PHILIPS RADIO 50 Jaar„Postduiven houden" ZATERDAG 30 JULI 1949 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 4 *J* Politiek testament I'VE rol, die Washington heeft ge- ^^speeld in Indonesië is geweest in het nadeel van Nederland zowel als in het nadeel van Indonesië. In het nadeel van Nederland. „Elseviers Weekblad" van deze week geeft deze driestar: „In snel tempo voltooit Wash ington thans de politieke en mi litaire bouw van een Atlantisch verbond. Noch aan financiële hulp, noch aan wapens zal het de Atlantische democratische landen in de nabije toekomst gaan ontbreken. Het is diep en diep te betreu ren, dat deze overigens zo guns tige ontwikkeling voor Neder land zulk een bittere bijsmaak heeft, want hetzelfde Washing ton drijft in Batavia een politiek door, die van Nederland een pau per maakt. En als pauper heb ben wij bij een Atlantisch Pact geen belang en voor een Atlan tisch Pact geen nut." In het nadeel van Indonesië. Een andere driestar in hetzelfde nummer van Elseviers Wéekblad: „Het politieke testament van de dertien Amerikaanse journalisten heeft niet nagelaten in de Ver enigde Staten grote indruk te maken. Het merendeel dier journalisten is ter plaatse zeer pro-Nederlands geworden en geen van hen is het standpunt van het StateDepartement zon der méér bijgevallen. De invloed van dit politieke testament is groot, maar het is jammer, dat het door onverschil ligheid en ondeskundigheid van Nederlandse instanties niet be ter is uitgebuit." In de laatste alinea zouden we lie ver lezen: „niet beter is benut" inplaats van „niet beter is uitgebuit". Maar het is waar, dat bedoeld „poli tiek testament" van onbevooroor deelde waarnemers waarin gecon stateerd en betoogd wordt, dat een „los van Nederland" ook voor Indo nesië zelf niet gewenst zou zijn tot nu toe niet die aandacht van Ne derland zelf heeft gehad, welke het verdient. volop UIT VOORRAAD leverbaar Betaling is te regelen H. G. VAN LUYKEN, Breestraat 97 KANTOREN VAN CONSULAAT- GENERAAL TE SJANGHAI BEZET Meer dan tweehonderd Chinezen hebben de kantoren van het Ameri kaanse consulaat-generaal te Sjanghai bezet om kracht bij te zetten aan hun eisen tot betaling van achter stallige lonen door de Amerikaanse marine, aldus meldt het Amerikaan se ministerie van Buitenlandse Za ken. PRESIDENT VAN JAPANSE SPOORWEGEN DOOR COMMUNISTEN VERMOORD Japanse communistische spoorweg arbeiders hebben onlangs de presi dent der Japanse spoorwegen, Sada- nori Sjimoyana doodgeranseld. Hij stond vlak voor het ontvangen van het H. Doopsel. Twee zonen van hem zijn reeds Katholiek. Zijn echtgenote en zijn derde zoon volgen nog het godsdienst onderricht. De onlusten, waaraan Sjimoyana ten offer viel, waren het gevolg van het-ontslag aan 90.000 spoorwegarbeiders. Dit ont slag was het gevolg van de rationa lisering van de Japanse spoorwegen. De Amerikaanse bezettingsautoritei ten hadden deze rationalisering ge- eist in verband met de sanering van de Japanse economie. De communis tische partij en de communistische vakverenigingen echter bestreden het rationaliseringsprogram. De moord op Sjimoyana wordt door de bezettingsautoriteiten gezien als de eerste politieke moord in Ja pan sinds het einde van de oorlog. De politie constateerde, dat Sjimoyana en ook enige andere leden der Ja panse regering anonieme dreigbrie ven hadden ontvangen, ondertekend met:: „de bloedbroederschap van de gerepatrieerden". Deze gerepatrieer- den zijn Japanse soldaten, die in Russische krijgsgevangenschap zijn geinfiltreerd met communistische ideeën en zich openlijk als overtuig de aanhangers van het communisme gedragen. AUTOBUS STORTTE IN EEN RAVIJN. Zeventien mensen vonden de dood en 23 anderen liepen verwondingen op, toen een autobus, die op weg was van Fez naar Karia Ba Mo hammed, in Marokko, gisteren in een ravijn stortte. NAPOLITANEN VERLATEN COMMUNISTISCHE PARTIJ In Napels en omgeving hebben de laatste dagen zoveel mensen het lid maatschap van de communistische partij opgezegd, dat het plaatselijke communistische partijbureau er op heeft gereageerd. Aan alle commu nisten in het district is een circulaire gestuurd waarin wordt gezegd, dat leden die hun lidmaatschap om „vul gaire pseudo-religieuze" redenen hebben opgezegd, voorgoed uit de partij moeten worden gestoten, om dat zij geen waardige volgelingen zijn van Karl Marx. (Daily Tel.) LUCHTPOST NAAR INDONESIë. Vier maal per week vliegt de post thans weer naar Indonesië en over de oude snelle route. Elke Maandag, Woensdag, Donderdag en Zaterdag vertrekt een machine van Schiphol. De beperkingen, die in de afgelo pen maanden noodzakelijk waren, konden worden opgeheven. Dit wil dus zeggen, dat thans weer postpakketten per luchtpost kunnen worden verzonden en dat voor port vrije verzending c.q. verzending te gen binnenlands tarief de brieven weer 10 gram mogen wegen i.p.v. 5 gram. Behalve de bestaande tarieven van postpakketten tot 500 gram en 1000 gram is nog een tussentarief inge voerd voor een pakket tot 750 gram. KLAGENDE GEPENSIONNEERDEN Op het tweedaagscongres van de Alg, Ned. Bond van Gepensionneer- den, te Utrecht gehouden, is unaniem de mening uitgesproken, dat de ge- pensionneerden in benarde omstan digheden verkeren en een onmiddel lijke en belangrijke verhoging van alle pensioenen noodzakelijk is. De bondsvoorzitter, de heer G. Wol- ters, protesteerde tegen de onvol doende behartiging van de belangen der gepensionneerden door de rege ring. Hij noemde het bedroevend, dat de regering nog steeds „pingelt" aan de toeslag op de toch reeds algemeen als onvoldoende aangemerkte pen sioenen. In een tijd dat de levenson- kosten meer dan verdubbeld zijn, wordt door een verhoging van 25 pet. de materiële nood der gepension neerden volkomen miskend aldus de heer Wolters. Het beleid van het hoofdbestuur is met algemene stem men goedgekeurd. VOORTREKKERS VERTROKKEN NAAR NOORWEGEN. Vanmorgen omstreeks 6 uur zijn een 60-tal voortrekkers (oudere pad vinders) in drie Dakota's van de N.V. Aero Holland van Schiphol naar Oslo vertrokken. Zij zullen daar de vier de internationale Rover-moot (voor- trekkers-jamboree), die van 2 tot 10 Augustus te Skjak wordt gehouden, bijwonen. De 40 overige leden van het 100 man sterke Nederlandse con tingent maken de reis over land. HET KONINKLIJK GEZIN TERUGGEKEERD. H.M. Koningin Juliana, Z.K.H. Prins Bernhard en de Prinsesjes Bea trix en Irene, die in het White City Stadion te Londen gedurende een week de national horse show heb ben bijgewoond, zijn gisteravond om acht uur per vliegtuig op Soesterberg terugekeerd. Men begaf zich onmid dellijk naar het Paleis Soestdijk. DOODVONNIS VOLTROKKEN. Bij Koninklijk Besluit is afwijzend beschikt op het gratieverzoek van E. C. Drost, die tot de doodstraf is ver oordeeld door de Groninger Kamer van het Bijzonder Gerechtshof te Leeuwarden. Het vonnis is inmiddels voltrokken. STADSNIEUWS 83 JAAR EN 60 DIENSTJAREN. Mej. A. v .d. Steen heeft nog altijd veel belangstelling voor haar werk. Maandag hoopt mej. A. van der Steen de dag te herdenken, waarop zij voor 60 jaar in dienst trad bij de toenmalige firma Z. van der Meij, thans de N.V. Brood-, Beschuit— en Banketbakkerij v. h. Z. van der Meij, Korte Mare 16, alhier. Van dit 60-jarig dienstverband heeft zij gedurende ruim 40 jaren op voorbeeldige wijze har plicht vervuld als winkeljuffrouw, terwijl haar werkzaamheden zich tevens uitstrek ten tot het magazijn, en, als zulks no dig was, ook nog tot de huishouding. Vooral in vroeger jaren vormde dit een taak, welke men zich onder de tegenwoordige begrippen moeilijk zou kunnen voorstellen. Men kende geen Arbeidswet, Winkelsluitingswet en dergelijke bepalingen. De winkel werd des morgens geopend om 6 uur, terwijl men pas om 10 a 11 uur des avonds over sluiten ging denken! De oudere Leidenaars zullen zich de keurige, kaarsrechte figuur uit die jaren nog zeker in hun herinnering kunnen terugroepen. Gedurende de laatste 20 jaren zijn haai- werkzaamheden langzamerhand overgegaan op huishoudelijk terrein, waarbij men niet moet denken, dat zij geen interesse meer zou hebben voor het bedrijf. Integendeel, zij leeft nog voor de volle 100 pet. mee met het wel en wee van het bedrijf. Ieder, die de thans 83-jarige jubilaresse da gelijks van nabij meemaakt, weet met welk een ijver en plichtsbetrach ting zij nog bij voortduring haar taak vervult, daarbij menig jongere tot voorbeeld strekkend! Ter gelegenheid van haai* 40-jarig dienstverband werd zij indertijd reeds gehuldigd en bij die gelegenheid be giftigd met de zilveren medaille ver bonden aan de Orde van Oranje- Nassau. Ofschoon de gezondheid van de ju bilaresse momenteel wel iets te wen sen overlaat en daardoor een groot scheepse huldiging achterwege dient te blijven, zijn wij er van overtuigd, dat het mej. Van der Steen a.s. Maan dag ter gelegenheid van dit unieke jubileum zeker niet aan belangstel ling zal ontbreken. Naar HUIBERS Haarlemmerstraat 123, Lelden ▼oor Geboorteaankondigingen R.K. Fanfare-corps Is het U bekend, Dames en He ren, Jongedames en Jongemannnen, dat in Leiden een fanfarekorps is op gericht, meer speciaal ten dienste van katholiek Leiden? Talloos zijn de ge legenheden in het Roomse leven, waarbij de behoefte gevoeld wordt aan opluistering door passende en waardige muziek, zowel langs de weg als bij meer besloten bijeenkomsten. Hieruit volgt, dat schier ieder katho liek en ten slotte iedere Leidenaar belang heeft bij een fanfarekorps als hier bedoeld. De initiatiefnemers tot de oprich ting zijn al zover gevorderd, dat reeds een voorlopig bestuur is samenge steld, waarvan het voorzitterschap tijdelijk wordt waargenomen door de geestelijk adviseur, de weleerw. heer rector L. Vester. De muzikale leiding berust bij de heer Henri Op ten Berg, lid van het Residentie-orkest, terwijl een goede gever, die onbekend wenst te blijven, het royale gehaar heeft gemaakt om de uniformstof voor de dertig uitvoerende leden beschikbaar te stellen. Vele werkende leden heb ben zich reeds aangemeld; sommigen met een blaasinstrument, weer ande ren zonder meer dan een goede wil. Zo gezien, zal de gedachte bij U opkomen: welnu, dat is dan in orde, de muziekvereniging kan haar taak beginnen, wij zullen met belang stelling haar verrichtingen volgen en zeker eens komen genieten van hetgeen zij ten gehore zal brengen. Hier moet U toch even in Uw vaart gestuit worden Met dankzegging voor Uw belangstelling, heeft U één punt nog over het hoofd ge zien: de financiële zijde! Door enkele verenigingen en ook van particulieren werd reeds steun toegezegd; dit is echter geen zaak voor die enkelen alleen, doch voor allen. Verschillende wegen zijn er, waarop U Uw medewerking zou kunnen verlenen b.v. als mede oprichter door het beschikbaar stel- DINGEN VAN DE DAG Groei van de Bond, ondergang in oorlogstijd, herleving na de bevrijding DE NEDERLANDSE Algemene. Bo nd van Postduivenhouders zal 22 Oc tober a.s. vijftig jaar bestaan. Hij bestond aanvankelijk uit drie afde lingen n.l. Noordholland, Utrecht en Zuidholland met een ledental van tweehonderd. Later werden de afdelingen Gelderland, Overijssel, Gro ningen en Drenthe gevormd. Bij tiet begin van de tweede wereldoorlog stonden zes en zeventig honderd leden ingeschreven. In de laatste wereldoorlog moest de bond in opdracht van de N S B. worden geliquideerd. Alle bezittin gen (circa 40.000- aan geld en 10.000 aan materiaal) werden in beslag genomen. In Augustus 1942 werd bevolen, dat men geen duiven meer mocht houden en dat alle post duiven moesten worden gedood. Direct na de bevrijding werden door enige oude bestuurders de han den ineen geslagen om de oude bond te doen herrijzen. Op 10 Augustus 1945 werd de eerste bestuursvergade ring te Utrecht belegd. De voorzitter van de bond, mr. H. D. Molhuyzen, die gedurende de oorlog naar Da chau was gevoerd was niet aanwe zig. Zoals later bleek was hij omge komen in het beruchte kamp. De vroegere administrateur, de heer van der Grift, de man die 40 jaren ge arbeid had aan de opbouw van de bond en het in 1940 niet kon ver kroppen, dat zijn werk door de Duitse laarzen werd vertrapt, over leed mede hierdoor in 1941. De chef hoofdgeleider die steeds de con- vooien naar het buitenland bege leidde zag de bevrijding. De opbouw van de bond, waaraan hij ruim 25 jaar zijn krachten had gegeven, zag ook hij niet meer. Vlak na de bevrij ding overleed hij tengevolge van endervoeding. De organisatie bezat in die dagen de eerste secretaris, de heer Weth- mar te Renkum, de 2e secretaris rin- genadministrateur, de heer A. Smink te Den Haag en de heer G. J. D. Mingelen, redacteur van het sport blad. De zoon van de vroegere ad ministrateur en medewerker van zijn vader de heer F. J. van der Grift werd aan het voorlopig be stuur toegevoegd als administrateur. Drie weken na deze vergadering hadden zich reeds ruim 4500 leden gemeld en ter algemene ledenverga dering in November 1945 waren daar aanwezig de vertegenwoordigers van ruim 7000 leden. Onmiddellijk werd een vliegpro- g'ramma samengesteld, daar er in middels door de Royal Air Force 2000 duiven aan de Nederlandse lief hebbers waren geschonken. Boven dien hadden verscheidene liefheb bers kans gezien hun duiven gedu rende de bezetting te laten onder duiken, daarmede de doodstraf ris kerende. Thans is het aantal leden ruim 21000. De verzendingen Jaarlijks wordt een programma opgemaakt met als eerste vlucht Roosendaal en zo vervolgens via plaatsen in België tot aan de Spaan se grens. Voorheen geschiedde het vervoer der dieren naar de start plaatsen steeds per trein. Voor Bel gië en de stations ten noorden van Parijs werden de duiven Zaterdags van Roosendaal verzonden. Zij be reikten in de nacht van Zaterdag op Zondag de lossingsplaatsen. In de treinen die niet langer dan 24 uur onderweg zijn, worden per wagon 60 manden geplaatst, elk met 30 dui ven. Voor de stations ten zuiden van Parijs tot en met Chateauroux in het centrum van Frankrijk wordt Vrij dags uit Roosendaal vertrokken met 50 manden per wagon en 25 duiven per mand. Voor de stations verder dan Cha teauroux, dus de afstand van meer can 750 km van Utrecht af, worden de duiven thans per vliegtuig naar- de plaats van lossing gezonden. Voor dit jaar zijn dat de stations Lyon, Bordeaux en Pau. De K.L.M. brengt de duiven naar de verschillende vliegvelden. Per Skymaster worden 140 manden geladen, die in circa tot 4 uur van Schiphol op de lc singsplaats aanwezig zijn. Voor de duiven, die per trein wor den vervoerd, gaat per 90 manden een begeleider mee; voor de vlieg tochten maken per machine twee begeleiders de reis mede. Nadat het verste station, in dit geval Pau, is bereikt, wordt opnieuw een programma afgewerkt voor de duiven, die dit jaar zijn geboren. Be gonnen wordt te Roosendaal. Het verste station voor deze duiven is op circa 250 km van Utrecht; als laatste station staat hiervoor St. Quentin. De „duiventreinen" zijn gemiddeld 50 wagens groot voor wat betreft de eerste vluchten. Nadat de vlucht Or leans gehouden is (een afstand van plus minus 500 km) krimpt het aan tal wagens in tot 40. De treinen met jonge duiven (het z.g. tweede programma) zijn echter steeds 60 wagens en meer. De laat ste jaren was de aanvoer van de jonge duiven zelfs zo groot, dat het bestuur besloot elke Zondag van twee verschillende plaatsen in Bel- de duiven te laten vliegen om een spreiding van verzending te krijgen, waardoor niet te veel duiven op een station aanwezig zullen zijn. De eerste africhtingsvluchten van bondswege zijn dit jaar Roosendaal en Weert. Op het eerste station ren Zondag 1.1. 2850 manden met duiven en op het tweede station ruim 2100 manden. Het personeel, dat de duiven be geleidt, is in vaste dienst van de bond. Voor een trein van 60 wagens IS;, voor 1 dag nodig: 4 ton voer en 20. ton water. De duivensport is hoofdzakelijk eeh volkssport, hoewel ook dokters, academici en ambtenaren lid zijn. Elk jaar wordt een bedrag van on geveer 100.000 voor liefdadige doel einden door de postduivenhouders „fcfijeengevlogen". ISen goed duivenhouder is steeds bij zijn hok te vinden en leert elke dag opnieuw iets nieuws van het wonder, dat postduif heet. Onder de jeugd bestaat thans veel belangstelling voor deze sport. BILJARTEN CONGRES U.I.F.A.B. Van 2728 Juli is té Zürich een congres gehouden van de Internatio nale Unie van Biljart Federaties (U. I.F.A.B.) waarop Frankrijk, België, Nederland, Luxemburg, de Ver. Sta ten en Zwitserland vertegenwoordigd waren. De internationale kalender voor 1950 werd volgenderwijs samenge steld: Europese kampioenschappen 1950: 58 Januari: België, plaats nader aan te wijzen cadr 71/2. 25 Februari: Frankrijk, St. Etien- ne„ caddre 47/2. 25 Maart: Nederland, plaats na der aan te wijzen, driebanden. 30 Maart2 April: Frankrijk, Pa rijs, fantaisie classique. 2730 April: Oostenrijk, Wenen, libre. 1821 Mei: Spanje, Barcelona, ca- dra 47/1. Wereldkampioenschappen 1950: 28 October: Venezuela, Caracas, driebanden. Zuid-Amerikaanse kampioenschap pen 1949: September: Uruguay, Montevideo, libre. October: Argentinië, Buenos-Aires, cadre 47/2. November: Chili, Santiago, drie banden. Centraal Amerikaanse kampioen schappen 1949: September: Columbia, Bogota, li bre. October:, Venezuela, Caracos, ca dre 47/2. November: Cuba, Havanna, drie banden. Het e.v. congres van de U. I. A. F. zal Van 23—24 Juni 1950 te Luxem burg worden gehouden. len van oude doch goede blaasin strumenten, als donateur, etc. Eén weg wenst het bestuur U aan te bevelen, n.l. mede te werken tot het vinden van een passende naam voor het fanfarekorps. What is in a name (wat doet de naam er toe) laat Shakespeare in een van zijn tragedies vragen. Nomen est omen (de naam is een voorteken) zegt een Latijns spreekwoord. Hieruit blijkt wel, dat over een passende naam altijd veel te doen geweest is en nog veel te doen valt. In een advertentie van dit blad treft U een bon aan om uit te knip pen, en waarop door U dient inge vuld te worden de naam van Uw keu ze. Aan de voorsteller(ster) van de naam, die aanvaard wordt, zal een prijs worden toegekend. Voorts dient deze bon onder enveloppe met 2 ets. postzegel geadresseerd te worden aan de heer J. Prins, Penningmeester, Jan Lie vensstraat 3, Leiden. Maar, nu komt het, belangstellende lezers en lezeressen, op elke bon die nen poótzegls met een totale waarde van 25 ct. te worden geplakt of daar bij ingesloten. Indien er onder U zijn, die niet de beschikking hebben over een bon, dan kan hun inzending ook zonder bon geschieden. Wees er van verzekerd, dat Uw kleine bijdrage grote waardering zal ondervinden. Mocht de redactie yan dit blad hiervoor ruimte ter beschik king willen stellen, dan zal het to taal bedrag van de ontvangen gelden alsook de aanvaarde naam, bekend gemaakt worden. Het bestuur van het Fanfarekorps, H. VERSTEEG, Secr. WEERSVERWACHTING (Geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond). TIJDELIJK REGEN. Vanavond opklarend, van nacht weer toenemende bewol king gevolgd door regen, het eerst in het Noord-Westen, later in het Zuid-Oosten van het land. Morgen in de loop van de dag enkele verspreide opklaringen. Weinig verandering in tempera tuur. Aanvankelijk afnemende, later tot krachtige en langs de Waddenkust mogelijk harde wind tussen Zuid-West en West. Weggebruikers, Denkt toch wat meer, Om het Kind in 't verkeer! Die zwarte vlek moet weg! Aan de Leiders en Leidsters: Leiders en leidsters van buiten de stad worden verzocht, Maandag* tend om half negen op het Secreta riaat te komen, om te vernemen, in welke parochie en groep ze zijn ingedeeltj. Het Sted. Comité, speciaal afde ling St. Petrus, doet nogmaals een dringend beroep op degenen, die willen en kunnen helpen, om onze kinderen een prettige vacantie te bezorgen. St. Petrus komt nog en kele mannelijke leiders van boven de 16 jaar te kort. Geeft U op, het gaat om de vacantie van de kin deren!!! Aan de Ouders! Wilt U er voor zorgen, dat 1. de kinderen steeds op tijd op de aangegeven plaatsen aanwezig zijn, 2. de kinderen steeds hun dêel- nemersplankje aan een bandje om hun hals dragen. Zonder deelnem'ers- bewijs kunnen we niemand mee nemen. Wij maken de ouders er op attent, dat we alle zorg aan de kinderen zullen besteden, maar wij kunnen geen verantwoordelijkheid op ons nemen voor eventuele ongevallen. Ouders, wij verzoeken U zeer dringend, de kinderen gehoorzaam heid aan onze leiders en leidsters op het hart te drukken. Tenslotte: We gaan dus weer be ginnen a.s. Maandag. Mogen de vol gende drie weken voor de kinderen een ware vacantievreugd betekenen. We hopen op goed weer, en Gods rijke Zegen. Namens het R.K. Sted. Comité: A. E- M. Neuwahl-Sanders, Secr. Tiboel Siegenbeekstraat 14. (Zie agenda op tweede blad, pag. 3). ZILVEREN JUBILEUM Op 28 Juli was het 25 jaar gele den, dat de heer A. Melet bij de N.V. Koninklijke Nederlandse Grof smederij in dienst trad. Om dit feit te herdenken, werd hij die dag met zijn echtgenote op het hoofdkantoor van de vennoot schap ontvangen, alwaar de direc teur, de heer M. C. de Jong hem toe sprak. Spr. memoreerde het feit, -dat de heer Melet in de sleohte jaren rond 1935, toen er veel personeel moest worden ontslagen, steeds in dienst was gebleven, waaruit wel blijkt, dat hij altijd een zeer ge waardeerde werkkracht is geweest. De heer de Jong sprak de wens uit, dat het de jubilaris gegeven zou zijn nog vele jaren in gezondheid zijn beste krachten aan de grofsmederij te geven en overhandigde hem als blijk van waardering een enveloppe met inhoud. Aan mevrouw Melet, die in deze hulde werd betrokken, werd een bouquet bloemen aange boden. Nadat men bij een kon koffie nog enige tijd bijeen was geoleven, ver trok de jubilaris om de rest van de dag in de huiselijke kring door te brengen. LEIDSE TRIPS NAAR TENTOON STELLING „JEUGD VAN NEDERLAND" Zoals bekend wordt van 19 Augus tus tot 18 September in het R.A.I.- gebouw te Amsterdam de tentoon stelling „Jeugd van Nederland" ge houden, welke ten doel heeft het Nederlandse volk duidelijk te ma ken dat de zorg voor de jeugd van het allergrootste belang is voor het gehele volk. Er zal van alles te zien zijn. De expositie is onderverdeeld in vijf secties: kinderhygiëne, kin derbescherming, onderwijs, vorming buiten schoolverband, jeugd en sport. Het plaatselijk comité Leiden, waarin vertegenwoordigers van alle gezindten zitting hebben, heeft voor deze tentoonstelling speciale dag trips georganiseerd, die bij voldoen de deelname reductie geven op reis geld e.d. In totaal worden zes trips per touringcar gemaakt. Het plaat selijk comité wordt gevormd door: Dr. J. G. Bazuin, J. C. F. Coers, S. Duynstee, O.F.M., S. de Graaf, secre taris, Zijlsingel 73, tel. 21457, mevr. N. A. GroenNieuwenhuizen Segaar, penningmeesteresse, Pieterskerkhof 36, ir. H. A. L. de Haas, A. Holle beek, P. E. Hutte, voorzitter, Kap- teynstraat 56, tel. 26277, H. M, Pier rot, H. A. Vriend. Bioscopen Lido. Een echt vacantieprogram- ma gaat deze week in dit theater en het was al te zien aan het bezoek, want velen hebben genoten van de allervreemdste capriolen, welke Joe Brown evenals in andere films ook in deze „Zesdaagse" maakt. Het heeft er aanvankelijk niet veel van weg, dat het in deze film tot een strijd komt in de houten kuip, maar in de film is alles mogelijk. Na vele vreemdsoortige aanloopjes komt het echter toch zover en natuurlijk wordt Joe Brown „Zesdagen-Koning", want hij wint en zelfs niet alleen, want hij heeft een echte clubmaat de adembenemende race, na vele val partijen en na veel tegenslag. Er zit ten in deze film enkele heel goede opnamen en het rijden der Zesdagen- renners vormt een belangrijk onder deel van deze komische film, waar om weer eens hartelijk gelachen is. Het bijprogramma is al evenzeer op vacantieleest geschoeid, zodat en kele uren aangenaam vermaak te ge nieten vallen voor jong en oud. Rex. Wat doet een huisvrouw, die drie aardige, maar lastige, kleine kinderen heeft en plotseling door haar gouvernante in de steek gelaten wordt? Zij plaatst een advertentie. En wat doet zo'n huisvrouw als de persoon, die zij schriftelijk aannam, een man blijkt te zijn? Ze neemt hem, want langer zonder hulp zitten kan niet. Zo ook in de geestige en onder houdende film „Mijnheer de gouver nante". Nu blijkt deze man iemand te zijn, die zichzelf een „genie" noemt. Hij is overigens minstens even zon derling, want hoewel hij een afschuw van kinderen heeft, aanbidden zij hem en volgen hem na in zijn Spar taanse levenswijze. Daar mijnheer de gouvernante ook zeer bedreven blijkt te zijn in het baden van kinderen, worden alle bezwaren aan de kant, ge zet en blijft hij, de roddelende buren ten spijt, in dienst. Totdat de heer des huizes plotseling een meer dan normale belangstelling van zijn vrouw voor de gouvernante meent te ontdekken. Dan dreigt alles fout te lopen. Natuurlijk komt het niet zo ver, wat in het meest interressante deel van de film blijkt. Maar liever dan dit te gaan vertellen raden wij u aan de ontknoping zelf te gaan zien. Deze prettige vacantie-film, waarin Robert Young voortreffelijk de rol van gouvernante vertolkt, kan groot en klein enkele vrolijke uren bezorgen. Luxor heeft zich bij de alom heer sende vacantiesfeer aangepast door deze week de amusante film te ver tonen „Abbott en Costello zwaaien af". De twee Amerikaanse komie ken, die de titelrollen vervullen, heb ben reeds in vele films hun grollen en grappen uitgestald, zodat het genre bekend is. Toch lijkt het ons goed er de aandacht op te vestigen, dat dit een van de aardigste films is, die wij tot nu toe van het bekende tweetal zagen. Deze keer zijn het hun belevenis sen zoals uit de titel reeds valt af te leiden als demobiliserende mi litairen, welke de zaal doen schudden van het lachen. Het begint op de boot, wanneer de roomtaarten door de lucht vliegen en toevallig op het hoofd van de sergeant terecht komen en het eindigt op een Amerikaanse renbaan, waar Abbott even een zon derlinge race-demonstratie geeft. Tus sen deze gebeurtenissen in ligt een aaneenschakeling van de dwaaste voorvallen, welke wij ten gerieve van de toekomstige kijkers niet zul len navertellen. Een kostelijk vacan- tieprogramma voor personen boven 14 jaar. Trianon. Voor wie houdt van de muziek van Jerome Kern en het ge schitter van veel sterren kón verdra- dragen, is „Regen na zonneschijn" misschien een openbaring. De film is een stuk levensgeschiedenis van de bekende ,,song"-componist, waarbij natuurlijk slechts de treffendste epi soden aan bod komen. Deze levensge schiedenis is bij elkaar gebonden door liedjes en revue-scènes en een heleboel sentimentaliteit, die in Ame rika nu eenmaal bij de film schijnt te behoren. Verdermaar Jerome Kern is Jerome Kern en deze naam is voor zijn bewonderaars voldoende om deze film te gaan zien. In Casino draait deze week de film ,De Vrouw van Mijnheer". Wie in va- cantiestemming is en van een gezel lige avond houdt, kan hier terecht. De vele vermakelijke situaties waar in de hoofdpersonen terecht komen, houden de aandacht gespannen. Voor al het spel van Glaudette Colbert, wanneer zij mijnheer No. 2 zo echt weet te „kwibbelen", doen ons ge spannen medeleveren, terwijl het slot door het toch nog werkelijkheid wor den van de tweede huwelijksreis, al len bevrediging schenkt. Te zamen met het voorprogramma en de jour naals, waarin o.a. flitsen van de Vier daagse, een programma voor een prettige vacantie-avond.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 2