J WOENSDAG 10 AUGUSTUS 1949 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 DE BEZETTING VAN BINNENLANDSE ZAKEN. Enige tijd geleden hebben wij be richt, dat in het kabinet de benoe ming werd overwogen van een nieu we minister van Binnenlandse Za ken en dat daarvoor een keus zou worden gedaan tussen mr. H. W. de Vink uit Utrecht en mr. René Höppe- ner uit Roermond. Nadat mr. De Vink, die allereerst voor deze functie was aangezocht, hiervoor had be dankt, scheen het zo goed als zeker, dat mr. Höppener in deze functie zou worden benoemd. Naar wij thans vernemen, zou ech ter ook deze op het laatste ogenblik hiervan hebben afgezien, zodat het te verwachten valt, dat het interimaat van mr. Van Schaik aan Binnenland se Zaken nog wel enige tijd zal aan houden. „Maasbode'". DE BURGEMEESTER VAN ZANDVOORT MAG GEEN HUIS LATEN BOUWEN EN OOK NIET BUITEN ZANDVOORT WONEN. Gedeputeerde Staten van Noord- Holland hebben hun toestemming aan het besluit van de gemeenteraad van Zandvoort, voor de burgemees ter een woning te bouwen voor een bedrag van 64.000 onthouden. Ondanks het dringende verzoek van de burgemeester werd in de raadsvergadering van gisteren met 7 tegen 3 stemmen besloten het be sluit in te trekken. Voorts kwam ter tafel het verzoek van Gedeputeerde Staten aan de gemeenteraad, zijn ge voelens kenbaar te maken over het verzoek van de burgemeester mr. H. M. van Fenema, hem voor 1 jaar ont heffing te verlenen van zijn ver plichting in Zandvoort te wonen. Na een korte verklaring wilde de burge meester bij dit punt de vergadering niet verder leiden, droeg de voorzit tershamer aan de oudste wethouder over en verliet de vergadering. Na een langdurige discussie besloot de gemeenteraad aan Gedeputeerde Sta ten mede te delen, dat het niet in het belang van de gemeente Zandvoort is, dat de burgemeester in Bloemen- daal woont, omdat in Zandvoort over voldoende woonruimte voor zijn ge zin beschikt wordt. Dit besluit werd met algemene stemmen genomen. Aetherklanken DONDERDAG HILVERSUM I, 3Ó1 M. 7.00 Nieuws. 7.30 Kinderalbum Tsjaikowski. 7.45 Morgengebed. 8.15 Pluk de dag. 9.00 Voor de vrouw. 9.05 Muziek houdt fit. 9.30 Variaties op een thema van Mozart. 10.45 Chr. Oratoriumvereniging. 11.00 De Zon nebloem. 12.03 Pianorecital. 12.23 Lunchconcert. 13.00 Nieuws. 13.45 Roeromme. 14.00 Sans souci. 15.00 V/erken van Samuël Berber. 16.45 Strijkkwartet. 17.00 Onze zingende en voordragende jeugd. 17.50 Piano muziek. 18.30 Strijdkrachten. 19.00 Nieuws. 19.15 Nederlandse organis ten spelen eigen werken. 19.30 Het actueel geluid. 20.00 Nieuws. 20.15 Plaatvaria. 21.00 Medische zending in Abessinië. 21.30 Tuinconcert door Vrij en Blij. 22.15 Notenkrakersuite van Tsjaikowski. 22.45 Avondoverden king. 23.00 Nieuws. 23.15 Cyclus be roemde concerten. 23.50 Choral-sui te. HILVERSUM H, 415 M 7.00 Nieuws. 7.15 Polka-fantasie oud en nieuw. 8.00 Nieuws. 8.15 Gr. platen. 8.55 Korte gesprekken van vrouw tot vrouw. 9.35 Soft and sweet. 10.15 Arbeidsvitaminen. 10.50 Kleu tertje luister. 11.00 Kerk- en toren klanken. 11.45 Een huisboot op de Styx. 12.00 Het Lyra-trio. 12.38 Pia nomuziek. 13.00 Nieuws. 13.15 En semble Jo Bos. 13.45 Uit de bossen van Indonesië. 14.20 Aan het Hof van Koning Luisteraar. 15.00 Klimop-pro gramma voor zieken en gezonden. 16.00 Coloriet pr. van Rie Heimig. 17.00 Reizen en trekken. 17.45 Neder landse tenniskampioenschappen voor de oudere jeugd. 18.00 Nieuws. 18.34 The Sky masters. 19.30 Amsterdam se -trio. 20.00 Nieuws. 20.15 Een lied gaat de wereld rond. 20.50 Een be zoek aan de Nederlandse emigranten in Canada. 21.05 Londens Symphonie Orkest. 21.50 Hoorspel. 22.55 Chopin. 23.00 Nieuws. 23.30 Strijkorkest. WINKELS DICHT OP 15 AUGUSTUS! De Ned. Kath. Middenstandsbond en de Ned. Kath. Bond van Admini stratief, Verkopend- en Verzeke- ringspersoneel „St. Franciscus van Assisië" hebben een beroep gedaan op alle katholieke ondernemers, op Maandag 15 Augustus ,het feest van Maria ten Hemelopneming hun win kel en bedrijf gesloten te houden om op deze wijze voor zichzelf en voor hun personeel de gelegenheid te scheppen deze dag te vieren in over eenstemming met de geboden van de Kerk. Het publiek wordt verzocht hier mede zoveel mogelijk rekening te houden en boodschappen en bestel lingen van te voren te doen. De noodlijdende Ned. film HET TAALGEBIED IS TE KLEIN. De Cinetone-studio's in Duiven- drecht bevinden zich nog steeds in een zeer moeilijke positie. De laatste Nederlandse film „Een koninkrijk voor een huis" werd daar in 1948 ge maakt en sindsdien liggen de grote hallen vrijwel ongebruikt. In de af gelopen winter werd een film in de studio's gesynchroniseerd en ook de studio's van Joop Geesink en de maatschappij „Cephima", die recla mefilms maakt, zijn in het gebouwen complex gehuisvest. Dit is echter lang niet voldoende om de exploitatiekosten te dekken en het is de oorspronkelijke bedoeling van deze studio's niet. Na de oorlog zijn de studio's geheel gerestaureerd ten koste van zeer grote bedragen. Daarbij komt nog dat het volledige technische personeel in dienst is ge houden, want, mocht in de toekomst weer een Nederlandse film worden vervaardigd of een buitenlandse maatschappij van de studio's gebruik willen maken, dan is een eerste ver eiste, dat geroutineerd personeel aan wezig is. Van Nederlandse zijde melden zich geen filmproducenten, omdat het ver vaardigen van rolprenten, ook in ver band met de hoge vermakelijkheids belasting te grote risico's met zich brengt. Een Nederlandse film, die uiteraard slechts een beperkt taalge bied heeft, moet bij de vertoning in Nederland aan recette's meer opbren gen dan de beste Amerikaanse film om de productiekosten te kunnen dekken. België en Indonesië kunnen in dit taalgebied practisch worden uitgeschakeld, want een der finan- tieel best geslaagde Nederlandse films, die ooit werd vervaardigd, „Pygmalion", bracht slechts f 20.000 op, een bedrag dat in verhouding tot de productiekosten vrijwel verwaar loosd kan worden. Tot dusverre heeft de Nederlandse bioscoopbond steeds financiële steun verleend bij het vervaardigen van Nederlandse speelfilms, maar de bond kan niet doorgaan met het bijpassen van de exploitatieverliezen ,te meer daar de financiële mogelijkheden van het bedrijfsleven sterk zijn teruggelo pen. Was het vlak na de oorlog zo, dat iedere bioscoop vrijwel steeds was uitverkocht, thans is het bioscoopbe zoek in het algemeen sterk terugge lopen. Insiders zijn van mening zo zei- de mr. H. B. F. J. A. Peters, direc teur van de stichting Nederlandse Film Studio „Cinetone-Studio's" in een onderhoud, dat wij met hem had den dat de verhoogde vermakelijk heidsbelasting, die eigenlijk reeds te laat werd ingevoerd tegen het einde van de „boom-tijd", te zwaar drukt op de exploitanten en dat slechts een verlaging van deze belas ting of een subsidie van de regering het mogelijk zou maken zonder al te grote risivo's een Nederlandse speel film te gaan vervaardigen. Nederland neemt, wat de subsidiëring door de regering betreft, in de wereld wel een zeer ongunstige positie in, want dit geschiedt in bijna alle landen wel en hier niet. Zelfs in Engeland, dat practisch de gehele wereld tot taalge bied heeft en dus veel groter omzet- mogelijkheden heeft, geeft de rege ring alle mogelijke steun aan de na tionale filmindustrie. Ook is het niet te voorzien dat bin nen korte tijd buitenlandse maat schappijen gebruik zullen maken van de Cinetone-studio's, omdat het bui tenland in verhouding tot de tegen woordige filmproductie over voldoen de werkruimte beschikt. De kwestie is thans onder de aan dacht van de Nederlandse regering gebracht en de exploitanten van de Nederlandse speelfilmindustrie hopen op een spoedige gunstige oplossing. Vinding van een Amsterdamse kleermaker Pasklaar zonder passen Nu heeft daar plotseling een 40-ja- rige kleermaker in Amsterdam het Ei van Columbus op tafel gezet: een pasklaar maatcostuum zonder pas sen. aldus de „Tijd", waaraan wij nog het volgende ontlenen. Tientallen ja ren hebben de grootmeesters-in-het- vak, de coupeurs in Parijs, Londen en New York, het ideaal nagestreefd om zowel hun klanten als zichzelf het tijdrovende passen van een cos- tuum te besparen. Maar de toepassing van dit revolutionnair procédé wordt op het ogenblik niet voorbereid in de toonaangevende Franse, Engelse of Amerikaanse modekringen, doch in een Amsterdams atelier, en een Amsterdams advocatenkantoor, waar een eenvoudige Amsterdamse kleer maker het geheim van zijn opzien- baré vinding in handen van zijn raads man heeft gelegd. De geruchten, dat in Amsterdam de victorie van dit langgezochte maatcostuum zal beginnen, doen al geruime tijd de ronde in binnen- en buitenlandse vakkringen, Angstval lig-heeft men echter gewaakt tegen voorbarige publicaties en misleiden de berichten en eerst nu zijn we, al dus vervolgt de „Tijd", in de gelegen heid voor onze lezers het eerste tipje op te lichten van de sluier, die met doelbewuste geheimzinnigheid over deze sensationele ontdekking was gespreid. De vinding van de Am sterdamse kleermaker, bestaat hier in, dat hij het systeem heeft gevon den. om het patroon voor een cos- tuum te vervaardigen, dat zo zuiver is en zo volledig gebaseerd op het exacte maatnemen, dat dit costuum aan de hand van het patroon ineens kan worden afgemaakt, zonder dat een of meerdere malen passen nood zakelijk is. Onmiddellijk nadat de Amsterdam se kleermaker de zekerheid had, dat zijn vinding niet op toeval berustte, heeft hij zich tot zijn huidige raads man gewend. Door diens bemidde ling werden leidende personen uit vakkringen van het nationale kleer- makersbedrijf van de vinding on de hoogte gesteld en kreeg een deskun dige met grote bevoegdheid op het gebied van het maatkledingbedrijf gelegenheid het geheim van deze vin ding te doorgronden en aan de prak tijk te toetsen, Het resultaat van dit eerste onderzoek is zeer gunstig ge weest, al heeft het uiteraard niet kunnen verhinderen dat men in vak kringen voorlopig nog een afwach tende houding aanneemt. De voordelen van een eventuele toepassing van dit systeem zijiji dui delijk. De Amsterdamse vinding be tekent zowel voor de klant als voor de kleermaker zelve een enorme tijdsbesparing. Het vereenvoudigt de werkwijze van de coupeur, leidt tot stofbesparing en moet als gevolg van dit alles tenslotte ook een kos tenvermindering tengevolge hebben. Het zal een ieder duidelijk zijn, dat de besprekingen en onderhande lingen met de grootste voorzichtig heid worden gevoerd, omdat men in dit stadium de waarde van de geheim houding nauwelijks kan overschat ten, zo besluit de „Tijd" het wel wat sensationele verhaal, waarvan we met een zekere reserve kennis ne men. Trouwens: wij kunnen niet be oordelen, of die oventuele nieuwe vinding werkelijk zo belangrijk is! Jio'cte Qaif De 5-jarige Freddy van de Vel den, die Zondagmorgen zoek was ge raakt op het strand te IJmuiden, is Maandagmiddag door kinderen uitge put gevonden onder een halfgekan- telde vlet van de Bloemendaalse red dingsbrigade op het strand te Bloe- mendaal. De 19-jarige P. v. Dam uit Mon ster, die met een groep Kajotters te Chaam kampeerde, is bij het zwem men verdronken; hoewel hij de zwemkunst volkomen meester was. De spoorlijn WinterswijkArn hem zal in de naaste toekomst wor den geëlectrificeerd. EEN PIETER DE HOOGH(?) BIJ OPLICHTER IN BESLAG GENOMEN. Bij een zekere H. S. te Groningen, die wegens een zwendelzaakje werd gezocht, is en ongesigneerd schilde rij van Pieter de Hoogh in beslag genomen. Het stelt voor een gezicht op Delft met op de voorgrond een vrouwenfiguur en een paard. Daar dit schilderij in handen is ge weest van verschillende oplichters onderzoekt de recherche wie de eige naar is geweest van dit schilderstuk. S. had het onder zich om het te ver kopen voor iemand uit Leiden, die een schuld had aan een Groninger, maar die zelf niet over relaties be schikte om zich van het schilderij te ontdoen. Inderdaad slaagde S. er in een koper te vinden, die vijftien dui zend gulden bood. De koop ging ech ter niet door, omdat de liefhebber ten slotte niet over de nodige contanten kon beschikken. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat het schilderstuk, waarbij certifi caten van echtheid zijn van dr. M. J. Friedlander en prof. Vogelsangh, af komstig is uit een collectie, die tij dens de bezetting is geroofd. Bij informatie op het Rijksbureau voor Kunsthistorische documentatie in Den Haag, deelde men ons mede, dat het schilderij in kwestie daar in derdaad bekend is. Het is echter, zo zeide ons de waarnemend directeur, dr. Gerzon, een werk van weinig ar tistieke waarde. Men betwijfelt zelfs (ondanks de signatuur) of dit gezicht op Delft werkelijk van de hand van Pieter de Hoogh is. Het staat in de kaartsystemen van het bureau een maal vermeld als te koop in een Haagse kunsthandel. De verdere lot gevallen van het schilderij en zijn eventuele eigenaars zijn niet gere gistreerd. Maar in ieder geval heeft het nim mer deel uitgemaakt van een of an dere belangrijke collectie. „Vrije Volk". GROTE BLOEMENTENTOON STELLING TE HAARLEM. In het „Krelage-huis" zal op 9, 10 en 11 September a.s. een grote dah lia-keuring worden gehouden, waar aan de afd. Haarlem van de Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plant kunde een bloemententoonstelling zal verbinden. Bekende kwekers hebben hun medewerking aan deze keuring en expositie toegezegd met diverse soorten bolgewassen en kas planten. terwijl de Haarlemse ge meentekwekerij deelneemt met een fraaie inzending exotische planten. LITURGISCHE STUDIEBIJEEN KOMST IN ABDIJ TE HEESWIJK De tweede dag van de Liturgische studiebijeenkomst in de Abdij van Heeswijk werd geopend met een pon tificale H. Mis, opgedragen door het Hoogwaardig heer dr. M. J. Onder- steyn, prelaat van Berne. De eerste inleiding werd verzorgd door prof. Fortmann, die sprak over „Het Offer" en de encycliek „Media tor Dei". De tweede inleiding was van Kanunnik Dekkers over „Chris tus Mysterie in het Kerkelijk Jaar". Als derde sprak dr. Kat over „De Kerkmuzikale aspecten van de en cycliek „Mediator Dei". HAAGSE POLITIERECHTER. ONRECHTMATIG ONTSLAG GENOMEN. De stucadoor M. D. te Noordwijk aan Zee behoorde tot degenen, die ontslag hadden genomen bij hun werkgever in verband met een loon- geschil. Wegens dat onrechtmatig genomen ontslag, had verdachte zich voor de Haagse Politierechter te ver antwoorden, waar de Officier een strenge straf noodzakelijk vond. Hij eiste tegen verdachte 750 boete of de rechter veroordeelde. Distributie-perikelen. De koop man S. Z. te Wassenaar had zich te verantwoorden wegens overtreding der distributie-levensmiddelenbe schikking, het verhandelen van goe deren zonder bonnen. De Officier eistte tegen verdachte 750 boete of 1 maand hechtenis, benevens voor waardelijk twee maanden gevange nisstraf met proeftijd van drie jaar. De rechter hield rekening met de omstandigheden, toen hij alleen een maand gevangenisstraf voorwaarde lijk oplegde. De handelaar P. T. v. d. V. te Voorschoten had in boter gedaan zonder de distributiebepalingen in acht te nemen. Voor dat feit vor derde de Officier f 500 boete of 1 maand hechtenis gezien dat meerma len was bedreven. De rechter was het met de Officier eens en veroor deelde conform diens eis. EXPORT GROENTEN EN FRUIT NAAR DUITSLAND. Het bedrijfschap groente en fruit deelt mede, dat de export van groen ten en fruit naar Duitsland heden doorgang kon vinden. Ter speciale kennis van de veilingen werd ge bracht, dat van vandaag af tot na der order de volgende exportperceu tages voor Duitsland gelden: ten hoogste 50 pet. van de voor export geschikte tomaten en Augurken. Alle overige ten uitvoer toegelaten groenten mogen vrij worden ge veild. DE TOEPASSING VAN HET ALGEMEEN VESTIGINGSVERBOD KLEINBEDRIJF. Bij beschikking van de ministers van Economische Zaken en van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening is het besluit algemeen ves tigingsverbod kleinbedrijf (B. A. V. K.) buiten toepassing verklaard ten aanzien van die takken van be drijf, waarop de vestigingswet klein bedrijf 1937 toepassing vindt, behalve de slagersbedrijven, het broodbak kersbedrijf en het brood- -en ban ketbakkersbedrijf. Dit besluit, dat elke vestiging van een middenstands- bedrijf aan een goedkeuring bond, is na de bevi-ijding gehandhaafd in ver band met de goederenschaarste. De verbeterde goederenvoorzienir.g maakt het thans mogelijk het be hoefte-criterium en de grondstoffen- positie buiten beschouwing te laten voor die bedrijfstakken, waarvoor de vestigingswet geldt. De objectieve eisen van vakbekwaamheid, handels kennis en credietwaardigheid zijn voldoende rem te achten om onge wenste vestigingen tegen te gaan. Voor die gebieden, waarop de ves tigingswet niet van toepassing is, blijft het B.A.V.K. voorlopig nog van kracht. Voorshands geldt dit laatste even eens voor de slagers- en bakkersbe drijven, die onder de vestigingswet vallen. Wat de slagers betrelt is liet in verband met de nog geringe vlces- productie en het grote aantal bedrij ven voorlopig gewenst, behalve de objectieve eisen der vestigingswet ook het behoefte-element te kunnen blijven hanteren. De toestand in het bakkerijbedrijf heeft aanleiding ge geven tot het instellen van een com missie, welke regionale sanerings voorstellen heeft ingediend. Deze voorstellen worden momenteel on derzocht. DE GRENSCORRECTIE BIJ NIJMEGEN. Reeds geruime tijd deden hier ge ruchten de ronde, dat de grenscor rectie tussen de grens van Beek en Wij Ier zou worden herzien. Bij de eerste grensregeling hadden de En gelse bezetters de grenslijn zo ge trokken, dat het dorp Wijier niet doorsneden werd. Het gevolg hier van was, dat de officiële weg langs het Wijlermeer van Beek naar Groes- beek op het einde werd afgesneden. Thans wordt van Duitse zijde opge merkt, o.a. in het grensamt Kranen burg, dat de mogelijkheid met is uit gesloten, dat de reeds toegepaste grenscorrectie in zoverre zal worden gewijzigd, dat de officiële weg Nij- megen-Beek langs Wijier naar Groes- beek rechtstreeks zal kunnen worden doorgetrokken. Deze kwestie wordt thans in de de- marcatiecommisise bestudeerd. Er is te dezen aanzien nog geen beslissing gevallen. Weggebruikers, Steeds als u loopt en rijdt, denkt aan uw verantwoordelijk heid! Die zwarte vlek moet weg! WEERSVERWACHTING (Geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond. Opgemaakt te 10 uur). NOG VRIJ KOEL. Koude nacht met weinig be wolking. Morgen overdag gelei delijk toenemende bewolking met later voornamelijk in de Noordelijke helft van het land ;nige lichte regen. Weinig ver andering in temperatuur. STADSNIEUWS R. K. BLINDENBOND „ST. ODILIA" De afd. Leiden en Omstreken van de R. K. Blindenibond „St. Odilia", kwam vandaag te Leiden bijeen voor een sociale vergadering, waaraan door de goede zorgen van „Blinden zorg" een gezellige bijeenkomst werd verbonden. Hedenmorgen te 9 uur werd in de kapel der eerw. Zusters Carmelites- sen aan de Oude Vest een H Mis op gedragen door de geest adviseur der afdeling, de weleerw pater iE. iC. Spruyt O.F.M. Daarna werd door „Blindenzorg" een ontbijt aangeboden in café 't Raedthuys" aan de Nieuwe Rijn. Te half elf ving vervolgens de ver gadering aan onder voorzitterschap van de heer J. Meijer uit Lisse. Deze opende met de chr. groet en een woord van welkom tot de aanwezi gen, in 't bijzonder, tot de geestelijk adviseur en de voorzitter van „Blin denzorg" de heer G. P. Bergers. Hierna werd o.m. behandeld het belangloos beschikbaar stellen van Blindenbedrijfsmachines voor stude rende en lesgevende blinden, die zelf niet in staat zijn zulk een machine aan te schaffe. Deze Braille-machi- nes zijn beschikbaar gesteld door een firma te Den Haag, die zelf zal on derzoeken of de gegevens over e. v. candidaten, die ervoor in aanmer king komen, juist zijn. De bestuursverkiezing had tot re sultaat, dat tot secretaresse van de afdeling werd gekozen mevr. Hoog kamerAartse, Anna Paulownastraat 60 te Leiden. Vier nieuwe leden traden weer tot de afdeling toe. Tenslotte volgde de rondvraag, een dankwoord van d,e voorzitter en slui ting met de chr. groet. Door „Blindenzorg" werd aan de leden der afdeling verder een gezel lige dag in ,,'t Raedthuys" bezorgd. Op Zaterdag 10 September hoopt de afd. Leiden van de R.K- Blinden- bond „St. Odilia" een grote propa- ganda-avond te geven in de Stadsge hoorzaal ten bate van „Blindenzo-g". De toneelvereniging „Alberding Thijm" te Haarlem zal dan een op voering geven van het toneelstuk „Naar het volle leven". We wekken nu reeds katholieken uit stad en omgeving op die avond vrrij te houden, om deze propaganda- bijeenkomst te bezoeken. Zij, die een zonnetje willen brengen het zonloos bestaan der blinden, mogen deze bij eenkomst niet verzuimen! K. A. B. Voor de vaktentoonstelling „De mens en z'n arbeid", die gehouden wordt van 25 Augustus tot 3 Septem ber a.s. in de Stadsgehoorzaal zijn toegangsbewijzen verkrijgbaar voor de leden van de K.A.B. in Leiden en omgeving tegen de halve prijs ad 0.50, alles inbegrepen. De Leidse leden kunnen zich hier voor vervoegen bij de penningmees ter van hun eigen vakorganisatie en de georganiseerden van buiten de stad bij de penningmeester van de K.A.B. de heer A. de Kruiff, Anna Paulownastraat 26. Om teleurstel lingen te voorkomen is het gewenst zo spoedig mogelijk, in elk geval voor 20 Augustus, hiervan gebruik te maken. VER. VOOR R.K. „OMNIA OMNIBUS" (Afd. Bridge.) Nog enkele weken en de vacanties zijn voorbij Dus worden wederom plannen gemaakt voor het a.s. brid- ge-seizoen. Onze afd. houdt op Woens dag 7 Sept- a.s. in café-restaurant Royal, Doezastraat, een bijeenkomst, waarop de plannen zullen worden besproken voor het a.s. seizoen. Na afloop daarvan bridgen. Alle leden en ook degenen die lid willen wor den verwachten wij. Aanvang 8 uur. Nieuwe leden kunnen zich opgeven bij de secretaris: Witte Singel 92, tel. 22602 of tel. 24756. itnttuf uetiiefd EEN VROLIJKE ROMAN DOOR P. G. WODEHOUSE Vertaald door Jean H. P. Jacobs 36) „Knap gedaan. Natuurlijk was hij daar voor dat doel neergezet." „Wat zou ik doen?" vroeg mevrouw Pett opgewonden. „Niets. Voor het ogenblik zoudt u trouwens niets kunnen doen, behalve uw ogen de kost geven. Let vooral op die man Skinner. Tracht vooral te achterhalen of hij connecties heeft. Het is niet aannemelijk dat hij al leen zou werken. Wantrouw ieder een. Geloof me...." Op dit ogenblik, blijkbaar van uit de hogere sferen van het huis barstte er plotseling een geweld los, zó onverwacht en hevig, dat het best een voorproefje had kunnen zijn van een monster Partridgite. Maar een ogenblik later ging dat kabaal m een ander over, daj. meer op het gekerm leek van iemand, die dour dc o^ü-en-verderf verspreidende uit vinding in brokjes was geslagen. Het was een angstgeschrei, dat door het huis weerklonk als een lawine van ge luid, waaruit degenen, die beneden waren, alleen konden opmaken, dat iemand, die voorlopig onbekend bleef lijdende was, waaraan dan ook, en dat hij beschikte over een stel ste vige longen. De indruk op het gezelschap in het benedenvertrek was plotseling en in drukwekkend. Alle gesprekken ein digde, alsof een kraan werd dichtge draaid. Twaalf afzonderlijke gesprek ken over twaalf intellectuele onder werpen verstomden in één slag. Het leek wel op het effect van een bazuin van het laatste oordeel. De futuris tische schilders staarden de schrij vers van blanke verzen met lijkble ke gezichten aan, en toneelhervor mers keken van ontzetting en vra gend naar de overtuigde Boeddhis ten. Dat plotselinge zwijgen deed het effect van het vreemde geluid natuur lijk toenemen en wijl het ook duide lijker werd, kon de bodschap, die het bevatte, tenminste een der luisteren den bereiken. Nadat mevrouw Pett gespannen geluisterd had een ogenblik warin de tijd stil stond gilde zij en rende naar de deur. „OgdenU!" schreeuwde zij; en vloog de trappen op met twee treden tege lijk en vermeerderde haar vaart nog, naarmate zij hoger kwam. De beste vriendin van een jongen is zijn moeder'. TIENDE HOOFDSTUK Terwijl beneden ^-t feest van het ir.".<'ecl voortging, was Jerry Mit chell bezig geweest met zijn toch reeds ontzagwkkend lichaamskracht te versterken, in afwachting van me neer Pett. Wanneer de gasten van mevrouw Pett niet zo luidruchtig waren geweest in hun conversatie, zouden zij het regelmatige boem- •boem-boem-geluid gehoord hebben, dat Mitchell veroorzaakte door tegen een grote leren bal te slaan, die tel kens weer dreigend naar hem toe zwaaide. Pas na vijf minuten, toen hij even met zijn oefeningen ophield, bemerk te Jerry, dat hij het genoegen had, de belangstelling van de kleine Og- den Ford te hebben opgewekt. De dikke jongen stond in de geopende deur hem oplettend gade te slaan. „Wat doet u?" vroeg Ogden. Jerry wreef met zijn gehand- schoende hand over zijn voorhoofd. „Met de bal oefenen." Hij begon zijn handschoen uit te trekken, onderwijl hij voortdurend een blik van misnoegen op Ogden gevestigd hield. Iemand die er steeds op uit is in conditie te blijven, werd als regel overstuur, door het zien van het corpulente jongmens. Gewoonte getrouw had Ogden ook weer op de ze ontvangdag van mevrouw Pett, zich opgesteld voor de kamer, waarin de gasten ontvangen en onthaald werden, terwijl hij al de versnape ringen of welke levensmiddelen het ook zijn mochten, die er langs ge bracht werden, onder voortdurende controle hield en er geregeld tol op hief. Hij zar er uit, alsof hij te veel had gegeten en er kleefde jam rond zijn mond. „Waarom?" zei hij, een mop jam van zijn rechterwang verwijderend met de punt van zijn tong. „Om in conditie te blijven." „Waarom wilt u in conditie blij ven?" Jerry wierp de handschoenen ter zyde. „Verdwijn!" zei hij vermoeid. „Verdwijn!" „Mhm?" „Ruk uit!" „Mhm?" De geest van de jongen scheen door heel wat gebakjes ver duisterd te zijn. „Ga weg!" „Wil niet weg!" De geplaagde bezoeker ging zit ten en nam zijn bezoeker met scher pe blik op. „Jij doet zeker nooit iets, wat ja niet wil, denk ik?" „Nee," zei Ogden eenvoudig. „Wat hebt u een gekke neus," voegde hij er onverschillig aan toe. „Wat hebt u daar voor moeten doen, om ze zo te maken?" Jerry Mitchell bewoog rusteloos op zijn stoel. Hij was niet bijster ijdel, maar toch wel gevoelig op dat bij zondere punt van zijn aangezicht. „Lies zegt, dat het de gekste neus is, die ze ooit gezien heeft. Ze zegt, da hij wel lijkt op een neus uit een moppenblad." Het bloed steeg Jerry weer naar het hoofd, zoals een paar minuten geleden, toen hij nog met de bal be zig was. Niet, dat hij Lies voor een autoriteit hield bij de beoordeling van gelaats-schoon; maar hij begreep dat er wel iets waars in de opmer king zat, en bovendien hinderde ook hem de vaderlijke toon van de jon gen. Zijn vingers bewogen zenuw achtig en hij keek de tactloze jongen knorrig aan. „Ga weg!" „Mhm?" „Verdwijn hier!" „Ik wil niet weg", zei Ogden met beslistheid. Hij stak zijn hand in z'n broekzak en haalde er een kleverige massa uit, wat vroeger een crême- broodje of een schuimpje kon ge weest zijn. Hij stak het in zijn mond. „Ik wist niet dat ik het nog had," verklaarde hij, „Mary gaf het mij op de trap. Mary zegt ook, dat u een gekke neus hebt," vervolgde hij. „Wat bliksem! Wat bliksem!" riep de verbitterde bokser uit. „Ik zeg alleen maar, wat ik haar hoorde zeggen." Jerry Mitchell stond op en deed een stap in de richting van zijn kwel geest, luidruchtig blazend door het misprezen orgaan. Hij was een rid derlijk man, een bewonderaar van de schone kunne, maar hij wist toch wel, dat hij er geen hand voor zou omdraaien om Marie bij gelegenheid, wat hij noemde het hare te geven. Zij was een van de kamermeisjes, en het hinderde Jerry, dat zijn Meggie, alias Celestine, een grote vriendschap voor die Marie had opgevat. Hij wist niets bepaalds, maar hij vermoedde sterk, dat Mary haar invloed op Ce lestine liet gelden, inzake een even- tueele toenadering tussen Celestine en Biggs, de chauffeur, die ook naar Celestine's hand dong. Maar Jerry mocht Marie in het algemeen ge sproken al niet goed, zodat zijn kwaadheid door Ogden's openbaring nog groter werd. Hij dacht er een ogenblik aan zijn gevoelens te luch ten door de jongen een pak rammel te geven. (wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1949 | | pagina 2