Mgr. Huibers spreekt tot de Ned. pelgrims te Lourdes Het proces tegen Lages Gemeenteraad van Zoeterwoude DINSDAG 2 AUGUSTUS 1949 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Aan de Nederlandse Nationale Be devaart die nu te Lourdes verblijft, wordt, gelijk bekend, ook deelgeno men door Z.H. Exc de Bisschop van Haarlem mgr. Huibers. De Parijse correspondent van de „Maasbode"' seint d.d. 1 Aug. o.m.: „O. L. Vrouw van Lourdes maak het Heilig Jaar tot een waar vredes jaar". Aldus luidde de intentie onzer 49e bedevaart, welker pelgrims Za terdag voor de grot der verschijnin gen het woord van blijdschap moch ten aanhoren, waarmede Z.H. Exc. mgr. Huibers de Onbevlekte Ontvan genis in Haar bevoorrecht heiligdom heeft begroet. Intentie, die werd in gegeven door de noden van deze tijd. Waar zou de Koningin des Vredes in deze tijden van ontevredenheid, kerk vervolging en algemene stoffelijke noden krachtiger om Haar voor spraak kunnen worden gesmeekt dan op de plek, waar zij een in materia lisme verzinkende wereld kwam waarschuwen en om gebed en boete verzoeken? Sinds de Onbevlekte Ont vangenis aan Bernadette verscheen zijn meer dan 90 jaar verlopen. Het licht van Lourdes is blijven uitstra len over de gehele wereld; de genade gaven blijven vloeien. Men komt er nog om eigen persoonlijke, geestelij ke gebreken, maar naarmate gevoeld wordt dat men geen eenling kan zijn in het volk, geen enkel volk tussen volken, heeft Lourdes een betekenis gekregen door de stedehouder van Christus zo duidelijk aangewezen, bij het jongste Verlossingsjubilé en waardoor natuurlijkerwijs ook van Lourdes de Pax Christi-beweging uit ging. Maar worden de pelgrims daar door niet ware afgezanten van het volk. wier pleitkracht gesteund moet worden door al wat achterbleef in het vaderland? De verwanten niet alleen, maar geheel ons katholieke volksdeel? Ook ons land is in die meer dan 90 jaar de genade van O. L. Vrouw van Lourdes deelachtig geweest en toen de Bisschop O. L. Vrouw van Lourdes dankte voor alle genaden, die ons volk door Haar voorspraak heeft ontvangen, voor de individuele weldaden, maar ook voor dat onschat bare geschenk voor ons geloofsbehoud voor de talrijke zo echt katholieke gezinnen, waarmede ons vaderland bleef gezegend, voor Gods bescher ming mede door haar voorspraak verkregen, toen onze natie door de Aetherklanken HILVERSUM I, 301 M. 7.00 Nieuws. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Te Deum Laudamus. 9.00 Ochtendbezoek bij onze jonge zieken. 9.30 Sex.tet Jonny Kroon. 10.00 Gr.pl. 10.30 Jongensdag 1949. 11.30 Alfred Cortot piano. 12.00 Harmoniemuziek. 12.30 Land- en thuinb. nieuws. 12.33 Metropole-or- kest. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgelcon cert. 14.00 Gr.pl. 15.00 Duo voor viool en piano. 15.20 Busch strijkorkest. 16.00 Voor onze jeugdpostzegelverza- melaars. 16.15 Voor onze jongens en meisjes. 17.20 NCRV-kwaret. 18.00 Onze Nederlandse koren en korpsen. 18.30 Strijdkrachten. 19.00 Nieuws. 19.15 Piano-duo. 19.30 Actueel geluid. 19.45 Gr.pl. 20.00 Nieuws. 20.15 Piet van Egmond, orgel. 20.45 Trio „Fan tasia". 21.10 1109 jaar Zierikzee. 21.30 Nieuws. 23.15 „Bettelstudent" van C. Millöcker. HILVERSUM II, 415 M 7.00 Nieuws. 8.00 Nieuws. 9.35 Symphonic van Haydn. 10.20 Onze keuken. 10.35 Als de stofzuiger zwijgt. 11.00 Populair non stop programma. 12.00 Accordeola o.l.v. Jan Gorissen. 12.20 Land- en tuinb.nieuws. 12.38 The Kilima Hawaiians. 13.00 Nieuws. 13.20 de jonge flierefluiters. 13.45 Gr.pl. 14.00 Gesproke,n portretten. 14.15 Franse kamermuziek. 15.00 De Regenboog. 15.30 Gr.pl. 15.50 Waar zwerven wij? 16.00 Het orkest van de week. 16.15 Voor de kleuters. 16.55 Zo de ouden zongen, piepen de jon gen. 17.15 Miller sextet. 17.45 Rege ringsuitzending. 18.00 Nieuws.. 18.20 Amsterdamse Politiekapel. 19.15 Re geringsuitzending. 19.30 Zomer langs de wegen. 19.45 Uitzending namens de raad van Kerken. 20.00 Nieuws. 20.20 Residentie Orkest. 21.10 De Pauweveer, hoorspel. 22.25 Kwartet Jan Corduwener. 22.45 Van boek tot boek. 23.00 Nieuws. rampzalige jaren moest worden ge leid, voor de kracht, die ons geschon ken werd om aan verslapping weer stand te bieden, toen bracht dat blij moedig zo eenvoudig uitgesproken woord de pelgrims in het schone Lourdes tot geestdrift. Een ogenblik had het woord van mgr Huibers een andere klank, toen hij uitriep: „Wij komen hier niet als toeristen, wij komen er om te bid den, maar ook om te boeten, want aan de rampzalige toestand op de wereld zijn wij allen schuldig.'' REGERING EN HUURVERHOGING. Standpunt nog niet bepaald. De Regering heeft ten aanzien van het ontwerp huurverhoging haar voorlopig standpunt nog niet be paald. Dit heeft minister Joekes ge antwoord aan het N.V.V. Dezer dagen heeft hdt N.V.V. na melijk aan de ministerraad een pro- test-telegram gezonden naar aanlei ding van de publicatie in een dag blad over een ontwerp-huurverho- ging. „Indien dit en andere berich ten juist zijn, protesteren wij met klem tegen vaststelling en bekend making dezer maatregelen zonder toegezegd overleg met de Stichting van de Arbeid", aldus heette het in he< telegram. Minister Joekes heeft nu het N.V. V geantwoord, dat bedoelde publica ties voorbarig zijn en dat in feite over meergenoemd onderwerp nog slechts het noodzakelijke vooroverleg tussen de betrokken departementen heeft plaats gehad welk vooroverleg thans wel is waar in een vergevor derd stadium verkeert, doch waar van de resultaten nog niet in de mi nisterraad zijn behandeld. Derhalve hee.ft de regering ten aanzien van de thans ontworpen plannen haar voorlopig standpunt nog niet bepaald en kan her overleg met de Stichting van de Ai beid daar omtrent nog niet worden geopend. Zoals reeds herhaaldel-jk is mee gedeeld aldus eindigt bet ant woord ligt het in her vci nemco der regering om, zodra genoemde plannen door haar zijn bestudeerd, dit overleg door tussenkomst van de lonen- en prijzencommissie ten spoe digste te doen aanvangen. TUINBOUW WIL REGERING STEUN VRAGEN VOOR PRIJZEN- FONDSEN. De organisatiecommissie Groenten van de Stichting voor de Landbouw wil over het vraagstuk van de mini- mumgroentenprijzen een aantal voorstellen aan de regering doen om steun van de overheid voor de mi nimumprijzen-fondsen te ontvangen, aldus „Parool". Indertijd heeft het bedrijfsleven het besluit genomen, dat het zelf de minimumprijzen-fondsen bijeen zou brengen door het leggen van heffin gen op de producten; dit standpunt is niet gewijzigd. Wel hebben de tuin ders zich afgevraagd, of zij de volle zwaarte van de uitkeringen van ver goedingen uit deze fondsen alleen moeten blijven dragen of dat het ver antwoord is, de regering te verzoe ken, steun aan deze fondsen te ver strekken. Een overweging hierbij is geweest, dat de financiële resultaten van het bedrijfsleven voor een be langrijk gedeelte afhankelijk zijn van de invloed, die de regering op het bedrijfsleven'in zijn geheel uitoefent en wel in het bijzonder door haar exportpolitiek. Ook in het dagelijks bestuur van het Centraal Bureau van de Tuin bouwveilingen is dit vraagstuk be sproken en het was met de organisa tiecommissie van oordeel, dat men niet de volle zwaarte van de last op de schouders van de tuinders kan la ten drukken. De organisatiecommissie kan nog geen antwoord geven op de vraag, of het gewenst zou zijn de minimum prijzen voor groenten te verhogen. PHILIPS DRAAGBARE RADIO GRAMOFOON Prachtige weergave Philips nieuwste Pickup, 3 golfbereiken slechts 275 Gulden Betaling in overleg Zie Etalage H. G. v. LUYKEN, Breestraat 97 PRACHT VAN ANTIEK ZILVER IN UTRECHT. Wie de eerste helft van deze maand in Utrecht komt, en vanonder de oude vertrouwde Domtoren de Lange Nieuwstraat inwandelt, vindt er naast de Kathedrale Kerk het Ker kelijk Museum, waarin een expositie wordt gehouden van antiek zilver, vervaardigd in ons land in de 16de, 17de en 18de eeuw. Oud-Hollandse luister. Naast de binnenplaats van de oude Kathedraal rijst het renaissance mu seum op. In een gedeelte er van staan de kunstige zilversmeedwerken in fraaie vitrines opgesteld. Men waant zich in het simpele atelier van de oud-Nederlandse zil versmid, die op een kunstwerk al zijn artistieke gaven botvierde. Het was Adam van Vianen uit Utrecht, die in 1615 een bewerkte kan, geheel klopwerk, vervaardigde. Het is één van de mooiste stukjes die hier te zien zijn. Ook Amsterdamse kunstenaars zijn vertegenwoordigd. Het was J. Grill, die in 1643 een begrafenisschild voltooide, groots van stijl en uitdrukking. Aan de ran den zijn boven het Amsterdamse wapen, de symbolen van de dood ge dreven, maar daaronder blazen en gelen met hun bazuinen de triomf over het leven. Friesland heeft altijd met zijn eigen stijl een bijzondere plaats in genomen in de zilver-kunstenaarswe reld. Vooral de Friese brandewijn kommen zijn tot in onze dagen be roemd. Zij zijn voornaam van vorm en te vens elegant Het couvert-werk is in ruime ma te vertegenwoordigd. Vele modellen, monumentaal en eenvoudig, waar van er enkele tot op heden nog zeer courant zijn. Het is moeilijk om te beschrijven wat er verder nog te bezichtigen is aan compote- en inmaaklepels, kan delaars, broodmanden en koektrom mels, waaraan de namen van de sme den Siotteling, Fedderman, Smits en Sondag voor altijd zullen verbonden blijven. De keurtekens. Een belangrijk onderdeel van de expositie bestaat in de show van keur-, jaar- en meestertekens, die voor het zilvervak van groot belang zijn. De grote grondlegger voor de Ne derlandse Merken-studie is Elias Voet geweest. De vereniging, die op zijn principe voortbouwt, stelt zich voor al ten doel het bevorderen van de wetenschap omtrent de Nederlandse Goud- en Zilversmeedkunst uit vroe gere eeuwen, het verzamelen en be studeren van historische gegevens omtrent meestertekens en stadsmer- ken. Het streven van genoemde vereni ging verdient van allen, die er bij geinteresseerd zijn, een warme be langstelling. Want hier worden aan het licht ge bracht de prestaties, die onze voor vaderen in de edele kunst verrichtten. Prestaties, waarop onze huidige sme den thans kunnen voortbouwen, en waarmede zij hun voordeel kunnen doen. Toen wij de zaal verlieten, zagen wij in onze verbeelding de kunste naar met zijn vaardige handen en fijn besnaarde artistengeest een vor meloos stuk zilver metamorphoseren in een stuk smeedwerk, dat ieder oog boeit. Een ieder, die iets moois wil zien moet naar Utrecht gaan en daar zal zich voor zijn oog ontrollen wat fijne kunstenaars, kundige smedenhan- den vermogen. M. MR. s'-JACOB GEDELEGEERDE VAN DE KROON. Bij Kon. Besluit is .zoals gemeld, mr. H. L. s' Jacob benoemd tot gede legeerde van de Kroon in Indonesië. In het desbetreffende K.B. wordt bepaald, dat de gedelegeerde van de Kroon de H.V.K. bijstaat met betrek king tot diens beleid in het algemeen en meer in het bijzonder voor de door de H.V.K. aan hem aangewezen on derwerpen. De gedelegeerde van de kroon treedt tevens op als plaatsvervangend H.V.K. als de H.V.K. buiten staat ge raakt om zijn ambt uit te oefenen en als het ambt van H.V.K. openvalt, terwijl zijn opvolger nog niet is aan gewezen. Indien door ziekte of af wezigheid van de H.V.K. het dage lijks beleid van zaken moet worden waargenomen, kan de H.V.K. hier voor de gedelegeerde van de Kroon ofwel een andere persoon (eventueel dus ook een Indonesiër) aanwijzen. Voor wat betreft dit laatste heeft men reeds een precedent gehad in de figuur van Abdoelkadir Widjojoat- modjo ten tijde van het lt.-g.g.-schap van dr. van Mook. BUITENLANDSE STUDENTEN OP VACANTIE IN NEDERLAND. Onder leiding van een Canadese groep zijn studenten van talrijke landen te Breda bijeen ter bespre king van allerlei wereldproblemen. Men vindt daartoe uitstekende ge legenheid in een der gebouwen van Bouvigne, dat men voor een maand heeft afgehuurd. Een belangrijke discussie werd gehouden naar aan leiding van de Duitse kwestie en van het Federalisme. Straks is In donesië aan de beurt. Ook een groep mannelijke en vrouwelijke studenten uit West LAGES: IK WAS HARD, MAAR IK MOEST MIJN PLICHT DOEN ALS SOLDAAT Gisteravond is de zitting besloten met het horen van nog enkele getui gen a charge en een verhoor van de verdachte zelf. Tijdens dat verhoor zei de presi dent: „Ik heb nu in deze zes dagen van de zitting elk blijk bij u gemist van het gevoel: dit is een arm ver drukt volk, dat met recht voor zijn vrijheid opkomt en ik, Lages, sta hier eigenlijk als een beul en als verdrukker. Hebt u waarlijk pogingen gedaan om u aan deze taak te ont trekken of de verschrikkingen, die u ons volk hebt aangedaan, te ver minderen?" Lages: „Ja, ik zal u er een noemen. In September 1944 kreeg ik uit Den Haag per telex de opdracht ieder verzetsnest plat te branden, althans grondig verwoesten. Als ik dit bevel had opgevolgd, dan zou Amsterdam er thans als een zwaar gebombar deerde stad hebben uitgezien. U kunt dit geloven of niet, het is waar. Ik kan het echter niet meer bewijzen, want op bevel van hoger hand heb ben we alle documenten bij de ca pitulatie moeten vernietigen, zodat ik die opdracht niet meer bezit." President: „Moeten wij dan aan nemen, dat Rauter, Harster, Himm- ler enz., allemaal honden waren, maar dat Lages een gemoedelijke, aardige man was?" Lages: „Neen, ik was ook hard. Ik moest mijn plicht doen als soldaat, anders had ik moeten gaan." De president sprak vervolgens over de Silbertannemoorden: „Ik zou gemeend hebben, dat u tegen deze represaillemethode tegen onschuldi- gen krachtig stelling had moeten ne men." Lages: „Ze werden gebruikt in antwoord op dezelfde methoden van de tegenstanders." President: „Die methoden van de illegaliteit waren zeker niet dezelfde, want de illegaliteit ruimde slechts die figuren uit de weg, die als zeer scha delijke en landverraderlijke perso nen werden beschouwd. Maar u koos een schrijver uit, A. M. de Jong, en een chef van een arbeidsbureau, die geen van beiden de Duitse zaak veel kwaad deden en volkomen onschul dig waren aan de op uw mensen gepleegde aanslagen! Ook de Jodendeportaties werden opnieuw onder de loupe genomen, waarbij de president Lages verweet dat hij de colonne Henneicke ge duld en gebruikt had, de colonne van Nederlandse „spitsboeven", die voor f 7.50 per slachtoffer Joodse Ne derlanders verrieden en aan de dood uitleverden. Sprekende over de mishandelin gen van weerloze gevangenen merkte de president op, dat dit toch in elk geval een punt was, waarbij Lages zich niet op een bevel van hogerhand kon beroepen. „Op zijn minst genomen," vervolg de de president, „bent u hier volko men in gebreke gebleven voldoende controle uit te oefenen." Lages: „U hebt gelijk. Maar ik had niet altijd voldoende tijd. Misschien heb ik te veel vertrouwen gehad in mijn officieren. Maar ik zou niet wil len, dat men van mij denkt, dat ik er opzettelijk een oogje voor heb ge sloten. Ik heb het niet geweten." Op verzoek van de verdediging is de zitting verdaagd tot 5 September. Dan zal ook de advocaat-fiscaal, mr Van Rij, requisitoir houden. Duitsland neemt aan de besprekin gen deel. In de loop van de week stelt men zich voor, een korte trip naar West Duitsland te maken. Een eigen krant „The Bouvigne Star'" houdt de deelnemers in de Engelse taal van alles op de hoogte. TREINVERKEER VAN EN NAAR 'T GOOI HAD VERTRAGING. Het los geraakte dak van een goe derenwagon, dat vanmorgen door de strakke wind bij Weesp tegen de bovenleiding van het electrisch net sloeg, was de oorzaak van een twee uur durende vertraging in het trein verkeer op het traject Amsterdam 't Gooi. Het bovennet moest stroom loos worden gezet en het treinver keer moest over enkel spoor rijden, waardoor het forensenverkeer een aanzienlijken vertraging ondervond. Om kwart voor negen kon het treinverkeer weer normaal hervat worden. Daar enkele treinen moesten uit vallen waren de rijdende treinstel len uiteraard overvol. De universiteit van Indonesië heeft tot gewoon hoogleraar in de scheikunde aan de faculteit der ge neeskunde te Soerabaja benoemd dr. B. J. van Eijk te Amsterdam, meldt A.P. De heer J. J. Talsma, burge meester van Renkum heeft Zaterdag afscheid genomen van zijn gemeente.- Mr. H. C. Leemhorst, burge meester van Hoorn, heeft eveneens wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd afscheid ge nomen van zijn gemeente. Post voor de repatriërende mi litairen aan boord van de Groote Beer, die onderweg is van Indonesië naar Nederland, moet uiterlijk op 7 Augustus op de bus worden gedaan. Pater W. Herz, prefect aan het externaat van het St. Canisius-Col- lege te Nijmegen, is benoemd tot rector van het retraite-huis „Loyo la" te Vught. Voorzitter de burgemeester. Afwe zig wegens ziekte de heer v. d. Vel den. Van het min. van Volkshuisvesting is bericht ontvangen dat voorlopig geen premie voor woninsplitsing zal gegeven worden, waarbij verzocht wordt ingekomen aanvragen van 1 Juli 1949 tot 1 Jan 1950 in portefeuille te houden. Van G.S. is goedkeuring ontvan gen op het raadsbesluit tot aankoop van de Loete met de opmerking dat deze grond meer economisch be stemd zal moeten worden. Hiertoe zal het uitbreidingsplan te dier plaat se herzien moeten worden. De heer C. M. Dolle vraagt eervol ontslag als gemeenteontvanger we gens benoeming totcommies aan „financiën" te Nijmegen en wel per 1 September. Op voorstel van B en W wordt besloten dit ontslag eervol te verlenen, doch eerst op l October, zulks volgens het ambtenarenregle ment dat 2 maanden opzegging voor schrijft. B en W delen de tijdelijke benoe ming mede van de gemeente werk man Rotteveel. Na een proeftijd van 3 maanden kan de vaste aanstelling volgen. De oprit naar de Rijksweg Zeer uitvoerig doet de voorz. me dedeling van de krachtige pogingen, door B en W gedaan om na de- af wijzing, in 1939 ontvangen, toch nog een op- en afrit van de Rijksweg nabij de Vrouwenweg te krijgen. De onderhandelingen zullen na 8 Aug. weder worden voortgezet. Er komen uit de raad geen instemmingen met deze pogingen, zodat de voorz. vraagt of de gehele raad zich hierbij achter B en W stelt om deze belangrijke zaak te blijven verdedigen. Door bijzondere relatie is de ge meente geslaagd in België eterniet waterleidingbuizen te kopen, die, al vorens tot reconstructie van de Wei- poortse weg kan worden overgegaan, gelegd moeten worden. Deze buizen- aanleg vraagt een uitgaaf van f 8000 De uitvoering van dit werk zal nu spoedig plaats hebben. De voorzitter brengt hulde aan de ambtenaren voor de ijver waardoor - als een unicum de gemeentere kening zowel als de rekeningen wa terleiding en Burgerlijk Armbestuur reeds kunnen worden aangeboden en wel met de grote verrassing van een zeer belangrijk batig saldo. De ont vangsten zijn f 321.430.51, de uitga ven f 297.125. Batig saldo f24.305.51 Bij stemming worden tot leden van de commissie van onderzoek geko zen de heren Schinkel, Kraan, en v. d. Ploeg. Het Burgerlijk Armbestuur heeft de rekening ingediend met een bijdrage door de gemeente van f 14.400. Evenals de Rijksambtenaren ont vangen de gemeenteambtenaren een gratificatie van 2% met een maxi- Scholen wordt de vergoeding be- mum van f 50. Voor de Bijzondere paald op f 20 per leerling en voor de VGLO op f 23.25 per leerling. Voor het overzetten van 40 school kinderen aan de H. Rijndijk, die de scholen bezoeken in Leiderdorp, wordt de vergoeding verhoogd van f 150 op f 200. Aan de heer K. Weijland, hoofd v. de O.L. school wordt bij zijn vertrek naar de Ned. Antillen dd. 14 Septem ber eervol ontslag verleend. Er is inmiddels een oproep van sollicitan ten gedaan. Op het verzoek om subsidie van de Bond tegen 't vloeken wordt op voor stel van B en W niet ingegaan. De heer J. A. Heemskerk garage houder en motorhandel, verzoekt achter zijn pand grond te mogen ko pen. Besloten wordt voorlopig af wijzend te beschikken, omdat de be rekening van de koopprijs nog niet te maken is. Aan Stad en Landschap zal gevraagd worden bij de verdere uitwerking van de uitbreidingsplan nen te dier plaatse met de mogelijk heid tot verkoop rekening te houden. Een nieuw postkantoor ge vraagd. Ook is ingekomen een verzoek van de heer J. J. H. de Water, houder van het postkantoor, om te willen over gaan tot het bouwen van een postkantoor met woning. De beslis sing hieromtrent wordt aangehouden Voor de behandeling van het voor stel van B en W met betrekking tot de aangekochte gronden achter de Schenkelweg, gaat de raad in ge heime zitting. Na heropening stellen B en W voor aan de commissie „Huis en School" gratis beschikking tc ge ven voor 600 m2 speelterrein en het overige te verhuren aan L. van Teij- lingen voor f 125 per jaar onder be ding, dat de gemeente ten alle tijde over de grond kan beschikken. De heer van der Ploeg vraagt, hoe lang een en ander nog duren kan, waarbij de voorz. toezegt, dat ge tracht zal' worden te zorgen, dat in deze vacantie reeds gebruik gemaakt kan worden van dit terrein. Voorts wordt besloten tot onder handse aanbesteding van een brugge tje in Gelderwoude. Van de rondvraag wordt geen ge bruik gemaakt. Aan het e%ide van de vergadering sprak de voorzitter een afscheids woord tot de „oude Raad", in 't bij zonder tot wethouder J. de Graaf. Sinds 1919 heef* de heer de Graaf met een korte onderbreking in de oorlog zitting gehad in de Raad als afgevaardigde van de Chr. Hist. Unie. Spr. brengt hulde aan dit raadslid door hoge ouderdom tot heengaan genoopt voor de eerlijke en recht vaardige wijze, zonder zich door par tijzucht te laten misleiden, waarop hij al die jaren de gemeentebelangen heeft behartigd. Vanaf 1933 mocht spr. de heer de Graaf kennen en waarderen, als wethouder der ge meente. Meermalen is de heer de Graaf als loco-burgemeester het be stuur van de gemeente opgedragen. De heer Schinkel spreekt waarde rende woorden namens de KVP- fractie. Het is deze fractie een be hoefte te zeggen, dat zij het heen gaan van de heer de Graaf betreurt en hulde en dank brengt voor diens grote verdiensten voor de gemeente Zoeterwoude. Ten slotte spreekt wéthouder van Leeuwen worden van geluk tot wet houder de Graaf, dat God hem zo lang de gaven heeft gegeven om de gemeentebelangen zo krachtig te die nen. Spr. dankt persoonlijk voor 3 jaren lange prettige samenwerking en vooral voor de vele lessen uit de rijke ervaring van de heer de Graaf geput. De heer de Graaf was zeer ontroerd door deze hartelijke woorden en be wijzen van achting en waardering, en dankte in korte woorden na elke uitgesproken rede. DOOR P. G. WODEHOUSE Vertaald door Jean H. P. Jacobs 31) „De „D"," zei hij. „Zou het na geslacht mij kennen als Bayliss, de Dermatoloog? Of als Bayliss, de drop-koopman?' „Ik wou, dat u dat boek wegdeed en we aan onze lunch begonnen," zei Annie. „Misschien," zei Jimmy, „zullen mijn kleinkinderen eens rondom m'n knie geschaard zijn en met hun fijne, kinderlijke stemmetjes vragen: „Ver tel weer eens, hoe u elastiekkoning bent geworden, grootvader! Wat denkt u daarvan?" „U moest zich schamen. U zit uw tijd te verdoen, terwijl u ernstig met mij moest praten of nadenken, wat u van plan bent te beginnen." Jimmy bladerde in het wilde weg door het boek heen. „Ik ben in een ogenblikje klaar," zei hij. „Tracht u zolang bezig te hou den, totdat ik klaar ben. Geef u zelf een raadseltje op. Vertel u zelf een grap. Peins over het leven. Nee, dat gaat niet, ik kan mijzelf niet voor stellen als importeurs van Waaiers, een glassnijder, een hotel-makelaar, een insecten-verdrijver, een scheeps tagrijn, een bleker, een praalgraf architect, een kindermeid, een kunstogenmaker, een behanger, een leidekker, een bliksmid, een begra fenis-ondernemer, een veearts, een pruiken-maker, een X-stralen-ap- paratenfabrikant, een poeder-fabri kant of een zinkwerker". Hij sloot het boek. „Er staat mij slechts één ding te doen, ik moet van honger omkomen in de goot. Zegt u me eens u kent New York beter dan ik waar is er ergens een goede boot?" Op dat ogenblik trad er een keu- rig-geklede jongeman het restau rant binnen, met glanzende schoe nen en een met veel overleg gevou wen pochette. Hij nam het lokaal op door een monocle. Het was een lust om naar hem te kijken, maar Jimmy, die hem plotseling opmerkte, schrok hevig en voelde zich allesbehalve prettig bestemd. Het was iemand die hij heel goed kende, 'n Meneer, die hem nauwelijks twee weken geleden in Londen ontmoet had in een club. Er zijn weinig dingen zeker in deze wereld, maar een er van was toch, dat, als Bartling zo heette de man Jimmmy in het oog zou krijgen, hij ongetwijfeld op hem zou toe ko men en hem aanspreken als Crocker. Jimmy bereide zich er op voor, Bay liss te zijn tot het uiterste, een vol maakte Bayliss en niets dan Bayliss Wellicht dat een pertinente ontken ning hem het gevaar zou kunnen doen bezweren. Tenslotte was die Regie Bartling maar iemand van heel weinig geestkracht, die alles zou ge loven. De monocle streek door het hele lokaal en bleef rusten op Jimmy's profiel. „Grote genade!" riep de nieuwe verschijning. Reggi Bartling was diezelfde och tend in New York aangekomen, en reeds was de eenzaamheid in een vreemde stad hem beginnen te druk ken. Hij was slechts voor zijn plezier er naar toe gekomen, zijn koffer vol introducties, maar daarvan had hij nog geen gebruik gemaakt. Hij begon zich heimweeig te voelen en hij snakte naar een kameraad. En daar voor hem zat Jimmy Crocker een van de beste. Hij haastte zich naar het a- feltje. „Zeg eris, Crocker, ouwe jongen. Ik wist niet, dat jy hier was. Wan neer ben je aangekomen?" Jimmy was de hemel uit de grond van zijn hart dankbaar, dat hij het gevaar tijdig had zien aan komen. Als hij plotseling op die manier ware aan gevallen, zou hij zich ongetwijfeld verraden hebben bij het horen noe men van zijn naam. Maar nu hij het bezoek voorzien had, was hij in staat een hele zin tot Annie te inreken, al vorens blijk te geven dat hij zich toegesproken meende. „MaarJimmy Crocker!" Jimmy slaagde er in, een van de meest nietszeggende blikken op de ander te werpen. Hij keek Annie aan Toen weer Bartling. „Ik vrees, dat er een vergissing in het spel is," zei hij, „mijn naam is Bayliss." Bartling kroop ineen voor Jimmy's vasten blik. Al wat hij ooit gehoord of gelezen had over dubbelgangers ging zijn geest voorbij. Hij was totaal in de war. Hij bloosde. Het was al lesbehalve vormelijk naar een wild vreemd heer toe te gaan, en voor te geven hem te kennen. Misschien zag die ander hem ook nog voor een opdringerige oplicter aan. De situatie was allervervelendst! En bij ging voort met blozen, totdat men gevoe gelijk kon aannemen, dat hij tot en met zijn enkels zo scharlaken zag als een kreeft. Hij trad terug, ver ontschuldigingen mompelend in ver warde zinnen. Jimmy was niet onge voelig voor de verwarring van de ander; hij kende Reggie en diens zin voor goede vormen te goed, om zijn schrik niet als volkomen ernstig op te vatten. Maar de noodzakelijkheid verbood hem, anders te handelen. Hoezeer Reggie's ziel zich ook zou mogen kwellen, en hoe slapeloos zijn nachten ook moeten zijn. Jimmy stond gereed om de houding, die hij thans aannam vol te houden, al moest het de hele zomer duren. Bovendien was een dergelijke schok misschien ook wel goed voor Reggie. Het hield de pit er in. Terwijl hij dit overdacht, keerde Jimmmy zich weer tot Annie en za» terloops dat Bartling zich verwijder de, om zijn geschokte zenuwen el ders wat te gaan versterken. Annie staarde Jimmy met grote ogen en open mond aan. „Gek is dat." merkte Jimmy op, met een zorgeloosheid, waar hijzelf de grootste bewondering voor had, en tot welke hij zich eigenlijk niet in staat had geacht. „Ik denk dat ik iemands dubbelganger moet zijn. Wat voor een naam noemde hij ook weer?" „Jimmy Crocker!" riep Annie uit. Jimmy tilde zijn glas op, dronk er even aan en zette het weer neer. „Oh ja, dat is waar ook. Gek toch, mij komt die naam ook bekend voor. Ik moet hem onlangs ergens gehoord hebben." „Ik heb u op het schip over Jim my Crocker gesprokendie avond aan dek." Jimmy keek haar onzeker aan. „O ja? O, ja maar natuurlijk; nu ben ik er achter. Dat is die man, die u niet kunt uitstaan." Annie keek hem nog altijd met 'n vreemde blik aan, alsof hij een ver andering had ondergaan. „Ik hoop niet, dat die gelijkenis u zal bevooroordelen tegenover mij," zei Jimmy. „Sommigen worden gebo ren als Jimmy Crocker, anderen wor den zo genoemd. Ik hoop, dat u my tot de laatste klasse wilt rekenen." „Het is werkelijk buitengewoon." „Och ik weet het niet. Je hoort wel meer van dubbelgangers. Een paar jaar geleden was er in Engeland eens een man, die voordurend in de ge vangenis gezet werd. Voor dingen die de een of andere geniale vreemdeling, die sprekend op hem scheen te lijken had uitgehaald." „Ja maar, dat bedoel ik niet. Na tuurlijk bestaan er dubbelgangers. Maar 't is merkwaardig, dat u hier naar toe bent gekomen en dat wij elkaar ontmoet hebben. (wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1949 | | pagina 2