SCHIJNWERPER OP DE VOETBAL D. W. 0. vraagt nog meer daadwerkelijke belangstelling De C^rote 5?rijs van Zandvoort Een overweldigende finale besloot het festijn En toch wonnen de Amerikanen ZATERDAG 30 JULI 1949 PE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 4 PAARDENSPORT HET INTERN. CONCOURS HIPPIQUE IN WHITE CITY. Het springconcours te Londen om de wisselbeker van de prins van Wales voor teams van 4 amateur ruiters van dezelfde nationaliteit is gewonnen door de Britse ploeg met 23 fouten. Het Nederlandse team, bestaande uit ritmeester Gruppelaar met „Saint Hubert", M. v. Loon met „Piccolo" en P. G. Vos met „Franklin" en ..Countess" werd met 95 fouten der de geklasseerd. P. G. Vos bereed twee paarden wegens- ongesteldheid van B. A. Arts. DE HEER G. J. OPSTAL, Voorzitter van „D. W. O." voor de meer dan royale financiële „WE„ GAAN weer naar de duiventil", zeiden de spelers van de R.K. 99 Voetbalvereniging „D. W .O." in Zoetermeer tegen elkaar, als zij 's Zondags hun oude directiekeetje en nog oudere badkoetsje opzochten, om zich te verkleden voor de wedstrijd. Maar op een goede dag zei het bestuur: „Tot hier en niet verder; zo kan het niet langer. Er moet een kleedtent komen." En die kleedtent kwam! Spontaan stond de parochie als één man achter het gedurfde plan en enkele maanden later, nu een jaar geleden, verrees er een kleedt ent, waar D.W.O. zo trots op mag zijn als een pauw. Vier kleedkamers, consumptietent, twee scheidsrechterska- mertjes, toiletten en een materialen-bergplaast, ziedaar het bouwwerk dat Katholiek Zoetermeer optrok voor D.W.O. Want wie het maar even doen kon nam renteloze aandelen en hielp de voetballers uit de brand. Dit mooie staaltje vanreensgezind meeleven met de Katholieke voet balvereniging horden we vertellen door de heer G. 'J. Opstal, voorzitter van „D. W. O.", die allereerst een stukje geschiedenis weggaf. „D.W.O." werd opgericht op 1 Sept. 1939 door kapelaan Verstraten. Met de fusie kwam de vereniging in de 3e klas Haagse Voetbalbond te recht, doch werd tijdens de oorlog opgeheven, doordat verschillende le den naar Duitsland moesten en ande ren onderdoken. In die tijd werden alle bezittingen, zoals doelpalen en kleedtent geroofd, zodat men na de bevrijding practisch opnieuw begin nen moest. Enkele N.K.J.B.'ers ga ven de eerste stoot. Daardoor is er een sterke band gebleven met de jeugdbeweging; D.W.O. is eigenlijk in zekere zin een onder-afdeling van de N.K.J.B. In 1946 werd het bestuur gewijzigd en een flinke opbloei volg de, zodat in de laatste competitie met 4 senioren en 3 junioren-elftallen werd gespeeld. Ruim 100 leden telt de vereniging thans." Het tweede lustrum. Met deze sterkte gaat D.W.O. over énkele weken het tweede lustrum vieren. Op Zaterdag 3 Sept. wordt er een grote optocht gehouden, waarin de samenwerking met de jeugdbewe ging duidelijk gedemonstrerd zal worden,, door medewerking van de gidsen, verkenners en N. K. J. B. De eigenlijke feestdag is Zondag 4 Sep tember. „Is de kwaliteit even goed als de kwantiteit?", was onze vraag. „We beschikken inderdaad over verschillende heel goede krachten. We zijn dan ook gepromoveerd naai de 2e klasse H.V.B. en als we geen pech hadden gehad met ziekte en kleine ongelukjes, zouden we dit jaar zeker kampioen geworden zijn. Nu eindigden we, evenals verleden jaar, op de tweede plaats. Ook het tweede elftal eindigde als tweede." „Maar was die pech werkelijk de enige oorzaak?". Even was het stil, toen kwam het hoge woord er uit. „Neen, er is meer. We kunnen inder daad een heel goed elftal in het veld brengen, maar de ijzersterke en vas te wil om te winnen ontbreekt nogal eens. Er is te weinig teamgeest in het elftal; tussen de spelers komen wel eens van die kleine onaangenaamhe den voor. Als de wedstrijd ten einde is, zijn ze weer de allerdikste vrien den en willen ze voor elkaar door het vuur gaan, maar ondertussen is de wedstrijd toch verloren geworden." Men moet dit overigens niet al te ernstig opvatten, want we verna men dat de geest het laatste jaar weer aanmerkelijk verbeterd was en, zoals de voorzitter het letterlijk zei „als in een goede geest gewerkt wordt mag ik zonder overdrijven zeggen dat wij, onvoorziene omstan digheden voorbehouden, het volgend jaar met twee kampioenen uit de strijd komen!" Nog een zwakke plek. „Maar er zijn andere dingen, die ons veel meer pijn doen", vervolgde de voorzitter. „De plaatselijke neu trale vereniging werkt niet prettig met ons samen. Er is geen contact bij het vaststellen van vriendschappe lijke wedstrijden, zodat we soms te gelijk thuis spelen en ook bij even tuele overschrijvingen wordt geen overleg gepleegd. Dit zou allemaal nog niet zo heel erg zijn, als er maar geen klein groepje van katholieken in ons dorp was, dat daar met mee doet. Dat deze mensen sympathise ren met de neutrale vereniging, soit, dat moeten zij weten. Maar dan moesten ze dat doen zonder ons af te breken door verkeerde critiek. Er zijn zelfs ouders die hun kinderen naar de neutrale aspiranten-elftallen sturen!" Gelukkig bleek dit slechts een heel klein groepje te zijn; practisch de hele parochie staat achter D. W. O., wat met de kleedtent-actie nog dui delijk bleek. Het feit trouwens, dat er 160 donateurs zijn, wil ook wel iets zeggen! Nu bleek deze voorzitter niet gauw tevreden te zijn, want, hoewel buitengewoon erkentelijk uit pure belangstelling voor de voet bal. Het aantal toeschouwers, gemid deld 150 man, is dan ook niet groot. „Financieel zitten we slechts in de zorgen vanwege die kleedtent", hoor den we. „Voor de rest draait alles prima. Ieder jaar zullen we 500 gul den uitloten, zodat deze zorg maar van tijdelijke aard zal zijn." Leiders gevraagd. „We hebben de gewoonte om bij al le uitwedstrijden, ook van senioren, een leider mee te sturen", vertelde de heer Opstal. „Deze zorgt dat alles correct verloopt, want tenslotte moet er van de voetbal een opvoedende werking uitgaan. De jongens zuilen daar in hun verdere leven veel voor deel van kunnen hebben, want zij le ren er zelfbeheersing, kameraad schap, onzelfzuchtigheid en disipli- ne. Het is echter jammer, dat ons lei derscorps te klein is. We moeten er nodig een paar krachten bij hebben. En daarom, als ik een wens mag uit spreken, is het deze, dat de parochia nen, nu zij financieel getoond hebben sympathiek tegenover D.W.O. te staan, nog een stapje verder te gaan en ook daadwerkelijk mee gaan hel pen kart de verdere uitbouw van on ze vereniging door zich op te geven als leider, wat natuurlijk slechts en kelen kunnen doen, en vooral ook door meer belangstelling voor de wedstrijden te tonen." Ziedaar een hartekreet van D. W. O. Een jonge vereniging met jonge spelers, de oudste is 27 jaar, gaat bin nenkort het tweede lustrum vieren. Als de leden hun eigen club een ge schenk willen geven, dan moet het zijn: verder werken in de huidige goede richting van nog meer team geest en dicipine. En wat de parO' chie moet geven, heeft de voorzitter duidelijk uiteengezet. Eennsgezinde samenwerking zal altijd nodig blij ven; medewerking en belangstelling van de parochianen kan geen enkele R.K. voetbalvereniging missen. Daar aan het straks feestvierende D. DË „VIERDAAGSE" ZIT ER WEER OP De vierdaagse afstandsmarsen in de omgeving van Nijmegen zijn beëindigd. De 64jarige „Jan de Tip pelaar" uit Raalte, die de gehele „Vierdaagse" op zijn klompen heeft afgelegd, kreeg voor deze uitzonder lijke prestatie een welverdiende hui- steun met donaties en aandelen voor I W.O.: een hartelijk proficiat en ver- de kleedtent, vertelde hij dat de I vulling van de geuite wensen, om meeste parochianen dit alles doen om j het doel, dat de vereniging zich ge- zeer lofwaardig, nogmaals, de steld heeft, te kunnen blijven nastre- katholieke vereniging te steunen, niet I ven! Ferrari's snelsten op eerste trainingsdag Als kometen schoten de rode Fer rari's van de Italianen Ascari en Villoresi gistei middag over het cir cuit van Zandvoort, waar de training voor de wedstrijden om de Grote Prijs van Zandvoort begon. Zij noteerden verreweg de snelste ronde tijden en na hen kwam de Engelsman Whitehead eveneens met Ferrari, die echter niet zulk een voortreffelijke bochtentechniek had als zijn Italiaanse collega's. De Talbots werden zelfs nog voor bijgestreefd door de ERA van de En gelsman Harrison, maar daarbij dient ermee rekening te worden gehouden, dat de beste rijders van deze merken of nog niet in Zandvoort waren aan gekomen of nog moesten wachten op hun wagens. Toen bijvoorbeeld even voor zes uur de Maserati van de Zwitser de Graftenried arriveerde, reed deze drie ronden om het parcours te ver kennen en wist zich meteen achter de Ferrari's van Ascari en Villoresi. die de gehele middag gelegenheid hadden gehad om te trainen, te plaat sen. Ook prins Bira die nog op zijn blauw-gele Maserati wachtte, stapte in de wagen van de Graffenried en draaiden een paar ronden. Hij no teerde een iets minder snelle tijd dan de Zwitser, maar zat daarvoor dan ook in een vreemde auto. De Italiaan Farina, de Engelsen ParnelJ en Ashmore, allen uit de Scuderia Ambrosiana (Maserati) wa ren nog niet verschenen, evenals de Fransen Chiron en Mairesse (Talbot) en de Fransman Sommer die eerst heden komt met zijn nieuwe Simca- Gordini waarnaar iedereen nieuws gierig uitkijkt. De Engelsman Brooke, die wel had ingeschreven met een Maserati zal in het geheel niet aan de start verschij nen Insiders geven de Maserati's, Era's Talbots en de Alta van Crossley geen kans op dit circuit tegen de Italiaan se Rerrari's. Iedereen hoopt echter, dat Somer in staat zal zijn met zijn Simca-Gordini de Italianen strijd te leveren. De Talbots, 4.5 literwagens zijn in wezen sneller dan de Ferrari's maar dan slechts op een circuit met zeer lange rechte einden. Op het bochtige circuit van Zandvoort wor den zij niet geacht een rol van zeer grote betekenis te gaan spelen. De snelste rondetijden rondege middelden waren: Villoresi, Ferrari (It.) 1 imin. 55.3 sec. 130.4 km. Ascari, Ferrari (It) 1 min. 56.2 sec 129.39 km, De Graffen ried, Maserati (Zwits) 1 min 59.3 sec 126.5 km, Whitehead, Ferrari (Eng.) LAWNTENNIS OM DE DAVIS CUP. AustraliëMexico 20. Het eerste enkelspel van de ont moeting AustraliëMexico in de fi nale van de Amerikaanse zone is ge wonnen door Sedgman (Australië). Hij sloeg de Mexicaan Vega met 12—10, 4—6, 0—4, 1—6, 6—3. Hierna versloeg Bromwich met 60, 62, 61 Orlando Vega. Australië leidt thans met 2—0. 1 min 59.9 sec. 126,3 km, Harrison Era (Eng.) 1 min 59.9 sec, 125.8 km Etancelin, Talbot (Fr) 2 min 0.8 sec, 124.95 km, Gerard, Era (Eng.) 2 min 1.1 sec 124.6 km, St. John Harsfall, Era (Eng) 2 min. 1.9 sec 123.8 km, Claes, Talbot (België) 2 min 3.7 sec. 122.02 km, Rosier, Talbot (Fr.) 2 min 8 sec, 117.9 km, Hampshire, Era (Eng.) 2 min 18.4 sec, 109.06 km, Crossley, Alta Eng) 2 min 24.1 sec, 104.74 km. Ook de „bromvliegen" bij deze ra ces, de 500 cc wagentjes reden nog een paar trainingsronden. De snelste rondegemiddelden waren hier: 106.37 km, Coldham, Cooper (Eng) 105.7 km, Smith, Smith (Eng.) 99.1 km, Samulson, Cooper( Eng.) 93.17 km. In deze klasse zulen in totaal 12 wagentjes starten. Gisteren was er nog maar tijd genoeg voor 4 wagens om te trainen. ZEILEN Een straffe Westenwind met ge zellige, sportieve windvlagen heeft de eerste dag van het tweede ge deelte van de Holland-week geken merkt. De gevolgen waren, dat er menige spannende wedstrijd werd gezeild en die van de Sharpies was er een sprekend voorbeeld van. Niet minder dan vijf schepen gingen te gelijk door de finish en het was voor de jury lang niet gemakkelijk om precies te bepalen wie de winnaar was. Zo werden deze wedstrijden dan ook een sportief succes, al was er in de 16 M2 Eenheidsklasse een dusdanige hoeveelheid protesten, dat men nog niet tot een definitief oor deel kon komen. De uitslagen van de eerste dag luiden als volgt: Vrijbuitersklasse: 1. Bliksem, st. A. G. Galekop, 2. Stabiel, st. A. Ra- vee jr. Valkenklasse I: 1. Tourbillon, st. C. W. A. M. Pierrot, 2. Glimpie, st. J. v. d. Jagt, 3. Mieke, st. C. Scher- pel jr. 12 M2 klasse A; 1. Aeolus III, st. G. Visser, 2. Mustang, st. Sj. Kraan, 3. Hringhorn, st. J. Bollee. Olympiajollenklasse A: 1. Magneet, st. B. W. Willems, 2. In 't Ootje, st. H. J. Smit, 3. Favonius, st. R. van Heuveln. 16 M2 Eenheidsklasse A: 1; Roer domp, st. J. Brunt, 2. Jaxeur, st. J. Prins, 3. Nix, st. G. H. van Harten. Pampusklasse: 1. Tobbedanser, st. O. P. Hesseling, 2. Donderstraaltje, st. H. J. Schipper Jr., 3. Dalta, st. C. Baas. B.M.-klasse: 1. Daisy, st. B. Ver hagen, 2. Keep Steady II, st. C. Ne leman, 3. Wetterwille III, st. J. Brui ning. 12 Voetsjollen A: 1. Mistral, st. J. P. Hageman, 2. Tecumseh, st. A. Ze- gers, 3. Mieke II, st. J .J. K. Entho ven. 16 M2 toerklasse: 1. Peter Pan, st. E. Versehuyl, 2. Care Free, st. C. B. J. Hermeier, 3. Liberté, st. M. J. ten Herkei. OOSTENDE—SOLENT RACE. Aan de op 1 Aug. beginnende OostendeSolent race nemen drie Nederlandse jachten deel. Het zijn de „Olivier van Noort" van A. Goiviriaan, de „Corabia" van dr. J. Kars en de „Zeevalk" van C. Bruyn- zeel. De Vierdaagse ten einde j^IT JAAR is, dank zij het gunstige weer, geen regen en zelden ver zengende zonnestralen, een laagte-record geslagen, wat het aantal uitvallers betreft. Er hebben ditmaal in totaal slechts 306 deelnemers op gegeven, terwijl er 6888 de finish haalden in goede conditie. In 1947 waren de cijfers respectievelijk 396 en 6202. In 1948: 685 en 5900 Dat zijn grote verschillen, welke niet in de allereerste plaats mogen worden toe geschreven aan de betere tiaining en de grotere deelname van de mi litairen, maar vooral aan de ideale weersomstandigheden, waaronder het voor normaal geoefende sportlieden licht wandelen was. Alle militaire corpsen en dat waren er 60 van het leger en 19 van de marine, haalden met glans, zonder noemenswaardig verlies, het eind van de vierdaagse. Minder uitvallers dan vorige jaren De buitenlandse troepen, n.l. het detachement uit Luxemburg, onder luitenant Trauffler, de beide Belgi sche corpsen, dat onder adjudant de Schot, en de parachutisten, telden evenmin uitvallers. Behalve onze Nederlandse troepen, van wie de mariniers bij het triomphale slot- defilé een schitterende indruk maak ten, kregen ook de Belgen en de Luxemburgers ruim hun deel van de bloem'enhulde. Sommigen droegen, in de door honderdduizenden toe schouwers omzoomde lange St. An- üastraat, bij de finale prachtige bloemstukken mee. Militaire en bur gerlijke muziekcorpsen van „de Hartog" uit Oss, „Robinson" uit Nij megen, „de Harmonie", der P.T.T., Spoorwegen, en muziek van de Bel gische bezettingstroepen in Duits land, van de marine en de lucht strijdkrachten, luisterden de laatste dag op en begeleidden de manschap pen naar het Bij le veld-terrein, waar dë prijzen werden uitgereikt. Hier waren ook de hoge vertegenwoordi gers van de burgerlijke en militaire overheid aanwezig. De Belgische ambassadeur, de heer Graeffe, die vergezeld was van generaal Seryais, de Belgische militaire attaché, en generaal Cassar, commandant der Belgische parachutisten, woonden het défilé bij en besteedden uiter aard vooral aandacht aan de Belgi sche afdelingen. Nijmegen kon deze dag de vreem delingen bijna niet allen herbergen. De stad leek in de middaguren wel een kleine metropool, met straten en pleinen, die ovei-stroomd waren door een cosmopolitische menigte. Er werd conform de traditie royaal met bloemen gestrooid. Geen man en geen vrouw werd daarbij verge ten, en zeker ook niet de buitenlan ders, die opgetogen bleken over de geestdrift en hartelijkheid van dï „Ollanders". De Engelsen bleven zonder uitval lers en werden luide toegejuicht. De Noren verloren op de laatste dag 1 man. wat hun de groepsprijs kostte. De Zweden, Denen en Zwitsers ble ven tot het laatst toe in de „run ning". Al met al is de Vierdaagse van 1994 schitterend verlopen. In Grave en Cuyk, waar de ponten over de Maas prachtige diensten bewezen en later de marine-veren duizenden overzetten, was de regeling ruim voldoende. De geestdrift der binnen- en bui tenlandse wandelaars was zo groot, dat zij het volgende jaar ongetwij feld in nog grotere getale zullen te rugkeren. Dan zullen ook vermoe delijk Amerikanen deelnemen. Er zit groei in de Vierdaagse van ma joor Breunese. WIELRENNEN Swift-Combinatie. Zondag om 9.30 uur starten A en B-klas voor de P. T. de Jong-trainingsrit over 100 km. De C-klas rijdt een 35 km trai- ningsrit. Waarom Jac. de Groot gepasseerd voor Kopenhagen Protest tegen de samenstelling der Ned. ploeg Men schrijft ons uit wielerkringen: Diep teleurgesteld werden wij he denmorgen toen ons het besluit van de sportcommissie der N.W.U. be kend werd, dat Jac. de Groot was aangewezen als eerste reserve voor Kopenhagen. Talrijk waren de verzoeken informaties, welke ons bereikten van vrienden, supporters en sport verslaggevers uit het land, die wil den weten wat hiervan de reden was. Ook ons was het onbegrijpelijk wat hier achter zat. Bezien wij slechts de uitslagen van de selectie wedstrijden Benelux-wedstrijd 272 km; 1. de Groot, 2. La Grauw op 4 min., Faanhof 11. Noord-West Nederland 237 km: 1. De Groot, La Grauw 3, Faanhof op gegeven. AmsterdamArnhemAmsterdam 1. Faanhof, 2. de Groot, 5. La Grauw, terwijl de dag hiervoor de Groot even de Ronde van Leiden had ge wonnen. Midden Nederland: 2. achter La Grauw, die in totaal derde werd. Rond het IJsselmeer: 1. Faanhof, 9. de Groot, 11. La Grauw. In deze wedstrijd was het Jac. de Groot, die als niet Amsterdammer de enige van de selectieploeg was, die hierin startte, alle andere niet- Amsterdammers lieten verstek gaan. Voor de Groot werd dit de zwaarste wedstrijd uit zijn wielerloopbaan, want al wat Amsterdammer was heeft op hem gereden. Ondanks dat eindigde hij nog voor La Grauw- Vergeten we voorts de Ronde van Katendrecht niet, waar hij ondanks een val een ronde op Faanhof terug nam, waarvoor het publiek hem hul digde als was hij de winnaar. Dit waren de allergrootste wed strijden, welke door de N.W.U. als selectiewedstrijden waren aangewe zen en waarin wij steeds de Groot vooraan zien. Alleen in het kam pioenschap van Nederland viel nij niet op, omdat hij geen klimmer is; hier zijn het Wagtmans en Dekkers, die naar voren komen, maar die men in geen der andere uitslagen aan treft. Wat Kopenhagen betreft: klimmen is daar niet nodig, het parcours is door licht glooiend, het is daar win derig en het regent vaak, alle facto ren, die de Groot ten ffoede komen. Men begrijpe goed: wij hebben niets tegen Faanhof, Wagtmans, Dekkers, La Grauw, Vinken of Vos, maar laat een hunner aantonen, dat zijn prestaties beter waren dan van de Groot, dan kunnen wij vrede hebben met hun verkiezing. Wij we ten dat het niet aan hen ligt, en dat de heren van de Sportcommissie dit uitmaken, maar laten deze heren dan ook vertellen waarom de-Groot gepasseerd is. Inmiddels is door Jac. de Groot protest aangetekend tegen de op stelling van de ploeg daar deze nu niet *op zijn sterkst vertegenwoor digd is. VOETBAL Nic. Boys. Op het Nic. Boys terrein zullen D.E.S. en K.D.O. a.s. Zondagavond om 7 uur een beslis singswedstrijd spelen. Nic. Boys ontvangt Zondagmiddag N.S.V. om half drie. WATERPOLO ZIAN KAMPIOEN VAN NEDERLAND De Haagse waterpoloclub Zian is gisteravond door een 51 overwin ning op de H.Z. en P.C. voor de vierde maal in successie kampioen van Nederland geworden. POSTDUIVEN „De Gevleugelde Vrienden" (Was senaar). Uitslag wedvlucht met jonge duiven vanuit Weert. De eer ste duif om 9.57.05. De laatste prijs- duif om 10.11.19. Uitslag: K. Schef- fers 1, 2, 5, 56; Th. Orie 3, J. Parle- vliet 4, 18, 55, 59; L. H. de Kleine I; J. H. Groeneveld 7. 10, 30, 31, 35; W. C. v. Eek 8, 36, 37, 50, 51; L. Visser 9, 19, 40, 41, 42. Met 14 pnt. voorsprong op Scandinavië Op de derde en laatste dag van de ontmoeting Scandinavië—Ver. Staten, werd begonnen met de afwerking van de resterend nummers voor de tienkamp. Hiervan luiden de uitslagen: 110 meter horden: 1. Albans (V.S.) 15.1 sec. Discuswerpen: 1. Mathias 42.89 m. Na 7 onderdelen leidde Mathias met 5533 pnt. voor Mondschein 5477 pnt. en Cluassen 5464 pnt. Op de 200 meter was de jonge ne ger Audy Stanfield ongenaakbaar. Met 21.1 sec. vestigde hij een nieuw baanrecord, dat echter nog 0.7 sec. bo ven zijn beste seizoenprestatie (20.4 sec.) blijft. Ook de tweede en de der de plaats waren voor de Ver. Staten. Haukur Claussen (IJsl.) en Thor- vladdssen (IJsl.) noteerden ieder 21.8 sec., hun beste tijd van het seizoen. Voor de 4 x 1500 meter estafètte bracht Scandinavië Bengtsson, Ad- berg, Bergkvist en Ericcson in het veld, een kwartet dat man voor man betere tijden gemaakt heeft dan de Amerikanen Tdwmey, McGuire, Ro binson en Pruitt. Dit kwam dan ook in het resultaat wel heel sterk tot uting: het tijdsverschil bedroeg liefst 41 sec. 1. Scandinavië 15.42.2, 2. Ver. Sta ten 16.22.2. Bij de tienkamp gaf het polsstok hoogspringen de Olympische kam pioen Mathias gelegenheid zich wat vaster op de eerste plaats te nestelen. Hij won dit onderdeel met een sprong van 3.70 meter voor Mondschein. De IJslander Claussen werd ditmaal laat ste met 3.40 meter, dezelfde hoog te, die Albans ook gehaald had doch met mindere sprongen. Voor de 10.000 meter stond het re sultaat al van te voren vast, althans wat de beide eerste plaatsen betreft, die naar menselijke berekening niet aan Heino en Stokken konden ont gaan. Inderdaad eindigden zij in de ze volgorde, waarbij de Fin met 30.04.8 zijn beste prestatie van het jaar leverde en Stokken met 30.13.2 een nieuw Noors record vestigde. Er 90 cm. beneden zijn eigen fantastisch wereldrecord (56.46 m.). De Ameri kaan Frank werd tweede en de Noor Ramstad, die zijn beste seizoenpres tatie ruim verbeterde, bezette de der de plaats. De Amerikaan Lewis, die deze zomer al ruim boven de 50 m. is gekomen, bleef er ditmaal ver bene den. In weerwil van een slechte 1500 m. (5. m. 05) heeft Mathias tenslotte met flinke voorsprong de tienkamp gewonnen. Hij behaalde 7346 pnt. te gen 7139 bij de Londense spelen, ter wijl zijn persoonlijk record 7556 be draagt. Een voortreffelijke prestatie leverde de IJslander Cluassen, die met 6 pnt. verschil Mondschein klop te voor de tweede plaats. Uitslag speerwerpen: 1. Ericsson 57.29 m. (727 pnt.). Uitslag 1500 meter: 1. Claussen 4.39.6. Eindresultaat tienkamp: 1. Mathias 7346 p., 2. Claussen 7197 p., 3. Mond schein 7191 p., 4. Ericsson 6889 p., 5. Tonander 6718 p. 6. Albans 6611 p. Bij het polsstokhoogspringen ves tigde de Amerikaan Richards met 4.50 meter een nieuw baanrecord. Het oude stond met 4.36 meter op naam van zijn landgenoot Morcom. De Amerikaan verrichtte hiermee zijn beste prestatie van het seizoen. Enkele weken geleden had hij 4.45 m. gehaald, evenals zijn ploegmaat Montgomery, die thans echter met 4.20 vijfde werd. De Zweed Lund- berg en de Amerikaan Rasmussen sprongen elk 4.30 m„ doch Lundberg had minder pogingen nodig gehad en klasseerde zich tweede. De 400 meter tenslotte verliep vol gens de verwachtingen: voorop drie Amerikanen met Whitfield, die in Londen op de 800 meter de gouden medaille won en daar derde werd op de 400 m., als eerste in de zeer fraaie tijd van 46.8 sec. De Zweed Wolfbrandt liep 48.7 sec., zijn beste seizoentijd, maar werd desondanks slechts vierde. Tenslotte won Amerika met 238)4 224)4 punten deze landenwedstrijd", de belangrijkste die sinds de Londen se spelen is gehouden. De uitslag bleef lang onzeker, en toen er nog slechts twee nummers verwerkt werd nog een record verbeterd, en moesen worden stonden de Scandina 1 1 i.i viërs nog met 2 punten voor. Op de eerste dag waren zij ver uitgelopen, maar toen waren de typische Ameri kaanse specialiteiten nog niet alle aan de beurt geweest, en die gaven tenslotte de doorslag. Op Se derde dag waren ongeveer 27.000 toeschouwers in het Bisletsta- dion aanwezig. Na een enkel regen buitje in de middag werd het prach tig, koel weer, en de. baan verkeerde in prima conditie. wel het Amerikaanse, dat door Cur tis Stone op 30.38.4 werd gebracht. Nystroem werd vierde, ruim 17 sec. achter Stone. De beide andere Amerikanen, As- schenfelter en Efaw, vervulden slechts een bijrol. Bij het discuswerpen toonde For tune Gardian zich overeenkomstig de verwachtingen, verre superieur. Hij wierp 55.57 meter, een uiterst fraaie prestatie, maar toch nog bijna

Leidse Courant | 1949 | | pagina 8