M ensen Raad van Europa te Straatsburg bijeen Ellende der daklozen in Ecuador Het gouden priesterfeest van Z. H. Exc. Mgr. Huibers De toestand in Indonesië WOENSDAG 10 AUGUSTUS 1949 40ste JAARGANG No. 11767 Directeur: C. M. VAN HAMERSVELD. Hoofdredacteur: TH. WILMER. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" Raad van Europa houdt raad Bur. Papengracht 32, Telet. 20015, Adm. en Advert. 20826, Abonn, 20935 - Abonnementsprijs i 0.32 p. w., 11.40 p. mnd., f4.15 p kwart. Franco p. p. f 4.90 - Advert-: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1.5 Geen leuzen /"YNLANGS wezen wij op het ge- ^vaar van leuzen. Er is in het leven en speciaal in het politieke leven weinig, wat de denkende mens meer ergernis geeft, dan: leuzen En dan verstaan wij onder „leu zen" natuurlijk niet een in een slag zin geformuleerd idaal, naar welks verwezenlijking klaarblijkeijlk ern stig en krachtig wordt gestreefd ook al maken de omstandigheden de onmiddellijke bereiking er van on mogelijk. Wij verstaan hier onder „'leuzen' schoon schijnende bekoorlijke en aantrekkelijke phrasen, waarvan de belofte of voorspiegeling, welke zij de goe-gemeente voorhouden, niet verwezenlijkt kan worden of naar welker verwezenlijking feitelijk het streven in de naaste toekomst niet gericht zal zijn. Zulke „leuzen", zulke holle phra sen stoten de denkende mens af van de partij, die er propaganda mee tracht te maken En deze soort leu zen bedoelen wij, als wij schrijven: geen leuzen! Het bovenstaande schreven wij in ons nummer van 14 Juli jl. Dezer dagen bladerend in een jaargang van ons blad van 1936 trof ons daar wat dr. Poels heeft gezegd op een kaderdag van de R.K. Staats partij 2 Febr. 1936 te Amsterdam Hij zeide daar o.m.: „Wie de katholieke kiezers wil warm maken voor de katholieke Staatsgpart. (Zoals bekend is deze naam nu gewijzigd in: „Katholieke Volkspartij" Red. L. Crt.), moet vooral thans met geen vage theorieën komen. Hij moet hun laten zien, wat de Partij voor het wegnemen van de niet langer te dragen ellende in volle ernst wil doen en wat zij daaraan doet. Voor wat gedaan moest worden, maar toch niet wordt gedaan, moet hij de kiezers zelf leren begrijpen, waarom dit op het ogenblik niet kan." Aldus dr. Poels. In alle bescheidenheid zouden wij deze wijze woorden voor zover no dig in ernstige overweging willen geven aan allen, die propaganda- redevoeringen houden voor dt Katho lieke Volkspartij. „Vooral thans geen vage theo rieën". Vooral thans geen leuzen! NIEUWE Op de Studieweek te Rolduc was de laatste spreker pater P. Colsen C.M. Het was een apostolisch ver maan, dat hij aan allen meegaf. „Nieuwe mensen", was zijn onder werp. Geen maatschappelijke ver nieuwing is mogelijk zonder een nieuwe geest. En eerlijk gezegd, van die nieuwe geest, van een echt oor spronkelijk, van een evangelisch, eenvoudig christendom kon hij nog niet veel bespeuren. Het kenmerk er van, het afstand nemen, het losstaan van de aardse goederen en de wer kelijke heerschappij van de liefde, de voorrang van het geestelijk element, leeft even weinig krachtdadig bij de arbeiders als bij de andere groepen, evenmin bij de jeugd als bij de oude ren. AFGIFTE VAN GOUD DOOR NED. BANK De goudvoorraad van de Neder landse Bank, zó angstvallig bewaakt, dat gedurende vrij lange tijd de po sitie ongewijzigd kon blijven, geeft dit keer een vermindering te zien van 439,2 tot 426 millioen, dus van ruim 13 millioen gulden. Als verkla ring wordt door de Nederlandse Bank medegedeeld, dat ter uitvoe ring van de bepalingen van een mo netair accoord goud moest worden afgegeven, hetgeen dus wil zeggen, dat de handelsbalans met een be paald land (Zwitserland?) een zoda nig nadelig saldo aanwees, dat de goudafgifte het tekort moest dekken. De H. Stoel Praag en DIPLOMATIEKE BETREKKINGEN FEITELIJK OPGEHOUDEN. De diplomatieke betrekkingen tussen de Heilige Stoel en de Tsje- cho-Slowaakse regering hebben in feite opgehouden te bestaan, zo wordt te Vaticaanstad vernomen. De Tsjecho-Slowaakse autoriteiten hebben tot nu toe geweigerd een visum te verstrekken aan mgr. Paolo Bartoli, die benoemd is tot opvolger van de zaakgelastigde van het Vaticaan te Praag, mgr. Genna- ro Verolino. Mgr. Verolino vertoeft reeds drie weken te Rome. De enige vertegen woordiger op de nuntiatuur te Praag is momenteel een secretaris. Zal hij uitgroeien tot werkelijk Europees parlement? j^E LEDEN van de Nederlandse delegatie van de Raad van Europa, welke.te Straatsburg bijeenkomt, hebben een brief gericht aan de voorlopige president van de Consultatieve Assemblée van de Raad met het verzoek om voor de opening van de eerste vergadering, Woensdag middag, enkele ogenblikken stilte in acht te nemen, opdat „de leden, die hieraan behoefte gevoelen, in stilte de Assemblée kunnen plaatsen onder de bescherming van Hem, die het lot der naties bestemt". Aan de Assemblée is een bijeen komst van de raad van ministers voorafgegaan, welke de agenda van de Assemblée heeft opgesteld. Tot de kwesties waarover het advies van de Raad van Europa zal worden ge vraagd, behoort o.a. de rol, welke deze Raad zou kunnen vervullen op economisch terrein, rekening hou dend met de reeds bestaande inter nationale organisaties. Voorts zal de Assemblée studie moeten maken van het probleem, in hoever kwesties van sociale zekerheid door de Europese Raad kunnen worden behartigd. Op cultureel gebied zal de Assemblée moeten adviseren inzake de midde len om culturele samenwerking tus sen de leden van de Raad te ontwik kelen. Men verwacht, dat zich in de As semblée een grote tegenstelling zal openbaren tussen Engeland, die de invloed van de Assemblée liefst zo beperkt mogelijk wil houden, en de kleine naties, die de Assemblée tot een werkelijk Europees parlement willen doen uitgroeien. Ook in het comité der ministers heeft deze te genstelling reeds uitdrukking gevon den. De ministers hebben tenslotte besloten, de Assemblée voor te stel len om een gemengde commissie te benoemen uit het comité der minis ters en uit de Assemblée, die een regeling voor de verhouding tussen de beide organen van de Raad van Europa (het comité der ministers en de Assemblée) zou moeten uitwer ken. Communistisch offensief in China OPMARS IN ACHT RICHTINGEN. De Chinese communisten hebben thans alle beschikbare manschappen in de strijd geworpen voor een op mars in acht richtingen, over een front van twee duizend kilometer. Het offensief strekt zich uit van Noordwest-China in een grote boog Zuid- en Oostwaarts naar de kust van Foekin, tegenover het eiland Formosa, waar generaal Tsjang Kai Sjek zijn „hoofdkwartier" heeft. Het wordt waarschijnlijk geacht dat de troepen, die optrekken naar Foet- sjou, aan de kust van Foekien, deze plaats als springplank zullen ge bruiken voor een invasie op Formo sa, dat 240 km. uit de kust ligt. Een groot deel van de nationalistische strijdkrachten is op het eiland ge- stationneerd. Te Kanton is officieel verklaard, dat in de buitenwijken van Kant- sjou, 370 kilometer ten Noordoosten van Kanton, zware gevechten aan de gang zijn. Verder naar het Wes ten maken andere communistische troepen uit Zuid-Hoenan snelle vor deringen in de richting van de pro vincie Kwangsi, zo wordt in te Hongkong ontvangen berichten ge zegd. Kwangsi is een van de Zuide lijkste provincies en grenst aan Indo-China. Ook een „ebbenhouten gordijn" VERKLARINGEN VAN DR. POPE. Allerlei „gordijnen" hangen thans ovei de wereld. In Europa kennen wij het „ijzeren gordijn" binnenkort komt China achter het „bamboe-gor dijn" te liggen en er schijnt in Afri ka ook zo iets te bestaan als het „eb benhouten gordijn". Althans als men dr. Pope geloven mag, die deken is van de Yale-universiteit in Connec ticut en vijf maanden geleden als autoriteit op het gebied van rassen kunde naar Afrika is gezonden. Tij dens een lezing te New Haven noem de dr. Pope Afrika „een land van broeiende onrust achter eèn ebben houten gordijn". Inheemse leiders in Afrika zouden hem hebben verklaard, dat in het vorige jaar bij de onder drukking van een opstand door de Franse koloniale troepen 60-000 be woners van Madagascar zijn gedood. De meeste inboorlingen, die in op stand kwamen tegen het Franse ko loniaal bestuur, werden door kolo niale troepen gedood, terwijl een aan tal door eigen eilandgenoten werd gedood, die zich niet bij de opstand wilden aansluiten. De Franse regering heeft reeds medegedeeld, dat zij een uitvoerige en gedocumenteerde tegenspraak van dr. Pope's medelingen zal publice- STAKERS BEZORGEN REIZIGERS SLAPELOZE NACHTEN. Reizigers die per trein Frankrijk binnenkomen, lopen gevaar uit hun slaapcompartimenten gezet te wor den en honger te moeten lijden ten gevolge van de staking der Franse treinstewards. De „Compagnie In ternationale des Wagons-lits" schat te dat ongeveer 3000 der 5500 em ployés in Frankrijk thans staken. Thans rijden 160 Pullman-wagens en 100 restauratiewagens niet. Sommige slaapwagens worden aan de Franse grens afgekoppeld, ande re rijden door met niet-Franse ste wards. In Frankrijk worden geen slaapwagens klaar gemaakt. Men tracht zoveel mogelijk mensen on der te brengen in eerste klas com partimenten of „couchettes", (kooien zonder beddegoed, die behoren aan de genationaliseerde Franse spoor wegen). Sommige Fransen stapten in de trein voorzien van kussens en broodjes. De 20-jarige arbeider J. de Groot te Haarlem is van een rijnaak in het Spaarne gevallen. Hij geraak te onder een ander schip. Toen dat werd verplaatst, kon slechts zijn lijk worden opgehaald. LIMBURG BEHOORT TOT DE PROVINCIES, die het meest te lij den hebben gehad van de oorlogs handelingen, die aan de bevrijding van ons land vooraf gingen. Hoewel er hard wordt gewerkt, zal het nog wel enige jaren vorderen voordat alle oorlogslidtekens zijn verdwenen. In Venlo werden hele wijken weg gevaagd. Een overzicht van de opbouwwerkzaamheden in Venlo. Maatregelen tegen plundering De honderdduizend personen, die betrokken zijn bij de catastrophale reeks van bevingen en aardverschuivingen in het Andesgebied van Ecua dor, v/orden thans bezocht door een hevige regenval, die deze wereld van puin nog troostelozer en wanhopiger maakt. De regen valt in stromen neer en doorweekt de tallozen, die geen enkel onderdak hebben kun nen krijgen. Gevallen daken, geïmproviseerde en legertenten, bomen en wat maar als onderdak kan worden gebruikt, worden benut, maar nog zijn er duizenden, die niets boven hun hoofd hebben. „Tenten, tenten, tenten", is thans de roep uit het noodgebied, die bo ven al de andere uitklinkt. De rege ring heeft gezonden, waarop zij de hand kon leggen, en voorts een hulp- roep tot de andere Zuid-Amerikaanse landen en de V.S. om tentenmateriaal doen uitgaan. Daarnevens is er grote behoefte aan gekookt voedsel, dekens en kle ren. In de provincie Tungurahua, die het zwaarst getroffen werd. is een veiligheidszone ingesteld. De rege ring heeft een hulpprogramma ont worpen, dat aan het Congres zal wor den voorgelegd. Het houdt in buiten landse leningen, obligaties op lange termijn en tegen lage interest, een moratorium voor de schulden van de door de aardbeving getroffenen en opheffing van oude belastingen in het getroffen gebied. De stad Pelileo |rlijdt langzaam maar zeker voor de helft een dal in. Een diplomaat uit de Verenigde Staten, die het getroffen gebied heeft bezocht, verklaarde, dat het aantal slachtoffers veel groter is dan tot dusver is opgegeven. Een volledige telling, zo deze ooit mogelijk zal zijn, zou volgens zijn zeggen aan de 10.000 doden toekomen. De gewonden en overlevenden staan bloot aan infectieziekten en door het gebrek aan onderdak vooral Reeds enige tijd geleden hebben wij gepubliceerd het program van de feestviering ter gelegenheid van het gouden priesterfeest van de Bisschop van Haarlem. Wij geven het hier an dermaal, aangevuld met enkele na dere bijzonderheden, ontleend aan de „Maasbode" van gisteravond: Zondag 14 Aug.: Om half 3 namid dag wordt de Hoogwaardige Jubila ris afgehaald van het Theologicum te Warmond, vergezeld van zijn broer ir. P. Huibers uit Wassenaar, deken J. Kuilman uit Haarlem, zijn secertarissen H. W. Agterof en J. P. Solleveld, zijn neef kapelaan Jac. Huibers uit 's-Gravenhage en de Dioc. Jeugdleiding. De stoet houdt stil bij: het St. Ber- nardusgesticht te Sassenheim, de St. Agatha-kerk te Lisse en de St. Mar- tinuskerk te Hillegom voor een korte hulde door de mannelijke en vrou welijke jeugd. Om 4 uur is er een Pontificaal Lof, gecelebreerd door de feestvie rende Bisschop in de Kathedrale Ba siliek te Haarlem voor de manne lijke en vrouwelijke jeugd van het Bisdom. Een korte toespraak zal voor het Lof gehouden worden door de zeer- eerw. heer H. M. van Spanje, dioce saan directeur van de mannelijke jeugd. Onder het Lof zal de Bisschop elf de jeugd toespreken. Na het Lof zal er een ontmoeting tussen de Bisschop en de jeugd plaats hebben op het plein der Ka thedrale Basiliek. Maandag 15 Augustus: 10 uur Pon tificale Hoogmis. Assistenten: Pres byter assistens: Mgr. N. L. A. Am- merlaan, Vicaris Generaal. Troon- diakens: Deken J. Kuilman, Haar lem, Pastoor J. Ruhe, 's-Gravenhage. Diaken: Kapelaan Jac. Huibers, 's-Gravenhage. Subdiaken: Pastoor M. Vinck, 's-Gravenhage. Ceremo- niarii: Secretaris H. W. Agterof, se cretaris J. P. J. Solleveld. De lagere functies worden vervuld door de theologanten van Warmond. De feestpredicatie wordt gehou den door de Bisschop zelf. Onmiddellijk na de Hoogmis zul len de hoogste burgerlijke autoritei ten ontvangen worden. Om half 1 is er receptie voor het Hoogwaardig Kathedraal Kapittel, de Monsignori, Ere-Kanunniken en Dekens van het Bisdom. 12 uur: receptie voor priesters. 23 uur: receptie voor de religieu- sen en ook voor de leken buiten de stad Haarlem. Woensdag 17 Augustus: 8 uur des avonds huldiging door Katholiek Haarlem in het Concertgebouw. Le ken uit de stad Haarlem zullen dan de gelegenheid hebben om de Bis schop te feliciteren. Het koor „Ka tholiek Haarlem" zal dan uitvoeren: Ecce Sacerdos van Anton Bruckner; Psalm 150 van Cesar Franck; Sancta Maria van W. A. Mozart en Te Deum van Anton Bruckner. De feestrede wordt uitgesproken door de heer H. van Os uit Haarlem. Tijdens het H. Misoffer op Maan dag 15 Aug. zingt de schola canto- rum der Kathedrale Basiliek de „Messe Solemnelle" van Edmond Die- rickx en de wisselende gezangen van de feestdag in het Gregoriaans. Het Gregoriaanse Credo IV wordt door alle aanwezigen meegezongen. Na de H. Mis zingt het Kathedrale koor het zesstemmig motet „Assumpta est Maria" van Palestrina. Bij het uit geleide van de Bisschop zingen allen het Magnificat. Z.H.Exc. Mgr. Huibers heeft ter gelegenheid van zijn gouden pries terfeest een belangrijke gift geschon ken aan de Deken van Haarlem en de burgemeester van de stad ten be hoeve van de armen. Mgr. Huibers is gisteren in retrai te gegaan ter voorbereiding van zijn gouden priesterfeest. aan longontsteking. Medische voor raden zijn er thans voldoende aange voerd. Het leger heeft maatregelen genomen om plundering tegen te gaan door Indianenstammen. Intussen is ten Zuiden van Quito opnieuw een vrij sterke aardschok waargenomen en nieuwe trillingen veroorzaken nieuwe ongelukken en paniek onder de overlevenden. Onder de ruïnes bevinden zich nog steeds overlevenden. DE UITVOERING VAN HET CEASE FIRE. De sultan van Djogja heeft aan Aneta verklaard, dat twee missies in Midden-Java er in geslaagd zijn het bevel tot het cease fire over te brengen aan de aldaar opererende guerillatroepen. Woensdagavond leidt de Sultan van Djogja de eerste kabinetszitting bij afwezigheid van Hatta, waarbij op de agenda onder meer voorkomen de werkzaamheden van de republikein se delegatie in Indonesië en de uit voering van de order tot het cease fire. Ten aanzien van het laatste punt verklaarde de sultan, dat de afbakening van de patrouillezónes nog steeds een moeilijk punt is. De Sultan vertrekt 14 Augustus voor een driedaagse inspectietocht naar Kedus in de omgeving van Banjumas. Donderdag heropent de K. L. M. de regelmatige dienst op Djogja via Semarang. Deze lijn wordt gevlo gen op Dingdag, Donderdag en Za terdag. Me^ de eerste lijnvlucht van 11 Aug. vliegt o. m. mee de Franse consul-generaal, Salade, voor bespre kingen met Sukarno, Hadji Agus Sa lem en de Sultan van Djogja. Aneta's correspondent te Djogja verneemt, dat te verwachten is. dat de politieke en staatkundige ontwikkelingen in Indonesië en Indo-China onderwer pen van bespreking zijn. IN DE URANIUMMIJNEN VAN OOST-DUITSLAND. Tengevolge van onvoldoende be veiligingsmaatregelen in de uranium- mijnen in de Oostelijke zóne van Duitsland, is in de buurt van Johann Georgenstadt een schacht ongestort. Hierbij zijn twintig arbeiders om het leven gekomen. Door de leiding van de Wismuth A.G., die deze mijnen exploiteert, is dit ongeval geheim ge houden. Brieven, dje door familiele den aan de verongelukten werden verstuurd, kwamen terug met de vermelding: „Onbestelbaar. Geadres seerde naar West-Duitsland vertrok ken." Nederlands oudste inwoner, de oud-burgemeester van Schiedam M. Honnerlage Grete viert heden zijn 103de .TOT DE TALRIJKE GEBOUWEN IN ARNHEIM, die door de oorlogs handelingen zwaar te lijden hebben gehad, behoort ook het cultuurcen trum „Musis Sacrum". Onmiddellijk na de bevrijding restaureerde men het gebouw zo goed en zo kwaad als het ging; er werd oan. een nood- dak op aangebracht. Toen echter ter gelegenheid van het 60-jarig be staan der Arnhemse Orkestvereni ging in „Musis Sacrum" de Natio nale Muziektentoonstelling werd ge houden, moest men door de grote lekkages de tentoonstelling voor tijdig sluiten. Daarom werd besloten het nooddak door een nieuw te ver vangen. Het gebouw met het nooddak, dat binnenkort gaat ver dwijnen. Een koJiSueJitje.... „Als gij slechts goede leerlingen hebt, verdient ge gaan dank; breng liever de meer lastigen toi onderwer ping door zachtmoedigheid". De H. Ignatius van Antiochië.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 1