Eeh Katholieke school voor buitengewoon I. o. in de Bollenstreek UIT DE RIJNSTREEK Wilt U iets weten? WOENSDAG 3 AUGUSTUS 194? DE LE1DSE COURANT PAGINA 3 GEMEENTERAAD VAN LISSE De raad van Lisse besloot, met de, heren Alb. Molenaar en M. J. Blok huis een ruiling van grond aan te gaan. In het eerste geval betreft het 5 m2 en in het weede geval ±800 m2 Z.h.st. werd voorts, besloten aan het Gereformeerd Schoolbestuur een bedrag van f 460 beschikbaar te stellen voor de aanschaffing van nieuwe leermiddelen in verband met de invoering van een nieuwe leesmethode en aan het R.K. School bestuur par. H.H. Engelbewaarders een bedrag van f 7.456.15 voor de aanschaffing van schoolbanken, schoolmeubelen en aanvulling leer middelen. Overeenkomstig het verzoek van de heer P. Warmerdam, oud-wethou der, werd besloten het aan hem toe gekende pensioen met ingang van 1 Januari 1949 te verhogen met een toeslag van 22.5 He beheei'sverordening van de ge- meentebedrijven voor gas en water werd vervolgens in die zin gewijzigd, dat het afschrijvingspercentage van de gashouder werd bepaald op 25%. Aan de Bond tegen het schenden door het vloeken van Gods Heiligen Naam werd een subsidie verleend van f 25 per jaar. De heer Van Dijk vond het bedrag aan de lage kant. Voorschotten verbetering van woningen Hierna kwam aan de orde het ver lenen van voorschotten voor het ver beteren van woningen. De voorzit ter licht het voorstel uitvoerig toe. De heer van Kesteren vond dit voorstel een stap in de goede rich ting en hoopte, dat de eigenaren zul len medewerken. De heer Scholte vroeg of er richt lijnen werden gegeven en of huur verhoging mogelijk was. De voorz. antwoordde, dat de huur bepaald wordt door het prij zenbureau. De aanvraag moet van de eigenaar uit gaan. De heer Romijn vondt de regeling teleurstellend en had verwacht dat van gemeentewege of rijkswege een bijdrage hierin werd verleend. De voorzitter achte dit niet mogelijk. Omtrent het rentepercentage zullen alsnog stappen worden ondernomen. De heer Randsdorp meende, dat met medewerking van eigenaar en huurder gezamenlijk nog wel wat te bereiken zal vallen. Hierna werd con form het voorstel van B. en W. be sloten. De voorstellen om een aan het R.K. Schoolbestuur par. St. Agatha een bedrag van f 988 beschikbaar te stel len ten behoeve van het uitbreken van een houten trap in de gang van de R.K. Meisjesschool en aan het R.K. Schoolbestuur par. H.H. Engelbe waarders een bedrag van f 1137.60 beschikbaar te stellen voor de aan schaffing en aanvulling van leermid delen, in verband met de invoering van een nieuwe leesmethode op de jongensschool, werden z.h. st. aan vaard. Een school voor buitengewoon L.O. Aan de orde kwam thans het voor stel tot stichting van een R.K. schooi vour Buitengewoon lager onderwijs. In een uitvoerig aan de raad ge licht schrijven van het bestuur van de onlangs opgerichte „Stichting R.K. School voor B.L.O. te Hillegom en omstreken" gevestigd te Lisse, geeft genoemd bestuur een uiteenzetting van plannen vcor de stichting van een R.K. school voor buitengewoon lager onderwijs in de Bloembollen streek. Uit een rapport van de schoolarts blijkt, dat het vooral voor de R.K. kinderen vrijwel hopeloos is, een BLO-school te bezoeken, aangezien de R.K. BLO-scholen in Haarlem en Leiden overvol zijn. Slechts 24 kin deren uit de gemeenten Hillegom, Lisse en Sassenheim bezoeken zulk een school, terwijl 66 kinderen staan op de aangelegde wachtlijst. In to taal komt dit neer op 90 kinderen hetgeen de stichting van een BLO- school rechtvaardigt. De inspecteur van het buitenge woon lager onderwijs staat sympa thiek tegenover dit plan. Het ligt in de bedoeling een streekschool te stichten met Lisse als plaats van ves tiging, omdat het centraal is gelegen. Voorts ligt het in de bedoeling om hieromtrent een gemeenschappelijke regeling te treffen met de gemeen ten Sassenheim, Lisse en Hillegom. Burg. en Weth. stellen voor in be ginsel te besluiten tot de gevraagde medewerking. Het bestuur hoopt in 1950 met de bouw te kunnen aanvan gen. De heer Tib boel vond het bedrag per leerling ad f 15 hetgeen van de buitengemeenten zal worden ge vraagd onvoldoende. MARKTBERICHTEN ROTTERDAM, 2 Aug. Vee Aan gevoerd 2824 dieren, w.o. 229 paar den, 118 veulens, 783 gebruiksvee, 150 vette koeien en ossen, 126 gras kalveren, 274 nuchtere kalveren, 729 schapen, 297 biggen, 40 bokken en geiten, 78 varkens. Prijzen per stuk: kalfkoeien f 775, 700, 575, melk koeien f 775, 700, 575, varekoeien f 500, 400, 350, vaarzen f 600, 50C, 40, pinken f 500, 400, 350, graskalve ren f 280, 200, 100, biggen f 47, 42. 38, werkpaarden f 800, 680, 520, hit ten f 700, 560, 425, slachtpaarden per kg f 1.40, 1.30, 1.10. WOERDEN, 3 Aug. Kaas. Aanvoer 316 partijen. Prijzen 1ste soort 1.67, 2de soort 1.61—1.65, zware 1.78. extra zware 1.85 per kg. Handel traag. De voorzitter beaamde dit. Er be staat evenwel een zeer grote behoef te aan een dergelijke school. Het ge woon lager onderwijs wordt geremd, zodat deze school het lager onderwijs ten goede komt. De heer Romijn onderstreept dit argument ten volle. Na nog enkele informaties werd het voorstel aangenomen. De voorzitter deelde mede, dat dit waarschijnlijk de laatste zitting van de raad in zijn oude samenstelling zou zijn. Hij dankte de heren Korte- kaas en van Blitterswijk die niet meer in de raad zullen terugkeren voor hun prettige samenwerking en voor de aangename besprekingen. De heer Kortekaas bracht dank' vor de ondervonden medewerking en sprak de wens uit, dat het Lisse en de leden van de raad goed moge gaan. De heer Tibboel sprak namens de heer van Blitterswijk woorden van dank. De heer Randsdorp vroeg de aan dacht voor het kruispunt Kopelstr Grachweg en beval één-richting - verkeer aan. Dit heeft reeds de aan dacht van het college van B en W. De heer Scholte kwam terug Cf het beslui', van de verkoop van grond aan het Geref. Kerkbestuur art. 31. Hierbij was in het prae-advies sprake van een welwillende houding van B en W, doch ook het bestuur van de Kerk had een soepele houding aan de dag gelegd doordat eerst het plan was om te bouwen op het eind van de Wagenstraat. Dit kon spr. niet terugvinden in het prae-advies. De voorz. zeide, dat dit voornemer, in strijd was met het uitbreidings plan. De besprekingen met het Kerk bestuur waren van aangename aard. De heer de Koning drong nogmaals aan op de stichting van een zwem bad nu het hout is vrijgegeven. De voorz. zeide, dat hij hierin des ondanks nog niet veel heil ziet en dat de kans van slagen gering zal zijn. Het zal nogmaals or dei zocht worden. KATWIJK AAN DEN RIJN K.R.V. De leden van K.R.V worden er op attent gemaakt dat er Donderdagavond om kwart voor acht training is, óók voor de Senio ren. KATWIJK -Personalia. Voor het midden standsexamen algem. handelsken nis slaagden J. C. A. A. v. d. Berg en C. E. P. M. v. d. Berg. VOORHOUT Toelating van een raadslid Beroep van burgemeester ongegrond verklaard Gistermiddag kwam van Gedep. Staten van Zuid-Holland het bericht binnen van bovengenoemd besluit. In de raadsvergadering van 11 Juli jl., werden door de toen gekozen commissie van onderzoek naar de geloofsbrieven van de nieuw geko zen raadsleden enkele aanmerkingen gemaakt omtrent de geloofsbrieven van de heer A. V/. Deutekom, daar er niet in vermeld stond, dat deze persoon een openbare functie als hoofdonderwijzer van een lagere school bekleedde. Niettegenstaande besloot de raad toch de heer Deute kom als raadslid toe te laten. Direct op dit besluit kondigde bur gemeester de Graaff aan. tegen dit besluit beroep aan te zullen tekenen bij Gedep. Staten daar z. i voor noemde persoon niet als raadslid kon worden toegelaten. G. S.vnamen kennis van dit beroep, en verzochten de raad één of meer afgevaardigden te zenden en deze zaak nader toe te lichten. In een spoedeisende vergadering werden de heren P. v. d. Nouland en G. K. Spierenburg afgevaardigd. Deze he ren werden vergezeld door de heer A. W. Deutekom voor eventuele be vestiging. In het schrijven hetwelk G. S. thans toezonden, was vermeld op welke gronden de burgemeester in beroep gegaan was, nl. omdat hij van mening was, dat de rechtsgeldigheid van een raadslidmaatschap inging tijdens het aanbieden der geloofsbrie ven. De raad. had hiertegen "aangevoerd, dat het z. i. hier ging om tot voor ziening in een door periodiek aftre den ontstane vacature te komen. Be slissend zou volgens de raad zijn de werkkring tijdens het ingaan van het raadslidmaatschap. Gedep. Staten, overwegende dat. nu het hier gaat om benoeming in een vacature welke ontstaan is door periodieke aftreding, en het lidmaat schap van de raad der gemeente Voorhout voor de heer A. W. Deu tekom eerst kan aanvangen op de eerste Dinsdag in September, geven als hun mening te kennen, dat de vraag, of tegen toelating van een raadslid bezwaar kan worden ge maakt, moet worden beoordeeld naar de toestand zoals die zal zijn op het tijdstip van de aanvang van het lid maatschap van de raad. Het besluit, dat G. S. hierop laten volgen, was, het beroep van Burge meester de Graagff ongegrond te verklaren. Zij nog vermeld, dat de heer A. W. Deutekom jl. 5 Mei 1949 schrif telijk kennis gaf van zijn ontslag op 1 September a.s., als hoofd van de R. K. Jongensschool, verbonden aan de Bisschoppelijke Nijverheidsschool alhier. Personalia. Voor het praktijk- dipioma boekhouden associatie, slaagden de heren J. J. Vrijburg en G. van Kampen. WASSENAAR Jubileum-schietwedstrijden op Raaphorst. Gisteren zijn de schiet wedstrijden op Raaphorst ter gele genheid van het 30-jarig jubileum van de Wassenaarse Politie Schiet- en Sportvereniging begonnen. Hoofdin specteur C. B. H. Wolf, voorzitter van de jubilerende vereniging, sprak een welkomstwoord en de burgemeester, dr. S. baron van Wijnbergen, loste met het pistool de openingsschoten. Na dit officieel begin nam de wed strijd op pistool voor donateurs en genodigden een aanvang. Intussen werd ook begonnen met de jaarlijkse ledenwedstrijd, die vandaag is voort gezet. 's Middags 4 uur werden weer door hoofdinspecteur Wolf de prijzen uitge reikt. Het hoogste puntenaantal 46 werd bijeen geschoten door kolonel R. P. J. v. d. Berg van Saparvea. Hij won daarmee de beker beschikbaar gesteld door de directie van kasteel Oud-Wassenaar. De tweede prijs een medaille werd gewonnen door de commissaris van politie van Was senaar, de heer J. J. Maandag (45 punten). Majoor van Kaumen- com mandant van de Julianakazerne in Den Haag behaalde 37 punten. Com missaris Klijzing van Den Haag 35 punten en de heer D. de Jong, opzich ter op Raaphorst, 31 punten. Zij kre gen een medaille. De overige uitslagen: J. J. Dijk- sterhuis 28 p.; W. A. A. J. baron Schimmelpenninck van der Oye 26 p.; kapitein Blank 25 p.; de heer A. Veeneman 25 p.; kolonel der Rijks politie E. M .A. Suylen 24 p.; burge meester van Wijnbergen 18 p.; J. Eg- gink 15 p.; R. C. de Borst 13 p.; J. Matthijssen 12 p. Zwitsers op Duinrell vierden feest. Het gezelschap van 48 Zwitsers, dat op het ogenblik op het N.K.T.C.- terrein op Duinrell kampeert is Maandag ter gelegenheid van de „Bundestag" nationale feestdag ter herdenking van de stichting van de Eidgenossenschaft door de burge meester ten Raadhuize ontvangen. Des avonds was er in Duinrell een kampvuur tijdens hetwelk de leider van het gezelschap dat uit Bazel afkomstig is de betekenis van de Bundestag uiteenzette. Er werden verschillende Zwitserse nationale lie deren gezongen. WARMOND Villa-bouw. Aan dr. J. Venker, oor-, neus- en keel-specialist is ver gunning verleend voor de bouw van een villa annex behandelingskamer in het Overbos tegen over de bui tenplaats „Huys te Warmondt". Zwembad „Lommerlust". De door de stichting „geordend zwem men in deze gemeente" in het leven geroepen zweminrichting „Lommer- lust" is een groot succes geworden. Reeds spoedig moest worden over gegaan tot bijbouw van 12 kleedka mers, zodat momenteel tegelijker tijd zich 120 personen kunnen ont- kleeden. Er zijn dagen geweest, dat op een bepaald ogenblik meer dan 300 personen aan het zwemmen wa ren. Van verschillende jeugdver enigingen uit omliggende gemeen ten zijn x'eeds verzoeken binnenge komen, om van de zwemgelegenheid gebruik te mogen maken. ALPHEN AAN DEN RIJN Het dodelijk ongeval. Het door de politie ingesteld onderzoek naai de oorzaak van het dodelijk ongeval, waarvan Maandagmorgen de 3-jari- ge Toontje R. in de Emmalaan slacht offer werd, is geëindigd. Het lijk is vrijgegeven evenals de auto van de gemeentereiniging. De rapporten zijn ingediend bij de Officier van Justitie. AARLANDERVEEN Personalia. Geslaagd voor Mid denstands-diploma Alg. Handelsken nis de heren P. Lok, Jac. Eikelen boom, M. Angenent, San Bos, C. van Egmond, H. van Haastrecht, J. v. d. Post en mej. Adr. Stigter, allen al hier. OUD-ADE Gezonde tippelaars. Belangstel ling voor de wandelsport bestaat ook hier. Met succes werd aan de vierdaagse te Nijmegen deelgeno men door mej. B. Bartels en dienst plichtig marinier A. Olyerhoek. Eerstgenoemde nam reeds voor de derde maal aan het sportieve gebeu ren deel. EindhovenValkenburg: Eindho ven, Maarheeze, Weert, Ittervoort, Echt, Sittard, Schimmert, Valken burg. Afstand 100 Km. Alphen a. d. RijnHeijthuizen (L) Alphen, Woerden, Utrecht, Culem- borg. Zaltbommel, Den Bosch, Boxtel. Eindhoven Weert, Heythuizen. Af stand 155 k.m. SCHEEPSBERICHTEN ABBEKERK 2 Aug. pass. Finis- terre; ALDABI 2 Aug. pass. Cana- rische Eilanden; BOSCHFONTEIN 2 Aug. van Zanzibar; CELEBES 2 Aug. van Belawan; GROOTEKERK 3 Aug. te Beira; JOH AN VAN OL- DENBARNEVELT 3 Aug. te Soera- baja; KOTA GEDE 2 Aug. 14.30 uur van Djedda; MARIEKERK 2 Aug. pass. Gibraltar; Modjokerto 3 Aug. te Aden; MOLENKERK 2 Aug. pass. Beachy Head; ROEBIAH 2 Aug. te Marseille; RUYS (K.P.M.) 2 Aug. van Yokohama; SLOTERDIJK 2 Aug. van Suez; WATERLAND 2 Aug. van Buenos Aires. LAATSTE BERICHTEN „Staakt het vuren" UITVOERINGSBEPALINGEN Aan de documenten over het be vel .Staakt het vuren" zijn nog „Uitvoeringsbepalingen" toegevoegd, waarin o.a. het volgende bepaald wordt: De strijdkrachten v§in partijen zul len hun patrouille-gebieden, welke nader zullen worden afgebakend, niet uitbreiden noch op andere wijze pogen om hun militaire posities ten koste van de andere partij te verbe teren. De strijdkrachten van iedere par tij zullen naar ieder punt binnen de haar toegewezen patrouillegebieden mogen worden verplaatst. Vrij verkeer van de burgerbevol king en vrij goederenvervoer tussen de zones zullen zonder belemmering worden toegestaan, behoudens het recht van beide partijen om al die maatregelen te nemen, nodig om te verzekeren, dat geen onwettig ver voer van wapens, munitie en ander materiaal, uitsluitend bestemd voor oorlogsdoeleinden, of propaganda materiaal van subversief karakter, plaats heeft. Beide partijen zullen volledig sa menwerken in het handhaven van rust en orde, in de bescherming van alle elementen van de bevolking, en in de vergemakkelijking van ieders maatregelen tot zelfverdediging. Er zal worden ingesteld een cen trale gemeenschappelijke commissie (Central Jointboard), bestaande uit vertegenwoordigers van beide par tijen, uit vertegen woordigers van andere gebiedsdelen van het cepubli keinse gebied, die lid zijn van de B.F.O. welke vertegenwoordigen deelnemen als een toegevoegd iid (associatie member), en uit 'jurger- Ü,]ke en militaire vtrtegenwoordigeri van de UNCI, onder voorzitterschap van een vertegenwoordiger ('oii toer beurt) van de UNCI. De centrale ge meenschappelijke commissie zal tot taak hebben de uitvoering van deze STADSNIEUWS Voor alle Priesterstudenten wordt a.s. Donderdag om half vier de oefening van het H. Uur gehouden in de Kapel van het St. Lidwinahuis, Zoeterwoudse Singel 33. Alle studen ten uit Leiden en omgeving worden verwacht. Personalia Voor het notarieel examen lie gedeelte slaagde te Den Haag de heer W. A. Hoek, alhier Voor het examen E Maatschoen maker is geslaagd de heer E. A. Vos kuil alhier. Kappersxamens. Geslaagd voor Stichting Kappers-vakexamen te Amsterdam de dames A. Smittenaar, Leiden en J. de Roo, Leiden en de heer H. J. H. Mentink, Alphen aan den Rijn, allen gezellen-diploma; de heer A. van Leeuwen, Alphen aan den Rijn certificaat le bediende. Tuintjesver. „Ons Belang". Dins dagavond maakte de tuintjesverenl ging van de woningbouwvereniging „Ons Belang" een excursie naar de vasteplantenkwekerij „de Leithe" van de heer L. v. d. Sijs aan de Hooge Rijndijk te Zoeterwoude. De opkomst was, zeer waarschijn lijk door het onzekere weer, niet groot, doch degenen, die wind en re gen getrotseerd hadden, hebben ge noten van een bloemenweelde en de kleurenpracht bij een grijze jachtende wolkenhemel, waarbij de laatste zon nestralen het einde van de dag aan kondigden. De toelichting, die de heer v. d. Sijs bij de verschillende varië teiten in plantenfamilies gaf, getuig de van vakkennis, maar ook van gro te liefde voor het vak. Dat bleek ook uit de welverzorgde tuin. Volgende week staan de Phloxen in bloei, de moeite waard om even naar „de Lei the" te fietsen, de vlammende kleu ren van deze bloemensoort te zien en de zoete geur ervan te genieten. Na het dankwoord van de secretaris ver liet het groepje voldaan de kwekerij, ieder lid getooid met een grote bos bloemen door de heer v. d. Sijs wel willend aangeboden. Kunst na Arbeid naar Zierikzee. Morgen zal het Mannenkoor Kunst na Arbeid ter gelegenheid van het 1100-jarig bestaan van de stad Zie- rikzea op uitnodiging van het Eeuw feest-Comité een concert geven in de muziektent aldaar. 15Q personen zul len per touringcai de reis meemaken. Leidse Spaarbank. Bij de Leid se Spaarbank is gedurende de maand Juli 1949, ingelegd 569.967,25 en terugbetaald 463.409,25; ingeschre ven zijn 317 nieuwe inleggers, ter wijl 179 boekjes geheel werden uit betaald. Het tegoed der 27754 inleg gers, hieronder begrepen 3562 deel nemers aan de afhaaldienst bedroeg einde Juli 1949, 15.470.744,44. Dooi de afhaaldienst werd in 11987 stor tingen 43.809,50 ontvangen. Er werden 234 spaarbusjes ter lediging aangeboden met een gezamenlijke inhoud van 4.457,67. Op de scholen werd gespaard 111,50. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Adriana Isabella Hendri- ea d. van C. H. Vreeburg en A. M. A. Leune. Johannes Wilhelm Eduard z. van C. Berghart en E. Wassenaar. Gerrit z. van J. Buitelaar en R. van der Linde. Wouter z. van W. van Hemert en J. de Groot. Johanna Ma ria d. van W. van Hemert en J. de Groot. Kwie Ing d. van T. H. Siem en A. van Schoonderwoerd den Be- zemer. Gehuwd: H. F. M. Renier wedn. en J. W. C. Ramp jd. Overleden: C. Moerland z. 28 j. J. H. Hageman man 64 j. J. Teske hsvr. van N. Dreef 74 j. voorschriften, alsook van het bevel staakt-de-vijandelijkheden, van de proclamatie en andere daarmede verband houdende bevelen en richt lijnen, te observeren, en dienaan gaande verslag uit te brengen en aanbevelingen te doen aan partijen i aan de UNCI. In de patrouillegebieden, toegewe zen aan de Republiek, aanvaardt .de republikeinse regering, boven en be halve de plicht en taak recht en or de te handhaven, mede de verant woordelijkheid voor voedselvoorzie ning, kleding, de verstrekking van medicijnen en geneeskundige ver zorging, en in het algemeen voor de voorziening in alle diensten, welke voor het welzijn van de bevolking nodig zijn TOESPRAAK VAN H.V.K. TOT DE STRIJDKRACHTEN. Aan een rede, door de heer Lo- vink, Hoge Vertegenwoordiger dei- Kroon in Indonesië gericht tot de strijdkrachten ter gelegenheid van het uitvaardigen der order tot het staken der vijandelijkheden, wordt hier het volgende ontleend; Aan hét gewapende conflict tus sen de Republiek en Nederland is thans gelukkig een einde gekomen. Een vriendschap in de volste zin des woords tussen beide landen en vol ken staat op het punt te worden ge boren. Het oog dient thans op de toe komst te worden gericht. Meer dan drie jaren hebt gij thans de wapenen gedragen en uw taak is bovenmense lijk zwaar geweest. Uw ontberingen zowel lichamelijk als geestelijk, zijn groter geweest, dan de meesten onzer ooit zullen kunnen beseffen. Een groot aantal uwer kameraden heeft het leven gelaten of draagt nog de toegebrachte wonden. Ik weet, dat velen uwer zich in deze jaren hebben afgevraagd, wat de toekomst zal brengen en waarom ge eigenlijk hier waart. De strijd is ze ker niet vergeefs geweest. Waart gij geen brengers van rust en orde ge weest, dan zou heden geen vriend schap herboren kunnen worden voor het heden en de toekomst. Een vriendschap met wie? Een vriend schap van Indonesië en de Indone siërs met Nederland en de Nederlan ders. De heer Lovink vroeg zich trou wens af, of de mannen van de Ne derlandse strijdkrachten ooit werke lijke vijandschap hebben gevoeld, be halve in de ogenblikken van de grootste hitte van de strijd, waarin men voor zijn leven moest vechten. De heer Lovink zeide: Ilf ben er van overtuigd, dat gij, die van over zee zijt gekomen, slechts een warm gevoel kunt hebben voor dit volk en dit schone land en dat gij deze gevoe lens in volle mate zult behouden, wanneer ge naar eigen huis en haard zult zijn teruggekeerd. Thans zal aan de republikeinse mi litairen, aan wie te voren vijandschap tegen de Nederlanders is ingeprent, worden bevolen, in u geen vijanden meer te zien. Dit is voor hen moei lijker dan voor u en gij kunt hen daarbij juist daarom helpen, omdat gjj de Indonesiër nooit als een vijand hebt beschouwd. De order tot het staken der vijandelijkheden is een eerste stap om elkaar te leren kennen en om in onderling overleg zo spoe dig mogelijk orde en rust te doen te rugkeren. Dit is een taak, die gij moet verrichten, teneinde hen, die thans op de Rondetafel-conferentie in Den Haag de voorbereidingen gaan tref fen voor de spoedige stichting van de vrije en onafhankelijke Verenigde Staten van Indonesië, de overtuiging te schenken, dat de vriendschap in derdaad herboren is. Met recht kunt gij en kunnen wij allen zeggen, dat de strijd dan toch niet voor niets is geweest. Ik ben er van overtuigd, dat de toekomst scho ne beloften kan inhouden. Van uw oprechte wil tot samenwerking ge voel ik mij bij voorbaat verzekerd evenals ik in die van Indonesische zijde het volste vertrouwen heb. In dien gij in deze geest handelt, dan zult ge met recht de vruchten pluk ken van uw opofferingen en uw roe ping zal dan volbracht zijn. Hiermede besloot de H.V.K. zijn toespraak tot de strijdkrachten. Zich vèrvolgens in de Indonesische taal tot de bevolking richtend, riep hij deze op, zich rekenschap te ge ven van de zware maar schone ver plichtingen tegenover volk en land. De onafhankelijkheid en de souverei- niteit zal dit land zeker ontvangen. Om de hand te kunnen slaan aan de bouw van 't nieuwe huis en de nieu we staat is het uw plicht om dit huis en de goederen daarin te behoeden voor beschadiging en vernietiging. Aldus de heer Lovink. GEZINSHERENIGING PER K.L.M. WORDT HERVAT. Naar wij vernemen zullen de we kelijkse KLM-vluchten naar en van Batavia in het kader de rgezinsher- eniging met ingang van 15 Augustus a.s. worden hervat. Zij worden uit gevoerd onder ouspiciën van he tmi- nisterie van Overzeese Gebiedsdelen. De route, die de voor dit doel te ge bruiken DC-4 o C 54 B machines zul len volgen, loopt via Rome, Cairo, Basra, Karachi, Calcutta, Bangkok, Medan naar Batavia. De vliegtuigen zullen moeders en kinderen naar en van Indië vervoeren. Het vertrek van Schiphol is bepaald op Maandagen, van Kemajoran op Dinsdagen. OLIFANTEN-HONGER. Een groot circus, dat te Keulen zijn tenten heeft opgeslagen, hield in de straten der stad de traditionele parade. Toen de stoet door een der hoofdstraten trok, hielden de olifan ten stil bij een grote groente- en fruithandel en begonnen de uitstal kast leeg te halen. Men kon de dik huiden er niet toe krijgen hun weg te vervolgen voordat de laatste to maat en de laatste spercieboon ver orberd waren OVERBRENGING SLACHTOFFERS VAN DE „ROERMOND". De stoffelijke resten der onlangs aangetroffen slachtoffers van het bii Barl verongelukte KLM-toestcl „Roermond" worden dezer dagen naar ons land overgebracht. TWEE TER DOOD VEROORDEE7 DEN KRIJGEN GRATIE Bij I£.B. is gratie verleend aan M Hinse en J. J. Rutgev, beiden tot d< doodstraf veroordeeld bij sententie van het Bijzonder Gerechtshof te- Amsterdam. De doodstraf is veran derd in levenslange gevangenisstraf. ATHLETIEK NOG MEER AMERIKANEN NAAR AMSTERDAM Behalve Robert Work, de sprinter en Ronald Frazer, de hordenloper, zullen ook de Amerikanen Richard Phillip, Charles Robinson en Attlesey deelnemen aan de internationale wed strijden, welke A.A.C. op 14 Augus tus in het Olympisch Stadion te Am sterdam organiseert. Philips is de beste hoogspringer van de Ver. Sta ten. Hij kwam dit seizoen op 2.09 me ter, maar stelde te Oslo in de lan den wedstrijd tegen Scandinavië te leur Hij begon in Oslo op 1.80 meter en bracht het zonder foutsprongen tot 1.93 meter. Charles Robinson noteerde dit sei zoen op de 1500 meter 3 min. 55 sec. Attlesey is een uitnemende 110 meter hordenloper, voor wie dit sei zoen reeds 14 sec is genoteerd. Na Dixon en Dillard is hij de beste Ame rikaanse hordenloper. Bij de wed strijden van A.A.C. zal hij uitkomen tegen de Fransman Marie en de Belg Braekman, de kampioen onzer Zui derburen. Tenslotte zal zeer waarschijnlijk ook de jeugdige Wiliam Brown, een 400 en 800 meter loper, naar Amster dam komen. Op de 400 meter is hij goed voor 48 sec. en voor 800 meter werd een tijd van 1 min 52 sec. voor hem afgedrukt. INTERN. WEDSTRIJDEN TE HELSINKI. De belangrijkste uitslagen van de te Helsinki gehouden wedstrijden tus sen Amerikaanse en Finse athleten luiden: 200 m.: 1. Campbell (V.S.) 21.9 sec. 400 m.: 1. Fox (V.S.) 48.9 sec. 1500 m.: 1. Taipale (F.) 3.54.8. 3000 m. hindernis: 1. Stone (V.S.) 9.40.4. 110 m. horden: 1. Ault (V.S.) 14.8 sec. Verspringen: 1. Douglas (V.S.) 7,39 m. Kogelstoten: 1. Lamport (V.S.) 15.30 m. AMERIKAANSE ATHLETEN IN KOPENHAGEN Enkele van de Amerixaanse athle ten, die 14 Augustus le Amsterdam zullen uitkomen, namen gisteravond deel aan wedstrijden te kopenhagen. Het weer was voor athletiek zeer on gunstig. Er stond een sterke wind, her, was regenachtig en ie baan was zwaar, zodat de verrientmgen door deze omstandigheden in ongunstige zin beinvloed werden. De belangrijk ste resultaten waren: 110 meter horlen: 1 AUlcsy (V.S.) 14.3 sec. 100 meter: 1. Robert Work (V.S.) 10.7 sec. Vèrspringen: Palm (Zw.) 6.80. m. Kogelslingeren; 1. Christensen (Den.) 52.33 meter. 800 meter: 1. William B;own (V. S.) 1.57.3. 4CC meter: 1. Ronald Frazer (V.S.) 50.1 sec. Folsstokho. springen: 1. Stjernild (Den.) 4 meter. 3000 meter: 1. Poulesn (Den.) 3.34.4. 1500 meter: 1. Clarvico Robinscn (V.S.3 4 min. 1 sec. Discurperpen: 1. Tem Montgomery (V.S.) 44.34 meter. 4 x 100 meter estafette: 1. V. S. 43.4 sec. (Frazer Bro.vn, Attlesy en Work). R.K.A.V. „Holland" (Lisse). Door de Athletiekvereniging „Holland" Lisse werden onderlinge wedstrijden gehouden, waarvan ae prijswinnaars zijn als volgt: Groep 89 jaar: 60 m. hardlopen Kees Beelen jr. Verspringen: Kees Beelen jr. 3.57 m; balwerpen: George van der Linden 29.80 m. Groep 10—11 jaar: 60 m. Theo Castien; verspringen: Theo Castien 4.12 m; balwerpen: Henk Slootbeek 44 M. Groep 12—13 jaar: 60 m. Ber nard de Koning; verspringen; Leo van Rooyen 4.09 m; balwerpen: Kees Schrame (niet-lid) 49.20 M. Groep 14—15 jaar: 80 m. C. Kros- kinski afd. Haarlem 10.8 sec. ver springen: P. Lindstrom afd. Haar lem 4.82 M. Groep 1617 jaar: 100 m. A. de Bruin 1.28 sec. 800 m. A. de Bruin 2 min. 16.3 sec; verspringen: Chr. Nagel afd. Haarlem 5.34 M. Los hoog C. de Zwager afd. Haarlem 1.37 m. Groep 18—19 jaar: 1500 m. J. van Maanen afd. Haarlem 4 min. 36.4 sec. De prijzen bestonden voor de jon gere leden uit gebruiksvoorwerpen, voor de oudere uit medailles. BILJARTEN Nederlaagwcdstrijden T.O.G. De uitslagen van de nederlaagwedstrij- den van T.O.G. luiden: 2e klas T O.G. 2Monopole 1 (Ter Aar) 450—423 car. Monopole verliest met 27 car. 3e klasse; TOG 3Crescendo 1 (Langeraar) ?99314 car. Cressendo verliest met 85 car. 4e klasse- TOG 4—VIOS (Lis»e) 284343 car. VIOS wint met 64 car. 5e klasse: TOG 5't Zuid (Leiden 223222 car. 't Zuid verliest met 1

Leidse Courant | 1949 | | pagina 3