i De recordpog ingen van majoor Flinterman Zal hij W gemaakte snelheid en hoogte overwinnen Van bunker tot koelhuis ZATERDAG 6 AUGUSTUS 19» DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 Zoaals bekend zijn voor de pogin gen van majoor-vlieger J. Flinter man om het Nederlandse hoogte- en snelheidsrecord voor vliegtuigen te verbeteren resp. de data 17 en 24 Augustus vastgesteld. Dit houdt echer niet in, dat ook op deze data de pogingen zullen ge daan worden. Het is namelijk logi scherwijs niet gezegd dat op deze data de meest gunstige weersomstan digheden voor de vluchten zullen heersen en men zal er goed aan doen zich niet op de 17e en 24e blind te staren. Het zijn data, om zoals men in de vliegerij zegt „even de gedachten te bepalen." Wat zijn dan wel de meest gun stige weersomstandigheden? Hier over heeft majoor-vlieger een ver slaggever van het ANP een en an der verteld. Voor de hoogte vlucht zijn de vol gende factoren het meest gunstig: A: Een hoge barometerstand; B. Een hoge tropo pauxe (een luchtlaag waarin de temperatuur constant is) en C. Lage temperaturen in de hoge luchtlagen. De factoren a en b gaan veelal samen. Wat nodig is voor de snelheids proef Voor de snelheidsproef zijn in hoofdzaak twee factoren van door slaggevend belang n.l. a, Een hoge barometerstand en b. Een hoge tem peratuur. Deze hoge temperatuur is daarom zo belangrijk omdat daarbij de geluidssnelheid omhoog gaat en de hoge barometerstand is bij beide proeven van belang omdat een hoge luchtdruk recht evenredig is met het motorvermogen Het zal duidelijk zijn, dat al deze factoren op de voorlopig vastgestel de data, niet als vanzelfsprekend aanwezig zijn en daarom zal men in de buurt van deze data de meest ge schikte dagen afwachten. Meestal kan men de weerfactoren wel twee dagen van te voren bekijken. Naar 48 4 49.000 voet hoogte Een Nederlands snelheidsrecord is er niet, het Nederlandse hoogtere cord staat op naam van de vlieger J. Leegstra, die met een Fokker D-21 een hoogte bereikte van 11.345 me ter. Het wereldrecord staat op naam van een Amerikaanse Vampire, waar in John Cunningham het tot 'n hoog te bracht van 18.119 meter. „Deze hoogte zal ik zeker niet ha len", zo zeide majoor Flinterman „want dat is met zijn toestel theo retisch onmogelijk". Dit toestel is, zoals bekend de Me teor IV straaljager, het normale standaardtype, dat bij beide record- pogingen zijn normale belasting zal dragen, dus compleet met kanonnen, radio enz. Op de vraag welke hoogte hij dacht te bereiken, noemde majoor Flinter man 48.000-49.000 voet. Deze hoogtevlucht zal eventueel geschieden van het vliegveld Leeu warden uit. De volgende week waar schijnlijk reeds zullen daar een paar proefvluchten tot 45.000 voet gemaakt worden, waarna tenslotte een proef vlucht tot maximumhoogte zal wor den geprobeerd. Veel hangt van het weer af In de eerste plaats moet daarvoor het weer zeer gunstig zijn en een Aetherklanken ZONDAG. HILVERSUM I (301 M.). 8.00 Nieuwsberichten. 8.15 Ballade No. 4 in f kl. t .op 52, Fr Chopin. 8.30 Hoogmis. 9.30 Nieuwsberichten. 9.45 Wognums Zangkoor o.l.v. D. Staal. 12.00 Sonate in e, J. S. Bach. 12.15 Apologie, prof. dr. J. B. Kors O.P. 12.40 KRO-Amusementsorkest o.l.v. Klaas van Beeck. 2.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuwsberichten. 3.20 KRO- Amusementsorkest o.l.v. Klaas van Beeck. 13.45 Uit het boek der boe ken. 14.00 Kamermuziekconcert. 15.00 Kroniek beeldende kunsten. 15.10 Wereldlijke Cantates van J. S. Bach. 16.10 Jeugdkamp 1949. 16.25 Vespeis. 18.30 Progr. v. d. Ned. Strijdkrachten. 19.00 Gewijde muziek.. 19.15 „Zonen in Battledress". 19.30 Nieuwsberich ten. 19.45 Hill Bill Medley N. 7. 19.50 In 't Boeckhuys. 20.05 De gewone man zegt er 't zijne van. 20.12 Sym- phonette Orkest o.l.v. Marinus van 't Woud. 20.30 „Stabat Mater". G. Rossini, 21.45 Pianowerken van De bussy. 22.00 Een andere weg. 22 37 Actualiteiten. 22.45 Avoiidgebed. 23.00 Nieuwsber. 23.15 Suite uit de opera „Carmen''. G. Bizet. HILVERSUM II (415 m) 8.00 Nieuwsber. 8.18 Postduivenbe- richten. 8.20 Ouverture „Le cheval de bronzen", Daniël Auber. 8.30 Rusten zonder roesten. 8.40 Orgelspel door Cor Steijn. 9.00 The Symphonv of strings. 9.10 Postduivenber. 9.15 Men vraagten wij draaien. 10 00 Meestertrio. 10.30 In de tuin der poë zie. 10.50 De Jonge Flierfluiters. 12.0C Engelse Fanfare-orkest. 12.30 De Zondagclub door R. Feenstra. 12.40 Nap de Klijn, viool en Alice Heksch, piano. 13.00 Nieuwsberichten. 13.15 Mededelingen. 13.20 „Musicorda". 14.05 Boekenhalfuur. 14.30 Middag concert. 16.10 Pianoduo Pierre Lu- boshutz en Genia Nemenoff. 16.35 Sportrevue. 17.00 Mandoline-orkest. 17.20 Zang ver. „Kunst aan het Voik" 17.40 Accordeonver. „Con-Forza". 18.00 Nieuwsber. en sportuitslagen. 18.15 Sport. 18.30 Studiodienst. 20.00 Nieuwsber.. 20.05 Actualiteiten. 20.J5 „The Royal Scots Greys". 20.45 „Wit te anemonen", hoorspel. 21.35 Sandor Vidak speelt. 21.40 „Dat kun je be grijpen", cabaret-programma. 22 30 Goois Vocaal Kwartet o.l.v. Coen T'^'es. 23.00 Nieuwsber. 23.15 „The Skymasters". 23.45 Patrica Ross- bo.ough, piano. MAANDAG HILVERSUM I (301 M.). 7.00 Nieuws, 7.15 Ocht.gymn. 7.30 Réveille, 7.45 Een woord voor de dag, 8.00 Nieuws, 8.15 Te Deum Lau- damus, 8.45 Solistenconcert, 9.15 Ochtendbezoek bij onze jonge zie ken, 9.30 Commentaar op het kussen gevecht, 11.20 Van oude en nieuwe schrijvers, 11.40 Pianorecital, 12.10 Lunchklanken, 12.30 Land- en tuinb. nieuws. 12.33 Trio fantasia, 13.00 Nieuws, 13.15 Mandolinata, 13.45 Pe ter Dawson zingt, 14.00 Uitzending voor de schooljeugd, 14.35 Radio Philharmonisch Orkest, 15.30 Zang recital, 17.00 Het kleuterklokje klin gelt, 17.15 Busch strijkorkest, 17.45 Regeringsuitzending 18.15 Sportru- briek, 18.30 Strijdkr., 19.00 Nieuws. 19.15 Onder de NCRV-leeslamp, 19.30 Actueel geluid, 19.45 Gram.muziek: 20.00 Nieuws, 20.15 Gebedsuur, 21.30 Kerkconcert, 22.15 Met band en plaat 23.00 Nieuws, 23.40 Al Bollington, orgel. HILVERSUM II (415 m) 7.00 Nieuws, 7.18 Het New May- fair-orkest, 8.00 Nieuws 8.18 Albert Sandler met zijn orkest, 9.00 Hallé- orkest, 10.00 Voor de ouden van da gen, 10.20 Paul Godwin-orkest, 10.30 Voor de vrouw, 10.45 De Regenboog 11.20 Kors Monster, piano, 11.40 De Haak, 12.00 De kleine man 12.30 Land en tuinb.nieuws, 12.38 Kwartet Jar Corduwener, 13.00 Nieuws, 13.20 Gre- gor Serban en zijn Roemeens orkest 14.00 Cello en piano, 14.30 De geva ren der zee, 14.55 Walsen van Johann Strauss, 15.10 Duif en Doffer, hoor spel, 17.00 Voor de kleuters, 17.1F Vacantievertellingen, 17.30" Frans programma, 18.00 Nieuws, 18.20 Ma- lando en zijn orkest, 18.45 Parlemen tair overzicht, 19.00 Tsjechische Rhap- sodie, Weinberger, 19.10 Nederlan ders op een Deense volkshogeschool, 19.30 Alma Musica, 20.00 Nieuws, 20.05 Dingen van de dag, 20.15 Cor Steijn, 20.45 Ronde-Tafelconferentie. 21.00 P.S., 21.30 Salzburger Festspie- le 1049, 23.15 Nieuws. heldere hemel is wel een eerste ver eiste. Het zicht moet nl. zodanig zijn dat de vlieger snel het veld weer te rug kan vinden en in de kortst moge lijke tijd beneden kan zijn. De te bereiken hoogte hangt voor een be langrijk deel af van de vleugelbe lasting en hoe minder benzine er in de tanks zit, hoe lichter de kist. Men zal het hier moeten hebben van de laatste loodjes en dan met het laat ste restje benzine (ongeveer 100 gal lon) zo snel mogelijk naar beneden zien te komen. Het wordt op grote hoogte een zaak van, zoals maj. Flin terman het zei „een beetje snelheid lopen een eindje om hoog weer een aanloopje, weer een eindje omhoog". Middelerwijs is de temperatuur dan echter gedaald tot 55 a 60 gra den, met alle gevolgen van dien. Een van de voornaamse en meest be lemmerende daarvan is wel de ijsaf* zetting. Deze kan men voor een be langrijk deel ondervangen door het gebruik van de „Icing Flued" (aet'nyl alcohol), maar verder is het dan zaak om zo snel mogelijk naar boven te komen waarvoor men ongeveer 4 mimuten rekent. De ijsafzettin kan men voorts op lagere hoogte vermin deren door snel ond te vliegen-waar- bij de dan ontstane wrijvingswarmte het ijs doet smelten. In de urakcabme zelf kan men het beslaan van de rui ten tegen gaan aoor het gebruik van glycol. „Wat doet u als op grote hoogte uw drukcabine onklaar geraakt?" „Dat is natuurlijk minder prettig, maar erg veel gevaar is er niet bij, want ik draag nij de vlucht een z.g. pressure-waist-coat, waarmee ik wat druk betreft veilig ben toi op 50 OOC voet." Het is duidelijk, dat men bij het homologeren van de snelheid nie1) afgaat op hetgeen de vlieger op zijn hoogtemeter afleest. Automatische waarnemer Bij de vlucht zal daarom een auto matische waarnemer worden inge bouwd, waarin klokken, hoogtemeter enz. een plaats vinden. Voorts word4 de cabine een filmtoestel aan ge bracht, dat automatisch met een be paalde frejuentie het 'nti umenten- bord film4. Voor de snelheidsproef heeft men twee trajecten op het oog nl. een ge deelte langs het strand bij Scheve- ningen en in de tweede plaats de Afsluitdijk. „Persoonlijk prefereer ik het strand" aldus maj. Flinterman, „je hebt daar waarschijnlijk minder last van vogels en langs het strand kun je je, met de duinen naast je gemak kelijker orienteren. Bovendien is het als het hard waait boven de Afsluit dijk geen pretje. Als ik van Valken burg start ben ik bovendien zo op de baan." „Hoe denkt u het gevaar van meeu wen op het strand te ontgaan?" „Dan moeten er maar een stel knapen met een geweer komen, dia de beesten weg schieten. Als er een paar keer geschoten is blijven ze wel weg." „Welke snelheid denkt u te halen?" „Ik reken als alles meeloopt zo'n •beeje op 0.8 macht (waarbij dan aan getekend is," dat het begrip machl voorstelt de snelheid van het geluid bij 15 graden celsius en een druk van 760 mm. Deze f nelheid is 1230 kn „de temperatuur is hierbij dus een belangrijke factor." „Op welke hoogte vliegt u bij de record-poging?" „Het is nog niet vastgesteld of dit beneden de 7 of beneden de 100 me ter zal zijn." De baan zal bij de vlucht drie ki lometer lang zijn, waarbij voorts vastgesteld is( dat het vlieguig bij het draaien niet boven de 500 meter mag komen. Een waarnemerstoestel zal hierop letten. Voorts zullen om het de vlieger gemakkelijker te ma ken, op de voorgeschreven hoogte ballonnetjes worden verankerd. De grote moeilijkheid bij deze snelheidsproef is het meten van de tijd. Hiertoe heeft men de hulp van Philips ingeroepen ,doch het staat nog niet geheel vast of Philips in staat is op zo korte termijn de beno digde apparatuur ter beschikking te stellen. De Amerikanen hebben des vluchten de instrumenen herijkt en de berekeningen gemaakt worden. Dan eerst kan het resultaat van de vluchten bekend worden gemaakt. En zo hoopt vliegend Nederland, dat er deze maand enige belangrijke bladzijden in de geschiedenis der Ne derlandse militaire luchvaart worden geschreven, bladzijden die dan het resultaat zouden zijn van een weten schappelijk voorbereide recordpo ging en van de kloeke luchtvaart- mentaliteit waarin, zoals majoor Flinterman het uitdrukte „risico's degelijk worden overwogen en waar in geen enkel 'risico genomen wordt zonder dat het verantwoord is." DRIE AALMOEZENIERS PER KOTA INTEN NAAR INDONESIë VERTROKKEN. 3 Augustus j.l. vertrok het M.S. Ko- ta Inten naar Indonesië met aan boord: Majoor Aalmoezenier D. J. Stokman en Kapitein-Aalmoezenier C. J. Mooy en Kapitein-Aalmoezenier B. T. J. Reijnen. De laatste aalmoe zenier vertrekt voor de tweede maal. Het hoofdbureau van Katholiek Thuisfront verzorgde de gehele uit rusting van deze aalmoezeniers, waaraan de afdelingen Katholiek Thuisfront Oudorp en St. Jozef-paro chie te Alkmaar hun gulle medewer king verleenden. NEDERLANDSE MILITAIREN GAAN OEFENEN IN DE ARDENNEN. Zoals reeds herhaaldelijk het ge val is geweest zullen Nederlandse militairen van de te Utrecht geleger de verbindingstroepen samen met een kleiner onderdeel der pioniers van 16 tot 26 Augustus a.s. in de Belgische Ardennen oefeningen hou den. Deze oefeningen, waaraan in totaal ongeveer 500 manschappen met 200 voertigen zullen deelnemen, om vatten de aanleg en het gebruik van verbindingsmiddelen, in hoofdzaak van radio-verbindingen in samenwer king met de pioniers. Tevens wor den rij vaardigheidsoefeningen in het bergterrein gehouden. Het oefenter rein is gelegen ten Oosten van de lijn AntwerpneBrusselCharleroi. BINDENDE LOONREGELING VOOR LANDARBEIDERS Het College van Rijksbemiddelaars heef4 bindende regelingen vastge steld van lonen en andere arbeids voorwaarden voor de veehouderij, akker- en weidebouw in alle provin cies, uitgezonderd Drente, Oostelijk Noord-Brabant en Limburg. Deze re gelingen treden onmiddellijk in wer king, aldus de „Volkskrant" De normale tydlonen voor vaste arbeiders, belast met de verzorging van vee zijn op f 47,25 per week, ol wel 70.5 cent per uur vastgesteld terwijl het weekloon voor andere vaste arbeiders f 38.75 bedraagt. Voor losse vakarbeiders is het uur loon eveneens op 70.5 cent bepaald, voor losse ongeschoolde arbeiders oj 66.5 cent per uur. Daarnaast zijn een aantal toelagen op het uurloon een rij wiel vergoeding en een tijd loon voor inwonende arbeiders vast gesteld. Aan losse arbeiders wordt wanneer het weer het werken onmo gelijk maakt 80 percent van het uur loon doorbetaald. PRINS BERNHARD BELDE JARIGE DOCHTER OP. Reeds vroeg in de morgen werd prinses Irene gisteren in het paleis Soestdijk aan de telefoon geroepen. Het was Z. K. H. prins Bernhard, die zijn dochter vanuit Ierland, waar hij op het ogenblik vertoeft, opbelde om haar geluk te wensen met haar verjaardag. PRIJSVERLAGING PETTEN EN BARETTEN. In de Staatsgcourant van gisteren is verschenen de beschikking tot vrij lating van prijzen voor petten en ba retten. Bij deze beschikking wordt de prij zenbeschikking petten en baret ten 1949 ingetrokken, waardoor pet ten en baretten met ingang van 13 Augustus a.s. niet meer aan prijsre geling gebonden zijn. DEN HAAG HEEFT EEN NIEUWE TRAM. Den Haag heeft de PCC-tram-wa- gen ingevoerd. Het is een Ameri kaans ontwerp en in de nieuwe we reld al zeer populair. Het uiterlijk van de wagen is heel verschillend van het tot nog toe rij dende materieel. Iedere zitplaats heeft een eigen raam, terwijl staan de reizigers naar buiten kunnen kij ken door kleine bovenraampjes. De conducteur zal niet meer door de tram „wandelen", doch heeft een eigen zetel achter in de wagen. De KLEURIG SCHOUWSPEL. Vrijdag is voor Alkmaar een hoog tijdag geweest. Duizenden en dui zenden vacantiegangers, waaronder vreemdelingen van vele nationalitei ten, hebben hun koers naar de kaas stad gericht en overvolle vervoers middelen deden ieder half uur de mensen-stroom, die reeds rond negen uur de stad in dwarrelde, tot eeii compacte, vrijwel ondoordringbare massa aangroeien. Het is voor de stad een record-dag geweest. Slechts voetje voor voetje kan men zich een weg banen naar de kaasmarkt, waar de mensen rijen dik het kleurig schouwspel stonden aan te zien. Als bijzondere attractie trok een Westfriese boerenbruiloft, waarin een zestal wagens, alle oude. prachtige sjeezen en boerenwagens, 'n 24-tal, in oude streekdracht geklede, boe ren en boerinnen vervoerden, rond tien uur de stad binnen. Tussen al die bedrijven zweefde plotseling, enige honderden meters boven de stad, een vliegtuig dat een regen van strooibiijetten in verband met de a.s. Niwin-actie op de stad en naaste omgeving deed neerdalen. Intussen geschiedde op het stadhuis' in de kamer van B en W een kleine plechtigheid: de ontvangst van de burgemeester van Derby, mr, Bow- mer, die met zijn echtgenote en se cretaris ,mr. Hill, eveneens van zijn echtgenote vergezeld, begeleid door de burgemeester van Haarlem, mr. P. O. F. M. Cremers en echtgenote en de wethouder van onderwijs en kunsten, de heer Geluk, naar Alk maar was gekomen. In het gezelschap bevond zich ook de directeur van de Haarlemse V.V.V., tevens secretaris van de provinciale V.V.V., de heer C. S. Th. van Gink. Op de kaasmarkt hadden" zich ve len reeds van een goede plaats voor zien, toen een oud-Westfriese boe renwagen daar de kaas aflaadde en de boer, op de van ouds gebruikelijke wijze, zijn kaas, glimmende Edam mer, aan de man bracht. In hun kleu rige, goed onderhouden kleder dracht de boer in een donker pak, boerin in wijde, lichte rok, ge bloemd pakje en fraai hoofdtooisel trokken deze vertegenwoordigers van een oude, schone traditie sterk de aandacht. Later verscheen e^en gezel- hap boerendansers op het podium. In het stadhuis werden de bruilofst- gasten verwelkomd door de burge meester mr. dr. H. J. Wytema, die met zijn echtgenote en de wethouders de groep ontving. Na het aanbieden van de koffie klonk plotseling de harmonica in de anders zo plechtige raadszaal en gin gen de benen van de vloer, tot ver rassing van de Engelsen, die intussen van de kaasmarkt waren teruggeko men. 's Middags was er in het Victory- hotel een lunch, waaraan aanzaten de Engelse en Nederlandse gasten. Te Poortershaven, gelegen aan de Nieuwe Waterweg tussen Maasslusi en Maasdijk, is een reusachtige bun ker, die daar door de Duitsers werd gebouwd als opslagruimte voor mij nen en die de geallieerde bombarde menten zonder al te ernstige gevol gen heeft doorstaan, ingericht als koelhuis. Zeer grote hoeveelheden groente en fruit zullen er kunnen worden opgeslagen, zodat de inrich ting voor het Westland van een niet te onderschatten betekenis is. Het koelhuis „Poortershaven" zal Don derdag 18 Augustus a.s. 's middags om vier uur, officieel worden ge opend door de voorzitter van de bond Westland, de heer J. Barendse. Tussen Maassluis en Hoek van Hol land werden gedurende de Duitse bezetting verscheidene zware bun kers langs de Neiuwe Waterweg ge bouwd. Het merendeel hiervan werd echter, vooral in het laatst van de oorlog, door de steeds heviger wor dende geallieerde bombardementen vernield. Om de bunker, die thans als keolhuis is ingericht, bevindt zich dan ook een enorme ravage. Het feit, dat een bunker nog vrij wel intact was gebleven bracht de heren C. Disselkoen uit de Lier en N. Scheffers uit Maasdijk op het idee, er een koelhuis van te maken. Na on derhandelingen, die ongeveer ander half jaar in beslag hebben genomen, heeft men de bunker voor de tijd van dertig jaren van het Rijk kun nen huren. Spoedig daarop is met de werk zaamheden begonnen, die omstreeks vijf maanden hebben geduurd. In de twee-en-een-halve meter dikke mu ren moesten kokers voor de trans portbanden worden gemaakt en voorts moest er inwendig heel wat worden verbouwd. Zo moesten de muren van de koelcellen worden be kleed met platen kurk, waarover weer een laag cement werd aange bracht. De inrichting bevat nu vyf grote koelcellen, elk met een inhoud van zeshonderd kubieeke meter. De zeer moderne koelinstallaties worden van de machinekamer uit bediend met be hulp van vijf motoren. VERZEKERINGSZAKEN VERTROUWENSZAKEN! Assurantiekantoor SLEGTENKORST NIEUWE RIJN 46, LEIDEN, TEL. 23001 tijds de tijd gemeten met o.a. derijbediening is ook geheel veran- hulp van twee gesynchroniseerde ca- j derd en lijkt nu veel op het bestu- mera s De vliegduur van de Meteor op volle capaciteit is ongeveer 20 mi nuten, zodat m aeze tijd het zaak je gefixed moet zijn. Een reden te meer waarom de majoor Flinterman het strand me4, het nabij gelegen Valkenburg prefereert. Voor de recordpoging zullen enige proefvluchten langs het strand wor- j den gehouden. En het laatste woord is dan ten slotte aan het Nationaal Luchtvaart laboratorium, waar na afloop van de ren van een auto. De bestuurder zit en heeft de handen vrij om deuren, belsignalen e.d. te bedienen, terwijl twee pedalen voor rijden en rem men zorgen, 's Winters zal men niet meer in een koude tram staan, want er wordt lucht naar binnen gebla zen, die verwarmd wordt door de motoren en in de zomer wordt er koude lucht naar binnen gezogen. Er zijn acht en dertig zit- en veer tig staanplaatsen, doch op drukke uren kan de tram gemakkelijk hon derd passagiers vervoeren. DRIE DAGEN OP KOKENDE ZEE. De „Decima", een Engels zeiljacht van 10 meter, is drie dagen achter elkander een prooi geweest van de felle storm. De golven smeten het scheepje heen en weer. Zeilen was niet mogelijk. Met klein voorzeil en een sleepzak dobberde de „Decima", nagenoeg stuurloos. Woensdagmiddag liep de „Deci ma" met haar vijf pleiziervaarders (vier heren plus een dame) de Nieu we Waterweg binnen. Tot overmaat van ramp stootte hier het jacht, dat op zee heel gebleven was, lek op een strekdam Nog nooit hebben deze mensen de Noordzee zo grimmig gezien. Met vrij ongunstig weer gingen ze Zondag de haven uit. Ze besloten het er echter maar op te wagen. Eenmaal buiten gaats overviel de storm hen wer den ze gedwongen Sheerness binnen te lopen. Maandagmorgen kon er .gezeild worden Nog niet lang op zee begon het feest echter opnieuw. „Het was fris", volgens schipper Burns, wing- commander bij de R.A.F. Om twaalf uur kwamen de pleiziervaarders ter hoogte van het lichtschip „Galloper". „Toen was het iets meer dan fris." Ze moesten zeil minderen; alleen de kleinste lappen konden gebruikt worden. „Maar werkelijk gevaar was er toen nog niet", meent Dave Best, ook al van de RA.F. „Dat kwam nog. De storm nam toe. Op de witte koppen danste de „Decima" als een sinaasappelschil. Ook de kleine zei len moesten gestreken worden; al leen de fok bleef over. En achter het schip hing men zoveel ankertros als maar aan boord te vinden was. Het gaf allemaal niets! De zee sloeg in de cockpit en drong door het dakvenster. Alle slaapplaatsen op een na werden doorweek. Geen stuk aardewerk bleef heel. De volledige inventaris werd van het ene naar het andere boord geslingerd. Slapen was niet meer mogelijk. Alleen de vrouw van de schipper kreeg kans voor een zeer onrustig hazenslaapje. De schipper en de an deren bleven onafgebroken twee et malen op hun post. Ongeveer 28 uren dreef de „Deci ma" zo voort, met de sleepzak als enige rem. Pas Woensdag nam de windkracht iets af. Ze durfden weer zeilen hijsen. Toen kregen ze ook de pieren van Hoek van Holland in het oog. Schuin voor de wind stoof de „Decima" de Nieuwe Waterweg bin nen. „Nooit meer!" was mevrouw Burns' enige commentaar. Dit was haar eerste zeiltocht geweest imttiif uevtiefd EEN VROLIJKE ROMAN DOOR P. G. WODEHOUSE Vertaald door Jean H. P. Jacobs 34) „En hoe denk je over die Lord Wisbeach?" „Ik weet het nog niet." zei Annie openhartig. „Hij is een aardige man En wat veel waard is hij ver schilt van de anderen. De rest is al lemaal van hetzelfde deeg gebakken. Lord Wisbeach en nog een ander zijn de enige, die niet bij die troep beho ren?" „Wie is die ander?" „Iemand, die ik niet eens goed ken. Ik ontmoette hem aan boord van een schip." Meneer Chester keek op zijn hor loge. „Nou, het is je wel toevertrouwd, Annie," zei hij „Ik weet, als je va der, dat ik me niet bezorgd over je behoef te maken. Je bent altijd flink geweest, van toen je klein was af, ik zal je dus geen bijzondere raadge vingen behoeven te geven. Als je me nu naar het schip wil brengen, dan moeten we nu gaan. Waar is de auto?" „Die wacht buiten. Maar neemt u niet afscheid van tante Nesta?" „Dacht je, dat ik me in die bende coyoten ging werpen," riep meneer Chester, in eerlijke verontwaardi ging uit. „Ik zou verscheurd worden door wilde poëten. Bovendien staat het zo gek als ik afscheid ga nemen, terwijl ik niet eens lang wegblijf. Ik ga ditmaal niet verder dan Colum bia/' Annie bleef bij de deur staan en keek over haar schouder naar Lord Wisbeach die nu in een geanimeerd gesprek was met haar tante en Willy Partridge; toen volgde zij haar va der. Zij was een beetje in gedachten verdiept, toen zij achter het stuur ging zitten. Haar onafhankelijke na tuur verlangde uiteraard niet vaak hulp van buiten; maar nu had zij toch een licht verlangen, naar een vader, die minder beweeglijk was Zij zou hem hebben willen vragen haar te helpen bij de oplossing van een probleem, dat haar nu al drie weken bezig hield; vanaf de tijd, dat Lord Wisbeach haar ten huwelijk had gevraagd, en zij hem had geantwoord hem uitsluitsel te zullen geven, zo dra zij terug was uit Engeland. Nu was zij al verscheidene dagen in New York terug, maar zij was er nog niet in geslaagd een beslissing te nemen. Dat vond ze vervelend, want zij hield van snel besluiten en snel handelen, bij anderen zo goed als bij haar zelf. Zij nam afscheid van haar vader bij het schip, maakte, met moederlij ke zorg, nog een paar kleinigheden voor hem in orde en reed toen lang zaam weg. Voor de eerste keer in haar leven, voelde zij zich onzeker. Toen zij naar Engeland gegaan was, had zij practisch al besloten Lord Wisbeach te zullen nemen, maar had besloten, dat niet direct te doen, om deze ernstige zaak eerst eens kalm te overwegen. Haar gevoelens te zij nen opzichte waren niet veranderd. Dat was zo gebleven, totdat zij weer in New York terug was. Toen was zij het idee, met Lord Wisbeach te zullen trouwen, zonderling gaan vin den. En thans zweefde zij zowat tus sen die twee verschillende stemmin gen in. Zij wist, dat Lord Wisbeach op haar zou wachten, en zij had nu juist geen zin, om hem te ontmoeten. Zij wilde alleen zijn. Zij voelde zich neerslachtig. Zij vroeg zich af, of dat kwam, doordat zij pas afscheid van haar vader had genomen en kwam tot de conclusie, dat dat het wel moest zijn. Zijn vluchtig komen en gaan in haar leven maakte haar altijd min of meer onrustig. Zij reed verder langs de rivier op. Zij wilde haar moeilijkheid opgelost hebben, voor dat zij naar huis terugreed. Intussen voerde Lord Wisbeach met mevrouw Pett en Willy Partridge een gesprek over de uitvinding van die laatste: Partridgite. Toen Willy hoorde, dat hij werd aangesproken, had hij zich langzaam omgekeerd met een half-afwezige air van een denker, die midden in zijn gedachten gestoord wordt. Zo keek hij altijd: als hij werd toegesproken, en er wa ren er meneer Pett behoorde ook tot die klasse die beweerde, dat er niets bijzonders aan hem was, dan die blik. Zij waren van mening, dat hij een reputatie van ontluikend ge leerde alleen gevestigd had op een starren, nietzeggende blik, een bos haar, waar hij met zijn vingers door heen kon strijken en de roem van wijlen zijn vader. Willy Partridge was de zoon van de onmiskenbaar grote geleerde en uitvinder Dwight Partridge, en de algemeen heersende mening was, dai de springstof, Partridgite het resul taat zou zijn van de voorzetting der proeven, waarmee zijn vader op het eind van zijn leven bezig was. Dat Dwight Partridge ernstig bezig was geweest met proeven voor een nieu we springstof, was een publiek ge heim in die kringen, die zich voor zulke dingen interesseerden. Men zei dat vreemde mogendheden hem nauwlettend in het oog hadden ge houden. Maar een plotselinge ziekte, die een noodlottig einde had, had het wordingsproces van Partridgite on derbroken en de wereld had er niet eens meer aan gedacht, totdat plot seling een interview in de Kroniek was verschenen een blad dat wel vaker bijzonderheden van belang wekkende personen wist mede te de len en in dat artikel werd verteld, dat Willy de proeven van zijn vader had voortgezet van af het ogenblik, waarop de overledene met zijn on derzoekingen had moeten ophouden. Sedert toen, hadden vage geruchten over mogelijke sensationele ontdek kingen de ronde gedaan, die Willy noch ontkend, noch bevestigd had. Hij bewaarde dat geheimzinnig stilzwij gen, dat hem zo buitengewoon goed afging. Toen hij zich zo ver had omge draaid, dat zijn ogen op het knappe gezicht van lord Wisbeach bleven rusten, wachtte Willij even en zijn gelaat kreeg de uitdrukking van zijn portret in de kroniek. „Aha, Wisbeach," zei hij. De vaderlijke toon scheen lord Wisbeach in gene dele te hinderen. Hij begon opgewekt een gesprek, op zijn gezellige manier, waarmee hij ook andere deelgenoten in 'n gesprek als regel wist op te monteren. „Ik vertelde hier juist tegen me vrouw Pett", zei hij, „dat het me he lemaal niet zou verwonderen, wan neer je vanuit Engeland, een bod 'zou ontvangen voor dat goedje van je. Ik kende veel mensen van het ministe rie van oorlog, toen ik nog in Enge land was, weet je. Er waren heel wat die al van dat nieuwe spul gehoord hadden." Het beviel Willy eigenlijk niet, dat er van partridgite gesproken werd, als van „goedje" en „spul", maar hij maakte er toch geen opmerking over. Zo spraken al die Engelsen veronder stelde hij. „Is het waar?" zei hij. „Natuurlijk,* zei mevrouw Pett, „is Willy een goed vaderlander en hij zou zijn eigen land natuurlijk de voorkeur geven." „En of!" „Maar je weet, hoe die overheids- mensen zijn. Dat is overal zo. Ze zijn vreselijk sceptisch en o zo langzaam gaat dat allemaal." „Ja, dat weet ik. Bij ons is het al precies hetzelfde." (wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1949 | | pagina 6