ZATERDAG 6 AUGUSTUS 1949 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 China's lot de schuld van Tsjang Kai-sjek EEN AMERIKAANS WITBOEK. Te Washington is een Witboek ver schenen over de Amerikaanse poli tiek tegenover China. Daarin wordt de regering van Tsjan Kai-sjek in felle bewoordingen ervan beschul digd, het land in handen van de rode troepen te hebben laten vallen, zon der daaraan te doen wat er gedaan had moeten worden. Acheson geeft de schuld voor de communistische successen aan Tsjang Kai-sjek en de andere Chinese lei ders. Hij verklaarde, dat zij in het af gelopen jaar de veldslagen niet ver loren hebben door het gebrek aan Amerikaanse wapens. Acheson verklaarde, dat het com munistische regiem in China de be langen van Sowjet-Rusland dient en dat het er zich toe zou kunnen lenen, het doel van het Russische imperia lisme aggressie tegen de buurlan den van China uit te voeren. Wanneer die aggressie mocht ko men, zou Amerika trachten haar te stuiten door middel van de U.N.O, OLIE OP DE WONDE. Na de heftige aanval van de Ame rikaanse regering op het beleid van de centrale Chinese regering, heeft Acheson een wat vriendelijker ge baar gemaakt, door een uit vijf pun ten bestaand programma aan te kon digen voor aanmoediging en steun voor een „onafhankelijk, vrij en li beraal bestuurd China". De punten zijn: 1. De Verenigde Staten wensen op elke denkbare wijze de ontwikke ling van China als een onafhanke lijke en evenwichtige natie aan te moedigen. Zij willen dat China in staat zal zijn, een rol in de we reld te vervullen, die'een groot en vrij volk toekomt. 2. De Verenigde Staten wensen het tot stand komen in China te be vorderen van econimsche en politieke voorwaarden, waardoor de grondrechten en vrijheden van het volk zullen worden gewaar borgd. 3. De Verenigde Staten zijn gekant tegen elke onderwerping of ver minking van China door enige buitenlandse mogendheid of door een bewind, dat zich in dienst stelt van een dergelijke staat, het zij openlijk, hetzij heimelijk. 4. De Verenigde Staten zullen over leg blijven plegen met andere be langhebbende mogendheden over de omstandigheden in de gebieden in het Verre Oosten, opdat er maatregelen kunnen worden ge nomen, waardoor zal worden bij gedragen tot de veiligheid en het maatschappelijk welzijn van de volken in dat gedeelte der wereld. 5. De Verenigde Staten zullen de pogingen van de Uno om deze doeleinden te bereiken, aanmoedi gen en steunen, waarbij speciaal aandacht zal worden geschonken aan het handhaven van vrede en veiligheid in het Verre Oosten. VOORBEREIDINGEN VOOR H. JAAR MAKEN. Het hoofd van de persdienst van het Centraal Comité voor het H. Jaar publiceerde in het laatste of- fiële Bulletin van genoemd Comtié een artikel, waaruit wij het volgen de ontlenen: „Er is thans meer dan een jaar verlopen sedert de H. Vader in de grote rede te. gelegenheid van Zijn naamfeest, 2 Juni 1948, het H. Jaar voor het. eerst openlijk aankondigde. In diezelfde maand Juni instal leerde de Paus het Centrale Comité en op 12 Juli daarop volgend for muleerde Z.H. in een eigenhandig ge schreven brief de intenties van het komende Grote Jubileum. Het Cen trale Comité in onmiddellijk begon nen met haar werkzaamheden van bestuderen en oplossen van de ver scheidene problemen, welke de voorbereiding van de gelovigen over de gehele wereld op het H. Jaar, als mede de organisatie van de ont vangst der pelgrims in de Eeuwige Stad met zich mee brachten. Uit de thans dagelijks binnenko mende berichten en overzichten blijkt, dat Episcopaat, geestelijkheid, de Katholieke actie en de katholieke organisaties over de gehele wereld thans de voorbereiding der gelovi gen ter hand hebben genomen met nis voornaamste doel: dat het H. Jaar een réveil moge worden, een verdieping van het godsdienstig l< ven. GENERALE OVERSTE DER FRANCISCANEN CELEBREERT H. MIS OP GRAF VAN ST. DOMINICUS. Zoals reeds vele eeuwen is ge schied, is ook dit jaar weer op 4 Augustus, feestdag van de H. Domi- nicus, de Stichter van de Dominica ner-Orde, de plechtige H. Mis op het graf van deze heilige opdragen door de Generale Overste van de Fran ciscanen. De wederzijdse vriend schap, welke Franciscus en Domi- nicus verbond, wordt op deze wijze telkenjare tot uitdrukking gebracht, als de Generale Overste der Fran ciscanen op het feest van de H. Dominicus de plechtige H. Mis op draagt op diens graf en als om gekeerd de Generaal der Domini canen in het Franciscaanse Moeder huis te Rome komt celebreren op het feest van Sint Franciscus. DE OLIE VOOR DE NATIONALE VOTIEFLAMP IN ITALIë TER ERE VAN ST. FRANCISCUS. Op 18 Juni 1939 riep Paus Pius XII Sint Franciscus van Assisi uit tot patroon van Italië. Bij deze ge legenheid boden alle gemeéntebe- sturen van Italië een bronzen „na tionale votief-lamp" aan de heilige aan, die sedertdien altijd voor zijn graf heeft gebrand. De „regionen" van Italië (dit zijn de verschillende departementen, waarin het land verdeeld is) namen toen het origi nele besluit om om de beurt de olie voor deze lamp te leveren en wel telkenmale voor de tijd van een jaar. Voor het huidige jaar 1949 is het de beurt aan Emilia en Romagna, om de olie voor de lamp van St. Franciscus te leveren en zo zal op 4 October a.s. een delegatie van bei de genoemde streken zich naar As sisi begeven, met de Kardinaal- Aartsbisschop van Bologna (hoófd- stad van Emilia), Kardinaal Nasalli Rocca, aan het hoofd, om plechtig en officieel de olie aan te bieden. De bisschoppen van beide ge noemde regionen, alsmede alle bur gemeesters zullen aanwezig zyn. Voor deze gelegenheid wordt te vens een grootse regionale bede vaart naar Assisi van Emilia en Ro magna uit georganiseerd. ONLEESBARE DOCH HOORBARE BRIEVEN. De A.C.E.C. te Charleroi, een van de grootste fabrieken van electrische materialen en toestellen in België, heeft een variant gevonden op het tot dusver bekende systeem om het menselijk geluid of muziek op een voudige wijze weer te geven. Men heeft nl. een systeem uitge werkt om via een apparaat, dat een kwarto vel papier als het ware door een „schrijfmachine" haalt, zodanig met magnetische poeders te bewer ken, dat het de menselijke stem vrij wel feilloos opneemt. De zakenman zal in de toekomst, oldus een mede deling van A.C.E.C., voor zijn appa raat rustig even een zakelijke mede deling aan zijn relaties kunnen doen, het ogenschijnlijk volkomen blanco vel papier in een enveloppe sluiten en per post versturen. De ontvanger, die een dergelijke blanco brief, voor zien van een briefhoofd van zijn re latie krijgt, zet het stuk papier in zijn ontvangstmachine en prompt klinkt de stem van de afzender door het vertrek van de ontvanger. De A. C. E. C. zal waarschijnlijk reeds dit na jaar met apparatuur en „briefpa pier" op de markt komen. ZWARE AARDBEVING IN ECUADOR. Naar officieel gemeld wordt, zijn 80 personen om het leven gekomen tengevolge van een zware aardbe ving, die zich Vrijdag in Centraal Ecuador heeft voorgedaan. Men ver wacht dat de definitieve cijters van het aantal verongelukten hoger zul len zijn. Een van de zwaarst getrof fen steden was Ambato, de vijfde stad van Ecuador, ongeveer 125 km. ten Zuiden van Quito. De kathedraal, andere kerken en politiekazernes al daar werden verwoest. Per radio is uit de stad om spoedige hulp ver zocht. De stad Salcedo zou „practisch geheel verwoest" zijn. Ambato, hoofdstad van de provin cie Tungurahua heeft een bevolking van 25.000 zielen. KATHOLIEKE VERKENNERS BEWEGING UIT DERTIEN LANDEN TE KOPENHAGEN BIJEEN. Eerste Maria-Bedevaart in Dene marken sedert de reformatie. Het was geen gewone vergadering in Kopenhagen. Integendeel net con gres, dat van 29 tot en met 31 Juli in de hoofdstad van Denemarken werd gehouden, was zeer vrucht baar. De Katholieke verkenners-be weging uit dertien landen van West- Europa was daar vertegenwoordigd. De Franse spirit, de Engelse dege lijkheid, de Nederlandse spreek woordelijk geworden nuchterheid, het moeizame zoeken van de weer opkomende landen, zoals Duitsland,. Italië en Portugal, het zware ge zwoeg van de enkeling in de Scandinavische landen vonden een vurig gewenst en vruchtbaar con tact. Vele practische wenken wer den |egeven en uitgewisseld over de opleiding der leiders in de ver kennersbeweging, de opvoeding der jeugd enz. De voornaamste onderwei"pen der besprekingen waren wel de positie der jeugdbeweging in de huidige crisis der beschaving en het werk van de leek in de godsdienstige op voeding der jeugd. Eveneens een zeer voornaam onderwerp van be spreking was het vraagstuk, hoe de jongens van 15 tot 16 jaar voor de jeugdbeweging vast te houden. Het congres werd georganiseerd door Det Danske Spejderkorps, de Hertog Knuds Division (de Deense verkennersbeweging). Vele zeer be kende en geziene personen waren op dit congres aanwezig, o.a. Mgr. J. Th. Suhr, Apostolisch Vicaris van Denemarken, Prins vo.n Lichtenstein van het vorstendom Lichtenstein in Duitsland, Pater Forestier, hoofd aalmoezenier van de Katholieke ver- kennersbarweging in Frankrijk, de oude Engelse marine-man Sir Henry Digby Beste enz. Nederland werd vertegenwoordigd door Baron L. van Oldenzeel tot Oldenzeel en Dr. L. Starmans, trainingscommissarissen, Pater A. Oremus S.J., assistent hoofdaalmoezenier van de Katholie ke Verkenners in Nederland. De volgende landen waren bij dit congres aanwezig: Denemarken, Bel gië, Engeland, Frankrijk, Nederland, Italië, Lichtenstein, Luxemburg, Portugal, Zweden, Duitsland, Noor wegen en Oostenrijk. De Portugese vertegenwoordigers, vurige vereerders van O. L. Vrouw van Fatima, hadden een beeld van O. L. Vrouw medegebracht. Alle deelnemers van het congres en ook vele andere Katholieken van Kopen hagen, hebben bij dit beeld gebeden, hetgeen Mgr. Suhr de opmerking deed maken: „Dit is de eerste bede vaart in Kopenhagen sinds de refor matie". DE GESCHIEDENIS VAN DE ATOOMBO Nu het vandaag vier jaar gele den is, dat de atoomboom het einde aan de tweede wereldoorlog nabij maakte willen wij de balans opma ken van het atoom-tijdperk, tot dus ver. Het blijkt dan dat de eerste experi mentele bom op 16 Juli in 1945 in de woestijn van Nieuw-Mexico tot ont ploffing werd gebracht. Na het be kend worden van het „gunstige" re sultaat volgden kort achter elkaar, op 6 en 9 Augustus 1945 de aanval len op Hirosjima en Nagasaki, die de vrede tot gevolg hadden. In 1946 waren er de grote proeven bij Bikini, in de lucht en onder wa ter en in April van het vorige jaar de proef by Eniwetok. Uiteraard zyn geen gegevens be kend over de Russische proeven waar van er een mislukt zou zijn in de Oeral. Vier boerderijen zijn er afgebrand Vrijdagmiddag ontstond er brand in een hooiberg bij een grote boer derij in Hall, bij Brummen. Het vuur greep zo snel om zich heen, dat kort daarna de gehele boerenwoning in lichter laaie stond. Met emmers wa ter en snelblusapparaten bestreden de buren zonder veel resultaat net vuur. De Hallse brandweer kwam met een handspuit.zonder slan gen ter plaatse. Inmiddels had ook de op twintig meter afstand staande boerderij van P. de Weerd vlam ge vat. De motorspuit van Brummen rukte uit, doch kon niet meer doen aan nablussen. Beide boerderijen werden totaal verwoest. Het hooi en de rogge gingen verloren. Het weini ge vee dat zich in de stallen bevond kon gered worden. Van de inboe-lel werd slerhts een gedeelte in veilig heid gebracht. Omstreeks half acht Vraijdag- avond brak er brand uit in een kapi- t ;ïe boerderij aan het Braak ven bij Berlicum. In een oogwenk stond het hele pand in lichter laaie. De brand- Wi^en uit Berlicum en 's-IIertogcn- bosch waren spoedig ter plaats». Ie boerderij was echter niet meer te be houden. In de buitenwijk Beerbos bij Nij megen is gisteren een grote boerde rij in br; nd geraakt. De boerderij met 25.000 kilo hooi ging verloren. EEN GEWONDE BIJ BOTSING IN MAASTUNNEL. In de C ostelijke buis van de Maas tunnel heeft zich gister urdua* om vijf uur een botsing voorgedaan tus sen twee vrachtwagens en een luxe auto, waarbij de chauffeur van de luxewagen ernstig is gewond. De Der- sonenauto werd aan de voorzijde vrijwel geheel vernield, +ur-vijl de twee andere wagens aanmerkelijke schade opliepen. Ooordat een vracht wagen uit Strijen geladen met ander halve ton jjzerdraad, in de tunnel plotseling een motorstoring kreeg en daardoor sterk moest afremmen, vloog een achterop rijdende personen wagen op de vrachtauto. De bestuur der, de 68-jarige in Rijswijk woon achtige N., werd uit zijn auto geslin gerd en liep ernstige verwondingen op aan hoofd, hals en armer.. Ach ter de luxe-wagen reed weer eeri be stelauto, die op zijn beurt zijn voor ganger ramde. De heer N. is naar 't Sint Franciscusziekenhuis overge- tiacht. Het verkeer ondervond on geveer anderhalf uur vertraging. STUDIEDAGEN KATHOLIEKE MAATSCHAPPELIJKE WERKERS. De internationale studiedagen (5-9 Augustus) van de Katholieke Inter nationale Unie voor maatschappelijke diensten zijn gisteren te Nijmegen begonnen. Gisteravond waren daar bij aanwezig afgevaardigden uit Ne derland, Engeland, België, Frankrijk, Spanje, Italië, Polen, Zwitserland en Luxembugr. Om zes uur werd in de klooster kerk aan het Keizer Karelplein een Lof gecelebreerd door Mgr. G. Cob- ben S.C.J., apostolisch vicaris van Finland. Na de kerkelijke plechtigheid werd een gemeenschappelijke maaltijd ge houden, waar tegelijkertijd de offi ciële verwekloming van de honder den gasten geschiedde. Mr. L. Spaans, directeur van sociale zaken in 's-Her- togenbosch en voorzitter van de Ariënsvereniging in 's-Hertogen- bosch, fungeerde als tafelvoorzitter en voerde de congrestaai, het Frans. Hij verwelkomde mgr. Cobben en mevrouw Steenbergen—Engering, president van de unie international du Ligue Feminin uit Utrecht en ver der dr. ir. Telgen, voorzitter van de kerkelijke actie in Nederland en al gemeen voorzitter van de raad van katholieke scholen voor sociale dien sten. Hij zette de opzet van dit congres uiteen. Een betoging voor het ver antwoordelijk werk der sociale wer kers. Achtereenvolgens werd verder het woord gevoerd door mej. E. White, directrice van het Victoria- ziekenhuis voor kinderen te Londen; mademoiselle G. la Voine, chef van de S.N.C.F. te Parijs; mej. A. Garri- can Puig, onderdirectrice van de so ciale school in Barcelona; mademoi selle de Coste, presidente van de so ciale assistenten aan katholieke scholen in Vlaanderen, en ten slotte door mej. B. Baers, algemeen secre taresse van de katholieke internatio nale unie voor maatschappelijk dienst betoon. LANDBOUWDESKUNDIGEN BIJEEN OP INTERNATIONAAL CONGRES. Donderdagmiddag heeft ir. A* H. Boerma, directeur-generaal van het Europese bureau van de FAO (de voedsel- en landbouworganisatie der Verenigde Volkeren), in Den Haag het internationaal congres over de landbouwvoorlichting geopend. Ir. C. Staf, directeur-generaal van de Landbouw van het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvojr- ziening, werd tot voorzitter van het congres gekozen. Minister Mansholt heeft de deelnemers aan het congres op kasteel „Oud Wassenaar" ontvan gen. Het zestienjarig meisje W. uit Bolsward dat met vacanlie in Beek (L.) was kwam Vrijdagmiddag, toen zij met haar fiets viel, onder een vrachtauto. Zij is aan haar verwon dingen bezweken. De zestienjarige C. B. uit Eind hoven kwam tijdens werkzaamheden in de kelder van het Sportfondsen- bad aan de Stratumse Dijk met de electrische leiding in aanraking, waar door hij dodehjk werd getroffen. Bij onderzoek bleek, dat de isolatie dei electrische leiding niet meer vol- 1 doende was. ANTOON MOLKENBOER heeft een mozaik ontworpen en uitgevoerd „ter gedachtenis aan de jaren ver van het vaderland van prinses Ju liana en Hare kinderen". Het is een geschenk van het Haagse Jubileum comité en is vandaag in de Raads zaal van het Haagse stadhuis aan de Javastraat onthuld. Mishandelingen in Nederl. kampen Uit ingestelde onderzoekingen is reeds gebleken, dat een aantal van de in het rapport-Van der Vaar*. Smit gesignaleerde feiten onwaar is of onjuist is belicht, aldus heeft de minister van Justitie, naar de „Volks krant" weet te berichten medege deeld in antwoord op schriftelijke vragen van het lid der Tweede Ka mer mr Terpstra (A.R.) omtren mishandelingen in de kampen van politieke delinquenten. Naar aanlei ding van genoemde vragen heeft de minister ook medegedeeld, dat in totaal achttien klachten bekend zijn, waarvan er tot dusverre twaalf kon den worden onderzocht. In zes de zer gevallen bleek de klacht van el ke grond ontbloot. In twee andere was reeds vroeger een onderzoek in gesteld. Beide strafzaken waren ech ter vanwege hun onbelangrijkheid door de auditeur militair terzijde ge legd. De minister wijst er op, dat in verscheidene gevallen, waarin van concrete mishandeling kan worden gesproken, een strafrechtelijke ver volging is ingesteld. In totaal zijn er thans 32 veroordelingen uitgesproken In de gevallen waarin niet van con crete mishandelingen kon worden gesproken, maar wel van een te gro te of ontoelaatbare hardheid is inge grepen door het bevoegde gezag mei administratieve maatregelen, zoals verscherpte inspectie, overplaatsinf of ontslag personeel. Waar de men taliteit van leiding en bewaking ge heel onjuist geacht moest worden is zelfs tot opheffing van het kamp overgegaan. Gelukkig zijn er eindelijk straf rechtelijke vervolgingen ingesteld. Het Nederlandse volk verdraagt niet, dat Nederlanders ongestraf kunnen volgen het onder de bezet ting gegeven voorbeeld van onmen selijke barbaarsheden! Gisteren heeft de officier van justi tie te Assen een gevangenisstraf van twee maanden geëist tegen de 25-ja- rige landarbeider Albert O. destijds te Schoterburg thans te Vollenhove die op 5 Juli 1945 de gedetine le Becker uit Enschede in de nabijheid van het kamp Westerbork ernsti; heeft mishandeld. Tegen een vroege re collega werd een boete van f 150 of 30 dagen geëist. In zijn requisitoir betoogde de of ficier van justitie, dat na de bevrij ding in diverse kampen toestanden hebben geheerst, welke niet door de beugel konden. Er zijn vele mishan delingen gepleegd, aldus de officier, die naar zijn mening gezien moeten worden als een uiting der wraakge voelens ten opzichte van de bezetter en diens handlangers. Het Nederland se volk toonde zich terecht zeei verontwaardigd en teleurgesteld, zc vervolgde hij, dat dergelijke toestan den zich ook onder het Nederlandse bestuur hebben voorgedaan. Dat deze niet of niet eerder door het open baar ministerie zijn behandeld wi: volgens hem niet zeggen, dat het O.M. deze gevallen met de mantel der liefde wenst te bedekken. Het was echter in de meeste gevallen zo, dat geen oordeel geveld kon worden, omdat de verklaringen van beide zij den te veel verschilden. Uitspraak volgt op 19 Augustus a.s. BETERE GEEST OP pE BEURS. De beurs ademde gisteren onge twijfeld een betere geest. Eergisteren was de omzet met 1.844.000 groter dan gewoonlijk. Ook gisteren was er iets meer bedrijvigheid dan anders, hetgeen voornamelijk met de ontwik keling van de verhouding Nederland Indonesië verband houdt. De jong ste verklaringen der republikeinse leiders wekken enige hoop op iets meer economische zekerheid. De hulp van Nederlanders blijft onontbeer lijk, heeft Hatta gezegd. Het waren dan ook Indonesische fondsen waar naar de grootste aandacht uitging en die het Donderdag verhoogde koers- peil niet slechts goed wisten te hand haven, maar soms nog een beschei den koersverhoging ondergingen. De obligaties van Indonesische tram- en spoorwegen wares opnieuw vast, in verband met de verruimde mogelijk heid van transfer van rente en aflos- WEERS VERWACHTING (Geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond. Opgemaakt te 10 uur). KOELER. Veranderlijke bewolking met voornamelijk in de nacht op en kele plaatsen wat lichte regen of motregen en in het Zuidoosten van het land kans op een enkele onweersbui. Morgen echter over wegend droog en iets koeler. Zwakke tot matige wind rui mend naar richtingen tussen Zuid en West. sing. De gehele middag heerste er in de hoeken der Cultuurfondsen eni ge bedrijvigheid. Amsterdam Rub ber, waarvan gisteren de jaarverga dering gehouden werd, verbeterde 1 pet, en Bandar Rubber 2 pet. Ook voor Oostkust blijft enige belang stelling gaande." Suikerfondsen lagen kalm maar vaster en ook Tabakken bleven zeer goed op prijs. De Mijn bouw Maatschappij Simau, waarvan het verslag is gepubliceerd, boekte enige koerswinst. Voor internationale fondsen was de belangstelling daarentegeh gerin ger. Kon. Olie bewoog zich tussen 304 en 306. De koersafwijkingen voor Aku, Unilever en Philips waren niet van betekenis, alleen Unilever was iets meer uitgesproken aan de zwak ke kant. Voor aandelen Indische Bank is nog steeds een open hoek aanwezig, maar de koers bleef vrij wel onveranderd. Op de Scheepvaartmarkt kwamen geen belangrijke wijzigingen voor. Bankaandelen waren iets beter voor Rotterdamsche Bank. Op de Staatsfondsenmarkt was de ondertoon goed prijshoudend. Dollar leningen opnieuw oplopend. Prolon gatie 2% pet. UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN Concert „Crescendo". Donder dag 11 Augustus a.s. 8 uur zal de muziekvereniging „Crescendo" con certeren in de tent bij het Bospark. Personalia. De heren Th.'Mooy, en J. Windhorst, zijn geslaagd voor het diploma-leermeester-gezel, resp, als drukker en zetter. Geslaagd voor alg. handelsken nis F. Baksteen, F. v. d. Berg, D. Kooy, M. van Oosten, D. Koren, G. Wenting en B. Blom. Geboren: Adriana, d. van A. van Triest en H. de Vos. Ondertrouwd: J. A. Kleijs en M. M. A. van Teeffelen; J. M. van der Meer en M. A. Ekelschot. Gehuwd: J. L. Pynacker 25 j. en A. P. Splinter 19 j.; J. Hoogeveen 30 j. en J. van Dijk 28 j.; G. van Klave ren 30 j. en C. J. van Arkel 29 j.; A. J. Tas 25 j. en M. Schiedon 23 j. BOSKOOP Geboren; Franciscus z. van J. den Ouden en F. Roodnat; Adriaan- tje Maria d. van P. Bouwman en A. M. Groenenberg. Ondertrouwd: Jan Adrianus Hooft- man 24 j. en Maria Groenestein 22 j.; Gysbertus Johannes van der Sluijs 23 j. en Geertruida Maria Ramp 18 jaar. Getrouwd: Franciscus G. M. J. van der Eerden 28 j. en Wilhelmina M. M. Kortmann 23 j.; Johannes G. Luijtjes 28 j. en Johanna M. Th. Janssen 20 j. LANGERAAR Personalia. Mej. Q. van Rijn slaagde voor het middenstands-di ploma, LEIMUIDEN BOUWVOLUME VOOR 4 PROEFWONINGEN. De gemeente Leimuiden heeft een extra bouwvolume ontvangen voor de bouw van een viertal proefwonin- gen volgens systeem Bromet. Gemeenteraad. Op Dinsdag 16 Aug. komt de raad bijeen. Voorstel B. en W. tot wijziging van de be groting 1949. Kabellegging. Deze week is aan beide zijden van de Drecht een kabel gelegd voor de telefoondienst. Naar wij vernemen zuilen de 17 aanslui tingen te Bilderdam en Vriezekoop pas in dienst gesteld worden, zodra het telefoonnet geautomatiseerd wordt. Personalia. Het middenstands diploma algemene handelskennis be haalden: M. Vlasman, B. Wolken, J. Senne en M. Termeulen. Gemeentetoren. De torenspits van de Ned. Herv. kerk is thans weer geheel hersteld. Gistermiddag 12 uur is de nieuwe klok in gebruik geno men, en Zondagmorgen zal zij zoals vroeger weer luiden voor de kerk dienst, zodat het oude gebruik weer in ere hersteld is. Geboren: Christina Maria, d. van H. J. Vink en C. E. Disseldorp; Pau- lus Johannes Maria, z. van J. Hogen- boom en A. M. v. d. Hoorn; Martinus Gerardus Wouterus, z. van J. B. v. Tol en A. M. T. Aartman; Johannes Jacobus, z. van P. W. de Graaf en M, M. v. Doorn; Cornelia Hendrina, d. van J. Horsman en C. Rietdijk. Gehuwd: J. M. Ruyten en H. J. v. Velzen. Overleden: A. van Wieringen we duwe van H. P. Horree 80 j. RIJNSATERWOUDE Personalia. Voor het midden standsdiploma alg. handelskennis slaagden C. Blaazer, J. Overdevest en C. Kroon Tzn. TER AAR Gemeenteraad. 'De gemeente raad vergadert Dinsdag a.s. nam. 8 uur. Agenda o.a. benoeming 2e ge meentewerkman.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 2