Gemeenteraad van Zoete rmeer Gemeenteraad Oegstgeest Gemeenteraad van Zevenhoven WOENSDAG 10 AUGUSTUS 1949 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 GEM. AANKONDIGING Hare Majesteit de Koningin en Zijne Koninklijke Hoogheid de Prins der Nederlanden hebben Hun dank uitgesproken voor de gelukwensen, die Hen ter gelegenheid van Hun ko peren huwelijksfeest ook uit deze gemeente hebben bereikt. Ter voldoening aan het desbetref fend verzoek van Hare Majesteit breng ik deze dank hierbij over aan de bevolking der gemeente Leiden. Leiden, 10 Augustus 1949. 953 De burgemeester, F. H. VAN KINSCHOT. AAN DE LEDEN VAN DE R.K. BOND VAN WONINGINRICHTERS „ST. REINALDUS" Mag ik u bij deze nog even op wekken om deel te nemen aan de jaarvergadering, welke zoals u weet dit jaar te Amsterdam gehouden zal worden? Ongetwijfeld zult u allen een antwoordkaart hebben ontvan gen, welke u nog deze week in moet zenden met het oog op de goede voorbereiding. Laat nu niet alleen enige leden van het bestuur gaan, doch gaat allen mee. Uw belangen worden er besproken en behandeld. Zeg nu niet: dat is niets voor mij, het zal u dubbel en dwars meeval len en, als u éénmaal mee geweest is, slaat u geen enkele keer meer over. Weest actieve leden en blijft met uw zaken op de hoogte. R K. Woninginrichters die zich nog niet bij onze bond hebt aangesloten, sluit u aan, blijft niet als eenling staan; het is een eis van onze tijd om ge organiseerd te zijn; ook uw belan gen worden hier behartigd. U kunt zich opgeven bij J. Wisse, Haarlemmerstraat 224, alhier. DE BEROEMDE LEYDENPLATE IN FACSIMILE NAAR GUATEMALA Een facsimile van de Leydenplate, die sinds 1903 eigendom is van het Rijksmuseum voor Volkenkunde hier ter stede, werd gisteren met de KLM-Constellation naar Curasao vervoerd. De regering van Guatemala heeft enige tijd geleden het Nederlandse gezantschap aldaar verzocht om een facsimile van deze oudste steen, die in Tikal, het centrum van de Maya cultuur vervaardigd moet zijn, voor haar onlangs opgericht oudheidkun dig museum. De Leydenplate, de oudste geda teerde steen ooit op het Amerikaan se continent gevonden, werd in 1864 door de Nederlandse ingenieur J. A. van Braam in Guatemala te San Philippo gevonden. Bij het graven van een kanaal naar de Rio Gracio- za in het Isibel district nabij cle grens van Brits Honduras trof hij op vrij grote diepte deze zeldzame steen met een klein aantal andere voor werpen aan. Deze collectie schonk hij in 1879 aan het Museum voor Oudheden. De Leydenplate is een platte^ bijl- vormige steen van nephrite, een soort groenachtig marmer, dat zeer hard is. Op de ene kant is een afbeelding van een godenfiguur gegraveerd met een gevangene aan zijn voeten. Aan de andere kant staat een datum in hieroglyphen. De datum is geschreven volgens de Maya-tijdrekening, dat een 20- tallig stelsel was. Volgens dit stelstel is 20 dagen een uinal, 18 maal 20 da gen een tun, 20 maal 18 x 20 dagen een katun, 20 maal 20 maal 18 x 20 dagen een baktun. Bovendien kende de ma jas Haabjaren van 365 dagen en Tzolkinjaren van 260 dagen. Deze steen nu werd vervaardigd in 8 baktun, 14 katun, 3 tun, 1 uinal en 12 dagen. De moeilijkheid is ech ter de correlatie te vinden met onze christelijke tijdrekening. Volgens dr. Spinden, komt deze datering overeen met het jaar 60 na Christus. De ar cheoloog Morley is echter een andere mening toegedaan en stelt deze da tum gelijk met 320 na Christus. De bisschop Landa. die met de eerste Spanjaarden naar Amerika trok om daar het christelijk geloof te predi ken, heeft over de Maya-tijdrekening een hele verhandeling geschreven, maar hij vergat één ding te vermel den, n.l. hoe de verhouding met onze tegenwoordige tijdrekening was, zo dat de archeologen hierover nog steeds in het onzekere verkeren. Het gieten en verven van een goed facsimile heeft heel wat moeite ge kost, vooral daar de inscripties door de hardheid van de steen zeer on diep zijn en de groene kleur door de fijne aders nogal variaties vertoont. Maar na zes mislukte pogingën, is het dan toch eindelijk gelukt een goed gelijkend exemplaar te maken. Van Curagao zal de steen naar de Nederlandse consul te San José, de heer Jack Salomons worden ge stuurd, die voor verdere vervoer naar Guatemala zal zorg dragen. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Rudi Jacobus, z. van J. Freeke en G. van den Berg; Willem, z. van B. Roest en M. Oosterom Ber- nardus Johannes Maria, z. van C. P- van der Zijden en A. C. J. van Kuijeren Maria Catharina, d. van P. Gerritsen en M. C. Luijendijk; Yvonne, d. van C. D. Zandvliet en W. van Leeuwen; Christina Catha rina, d. van W. A. Verhoeven en M. Moskalenko. Gehuwd: A. F. Weinberg jm en A. M. A. van 't Hof jd. VACANTIEVREUGD VOOR DE R.K. JEUGD. Gisteren was het een mooie dag in het programma van de Vacantievreugd voor de R.K. Leidse jeugd. Een „gecostumeerde" optocht komt niet elk jaar voor de kinderen voor. Gisteren was het toch zo en men ziet hier een aardig groepje uit deze optocht. (Foto N. v. d. Horst). In de vergadering van de Raad van wijs 600 beschikbaar te stellen. Op Zoetermeer werd het verzoek om subsidie van de Vereniging R.K. Ge zinshulp aangehouden. Ook kwam een schrijven binnen van de heer v. d. Tas, met het verzoek voortaan na eventuele feestelijkheden ervoor te zorgen, dat de gebouwen, welke zich op het terrein bevinden, niet op de Zondag maar des Maandags af te bre ken. Een voorstel van de heer Noor- dam over de verschillende huren van schoollokalen wordt door hem breed voerig toegelicht, waarna hij tot de conclusie komt dat er met 2 maten wordt gemeten. Zijn voorstel, deze huren gelijk te maken, wordt ver worpen. Naar aanleiding van een ingeko men verzoek van de heren de Groot en v. d. Berg tot het oprichten van een zwembad, werd lang en breed voerig van gedachten gewisseld. De voorz. antwoordde hierop, dat het zeer zeker de belangstelling heeft van het college van B. en W. doch dat in de gemeente grotere problemen de aandacht vragen. De heer v. d. Tas is zeer tegen het voorstel tot het op richten van een zwembad vanwege de gevaren welke hieraan zijn verbon den. Op een verzoek van de Oudercom missie der O. L. Schooi tot afrastering van het schoolterrein wordt gunstig beschikt. Op het verzoek tot oprich ting van een gemeenschappelijk speelterrein en badhuis deelt de voorz. mede, dat in de Molenstraat een speelterrein aanwezig is en dat hij persoonlijk meer voor een bad huis voelt dan voor een zweminrich ting, doch het zal de aandacht heb ben van B. en W. Bij schrijven van Gedeputeerde Staten is medegedeeld, dat aan het bouwvolume voor deze gemeente niets kan worden veran derd, zodat het bouwvolume voor dit jaar nihil is. Op het verzoek van de land- en tuinbouwschool tot het verhuren van het verzoek van P. Rosbergen om vergoeding reiskosten ingevolge art. 13 der L.O.-wet 1920 wordt goed gunstig beschikt. De „Broekwegbrug" wordt overge dragen aan de provincie. Tot aanleg van een park in het Uitbreidingsplan wordt een bedrag van 20.500.be schikbaar gesteld. In principe wordt besloten de vuilnisophaaldienst te re organiseren. Aan het slot van deze laatste bij eenkomst werden dankwoorden over en weer gesproken. Schaakwedstrijd. Aangezien de simultaanspeler pater Kauling door omstandigheden niet in de gelegen heid was geweest zich voor te berei den, speelde hij de 14 partijen niet in simultaan stijl, doch elk spel afzon derlijk. De wedstrijd had een zeer geanimeerd verloop. Om half een was de laatste zet gedaan en door pater K. het mooie resultaat bereikt van 10 gewonnen, 1 remise en 3 verloren partijen. Bij de oprichting der schaak club heeft ook pater Kauling simul taan gespeeld.'Hem naar zijn mening gevraagd deelde hij mede, dat het spel over de gehele linie is vooruit gegaan. Clubleden, laat dit een sti mulans zijn om verder intens te oefenen en voor hen die de kat uit de boom hebben willen kijken een aansporing om zich nu op te geven als lid en ook op deze manier een avond aangenaam te vullen. ZOETERWOUDE (H. R.) Posthume onderscheiding. Gis teren hebben de ouders W. Tijssen Pleij bericht ontvangen, dat het Oor- logs-herinneringskruis met de gesp „Nederland Mei 1940" posthume is toegekend aan hun zoon sergeant B. W. Tijssen, die op de eerste oorlogs dag op het vliegveld Valkenburg om het leven kwam. Het ere-teken hebben de ouders inmiddels ontvan- een lokaal van de O. L. school wordt i goedgunstig beschikt. Aan de heer J. Het wederopbouwplan. Het plan Sonneveld, hoofd van de O.L. school,tot herbouw van 11 woningen op het wordt op zijn verzoek met ingang van terrein tegenover de R.K. kerk is zo- 17 Augustus a.s. eervol ontslag ver- '1 jÉf ÈjM leend in verband met zijn benoeming tot hoofd ener school te Amsterdam. Op een verzoek van de Bond tegen het schenden van Gods Heilige Naam wordt op voorstel van de heer v. d. Spek 10.subsidie verleend. Op het verzoek van het Fanfarecorps „Kunst en Vriendschap" wordt beslo ten tot het toekennen van ƒ250. Op het verzoek van de besturen der kleuterscholen tot het verkrijgen van een subsidie wordt besloten om voor de leerkrachten, werkzaam aan voornoemde scholen, in het bezit van diploma A voor bewaarschoolonder- NOORDEN Voetbalver. Als het belangrijk ste op de vergadering van de voet balver moet genoemd worden de be- tuursverkiezing. De voorzitter trad if in verband met de onsportieve eest, die er z.i. heerst. Met een over- egende meerderheid werd G. ioonhof als nieuw bestuurslid en •vens als voorzitter gekozen. Deze m zijn benoeming onder voor waar- tot de a.s. jaarvergadering, aan. ""sloten werd met 3 senioren- en iren elftal de a.s. competitie in HAZERSWOUDE Posthume onderscheiding. Bij de ouders A. Schakenbosv. d. Peet Rijndijk 250, Hazerswoude, is bericht ontvangen, dat het Oorlogskruis met de gesp „Nederland Mei 1940" is toe gekend aan hun zoon A. H. Schaken- bos, die op de 1ste Pinksterdag 1940 op het vliegveld Valkenburg om het leven kwam. Het ereteken is aan de ouders toegezonden. SASSENHEIM HULDIGING JUBILERENDE BISSCHOP. A.s. Zondagmiddag pl.m. 3 uur zal mgr. Huibers, op doortocht uit War mond, in onze parochie worden ge huldigd ter gelegenheid van zijn gou den priesterfeest. Op het plein vóór Huize „St. Bernardus" zal de kath. jeugd een zanghulde brengen. Alle kath. verenigingen zullen aan de huldiging deelnemen. Ook zal aan mgr. Huibers een bloemenhulde wor den aangeboden. Onnodig te zeggen, dat die middag de vlaggen met pau selijke wimpel worden uitgestoken. VOORHOUT B.N.S.-PUZZLE NU OPGELOST? Naar aanleiding van het verslag in de L. Courant van Maandagavond 11. wordt ons verzocht het volgende mede te delen, wat betreft het aan tal leerlingen. Het aantal ingeschreven leerlin gen van het nijverheidsonderwijs be droeg op 1 Aug. 1995, aldus Broeder Overste. Hieraan voegt Broeder Mo- destus nog de volgende gegevens toe: Op 1 October zal het totaal aantal leerlingen, aangeschreven vanaf de op richting bedragen 2987, aldus ver deeld: nijverheidsonderwijs 2121, landbouwwinterschool 472, lagere school als eindonderwijs op de B. N. S. 394. Totaal 2987. Hiermede is een klein misverstand opgelost. ver gevorderd, dat op 29 Augustus .s. ae aanbesteding kan plaats heb ben. Na een lange en moeilijke weg mogen wij thans hopen, dat nu een vlotte afhandeling zal volgen. Vol gens het door de architect Pino te Leiden gemaakte en thans door het Bureau voor de Wederopbouw goed gekeurde plan, zal op het Zuid-Oos telijk gedeelte, wegens het ondiepe terrein en voor maskering van de zij gevel van perceel Hoge Rijndijk 191 een perceel worden gebouwd in de voorgevelrooilijn van de bestaande bouw. De overige 10 woningen in blokken van 2 x 3 en 2 x 2 wonin gen zullen meer achterwaarts ge bouwd worden. Hiervan zal de voor gevelrooilijn gemiddeld komen op een afstand van 16 meter vanaf het bestaande voetpad. Het worden dus ruime voortuinen. PAS OP VOOR BRAND De K.N.A.C. waarschuwt voor het wegwerpen van brandende sigaren- of sigaretteneindjes, ook uit portie ren van auto's op wegbermen. Tij dens een periode van droogte kun nen zeer spoedig branden ontstaan. LAATSTE BERICHTEN De Belgische kabinetscrisis Het bestuur van de Belgische so cialistische partij is hedenmorgen bijeengekomen. Naar later verno men werd, heeft het bestuur beslo ten, de afwijzing van de laatste voorstellen van Eyskens te hand haven. Dit houdt in, dat een katholiek liberale regering gevormd zal wor den. Van de ministerzetels zal de katholieke partij er 8, de liberale er 7 krijgen. Paul van Zeeland wordt genoemd als minister van Buiten landse Zaken, terwijl Eyskens eer- ste-minister van het nieuwe kabinet zou worden. Zoals Eyskens gisteren de jour nalisten mededeelde, zal de nieuwe samenstelling van de regering waar schijnlijk op een persconferentie heden te 18 uur bekend worden ge maakt. Gisterenavond hield de gemeente- raad. van Oegstgeest haar laatste ver gadering in deze zittingsperiode. Af wezig de heer Valentgoed. Een verzoek van het bestuur der Herv. School om mede te willen wer ken voor aankoop van grond ten be hoeve van de bouw van een speel plaats en fietsenbergplaats werd in handen van B. en W. gesteld om prae- advies. De „laanbewoners" en de busdienst. Bij de ingekomen stukken bevond zich ook een adres aan de raad, on dertekend door 108 bewoners van de Emma- en Regentesselaan. Hoewel geen der raadsleden omtrent dit adres iets in het midden wenste te brengen, achtte de voorz. het gewenst een toe lichting te geven. Het verzoek, aldus de voorz., houdt in een poging om de bus van de N.Z.H.V.M. niet meer door de parklanen te doen rijden en valt uiteen in drie delen. Ten eerste verzakken en scheurende woningen aan genoemde lanen, volgens adres santen. Bij een door de Dir. Gem.wer- ken ingesteld onderzoek waren inder daad scheuren in sommige muren aanwezig, doch deze zijn stellig niet gekomen van het rijden der bussen, hoewel misschien versneld. De klach ten waren volgens het rapport schromelijk overdreven. In de tweede plaats waren adressanten van me ning dat de bus niet zou worden op geheven om daarmede het „goud mijntje" de stadslijn naar de Kerk buurt geen concurrentie aan te doen. Dit was volgens de voorz. een klap in het gezicht van B. en W., die zich enorme moeite hebben getroost om een behoorlijke verbinding met het „oude dorp" te doen bestendigen. Echter blijkt dat dit lijntje in het geheel niet rendabel is, waarom ook de N.Z.H. een schrijven aan de raad heeft gericht, waarbij werd medege deeld, dat de frequentie met ingang van de a.s. winterdienstregeiing zou j wone dienst aan baten en lasten 8.798.86, terwijl de kapitaalsinkom sten en uitgaven ƒ277.377.01 bedroe gen. De Raad naar het „Witte Huis". De Raad voteerde daarna een be drag van 100.voor huur van de grote zaal van hotel „Het Witte Huis" teneinde aldaar de huwelijksvoltrek kingen en raadsvergaderingen te hou den, aangezien wegens de voort schrijdende verbouw van het Raad huis een en ander binnen korte tijd niet meer aldaar kan geschieden. De doorbraak van de G^yersstraat. Het voorstel van B. en W. tot ver bouw van het in Januari j.l. door aan rijding beschadigde perceel Gevers straat 18, tot garage der gemeente, deed de heer van Mameren (P. v. d. A.) de opmerking maken, dat het z.i. een te druk punt was voor een gara ge, terwijl ir. de Gruyter (V.V.D.) vroeg, of het als tijdelijk bedoeld was. De voorz. bracht in herinnering het verzoek destijds door de heer Va lentgoed gedaan om de Geversstraat door te breken. Bij een nauwkeurig onderzoek is gebleken, dat hiervan de eerste 20 jaar wel niets zal komen, aangezien een bedrag van 2 a 3 ton onder de huidige omstandig heden niet is te betalen. De garage zal derhalve niet tijdelijk zijn. Weth. Dijsselbloem merkte nog op, dat door de inham aldaar in de weg het gevaar bii uit- en inrijden miniem genoemd mag worden, terwijl de kosten na af trek van de te ontvangen schadever goeding slechts 600.zouden bedra gen. De raad ging tenslotte met het voorstel accoord, hoewel de heer Blomsma (P. v. d. A.), die ter wille van de kosten de gemeenteauto lie ver in een garagebedrijf zag onder gebracht, geacht wil worden te heb ben tegengestemd. De verzekeringsmaatschappij „Fa- waarbij de onderneming die deze aanrijding veroorzaakte verze kerd was, wil geen schadevergoeding, doch slechts onverplicht ƒ400.be talen, aangezien zij van oordeel is, dat het betreffende perceel toch tot afbraak gedoemd was. Aangezien B. en W. op goede gronden kunnen aan geven, dat dit volkomen onjuist is, verleende de raad een crediet tot het aangaan van een rechtsgeding, een en ander op voorstel van de rechtskun dig adviseur der gemeente. Vervolgens weid de nieuwe veror dening op het Verlenen van subsidie aan bijzondere kleuterscholen goed gekeurd. De heer Blansjaar (Prot. Chr.) was de mening toegedaan, dat de verenigingen veel aan zelfstandig heid inboeten door het verlenen van subsidie. Nu het subsidie is verhoogd van 8.op 25.merkt weth. de Neef op, is het vanzelfsprekend, dat j ook meer medezeggenschap kan wor- moeten worden verminderd tot een half-uurs dienst, op de spitsuren op gevoerd tot kwartiersdienst. Het der de argument in het adres is volgens de burg. het enig juiste, namelijk de veiligheid voor de kinderen op straat. Waarom dit niet ronduit gezegd, vraagt de burg. zich af. De bijbedoe lingen in dit adres worden gecamou fleerd door onjuiste argumenten. Maar tegen het spelen op straat heeft juist „Veilig Verkeer" zo gewaar schuwd, terwijl er bovendien toch niet voor niets speelweiden zijn opge richt. De kinderen moeten niet op straat spelen, aldus de voorz., doch op deze weiden. Maar van „Veilig Verkeer" hadden de adressanten, vol gens hun schrijven, nog nimmer ge hoord en de speelweiden hadden geen levensvatbaarheid. Dit klinkt wel zeer onaangenaam voor de bestu ren der beide verenigingen. De voorz. legde dan in duidelijke1 den geëist, bewoordingen uit, hoe de kwestie in- Bij de rondvraag verzocht mevr. zake deze busexploitatie ligt. De com- j Kramers (P. v. d. A.) papierbakken missie en de Inspecteur voor het Ver- aan te brengen in het bos van Wij- voerswezen horen beide partijen kerslooth. N.Z.H.V.M. en Gemeente en ne- j men dan hun besluit. De voorz. zegt! dan nog nadrukkelijk dat B. en W. „neen" gezegd hebben en adressan ten hadden dit kunnen horen als ze eerst eens bij B. en W. hun licht had den opgestoken. Maar desniettegen staande is er van de zijde van het vervoerswezen toch „ja" gezegd, waardoor de bus, door de fouten van centralisatie, er toch is gekomen. Na deze uitvoerige uiteenzetting werd het adres voor kennisgeving aange nomen. De gemeenterekening over het jaar 1948 werd vervolgens aangeboden; gewone dienst batig saldo 37.298.98, kapitaaldienst aan uitgaven en in komsten ƒ1.205.147.40. De rekening over het grondbedrijf gaf bij de ge- In de gemeenteraad van Zevenho ven werd een verzoek om subsidie van de Bond tegen het schenden door het vloeken van Gods Heilige Naam na enige discussie afgewezen. Ingewilligd werd een verzoek van het bestuur van de R.K. school in het Noordeinde om medewerking door het beschikbaarstellen van een be drag van 1560.voor vernieuwing van W.C.'s en urinoirs in bedoelde school, welke hoogst primitief en on hygiënisch zijn. De gemeenterekening over het dienstjaar 1946 wordt voorlopig vast gesteld, voor wat de gewone dienst betreft met een nadelig slot van 4852.36, en voor wat de kapitaal- dienst betreft met een batig slot van 723.96. Ingekomen is een verzoek van de Oranje-vereniging ter plaatse om toe kenning van een jaarlijkse subsidie ten behoeve van het organiseren van feesten voor kinderen. De voorz. zegt, dat in 1948, zoals bekend, ter gelegen heid van het Regeringsjubileum een bedrag per kind is gegeven. Daar het in vele gemeenten gebruikelijk is met een vast-bedrag per jaar te subsi diëren, stellen B. en W. voor zulks ook in deze gemeente te doen. De kinderspelen moeten dan echter om streeks de verjaardag van H.M. de Koningin worden gehouden. De heer van Veen zou dit bedrag per jaar wil len zien vastgesteld op 1.— per schoolgaand kind. De raad kan zich hiermede ver enigen en besluit deze subsidie in gaande 1950 te verlenen. Voor 1949 zal alsnog een bedrag van 100. worden beschikbaar gesteld. Bij de rondvraag wijst de heer van Veen er op, dat de ringsloot geduren de een groot gedeelte van deze zomer een ondraaglijke stank heeft ver spreid. Mogelijk zou dit kunnen wor den voorkomen, door vroeger te kro zen of te duikeren. De voorzitter stelt voor aan de pol der Zevenhoven opgave te vragen van de kosten, voor het enkele uren per week duikeren van deze sloot; tevens wordt besloten bij de nieuw te maken brug over de ringsloot bij Joh. van der Weijden een duiker te doen ma ken op kosten van de gemeente. Bij het einde van de vergadering sprak de voorz. een dankwoord tot de heren Lauwers en van Veen, die niet in de nieuwe Raad terugkeren, welk dankwoord door beide heren werd beantwoord. Geboren: Godefridus Adrianus Ma ria, z. van A. F. Rijneker en J. G. Pouw; Cornelia Maria Helena, van C. Th. J. van der Weijden en C. H. Oostdam. Reizigers en rovers vernielen het bos. De voorz. merkt in dit verband nog op, dat de jeugd dit bos, dat de „trots der gemeente" is, niet moedwillig moet vernielen, en doet over de hoof den van de raadsleden heen, het ver zoek aan de opgeschoten knapen der gemeente geen „wielerwedstrijden" in dit park te houden, terwijl het voor de padvindsters ook niet de ge- eigende plaats is om daar spel „reizi ger en rover" te beoefenen. De be planting wordt daardoor volkomen vernield en schaadt het aanzien van het bos. Aan het einde der openbare verga dering richtte de voorz. een woord van afscheid aan de drie raadsleden die niet in de nieuwe raad zullen te rugkeren, welke toespraak werd be antwoord door de heren Kerkhof en Hollander. Hierna ging de raad in comité generaal ter behandeling van het voorstel van B. en W. tot het toekennen van een crediet voor on derzoek naar de rechtsgeldigheid van het contract met de Leidse Duinwa termaatschappij. SCHEEPSBERICHTEN AMSTELKERK, 9 Aug. van Taco- radi naar Port Bouet. ANNENKERK. 9 Aug. te Cochin. BLOEMFONTEIN, 9 Aug. van Hamburg naar Amster dam. GROOTEKERK, 9 Aug. van Beira naar Mozambique. HUGO DE GROOT, 11 Aug. te Lorenzo Mar quez verwacht. JAVA, pass. 9 Aug. Gibraltar. JOH. VAN OLDENBAR- NEVELT, 10 Aug. te Batavia. ORAN JE, pass. 9 Aug. Minicoy. SIBAJAK, pass. 9 Aug. Socotra. SLOTERDIJK, pass. 9 Aug. Gibraltar. TAWALI, pass. 9 Aug. Malta. TOSARI, 10 Aug. te Penang. WATERLAND, 9 Aug. te Santos. WILLEM RUYS, pass. 9 Aug. Malta. ABBEKERK, 10 Aug. te Ant werpen. MODJOKERTO, pass, 5 Aug. Point de Galle. NIEUW AM STERDAM, 9 Aug. 850 mijl O.N.O, van Cape Race. NIGERSTROOM, 9 Aug. van Antwerpen. VOLENDAM, 9 Aug. 150 mijl West Landsend. WELTEVREDEN, pass. 9 Aug. Kaap Bon. De aanval op Surakarta Omtrent de aanval op Surakarta jl. Zondag hebben Nederlandse militai re kringen te Batavia toegegeven, dat in en rond Solo incidenten van meer dan normale omvang voorkwa men, waarbij van Nederlandse zijde een krachtige actie gevoerd werd. Betails over de gevechten kunnen echter niet gemeld worden. De speciale correspondent te Solo van het Chinese dagblad „Keng Po" meldt inmiddels, dat een aanval ge daan werd door circa 2000 man, die er in slaagden in de stad te infiltre ren. Het hierna ontstane vuurgevecht waarbij aan beide zijden van zware wapens gebruik gemaakt werd, duurde tot laat in de avond. In de namiddag stegen, aldus de „Keng vijf bommenwerpers op, die het Noord-Westelijk stadsdeel be stookten, waarop kanonvuur volgde, terwijl twee jagers een kwartier lang het Noordelijke stadsdeel met mi trailleurs beschoten. Van do zijde van het militaire uitvoerende bureau van de UNCI werd vernomen, dat zich in Solo thans geen groep militai re waarnemers bevindt. De dichtst bijzijnde groep bevindt zich te Sala- tiga, circa 50 km. ten Noord-Westen van Solo. HAIGH OPGEHANGEN. John George Haigh, die bekend heeft 9 personen vermoord en hun lijken in een zuurbad vernietigd te hebben, is hedenmorgen in de ge vangenis van Wandsworth bij Lon den opgehangen. Haigh werd de vorige maand na een proces van twee dagen schuldig bevonden aan de moord op me vrouw Olivia Durand-Deacon, een 69- jarige rijke weduwe. Hij zou haar doodgeschoten en haar lijk in een vat zwavelzuur vernietigd hebben De 40-jarige directeur van een maat- ichappij tekende geen beroep aan te gen zijn doodvonnis. De Engelse mi nister van binnenlandse zaken, Chuter Ede, weigerde Haigh gratie te verlenen, nadat twee dokters hem hadden onderzocht. Met de executie van Haigh is een van de meest sensationele moordza ken in Engeland afgehandeld. AMSTERDAMS TAXICHAUFFEUR IN NAARDEN OVERVALLEN. De 50-jarige Amsterdamse blok- band chauffeur G. Jansen is de afge lopen nacht in het Rembrandt-kwar- tier te Naarden bijna het slachtoffer geworden van een laffe overval door twee onbekende mannen, die nog niet zijn opgespoord. De chauffeur stond vannacht ca. één uur met zijn wagen op de taxi standplaats bij het Centraal Station. Twee mannen stapten in de wagen en verzochten hem hen naar het Gooi te brengen. Via de rijksweg liet het tweetal zich door de chauffeur naar het Bredius-kwartier te Bussum rij den om hem even later een adres op te geven, op de hoek van de Rem- brandtlaan en de Gerard Doulaan, in de rustige villawijk te Naarden. Toen de wagen op het aangegeven adres bijna stil stond, greep een der mannen de chauffeur van achteren beet, terwijl de ander hem met een met zand gevulde, toegeknoopte he rensok een klap op het hoofd gaf. De chauffeur wist zich aan de wor gende greep te ontrukken, liet zich op de bank zakken en kon de por- tierkruk grijpen en slaagde er in uit de wagen te komen. Ook de bei de mannen gooiden het portier open en renden de Gerard Doulaan in. De chauffeur, hoewel danig geschrokken, behield zijn tegenwoordigheid van geest en zette, terwijl hij voortdu rend „moord" riep, een achtervol ging in. Het gelukte hem echter niet de mannen te achterhalen. De politic, die spoedig gewaarschuwd was liet in alle richtingen speuren, doch zon der resultaat. Ook een politiehond, die vanmorgen vroeg op het „spoor" werd gezet, slaagde er niet in de weg te volgen, die de beide laffe overval lers waren gegaan. GOOCHELAAR DOET VOORSPELLING. Hedenochtend werd in een verze gelde stopfles onder getuige van twee Amsterdamse politie-agenten en vrijwel de gehele Amsterdamse pers een op schrift gestelde voorspelling in een der etalages van de Bijenkorf gedeponeerd. De amateur-goochelaar R. A. M. Riebeek uit Rotterdam heeft name lijk voorspeld welke koppen er in de dagbladen van 20 Augustus zullen verschijnen. Op de grote goochel- avond, die op die datum in Krasna- polsky te Amsterdam zal worden ge geven tijdens het internationaal goo- chelcongres, dat die week wordt ge houden, zullen de zegels in bijzijn van de politie worden verbroken en de voorspelling bekend gemaakt. Van heden af tot 20 Augustus zal de voorspelling, verborgen onder een aantal lakzegels, in de etalage van de Bijenkorf blijven liggen. MARKTBERICHTEN ROTTERDAM, 9 Aug. Vee. Aan voer 903 stuks gebruiksvee. 225 vette koeien, 107 graskalveren, 238 nuch tere kalveren, 323 biggen, 487 scha pen en lammeren, 177 paarden, 123 veulens. Prijzen: kalfkoeien f 775 700—575, meikoeien 775—500—575. varekoeien 500400350, vaarzen 600500—400, pinken 500400 350, graskalveren 280200100, biggen 454035, hitten 700560 425, werkpaarden 880680520. Slachtpaarden 1.401.301.10 per kilogram. TER AAR, 9 Aug. Groente. Snij bonen 4.507.30, idem B 2.00 4.30, idem sctek 2030 cent, stokprin cessen 3.103.40. idem B 2.20, stamprinsessen 2.002.40, spekbo- nen 2 002.90, witte pronkers 1.20 1.50, alles per 10 kg., bospeen 10 cent per bos, waspeen 6 cent per kg.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 3