ei* ZATERDAG 6 AUGUSTUS 1949 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 3 STADSNIEUWS JUBILEUM C. ZWERIS. Het zal a.s. Donderdag 25 jaar ge leden zijn, dat de heer C. Zweris, di recteur van de C.V. OuderzorgDe Ridder en Co. te Leiderdorp, als be drijfsleider in dienst trad van de schoorsteenfabriek van de N.V. de Ridder en Co. aan de Rhijnhofwog te Cegstgeest, toen nog ondsr directie van de heer B. L. de Ridde". Al spoe dig daarop (1 Maart 1926) volgde zijn benoeming tot directeur van deze N.V. Op dit moment kreeg de heer De Ridder in het bestuur dezer N.V. zitting als gedelegeerd commissaris, eer plaats" welke hij tot aan zijn overlijden in Februari 1933 heeft in genomen. Reeds direct bij zijn optreden als directeur heeft de heer Sweris zich er op toegelegd om het bedrijf te moderniseren, hetgeen in 1931 ,bij de in gebruikname van een nieuwe ringoven, waardoor de capaciteit werd verdubbeld, een feit werd. Tij dens de gevechten rond Valkenburg in de Meidagen van 1940 werd het bedrijf gedeeltelijk vernield. De heer Sweris was er echter de man niet naar om bij de pakken, in deze brok stukken van zijn fabriek, neer te zit ten. Met grote energie, waarin niet weinig tegengewerkt door de bezetten de macht, wierp hij zich op de her bouw van zijn bedrijf, hetgeen hem in weinige maanden mocht gelukken. In het begirf van 1942 trof de heer Sweris een zware slag: zijn bedrijf aan de ontwikkeling waarvan hij zo veel had bijgedragen, moest op last van de bezetters worden afgebro ken. Met hand en tand heeft hij zich hiertegen verzet. Al zijn pogingen leden echter schipbreuk en met lede ogen moest hij aanzien, dat zijn gehe le bedrijf onder slopers handen viel. Wie echter mocht menen, dat hier door de geestkracht van de heer Swe ris gebroken was, vergist zich. Ogen blikkelijk werden nieuwe planne be raamd, welke er uiteindelijk toe leid den, dat het bedrijf in 1943 werd on dergebracht bij de Steenfabriek Ouderzorg te Leiderdorp. 1 Januari 1944 leidde deze aanvankelijke sa menwerking er toe, dat beide be drijven werden gecombineerd en van dit moment onder de C.V. Ouder zorg-De Ridder en Co. „door het le ven gingen", onder directie van de heer Sweris. Inmiddels is met de bouw van een nieuwe fabriek een aanvang gemaakt, welke reeds ge deeltelijk in gebruik is genomen. In 1950 zal het gehele werk zijn vol tooid. Hoewel door deze nieuwe vorm van samenwerking aan dit feit geen aandacht zal /orden geschonken, is het dit jaar eveneens 50 jaar gele den, dat wijlen de heer B. L. de Rid der de grondslag legde voor de schoor steenstenfabriek van die naam, de eerste in den lande. In de loop van deze halve eeuw zijn door dit be drijf ruim 5000 schoorstenen ge bouwd, waarvan de lengte varieert van 20 tot 80 meter. De Hoogo^iens te IJmuiden, de Staatsmijnen te Lim burg, Philips te Eindhoven, ontel bare gas- -en zuivelfabrieken en vele anderen hebben in deze 50 jaar hun schoorsteen door dit bedrijf doen bouwen. Naast de begrijpelijke belangstel ling voor eigen bedxijf, strekt de aan dacht van de heer Sweris zich ook uit over diverse met de bouwwereld verwante instanties. Zo is hij o.m. voorzitter van de Ondervakgroep Metselsteen, v. de sedtie Schoorsteen- bouw, van de Ontgrondingscommis sie voor de provincies Zuid-Holland, Noord-Holland en Utrecht, plv. voorzitter van de Vakgroep Bak steen, het Sociaal Federatief Verbond van de Baksteenindustrie, lid van de Moderniseringscommissie van de Steenindustrie, van de Raad van Bij stand voor de vakgroep Bouwaarde- werk, de bedrijfsgroep Steen, Ce ment, Glas en Fijnkeramische Indus trie, de Kamer van Koophandel te Leiden en van het H.B. van de Ver. van Handelaren in bouwmaterialen. Het zijn zo enkele van zijn vele func ties. Ter gelegenheid van dit jubileum zal de heer Sweris a.s. Donderdag middag van 3 tot 5 uur in „Het Gul den Vlies" recipiëren. Het zal hem die dag zeker niet aan belangstelling ontbreken. Kinderen gingen een dagje uit. Gisteren hebben plm. 100 kinde ren van de Buurtvereniging „Tuin stadwij k" een autotocht gemaakt. Via Utrecht en langs het Paleis Soestdijk werd naar Oud Valken veen gereden, waar de kinderen zich uitermate hebben vermaakt in een speeltuin Vooral de kano's en mo torbootjes waren hier zeer in trek, terwijl ook de dwaaltuin niet over gebrek aan belangstelling te klagen had. In vrolijke stemming werd de terugreis, nu over Amsterdam en langs het vliegveld Schiphol, aan vaard. Te ongeveer 9 uur kwamen allen zeer voldaan weer in Tuinstad- wijk terug, opgewacht door ouders en belangstellenden. Uiteraard heeft het de kinderen deze dag niet aan tractatie ontbroken. DE VERKEERSREGELING Br eestraatRapenburgNoord eindeKort Rapenburg Wie op een drukke tijd als b.v. vanmorgen ongeveer 11 uur beziet het drukke auto-verkeer op het kruispunt Rapenburg, Breestraat, Kort Rapenburg, Noordeinde komt tot de conclusie: als hier geen ver keersregeling nodig wordt geacht, dan is ze nergens nodig in onze stad. Van alle vier de kanten reden de auto's kris en kras door en langs elkaar. Het schijnt, dat hier alléén de ver keerslichten branden op de tijden, die officieel als „druk" genoteerd zijn. Het gebeurt echter vaak, dat er nergens een rood licht brandt, tor- wijl van alle kanten auto's en fie:- sen aanrennen. De verkeersregels op dit drukke punt schijnt ons onbevredigend. Verkeer op andere punten en parkeerverboden Het kruispunt BreestraatNoord einde waarbij binnenkort voor stellen ter regeling van het verkeer aanhangig gemaakt zullen worden is niet de enige verkeersmoeilijkheid in de stad. Vooral in verband met de Zater dagse markt geven het Gangetje on de Nieuwe Rijn (bloemmarkt) tal van problemen. Daarom zal het voortaan verboden zijn op marktdagen van 36 uur te parkeren op de Nieuwe Rijn (bloem- markt) terwijl er een algeheel par keerverbod komt voor het Gangetje gedurende een marktdag. Verder zal het voortaan geheel verboden zijn te parkeren op de Nieuwe Rijn tussen Karnemelksbrug en WatersteegHooigracht, Schip pers, die daar gewend waren te la den of te lossen, zullen een andere ligplaats moeten zoeken. Er zijn nog meer veranderingen ;n de verkeersregeling op til. Te zijner tijd hopen we daarover een en ander mede te delen. Wil men nog meer verkeersproble men? De trechter aan het eind van de Haarlemmerstraat, waar de tram- sliert een voortdurend obstakel is. Hoe lang nog? Tenslotte: er zal op 17 en 18 Augus tus een verkeerstelling worden ge houden, waarbij dan vooral de Bree straat onder het mes zal worden ge nomen. Ontlasting van het autover keer op de Breestraat is eerste eis! DERDE ORDE VAN ST. FRANCISCUS. Bedevaart naar St. Jeroen. Alle tertiarissen uit LeidenOegst- geest, Zoeterwoude, Stompwijk, Hoog made, Aarlanderveen, Voorhout, de Zilk en Noordwijk worden vrien delijk uitgenodigd tot deelname aan de bedevaart naar het martelveld van St. Jeroen te Noordwijk op Woensdag 17 Augustus van 24.30 uur. Twee uur openingsplechtigheid in de parochiekerk te Noordwijk. Zij, die over Leiden reizen nemen de tram naar Noordwijk, die om 1 uur vertrekt. Geslaagd voor examen stuur man 3e klasse grote handelsvaart J. G- C. van Spaandonk. Huisartsen. De Zondagsdienst der huisartsen wordt waargenomen door de doktoren: P. van Es, Kort- mann, Lahr en Teeuwen. Dienst der Apotheken.. De avond nacht- en Zondagsdienst der apothe ken te Leiden wordt van Zaterdag 6 Aug. 13 uur tot Zaterdag 13 Aug. 8 uur waargenomen door: de Apotheek Herding en Blanken, Hogewoerd 171 Tel. 20502 en de Apotheek Reijst, Steenstraat 35, Tel. 20136. Te Oegtsgeest door: de Oegstgees- ter Apotheek, Wilhelminapark no. 8, Tel. 26274. Naar HUIBERS Haarlemmerstraat 123, Lelden ▼oor Geboorteaankondigingen BURGERLIJKE STAND. Geboren: Tsai *Rju, d. van K. L. Hu en A. C. de Balbiaan; Arie, z. van G. D. van der Henst en J. Hil- lebrand; Arie, z. van A. van Delft en Z. A. Gijzenij; Louis, z. van L. van Wingen en K. van der Voorde; Maria Cornelia Christina Alida, d. van W- Hagen en H. C. M. Klein; Johannes Bavo Maria, z. van J. Borst en M. E. van der Meer; Alexander Peter, z. van A. P. Dozij en P. Mooten; Hen- drikus Petrus, z. van H. P. Lamboo en M. J. Trompert; Clazina Irene, d. van J. Korenhof en M. Bavelaar. Overleden: A. P. van der Plas m. 60 jaar; G. A. de Graaf wed. N. Ver berg 70 jaar; M. Couzijn, m. 71 jaar. Boekbespreking DE RECHTEN VAN DE MENS. Indertijd is door de United Nations een prijsvraag uitgeschreven voor het beste opstel over de wijze, waar op „de verklaring van de rechten van de mens'' in de practijk te ver wezenlijken zou zijn. Op 1 Juli 1949 is te Lake Success de prijs toegewe zen aan de Leidse student, de heer H v. Vloten. Wij hebben daar toen melding van gemaakt. Thans is zijn opstel, in het Nederlands en in het Engels, uitgegeven door de Universi taire Pers te Leiden en in de handel gebracht voor de prijs van 1. Het is een zeer beknopt werkje het argumenteert nagenoeg niet, maar trekt wel scherp geformuleer de conclusies. In 't algemeen komt de strekking van het betoog hierop neer: Het vastleggen van de rechten van de mens in een plechtige verkla ring is wel heel goed, maar wat haalt het uit, als de staten er zich niets van aantrekken? Daarom moet de V.N. het recht hebben om waarborging van die mensenrechten van zijn Sta- ten-leden te eisen. De huidige proce dure-maatregelen zijn onvoldoende, want de bestaande instanties zijn te veel in de politieke sfeer getrokken dan dat er in dit opzicht iets goeds van verwacht kan worden. Boven dien kunnen thans alleen de staten leden een klacht indienen. Dat moet in dier voege gewijzigd worden, dat ook individuen een klacht kunnen indienen en wel bij een a-politiek or gaan van de V.N., dat tevens de be voegdheid moet bezitten om dwin gend op te treden. Bij rechtsgeschil len moet een rechterlijke instantie (Het Internationaal Gerechtshof te Den Haag?) worden ingeschakeld om een bindende uitspraak te verkrijgen. Tenslotte vraagt de heer v. Vlo ten zich af, of het niet wenselijk is, naast de definitie van de rechten van de mens ook de plichten van de mens te definiëren. In het boekje is ook de volledige „Verklaring van de rechten van de mens" opgenomen. Laten wjj hopen, dat de V.N. die dit werkje bekroonden, ook de juis te weg zullen weten te vinden om de bestaande obstakels te overwinnen; obstakels, welke dieper verankerd liggen dan procedure-kwesties. Het oude en het nieuwe Rusland vormen een graag bespeeld toneel in de boekenwereld. De menselijkerwij ze gesproken te jong gestorven arts schrijver Han van Grevelingen zorg de voor een historische roman over Catharina van Rusland: Stilte om een palcis (II, Het Wereldvenster, A'dam), een boek met sfeer maar he laas vaak met een zeer decadente sfeer. De wantoestanden van het cza- renrijk worden met fijne humor ge hekeld in het beroemde boek van Ni- colai Gogol: De dode zielen (IV L. J. Veen, A'dam), waarin gemani puleerd wordt met overleden lijf eigenen. Een leerzaam boek over Komintern en G.P.U. is: Litanie van het verraad (III-IV De Forel, R'dam) door Jan Valtin, een ex-com munist van Duitse origine. Enige weken geleden hebben wij gewezen op een historische roman over keizer Karei V. Daarvan is thans in de Ju- welenserie het tweede deel versche nen: Een vorstenleven, de ontgooche ling van een imperator (III-IV Gottmer, Haarlem) door Louis Zara, een goed boek. Een onderhoudend stuk historische romantiek uit onze tachtigjarige oorlog vindt men in De zwarte galei (IV J. M. Meulenhoff, Amsterdam) door Marie van Zegge len. Vervolgens vermelden wij drie uit het Amerikaans vertaalde boeken en wel een interessante trilogie over een stoer geslacht, spelend van 1873 1941, door Marcia Davenport: Het dal der beslissing (II-III Leopold, Den Haag): een nieuw boek van Louis Bromfield, nl. Wild is de stroom (III Philip Kruseman, Den Haag), een liefdesgeschiedenis uit de Ameri kaanse burgeroorlog, en een typisch Amerikaans verhaal van Russell Jan- ney: Het wonder der klokken (IV Strengholt, A'dam), inderdaad een wonder waarbij zelfs Hollywood be trokken is. Er is ook een knappe Ita liaanse roman van Deimo Scifoni: Nacht over de aarde (III De Kern, Den Haag), een bombardements- en bevrijdingsmerrie. Dat de moderne schrijvers zo reserveloos de decaden tie etaleren moet een ramp genoemd worden voor veler ziel en zaligheid. Daarom waarschuwen wij voor Hu- bert Lampo: De ruiter op de wolken (II A. Manteau, Tilburg) en Dick Ouwendijk: Opstand en geweten (I- II Kroonder, Bussum). Dan is ons de scherpe analyse van de morele ondergang zoals Piet Begeer die geeft in: Wespen en horzels (IV Arbei derspers, A'dam) heel wat sympa thieker. (Idil) Deze maand zullen in Australië op grote schaal proeven met raketten genomen worden: de operatie „Gpas- pap" Guided Projectile and Super- sini Pilotless Aircraft Project (Operatie van radiografische onbe mande projectielen). Daartoe zullen van een schietbaan te Mount Eba raketten van het zo genaamde V2-type worden afgescho ten. Deze raketten bevatten geen springstof en de Britse regering be oogt daarmee de toekomst van het raketten-verkeer te onderzoeken, niet zo zeer van militair, dan wel van burgerlijk belang, al duidt de benoe ming van raketten-specialisten Gen.- Maj. Evetts en Beavis op militaire belangstelling. Bovendien woont de Britse atoomgeleerd® Marcus L. Oli- phant de oefeningen bij. Van Mount Eba uit is een schiet baan van 4800 km. lengte en 320 km. breedte afgebakend, waarbij een ge deelte over de Indische Oceaan loopt. Het eerste deel van 480 km. is dit jaar voltooid. Sinds Januari van dit jaar is men al aan de voorbereidingen van de grote proef bezig. Een gebied van 72.000 km.2 is ontruimd. De bewo ners, enkele zwerfstammen, zijn ge- evacueerd. Er is een 100 Ion. lange schietbaan op rails geconstrueerd, een dorp gebouwd waarin 2000 personen onderdak zullen vinden (militairen en mecaniciens) en een vliegveld aangelegd. Er waren heel wat moeilijkheden te overwinnen in het welhaast ont volkte onbegaanbare terrein. Zo moest alleen al 320 km buis worden aangelegd voor de watervoorziening. Het terrein van de schietplaats zelf is gemakkelijk te .verdedigen tegen „ongewenste gasten". Iedereen dié niets met de schietoefeningen te ma ken heeft zal omkomen in de dorre woestijn! Het project is practisch geheel gefinancierd door de Britten, die daarvoor ca. 40 millioen gulden heb ben neergeteld en voor het onder houd van de baan jaarlijks nog ca 20 millioen gulden moeten betalen. Op de modern ingerichte munitie fabriek Salisburg dicht bij de Ade laide zijn de raket-onderdelen ge monteerd. Volgens de laatste berichten zul len 34 raketten worden afgeschoten. Berichten reeds geplaatst in een onzer vorige oplagen. GRIEKSE KINDEREN UIT JOEGO SLAVIë TERUG? Volgens gewoonlijk betrouwbare Griekse bron is Joego-Slavië bereid ongeveer 11.030 Griekse kinderen, die door de guerillastrijdkrach^n over grens gebracht zijn, naar Gnekelard terug te zenden. Men neemt aan. dat het Gnekse Rede Kruis zv.i mei het Jnego-Slavische in verbinding zal stellen om de terugkeer van de kin deren te organiseren. f* Nu de Tour de France achter de rug van grote renners is. en men zich hci-nr.ert hc-e in onze Ne derlandse pers dagelijks soms ganse bladzijden aan dit sportevenement wer den besteed, hebben wij ons afgevraagd, hoe de reportage wel was door middel van binnen- en buitenlandse radio-stations Niemand beter dan de mo nitoren van onze Radtio- meuwsdienst konden in lichten. Radio Nederland heeft zich bepaald tot een sporadische reportage en het zakelijk opsommen van de uitslagen. Haar houding werd het dichtst benaderd door die van de Zwitsers. Het was door gaans koel en zakelijk. Even anders was het ge steld bij Radio Brussel. Die heeft drie weken lang in de namiddag uit gezonden. om de Tour te verslaan. Twee reporters weenden en juichten bij dc prestaties van de Bel gische renners. Hun opge wondenheid was echter met zijn verslag nummer twee kwam blijkbaar net aanrennen en de derde schreeuwde door alles heen. Plots kwam een vierde stem voor de micro foon. Het was een filmster, die vertelde, welke renner zij het charmantste vond. Maar spoedig werd zij w 4 overstemd door een vijfde naderen van de renners op stem. die de laatste be niets. vergeleken bii de stormen van emotie, die uit de Franse radio opklon ken. Daar was de Tour zelfs belangrijker dan de werkloosheid en de kabi netscrisis. Onze eigen Ra dio-nieuwsdienst heeft het zelf gehoord: voor de mi crofoon stonden twee of- drie reporters, die bii het kookpunt raakten en alle drie begonnen te vertel len. Eén van hen begon IM ZAKELIIKHEID TOT ZEOUWEH richten bracht. De Nederlandse moni tor heeft het toen maar opgegeven en geen moeite gedaan. Radio Italiana af te luisteren. Want ItaJIië ligt nóg Zuidelijker en de Italianen hebben de Tour gewonnen loscopen Lido Dit theater brengt gedu rende deze vacantieweek de fraaie kleurenfilm „Pinocchio" een nieuwe film van Walt Disney, die zich wel een heel bijzondere plaats ill de film wereld heeft weten te veroveren. Walt Disney is een van de beroemd- se mannen van zijn tijd geworden en men kan gerust zeggen, dat hij met zijn tekenfilms de gehele wereld heeft veroverd. Niet alleen zijn kunst, maar ook zijn technische vaardigheid heb ben hem aan de top der filmkun stenaars geplaatst. Wat het zeggen wil een tekenfilm te vervaardigen als „Pinocchio"? Daarvoor moesten niet minder dan 450.000 tekeningen worden vervaar digd. Een ontzettende tijd van voor bereiding wordt voor zulk een film gevorderd en in anderhalf uur is zij afgedraaid. Maar dan heeft zij ooh het beste van het beste gebracht en terecht mag gezegd worden, dat Walt Disney de grote tovenaar van het witte doek is. Wat bovendien vooral in ..Pinoc chio" te roemen valt is het feit, dat deze R.K.O. Radiofilm voorzien is van een ^geheel Hollandse tekst. Di rect nodig is zulks niet»maar de En gelse tekst stoort ontzettend voor wie geen Engels verstaat en nu kan men tegelijk luisteren en zien. Bij het gesproken Engels krijgt men al tijd een vertaalde tekst eronder ter verklaring en dus moet men als het ware tegelijk film en tekst lezen. En dat is niet zo gemakkelijk. Dit be zwaar is nu opgeheven en de toe schouwers kunnen volop genieten van het verhaal van „Pinocchio", het door een toverfee tot leven gebrach'.e beeld van het joch, dat een houtsnij der heeft vervaardigd. Die houtsnij der, Gepetto genaamd, woont in een klein dorpje in de bergen met z'n poes Figaro en een goudvis, Cleo ge naamd. De gehele dag snijd' hij grappig speelgoed voor de kinderen in het dorp. En omdat Gepetto zelf geen zoontje heeft en er toch erg naar verlangt, maakt hij voor zich zelf een kleine houten pop, die hy Pinocchio noemt. Die avond wenst Gepetto als hij een ster ziet vallen, dat zijn pop een echte jongen zal worden. Als hij slaapt komt de ster dichter en dich ter bij de aarde, totdat de gehele ka mer vol schittering is. Uit bet ver blindende licht stapt een Blauwe Fee Omdat Gepet'o altyd zoveel vreug de aan anderen heeft bereidt, ver vult de Blauw Fee zijn wens en schenkt Pinicchio hot leven. Ze waarschuwt de houten pop echter dat hij alleen een echte jongen kan wor den als hij zich goed gedraagt. Om hem te helpen stelt ze een vrolijke kleine krekel Jimmy als Pinoc- chio's geweten aan. Gepetto's vreugde kent geen gren zen als hy door vreemde geluiden wakker schrikt en ontdekt, dat zijn pop kan lopen en praten. Hij legt hem voorzichtig in bed, wan Pinoc chio moet weer vroeg opstaan om op tijd op school te zijn. En daarmede begint het avontuur lijke verhaal van „Pinocchio", dat we hier niet ten voeten uit zullen vertellen. Dan is de aardigheid voor velen eraf. Beter kan men een be zoek aan deze film brengen en voor al de jeugd heeft in vacantietijd 'n prettige middag, want deze film vol humor, spanning en fantasie is voor treffelijk van samenstelling en deze wondere creatie van Walt Disney ver dient ieders belangstelling. Trianon. De onsterfelijke wals. Het is een oprecht genoegen, deze film. die vóór de oorlog reeds hier en daar werd vertoond, wéér te zien en te genieten. Wat ons betreft kun nen alle moderne show-films uit de programma's geweerd worden, als men ons deze heerlijke, pittige, kos telijke film maar laat. 't Is niet be langrijk, dat de film 10 jaar oud is: Duvivier is niet verouderd en bij onsterfelijke muziek als de wals telt de leeftijd evenmin. Laat het verhaal onwaarschijnlijk zijn, wat hindert het, als we meegesleept worden in het vurige tempo van zang en mu ziek? U moet eens letten op het ge deelte, waarin de „Geschichten aus der Wienerwald" worden geboren. In een minutenlange scène, waarin bijna geen beeldwisseling plaats vindt, zit men gefascineerd te luis teren en te kijken naar wat er ge beurt. 't Is zo simpel en tegelijk zo geraffineerd, dat men alleen maar verwonderd kan zijn over het resul taat. En dan die melodieën! Is er wel iemand, die niet van Strauss houdt? En niet meegevoerd wordt op de ro mantiek van zijn walsen? Voor 14 jaar. Casino geeft deze week spanning in de film „Spionnen aan dc Theems". Wij zitten dan weer mid den in de oorlog, er is weer verduis tering, er zijn weer de bomaanval len, het vluchten in schuilkelders enhet geraffineerde gewroet van spionnen. Aanvankelijk begrijpt men er niet veel van en begint het met een sensationele jacht op een taart. Maar later blijkt, dat er in die taart een filmrolletje zat met gehei me gegevens. Voordat dit evenwel aan het licht komt, hebben ze heel wat geheimzinnigheden plaats ge vonden; zijn er mannen gedood, die later weer levend worden; heeft er een spiritistische séance plaats met vreemde onthullingen; kortom be leeft men een spannend verhaal over een geraffineerd spionnagenet, dat gespannen is aan de oevers van de Theems. Toelaatbaar boven 14 jaar. Voor de kinderen heeft Casino in z'n matinée's een speciale film, n.l. „Twintig jaar op wacht", een dolle klucht van Stan Laurel en Oliver Hardy. Deze film is natuurlijk voor alle leeftijden. Rex vertoont deze week een uit gebreid programma, waarvan „Krij gen is de kunst" de hoofdschotel vormt. Alles draait in deze film om een Engelse uitvinding, die door een spionne van een buitenlandse mo gendheid gestolen wordt. Een film speler en zijn vrouw krijgen van de regering de uitnodiging jacht te ma ken op de verdwenen uitvinding, voor welk karweitje ze bij de ge heime dienst worden ingelijfd. Na tuurlijk hebben ze succes, maar voor het zover is, vallen er heel wat dwa ze dingen voor, want dit dient even opgemerkt te worden deze film heeft meer een komisch dan een spannend karakter. In het voorprogramma kunnen de liefhebbers van Wild West geschie denissen genieten van „De valstrik", waarin politie-autoriteiten een strijd op leven en dood leveren met een troep veedieven. Het is een span nend verhaal, waarin bij de ontkno ping blijkt, dat de sheriff een mis dadiger is, terwijl een misdadiger zich als sheriff ontpopt, die zich, om gegevens te verzamelen, een tijdje in de onderwereld had begeven. Voor 14 jaar en ouder. Luxor prolongeert de komische film „Abbott en Costello zwaaien af". Voor alle leeftijden. LAATSTE BERICHTEN TWEEDE KAMER BIJEENGEROEPEN. Naar wij vernemen zou de Tweede Kamer heden bijeengeroepen worden tegen Dinsdag 16 Augustus des mid dags te 1 uur en zal de voorzitter dan voorstellen, onmiddellijk een aanvang te maken met een openbare beraadslaging over de dezer dagen door de regering ingediende nota be treffende de resultaten van de pre liminaire conferentie te Batavia. MARKTBERICHTEN TER AAR, 5 Aug. Groente. Snij bonen 4.30—5.80, B 2.00—4.20, stek 2070 cent, stokprincesscn 2.90 3.60, stamprincessen 2.503.50, spekbonen 44.20, witte pronkers 1.301.90, alles per 10 kg-, was- peen 69 cent, uien 68 cent, toma ten A 2)131 cent. idem B 1628 cent. idem C 1623 cent, bonken 16 19 cent, kriel 4 cent, alles per kg.; komkommers 67 cent per stuk; sel derij 14 cent, bospeen 711 cent per bos, sla 1.804.70 per 100 stuks, zilveruien 2627 cent. afwijkend 8 cent. kroten 6 cent. rode kool 5 cent, aardappelen 37 cent, rabarber 8 cent, sjalotten 58 cent, andijvie 17 cent, alles per kg.; bloemkool I 18 28 cent, idem n 1015 cent. idem III 69 cent. Augurken: fijn 50 cent. fijnbasterd 27 cent per kg., basterd 4.90, grof I 5.405.90, idem II 2.50. knorrel 1.802.50, fijnstip pel 1.10, bommen 1.601.70 alles per 25 kg., aardbeien 38 cent per doosje, druiven 6367 cent per pond. Gladiolen 1116 cent, Lathyrus 48 cent, bloemen 6 cent per bos. VEUR, 5 Aug. Groente. Tomaten 2059 cent, komkommers I 911 cent, idem II 68 cent, idem III 6 cent, bloemkool I 2034 cent. idem n 1016 cent, idem III 68 cent. sla 1,50—6.30, stambonen 2935 cent, snybonen 5965 cent, pronk- bonen 1015 cent, spinazie 611 cent, andijvie 5.0010.60. peen 69 cent. postelein 412 cent, perziken' 620 cent, druiven 1.25—1.31. KATWIJK a. d. RIJN, 5 Augustus Groente. Bloemkool I 5909. id. IA 43—61, idem II 26—47, idem III 711, aardappelen bonken 8 8.70, idem groten 710.20, idem Drielingen 6.606.70, bospeen 9 19. waspeen 411, doperwten 31 38. sla 1.505.70, princessebonen 3034, selderie 6.808tuin bonen 47, kroten 4.905.80, uien 6.800.20. tomaten f 36 36 50, snijbonen 2360. peterselie 4.806.rabarber 4—4.10. ROELOFARENDSVEEN 5 Aug. Groente. Aardbeien 2851 cent per doosje; meloenen 2847, toma ten 16—31. kroten f 6. uien 6. andijvie 1013, kropsla 1.507.90 per 100; snijbonen I 3.505.60, idev n ƒ1 2—3.90, idem stek 3081 een1, dubb. stambonen 2.603.40. prin cessebonen 33.90 por 10 kg. Au gurken: grof 5.506.10, boihmen 1.05, stek 1.601.70 per 25 kg. Bloemen. Dahlia 512 cent. Gla diolen 623 cent, Nieuw Europi 20 44 cent, Liatrix 312 cent, Le' 'i 4090 cent, Asters 822 cent. Sco- biosa 617 cent, Bouvardia 1322 cent, Rayonanten 5—13 cent. Weggebruikers, Houdt u aan de regels voor 't verkeer Dan gebeuren er geen ongelukken meer.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 3