Actie van Henri de Greeve neemt grote vlucht J{mte \immy vetliefd DINSDAG 9 AUGUSTUS 1949 DË LEIDSE COURANT VAGINA 3 De medewerking van tientallen millioenen is reeds verzekerd De door Henri de Greeve opgezet te actie breidt zich met grote spron gen uit en reeds hebben grote wereld organisaties hun medewerking toe gezegd. Hieronder volgt het plan, zo als dat door Henri de Greeve is op gesteld. De inzameling van handtekeningen geschiedt in twee phasen, tw.: I. Voor zover de grote Katholieke organisaties hun medewerking niet hebben aangeboden zijn zij door het centraal-comité uitgenodigd om hun medewerking te verlenen. De bedoe ling is n.l., dat de grote organisaties zoals de Stands-, Vak- en Jeugdorga nisaties voor die bepaalde groepen een eigen protest opstellen en daarop allereerst de handtekeningen van hun leden in Nederland verzamelen en via hun buitenlands contacten ook die van hun buitenlandse stand- en vak genoten. II. Als deze actie voldoende op gang is gaat de tweede phase in, waarbij het de bedoeling is eenieder, die niet tijdens de eerste phase heeft getekend, alsnog daarvoor de gele- i genheid te geven. Zodoende krijgt iedere groep Ka tholieken een eigen stem in het pro test. De organisatie. De Rotterdamse Federatie van Ma- ria-Congregaties neemt in samen werking met het secretariaat van pa ter de Greeve het uitwerken van het plan en de coördinatie van de ver schillende activiteiten op zich. Het correspondentie-adres blijft voorlo pig nog: Henri de Greeve „Uno- actie" Haarlem De ruim 75.000 afdelingen der Ma ria-Congregatie met haar meer dan acht mülioen leden doen zo goed als zeker alle mede. De Internationale Vrouwenorgani satie heeft zich zelf met haar 36.000.000 leden over de wereld spon taan aangeboden. Het protest is reeds naar alle landen van de wereld ver zonden, zodat het er op gaat lijken, dat de vrouwen de eerste zullen zijn. De Aartsdiocesane Katholieke Sport bond, de diocesane Middenstandsor ganisaties en de Katholieke Arbeiders Beweging hebben hun medewerking toegezegd. De zieken zijn ingescha keld via de „Zonnebloem" in samem werking met het Wereldziekenaposto- laat. Internationaal contact. Er zijn reeds contacten gelegd in de navolgende landen: Spanje. Frankrijk, Duitsland, Noorwegen, En geland, Mexico, Canada, de Verenigde Staten van Noord-Amerika, Italië, Nieuw-Zeeland, Australië en Oceanië. In verschillende van deze landen zul len eveneens actie-centrales worden opgericht om in die betreffende lan den de gehele actie, welke van Ne derland uit wordt gedirigeerd, te on dersteunen en warm te houden. Bel gië heeft reeds een eigen centrale onder leiding van Pater Janssens O. P., Halewijnlaan 92 te Antwerpen, die in geregeld contact staat met het Ne derlandse centrum. Voorts is naar alle Congregaties vooral ook de missionerende een uitnodiging tot medewerking uitge gaan. Hun protest zal de specifieke geest ademen van de diverse orden en congregaties. Op deze wijze zul len wij ook de missielanden kunnen bereiken. Er wordt bijna dag en nacht ge werkt, maar door de gunstige con tacten hebben zij gelukkig vëel mede werking. Zo hebben de studenten van het Seminarie Rijsenburg zich volle dig ter beschikking gesteld. Hulde aan de studenten van het Missiehuis Steyl, die het eerst reageerden en tot actie overgingen. De centrale heeft zich als taak ge steld de plannen te coördineren en de acties van de afzonderlijke organi saties te ondersteunen o.a. met de in richting van centrales in het buiten land. Zij verzoeken dringend alle plaatselijke- en parochiële verenigin gen zich te wenden tot hun eigen hoofdbesturen. Het betreft hier een wereld-actie. Het heeft geen zin, dat hier en daar een afdeling werkt. Alle Katholieke arbeiders, alle Ka tholieke sportbeoefenaars enz. moe ten bereikt worden. Daarom is de medewerking van de hoofdbesturen noodzakelijk. K.A.B.-afdelingen wen den zich dus tot het hoofdbestuur der K.A.B. in Utrecht, Katholieke amb tenaren tot de Arka enz. Gebedsactie. Omtrent de gebedsactie zijn er miS' verstanden ontstaan. Velen .menen, dat zy niet kunnen tekenen! als zich niet in geweten verplichten de als voorbeelden gegeven oefeningen dagelijks te verrichten. Het maakt een groot verschil of de Bisschoppen een bepaalde oefening voorschrijven, of dat pater de Gree ve een oproep doet voor de radio om de mensen aan te sporen te bid den en te offeren voor de bevrijding van Oost-Europa. In het laatste geval is niemand verplicht te doen wat ge vraagd wordt. Men blijft volkomen vrij al of niet mee te doen. De be doeling van deze gebeds-actie is slechts om in het algemeen de geest van gebed en offer over ons vaardig te doen zijn. Ieder is vrij dit te doen op de wijze, zoals hij die zelf ver kiest. De tien minuten bidden voor het Allerheiligste, de wekelijkse vas tendagen enz. zijn slechts voorbeel den om U aan te tonen, dat men er zich niet met een koopje van moet afmaken. Uit alle brieven blijkt, dat de vie ring van de Eerste Zaterdag van de maand, door Maria in Fatima als het middel ter bekering van Rusland ge noemd, door de H. Vader aanbevolen en verlangd, en door de Bisschop van Haarlem als feestgave gevraagd, het meest voor de hand liggend wordt ge acht. De Katholieke Actie. De landelijke leiding van de Katho lieke Actie heeft haar volledige me dewerking toegezegd wat de uitwer king betreft van de tweede phase, via de parochies. Zodra de eerste phase in volle gang is-, gaat de tweede in. Daarover volgen te zijner tijd nadere berichten. De jongeren, die willen medewerken, kunnen zich dus be schikbaar houden tot de verschillen de organisaties een beroep op hen doen in de parochie. Een B.L.O. school Voor welke kinderen bestemd De vorige keer werd met enkele punten in zeer grote trekken aange geven wat een B. L. O. school is. Dit keer iets over de bevolking van deze scholen. Het heeft zeker nut hierover klare en duidelijke opvattingen aan te kweken. Helaas is het hier nog allerdroevigst mee gesteld. Voor alle Ouders is de eerste gang naar het hoofd van de B. L. O. school een zwa- opgave, vooral als zo'n school door ondeskundigen met alle mogelijke smadelijke benamingen wordt aan geduid. Om deze namen niet te pro pageren, zullen we ze hier niet noe men. Al die mensen moesten eens weten, hoe zeer zij het toch al vaak zware kruis van die Ouders node loos erergeren. De B. L. O. school in Lisse moet nog gebouwd worden; laat deze opmerking hier preventief werken en steeds met tact en begrip over deze kinderen en deze school gesproken en geschreven worden. Bedenk wel, dat ook deze kinderen, hoewel hun verstandelijke vermogens minder zijn, dan van de andere kin deren, wel degelijk gevoel hebben, en vaak ernstig gegriefd woiden, vooral als ze wat ouder worden. Juist in een betrekkelijk kleine plaats zijn deze gevaren zeer groot. De ervaring in vele plaatsen, waar reeds van deze scholen zijn opgericht, is vaak droe vig. De B. L. O. school beoogt o.a. ver mindering van het kinderleed; door ontactisch spreken wordt weer nieuw leed opgeroepen. De kinderen, die voor de B. L. O.- scholen in aanmerking komen, wor den, alvorens toegelaten te worden, Lang niet altijd zijn de ouders hier Dat chagrijnig gedrein aanstonds van overtuigd. Op alle mogelijke manieren probeert moeder haar kind nog van deze school af te houden. Dan komen alle mogelijke verhalen. Jantje is toch zo handig, en Rietje kan toch zo leuk spelen enz. enz. Ze is nietNeen die naam zullen we niet gebruiken. Moet dan ieder kind, dat wel eens is blijven zitten of niet zo goed mee kan, naar deze school? In geen geval. Voor een leek is dat heel moeilijk uit te maken, maar ieder kind, waarmee wel eens ge tobd wordt, is nog geen moeilijk lerend kind. Om dit uit te maken, wordt zeer ernstig te werk gegaan en spreekt vooral ervaring een hartig woordje mee. Een kind wat hier niet thuis hoort, wordt beslist niet geaccep teerd. Dit kunnen we wel zeggen: Velen van deze kinderen verto nen niet alleen leermoeilijkheden, maar bezitten niet zelden ook karak ter-defecten, de één meer, de ander minder. Vakmensen zeggen: ge heel hun persoonlijkheid is gestoord. Het zou niet erg prettig zijn voor de ouders, hier een uitvoerige be schrijving te gaan geven. Deze B. L. O. scholen werden niet alleen opge richt om de leer-moeilijkheden, maar beogen vóór alles de karakters gun stig te beinvloeden, dus opvoedings instituten te zijn. Aan deze kinderen zal in de maat schappij niet op de eerste plaats ge vraagd worden: Heb jij rekenboekje 9 of 10 uitgekregen? Maar. Kun je met andere mensen omgaan? Heb je handen aan je lijf? Kortom practische vragen. Deze kinderen komen nimmer in aanmerking voor M- U. L. O. of een andere vorm van Voortgezet Onder wijs. Het is goed dit vooraf te zeggen dit voorkomt niet te verwezenlijken illusie. Een B. L. O. school is ook geen g. bijwerkschool, d. w. z. een kind, dat op de B. L. O. school wordtt ge plaatst. blijft daar. Deze laatste op merkingen klinken misschien wel hard, maar het is van grote beteke nis, vooraf alle wanbegrippen radi caal op te ruimen. Tot slot nog even een opmerking over een grote groep kinderen van onze Lagere Scholen, n.l. de groep die tussen de B. L- O. kinderen en de vlugge normale leerlingen staat Deze kinderen horen niet op de B. L. O. thuis. Ook deze kinderen kunnen de lagere school niet. of met zeer grote moeite, in het normale tempo doorlopen. Het gebeurt nog al eens. dat dergelijke leerlingen op onze scholen worden aangegeven, maar ze horen er niet thuis. Wel wordt de laatste jaren, in het kader van de onderwijsvernieuwing en differentiatie, gestreefd naar af zonderlijke scholen voor deze grote groep (vermoedelijk ongeveer 25 pet.) op te richten, maar dit zal nog wel even duren, fin Leiden zijn de katho lieken in het gelukkig bezit van de ze scholen. Red. L. Crt.). Vermoedelijk blijven e- nog wel vraagtekens. Iets duidelijker zal het toch wel zijn. van Rheumatische Pijn door al Uw lijf en leden, maakt U niet alleen humeurig en ziek, maar het ondermijnt allengs Uw hele gestel ende goede verstand houding in Uw gezin. Laat het zo vei niet komen. Begin bij de geringste aanv/ijzing van Rheumatische Pij nen een bloedzuiverende kuur. Met Kruschen Salts. Niets minder dan een wonder, die weldadige invloed van Kruschen. Dat doen de zes mi nerale zouten, waaruit Kruschen is samengesteld. De aansporende wer king op de bloedzuiverende organen doen Uw bloed weer krachtig circu leren en onzuiverheden, die Uw pij nen veroorzaken, worden regelmatig en op natuurlijke wijze afgevoerd. Stel het niet uit- Begin liever van daag dan morgen Uw Kruschen-kuur, tot heil van Uw hele gestel. Kruschen is verkrijgbaar bij alle Apothekers en Drogisten. STUDIECONGRES IN ABDIJ VAN HEESWIJK OVER ENCYCLIEK „MEDIATOR DEI". Gistermiddag is in de Abdij van Berne te Heeswijk begonnen het stu diecongres over de encycliek „Me diator Dei", georganiseerd door de Federatie van Liturgische Verenigin gen in Nederland. Voorzitter van dit studiecongres is professor C. J. Groote, professor in de Liturgie aan het Groot-Seminarie te Warmond. Aanwezig waren de hoogeerw. pre laat en vele priesters uit de abdij en van elders een vijftigtal priesters van de seculiere en reguliere geeste lijkheid. De eerste inleiding werd ge houden door dr. H. J. Brosch, profes sor in de dogmatiek te Aken, over „Algemeine historische Einführung in Encycliek Mediatur Dei". Dr. H. Schmidt S.J., professor aan de Gre goriaanse Universiteit te Rome en aan het Theologicum te Maastricht, hield de tweede inleiding en sprak over „Liturgie en volkstaal in het Concilie van Trente". KADERDAGEN K.V.P. De Kath. Volkspartij heeft het plan, een 45-tal kaderdagen in alle delen van het land te houden. De eerste de zer kaderdagen is dit week-einde voor de kring Middelburg in het klooster der paters Maristen te Hulst gehou den. Als inleiders traden op, dr. L. A. H. Albering, partij-secretaris, die het nationale belang der Kath. Volkspar ty belichtte, de partij-functionaris B. Gras', die de taak van he-* kader uit eenzette, en het lid van de Tweede Kamer, die heer M. van der Weij- den, die het beleid der Kamerfractie verduidelijkte. DE AFLOSSING VAN TROEPEN IN NEDERLANDSE ANTILLEN EN SURINAME. A. VAN TONGEREN. Op de Amstelveense weg te Am sterdam wilde een 64-jarige wielrij der nog voor een naderende bus de weg oversteken. Hij werd overreden, enkele meters meegesleurd en over leed vrijwel direct aan zijn verwón- dingen. In het Wijlermeer, gelegen in het gecorrigeerde gebied, is Zondag de 24-jarige Duitsers Hageman uit Wijier, die zich buiten het officiële openluchtbad in het meer waagde, verdronken. Wilt U iets weten? SassenheimSchijndel: Sassenheim Leiden, Alphen a .d. Rijn, Woerden, Utrecht, Culemborg, Zalt-Bommel, Den Bosch, St. Michielsgestel, Schijn del. Afstand 125 K.m. WassenaarLeeuwarden: Wasse naar, grote rijksweg naar Sassen heim, Lisse, Haarlem, Beverwijk, Alkmaar, Winkel, Den Oever, Af- eerst onderzocht en getest. Vooral de Afsluitdijk, Zurich, Harlingen, Leeu- vw:_ -j.i, „ne1l dnnr testuitslag geeft de doorslag. Blijkt warden. Afstand 186 km. Wie zlcn ve'"8 VOelt a00r een kind een intelligentie quotient Roelofarendsveen—Bergen. Roelof- arendsveen, Nieuw Vennep, Heemste de, Haarlem, Alkmaar, Bergen. Af stand 55 km. Naar aanleiding van vragen, die gerezen zijn inzake de aflossing van de troepen van de Koninklijke Land macht in de Nederlandse Antillen en Suriname, wordt van bevoegde zijde het volgende medegedeeld: Als algemeen beginsel geldt, dat de dienstplichtigen, die hun dienst ver vullen in de Nederlandse Antillen en Suriname onder toch al gunstiger om standigheden dan het geval is in In donesië, in verband met het streven naar gelijkheid van tijdsduur van de militaire dienst in de verschillende Overzeese Gebiedsdelen, eenzelfde tijd onder de wapenen moeten blij ven als overeenkomstige categorieën dienstplichtigen in Indonesië. Ten aanzien van de thans in de Nederlandse Antillen en Suriname verblijvende militairen kan in het algemeen worden vermeld, dat de in het eerste kwartaal 1948 vertrokken groepen zullen worden afgelost in het eerste kwartaal 1950; de in Juni en Juli 1948 vertrokken groepen in het derde kwartaal 1950 en de in No vember, en December 1948 en Ja nuari 1949 vertrokken groepen in het eerste kwartaal 1951. Aangezien geen speciale troepen schepen naar deze gebieden varen, doch het vervoer geschiedt met de normale lijnschepen en derhalve af hankelijk is van de beschikbare ruim te, kunnen geen definitieve data wor den opgegeven. GERUSTSTELLENDE BERICHTEN VAN DE „GROOTE BEER". Generaal-majoor dr. J. T. Wilkens, de inspecteur van de geneeskundige dienst der Kon. Landrrfacht, heeft gis teravond voor het strijdkrachten-pro gramma gesproken over het geval van pokken op de „Groote Beer". Hij zei, dat de berichten die men tot nu toe van de„Groote Beer" kreeg ge ruststellend zijn. De patiënt, bij wie het geval van pokken geconstateerd werd, is Zaterdag in bevredigende toestand te Colombo in een zieken huis opgenomen en sindsdien zijn geen nieuwe gevallen gemeld. Het begint aldus gen.-maj. Wil kens al minder waarschijnlijk te worden, dat er vóór het vertrek uit Batavia nog andere militairen be smet zyn. Wel bestaat er natuurlijk enige kans, dat de zieke zelf aan boord nog anderen besmet heeft, deze kans is echter gelukkig gering. KUNST EN CHRISTENDOM. Op 14, 15 en 16 October wordt te 's Hertogenbosch een congres gehou den, dat zal zijn gewijd aan het ac tuele onderwerp: kunst en christen dom. Bij die gelegenheid wordt bo vendien een Gezelle-herdenking ge organiseerd onder auspiciën van het Prov. genootschap voor kunsten en wetenschappen in Noord-Brabant en van Brabants kamerkoor. Dit con gres zal zich vooral richten tot de kunstenaars en tot hen, die in het culturele leven een verantwoordelij ke taak hebben of, bijzondere belang stelling tonen. De eerste dag brengt o.a. een gala muziekavond met opvoering van Hiawada's lied; de tweede dag wor den voordrachten gehouden en is er ontvangst ten stadhuize; na de pon tificale Hoogmis, op de derde dag zal in de slotvergadering worden gespro ken over het historisch of sociaal as pect van het hoofd-onderwerp. JONGETJE ONTSNAPTE NOG JUIST AAN DE DOOD. Een dokter uit Bussum, die met zijn vrouw en twee kinderen een vacan- tiereis naar Frankrijk maakte, heeft dezer dagen in de buurt van Chamo- nix in het plaatsje Argentière een gebeurtenis meegemaakt, waarbij zijn 13-jarige zoon ternauwernood aan de dood is ontsnapt. Op een avond maakte hij met zijn 16-jarige dochter zijn zoon een wandeling in de prachtige omtrek. Vlak langs het wandelpad liepen de rails van een bergtreintje. Op een gegeven ogen blik, toen de dokter een eindje voor uit was gelopen, hoorde hij plotseling een hevig gegil achter zich. Hij keer de zich om en zag zijn dochter, in wanhoop bij de rails staan. Op de rails lag de 13-jarige jongen in be wusteloze toestand. Het meisje had tevergeefs getracht, haar broertje van de rails te trekken. De dokter greep zijn kind bij de armen, voelde een schok, doch trok het kind van de rails. Onmiddellijk paste hij kunstma tige ademhaling toe en na geruime WEERSVERWACHTING (Geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond. Opgemaakt te 10 uur). ZWAKKE WIND. Overwegend droog weer met wisselende bewolking. Meest zwakke wind uit uiteenlopende richtingen. Dezelfde of iets ho gere temperaturen dan van- tijd werden de levensgeesten bij het kind weer opgewekt. De jongen had verscheidene wonden aan een arm en een been opgelopen. Hij bleek het slachtoffer te zijn geworden van een grove nonchalance van de directie van het bergspoortje, die het niet nodig had geoordeeld, waarschu wingsborden te plaatsen voor het gro te gevaar, dat steeds dreigt van de onder stroom staande spoorrails. Als de vader van het kind geen medicus was geweest, zou de jongen naar alle waarschijnlijkheid de dood hebben gevonden aldus het „Algemeen Dagblad". EEN TONIJN GEVANGEN. De haringlogger Sch. 8 bracht he denmorgen in Scheveningen een to nijn aan de markt. Het gewicht van deze vis werd door vishandelaren op 350 kg. geschat. TIEN GEBODEN VOOR DE AUTOMOBILIST 1. Geef bij het links afslaan het rechtuit-gaande verkeer altijd voorrang, zelfs als het een fiet ser is. Verleen de tram steeds voorrang en beleefdheidshalve ziekenauto's. 2. Wees uiterst voorzichtig bij het openen vari portieren aan ae zij de van de rijweg; denk aan de dode hoek gevormd door de openstaande delen van de car rosserie. 3. Geef geen extra gas om het gele licht nog net te „halen". 4. Passeer verkeersheuvels met groene zuil slechts links, wan neer rechts daartoe werkelijk geen ruimte is. 5. Houd rekening met de feilbaar heid van uw medemens, speciaal van oude mensen en kinderen. (Statistisch is vastgesteld, dat de handelingen van deze cate gorie onberekenbaar zijn). 6. Rijd in de stad met stadslichten: rijdt men met groot licht dim dan voor elke tegenligger; ook op de buitenwegen. 7. Zorg bij het parkeren niet een ander „vast te zetten". 8. Rijd rechts vóór; keer slechts in een straat bij uiterste noodzaak. 10. Een „heer" in het verkeer, drinkt geen borrel meer. van minder dan 85 te halen, dan hoort zo n kind met zeer grote waarschijn lijkheid op de B. L. O. school thuis. Weggebruikers, signaleren, Is niet volleerd in het chaufferen. Die zwarte vlek moet weg! DE NEDERLANDSE RUNDVEE STAPEL BREIDT ZICH VERDER UIT. De' reeds bij de voorjaarstelling 1949 geconstateerde uitbreiding van de rundveestapel zette zich in Mei j.l., blijkens de thans door het cen traal bureau voor de statistiek gepu bliceerde definitieve uitkomsten in het kader van de inventarisatie van land- en tuinbouw 1949, onvermin derd voort. De totale rundveestapel was n.l. i droeg. De melkveestapel geeft sinds Mei 1948 een stijging te zien van ca. 9 pet. Ten aanzien van de toekomstige ontwikkeling zij gewezen op het aan tal stuks vrouwelijk jongvee beneden 1 jaar, dat 461.000 bedroeg of 9 pet. meer dan in Mei 1948 en daarmede boven het peil van Mei 1939 steeg. Voorts geeft het drachtig jongvee ten opzichte van Mei 1948 een sterke uit breiding te zien (pl.m. 26 pet.). Onderstaande gegevens geven een gespecificeerd beeld van de grootte Mei j.l. 10 pet. groter dan in Mei en samenstelling van de rundveesta- zichte van Maart 1949 rond 6 pet. be- 1949: Mei Mei Mei Mei 1939 - 1947 1948 1949 Jongvee, beneden 1 jaar vrouwelijk 444496 435551 421573 461087 mannelijke 75245 20753 20663 23918 jongvee, 12 jaar drachtig 137906 57783 51866 56221 gust 313349 347392 318111 353983 jongvee, ouder dan 2 jaar drachtig 87957 73677 71400 99601 gust 11171 28483 28608 25351 melk- en kalfkoeien lx gekalfd 325676 284673 269544 287942 2x gekalfd 271020 260938 276241 286038 3x gekalfd 271039 248139 264339 291283 ouder 698546 532040 513783 574867 melk- en kalfkoeien tezamen 1566281 1325790 1323907 1440930 stieren, 1 jaar en ouder 38383 24756 22054 25181 mestvee en vee bestemd om vet te maken (incl. ossen) 142526 52454 55063 53745 totaal runderen 2817314 2366639 2313245 2540017 EEN VRDLI1KE RDMflW DOOR P. G. WODEHOUSE Vertaald door Jean H. P. Jacobs 35) Ik heb een kameraad, die ook eens iets heeft uitgevonden, ik weet heus niet meer wat het was, maar het was in ieder geval een heel nuttig en ge makkelijk ding. Maar hij kan ze er eenvoudig niet toe brengen ja of nee te zeggen. Maar om nu bij de zaak te blijven, waarom hebt u niet hier en daar gepolst, toen u in Engeland was." „Och, we waren maar een paar uurtjes in Londen. Maar tussen haak jes, lord Wisbeach, mijn zuster." Mevrouw Pett, wachtte even. Zij wilde eigen lyk liever niet over haar zuster spreken, maar de nieuws gierigheid dreef haar ertoe „mijn zuster vertelde, dat u een goede vriend bent van haar stiefzoon, Ja- ^ies Crocker. Ik wist niet, dat u hem ende." Lord Wisbeach scheen even te aarzelen. „Hij komt niet, Is het? Jammer! Het zou echt goed voor hem geweest zijn. Ja Jimmy Crocker en ik zijn altijd goede kameraden geweest Ja wel, hij is een beetje nou ja u neemt mij het niet kwalijk! Ik be doelHij brak zijn zin ploseling af en richtte zich tot Willy om zijn verwarring te maskeren. Hoe doe je het nu verder met dat gekke goedje van je?" vroeg hij. Wanneer Willy bezwaren had te gen de naam „goedje" voor Partrid- gite, hij stelde nog minder prijs op de betiteling van „gekke goedje" er voor. Derhalve antwoordde hij droog jes. „Ik ben opgehouden met dat gekke goedje." „Is er iets verkeerd gegaan?" vroeg Lord Wisbeach vriendelijk. „Integendeel, mijn onderzoekingen hebben de meest bevredigende resul taten gehad. Ik heb voldoende Par- tridgite in mijn laboratorium om heel New York in stukjes te laten vlie gen!" „Willy!" riep mevrouw Pett uit. „Waarom heb je me dat niet eerder gezegd? Je weet toch, hoeveel belang ik er in stel." „Ik heb pas gedurende de afelopen nacht de laatste hand aan mijn werk gelegd." Met een voornaam knikje verwij derde hy zich. Hij had genoeg van het gezelschap van Lord Wisbeach. De jongeman had iets, dat hem niet beviel. Hij probeerde bij het raam enig gezelschap te ontwaren, dat meer voor zijn smaak bestemd was. Lord Wisbeach wendde zich tot z'n gastvrouw. De nietszeggende uit drukking was van zijn gezicht ver dwenen, .alsof er eerst een masker had voorgehangen. Een paar scherpe en intelligente ogen keken mevrouw Pett aan. „Mevrouw Pett mag ik eens ern stig met u spreken?" Mevrouw Pett's verrassing over de verandering bij^de ander, belette, dat zij kon antwoorden. Hoezeer zij Lord Wisbeach ook mocht, zij had hem nooit enige mate van verstand toege schreven, en de man, die nu naar haar keek, was ontegenzeggelijk iemand met hersens en goede ook. Zij knik te. „Als uw neef werkelijk geslaagd is met zijn proefnemingen, dan dient u toch zeer voorzichtig te zijn. Dat ding behoorde niet in zijn laboratorium te liggen, alhoewel verondersteld mag worden, dat hij het zo goed mogelijk en zo veilig mogelijk heeft opgebor gen. Het moest ergens in een brand kast gelegd worden in de brand kast in uw bibliotheek bijvoorbeeld. Dergelijk nieuws verspreidt zich. snel ler dan de bliksem. Misschien zijn er op dit ogenblik reeds mensen, die de stof in handen trachten te krij gen." Iedere zenuw, ieder hersencel van mevrouw Pett werd geschokt door die ernstig uitgesproken woorden. Nog nooit had zij zich zozeer mis- gerekend in iemand, als juist in lord Wisbeach. „Spionnen?" vroeg zij bevend. „Ze noemen zich anders," zei lord Wisbeach. „Agenten van de Gehei men Dienst. Ieder land heeft mensen die uitsluitend dergelijke werkjes op knappen." „En die zouden proberen, Wil ly'smevrouw Pett's stem be gaf haar. „Zij beschouwen dat niet als dief- sal. Zij handelen uit patriotische over wegingen. Ik zeg u nog eens, me vrouw Pett, ik heb verhalen gehoord van mijn vrienden van de Engelsen Geheimen Dienst, die u aan de grond zouden nagelen; als u ze hoorde. Men sen, waar in hun privé leven niets op te zeggen valt, maar die voor niets terugschrikken, als zij iets hebben op te knappen. Niets 'houdt hen terug niets. En als ik u was, zou ik ieder een wantrouwen; iederen vreemde ling." Hij glimlachte innemend. „Misschien vindt u het een vreem den raad van iemand, die practised zelf niet meer is dan een vreemde ling is. Maar da doet er niet toe. Ver denkt u desnoods ook mij. U kunt niet voorzichtig genoeg zijn." „Ik zou er niet aan denken, dat te doen," zei mevrouw Pett ontsteld. „Ik vertrouw u onvoorwaardelijk. De verondex-stelling alleen al, nee dat zou belachelijk zijn. Zoudt u mij ge waarschuwd hebben, nietwaar? Als u zelf. „Dat is waar," zei Lord Wisbeach. „Daar had ik nog niet aan gedacht. Maar laten we dan zeggen, wan trouwt u iedereen, behalve my." Hij brak plotseling zijn zin af. Mevrouw Pett," fluisterde hij. „kijkt u niet om nu, maar wacht u even." De woor den waren haast niet te verstaan. „Wie is die man achter u? Hij heeft ons gesprek afgeluisterd. Draait u zich voorzichtig en langzaam om." Mevrouw Pett keek voorzichtig acher zich. Eerst dacht ze, dat haar metgezel een groepje jongelui be doeld had, die hoe eigenaardig dat in dit milieu ook klonk, de kansen overwogen van de aanstaande grote honkbal wedstrijden. Maar toen zij nog iets verder achter haar keek, be merkte zij nog iemand anders. Tus sen haar en de groep jongelui stond nog iemand, heel alleen, een flinke man, die een dienblad voor zich hield vol kopjes. Toen mevrouw Pett zich omkeerde, ving die man haar blik op, gaf uiting aan een schuldige schrik en haastte zich de kamer uit. „Zag u dat?" zei Lord Wisbeach. „Hij luisterde. Wie is dat? Zeker uw butler. Wat weet u van hem?" „Hij is mijn nieuwe butler. Hij heet Skinner." „Zo, de nieuwe butler! Is hij dan nog niet lang hier?" „Hij is pas drie dagen geleden uit Engeland gekomen." „Uil Engeland? Hoe kwam hij dan hier? Ik bedoel, op wiens aanbeve ling „Meneer Pett bood hem de betrek king aan, toen wij hem in hef huis van mijn zuster in Londen ontmoet ten. Wij waren naar Engeland ge gaan met de bedoeling mijn zuster Eugenia mevrouw Crocker, op te zoeken. Deze man was de butler, die ons daar binnenliet. Hij vroeg me neer Pett een en ander over honkbal en daar over was meneer Pett toch zo erg in zijn schik, dat hij hem deze betrekking aanbood, wanneer hij ooit in Amerika mocht komen. De man gaf toen geen beslist antwoord, maar hij moet ons waarschijnlijk met dé- zelfde boot zijn gevolgd en meldde zich hier aan huis een paar dagen, nadat wij waren aangekomen." Lord Wisbeach lachte zachtjes. (wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1949 | | pagina 2