jdÊÈjjÊf. "V*- Mgr.Huibers, Bisschop van Haarlem viert zijn gouden priesterfeest MÉ.» *r i Jk 1Ê 'J Tocht van Warmond naar Haarlem Chr.-Democraten wonnen het pleit KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" DINSDAG 16 AUGUSTUS 1949 40ste JAARGANG r N Verkiezingen in Duitsland Directeur: C. M VAN HAMERSVELD. Hoofdredacteur: TH. WILMER. Bur. Papengracht 32, Telef. 20015, Adm. en Advert. 20826, Abonn. 20935 - Abonnementsprijs 10.32 p. w., f 1.40 p. mnd., f 4.15 p kwart. Franco p. p. f 4.90 - Advert.: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes i 1.50 Hulde door de jeugd Met luister en met hartelijkheid heeft het Haarlemse diocees het gou den priesterfeest gevierd van zijn geëerde en beminde bisschop Z.H.Exc. Mgr. J. P. Huibers. Het was een schone dag, Maria He melvaart, waarop het Gaudeamus van het Introitus een nóg diepere en rijkere betekenis had. Want blij heid was er in heel het bisdom, en, al waren het er uiteraard betrekke lijk weinigen, die in de kathedraal de gelovigen konden vertegenwoordi gen, aller gebeden gingen toch uit naar God, om de bisschop ook in de toekomst met zijn vele genaden te zegenen. Spontaan is deze dankbaarheid dan ook van alle kanten naar voren gekomen en, behalve feestelijk, was het ook ontroerend, toen Zondag reeds de jubilerende bisschop tijdens zijn tocht door de Bollenstreek op verschillende plaatsen een hartelijke hulde in ontvangst mocht nemen. Een hulde, die haar apotheose vond in de kathedrale basiliek, waar de bisschop een pontificaal lof cele breerde voor de jeugd. DE BISSCHOP VERTREKT VAN HET GROOT-SEMINARIE TE WARMOND. Velen waren uit Warmond en van daarbuiten tot voor de ingang var het Theologicum samengestroomd, in afwachting van de bisschop, die van daar uit naar Haarlem zou vertrek ken. De harmonie „Sint Matthias" speelde er lustig op los en een luid gejuich steeg op toen monseigneur, omgeven door degenen die hem op de tocht zouden vergezellen, op het bordes verscheen. De stoet bestond uit vier auto's, waarin gezeten wa ren een broer van de bisschop, ir. P. Huibers uit Wassenaar, kapelaan Jac. Huibers uit Den Haag, deken J. J. A. Kuilman uit Haarlem, de secretaris sen van de bisschop de zeereerw'. he ren H. W. Agterof en J. P. J. Solle- veld, en de diocesane jeugdleiding. TE SASSENHEIM. Door de schone oprijlaan van het groot-seminarie trok de stoet langs de wuivende en juichende mensen en reed men naar het Sint Bernardus- gesticht te Sassenheim, waar de bis schop een korte hulde zou worden bereid. Niemand wist hoe het eigenlijk zou gaan en een officieel program was er eigenlijk niet. Maar daarom ging 't er zo spontaan-hartelijk aan toe. Gele, paarse en rode gladiolen prijkten op de gevel van het gesticht en het was daar rond de vijver, die afgezet was met vanen in de pause lijke kleuren, een gekrioel van men sen, die de komst van de bisschop af wachtten. De meisjes van de gymnas tiekvereniging „Olympia" en de leden van de jeugd- en jongerenbeweging stonden opgesteld. Men had de hul diging van Sassenheims parochie ge combineerd met die van de H.H. En gelbewaarders uit Lisse en zo waren daar behalve pastoor P. Braak uit Sassenheim met zijn kapelaans ook pastoor J. C de Groot uit Lisse en zijn kapelaans aanwezig. Ongeveer op de grens van de parochie stonden de mannen van de rijvei'eniging „Sint Hubertus" uit Lisse gereed. Een „Lang zal hij leven" vergezeld van enthousiast gejuich klonk op toen monseigneur uit de auto stapte en door de pastoors verwelkomd werd. Hartelijk begroette de bisschop zijn klasgenoot, rector A. E. C. Huf, die zijn emeritaat doorbrengt in het gesticht. De bisschop werd begeleid naar het bordes van het huis, terwijl de harmonie van Voorhout enkele mooie nummers ten beste gaf. Het ging er allemaal gemoedelijk aan toe en ook pastoor Braak maakte het niet offi cieel, toen hij zeide: „De tijd is kort. Ik mag niet lang praten en u, mon seigneur, hoeft dan niet lang te luis teren." Hij feliciteerde de bisschop met zijn gouden feest en zeide dat allen graag de bisschop persoonlijk de hand hadden gedrukt, maar dat daarvoor nu eenmaal te weinig tijd was. „Wij mogen u dan", aldus de pastoor ,„een soort album overhan digen, waarin de handtekeningen ver zameld zijn van degenen, die u wil len gelukwensen. U moet dit zien als een onderpand van trouw aan onze jubilerende bisschop". Een jonge knaap overhandigde daarna de bis schop het album. Vooraf zong een jongenskoor het „Sacerdos en Pontiferf", terwijl ook nog enkele andere liederen werden gezongen. De bisschop sprak een kort, hartelijk woord en gaf allen zijn bisschoppelijke zegen. En, ter wijl een speciaal feestlied weerklonk, keerde hij naar de auto terug en ver trok de stoet noordwaarts in de richting van Lisse. TE LISSE. 'Daar was het voor de kerk van Sint Agatha ook al groot feest. Bij zonder origineel was daar wel de manier, waarop men de bisschop ont ving. In de galmgaten van de toren hadden zich namelijk enige jongelui opgesteld, en, toen de stoet naderde, bliezen zij op hun trompetten en was reeds van verre dit schallend welkom te horen. „Canite Tuba", de katholieke harmonie van Lisse, was natuurlijk ook present en zorgde op zijn bekende manier voor de fees telijke noot. En daarboven uit galm den de klokken. De mensen stonden dicht opeengepakt voor de kerkpoort en de talrijke vlaggen en vaandels gaven aan deze wachtende menigte aan, die de bisschop enthousiast om hoog hield. „Lisse staat bekend om zijn mooie bloemen", zo zeide mgr. lachend, „maar de mooiste bloemen blijven toch de kinderen". Hij ver zocht hen tenslotte met nadruk zich aan hun belofte te houden, want dan pas zouden er uit hen goede en de gelijke katholieke mensen groeien. Ook hier werd er gezongen en deed men de bisschop weer enthou siast uitgeleide. Toen buiten het zwaar geroffel der trommen klonk en de trompetten schalden, was dat het teken dat de bisschop in aantocht was. Voorafge gaan door het grote kruis en verge zeld van de priesters, die hem bij het pontificaal lof zouden assisteren, schreed de Bisschop in vol ornaat naar het priesterkoor. Rector H. M. van Spanje, de diocesaan directeur van het mannelijk jeugdwerk hield een korte toespraak. „De jeugd, zo zeide hij, is met graagte hier geko men. Zij voelt zich sterk door uw vertrouwen. In het verloop van zijn toespraak memoreerde spreker het hulde-adres van de jeugd bij 't veer tigjarige priesterfeest van de bis schop. Daarin hadden de jongeren van toen aan de Bisschop als de op volger van de apostelen trouw en aanhankelijkheid beloofd en hadden Overtuigd van aller liefde voor de Paus, de bisschoppen en de pries ters verklaarde de kerkvorst daarin een bewijs te zien van de trouw aan Kerk en gezag. Met woorden, die niets aan duide lijkheid te wensen overlieten, schil derde de bisschop de weg, langs wel ke de jeugdbeweging heeft te gaan. Wij geven daarom hier zijn woorden letterlijk: „Er zijn vele manieren, waarop de jeugd kan worden opgevoed, maar wij staan hier voor een grote jeugd beweging, welke zich in ons bisdom heeft ontwikkeld. Het is de taak om vast te houden aan de weg, die wij zijn gegaan en daarom is het onze wens, onze oprechte en dringende wens, dat in heel ons bisdom de thans bestaande jeugdbeweging wordt voortgezet, wordt doorgevoerd in haar verschillende schakeringen, opdat daarin gelegenheid gegeven wordt om voor allen te vinden wat zij nodig hebben, en dat onze jeugd beweging zo goed mogelijk wordt gemaakt. Niet door nu eens dit en dan weer dat te proberen. Wij zijn bezig een weg te bewandelen en die i weg blijft helemaal doorgaan in ge- heel ons bisdom. Dit moeten wij doen i opdat wij één zijn. Eenheid maakt maoht. Door de eenheid worden wij sterk en moedig voor anderen. Vele acties en grote betogingen zijn de eigenlijke bedoeling niet. Dat is niet de weg, waarlangs wij alleen moe ten wandelen. Dat zou een strovuur zijn. Wij hebben onze taak volko men te regelen naar ons H. Geloof". De bisschop wees vervolgens op de waarde van het gebed en HUIBERS OP HET PLEIN VOOR DE ST. AGATHA-KERK TE LISSE. Foto v. d. Horst De stoet ging weer verder om bij de Sint Martinuskerk in Hillegom halt te houden ,waar de jeugd van Hillegom haar aanhankelijkheid zou betuigen. Boven de kerkdeur was een groot doek aangebracht in de kleuren geel en wit; boven het rood-wit-blauw aan de vlaggestokken wapperden ook de geel-witte wimpels en rijke lijk had men versieringen aange bracht met gladiolen. De muziekver- NAMENS DE JEUGD WORDT MGR. HUIBERS TE SASSENHEIM TOEGESPROKEN DO OR EEN NEGERTJE Foto de Boer een feestelijk cachet. Hier was pas toor G. P. A. van Zuylen vergezeld van zijn kapelaans ter verwelko ming aanwezig. Woorden van geluk wensen werden hier gesproken door Annie de Koning. Met haar heldere stem zegde zij in een schone toe spraak de bisschop dank voor het geen hij voor het Haarlemse diocees had gedaan en namens de jeugd van Lisse beloofde zij trouw en aanhan kelijkheid. Na haar toespraak, die door de bisschop met aandacht werd beluis terd, bood zij een bouquet bloemen Jb' - "JL- fvvr 'lii >f MGR. HUIBERS VERLAAT HET GROOT-SEMINARIE TE WARMOND. Foto de Boer eniging „Crescendo" liet zich weer van haar beste zijde horen en werk te uitstekend mee tot het welslagen van de huldiging. TE HILLEGOM. Evenals in Sassenheim waren "twee parochies gecombineerd en zo wacht ten pastoor B. F. Kosters van de Sint Martinus en mgr. B. van Leeuwen, pastoor van de Sint Jozef parochie, met hun kapelaans de komst van de bisschop af. Onder de aanwezigen merkten wij op de burgemeester van Hillegom. Pastoor Kosters sprak de bisschop ';oe en schilderde de bloei van het katholieke verenigingsleven in Hil- 3gom. „Wij danken u voor uw krachtig beleid en vaderlijke goed heid. Monseigneur, wil deze hulde aan vaarden als een blijk van dank, volg- .aamheid en hulde". Het waren twee welpen en twee gidsen, die daarna bloemen overhan- 'iigden, en uit volle borst zongen de Hillegommers het feestlied, dat voor leze gelegenheid geschreven was door mgr. van Leeuwen. Nadat de bisschop een kort woord had gespro- ken, waarin hij verklaarde dankbaar I te zijn voor de hem gebrachte hulde en de verwachting uitsprak, dat hij ook in de toekomst op allen zou mo- 1 gen rekenen, zette de stoet zich in j beweging en ging het op Haarlem aan, waar honderden leden van de jeugd- en jongerenbeweging en de sportorganisaties zich in de kathe drale basiliek verzameld hadden. Machtig klonk het lied dat de klokken over de bisschopsstad zon- gen en feestelijk wapperden de vlag- gen op de toren in de milde zomer- i zon. zij tot God gebeden om hem wijsheid en kracht te geven om hen te lei den. „Met nog meer kracht", zo ver klaarde rector van Spanje, „willen wij dit adres herhalen. De afgelopen tien jaren, en vooral die van de oor log hebben ons geleerd welk een goede leiding wij van de bisschop ontvangen". Veel belovend voor de toekomst noemde de spreker de geestelijke honger, die thans onder de jongeren kan worden waargeno men. En hij besloot zijn toespraak onder meer met de woorden: „U hebt ons niet in het onzekere gelaten. U wilt ons zien als kinderen van Maria. Daarom zal de jeugd, zoals een uwer liefste wensen is, de eerste Zaterdag van de maand in het bijzonder vie ren." Daarna celebreerde de bisschop het pontificaal Lof. Mgr. werd daarbij geassisteerd door de zeereerw. he ren H. M. van Spanje, A. J. Leen- ders, directeuren resp. van het man nelijk en vrouwelijk jeugdwerk, als diaken en subdiaken, terwijl kape laan H. G. Tuin en rector Th. W. M. van der Lugt als troondiakens fun geerden. De schola cantorum onder leiding van dr. A. I. M. Kat verzorg de samen met de leden van de jeugd beweging de gezangen. De Bisschop geeft de jeugd richtlijnen „Een diepe golf van ontroe ring grijpt mij aan, nu mijn gou den feest begonnen is met de hulde van de jeugd", zo begon de bisschop zijn toespraak tot de jongeren. En hij vervolgde: „Niet wij hebben de toekomst, maar gij. Hoe zal die toekomst zijn? Wij kunnen ons niet ontveinzen, dat wij haar met grote bezorgd heid tegemoetzien. Daar wordt alles gedaan om de jeugd van God af te trekken. Gij katho lieke jeugd, leiders en leidsters der jeugdbeweging, welke is uw taak? Het heidendom kan alleen tot stilstand gebracht worden, wanneer gij volop katholiek zijt en leeft uit het geloof". De bisschop ontwikkelde deze ge dachte verder en wees er op dat deze taak veel strijd zal kosten, inspan ning en moeite, misschien wel een heldendaad. richtte zich daarna speciaal tot de leiders en leidsters: „Het is noodzakelijk dat we leiders en leidsters hebben, waarvan een grote invloed uitgaat. In uwe handen ligt voor een groot deel de vorming van de jeugd. Het hangt van u ook voor een groot deel af, hoe de jeugd reageert op de priesters en bisschoppen. En wilt ge daarom een goede leiding geven, dan moet ge uzelf goed kennen. Wanneer ik aan de toe komst denk en ik zie u voor mij, dan mag ik zeggen: God zij ge dankt. De jeugd van ons bisdom wil goed, is goed en zal goed blijven". Aan het einde van zijn toespraak verzocht de bisschop alle aanwezige jongeren te antwoorden op de vra gen die hij hen zou stellen. Hij vroeg hen trouw te blijven aan de Kerk, de leiding van de Paus en de bis schoppen te volgen, het katholiek geloof met een trouw hart te bele ven en altoos hun toevlucht te nemen tot Maria, de middelares aller gena den. En na iedere vraag klonk het als één grote zware stem door de ka thedraal: Wij zijn bereid. Na het plechtig Lof ontving de bis schop verschillende vooraanstaande personen uit de jeugd- en jongeren beweging en de sportorganisaties. Daarna keerde Mgr. naar zijn paleis terug. Voor de kathedraal mocht Mgr. van de saamgestroomde jeugd een en thousiaste hulde in ontvangst nemen. Voor de feestviering van Maandag verwijzen wij naar pag. 1, 2de blad. De uitslag der verkiezingen in West-Duitsland r\E EINDUITSLAG van de Zondag in West-Duitsland gehouden verkie- zingen voor de „Bundestag" wijst uit, dat de Christen-democratische partij (Katholieken) als de sterkste uit de bus is gekomen. Met 139 zetels wordt zij echter op de voet gevolgd door de socialisten, die 131 zetels in het nieuwe parlement verwierven. De communisten leden een grote ne derlaag. Terwijl zij bij de laatst gehouden plaatselijke verkiezingen 9.5 pet. van de stemmen op zich verenig den, behaalden zij Zondag 5.2 pet. Dit aantal bedraagt echter nog altijd meer dan een niillioen. Algemeen wordt aangenomen, dat de voorzitter van de Christen-democratische par tij, dr. Konrad Adenauer, de post van kanselier ongeveer hetzelfde als minister-president zal krijgen. Als president wordt de liberale professor Theodor Reuss genoemd. Overzicht der partijverhoudingen Christen-democraten Sociaal-democraten Vrije democraten (liberalen) Communisten Beierse partij Duitse partij (uiterst rechts) Partij voor econ. herstel Centrum-partij Duitse rechtse partij Radicaal-socialisten Bond van Zuid-Sleeswijk Bond van vluchtelingen Europese volkspartij Volkspartij van Bremen Rijn-Westfaalse volkspartij Onafhankelijke candidaten 7.357.579 6.932.272 2.788.653 1.360.443 986.606 940.088 681.981 727.343 428.949 217.627 75.387 292.263 26.155 39.229 21.910 847.994 stemmen 139 zetels 23.724.479 stemmen 402 zetels 78.56 pet. van de 31.179.420 kiezers heeft zijn stem uitgebracht. REGERING ZONDER SOCIALISTEN. De grote vraag is nu, tot welke re geringscoalitie de krachtsverhou dingen in het parlement zullen lei den Daarover worden natuurlijk al lerlei veronderstellingen geopperd. Voor een parlementaire meerder heid zÜn 202 stemmer, nodig (de Bundestag telt 402 zetels). De Chris ten-democraten kunnen dus niet al leen regeren. Zij zuilen vrijwel ze ker samenwerken met de succesvolle Viije-democraten Maar ook dan is nog de steun van minstens één oer kieinere partijen nodig. Fiactisch komen daar alleen de Duitse partij en de Beierse partij voor in aanmerking. De nuitse partij heeft in het verleden samengewerkt :net de Christen-demoent m in de Constituerende vergadering maar sinds kort is deze partij meer naar rechts gezwenkt en er is thans s; ra ke x. an een mogelijke fusie met de neg meer extremische Duitse rechtse partij. Het programma van de Beierse partij, die zich afgescheiden heeft van de Beierse Christelijk-Sociale Unie, zoals de partij van de Christen-de mocraten in Beieren heet, is nage noeg separatistisch. Deze partij wei gert de constitutie van Bonn voor bindend te verklaren, doch heeft er op gezinspeeld, dat zij onder bepaal de voorwaarden een coalitie onder Christelijk-democratische leiding mis schien zou steunen. Het is opmerkelijk, dat van de ge vreesde nationalistische neigingen betrekkeijk weinig is gebleken. Ze ker hebben enige partijen met zulke neigingen goede resultaten geboekt, maar zij hebben, gelijk dr. Adenauer verklaarde, toch „weinig of geen be tekenis". Ook een socialistisch woordvoerder verheugde zich er over, dat „nauwelijks 10 pet. zich had uit gesproken voor uiterst rechtse par tijen en spintergroepen". Het ware ook denkbaar geweest, dat het nationalisme was uitgekomen in een grote sabotage van de verkie zingen. De opkomst bleek achteraf echter zeer behoorlijk: bijna 80 pet. VOORRAADVORMING IN WEST- BERLIJN De commandanten van de Weste lijke sectoren van Berlijn hebben de gemeente-autoriteiten medegedeeld, dat zij voor 31 October, wanneer de operatie-luchtbrug eindigt, genoeg steenkool en voedsel naar de stad zullen zenden om een totale blok kade van vijf maanden te doorstaan.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 1