.13.9; 2. Constance, A. J. v. d. Kraats; 3. Arienne, L. Rance. Toto winnend: 1.20; gekop peld 1.50. POSTDUIVEN Leidse Concourscommïssie. Con cours met jonge duiven vanaf Ciney: Aantal vogels 974, gelost te 7 uur Wind Z. en W. Afstand 212 km. 1ste duif te 94550 (1262,58 meter per minuut), laatste 10517 (1143,19) De uitslag was als volgt: 1 C. Vlaar- dingerbroek; 2, 3, 103 en 152 F. Hof man; 4, 26, 91 en 157 P. Gijsman; 5, 16, 33, 61, 87 en 166 P. van Dijk; 6, 21. 48, 177, 193 en 194 W. v. d. Arend; 7, 29, 83. en 151 Gebr. de Groot; 8 en 100 H. v. d. Luia; 9. 74 en 188 J. Siera; 10 M. Hillesbrand. „Het Oosten" (Leiden). Laatste vlucht voor jonge duiven gehouden vanaf Quiévrain pl.'m. 203 km., gelost om 12 uur met Z.O. wind, en prach tig weer, Eerste duif geconstateerd om 2403, laatste 2—5049 uur. Uitslag: 1 en 23 W. Nagegaal; 2, 5, 16 en 21 J. Boekkooi: 3. 6 en 15 A. ter Haar: 4, 9. 13 en 19 J. L. de Weerd; 7, 18 en 20 T. J. Kettenis; 8 H. E. Christiaanse; 10 W. Burgy. De kampioenschappen jonge dui ven werden verdiend door: le kamp. W. Nagtegaal 494.7 pnt.: 2e J. L. de Weerd 472.6 pnt.; 3e J. Boekooi 469.1 punten. „De Zwaluw" (Voorschoten). Wedvlucht vanaf Libramont, afstand 253,77 km. In concours 212 vogels. Eerste prijswinnende duif 11 uur 7 min. 55 sec., snelheid 1066,62 m per mini, lataste 11 uur 20 min. en 50 sec., snelheid 1012,50 m per min. Uitslag: K. I. Waasdorp 1, 11, 15; A. W. Querreveld 2. 24, 28, 38, 41; Fr. Hendriks 3, 9, 26, 29; C. Zwaan 4, 27; G. Zwaan 5, 21, 22; C. de Mooij 6, 23; A. van Rooijen 7, 8, 35; F. C. van Heusden 10,

Leidse Courant | 1949 | | pagina 7