Het begint op de Kaag en eindigt op de Sinaï PERSSPIEGEL """Akkertje Nieuwe kerk aan de Haagsche Schouw nadert haar voltooiing Laatste dag conferentie Jonge Vincentianen te Zeist ZATERDAG 30 JUL! 1949 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA i ZOMERSE RAADGEVINGEN IJET HEEFT ENIGE ONTSTEM- MING VERWEKT, dat wij de Christelijke naastenliefde al te ijve rig beoefenen althans in deze zo- mer-consulten. Waarom zo werd ons verweten de namen te vermel den van enige vergeten oorden in deze provincie, die, als er reclame voor wordt gemaakt, weldra geen vergeten oorden meer zullen zijn? Bilderdijk zou antwoorden: Die zucht voor 't land verwekt, wekt liefde voor de deugd, Ik zing het echt geluk, de ware zielsvermaken, maar in het resultaat van deze zin- .gende propaganda hebben wij een even hard hoofd, als onze verwijten de vrienden. „Een Engelsman gaat niet op -reis om Engelsen te zien" zei weinig sentimenteel Sterne in zijn „Sentimental Journey" en een stede ling gaat niet op reis om stedelingen te zien. Zeker niet het stoort stede lingen, dat de koffer-gramofoon mee sleept naar de landelijke stilte of nog in de avond met de zonnebril voor de ogen loopt (vermoedelijk om in teressant te lijken). BIJ HET ONDERNEMEN van toe- ristieke ontdekkingsreizen in eigen provincie, kan men niet ver gen, de eerste en de enige te zijn, maar toch ondergaat de stedeling als hij op een afgelegen polderkade een stadse vreemdeling ziet liggen de teleurstelling van een' Columbus, die in Amerika een tweede Columbus tegen komt. De Reeuwijkse plassen zijn voor de echte amateurs een .open baring van rust en schoonheid ge weest- Wie er nu, in 't bizonder Zon dags, komt, zoekt hals-over-kop een gebied, waar minder drukte wordt gemaakt. Oudere watersport-liefheb bers denken nog met heimwee terug aan de tijd,' toen de Kagerplas pas „ontdekt" was en de sociëteit „De Eenzaamheid" een oud boerderijtje tussen riet en wilgen-hout. waar de geheimzinnige roerdomp zijn doffe roep weergalmde. De natuur, en ook de kunst, is voor vele mensen een parabel, die zij „ziende niet zien en horend niet ver staan". Deze parabel willen uitleg gen aan anderen dan de apostelen, bergt het gevaar in zich, dat het mode wordt de landelijkheid te zoe ken, met het gevolg, dat de lande- lij'heid ontaardt tot landerigheid. De echte toerist zal graag een boeren kermis bezoeken, maar een mondaine schuifel-dancing buiten de stad is hem een ontwijding. TOEN WIJ zo even aan de tijd her innerden dat „De Eenzaamheid" aan de Kaag nog werkelijk eenzaam heid was, heeft die schildering me nigeen onweerstaanbaar aangetrok ken, terwijl anderen de moderne so ciëteit niet voor het rustieke geval letje zouden willen ruilen. Laatst genoemden zijn er niet minder om, maar de eersten hebben wel „het bes te deel verkoren." Wie het gehele jaar hard gewerkt en in de stad opgesloten heeft geze ten, zal het een bevrijding en een verademing vinden, in rust en vrede onder te dompelen, om tot zichzelf te komen. De apostelen, die dag-in dag uit in de menigte verkeerden, kregen eveneens van Christus de goede raad: „Komt naar een eenza me plaats en rust wat uit." DOEREN EN BUITENLUI (ten minste, die in „echte" dorpen wonen) hebben het minste behoefte aan deze verpozing in het groen en toch is het juist Huib Poot, de boe rendichter uit A'btswoude, die na dat hij enige jafen in Delft heeft ge woond het tekort van een stede ling aan stilte ging beseffen: Wat mint gij nog de rook der steden En 't straatgewoel, o ij dele mens! Hier druipt de lucht van zaligheden; Hier teelt het aardrijk ieders wens; Hier zet de Rust haar zachte schreden In een vleiend loflied op de Delftse magistraat Schaep geeft hij de def tige burger groot gelijk, dat deze de landelijke vermaken zoekt: Met reden ruilt gij dan, om iet de zorg te sussen O wijze Schaep, niet node, In uw ontslagen tijd het raadsheerlijke kussen voor een begraasde zode. Ook voor allen, die door verdriet zijn terneergeslagen, achtte Chateau briand het verblijf in de natuur een genezende troost: Laat hij, die door verdriet is teneergeslagen, in de dichte bos sen binnendringen, laat hij zwer ven onder hun beweeglijk dak laat hij de bergen bestijgen vanwaar hij onmetelijke lander uitgestrekt ziet of de zon, opstij gend uit de zee. Zijn smart za het niet volhouden tegen zulk een schouwspel. Niet, dat hij de gene zal vergeten, die hij be minde (want wie zou dan niei vrezen getroost te worden?) maar de herinnering aan zijn erbare zal versmelten met de .almte van de bossen en de he melen. Hij zal de zachte herin nering bewaren en slechts zijn verbittering verliezen. Gelukkig zij, die de natuur liefhebben! Zij zullen haar' vinden, en slechts haar alleen vinden, op de dag van tegenspoed. Chateaubriand, de grote schrijver van „Génie du Christianisme" ver- denke men er niet van. aan de natuur zelve deze helende werking toe te schrijven. Maar in de natuur voelt de mens zich schepsel met het ge schapene. en daardoor dichter bij God. Hebt ge ooit geweten, wat het is in zulk' een gesteltenis over een weg te wandelen, dat ge bij iedere wending van het pad dacht God te zullen ontmoeten?" schreef Ches terton in zijn „Notebook". Hetgeen ook Guido Gézelle ervoer: heel alleen is 't, dat ik moet, diep en verre in 't land verdwenen rusten, daar ik God ontmoet. Dan kan het gebeuren, dat in de door Christus verloste schepping Adams kind vermag te spreken, wat Vondel legde in de mond van Adam zelf: Hoewel bekomt het mij, gerust in eenzaamheid En opgetogen, met de hoogste majesteit Te spreken mond aan mond. Niet in de hevige storm, die ber gen kraakte en rotsen verbrijzelde, niet in de aardbeving, die daarop volgde, niet in de bliksem openbaar de zich de Schepper aan Elias op de berg Sinaï. „Maar na het bliksemen suizelde er een zachte koelte. Zodra Elias dit hoorde, bedekte hij zijn gelaat met zijn mantel." (I Kon. XIX 10). In deze zomer-stille rust begon de „Alzegenaar" te spreken. yo ZIJN VACANTIE buiten door te brengen, is niet ons vergund. Het is slechts aan de zuiveren van harte voorbehouden. Dan eerst wordt het buiten-zijn een herwonnen para dijs en de vacantie-week voorproef van zaligheid. Zalige vacantie! v. P. APOSTOLAAT VAN DE KERK MUSICUS. Katholieke organisten en directeuren bijeen. „Ook de kerkmusicus neemt door zijn werk deel aan de Katholieke Actie, de vorm van apostolaat, door de Paus zo uiterst actueel en nood zakelijk genoemd", aldus mr. L. Baas uit het Aartsbisdom op de jaar vergadering van de R.K.O.D.V., de zer dagen te Eindhoven gehouden. „Een reden te meer dus voor de kerkmusicus om zijn taak zo volle dig mogelijk te vervullen: buiten de kerk door zijn contact met leken, zo als o.m. op de regelmatige repetities, in de kerk door een verantwoorde verzorging van de muziek als inte grerend bestanddeel van de liturgie; deze laatste is toch weer een bron en stimulans voor de Katholieke Actie buiten de kerk." „Tijd". HET CONFLICT NEDERLAND— SURINAME. De parlementaire redacteur van de Tijd schrijft o.m.: „Als men het conflict met Surina me nog eens nader overweegt, dan lijkt het wel onvermijdelijk, dat Ne derland de scherven zal moeten repa reren, die het zelf gemaakt heeft. De reactie van Suriname moge in som mige opzichten niet verstandig zijn geweest, doordat de Staten zich ge wend hebben tot niet-Nederlandse instanties in een conflict, dat op geen enkele manier een inter-nationaal ka akte?- draagt en op een tijdstip, waarop weliswaar de Tweede Kamer een besluit had genomen, maar waar op er van een wet, laat staan van een afgekondigde wet nog geen sprake was de positie van Suriname is op zichzelf heel sterk. De Tweede Ka mer heeft eenzijdig het resultaat van gevoerde onderhandelingen veran derd met de bedoeling haar wil aan Suriname op te leggen. Dat heeft Su riname niet geaccepteerd en verschil lende factoren hebben het tot nog he viger boosheid geprikkeld." Deze critiek op het beleid van de Tweede Kamer schijnt ons volkomen juist. Wij hopen met de schrijver, dat de Eerste Kamer de ook o.i. gemaakte fout zal weten te herstellen. OPENING VAN ZAKEN. „Er zit weinig geld meer onder de mensen. Er wordt minder geld uit gegeven", constateert de Stem en het blad vervolgt: „Niemand zal wel veronderstellen, dat dit een gevolg zou zijn van het feit, dat de spaarcampagne van Lief- tinck successen boekt. Neen, het is zo, dat we ons al te lang hebben ver gaapt aan een schijnwelvaart. Het rookscherm is langzaam aan het op trekken. D& Marshallhulp heeft voor komen, dat we aanstonds moesten te rugvallen op een voorzieningspeil, dat het peil van de oorlogsjaren be naderde. Doch deze hulp is slechts een tijdelijke hulp. De ongunstige facto ren, welk? de terugkeer van de oude welvaart belemmeren, blijven door werken. De handel met het belangrij ke Duitse achterland is nog maar een schim van wat het vroeger was. En onze taak in Indonesië kost schatten, inplaats van de grote rendementen, welke vroeger mede onze welvaart bepaalden." De concïusie, die het blad trekt, is heel juist: „We geloven, dat er van Regerings zijde eens onverbloemd opening van zaken moest worden gegeven. En dat ook ieder, die 'eiding geeft aan grote groepen van ons volk, er geen doek jes om mag winden, dat wij arm zijn en dat die armoede consequenties heeft. In een donker uur van de Brit se geschiedenis bewerkte het parool „bloed, zwee.t_.en tranen" wonderen. Behalve van onze jongens in Indië wordt er nu geen bloed gevraagd. Doch wel veel zweet, veel harde in spanning, veel soberheid. Natuurlijk in evenredigheid en billijkheid ten opzichte van alle bevolkingsgroepen. Een Regering, die werkelijk te rege ren weet en psychologisch inzicht heeft, zal de middelen kennen, om dit voor het volk duidelijk te maken." Sche/e hoofdpijn PRACTISCH EN THEORETISCH GESCHOOLDE SOCIALE WERKERS VEREIST Vorming en aanpassing aan de eisen van de tijd „Wanneer de jongeren van de St. Vincentius-vereniging zich niet theo retisch en practiscch scholen in het sociale werk, dan bestaat het gevaar, dat de sociale staatsorganisatie het particulier iniatief overvleugelt en doet verdwijnen". „Ook op het laaist gehouden congres voor sociaal-chari tatief werk is dit duidelijk naar vo ren gekomen." Aldus ir P. C. van der Heijden tijdens zijn toespraak op de laatste dag van de jongerendagen te Zeist van de St. Vincentius-ver eniging. Deze laatste dag werd fel gedis cussieerd door de deelnemers aan het Congres over de vormingsplannen, zoals deze de vorige dag door Theo Gründemann naar voren waren ge bracht. De heer Duinstee, president van een jongerenconferëntie te Den Haag sprak zich eveneens uit voor een vormingsconferentie. De St. Vincen tius-vereniging", aldus deze spreker, „moet steeds nieuwe vormen zoeken. Wanneer in een stad een bioscoop staat, waar voortdurend slechte films worden gedraaid, dan is het de taak van de St. Vincentius-vereniging een nieuwe en goede bioscoop te bou wen." Dr V. A. M .Beermann, onder wiens leiding het Congres der jongeren werd gehouden, bewees de noodzaak, dat de jongerenconferenties van de St. Vincentius-vereniging moeten blijven bestaan. Doch zij dienen sy stematischer en coördinerender te werken. De jongerenwerkgroep geeft richtlijnen, waarlangs deze confe renties zich kunnen bewegen, doch zij zijn niet dwingend. Voor de gods dienstige vorming zal een priester worden aangezocht om zitting te ne men in de jongerenwerkgroep. Deze werkgroep zal ook de Hoofdraad ad viseren in zake problemen der jon geren en de jongerenconferenties stimuleren. Tenslotte zal zij richt lijnen geven voor de godsdienstige, sociaal-theoretische en -practische vorming. Aan het slot van de laatste dag werd een resolutie aangenomen. In deze resolutie verklaren de congres sisten ervan „overtuigd te zijn, dat de beieving van het Christendom in de ze tijd van hen een bijzondere apos tolische instelling vereist." „Deze apostolische zending", zo gaat de resolutie verder, „wordt al lereerst. verkregen door een intense bezinning op en verdieping van het inwendige godsdienstige leven. Voorts is een diepergaande kennis in theorie en practijk van de huidige maat schappelijke noden voorwaarde voor een doelmatige beoefening van de sociaal-charitatieve arbeid." „De aanwezige Vincentianen drin gen er daarom op aan, dat de door de Hoofdraad ingestelde jongerenwerk groep zoveel mogelijk de godsdiensti ge, practische en theoretische vor ming zal bevorderen, uiteraard met inachtneming van de in de verschil lende jeugdstudenten- en jongeren conferenties bestaande omstandig heden. „Zij roepen voor het welslagen van dit ondernemen de medewerking van de gehele St. Vincentius-vereni ging in." ZEVENDE K.L.M.-VLUCHT NAAR LOURDES. Gistermiddag om een uur zijn we derom 34 zieken van Schiphol naar Lourdes vertrokken. Talloze familie leden, vrienden en kennissen ston den op het platform om hen uitge leide te doen. Dit is de zevende maal, dat de Vereniging van Nationale Be devaarten een reis per vliegtuig naar Lourdes organiseert. Tot nu toe ge bruikte men Dakota's voor deze vluchten. De zevende vlucht werd echter uitgevoerd door de Skymaster „Edam", die twee maal zoveel zieken kan vervoeren. De promotor van de Nationale Be devaarten naar Lourdes, pastoor Eras uit Vught, maakte de tocht mede, ver gezeld van twee verpleegsters, die de stewardessen assisteerden. Boven dien waren de zieken onder de hoede gesteld van dr. van Zon van de Ver eniging van Nederlandse Bedevaar ten. Met het oog op de toestand van sommige zieken was zoutloos voedsel aan boord genomen. De gezagvoerder van het vliegtuig was de vlieger Steinbeck, die een van de oudste en meest ervaren piloten van de K.L.M. is. Tegelijk met de „Edam" vertrok ook een Dakota met twaalf gezonde pelgrims naar Lourdes. Bedevaarten per vliegtuig zijn geen uitzondering meer. Het wordt steeds meer van zelfsprekend, dat vooral de zieken per vliegtuig naar Lourdes pelgrime- Enkele maanden geleden meldden wij reeds, dat aan de parochie van de paters Montfortanen aan de Haag sche Schouw vergunning was ver leend tot het bouwen van een nieu we stenen kerk, ter vervanging van de houten noodkerk, die, tweede hands uit Hoogmade gekomen, na vijftien jaar tekenen van verval be gon te vertonen. Thans is de bouw zover gevorderd, dat men een duidelijk beeld kan krij gen van hoe het worden zal. Het ex terieur, dat doet denken aan een Ro maanse kerk, is practisch gereed; slechts enkele eiken deuren moeten nog opgehangen worden. Thans is men hard bezig het interieur te vol tooien, want, zoals pastoor Jos. M. Bonsel ons gisteravond mededeelde, „al moet er de laatste weken dag en nacht gewerkt worden, het moét op tijd klaar komen". Dat „op tijd" be tekent 15 Augustus, de dag van Ma ria. Hemelvaart, waarop de nieuwe kerk in gebruik zal worden geno men. De plechtige consecratie zal verricht worden door de bisschop van Haarlem, mgr. J. P. Huibers, op Don derdag 15 September. Het werk wordt uitgevoerd door aannemer M. Kokshoorn uit Voor schoten, onder leiding van het archi tectenbureau ir. H. van Oerle en J. J. Schrama te Leiden, dat met het ontwerp de uiterste soberheid moest betrachten. Zo dienden o.a., als voor waarde voor de vergunning, de dak spanten van de houten kerk weer ge bruikt te worden. Toch wordt bin nen een zeer stemmig geheel verkre gen. Boven een gemetselde lambri sering rijzen wit geschuurde muren op, die het donker geschilderde-dak dragen. Ronde bogen tussen midden schip en zijbeuken geven een prach tig effect van ruimtewerking en een bijna monumentale triomphboog plaatst het ruime priesterkoor in het centrum van ieders aandacht. Er zal inderdaad nog enkele weken hard gewerkt moeten worden, maar dan zullen de parochianen van de Haagsche Schouw, die zich nu met een dichtgetimmerd afdak achter het klooster moeten behelpen, kunnen beschikken over een prachtig kerk gebouw, een rijk bezit voor zo'n klei ne parochie! (Foto: „De Leidse Courant") ZIEKTEVRUE BLOEMENCULTUUR OP GRIND. In samenwerking met de algeme ne technische afdeling van de orga nisatie voor toegepast natuurweten schappelijk onderzoek (T.N.O.) heeft een kweker te Heemstede proeven genomen met bloemencultuur op grind. Volgens T.N.O. zijn de resul taten gunstig. De kweker had in zijn bedrijf veel last van ziekten. Jaarlijks moest de teelaarde in de kassen ver verst of gestoomd worden, hetgeen hoge kosten met zich bracht. In een deel van de kassen werd een kweekbed met grind voor 7000 anjers gemaakt. Door dit grind laat men water, waarin voedingsstoffen zijn opgelost, stromen. Voorzienin gen zijn getroffen om de waterstand alsook het gehalte aan voedingsstof fen te reguleren. Voor dit laatste is geregelde ana lyse noodzakelijk. Ook wordt ge zorgd voor voldoende lucht in het water. De proef van tien maanden heeft bewezen, dat men met deze methode volkomen gezonden en krachtige anjerplanten met een gunstige bloe- menproductie kan kweken, aldus meldt T.N.O. Men ziet ook mogelijk heden voor druiven, perziken, to maten, komkommers en orchideeën. Deze installatie bewees, dat zij min der arbeid eist, dan thans algemeen gebezigde cultuurmethoden. Te Aalsmeer is reeds een tweede proefinstallatie voor grindcultuur in aanbouw. .TECHNISCHE VETTEN EN OLIëN GEDEELTELIJK VRIJ. De Staatscourant meldt een be schikking, waarbij in principe de dis tributie op toewijzing van vetten en oliën voor technische doeleinden wordt beëindigd Het Voedselvoor zieningsblad van Zaterdag zal even wel een verordening bevatten, die het afleveren van bepaalde vetten en oliën, zonder vergunning van het Be drijfschap voor Margarine, Vetten en Oliën, door bereiders, raffinadeurs, harders, margarinefabrikanten, spijs oliefabrikanten. omsmelters, fabri kanten van zacht bakkersvet, houders van een veem en technische bedrij ven verbiedt. Belangrijke vraagstukken op het terrein van de Waterstaat Instelling van een Raad Bij de Tweede Kamer is ingediend een ontwerp van wet tot instelling Raad van de Waterstaat. Aan de memorie van toelichting is het volgende ontleend: Met de problemen op waterstaats gebied zijn in het algemeen zo veler lei verschillende belangen gemoeid, dat het steeds de taak van de rijks waterstaatsdienst is geweest met an dere overheidsorganen, vertegen woordigers van verschillende belan gengroepen en rechtstreeks daarbij betrokken particulieren overleg te plegen. Meermalen zijn voor bepaalde j vraagstukken commissies ter bestu- I dering en voorbereiding in het leven j geroepen. Op enkele afgebakende I waterstaatsgebieden zijn raadgeven- j de lichamen van meer duurzame aard I werkzaam. i De samenstelling der maatschappij wordt steeds meer ingewikkeld en het verlangen om een waterstaatspro bleem van hoe langer hoe meer zïj- I den te belichten steeds groter, de l onderlinge samenhang van verschil- lende vraagstukken treedt voortdu- rena meer aan de dag. Dit maakt, dat de behoefte aan een gezaghebbende, centrale adviesinstan tie, die het gehele gebied van de wa terstaat. kan overzien en door gedif ferentieerde organen bestrijkt, thans sterker wordt gevoeld. De omstandigheid, dat zich thans op het gebied van de waterstaat een samenstel van uitermate belangrijke vraagstukken voordoet, dat in de na bije toekomst om oplossing vraagt, maakt de instelling van een dergelijk orgaan, meer dan voorheen, nodig. Als voorbeeld diene het vraag stuk van de zoetwatervoorziening, dat door schriftelijke en mondelin ge gedachtenwisseling reeds be kendheid heeft gekregen. Dit vraagstuk moet van vele kanten worden bezien. De toenemende verzilting van de benedenloop der rivieren in Zuid- Holland b.v. moet worden tot staan gebracht en zo mogelijk terugge drongen, willen niet land- en tuin bouw aldaar de noodlottige gevolgen der verzilting ondervinden. Ook de winning van drinkwater speelt hier een rol. Bij de maatregelen voor het verkrijgen van een goede verdeling van het zoete water en het tegengaan van verzilting mogen uiteraard de scheepvaartbelangen niet uit het oog worden verloren. De Raad die uit ten hoogste acht leden zal bestaan is* te zien als het lichaam, dat, de commissies overkoe pelend, de adviezen aan de minister verstrekt en er voor zorgt, dat de ver schillende zijden van een vraagstuk door de meest bevoegde instanties worden bezien. In deze gedachten- gang zal het aanbeveling verdienen, dat de meer duurzame raadgevende lichamen, in de aanvang genoemd, hun taak als commissies in de hier- bedoelde zin voortzetten. STERFTE AAN T.B.C. IS MINDER DAN OOIT. Aantal ziektegevallen echter onrustbarend. Het aantal surtgevallen aan long- tuberculose bedroeg in 1948 2770, dit is nog lager dan in 1938, toen het sterftecijfer het laagste was, dat ooit in Nederland was vorgekomen. Het aantal t.b.c-ziektegevallen is echter nog zeer hoog. Blijkens het verslag over 1948 van de Nederland se Centrale Vereniging tot bestrijding der tuberculose, waren in dit jaar 17.947 nieuwe lijders aan actieve t.b. c. bij de districtsconsultatiebureaux ingeschreven. De gevolgen voor de toekomst van dit hoge ziektecijfer kunnen ernstig zijn, vooral in verband met het feit, dat vele patiënten, die besmettelijk zijn voor hun omgeving, nog dikwijls lang moeten wachten, alvorens zij in het sanatorium kunnen worden opgenomen. De woningnood is mede van ongun stige invloed op het aantal patiën ten; beperkte woonruimte maakt de kans op besmetting veel groter. Grote activiteit voor de t.b.c.-be- Btrijding blijft dan ook geboden. HET DERTIGSTE DODELIJKE VERKEERSONGEVAL IN DE HOOFDSTAD. In de Utrechtsestraat te Amster dam werd gistermiddag tijdens het spitsuur een 50-jarige wielrijder door een andere wielrijder aangereden. De man viel aan de linkerkant van een passerende vrachtauto. Hij overleed onmiddellijk aan zijn verwondingen. Sinds 1 Januari was het aantal ver keersongevallen in de hoofdstad 58.102, 1177 het lichamelijk letsel, waarvan dit was het 30ste met do delijke afloop. (\}e>cjaa>tt in Indonesië M. E. HOMAN, Herenstraat 124, Voorhout, 2e luitenant, viert zijn 2e Ind. ver jaardag op 31 Juli. J. B. HOMAN. Herenstraat 124, Voorhout, korporaal, viert zijn 3e Ind. verjaar dag op 31 Juli. PIET ZWETSLOOT, Klaverweydenweg 3, Hoogmade, viert op 31 Juli zijn 3e Ind. verjaar dag te Kediri (Java). HENDRIK HOGERVORST, Prinsenweg 8, Voorhout, viert op 1 Augustus als marinier le kl. zijn 2e Ind. verjaardag in de om geving van Surabaja. M. J. JANSEN, Langeraarseweg 141, Langeraar, viert op 1 Aug. zijn 3e Ind. verjaar dag te Surabaja.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 5