EEN DWÜSIEIt OP KOMST STADSNIEUWS Het bakkersbedrijf en de credietverlening Is zonnebaden werkelijk gezond en nuttig DINSDAG 9 AUGUSTUS 1949 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Wanbetalers komen op de zwarte lijst en krijgen geen brood Het bestuur van de Federatie van Werkgevers in het Bakkersbedrijf voor Leiden en omgeving, heeft een bespreking gehouden met het be stuur van de Broodslijtersvereniging en de plaatselijke Unie voor de Voe- dings- en Genotmiddelenbedrijven, teneinde de mogelijkheid te bespre ken, welke maatregelen getroffen kunnen worden, teneinde het op cre- diet leveren, wat de laatste tijd schrikbarende uitbreidipg heeft aan genomen, en waarvan ook de bezor gers steeds meer de dupe worden, een einde te maken. Allereerst werd gewezen op de verordening „Sanering Bakkerij be drijven", waar in Art. 11 dezer ver ordening, het den bakkers verboden is, ter zake van de verkoop van bak kersartikelen, meer dan een week crediet te geven. Na enkele besprekingen werd een commissie gevormd, waarin de drie partijen zitting hebben, die bepaalde plannen samen stellen, en deze com missie zou tegelijkertijd onderzoe ken, in hoeverre de belangstelling voor deze materie leefde onder de be- drijfsgenoten. Deze commissie is nu met haar taak gereed gekomen, welke als volgt is: „Wanneer een deelnemer aan deze commissie mededeling doet, dat zij aan een cliëntèle langer weigert brood te leveren, omdat zij in gebreke blijft, hetgeen ge leverd is te betalen, krijgt deze cliëntèle bericht van het bureau, dat zij moet zorgen, dat binnen een week deze schuld is betaald bij het bureau. Wanneer zij in gebreke blijft, krijgt zij bericht dat zij op de zwarte lijst is geplaatst, en krijgt elke deelnemer bericht, met ver melding van naam en adres van hen, die op de zwarte lijst zijn geplaatst, waardoor elke deelne mer een volledige lijst krijgt. Deze deelnemers verplichten zich, zolang deze cliënte op de zwarte lijst staat, geen brood te leveren. Het afvoeren van deze lijst ge schiedt alleen, wanneer de schuld bij het bureau is betaald". DE AFD. LEIDEN VAN DE KATH. SPORTBOND VERGADERDE. In café-restaurant „Den Burcht" kwam de afdeling Leiden van de Ned. Katholieke Sportbond gisteravond in jaarvergadering bijeen onder voorzit terschap van de heer H. Hoogervorst. Deze bracht in zijn openingswoord dank uit voor de goede opkomst, doch zeide het te betreuren, dat er altijd verenigingen zijn, welke blijk geven haar plicht niet te kennen. Spr. gaf vervolgens een kort over zicht over het afgelopen jaar en juichte de goede samenwerking met het L.V.B.-bestuur ten zeerste toe. Nadat de notulen van de vorige vergadering waren vastgesteld, las de secretaris, de heer Chr. Nieuwen- huizen het jaarverslag, waaruit bleek, da't er heel wat werkzaamhe den waren verzet. Onder woorden van dank werd het verslag goedge keurd. De voorz. deelde vervolgens mede, dat op 2 8 Augustus een algemene vergadering zal worden gehouden van alle R.K. verenigingen in het bis dom Haarlem, waarvoor de voorz. een warm woord van aanbeveling tot bezoek sprak. Hierna kwam het jeugdkamp van de R.K. junioren te Vught ter spra ke, waarbij de wens werd geuit, dat er volgend jaar nog meerderen'uit de afdeling Leiden zullen deelnemen. Het financieel verslag van de pen ningmeester, de heer L. A. Mooy werd onder woorden van dank vast gesteld. De begroting werd met een kleine wijziging geaccepteerd. Hierna kwam de competitie-inde ling voor de junioren ter sprake. Er werden nogal enkele bezwaren ge uit betreffende de verre reizen, wel ke hiervoor moeten worden ge maakt. Het bestuur zegde toe deze aangelegenheid nog eens onder ogen te zien en te trachten aan de geopper de bezwaren tegemoet te komen. Daarna was de bestuurverkiezing aan de orde. De heer J. Duindam, die aftredend is voor het L.V.B.-bestuur, werd zon der tegencandidaat weer drie jaar gekozen. In het bestuur van de afd. Leiden- N.K.S. werden gekozen in de plaats van de heren v. Elburg en Hijdra, die tussentijds bedankt hadden, de heren C. Strik (Lisse) en P. v. d. Berg (VVSB). Het bestuur had voor gesteld het bestuur uit vijf leden te doen bestaan, doch de vergadering dacht er anders over, zodat het nieu we bestuur thans weer uit zeven le den bestaat. Bij de voorzittersverkiezing kwam de heer H. Hoogervorst met grote meerderheid van stemmen uit de bus. Ondanks de bezwaren tegen zijn benoeming, moest hij tenslotte zwich ten. Bij de rondvraag bracht de heer Biegstraten (Docos) een voorstel ter tafel om de competitie voor de R.K. adspiranten tussen 15 December en 15 Januari stil te leggen, met welk voorstel alle afgevaardigden instem den. Derhalve zal dit voorstel op de algemene vergadering van de L.V.B. naar voren worden gebracht. Nadat nog enkele vragen van ver schillende afgevaardigden beant woord waren, sprak rector Vester woorden van dank tot allen, die zich h-bben gegeven voor de R.K. sport- /e"ing, hij legde leiders en be- s virders enkele goede wenken voor en sprak de wens uit ,dat steeds op dezelfde wyze moge worden voort gegaan. Tenslotte dankte de voorzitter alle aanwezigen voor de geanimeerde be sprekingen en sloot met de hoop uit te spreken, dat het steeds zo moge zijn. BENELUX „VEROVERT" NEDERLAND. SHOWWAGEN DOET LEIDEN AAN De heer B. Jonker, chef van de voorlichtingsdienst van het Natio naal Comité Benelux, die reeds eer der met een z.g.n. showwagen een tocht door België maakte en in dit land ruim 12.000 personen wist te wijzen op de voordelen, welke straks Benelux zal bieden, is kort geleden gestart voor een tournée door Ne derland, waar hem dezelfde harte lijke ontvangst wordt bereid. Heden middag is hij voor het Lido-theater aan de Steenstraat met zijn rijden de propaganda-wagen aangekomen, waar hij tot hedenavond zeven uur alle belangstellende stadgenoten en vooral fabrikanten wenst te wij zen op de onbegrensde mogelijkhe den, welke Benelux in de toekomst zal bieden. Op onze vraag hoe of het staat m'èt de verwezenlijking van de Be- nelux-gedaohte, deelde de heer Jon ker ons mede, dat de ondertekening van de voor-Unie nog een kwestie van enkele weken is. Juist een de zer dagen is ten departemente de laatste hand gelegd aan de Neder landse voorstellen. Zodra de Belgi sche kabinets-crisis is opgelost, ver wacht de heer Jonker, dat de voor- Unie zal worden ondertekend. Hoewel het tegendeel wel eens wordt beweerd, heeft de heer Jon ker tijdens zijn verblijf in het Bei- genland de indruk gekregen, dat de Belgen het symbool van de wagen een reddingsboei in Benelux- kleuren goed hebben begrepen. Mede ter propagering van de Bene- luxgedachte, wordt momenteel in Antwerpen druk gewerkt aan de voorbereiding van een Benelux-ten- toonstelling, welke daar van 23 Sep tember tot 2 October zal worden ge houden. Tenslotte achtte de chef van de voorlichtingsdienst het een gun stig teken, dat men in Amerika ernstig rekening houdt ment de tot standkoming der Benelux. En thans kunnen de Leidenaars zich dan in de komende dagen (gra tis) laten voorlichten over de moge lijkheden, welke deze a.s. drie-lan- denovereenkomst ook hen zal bie den. Voor industriëlen o.i. 'n prach tige gelegenheid! VEERTIG JAAR IN DIENST. Gisteren herdacht de heer P. C. de Bolster, Gortestraat 77, alhier, de dag, waarop hij vóór 40 jaar in dienst van de N.V. Kon. Ned. Fabriek van Wollen Dekens v.h. J. C. Zaalberg Zn., alhier, trad. De heer de Bol ster werd met zijn echtgenote ten kantore ontvangën en in de vergader zaal door de directie toegesproken. Als plichtsgetrouw en bekwaam man werd hij afgeschilderd en tot voor beeld gesteld aan vele jongeren. Daarna werden vele geschenken overhandigd en bleef men nog enige tijd gezellig tezamen. De banden welke gelegd zijn tus sen Leiden en Zeeland door de hulp aan Vlissingen zijn nog niet verbro ken. Daarvan getuigde de uitnodi ging, welke het mannenkoor „Kunst na Arbeid" mocht ontvangen van het comité voor de 11e Eeuwfeestvie ring van de stad Zierikzee om in het kader van deze feestviering een con cert te komen geven in dit oude stadje aan de Ooster-Schelde. Deze uitnodiging was voor het bestuur van K.N.A. een gerede aanleiding om voor de koorleden, in gezelschap van hun dames en enkele donateurs een uitgaansdag te organiseren, welke dan ook zeer geslaagd is. Een gezel schap van 134 personen in 4 autobus sen trok om 6 uur 5s morgens er op uit om de reis naar Zierikzee te aan vaarden. Daar stond een deputatie van het comité, gekleed in oude, kleu renrijke costuums, gereed het kooi met „aanhang" te verwelkomen. Daar de inwoners van Zierikzee in groten getale zelf deelnamen aan de feestelijkheden door het dragen van de oude, sierlijke kleding, ook tijdens hun gewone dagelijkse bezigheden kon men zich terugwanen in de tijd van hoepelrok en pruikentooi en tus sen de oude gevels van het stadje was het een spel van kleur en gra tie en kon men het alleen maar be treuren, dat deze sierlijke mode zich in onze gehaaste tijd niet heeft kun nen handhaven. In de muziektent op het Oude Marktplein gaf „Kunst na Arbeid" een zeer geslaagd concert onder lei ding van de heer J. J. v .d. Bos, ter wijl mevr. v. d. HeidenBrake' ach ter de piano had plaats genomen. Uit gevoerd werden werken van Handel, da Palestrina, Schubert, Edward Grieg, Flipse e.a. De baritonsolo in „Landerkennung" van Griog en „Zon dagmorgen" van Flipse werd gezon gen door de heer F. Biesjot. Het con cert werd geopend en besloten met het Zeeuwse Volkslied Na afloop brachten de koorleden nog enige uren door in de feestende stad, waarna c.m 18 uur de terugreis werd aanvaard en al zingende be reikte men de Sleutelstad, waar het koor zich nu weer gaat voorberei der. op het a.s .concert in de Stads gehoorzaal. De heer L. Ammerlaan is ge slaagd voor het Rijks-vak-examen meester-kleermaker. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Annelies d. von J. Ruhr- wiem en L. M. A. Neuteboom. Coeci- lia Gertrudis Liduina d. van 3. A v. Ulden en G. H. M. Horstink. Andnes B. Plu en A. Flippo. Orene Maria d. B Plu en A. Flpipo. Orene Maria d. van A. Zirkzee en J. Florijn. Francis GEM. AANKONDIGING BEPERKING VERKEER OVER DE WARMONDERBRUG. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemene ken nis, dat de toestand van de Warmon- derbrug het nodig heeft gemaakt het verkeer daarover te beperken. In verband hiermede is de brug tot na dere aankondiging gesloten verklaard voor alle verkeer met een grotere breedte dan 1.60 m. Ter plaatse is met borden aangegeven hoe dat ver keer wordt omgeleid. Leiden, 9 Augustus 1949. 939 Burgemeester en Weth. voorn. De Burgemeester. F. H. VAN KINSCHOT. De Secretaris, J. BOOL, cus Adrianus z .van C. L. Koemans en V'. Paschier. Geboren: Johannes Martinus, z. van J. M. van der Horst en E. Verra Johannes Nicolaas, z. van J. N. Paes en J. van Iterson; Jan, z. van J. J. Sjardin en H. Kamping; Hendrikus Petrus Hermanus. z. van J. A. Vos kuil en G. M. van Veen, Truusje Geertruida Clasina, d. van P. Vinke- stijn en R. A. Noort; Johannes Pie- ter. z. van C van Egmond en J. T. M. van Stralen; Laurens, z. van A. Overduin en M. Gijsman; Clasina Hendrika Cornelia, d. van N. F. G. Lens en H. Singerling; Abraham An thony John, z. van A. J. de Graaf en J. G. A. Mulder; Johannes, zoon van J. van Oosten en M. J. Stouten. Jo hanna Elizabeth, d. van J. Stange en J. Wegman; Alieda, d. van J. Han sen en J. van Rossum; Jannetje, d. van H. van Duijvenvoorde en P. van DuijT:. Gehuwd: J. P. Bon jm en A. Trou- wee ;d., W. F. de Ridder jm en B. J. Spee jd. Overleden: T. J. van der Voet wed. van H. Olsen £4 jaar; H. Har- land, wed. van G. I. Stam de Jonge 73 jaar; C. J. F- Timmerman, huisvr. D. van de Velde 55 jaar; M. J. G. Edelaar, dochter 3 jaar; W. H. T. Mooij, huisvr. H. C. Rietbergen 42 jaar. Overleden: S. Witmans echtgeno te van J. P. Smit 74 j. UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN EEN KARPER VAN 22 POND Vorig jaar was de heer B. Loos kampioen sportvisser met de vangst van een snoek van 28 pond in de Oude Rijn. Voor dit jaar staat voor lopig het record op naam van de heer Houweling, wonende Willem straat, die Zaterdagmiddag een kar per van 22 pond aan de hengel ving. H. viste vanuit een roeiboot in de omgeving van 's Molenaarsbrug. Na anderhalf uur worstelen, geassi- teerd door een kameraad, haalde hy de karper binnen boord. Een buitenkansje voor de visser (ook voor de vis!) was, dat de be woner van de villa te 's-MoIenaars (wijk Hoorn) de heer v. d. Brink, het dier kocht voor een mooi prijsje en het de vrijheid gaf in de hem toe behorende vijver. Hier zwemt de karper, bekomen van de emoties, thans lustig rond! Geboren: Marinus z. van Mari- nus van den Bos en Engeltie van Tol. Overleden: Antoon Roest 2 j., z. van Hendrik Roest en Johanna Em ma Hendrika Staffeleu. NOORDEN Personalia. Geslaagd: J. Kwak- kenbos, Middenstandsdiploma. Jellij Otto voor Coupeuse, Tootje Pieter- sen voor Costumière, G. de Leeuw tot opleiding leraar ambachtsschool, Aart van Koert toelatingsexamen H.B.S., W. Leliveld Azn en Lec Pie- terse type-diploma. NIEUWKOOP VOLKS- EN BEROEPSTELLING. Nieuwkoop 1067 m., 993 vr., waar van 34 m. en 44 vr. in gestichten en instellingen, Noorden (gedeeltelijk) 628 m., 636 vr., Nieuwveenseweg 87 m., 84 vr., Achttienhoven 89 m., 89 vr., verspreide huizen in het Noorden 46 m., 41 vr., verspreide huizen in het Zuidoosten 44 m., 35 vr., woon schepen 8 m., 12 vr., totaal bevolking 1969 m., 1890 vr., totaal generaal 3859 zielen. Hoofden 698 m., 59 vr., echtgenoten 631 m., kinderen en stiefkinderen 1127 m., 1046 vr., inwonend huisper soneel 24 vr., inwonend bedrijfsper- soneel 9 m., 2 vr., alleenwonenden 54 m., 60 vr. Ongehuwd 1261 m., 1171 vr., ge huwd 634 m., 637 vr., weduwstaat 70 m., 80 vr. Aantal bewoners van 015 j. 732 m., 738 vr. van 70, j. en ouder 108 m., 88 vr. (van wie in gestichten en instellingen 1 vr. als lid van het personeel en 20 m. en 14 vr. als per sonen voor wie het bestemd is). R.K. 1154 m., 1112 vr., Ned. Herv. 556 m., 533 vr., Geref. Kerken 80 m., 67 vr., Geref Kerken (art. 31) 1 m., 1 vr., Chr. Geref Kerk 23 m., 37 vr., Geref Gem. 19 ,18 vr., Evang. Lu thers 6 m., 4 vi Doopsgezind 1 vr., Remonstrant 94 m., 84 vr., Ieraëliet 1 vr., Hersteld Evang. Luthers 1 vr., Vrije Evang. Gem. 3 vr., overige kerkgen. 2 vr., geen kerkgen. 35 m.; 27 vr. Kerkring: nijverheid 386 m., 17 vr., in landbouw 417 m., 119 vr., visserij en jacht 18 m., handel en verkeer 194 m., 73 vr„ cred.-, bank- en verzeke ringswezen 6 m., overheisddienst, vrije beeroepen en onderwijs 53 m., 41 vr., huiselijke diensten 3 m., 101 vr. Zelfstandige bedrijfshoofden 362 m., 21 vr., kleine zelfstandigen in de nij- verh. 23 m., 1 vr. Werkzaam (naar hun beroepsw. ge rekend) in de woongemeente 916 m., 327 vr., periodiek elders werkenden 52 m., 4 vr., dagelijks werkzaam bui ten de woongemeente 109 m., 20 vr., totaal aantal forensen 161 m., 24 vr., totaal aantal werkenden 1080 m., 351 vr. TER AAR Voetbalver. T.A.V.V. Deze on langs opgerichte Zaterdagmiddag club heeft de opening van haar ter rein enigszins feestelijk gevierd. On der de tonen van een pittige mars marcheerden de spelers, die de ope ningswedstrijd zouden spelen, naar het terrein. Daar aangekomen heeft de burgemeester met een korte toe spraak het terrein geopend. De eer ste wedstrijd werd gespeeld door T.A.V.V. I contra Woubrugge I. De rust ging in met 21 voor de bezoe kers. Na de rust maakt T.A.V.V. uit een corner weer gelijk, maar toch KATWIJK AAN ZEE Strandfeest. De door V.V.V. ge organiseerde strandfeesten zullen Vrijdag a.s. gehouden worden. De verschillende spelen beginnen reeds des morgens te 9 uur en zullen be staan uit zaklopen, was-ophangen voor meisjes, autopedwedstrijden, treinenloop, zandfiguren maken, touwtrekken, tobbestéken, snelheids races met kruiwagens. Des avonds concert in de tent aan de Boulevard en 10.15 vreugdevuur-ontsteking. Ten slotte op a.s. Zaterdag behendig- heidswedstrijd met personenauto's in de omgeving van de muziektent. Op mooi strandweer wordt gerekend. KATWIJK Geboren: Johanna d. van J. Vooys en J. Varkevisser; Jacoba d. van W. de Vreugd en I. van der Plas; Pieter z. van P. A. Corijn en J. van der Bent; Charles z. van L. van Rijn en B. van Eist; Johan D. z. van D. Remmelzwaal en M. Verdoes; Anna Petronella Maria d. van P. van Kam pen en J. J. van der Peet. Ondertrouwd: C. J. van der Plas en A. Harteveld. Getrouwd: P. J. Verhoog en M. Vlasman; H. van der Linden en B. van Diggele; P. Kerpershoek en P. Durieux; J. van der Burg en J. Paap. Overleden: G. van der Steen 55 j.; J. C. Haasnoot 6 jaar. NOORD WIJK Noordwijkse Reddings Brigade. Nadat de N.R.B Zaterdagmiddag een zeer goed geslaagde demonstratie had vertoond op het strand, werd gis teravond de jaarlijkse propaganda- avond gehouden in het Casino, waar voor zoals gewoonlijk grote belang stelling bestond. Voor deze avond was geëngageerd het Revuegezel schap Chris Hofland, hetwelk echter niet bracht, hetgeen wij van een be roepsgezelschap verwacht hadden. Een volgende keer hopen wij, dat de N.R.B.-artisten een dergelijke avond zelf zullen verzorgen. NOORD WIJKERHOUT Zilveren professiefeest. Op 21 Aug. a.s. viert zuster M- Rozina O.P. (in de wereld mej. J. Warmerdam) haar zilveren professiefeest. Zij komt dit feest vieren in het St. Jo zef Zusterhuis, alhier. Personalia. Geslaagd voor Mulo A mej. M. C. v. d. Burg Pd. VOORHOUT Geboren: Johannes H. M., z. van J. v. Velzen en P. H. Hoek; Cornelis W., z. van C. Tallozen zullen in hun vacantie weer als ware rooduiden langs de wegen wandelen. Mensen, die overi gens wel voor rede vatbaar zijn, zul len zich dan vrijwillig als een brand offer aanbieden aan de zonnegod. Na 'n paar helse dagen zal hun huid een „gezopde" bruine kleur vertonen, in welk stadium zij met een medelij dende blik zullen neerkijken op hun medemensen, „de bleekgezichten Het spijt ons bovenmate dat wij hun geloof in de gezonde uitwerking van de zonnestralen op hun lichaam moeten tenietdoen. Het staat weten schappelijk vast, dat de blootstelling van het lichaam aan het zonlicht practisch geen waarde oplevert voor de gezondheid. Vele onjuiste theorieën zijn er al verkondigd door de aanhangers van de zonnecultus met betrekking tot de gezondheid-schenkende hoeveel heid zonlicht. Een er van is de be roemde fabel, dat de zon de bron van alle leven is. Door een bewonde renswaardig scheikundig procédé zet ten de planten de energie van de zon om in de energie, welke zij voor hun groei nodig hebben. Welnu, de zonaanbidders redeneren: „Als het zonlicht goed voor planten is, moet het ook. goed voor ons zijn". De enige fout in deze schone theorie is echter deze: dat dieren geen planten zijn. Onze lichamen kunnen nu een maal het zonlicht niet omzetten in energie, tenzij we c- in zouden sla gen om onze constitutie te verande ren. Dan bestaat er nog de oude theorie dat het zonlicht een genees krachtige uitwerking op de mens heeft. Bleekneusjes uit de stad ke ren toch immers gebronsd en dik te rug van een lange vacantie buiten, waar zij volop van de zon hebben genoten, zeggen de zonaanbidders. Zij vergeten echter, dat de kleinen ook frisse lucht, wandelingen, veel rust en uitstekend voedsel kregen. Hieraan verwant is de opvatting dat de zon ons vitaminen schenkt. De enige vitamine welke door het zonlicht wordt voortgebracht, is vi tamine D, Zij komt eveneens voor in eieren en zuivelproducten, zodat het volkomen overbodig is het lichaam te laten verbranden". „Reflex" is Woubrugge sterker en als het ein-1 Gr00t en Th p de Ridder; Adrians ae aanbreekt hebben de bezoekers p H d van p. j. v. d. Hulst en met 3—2 gewonnen en zijn hierme- I H M d Vo Adriana H. M„ de in het bezit gekomen van de be ker welke voor de winnende ploeg beschikbaar was gesteld, WIELRIJDERS, WIST U dat niet meer dan twee personen naast elkaar mogen fietsen? En wist U ook, dat het inhalen in de regel slechts door één wielrijder geschie den mag? Laat zoveel mogelijk ruim te vrij voor andere weggebruikers! UIT DE OMGEVING HILLEGOM Geboren: d. van L. G. Teeuwen en H. M. Langeveld; d. van W. J. A. Kessels en A. M Castricum; z. van P. Engel en A. I. C. Verkuyl; d. van L. Waasdorp en C. G. Beugelsdijk; z. van K. van der Meer en M. Moer man. Ondertrouwd: A. Vink en D. Beek; J. Hesselmari en M. A. H. Assendelft. Getrouwd: A. J. Grimbergen en M. Freeke. d. van Chr. H. Langeveld en Th. v. d. Geest. VOORSCHOTEN Geboren: Johannes Marinus, z. van J. M. de Ruijter en M. W. C. Verhoeven; David Hendrik, z. van Jan Joziasse en W. Aarnoutse; Franciscus Antonius, z. van W. L. van der Ham en A. H. de Boer. Ondertrouwd: Cornelis Jacobus Fennes, 27 j. en Anna van den Berg, Katwijk; Willem Cornelis de la Court, 27 j., Leiden, en Elisabeth Maria Christina, 23 jaar. Gehuwd: Hendrikus Josephus Ma ria Dekkers, 43 j. Utrecht, en Edith Kaufmann, 38 j. WASSENAAR Ernstige val van fiets. Toen de heer K. uit Wassenaar met zijn 10- jarig dochtertje in de van Zuylen van Nijeveltstraat fietste haakten de sturen in elkaar en kwam K. te val len. Hij liep een wond op het ach terhoofd op en klaagde over pijn in de heup. Toen hij verder wilde lo pen zakte hij in elkaar. Dr. Hubbe- ling verleende de eerste hulp en liet K. naar zijn woning overbrengen. (van een astronomische medewerker). Op 12 Augustus komt de dwaalster Wirtanen, die een jaar geleden werd ontdekt, in de baan van- de aarde en van Mars. De ze. En de grote ster Betai zou de ruimte tussen de aarde en de maan niet minder dan tien maaal kunnen vullen. Maar be halve de vele duizenden van dergelijke zonnen, middelpunten en zonne- dwaalster zal onze aarde stelsels, bevinden er zich tot op 11 millioen kilomé' ter naderen. Er bestaat geen gevaar, zo verzeke ren de astronomen, dat hij door de aarde zou wor den aangetrokken en te gen haar zou aanbotsen. In het begin van de 19e eeuw echter, toen men de eerste van deze dwerg sterren ontdekte, was men er niet zo gerust op. Men dacht, dat de aarde ten ondergang gewijd was. Ze werd bedreigd door brok stukken van uiteengeval len werelden, door de Pla netoïden. zo geloofde men. Dat zijn zo een paar duizend ontzaglijke rots blokken. ter grootte van een Hollandse provincie, die daar maar zo rondtol len in de zonnebaan en die af en toe de aardebaan kruisen. Opwindend ge noeg voor angstige zielen. Maar de astronomen zeg gen dat er geen reden is voor ongerustheid. De ordening onder de hemel lichamen is groter dan wij ons soms voorstellen. Hoe in elkaar? In onze zon kunnen 1.3 millioen aardbollen opge- in de wereldruimte mil- liarden brokstukken en deze bewegen zich evenals de grotere planeten om een middelpunt. Rondom onze zon draaien onge veer 100.000 van deze gemakkelijk tussen Am sterdam en Amersfoort ruimte vinden. Hij nadert onze aarde soms tot op een afstand van 21 millioen kilometer. Slechts drie kilometer lang is de dwerg ster Amor, die alle acht jaren de aarde nadert tot oo 55 lichtseconden; dat zijn altijd nog 17 millioen kilometer. Maar heel dicht komt ons op 12 Augustus de dwergplaneet Wirtanen na bij, de sterrekundigen zul- Op 12 Augustus kruist de dwaalster Wirtanen de weg van onze aarde dwergplaneten, naar men schat. Men heeft er nog maar 1600 ontdekt en van een naam voorzien. De meeste van deze dwergplaneten bewegen zich tussen Mars en Jupi ter om de zon. Omdat ze zelf geen licht uitstralen, ziin ze moeilijk waar te nemen. Een halve eeuw ge leden ontdekte men de planeet Eros. een der merk waarigste dwergen uit de sterrenwereld,die naar men aanneemt, geheel uit goud nomen worden, zo ^root is of uranium bestaat. Hij zou len hem met hun geweldi ge kijkers stellig nauwkeu rig onder de loupe nemen. Dolende planeten. Wat zijn nu deze dwaal sterren, die in dikwijls merkwaardige banen om de zon draaien? Zouden het overblijfselen zijn van een uiteengevallen pla neet. die hun wenteling om de zon nu op hun een- ie volbrengen? De ster rekundigen betwijfelen dit. want al die dwergpla neten bij elkaar vormen nog geen twee-duizendste gedeelte van de aarde-mas sa. Ze onderscheiden zich van de kometen alleen door, het ontbreken van een lichtende staart, het ziin maar doodgewone rotsblokken, die als ze in de nabijheid van een gro tere planeet komen, zozeer beinvloed worden door de aantrekkingskracht, dat ze hun koers moeten wijzi gen. Toch is het eigenlijk onjuist te spreken van dwaalsterren, want sterrekundigen zijn er in geslaagd de baan van deze reuzensigaren (want dat is meestal hun vorm) tc berekenen. Er is nog een kleine pla- neet. die onze aarde soms heel dicht nadert. Dat is de vlugge dwergster Hermes. die maar 7000 kilometer van ons verwijderd is. Dat is twee maal zo ver als de afstand van de aarde naar de maan. Gevaarlijk zou zo'n zwervende ster pas voor de aarde kunnen wor den als hij tot op een paar honderd kilometer zou na deren. Maar daarvoor be hoeft geen vrees te be staan. Alles in de wereld ruimte bevindt zich evenwicht, de hemellicha men rollen als het ware coor de geulen in de ruim te en ze gehoorzamen al léén maar aan de wet der traagheid: ze gaan de weg van de minste weerstand. Alles schijnt voor vele mil- lioenen jaren geregeld z\jn. Iets nieuws vindt er niet plaats onder de zon, dus ook geen ohbehoorlijk- heden van ongedisciplineer de dwaalsterren. Er is dus geen reden zich ongerust te maken. LAATSTE BERICHTEN DE BEZETTING VAN JAPAN. Naar vandaag te Tokio wordt ver nomen, heeft generaal Douglas Mac- Arthur, de geallieerde opperbevel hebber, de Britse en Amerikaanse bezettingstroepen in Japan medege deeld, dat het karakter van de be zetting was veranderd van: „het strenge regiem van een militaire be zetting" in „de vriendschappelijke leiding van een beschermende macht De noodzaak van uitgebreid toe zicht op vele sociale, culturele en economische ontwikkelingen bestond niet langer. Japan was volledig ge demilitariseerd en zijn sociale en po litieke hervormingen voldoende ge vorderd om zijn regering meer ver antwoordelijkheid te kunnen overla ten, zou generaal McArthur volgens betrouwbare zegslieden verklaard hebben. De bezettingstroepen zouden voorkomend en vriendelijk moeten zijn jegens de Japanners op een wij ze, die van democratische idealen getuigde. Zij zouden zich van elke bemoeiing met de uitvoering van de taak der Japanse regering moeten onthouden en ook geen maatregelen mogen nemen, die op militaire dwang wezen, zo voegde generaal McArthur er volgens de zegslieden aan toe. iDE FRANSE INVOER VAN NEDERLANDSE EN DEENSE BOTER EN KAAS. Het Franse ministerie van Land bouw heeft vandaag bekend ge maakt, dat overwogen wordt belang rijke aankopen te doen van Neder landse en Deense boter en kaas. De handelsverdragen met Nederland en Denemarken voorzien in de invoer van zuivelproducten uit die landen, maar aanvankelijk dacht men, dat de Franse productie van boter en kaas voldoende zou zijn. Als gevolg van de aanhoudende droogte is de Franse melkproductie echter belangrijk ver minderd. SCHEEPSBERICHTEN ARENDSKERK, RotterdamSyd ney, 9 Aug. te Genua. ARENDSDIJK, 7 Aug. van New York naar Antwer pen en Rotterdam. BRITSUM, 12 Aug te Newcastele verwacht. DALER- DIJK, 7 Aug. van Vancouver te Seattle. DELFT, 9 Aug. vbn Arica naar Antofagasta. ETREMA t Punta CardonEngeland 8 Aug. op 150 mijl Nrd van Porto Rico. FARMSUM, 9 Aug. van Lulea naar Bremen. GROO- TEBEER, BataviaAmsterdam, 8 Aug. 1050 mijl Zd-Oost van Kaap Guardafui. STAD DORDRECHT, 8 Aug. van Gdyynia te Vlaardingen. STAD HAARLEM, vertrekt 10 Aug. van Vlaardingen naar Lulea. STAD MAASSLUIS, Lulea-Vlaardingen 9 Aug. 23 uur aan de Hoek van Hol land verw. .STAD MAASTRICHT, vertrekt 10 Aug. van Rotterdam n. West-Italië. STAD SCHIEDAM, 8 Aug. van Genua te Casablanca verm. 12 Aug. naar Glasgow. STAD VLAARDINGEN, Saffi-Amsterdam 10 Aug. 12 UUT tc IJmuiden verw. TABINTA, QuebecRotterdam 8 Aug. 970 mijl Wst-Nrd-Wst van de Scillies VEENDAM, New York- Rotterdam 8 Aug. 950 mijl West van de Ccillies. VOLENDAM, Quebec Rotterdam 8 Aug. 450 mijl West van de Scillies. VEENDAM, New York Rotterdam 12 Aug. 7 uur te South ampton ver. WESTERDAM, 8 Aug. 7 ur van Rotterdam te New York.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 3