Het gouden jubileum der Wilhelmina-vereniging Gemeenteraad van Boskoop ZATERDAG 30 [ULI 1949 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 ALPHEN AAN DEN RIJN Zoals wij reeds enkele malen heb-1 hoogstwaarschijnlijk de penning ben bericht is dit jaar voor de Wil- meester was, vervolgens J. B. Bes helmina Vereniging te Alphen aan (sehoenenhandelaar), F. P. Bos (de den Rijn en haar ongeveer drie dui- cementfabrikant), J. Heijmans (com- zend gezinsleden alsmede voor haar müssionnair in effecten), A. de Jong honderden individuele leden, een (verslaggever van „De Rijnbode", jubileumjaar. Een halve eeuw „loopt"' deze vereniging al mee. Een korte historie-beschrijving. Het is niet zo eenvoudig over de gouden historie van deze vereniging veel uit haar archieven op te die pen. Die spreken helaas niet meer. Meer dan elke andere vereniging, vond zij op haar levenspad de be zettingstijd als een onverbiddelijke spelbreker. En het was in die kom mervolle tijd voor heel ons volk, dat ook deze vereniging haar bescheiden en bezittingen, zij het met de zo lichtvaardig door het Herren-volk gehanteerde revolver achter de deur bij het commissariaat voor niet- commerciële instellingen, inleverde. Wat wij nog weten diepten wij op uit particuliere bezittingen van en kele bestuursleden, van de archiva ris der historische vereniging en weten we van overleveringen. In het jaar 1898 was een comité in het leven geroepen, dat de vie ring van de kroning van H.M. Ko ningin Wilhelm in a moest voorberei den. Het is met alle waarschijnlijk heid aan te nemen, dat uit dat co mité de stoot is gegeven tot de op richting van de W.V. om jaarlijks dit feest te herdenken. Want reeds op 18 Augustus 1899 kwam een aan tal personen in hotel „Sint Joris" (het huidige „Landbouwhuis" van de heer C. A. Bos in de Juliana- straat) bijeen, om deze plannen te bespreken. De leiding berustte toen bij wijlen de heer W. K. T. Zwier- zina, de toenmalige inspecteur der belastingen. De W.V. kreeg vorm en gestalte en 40 leden! die zich staan de de vergadering als lid opgaven, voor een jaarlijkse contributie van slechts 0,25 (die „goeie ouwe tijd"!) gaven aan de vereniging levenskracht. Het eerste bestuur. Het eerste bestuur bestond uit de heren W. K. T. Zwierzina, voorzitter H. H. Prakke (de toenmalige direc teur van de gasfabriek) secretaris, S. van Bachum de Boer (hoofd der U.L.O. School in de Schoolstraat) die meer bekend als Ome Janus), K. v. d. Linden (sigarenfabrikant), S. Me- nasse (slager), C. A. Nagtegaal (han delaar in scheepsartikelen nabij de oude Gouwsluissebruggen) en J. C. Spruijt (notaris). Na een huis aan huis-bezoek van deze heren in de gemeente telde de vereniging weldra ruim 300 leden en ongeveer 60 donateurs, voor het luttele bedrag van resp. 0,25 en 0,75 tot 1,—. Het eerste feest werd gehouden op 31 Augustus 1899. Het hoogtepunt van dit feest werd gevormd door ringrijderij tussen „De Laetste stui ver", aan de Wilhelminalaan 17, (het huis naast de Centrale van de P,T.T., waar tegenwoordig de heer J. A. Henry woont) en de tol, die zich in de rijkstraatweg bevond ter hoogte van de scheepswerf de Vries Lentsch, waar de Tolstraat nog aan herinnert. Verder waren er spelen voor mannen en meisjes. Om 8 uur des avonds werd het feest beëindigd en weldra was de gemeente door een vredige stilte omgeven. Het hoogtepunt van de feestelijk heden in 1900 was een bloemencor so, dat uit heel de streek veel be langstelling trok. Dit was een zo'n groot succes geworden, dat men het twee jaren later herhaalde. In 1913 werd voor het eerst ter ge legenheid van de 100-jarige onafhan kelijkheidsfeesten een Historische en Allegorische optocht gehouden, ont worpen door de heer W. M. C. Regt, uitbeeldend de historie van de jaren 15681831. Toen was het feestter rein reeds achter het hotel „De Ver gulde Wagen" in de Van Boetselaer- straat, hetgeen de meesten onzer wel zal heugen. In 1921 was er opnieuw een his torische optocht welke de vaderland se geschiedenis van 100 jaren vóór Christus tot 1555 na Chr uitbeeldde. In 1923 werd het zilveren feest van de W.V. op grootse wijze gevierd Het bestuur bestond toen uit de he ren D. ten Cate-Brouwer, voorz., Jac v. Vliet, 2e voorz., J. L. H. Boeren le seer., J. P. Liefhebber 2e seer., W. A. Lam le penn., D. van Dien 2e penn. H. L. Meijers, J. H. Elzevier-Stok- mans, J. C. Scheerder, W. den Her- Aetherklanken ZONDAG HILVERSUM I (301 m). 8.00 Nieuws, 8.15 Concert voor viool en orkest, J. S. Bach, 9.30 Nieuws, 9.55 Inleiding Hoogmis, 10.00 Hoogmis uit Parochiekerk Cu- lemborg, 11.40 Symphonie-orkest van Radio Luxemburg, 12.15 Apologie, 12.40 Lunchconcert door Dansorkest van Klaas van Beeck, 12.55 Zonne wijzer, 13.00 Nieuws, aansluitend Kath. Nieuws, 13.20 Vervolg lunch concert, 13.45 Uit het boek der boe ken, 14.35 Gesprekken met 'kunste naars, 14.45 Werken van Beethoven en Brahms, De Levenskansen in het ambacht, 16.10 Reportage intern, autoraces te Zandvoort, 16.25 Ves pers, 18.30 Progr. Ned. Strijdkrach ten, 19.50» In 't boeckhuijs, 20.12 Uit en Thuis met muzikale tombola, melodieën van de week, 21.40 Een ladder heeft sporten, hoorspel, 23.00 Nieuws, 23.15 Avondconcert. HILVERSUM II (415 m). 8.00 Nieuws, 8.15 Postduivenber., 8.30 Voor de tuin, 8.45 Barcarole, 9.15 Men vraagt., wij draaien, 12.00 The Queen's Hall Light Orchestre, 12.30 De Zondagclub, 13.00 Nieuws, 13.15 Med. of gram., 13.50 Even af rekenen, 14.05 Boekenhalfuur, 14.30 Orfeo, opera, 16.00 Zangklasse Noord, 16.30 Sportrevue, 17.50 Piano- soli door Tonny Schifferstein, 18.00 Nieuws, 18.15 Sport, 18.30 Wim lbo, Is Uw Radio defect? BEL 24244 De Radio-Technische Dienst I.IJfl.C.O. N.V., Nieuwe Rijn 32 repareert vlug. betrouwbaar en vak- I 21.30 Melodie en rhyt'hme, 22.15 Zo- kundig meravondmelodie, 23.00 Nieuws. 19.30 Paul Godwin en Benedikt Sil- berman, 20.00 Nieuws, 20.05 Repor- tagedienst, 21.00 De Uitkomst, vro lijk spel, 21.40 De speeldoos, 22.00 Weer wat nieuws, 22.30 Musicorda, 23.00 Nieuws, 23.15 Gram.muziek. MAANDAG HILVERSUM I (301 m). 7.00 Nieuws, 7.15 Ochtendgymn., 7.45 Woord voor de dag, 8.00 Nieuws 9.15 Ochtendbezoek aan jonge zie ken, 9.30 Radio Philh. Orkest, 11.20 Van oude en nieuwe schrijvers, 12.10 Reginald Dixon, 12.30 Land en tuinbouw, 12.30 N.C.R.V.-koor, 13.00 Nieuws, 13.15 Mandolinata, 14.00 Voor de schooljeugd, 15.30 Nederl. Kerkmuziek, 17.00 Kleuter klokje, 17.15 Ensemble Selecta, 18.15 Sport, 18.30 Progr. Ned. Strijdkrach ten, 19.00 Nieuws, 19.15 Leeslamp, 20.00 Nieuws, 20.15 Kerkconcert, 21.00 In een nieuwe tijd rond de oude wereldzee, 21.20 Met band en plaat, 22.15 Sweelinck kwartet, 23.00 Nieuws, 23.50 Motetten uit de 13e eeuw. HILVERSUM II (415 m). 7.00 Nieuws, 7.15 Operette varia, 8.00 Nieuws, 8.15 Ochtendgroet, 8.55 Korte gesprekken van vrouw tot vrouw, 9.35 Een dansliedje deint, 10.15 Arbeidsvitaminen, 11.00 Op de uitkijk, 11.15 Carillonspel, 12.00 Het Lyra trio, 12.30 Med. land- en tuin bouw, 12.38 Melodie uit Mexico, 13.00 Nieuws, 14.00 Wat gaat er om' in de wereld, 14.20 Gram.muziek, 15.00 Bonbonnière, 16.00 Solisten concert, 17.30 Hoort zegt het voort, 17.45 Home on the range, cowboy fantasie, 18.00 Nieuws, 18.20 Andre, 18.30 Radio Filmkrant, 19.00 Les gars de Paris, 19.30 Nieuws, 19.35 In het radio zoeklicht, 19.45 Promenade concert, 21.00 Het diamanten collier, De heer W. A. Lam, sinds 1929 voor zitter der jubilerende vereniging. tog Azn, B. Lam, H. J. J. Crone, W. B. Kroon, J. van Zwieten Jzn en A. D. van Vliet. Ter gelegenheid van dit zilveren jubileum wist de W.V. het aangename op werkelijke doeltref fende wijze met het nuttige te ver enigen. Zij heeft nl. bij die gelegen heid de eerste stoot gegeven tot de oprichting van het „Groene Kruis" en de stichting van een eigen ge bouw, waarvan de officiële opening reeds op de le Maandag in Februa ri 1925, dor de voorziter van de Z.H. Vereniging „Het Groene Kruis", de heer L. C. Jongenburger kon worden verricht. Voor het eerst te Alphen aan den Rijn steeg bij het 25-jarig jubileum de bekende ballonvaarder W. Pottum te Rotterdam achter de Vergulde Wa gen van het terrein op, tot grote vol doening van een duizend-koppige menigte. In 1927 bracht de W.V. de opvoe ring van het grote openluchtspel „Het Teken der Kruises", toneelspel van Wilson Barret, onder regie van Adriaan Hooykaas aan welk groot succes behalve de vertolkers ver dienstelijke wijze hebben bijgedra gen de plaatselijke R.K. Zangvereni ging „Oefening Baart Kunst" en de Muziekvereniging „Crescendo" Het openluchtspel was bezocht door on geveer 5000 toeschouwers uit de hele streek. In 1928 bracht de W.V. windhon- denrennen achter het kunsthaas, een attractie die evëneens bij duizenden in herinnering is gebleven, terwijl in 1929 grote Nationale Grasbaanwieler- wedstrijden van amateurs en onaf- hankelijken, onder de reglementen van de N.W.U. voor velen een evene ment boden. In de latere jaren is een periodiek terugkerende samenwerking tot standgekomen met de Chr Oranje vereniging, welker voorzitters om toerbeurten de leiding hadden. Dit bracht ongetwijfeld, waar het groe pen van uiteenlopende opvattingen gold, met zich mee, dat aan beide zijde, offers gebracht moesten wor den, welke niet altijd ten nadele strekten van het algemeen beeld. Dit gouden jubileum zal de W.V. weer geheel zelfstandig vieren, op ouder wetse wijze, zij het dan ook met die verstande, dat de tijdsomstandighe den aanmerkelijk verschillen met die uit de eerste verenigingsjaren en men dus hiermede wel degelijk re kening zal moeten houden. Vele prominente figuren hebben de W.V. in de loop van deze 50 jaren getracht langs verantwoordelijke we gen te leiden en wij zouden tekort schieten als wij in dit overzicht niet een kleine greep deden in de lan*- ge lijst dergenen, die de vereniging voorthielpen. Als eerste melcjen wij de beschermheer P. A. J. baron de Smeth van Alphen, oud-burgemees- ter C. W. C. Th. Visser, Adr. P. C. Rozestraten, W; H. G. Beek, Jac. v. Vliet, B. Aelbers, J. Sillevis, T. W. v. d. Vring, J. C. Spruijt, P. H. Ver sluis, deurwaarder, G. A. J. Roskott, Personalia. Voor het diploma Lingerie van de R.K. Ver. „St. An na" slaagden: Bep Houben, Bets Klazenbeek en Gre de Wit, allen te Alphen a.d. Rijn; voor het diploma Costumière van dezelfde vereniging: Grada en Lenie Ammerlaan, Jo van Egmond, Riet Enthoven, Riek Grob- ben, Willy Hans, Alie Redegeld, Ri ka Verkerk en Truus Wortman, al len Alphen a.d. Rijn. Bijna verdronken. Gistermorgen omstreeks 11 uur geraakte een 2- jarig zoontje van de fam. v. W. wo nende Steekterweg vanaf een schuit in het water van de Oude Rijn. Even later miste de moeder het kind. Zij ging naar het water en zag het daar drijvende, maar reeds buiten bewustzijn. De vrouw bracht het knaapje op het droge en begon met de toepassing van kunstmatige ademhaling. Door omwonenden werd intussen doktershulp ingeroepen en spoedig waren de artsen Schreuder van Zwammerdam en Pilon ter plaatse. Tot grote vreugde, in de eerste plaats wel van de ouders, m'ocht het gelukken de levensgees ten weer op te wekken. BODEGRAVEN Personalia De heer H. A. van Dam behaalde het eind-diploma hor logemaker. HAZERSWOUDE Personalia Voor het M.U.L.O.- examen slaagden: Riet Kouwenho- ven, Cathrien van Leeuwen, Piet v. Leeuwen, Bets de Ruyter, André van der Togt, Willie Verbey en Corrie Vreeburg. HAZERSWOUDE (H. R.) Personalia. Voor het Midden standsdiploma slaagde te Leiden mej. C. Mik. LANGERAAR Personalia Voor het midden stands-examen slaagde de heer J. de Jong, Azn. NIEUWVEEN Comité voor ouden van dagen De penn. van het Comité voor ouden van dagen, de heer A. van Zoest, deed rekening en verantwoor ding van het financieel beheer. De opbrengst van de gehouden geldin zameling inclusief nagekomen gif ten, bedroeg f 477,25, de uitgaven f 475,30; het batig saldo f 1.95. Overeenkomstig de verwachtingen werden boeken en bescheiden in goede orde bevonden, waarvan de heren J. Burgmeijer en L. Verkerk rapport uitbrachten. Tenslotte werd nog besloten om een eerstvolgende bijeenkomst in Februari a.s., te hou den, zodat het reisplan dan vroeg tijdig kan worden besproken .Met een woord van dank aan alle mede werkers, sloot de voorz. de heer L. v. Vliet een zeer prettige vergadering. OUD-ADE Personalia Voor het midden standsdiploma slaagden mej. L. v. d. Hulst en de heer A. v. Leeuwen Jac.z ZOETERWOUDE Gemeenteraad De raad der ge meente vergadert op Maandag 1 Augustus n.m. 7.45 u. Agenda o.a.: Verzoek van het hoofd der O.L.- school om eervol ontslag in verband met benoeming elders. Verzoek van J. A. Heemskerk tot aankoop van bouwgrond achter de Schenkelweg, verzoek van J. J. H. de Water om te willen overgaan tot het bouwen van een postkantoor met woning; voor stel van B en W met betrekking tot de aangekochte bouwgrond achter de Schenkelweg; alsvoren tot onder handse aanbesteding van een brug getje in Gelderwoude. WOUBRUGGE Geboren Adriaantje d. v. F. Bulk en G. Los. Overleden Jaapje Buitelaar 77 jr echtgen. van J. Borstlap. Onder voorzitterschap van burge meester Verkerk kwam Vrijdagavond de gemeenteraad voor de laatste maal in oude samenstelling bijeen. Afwezig met kennisgeving de heren A. P. v. Nes, wegens verblijf in het buitenland, de heer W. Hage en de heer P. D. Noest, wegens ziekte. De mededelingen behelsden, dat de heer J v. d. Berg benoemd is tot sdhoolarts per 1 Sept. a.s. en dat het perceel Zwarteweg 38 eindelijk is aangesloten aan de drinkwaterlei ding. Bij het voorstel tot nadere re geling van het verbaal van inkoop sommen voor pensioen op personeel der gemeente, waarbij het percentage voor Ged. Staten moet worden ver hoogd van 50 op 75 pet., merkt de heer Mathot op, dat wij ook 0 pet. kunnen verhalen. De voorz. meent, dat dit door geen enkele gemeente zal worden gedaan. De aanvraag van het bestuur der Chr. Ned. Herv. Schoolver. om beschikbaarstelling van bedragen voor aanschaffing van enige kasten en voor de bouw van een rijwielbergplaats ondervond geen tegenstand. Verfraaiing aan de Zijde Eindelijk zal dan het stink- en modderslootje langs de Zijde ver dwijnen. Tengevolge van de slappe Boskoopse grond was een opsluiting van het trottoir ter plaatse met op- sïuitbanden versterkt met palen on voldoende, zodat steeds maar weer trottoi en rijweg uitzakken in de richting van het slootje, hetwelk een vergaarplaats is van vuil en on kruid. Bovendien was het gebruik van het trottoir gevaarlijk. Door de aanneming van dit voorstel zal aan dir. van de Nat. Bankver., N. C. A. deze toestand een einde komen. Het v. d. Linde, A. Oosthoek P. Jzn, Jean Grossat, J. J. C. Böckling, J. Ottens, B. Knaapen, die thans ongeveer 23 jaar als secretaris zijn naam aan de W.V. heeft verbonden, H. J. v. d. Berk, W. v. Diest, F. W. van Loo, die de W.V. ruim 20 jaar als penning meester heeft gediend en tot slot de heer W. A. Lam, wiens persoon van af 1912 als het ware met de W.V. is vereenzelvigd en die na eerst als penningmeester te hebben gefun geerd, in 1929 de heer D ten Cate Brouwer als voorzitter opvolgde en thans het. gouden feest hoopt te leiden. Subsidie. Op verzoek om een gemeentelijke subsidie, gedaan door de bond tegen het schenden van Gods Heilige Naam door het vloeken, stellen B. en W. de raad voor een bedrag van 25,beschikbaar te stellen. slootje wordt gedempt en als af scheiding zullen er betonpaaltjes 1.50 meter boven het trottqir wor den aangebracht, zodat een hek kan worden vervaardigd. Desgevraagd wordt de heer Mathot medegedeeld dat het werk in eigen beheer zal wórden uitgevoerd. Inzake de wijzigingen aan te bren gen in de gemeenschappelijke rege ling met betrekking tot de vlees keuringsdienst in de kring Gouda, worden enkele bezwaren ter tafel gebracht. De heer v. Wengerden vindt de wijziging onredelijk en zou ook de opvolger van een slagersbe- drijf nog het recht van slachten wil len geven. De voorz. antwoordt, dat de grondgedachte: centralisatie is, zodat volgens de heer v. Wengerden het afstervingssysteem een wasse neus wordt. Tenslotte wordt het voorstel z. h. st. aangenomen als zijnde toch niets aan te veranderen. De beschikking op bezwaarschrif ten tegen aanslagen in de straatbe lasting ontlokt de heer Boekraad de opmerking dat de kleine luiden deze belasting zo zeer voelen drukken. Ook de woningbouwverenigingen. Kreeg de grondbelasting een verho ging met 190 opcenten, met deze straatbelasting komt dit de vereni gingen op f 800.per jaar hogere kosten. Hij zou het zeer op prijs stellen dat wanneer dit enigszins HYPOTHEKEN en voor alle andere zaken op het gebied van on roerende goederen 8ouw-en Makelaarsbedrij v.d. Drift mogelijk is deze belasting te verla gen. Weer een geldlening In verband met de woningbouw moest weer geld geleend worden. De N.V. Bank voor Nederlandse Ge meenten biedt daarvoor aan voor een vaste lening 448,075 tegen een koers van 100 pet. en een rente van 2Yk pet. Het aangeboden bedrag is lager dan de raming der kosten van de bouw der eerste 30 woningen, doch er wordt besloten de lening aan te gaan. Bij de rondvraag vraagt de heer Mathot enkele inlichtingen betref fende de gebruikte palen bij de wo ningbouw of wij nu „radeloos" zijn, nu de oude gemeenteraad is afgetre den en hoe het staat met de verwar ming van de R.K. school. De voorz. vestigt de heer M. nog de aandacht op een grote haag aan de hoek Val kenburgerlaan en de Biezen, welke haag het uitzicht ten zeerste belem mert Dit zal worden onderzocht. Afscheid De voorz. sprak eeh dankwoord tot de afgetreden Raad. De heer Boekraad krijgt een extra woord, want deze breekt alle records, door sedert 31 October 1919 als raadslid zititng te hebben gehad. Spr. begrijpt wat er nu in de heer B. omgaat en dankt hem van harte. „Door uw wijze van voorstellen" aldus de voorz. „was ik genoodzaakt daaraan meer aandacht te besteden, dan aan die der anderen". U behoort tot een generatie, welke zonder enige voor waarden direct klaar staat wanneer een beroep op hen wordt gedaan. De heer Boekraad antwoordt, dat af scheid niet mee valt, doch dat hij dit nu doet met gevoelens van dankbaar heid. Hij releveert wat hij in deze 30-jarige zittingsperiode mee heeft mogen maken en dankt ten slotte zeer ontroerd allen recht harte lijk, ook de gemeente-ambtenaren. Ook mevr. den Ouden en de heer v. Rijn spreken woorden van dank, waarna de voorz. de openbare ver gadering sluit en de leden nog enige tijd „zitting houden". Gemeenteraad van Leidschendam Gisteravond is de gemeenteraad van Leidschendam weer bijeen ge weest. De heren Van Beek, Boone en Blokland lieten verstek. De kath. meisjesschool te Stomp- wijk had 'sRaads medewerking ge vraagd voor aanschaffing van ban ken, borden en lessenaars en ook voor het geluiddicht maken der af scheidingen tussen de verschillende lokalen en het veranderen van de ra men. De heer Koerts (V.V.D.) ging met het eerste punt wel accoord, maar geluiddicht maken en veranderen van ramen waren volgens hem verbete ringen en verbouwingen en hiervoor geldt niet het art. 72 van de onder wijswet. Ook was h\j bang, dat een precedent geschapen zou worden en andere scholen misschien ook met een dergelijk verzoek zullen komen. Over deze zienswijze werd tamelijk lang van gedachten gewisseld, maar het resultaat was, dat de raad op voorstel voorde voorz. toch maar met het verzoek van het schoolbestuur accoord ging. De gemeente is ten behoeve van het saneringsplan Achterweg in bezit ge komen van enige woningen aan de Venestraat en Achterom. Deze hui zen zullen nog niet direct afgebroken worden en B. en W. stelden voor de ze huisjes aan de tegenwoordige be woners te blijven verhuren. De Kniplaan heeft weer eens extra de aandacht gevraagd. B. en W. stel den voor dit jaar 500 bij te dragen aan het polderbestuur ter yerbete- ring van deze weg. De heer Koerts vond het helemaal niet nodig. Hij vond de Kniplaan zo slecht nog niet, maar de andere heren o.a. de heer Waaier wisten wel beter. Het zware verkeer over deze polderweg heeft het voor fietsers ondoenlijk gemaakt van de weg gebruik te maken. Daar het polderbestuur de reconstructie niet geheel voor haar rekening kan nemen omdat de polder niet over voldoende geldmiddelen beschikt, vond de heer Waaier het prachtig, dat de gemeente nu eens een proef wil nemen om de weg bruikbaar te maken. De verbeteringen zullen on der toezicht van de directeur van ge meentewerken worden uitgevoerd, maar onder voorwaarde dat het pol derbestuur maatregelen zal treffen, dat de Kniplaan verder voor zwaar verkeer wordt afgesloten. Tot slot werd overeenkomstig ad vies van R. en W. besloten de op 28 Februari jl. aangekochte percelen Ve nestraat en Achterom in te brengen in het gemeentelijk grondbedrijf. Ouderavond St. Willibrordus-school. Gisteravond werd in het parochie huis een ouderavond gehouden voor de ouders van de leerlingen der St. Willibrordusschool, Damlaan. Het hoofd van de school, de heer G. C. Kasbergen, heette alle aanwezigen hartelijk welkom op de eerste plaats de ouders, vervolgens de heer Du- chateau inspecteur van het lager on derwijs, het voltallig schoolbestuur, de hoofden en personeel van de an dere katholieke scholen en de vele belangstellenden. De heer Ducha- teau hield een inleiding over de ver nieuwing van het onderwijs. Op dui delijke wijze zette spr. uiteen het wezen en doel van deze onderwijs vernieuwing. Verder werd de avond geVuld met toneel, zang, declamatie en muziek, alles uitgevoerd door leer lingen van de school. Aan het einde van deze interessan te avond werden de ouders en geno digden in de gelegenheid gesteld de tentoonstelling te bezichtigen. In een viertal lokalen is het werk der leer lingen van het afgelopen jaar, mede in verband met belangstellingcen trum van elke klasse, tentoongesteld. De tentoonstelling trok zeer de aan dacht der aanwezigen. Voor verdere belangstellen delen wij nog mede dat de tentoonstelling geopend is heden (Zaterdag) van 19 tot 21 uur en ook Zondag a.s. na de Hoogmis tot 14 uur. DOOR P. G. WODEHOUSE Vertaald door Jean H. P. Jacobs 29) Het angstige voorgevoel werd ech ter ten volle bewaarheid, toen hij een pagina omdraaide en het meer serieuse gedeelte van de tekst voor zich zag. Nauwelijks had hij daar een blik op geslagen of een grote kop sprong hem in het oog. PICCADILLY JIM DOET WEER VAN ZICH SPREKEN Daaronder stond zijn eigen naam. Niets heeft zo'n wisselvallige invloed op ons, als het feit, dat men zijn eigen naam gedrukt vindt. Het kan iemand omhoog voeren tot in de hoogste hemelen, of hem volkomen in de put helpen, zo diep mogelijk. Dat laatste was de indruk, die het gedrukte op Jimmy maakte. Een vluchte blik door het artikel over tuigde hem er reeds aanstonds van, dat het geenszins een lofrede was. Met een pen, die niets of niemand spaarde had de schrijver van het ar tikel Jimmy's hele verleden weer opgerakeld, een en ander dienende om de ontmoeting tussen Lord Percy Whipple en Jimmy in de club van De Honderd nader toe te licchten. De schrijver had zich van die taak ge kweten met een genoegen en uitvoe righeid, die het verhaal van Wim Blake in de Londense Dagelijkse Zon nog verre overtroffen. Wim Blake was enigszins gematigd geworden, door ruimtegebrek en het feit, dat hij zijn copie had moeten inleveren op een ogenblik toen de krant bijna begon te „draaien". De schrijver van het artikel in de Kroniek, was door niets gebonden of weerhouden ge worden. Hij had ruimschoots plaats en daarvan had hij een dankbaar ge bruik gemaakt. De schrijver was zelfs zo vrij geweest, zijn tekst te ver luchten met een plaatje, voorstel lende een flinke jongeman, zicht baar onder de invloed van alcohol, die dreigend een vuist ophief tegen een andere jongeling, met zulk een kleine kin, dat Jimmy zich verbaasd afvroeg, hoe hij die ooit had kunnen raken. De enige troost, die Jimmy uit het plaatje vermocht te putten was, dat de tekenaar Lord Percy even boefachtig had uitgebeeld als hem zelf. Jimy las de tekst slechts driemaal over aleer hij begon te beseffen, dat al dit fraais deel scheen uit te maken van en hele serie want de auteur zin speelde herhaaldelijk op reeds vroe ger verschenen publicaties over het zelfde onderwerp. Jimmy's ontbijt bleef onaangeroerd en werd koud. De gunst om zichzelf te zien .zoals anderen hem zagen was Jimmy in volle mate toebedeeld geworden. Toen hij met zijn derde lezing klaar was, beschouwde hij zichzelf zuiver objectief zoals een geleerde het leven van een of ander insect zou gade slaan. Dus zo'n knaap was hij eigen lijk! Het verwonderde hem nog dat men hem in een fatsoenlijk hotel on derdak had willen verlenen. Hij voelde zich de hele rest van de dag onwaardig en hij had wel kun nen schreien als de kellners voorko mend voor hem waren. 's Maandagsmorgens ging hij de leggers van de Kroniek doorbladeren een bezigheid, die veel overeenkomst had met de plechtigheid van sommige Oosterse mystici, die zichzelf met messen steken. Hij kwam een ander artikel tegen n een aflevering, die nog geen maand oud was. Toen kwam er een hele tijd niets, en hij begon weer hoop te krijgen, dat het alles tenslotte toch niet zo erg zou zijn geweest, totdat hij plotseling weer een nieuw vervolg uit de cyclus onder de ogen kreeg. Toen besloot hij de bittere beker ook maar meteen tot het einde toe te ledigen. Dat duurde twee volle uren en toen had hij ondekt, dat hem niets gespaard was gebeyen. Al de vërvolgèn tezamen vormden een complete biografie. En dan die naam, die ze hem ge geven hadden! Foei. Hij verwijderde zich langzaam en bleef ergens staan om de zaak eens rustig te overdenken. Het waren niet zozeer financiële moeilijkheden, die hem verontrusten. Hij zou het nog wel een tijdje in zijn eentje kunnen bolwerken. Maar het kwam hem voor, dat al de mensen, hem herken den en hem van terzijde bekeken en onderdrukt lachten. Zij, die gom kauwden grijnslachten, en de ande ren, die hun sigaar opaten, deden dit met nauwelijks verholen afkeer van hem. Op de duur verviel hij in een toestand van suffigheid en herinner de zich plotseling, dat er wel andere dingen waren om aan te denken. Voor zover hij van t'e voren een plan van actie had uitgedacht, toen hij de vleespotten van Londen plot seling in de steek had gelaten, had hij zich voorgesteld, direct bij zijn aankomst in New York naar het bu reau van zijn vroegere krant te gaan en te vragen of hij zijn oude betrek king weer zou kunnen terugkrijgen. Aan de kleinere details van zijn toekomstplannen, had hij overigens geen aandacht geschonken. Hij meen de niets anders behoeven te doen, dan het kantoor binnen te gaan en te zeggen, dat hij gereed stond voor zijn werk. Werk! Op de redactie van een krant, wier voornaamste ont spanning scheen te bestaan in de uitvoerige beschrijving van al zijn avonturen! Zelfs al had hij de moed of galgenhumor, om zich aan te melden, wat zou het nog geven? Hij was een mikpunt geworden van al lerlei spottende praat en blikken, waar hij eens een gezien burger was geweest. Welke krant zou Piccadilly Jim voor zich laten werken? Hij begon zich erg neerslachtig te voe len. Het kwam hem voor, als hoorde hij de ernstige stem van Bayliss, de butler, zoals die geklonken had in het Paddington Station: „Is uw besluit niet een beetje te overhaast, meneer James?" Overhaast was het woord. Hier stond hij nu in een land dat niets voor hem beloofde te zullen worden. Wat moest hij beginnen? Natuurlijk kon hij naar huis te rugkeren. Neen, dat kon hij niet. Daar verzette zich zijn trots tegen. Het was heel aardig, als Verloren Zoon te fungeren, maar het zou een heel gekke indruk maken, wanneer bij twee weken na zijn vertrek al weer zou terugkomen. Tussen het feest en de varkensgeschiedenis diende een behoorlijke tijd te liggen. Bovendien, hij moest rekening houden met zijn vader. Hij kon er nu wel erg aan toe zijn, wat uit de verhalen van de Kroniek voldoende bleek, maar het was toch nog niet zo erg, dat hij zijn vader nu weer roet in het eten zou moeten werpen, na hem nog maar pas, op de enig mogelijke manier te gemoet te zijn gekomen. Nee, daar was geen denken aan. Wat schoot hem dan nog over? De lucht van New York is gezond en versterkend, maar men kan er toch niet van leven. Ontegenzeggelijk moest hij 'n baantje zien te vinden. Maar welk? Wat zou hij kunnen doen? Een knagend gevoel in de buurt van zijn vest lichtte hem daarover nader in. De oplossing, die daardoor werd voorgesteld, was weliswaar slechts van tijdelijke aard, maar Jim my voelde er toch voor. Hij had er meermalen veel baat bij gevonden. Hy zou dus gaan lunchen en wellicht zou met het eten ook wel het een of andere luminieuse idee komen op dagen. Hij verliet zijn plaats en begaf zich naar de ondergrondse spoorweg. (wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1949 | | pagina 6