Wimp, te WOENSDAG 3 AUGUSTUS 1949 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Op bezoek bij koning Leopold KATHOLIEKEN EN LIBERALEN NAAR PREGNY Twaalf vooraanstaande figuren uit het Belgische politieke leven zes christen-democraten en zes liberalen zijn gisteren niet een Dakota van de Belgische luchtmacht op het vliegveld van Genève aangekomen. Zij hadden gisteravond reeds een onderhoud met koning Leopold, wel ke besprekingen vandaag zullen wor den voortgezet. De voorzitter der (anti-Leopoldis- tische) liberale partij Roger Motz, die deel uitmaakt van de delegatie, ver klaarde op het vliegveld, dat met de koning gesproken zou worden over het minimum-percentage voorstem mers dat een referendum zou moeten opleveren. „Komt men niet tot over eenstemming," zo zei hij, „dan is een nieuwe ontbinding van het parle ment onvermijdelijk. Wij liberalen, willen de koning een faire kans ge ven, maar wij zullen in Pregny her halen, dat voor ons de koningskwes tie pas komt na de financiële en eco nomische problemen." Senator Al- bert Lilar, de Kamerleden Teo Mun- deleer en Jean Rey en twee minis ters van Staat, Octave Dierck en Al- bert Devèze, vergezellen Motz. De pro-Leopoldistische delegatie der katholieke partij v,geleid door August de Schrijver, voorzitter der C.V.P. De andere leden zijn: Paul van Zeeland, voormalig premier Jean Roberti, voorzitter van de Waalse vleugel der partij, Paul Se- gers, voorzitter van de Vlaamse vleu gel, Albert de Vleeschauwer, voor zitter der C.V.P.-fractie in de Ka mer van Afgevaardigden, en Paul Struye, oud-minister van Justitie. De kabinetsformaeur Garston Eys- kens en de Kamer-voorzitter Frans van Cauwelaert beiden lid der C.V.P. hebben op het laatste ogenblik besloten, de reis naar Ge nève niet mee te maken. De onder handelingen van Eyskens over de vorming van een regering staan vrijwel stil. August de Schrijver, zei na de be sprekingen van gisteravond, dat het niet waarschijnlijk is, dat de konings kwestie als gevolg van deze bespre kingen wordt opgelost. De ontsnapping van de „Amethyst" RODE VERHAALTJES. De stoutmoedige ontsnapping van het Britse fregat Amethyst uit de Jangtse heeft in de gehele wereld grote bewondering gewekt. Alleen de Chinese communisten maken daarop een uitzondering. De rode Chinese zender te Peking gaf gisteren een zeer merkwaardig verhaal over de ontsiapping van de Amethyst. Radio-Peking beweerde, dat de Amethyst tijdens haar ontsnapping een Chinees passagiersschip op de Jangtse tot zinken heeft gebracht, waardoor honderden passagiers om het leven zijn gekomen. Het Britse fregat had het Chinese passagiers? schip Kiangling gedwongen langszij te komen, waarna de Amethyst de Kiangling als schild gebruikte tegen beschietingen door de artillerie der communistische strijdkrachten. Vervolgens werd een communisti sche generaal geciteerd, die gezegd zou hebben dat de communistische troepen de Amethyst met seinen be duidden te stoppen, doch dat het oor logsvaartuig daarop het vuur op de Kianglin opende, die in brand werd geschoten en zonk. Terwijl communistische soldaten bezig waren de drenkelingen te red den, vervolgde radio-Peking, voer de Amethyst snel voorbij, tussen vu rend op jonken, wier opvarenden be zig waren met het reddingswerk. Tenslotte verklaarde het radiosta tion nog dat de Amethyst ten tijde van de opmars der communistische legers naar Sjanghai stellingen van tdeze troepen aan de oevers van de Jangtse heeft beschoten, waardoor schade is aangericht. Stakingsrelletjes te Sydney SOLDATEN IN DE KOLENMIJNEN. In het centrum van Sydney is het gisteren zeer onrustig geweest. Ver scheidene malen geraakten demon strerende havenarbeiders slaags met de politie. Twaalf mannen zijn gear resteerd. De botsingen hadden plaats in een drukke straat en het publiek voegde zich in de strijd bij de politie. Op een gegeven ogenblik waren er twaalf hevige gevechten aan de gang. Deze botsingen vormen het zoveel ste incident in het arbeidsconflict in Australië dat is begonnen met een staking van de arbeiders in de kolen mijnen om meer loon en een korte re werkdag. Deze staking is nu in haar zesde week. Soldaten, piloten en enkele zeelie den zijn begonnen met de kolenwin- ning. Zij maken gebruik van schijn werpers om 24 uur te kunnen wer ken. Russische dwangarbeiders kampen DUIZENDEN SLAVEN VOOR OERAL-F ABRIEKEN. De conservatieve „Daily Tele graph" publiceert een artikel van zijn Weense correspondent, volgens hetwelk het bestaan van dwangar beiderskampen in de Sow jet-Unie door verklaringen van ooggetuigen wordt bevestigd. De ooggetuigen zijn volgens de correspondent een aantal voormalige bewoners van dergelijke kampen, die na het uit zitten van vonnissen van enkele ja ren gevangenisstraf uit de kampen zijn vrijgelaten. Zij zeggen, dat de meeste kampen behoren bij fabrie ken of mijnen in het lagere gedeel te van het Oeralgebergte. Behalve Russen verblijven in deze kampen duizenden buitenlandse gevangenen. Er is o.a. een kamp voor jongens en meisjes van zeven tot twintig jaar. Sommige der meisjes fungeerden als gewapende wachtposten. Er was een ander kamp voor de „heropvoeding" van Russische soldaten, die uit Euro pa waren teruggekeerd. De maximumlonen in de kampen waren juist voldoende voor het ver krijgen van de noodzakelijkste arti kelen. Voedsel bestond uit soep en zwart brood. Uit de door de voormalige kamp bewoners verstrekte gegevens zou men moeten concluderen, dat de Sowjets de millioenen dwangarbei ders beschouwen als waardevolle dieren, die alleen bij ernstige ziekte behandeld worden om hen als nut tig voorwerp te behouden, aldus de correspondent. De correspondent schrijft verder, dat de voormalige kampbewoners van geen enkel geval van opzettelij ke wreedheid van de zijde der Rus sische wachtposten melding maak ten. „In dit opzicht verschillen de Russische kampen van de concentra tiekampen der Nazi's, doch de rech ten en de waardigheid van de mens worden er niettemin volkomen ver kracht", aldus de correspondent. RIJKSSTUDIETOELAGEN VOOR A.S. LERAREN. De minister van Onderwijs, Kun sten en wetenschappen brengt ter kennis dat aan personen, die zich verbinden om na beëindiging van hun studie gedurende tien jaren als le raar bij het rijks-, gemeentelijk of aangewezen c.q. erkend bijzonder voorbereidend hoger en/of middel baar onderwijs werkzaam te zijn en die voor dat ambt geschikt worden geacht, jaarlijks een toelage ter tege moetkoming in de kosten van hun universitaire opleiding kan worden verstrekt tot een bedrag van ten hoogste 1800.-— per persoon. Deze tegemoetkomingen kunnen worden genoten ten behoeve van de opleiding tot leraar in de klassieke letteren, de Nederlandse, Franse, Engelse en Duitse taal en letterkunde, de aard rijkskunde, de geschiedenis, de wis kunde, de natuurkunde, de scheikun de en de plant- en dierkunde. Aanvragen voor een toelage voor het studiejaar 19491950 dienen voor 5 Augustus 1949 tot zijn ministerie (bureau voor rijksstudietoelagen) te worden gericht. PER 1 SEPTEMBER 45 TEXTIEL PUNTEN. Het ministerie van Economische Zaken deelt mede, dat met ingang van 1 September a.s. wederom 45 textielpunten zullen worden geldig verklaard. Te zijner tijd zal nog be kend gemaakt worden, welke bon nen zijn aangewezen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de per 1 September aan te wijzen punten we derom over een periode van vier maanden zullen strekken. VRIJLATING PRUZEN SIGAREN, KERFTABAK. TABAKSAFVAL EN SIGARETTENPAPIER. In de Staatscourant van heden is afgekondigd een beschikking, waar bij met ingang van 3 Augustus de prijzen voor sigaren, kerftabak, ta- baksafval, sigarettenpapier en ande re rokersbenodigdheden worden vrij gelaten. De prijsvoorschriften voor hier te lande vervaardigde sigaretten blijven echter nog ongewijzigd van kracht. VRIJLATING PRIJZEN KINDER WAGENS EN KINDER- WANDELWAGENS. In de Staatscourant van heden is gepubliceerd een beschikking van de minister van Economische Zaken, waarbij met ingang van 3 Augustus de prijzen voor kinderwagens en kin derwandel wagens worden vrijgela ten. De ontwikkeling der marktsituatie in de laatste tijd heeft het handha ven der toegestane maximumprijzen overbodig gemaakt. PETITIONNEMENT IN ZAKE HAAGSE WONINGBOUW. 9000 inwoners van Den Haag heb ben bij petitionnement aan de ge meenteraad kennis gegeven van hun grote ontevredenheid over de gang van zaken bij de woningbouw in die stad. Zij hebben de Raad verzocht, er bij het college van B. en W. op aan te dringen, dat door hen alles in het werk zal worden gesteld om op grote schaal de bouw van nieuwe wonin gen te bevorderen en er bij B. en W. op aan te dringen, dat door dit col lege alle noodzakelijke stappen bij de regering worden ondernomen, die het tot stand komen van een massale nieuwbouw van arbeiderswoningen in Den Haag bevorderen. PLAN VOOR NOOD-WONINGEN. De bond van oud-stoottroepers, ge vestigd te 's-Hertogenbosch heeft een plan opgesteld, waarin naar een op lossing is gezocht voor de beschik baarstelling van woonruimte aan ge huwde gedemobiliseerde militairen uit Indonesië. Hoewel de minister van Wederop bouw bezwaren tegen het bouwen van noodwoningen heeft meent de bond, dat door de bouw van wonin gen, vervaardigd uit houtwolplaten, het woningprobleem voor de gehuwde terugkerende en teruggekeerde jon gens kan worden opgelost op verant woorde wijze. De bond ontveinst' zich niet, dat een teveel aan noodwoningen e.d. over het gehele land zijn aesthetische bezwaren zal hebben, doch men zou daar tijdelijk overheen kunnen stap pen, waar het de gedemobiliseerden betreft. Op het ogenblik gebeurt het dik wijls, dat een gedemobiliseerde wel werk kan krijgen, doch dit niet kan aannemen daar er geen woonruimte voor hem is. De bouw- en exploitatiekosten voor genoemde woningen zijn zeer laag. Als men nagaat, dat voor een perma nente woning de kosten op het ogen blik 12.000 tot 14.000 bedragen en die voor noodwoningen, vervaardigd uit houtwolplaten 3.000, dan worden de lage bouwkosten wel duidelijk ge demonstreerd. In een schrijven, dat deze week naar alle burgemeesters van ons land zal uitgaan, zal naar het standpunt van de burgervaders over dit plan worden geïnformeerd. De nationale demobilisatieraad en de Prins Bernhardstichting staan ach ter het plan van de bond voor oud- stoottroepers. Op de eerste dag van het generaal kapittel der Kruisheren, dat in het klooster te Uden wordt gehouden, zijn gistermoi'gen de nieuwe defini- toren voor de eerstkomende jaren ge kozen. De vier nieuwe raadsleden zijn de Kruisheren P. Hoefnagels van het klooster te Hannut. M. Nillesen, pastoor der Kruisvindingsparochie te Rotterdam, Jos Hendrix, prior van het klooster te Hannut en P. Artnz, rector van het college te Uden. Heden werd te Eindhoven het Pro vinciaal Kapittel gehouden van de Paters Augustijnen in Nederland. Tij dens dit Kapittel is tot provinciaal herkozen de Hoogeerwaarde Pater Sebastianus van Nuenen. UITBREIDING GRATIFICATIE- BESLUIT RIJKSAMBTENAREN De minister van Binnenlandse Za ken a.i. heeft besloten het gratifica- tiebesluit burgerlijke rijksambtena ren 1949 van overeenkomstige toe passing te verklaren op: het jeugdige rijkspersoneel, waar van het loon is vastgesteld krach tens de algemene loonregeling jeug dig rijkspersoneel 1948; De leerling-verplegenden bij de rijksverplegingsinrichtingen; de rijks werkvrouwen van wie het loon is vastgesteld krachtens de be schikking van de minister van Bin nenlandse Zaken tot herziening van de beloning voor rijks werkvrouwen. RAADSLEDEN-FEDERATIE OPGERICHT Op initiatief van de partijleiding der KVP kwamen in Utrecht bijeen bestuurders der KVP en haar verte genwoordigers in de gemeenteraden over heel het land, ter oprichting van een federatie van verenigingen R.K. gemeenteraadsleden. Staande deze bijeenkomst, die door de voor zitter der KVP, de heer W. J. An- driessen, werd geleid, is een voorlo pig bestuur der federatie gevormd. Tot voorlopige voorzitter en secreta ris werden resp. benoemd de heren mr J. H. Nieuwenhuis, Utrecht en A Veltman, Zwolle. Het voorlopige bestuur is belast met het redigeren van een ontwerp federatie statuut als mede met het op korte termijn uit stippelen van richtlijnen, aan de hand waarvan de deze federatie constitue rende verenigingen in heel het land spoedig kunnen worden gevormd en hun werkzaamheden kunnen aanvan gen. De heer A. v. d. Werff, hoofdbe stuurder van de Nedrlandse R.K. Fa- briekstarbeidersbond „St. Willibror- dus" zal 4 Aug. de leeftijd van zestig jaar bereiken en dus binnenkort met pensioen gaan. Auto-ongeluk op Rijksstraatweg Amsterdam-Naarden Gistermorgen is op de Rijksstraat weg tussen Amsterdam en Naarden een militaire vrachtwagen, komende uit Amsterdam nabij de Vinkenbrug geslipt, tegen een paal gereden, ge kanteld en daarna de Muidertrek- vaart in geschoven. De beide inzitten den, een adjudant en een soldaat, wisten uit de cabine te komen en konden door te hulpgeschoten voor bijgangers op de wal worden getrok ken. Zij hadden lichte verwondingen opgelopen en zijn naar een militair ziekenhuis te Amsterdam overge bracht. Een militaire kraanwagen heeft later op de dag de vrij ernstig beschadigde vrachtwagen boven wa ter gehaald. Enkele uren later sloeg eveneens nabij de Vinkenbrug de motor van een auto komende uit de richting Muiden af. De wagen verminderde hierdoor vaart. De bestuurder van een achterop komende auto bemerk te dit te laat en reed tegen de eer ste wagen op. De botsing was heel hevig. Een dame die naast de be stuurder van de aanrijdende auto zat, sloeg door de schok door de voorruit en kreeg een zware hersenschudding en een ernstige hoofdwond. Het politieonderzoek bracht aan het licht, dat geen der beide bestuurders van de auto's een rijbewijs bezat De 12-jarige A. van Leeuwen is in de 'Wuestelaan te Santpoort fiet sende tegen een vrachtauto gebotst en op slag gedood. Hij kwam uit een zijstraat met grote vaart, omdat hij enkele vriendjes wilde inhalen. Ver moedelijk heeft de jongen de nade rende vrachtauto daardoor niet tijdig opgemerkt. BIJ HET ZWEMMEN VERDRONKEN. Te Harderwijk, waar een troep van de Goudse Katholieke verkenners van de Kleiwegparochie haar zomer- bivak heeft opgeslagen, is een dode lijk ongeval geschied. Bij het zwemmen is de 15-jarige zoon van de familie Van Hoorn, wo nende in de Bakhuys van den Brink- straat in een draaikolk geraakt en verdronken. De deelnemers aan het kamp zijn huiswaarts gekeerd. OORLOGSSCHADEVERGOEDING VAN 5300 GESTOLEN. Zaterdag werd van een garagehou der in de Tweede Weteringdwars straat te Amsterdam ƒ5300 gestolen. De man was oorlogsslachtoffer en hij had het geld juist uitbetaald gekre gen in verband met zijn oorlogsscha de. Hij had het in de achterzak van zijn werkbroek gestopt. Toen hij even een boodschap moest doen, trok hij een andere broek aan en hing de broek met het geld in een kast, die niet afgesloten kan worden. Bij zijn terugkomst was het geld weg. WEERSVERWACHTING (Geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond Opgemaakt te 10 uur). AFNEMEND BUIïG. Wisselend bewolkt met nog hier en daar enkele buien. Langs de kust aanvankelijk nog harde Noord-westelijke wind, overi gens matige tot krachtige, maar geleidelijk afnemende wind tus sen West- Noord-west. Tamelijk koel weer. verteld door HUIBERT VET. OP HET SPOOR VAN KID DIENAMIET! 72. j „7° verbaasde zich Kobus van Galen, terwijl hij zichzelf onze ker besnuffelde." in elk geval ben ik het niet. Ik ruik heel anders." Wimpie lachtte een beet je bleekjes om het grapje van Kobus en wijdde daarna zijn aandacht weer aan het paard, dat plotse ling op de zak toeliep, die de inbreker had laten val len. De zak bleek het costuum te be vatten, dat Kobus van Galen in de Diergaarde aan de Kid had gegeven. Het pak van de directeur van Blij- dorp!" hijgde Wimpie. Daar kwam die lucht vandaan. Ik moetde in breker vragen hoe hij er aan komt." Met behulp van het paard had hij binnen enkele minuten de inbreker en de Stille ingehaald. Het verhoor duurde maar kort. Toen de inbreker het pak van de directeur zag, werd hij beurtelings rood en bleek en begon verdacht te stotteren. „Alrijt!" zei hij na enig weifelen' „Ik zal het vertellen. Ik ga toch voor een paar jaar achter de tralies. Zeg nou zelf.'- De Stille knikte. „Zeg nou zelf." herhaalde hij. .Juist." vervolgde de inbreker. „A-lrijt. Daar gaat ie dan. Ik heb dat pak uit een politiepost gestolen om dat een collega van mijn het weer terug wilde hebben, want het was van hém, zei die. Nou draagt ie het pak van een „stille" en daar loopt ie te veel mee in de gaten zegt ie. Ik zei „Maar je kunt toch helemaal niet zien, wat een „stille" is?" onderbrak Wimpie verbaasd de inbreker. Hoe kan je dan opvallen?" De inbreker begon schamper te grinneken. In de nacht van Zondag op Maan dag omstreeks vier uur vervoegde zich bij de politie te Alkmaar in nachtgewaad een inwoner van Huis waard, gemeente Alkmaar, met de mededeling, dat de ruiten van zijn woning waren ingegooid, aldus „Trouw" Bij een onmiddellijk ingesteld on derzoek bleek, dat drie Amsterdam se vrouwen met een taxi naar Huis waard waren gegaan om daar wraak te nemen op een bewoner, met wie zij meenden nog een appeltje te schillen te hebben. Toen de gezoch te persoon naar de buren vluchtte, namen de dames de tuinbank en slingerden deze met vereende krach ten door de ruiten. Dit gebeurde met zoveel kracht, dat ook de sponningen werden vernield. De buurman ontzette de belegerde ;ste. Hij diende twee dames een zo danig pak slaag toe, dat zij zich in het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar moesten laten verbinden. Het drietal is daarr.fc in verzekerde bewaring ge steld. KOERSDALING OP DE BEURS. Een Maandag begonnen koersda ling werd gisteren voortgezet. Giste ren daalde Kon. Olie tot beneden 300. Deze zwakke stemming in een zeer dunne en stille markt was weder om het gevolg van buitenlands aan bod. nu de mogelijkheid door de Ne derlandse Bank is opengesteld, om al hier fondsen uit Engels bezit te ver kopen, in ruil voor de verkoop van Engelse fondsen uit Nederlands be zit in Londen. Olie opende op 296 en bereikte op 29534 haar laagste punt. Unilever was eveneens aangeboden, doch in minder mate. Hier bedroeg het koersverschil slechts 2 procent. Daarentegen bleek de notering die in de derde tape voor Philips tot stand kwam 5 pet. beneden het slot- peil van Maandag te liggen. Aku bleef goed op prijs, maar Jurgens moest een verlies van eveneens 5 pet. on dergaan. In tegenstelling tot de rest van de markt bestond er een oplopen de tendens, voor aandelen Javasche Bank. Men bracht deze tendens in verband met berichten, volgens wel ke de federalisten en republikeinen zouden zijn overeengekomen de Ja vasche Bank te nationaliseren. Het is bekend, dat dit een oud stokpaardje van Djocja is, dat zeer waarschijn lijk op de Ronde Tafelconferentie te berde zal worden gebracht. Indonesische fondsen ontkwamen niet aan de gedrukte tendens. Zowel de toonaangevende rubber-, suiker en tabakswaarden moesten enige punten prijsgeven. Op de beleggingsmarkt werden in vesteringscertificaten van diverse kanten gekocht. De dollarleningen kwamen algemeen op fractioneel ho ger peil. Tegen het slot van de markt trokken de koersen iets aan. De haïi- del bleef van geringe omvang. HAAGSE POLITIERECHTER. Bollenkwesties. Het zijn nog steeds gevolgen van de sanerings maatregelen, die bollenkwekers voor de rechter doen verschijnen, omdat bij controle bleek, dat meer grond voor de teelt gebruikt was, dan waar voor vergunning was verleend. En als gevolg daarvan eiste de Officier tegen de kweker H. E. N. uit Hille- gom 50 of 25 dagen hechtenis, doch het vonnis werd 10 boete of 5 dagen hechtenis. De kweker W. M. de K. uit Oegstgeest hoorde 100 boete of 25 dagen hechtenis tegen zich eisen, en bovendien twee maanden gevangenis straf voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. De rechter legde ƒ20 boete of 10 dagen hechtenis op en voor waardelijk een maand gevangenisstraf met drie jaar proeftijd. Tegen de bloemist J. R. uit Rijnsburg luidde de eis ƒ20 boete of 10 dagen hechtenis en voorwaardelijk twee maanden gevangenisstraf met drie jaar proeftijd. Het vonnis werd alleen 50 boete of 10 dagen hechte- DOOR P. G. WODEHOUSE Yertaald door Jean H. P. Jacobs 32) „U moet weten, de enige reden, waarom ik naar Engeland ben ge weest, was, om Jimmy Crocker over te halen, om weer hiernaar toe te ko men." „Wat zegt u!" „Ja, eigenlijk deed ik dat niet, Ik bedoel, dat ik met oom en tante mee ging die van plan waren hem bij hen te laten komen wonen." Nu voelde Jimmy helemaal geen grond meer onder zijn voeten. „Uw oom en tante, waarom?" „Ik moet er nog bij vertellen, dat zij ook zijn oom en tante zijn Een zuster van mijn tante trouwde met zijn vader." „Maar „Och, het is heel eenvoudig, al klinkt het een beetje ingewikkeld. U hebt zeke.r de „Kroniek op Zon dag" niet gelezen? Daarin hebben ar tikelen gestaan over Jimmy Croc ker's wangedrag in Londenze noemen hem daar Piccadilly Jim, weet u In druk was die naam een schrik beeld voor Jimmy geweest. Maar nu hij werd uitgesproken door Annie, klonk hij gewoonweg walgelijk. Hij begon zijn ervaringvol verleden te verwijten. „Gisteravond stond er weer iets over hem in." „Ja, dat heb ik gezien," zei Jim my, die verdere beschrijving wenste te voorkomen. „Ja? Wel, ziet u dan eens, wat die Jimmy Crocker voor iemand is, die Lord Percy Whipple, die hij in die club tegen de grond sloeg was zijn bese vriend. Dat vertelde zijn stief moeder aan mijn tante. Hij schijnt 'n volkomen hopeloos geval te zijn." Zij glimlachte. „U ziet er erg neerslach tig uit, meneer Bayliss. Een beetje vrolijker alstublieft U lijkt wel op hem, maar u bent hem niet nietwaar? De ziel is het tenslotte alleen, waar het om gaat. Wanneer u een goede deugdzame, algernonieke ziel hebt, dan deert u het niet, zozeer op Jim my Crocker te lijken, dat zijn vrien den u in restaurant aanspreken. Eigenlijk is het juist een gelukje. Ik ben er zeker van," sohertste zij, „dat wanneer u naar mijn oom en tante zoudt toegaan en u voor Jimmy uit geven, die na een berouwvolle bui toch was overgekomenwel, dat zou hij zoveel plezier doen, dat ze alles voor u zouden willen doen. U zoudt u wens om door een million- nair geadopteerd te worden, kunnen verwezenlijken. Waarom probeert u het niet eens? Ik zal u niet verra den." „Vóór ze me als oplichter ontdek ten en me naar de gevangenis zou den slepen, zou ik dan toch tenmin ste het genoegen gehad mogen heb ben, van een poos in uw gezelschap te verblijven, ik zou...," Jimmy's stem trilde. Annie kerde zich tot een denk beeldig persoon naast haar. „Luister," zei ze zachtjes. „Hij spreekt wonderlijk! Toen hij nog klein was noemden ze hem „De Re denaar" Soms tenminste,, en een an dere keer de „Welsprekende Alger non!" Jimmy keek haar strak aan. Hij ergerde zich. „Heus," zei Annie toen, tot hem, „ik hou ervan u te horen spreken. U spreekt met gevoel, met overtuiging" „Hebt u dan geen gevoel?" vroeg hij. „Ik was zo goed op dreef! Als u nog even gewacht had zoudt u be slist iets buitengewoons gehoord heb ben. Nu hebt u me bekoeld. Laten we •het nu weer eens hebben over mijn toekomst." „Hebt u al iets uitgedacht?" „Ik zou wel een van die knapen willen zijn die in kantoren zitten en cheques tekenen en tegen de loop jongen zeggen, aan meneer Rocke feller mede te delen, dat ik vijf minu ten voor hem ter beschikking heb. Maar, ik zou natuurlijk een chèque- boek moeten hebben, en dat heb ik niet. In ieder geval: Ik zal wel het een of ander vinden. Doch vertelt u me nu eens iets over u zelf. Laat de toekomst voor een ogenblik rusten." Een uur later liep Jimmy over Broadway. Hij liep in gedachten ver zonken, want hij had heel wat te verwerken. Gek toch, dat de Petts naar Engeland gekomen waren om hem terug te halen naar New York, en nu hij er was, werd de weg naar een voorspoedige toekomst voor hem afgesloten door iets, dat hij vijf jaar geleden gedaan scheen te hebben en" waaromtrent hij zich niets kon her inneren. Hij begon te dromen over Annie terwijl hij van de ene voet ganger tegen de andere aanbotste. Uit die overpeinzingen werd hij op geschrikt door de zevende voet ganger, die zijn naam noemde, de naam, waarvan hij door de drang der omstandigheden, afstand had gedaan. „Jimmy Crocker!" Verrast viel Jimmy uit zijn droom wereld in de werkelijkheid terug. Het was gewoonweg belachelijk, om in een stad, die hij in geen vijf jaar meer bezocht had, onder een andere naam te verblijven en door bijna iedereen herkent te worden. Hij keek de vreemdeling ijzig aan. Die ander was een stevige jongeman, met een vriendelijke blik van herkenning op zijn gelaat. Jimmy had geen bui tengewoon goed geheugen voor ge zichten, maar dit gezicht was er een dat het meest armzalige geheugen zich nog wel zou herinneren. Het was, om zo te zeggen, het allerper soonlijkste gezicht. De gebroken neus het veelhoekige voorhoofd en de uit gegroeide oren, al die dingen schreeuwden om herkenning. De laatste maal, dat Jimmy Jerry Mit chell had gezien, was al twee jaar geleden, in de Nationale Sport Club in Londen, en nu Jimmy de ander eenmaal thuis wist te brengen, be sloot hij hem op dezelfde manier te behandelen, zoals hij met Reggie ge daan had. „Hallo!" zei de vreemde. „Hallo, inderdaad!" zei Jimmy hof felijk. „Op welke wijze kan ik uw le ven veraangenamen?" De grijns verdween van het ge zicht van de ander. Hij keek ver baasd. „U bent toch Jimmy Crocker, niet waar?' „Nee. Ik heet toevallig Algernon Bayliss." Jerry Mitchel werd rood. „Neem me niet kwalijk. Het is mijn schuld." Hij wilde weggaan, maar Jimmy hield hem terug. Sinds hij van An nie afscheid genomen had, had hij een grote leegte gevoeld en hij stel de enig gezelschap wel op prijs. *„Ik herken u nu," zei hij. „U bent Jerry Mitchell. Ik zag u in de strijd tegen Kid Burke vier jaar geleden in Londen." De grijns verscheen weer op het gelaat van de bokser, nog breder dan eerst. Hij straalde van voldoening. „Wel. Kijk eens aan! Ik heb het boksen er aan gegeven sedert enige tijd. Werk nu voor een zekere Pett. Wel aardig werk hij is een oom van die Jimmy Crocker, voor wie ik u hield. Waarachtig u lijkt op hem, als de ene druppel water op de andere. Hebt u de tijd, laten we dan even iets gaan gebruiken." „Graag." „Wat gebruikt u?" vroeg Jerry Mitchell. „Ik zelf gebruik geen alco hol" voegde hij er verontschuldigend aan toe. (wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1949 | | pagina 2