Wimpie Sociale eisen en quasi-pacifisme het mom van de kerkvervolgingen Frans weduwe bleef maar erven \wimy uevtiefd VRIJDAG 29 JULI 1949 £JE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 Scherpe reactie van Osservatore Romano op commentaar van Radio Moskou ROME (K.N.P.). In een hoofdarti kel heeft de Osservatore Romano van 21 Juli commentaar geleverd op de wijze van reageren van Radio-Mos kou tegen het Decreet van de H. Congregatie van het H .Officie. Dit artikel heeft in Italië en ook daar buiten zeer sterk de aandacht ge trokken, mede door de uiterst scherpe toon, waarin het gesteld was en die voor het officiële orgaan van het Va- ticaan tamelijk ongewoon is. Volgens de Osservatore zou de di plomatieke medewerker van Radio Moskou gezegd hebben: „Het De creet ontmaskert het Vaticaan als tegenstander Van vrede en vooruit gang". De Osservatore merkt ietwat droog op, dat zulke nonsens alleen maar bewijst, dat ieder redelijk ar gument ontbreekt aan de zijde der tegenstanders. „Men stelt alles in het werk om de discussie over en de wer kelijke waarde van het Decreet te verleggen naar het politieke terrein, om de simpele reden, dat men het niet volgen kan op het puur-religieus gebied, waar het alleen maar thuis hoort. Er wordt in alle talen gezwe gen over het feit, dat het Decreet zich richt tegen het godloze, materialisti sche communisme, dat slechts ver volgt en terroriseert, dat leugenach tig is, de geesten in verwarring brengt en het Katholieke geweten bedriegtDaarvoor in de plaats haalt met het Atlantisch Pact er bij en beweert, dat de Katholieke Kerk en „Haar geweldig propaganda-ap- paraat zich in dienst heeft gesteld van de koude oorlog". Voorts komt men met de duizend maal weerlegde onzin aandragen, dat de Kerk an dere dwalingen en haar belijders niet heeft veroordeeld. Maar ook over die weerleggingen, over die antwoor den, die bewijzen, bewaart men een zorgvuldig stilzwijgen. De Kerk heeft altijd en overal iedere geweldpleging veroordeeld, iedere onderdrukking, iedere wreedheid, elk onrecht. Zij heeft het fascisme veroordeeld en het nationaal-socialisme en de rassen leer. Maar dit wordt natuurlijk óók verzwegen". „Niemand kan meer ontkennen, dat de strijd tegen de godsdienst, het Ka- Aetherklanken HILVERSUM I (301 m) 7.00 Nieuws, 7.15 Ocht.gymn. 8.00 Nieuws. 8.15 Pluk de dag, 9.05 Zang en piano, 9.30 „Peter en de wolf'. 10.00 Klein, klein kleutertje, 10.15 Muziek houdt fit, 11.00 Zonnebloem 11.45 Suite voor blaaskwintet Mil- haud, 12.03 Pianorecital, 12.30 Land en tuinbouwnieuws, 12.33 Amuse mentsorkest, 13.00 Strijdkrachten, 13.30 Am.orkest, 14.10 Omroep-Ka- merorkest, 14.50 Boekennieuws, 15.00 Silvester-trio, 15.30 Kon. Muziekver. „Harmonie", 16.00 Een Ned. record. 16.10 Qmroep-a-capellakoor, 17.00 De Wigwam. 18.00 Gr.pl., 18.15 Journali stiek Weekoverzicht, 18.30 Strijdkr. 19.00 Nieuws, 19.35 De Zevenklap per, 19.45 Voor Nederlanders in Duitsland, 20.00 Nieuws, 20.20 Licht baken, 21.00 Zomersproeten, 21.45 Kruisklank-puzzle, 22.00 Omroepor kest, 22.30 Wij luiden de Zondag in. 23.00 Nieuws. HILVERSUM II (415 m) 7 00 Nieuws, 8.00 Nieuws,'9.00 Jo sephine Bradley, 9.35 Gezangen uit de Russische kerk, 10.20 Radiofeuille ton, 11.35 Hedendaagse muziek, 12.00 BBC-Theather orkest, 12.30 Land- en tuinbouwnieuws, 12.33 Accordeola, 13.00 Nieuws, 13.20 Operafragmenten 14.20 Kon. Militaire kapel, 14.50 Streekuitzending, 15.15 Das Paraaies und die Peri van Robert Schuman, 16.25 Victor Silvester, 17.00 Gr.pl., 17.30 Om en nabij de twintig, 18 00 Nieuws, 18.15 Populaire liedjes en melodietjes, 19.00 Artistieke staal kaart, 19.30 Soesterberg, 20.00 Nieuws 2O.L0 Orgelensemble van Cor Steyn 20.45 De Golfbreker, 22.00 Stradiva sextet, 22.25 Mensen die wij wel eens ontmoeten, 22.40 20 min Parijs in uw huiskamer, 23.00 Nieuws, 23.15 Xa- vier Cugat en zijn orkest. tholicisme en de Kerk nimmer sys tematischer, uitgebreider en radicaler is gevoerd, dan op het ogenblik. De persoonlijke en sociale vrijheid wordt verkracht. Men doet heiligschennen- de aanvallen op personen en zaken. Men poogt de Kerk tot religieuze en politieke slavernij te brengen en Haar als een vijand van het volk voor te stellen. De Kerk is reaction- rtair en slechts bezorgd om Haar be zittingen en aardse goederen. Zij is een oorlogsophitser vol haat en po litieke eigenzinnigheid. Haar handen druipen van bloed. In de strijd tegen de Kerk komt men tot afmetingen en methoden, die tot op heden onbe kend waren. Men probeert en doet dit niet alleen op een wijze, die ten slotte eigen is aan elk totalitairisme, en die noodzakelijkerwijze met de Katholieke Kerk in conflict moet ko- Gehele bisdommen, riten en kerken worden vernietigd. Men bevordert de schisma's en tracht ganse hiërar chieën uiteen te rukken. Men werpt een dam op tussen gelovigen en geestelijkheid, tussen geestelijkheid en bisschoppen, tussen bisschoppen en de H. Stoel. Men past martelingen toe, gevangenisstraffen, represailles op onschuldigen. Ja, men tracht met de gemeenste middelen, die worden geïnspireerd door anti-godsdienstige haat en anti-Katholieke bezetenheid, het organisme van de Kerk te ont binden op zulk een wijze, dat zelfs voor de meest getrouwe en meest op timistische gelovige iedere hoop op een wederopstanding van de Kerk en op herstel en redding tot iets waan zinnigs schijnt te worden". „Wij dagen iedereen uit om elders, waar dan ook, soortgelijke voorbeel den aan te wijzen. Men kan'nergens vervolgingen aanwijzen, die nog gru welijker en nog verschrikkelijker zijn dan deze met haar trouweloos heid en zedelijke wreedheid. Wij tar ten eenieder om ons te zeggen,, wan neer en waar gelovigen en Katholie ken meer in gevaar kwamen door voorspiegelingen, misverstanden, dubbelzinnigheden en bedrog en alles onder het mom van sociale eisen en quasi-pacifisme, dat er alleen maar wordt bijgehaald om de strijd tegen God en tegen de christelijke bescha men, maar men gaat nog verder en ving ongestoord en ongehinderd te randt bovendien gehele volken aan. kunnen voeren". In dorp bij Poitiers werden negen lichamen opgegraven Reeds twee jaar lang gingen er vreemde geruchten in het Franse dorpje Loudon nabij Poitiers. Het onderwerp van deze geruchten was de 50-jarige weduwe Marie Besnard die gedurende de laatste negen ja-* ren van een eenvoudige huisvrouw een zeer welgestelde weduwe was Thans heeft de politie haar gear resteerd en zal zy worden verhoord door mr. Roger, officier van Justitie; zij wordt er van beschuldigd, haar man met arsenicum te hebben ver moord en zij wordt er van verdacht acht verwanten om het leven te heb ben gebracht. „Goed gesitueerd". Dat de weduwe er warmpje in zit, moge blijken uit het feit, dat zij thans eigenaresse is van tien huizen en boerderijen ter waarde van 150 duizend gulden. De geruchten begonnen, toen twee jaar geleden Leon Besnard, tweede man van de weduwe stierf en de postambtenaressen Pintoux onder ede verklaarde, dat zij de stervende had horen mompelen: „Ik ben vergif tigd', hoewel dit weer wordt tegen gesproken door twee verpleegsters, die ook aan het sterfbed stonden. Onwillekeurig richtten de gedach ten der autoriteiten zich op het feit, dat gedurende de laatste jaren tal van vrienden en familieleden het tij delijke met het eeuwige hadden ver wisseld en steeds maar weer was Ma rie Besnard de universele erfgename. Toen eenmaal de arrestatie was verricht, gaf mr. Roger order, niet alleen de lichamen der beide echt genoten op te graven (de eerste, Fir- min Antigny, stierf in 1927), maar ook die van zeven andere relaties. Zo toog dan verleden week Woens dag een hele ploeg grafdelvers naar het kerkhof en haalde men de kisten boven aarde van: Louise Labriche, grootmoeder van Leon Besnard, gestorven in 1940. de moeder van Leon Besnard, ge storven in 1941; de vader van Leon Besnard, ge storven in 1940; A,lice, zuster van Leon Besnard, ge storven in 1941; Blanche Lebeau, vriendin van Ma rie Besnard .gestorven in 1941; Marie Annero, vriendin van Marie Pesnard, gestorven in 1945; Virgine Annero, zuster van voren genoemde, gestorven in 1945. Alice, Besnards zuster, werd inder tijd dood aangetroffen, hangende over een trapleuning. Het spreekt vanzelf, dat in Loudon de volksmond al spreekt van „een vrouwelijke Landru". Deze Franse voortvarendheid zal echter pas grond krijgen, als de sec tie op de lichamen der gestorvenen tot een bepaald resultaat heeft ge leid, tenzij het verhoor van gisteren al direct tót bekentenissen leidt. BRAND OP DE CRAILOSE HEIDE Gistermiddag heeft een zeer felle brand gewoed op de Crailose heide tussen Hilversum en Laren.'De brand bi*ak ongeveer één uur uit en nam direct zo in omvang toe, dat behalve de brandweer uit Laren ook die van Hilversum en Bussum ter assistentie uitrukten. Met grote snelheid, aan gewakkerd door de sterke wind, greep het vuur om zich heen. Man schappen van de Palmkazerne ver leenden bij het blussingswerk assis tentie. Later voegden zich ook een honderdtal soldaten' uit den Haag, die op de fieide aan het oefenen wa ren, zich bij hen. Om half drie was men het vuur meester. Naar schatting is ongeveer 15 a 20 h.a. heide ver brand. Omtrent de oorzaak tast men in het duister. MAN DOOR TRAP VAN PAARD GEDOOD Tijdens de centrale keuring van Gelderse stamboekmerriën, die gis terochtend ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van de afd. Gel derland van de landelijke vereniging tot bevordering van de landbouw- tuigpaardfokkerij op het landgoed Hoekelom te Bennekom gehouden werd. kreeg de expediteur Th. J. J. ter Heerdt uit Oud-Zevenaar van een achteruitslaand paard een trap in de borst, waardoor hij vrijwel direct overleed. Stand groente- en fruit gewassen De maand Juni bracht koel weer met zeer weinig neerslag en een nor maal aantal uren zonneschijn. De regionale afwijkingen in de re genval bedroegen voor Zuid-Lim burg 10 -pet., voor Friesland, Gro ningen, Twente, de Achterhoek, Oos telijk Noord-Brabant en Noord-Lim burg 50 pet., voor de rest van het land 6 5pct. In de eerste week van Juni kwamen veel hagelbuiten voor, vooral in het Zuiden van het land. Tengevolge van het schrale en dro ge weer is de ontwikkeling van de meeste gewassen geremd. Bovendien zijn verschillende gewassen, vooral sla. andijvie en dubbele bonen, vrij sterk door. luis aangetast. Beschadi gingen door rupsjes van het koolmot je worden bij de koolgewassen waar genomen. Ook aantastingen door spint, preimotje en peenvlieg komen plaatselijk voor. De gemiddelde stand van de groentegewassen is vrij goed. Ook in de fruitteelt wordt de in vloed van het droge weer merkbaar. Vooral op de hogere gronden bgin- nen de fruitgewassen reeds droogte verschijnselen te vertonen. Bladval wordt hier en daar waargenomen. Plaatselijk komen ruwe en gescheur de vruchten voor. Schurft, meel dauw. spint, blad- en bloedluis zijn moeilijk te bestrijden. De oogstvoor- uitzichten luiden zeer gunstig. Italiaanse duikers hebben Donder dag uit de zee nabij Bari opnieuw twee slachtoffers van de ramp met de Roermond naar de oppervlakte kun nen brengen. Een van hei} is de heer Grandia. boordwerktuigkundige. Van de 33 slachtoffers, die 23 Juni met de Roermond in zee stortten, zijn thans 27 lijken gevonden. Orider grote belangstelling is gis termiddag te Hoofddorp het stoffe lijk overschot van J. W. Hoogland, in leven chef-telegrafist van de K. L. M„ die bij de ramp van de KLM- Constellation „Franeker" nabij Bom bay omkwam, ter aarde besteld. De baar was bedekt met zeer vele bloem stukken. Aan de groeve is gesprokeu door de burgemeester van Haarlem mermeer, mr. J. S. Jansonius, na mens de KLM door de heer G. van Massel en namens de collega's door de heer F. de Buyser. Een fam-ilielid dankte voor de belangstelling. KATHOLIEKE ONDERWIJZERS- VERBOND. Wij ontvingen het Jaarboekje 1949 van het Katholieke Onderwijzers- verbond. Een onmisbaar boekje voor allen, die met de organisatorische aange legenheden van het katholiek lager onderwijs op de hoogte moeten zijn. Zij zullen het herhaaldelijk met vrucht kunnen gebruiken. Het Britse ministerie van handel heeft bekend gemaakt, dat bloemen handelaars thans vergunningen kun nen aanvragen voor de invoer van volwassen bloemplanten in potten uit Nederland in de periode van 1 De cember 1949 tot 30 April 1950. De volgende soorten vallen onder deze regeling.\ begonia, calceolaria, gloxina, azalea mollis, sanseviera, bro- melia, ficus, euphorbia, kalanchoe, bougaivillea, impatiens, fuchsia, cam panula, St. Paulia en ixora. OOK EEN MIDDEL! Een inwoner van Heerlen werd door de politie gearresteerd omdat hij naar thang eerst is gebleken in 1947 met opzet brand heeft ge sticht in zijn huis om te voorkomen, dat mensen, die hij bü zich moest laten inwonen, bij hem in zouden trekken. Eerst dezer dagen heeft de dertig jarige P. J. van der B., arbeider bij de Amsterdamse Droogdok Maat schappij, bekend, dat hij in de mor genuren van 6 April zijn gewezen echtgenote, de 26-jarige F. A. in haar woning aan de Kometensingel in Tuindorp Oostzaan door messteken om het leven heeft gebracht. Kaaseten in Gouda Wanneer een bimjen- of buiten landse tourist op Donderdagmorgen Gouda bezoekt, zal hij in het histo risch waaggebouw op de markt ge- tracteerd worden op het product, dat tot ver in de omtrek van Gouda wordt gemaakt, n.l. óp Goudse kaas. De vereniging voor vreemdelin genverkeer heeft in samenwerking met de bond van kaasproducenten, de vakgroep groothandel in kaas en het gemeentebestuur van Gouda op de eerste verdieping van het waagge bouw de gelegenheid geschapen om kaas te proeven, ook al is dit pro duct nog op de bon. Tevens ziet de bezoeker er neer op het marktplein, waar honderden kaaswagens dicht op elkaar met hun bomen omhoog geparkeerd staan en waar boeren handelaren elkaar op de hand slaan tot de koopprijs met „geluk" van de kant van de boer is bedongen. In de benedenverdieping van het waaggebouw staan de kaaswegers in witte jasjes en met de historische zij den pet op klaar om de verkochte kaas te wegen. Bovendien kunnen buitenlandse bezoekers in het waag gebouw ëen bestelling Goudse kaas doen, onder beding, dat zij de koop in eigen valuta betalen. De kaas wordt dan aan het hotel, waar de vreemdeling verblijf houdt of aan de boot waarmee hij huiswaarts keert, afgeleverd. Bovendien zal er Donderdag in het waaggebouw een film over het kaas maken worden vertoond, die ieder gratis kan gaan zien. Gistermorgen is men voor het eerst met deze attractie begonnen en dit geschiedde met de nodige toespra ken en met het gebruikelijk ceremo nieel. De voorzitter van de vereni ging .voor vreemdelingenverkeer, de heer C. H. Hagedoorn, heette de aan wezige gasten welkom en vertelde, dat de plannen om tot deze attracties te komen al oud waren, maar de de distributie een struikelblpk vormde. Hierna verleende hij het woord aap de burgemeester van Gouda, mr. dr. K. F. O. James, die de lof op de boe renkaas zong, het edele handwerk- product, dat „de wetenschap weet nog steeds niet waarom" smaakvol ler is dan de fabriekskaas. De voor zitter van de bond van kaasproduc ten, de heer G. Streefland, tekende' het belang van de markt voor de boer. De laatste spreker, de heer W. Heusdens, voorzitter van de vak groep in kaas, zong de lof op de boerin, want, als zij geen zin heeft om tweemaal per dag aan de kaas tobbe te gaan staan, dan is het met de wereldbekende naam, die de kaas uit de omtrek van Goucja heeft, spoe dig gedaan. De attracties zullen aan de Goud se kaasmarkt verbonden zijn in het kaasseizoen van 15 Mei tot 15 Sep tember. De afwezigheid van Reddingshaak of -lijn Kan de dood van uw mede mensen zijn. Leidse Reddingsbrigade verteld door HUIBERT VET. OP HET SPOOR VAN KID DIENAMJET! 68. „I T als baas?" vroeg het paard verrast. Even bestudeerde het dier Wim- pie's gezicht. „Afgespro ken!" zei hij toen. „Wat kan ik voor U doen?" Met enkele woorden maakte Wimpie het paard duidelijk, dat het diens eerste taak was, zijn vroe gere meester op te sporen. ..Wat zeg je daar nau allemaal?'' informeerde de „stille" wantrouwig. Wimpie vertelde het. Hierop maak te de stille plotseling heftige bezwa ren. „Hé!" pruttelde hij, „dat gaat zó maar niet! Voor een paard moet geld betaald worden. Zo'n beest mag maar niet zelf beslissen wie zijn baas zal zijn.... stel je voor! Waar moet dat naar toe?" Hij zweeg even en vervolgde toen: „En dat wilde ik ook wel eens we ten, hoe komt het, dat ieder dier in Blij-Dorp praten kan? Daar heb ik vroeger nooit iets van gemerkt." „Alleen na sluitingstijd praten we", helderde Kobus bereidwillig op, „als we het overdag ook zouden doen, werd de toeloop te groot. We hebben het zo al druk genoeg." Nadenkend schoof de stille zijn hoofddeksel achteruit. „Ik geloof wel, dat het eigenlijk verboden is", bepeinsde hij. „Ik weet geën enkel wetboek waarin staat, dat het mag. Ik zal me daar echter niet in verdie pen. want ik ben slechts een onbe langrijk radertje in ons machtige po litie appa eh ja, juist, politie apparaat- Tussen twee haakjes: Wie is die Kid eigenlijk? Wat willen jul lie van hem? Ik vind iets misdadigs in die naam klinken., de Kid... de Kid.*' „Ik zal het U precies vertellen", antwoordde Wimpie. DE SUBSIDIËRING BIJZONDERE SCHOLEN VOOR VOORBEREI DEND HOGER EN MIDDEL BAAR ONDERWIJS. Verschenen is het voorlopig ver slag van de commissie van rappor teurs uit de Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot wijziging van de wettelijke bepalingen betreffen de de subsidiëring van bijzondere scholen voor voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs. Hieraan is het volgende ontleend: Verscheidene leden verklaarden, met de strekking van het wetsont werp in te stemmen. Gaarne betuigden deze leden in tussen hun instemming met het ge voelen dier leden van de Tweede Ka mer, die hebben gepleit voor het verlenen van terugwerkende kracht aan de voorge'stelde verhoging van het subsidiepercentage tot 1 Januari 1948. Wel is waar erkenden zij de noodzakelijkheid, met de ernstige tdestand der schatkist rekening te houden, doch zij achtten in het ge val, waarvan hier sprake is, een beroep daarop door de minister, ter rechtvaardiging van zijn afwijzende houding, niet afdoende. Hun inziens geldt het hier een queastie van bil lijkheid en heeft het lid der Tweede Kamer de heer Terpstra terecht be toogd, dat de noodtoestand, waarin het wetsontwerp beoogt te voorzien, ook reeds ten vorigen jare aanwezig was. De leden, hier aan het woord, betreurden mitsdien, dat aan de in de Tweede Kamer geuite wens, ge richt op „terugwerking van de ont worpen regeling over het jaar 1946" niet was voldaan. Vele andere leden betuigden even eens hun instemming met dit wets ontwerp. Deze leden, voorstanders van de financiële gelijkstelling van het bijzondere met het openbare voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs, konden zich nochtans ver enigen met 's ministers standpunt, dat uit beleidsoverwegingen nog niet tot die gelijkstelling kan worden overgegaan. De leden, hier aan het woord, zou-' den het ten zeerste betreuren, in dien ten opzichte van de oprichting van nieuwe scholen het zg. bevrie zingsstelsel toepasselijk zou vinden. Dit zou huns inziens neerkomen op een belemmering van de oprichting met name van bijzondere scholen. Zulks zou, bij de leden hier aan het woord, te meer afkeuring vinden, daar het bijzonder voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs nog lang niet tot volle ontplooiing is ge komen en zeker nog niet die uitbrei ding heeft gekregen, welke het groot ste deel van ons volk wenst. Dit blijkt, aldus deze leden, duidelijk, als men de verhouding tussen het openbaar en het bijzonder lager on derwijs tot maatstaf neemt. De leden, hier aan het woord, ver trouwden, dat in het aangekondigde wetsontwerp op het voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs be palingen zouden worden opgenomen betreffende de oprichting van-bijion- dere scholen, zodat de bevoegdheid van de minister op dit stuk zou wor den beperkt. De beslissing tot op richting van een bijzondere school zal huns inziens telkenmale de uitkomst moeten zijn van een uitvoe rige documentitie, waarbij rekening wordt gehouden met de sociale en economische structuur van de bevol king, te wier behoeve een school staat te worden gesticht. Dat het ten departemente van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen aan zulk een documentatie nog in menig op zicht ontbreekt, hebben aldus deze leden de discussies in deze Kamer over hoofdstuk 6 der rijks begroting 1949 voldingend aange toond. Tenslotte verklaarden de leden, hier aan het woord, met grote belang stelling de voorgenomen algehele herziening van het voorbereidend ho ger en middelbaar onderwijs, waaraan dringende behoefte bestaat, tegemoet te zien. DE VLEESDISTRIBUTIE De slagersorganisaties hebben aan het A.N.P. verzocht op het volgende de aandacht te vestigen: Niemand weet nog precies te zeg gen wanneer de vleesdistributie zal worden beëindigd. Zolang deze voortduurt worden de slagers uit sluitend bevoorraad op de door hen ingeleverde bonnen. Het is dus voor het publiek van het grootste belang dat de vleesbonnen ook inderdaad worden verstrekt, daar de slager door minder bonnen te verantwoor den zijn toewijzing in gevaar brengt. EEN VROLIJKE ROMAN DOOR P. G. WODEHOUSE Vertaald door Jean H. P. Jacobs 23) Jimmy nam haar arm. „Laat ik u helpen," zei hij, „hier is een gat in het dek, pas op. En nu moet u eens luisteren. Ik ben blij, dat u het gesprek op dat onderwerp gebracht hebt.... ik bedoel het on derwerp, dat u het aardigste meisje ter wereld bent...." „Dat heb ik nooit gezegd." „U bent bescheidenlijk niet zover gekomen. Maar het is een feit niet temin. Ik ben blij, zeg ik, omdat ik al een hele tijd daarover heb nage dacht, en ik schrok er eigenlijk wel ren beetje voor terug, de kwestie met ii te bespreken. U hebt het mooiste haar, dat ik ooit gezien heb." „Houdt u van rood haar?" „Rood-goud.'' „Dat hebt u aardig gezegd. Toen ik nog klein was noemden me bijna alle kinderen „Rode biet"." „Dan zijn ze ongetwijfeld slecht aan hun eind gekomen. Maar waren er dus ook anderen, met fijner ge voel? Waren er ook een paar, die u niet „Rode biet" noemden?" „Ja, een of twee. Ze noemden me „rooie baksteen." „Zij zijn in die tussentijd zeker al lang geëlectrocuteerd? Uw ogen zijn buitengewoon prachtig." Annie trek haar arm terug. Een uit gebreide kennis van jonge mannen waarschuwde haar, dat het onder werp van het gesprek nodig veran derd diende te worden. „Het zal u beslist bevallen in Amerika," zei ze. „We hadden het niet over Ame rika." „Ja maar ik wel. Het is een prach tig land, voor iemand, die iets wil worden. Als ik u was, zou ik voor al naar het Westen gaan." „Woont u dan in het Westen?" „Nee." „Waarom stelt u me dan voor daar naar toe te gaan?" Waar woont u?" „Ik woon in New York." „Dan blijf ik in New York." Annie was op haar hoede, maar amuseerde zich wel een beetje. Hu welijksaanzoeken en daarheen scheen Jimmy het met alle geweld te willen brengen waren niets nieuws in haar leven. Gedurende meer dan een seizoen in Bar Habour, Tuxedo, Palm Beach en in New York zelf, had zij heel wat tijd besteed met een serie sentimentele jongelui af te wij zen, die allemaal hun onwelkome har ten aan haar voeten legden. „O, er is in New York ruimte ge noeg, denk ik." Jimmy zweeg. Hij had zijn best ge daan, zich niet door neerslachtigheid te laten overmeesteren, maar de blijk bare, totale onverschilligheid van het meisje voor hem was toch teveel. „Ik was een paar jaar geleden ook zo sentimenteel," zei Annie, terugko mend op het onderwerp. „Maar toen is er plotseling iets gebeurd, wat me deed inzien, wat voor een kleine dro merige dwads ik was. Sindsdien ben ik helemaal veranderd. Het was na tuurlijk een man, die daar de schuld van was. Zijn methode was heel een voudig. Hij stak de draak met me, en de natuur deed de rest." Jimmy balde de vuisten. Moordda dige gedachten jegens de onbekende bruut gingen hem door het hoofd. „Ik wou, dat ik hem tegenkwam", gromde hij. „Dat zal moeilijk gaan," zei Annie „Hij woont in Engeland. Hij heet Crocker Jimmy Crocker. Ik had het daarnet nog over hem." De scherpe klank van de bel drong door het windgeruis. Annie keerde zich naar de ingang van de salon. „Diner!" zei ze opgewekt. „Hoe hongerig wordt men hier op een schip, hé?" Zij bleef even staan-, „Komt u niet, meneer Bayliss?" „Nog niet,' zei Jimmy stamelend. ACHTSTE HOOFDSTUK De middagzon scheen heet op Park Row. Gehaaste stervelingen, vanuit duizenden kantoren losgelaten ver drongen elkander op de trottoirs, hun gedachten druk bezig met de ..komen de lunch. In de Nassautraat bewoog de menigte zich langzamer. Daar was het een drukte van belang. Mensen kwamen en verdwenen uit de toe gangen naar de ondergrondse spoor weg. Het was een rumoerig bewegen de gonzende massa, een drukte, die dit stukje van het hart van New York nu eenmaal typeert Jimmy stond, in een deur, afguns tig naar de drukte te kijken. Er wa ren mensen, die kauwgum verwerk ten, er waren mensen die wit-satij- nen dasjes droegen met een imitatie diamanten speld; er waren er die, na zeventiende van hun sigaar te heb ben opgerookt, de rest ervan ver kauwden; maar er was er geen een, met wie hij niet graag ogenblikkelijk van identiteit had willen veranderen Want al die mensen hadden iets om handen. En in zijn momentele gees tesgesteldheid- vond Jimmy, dat het enige ontbrekende element, dat hem zou kunnen voldoen. De oorzaak van Jimmy's geringe enthousiasme was niet ver te zoeken. De Atlantic was Zaterdagsavonds bin nengekomen en toen Jimmy naar een uitstekend hotel was gegaan en daar een heel dure kamer had gehuurd, had hij order gegeven, dat zijn ont bijt op zijn kamer gebracht zou moe ten worden, vergezeld van het Zon dagsochtendblad van de Kroniek. Vijf jaren waren er voorbij gegaan, sinds hij het geliefde blad voor het laatst gezien had, het blad, waarvoor hij zoveel branden had verslagen, moorden ongelukken en trouwpartij en; hij zag uit naar de lezing ervan, als naar de uiteindelijke inbezitne ming van z'n lang ontbeerde vader land. Niets kon passender en sym- bolischer zijn, dan dat hij de eerste ochtend van zijn terugkomst in bed zou liggen verdiept in de Kroniek. Een van zijh laatste gedachten des avonds was, wie er nu wel stads-re- dacteur zou zijrr en of de humoris tische bijlage nog altijd de geestige avonturen van de familie Doughnut zou verhalen. Hij was werkelijk ontroerd, toen hij de volgende morgen zijn hand naar de krant uitstak. Wanneer men met de boot New York nadert en de sil houetten van de stad tegen de hori zon ziet, of wanneer men het gera tel hoort van de treinen, die boven de huizen rijden of de merkwaardige geur opsnuift van de ondergrondse spoorweg, dan gaat men zich ter stond weer thuis voelen, het is een soort welkom, dat werkelijk prettig aandoet. Maar de terugkerende reizi ger, wordt pas van zijn terugkomst overtuigd, wanneer hij voor het eerst weer een Zondagochtendblad in z'n handen krijgt. Als iedereen begon ook Jimmy zijn lectuur, met het hu moristische bijvoegsel open te slaan; en terwyl hij het vlug overlas werd het hem ineens een beetje bang te moede; bijna een voorgevoel voor iets onaangenaams. Hij kon zich dat verschijnsel niet verklaren, door te denken, dat de een of ander heel goe de kennis gestorven zou zijn, een van de Doughnuts bijvoorbeeld. Maar de avonturen van dat gezin werden vijf jaren geleden al uitvoerig be schreven, en men kan van de beste humoristische schrijver niet verlan gen, dat hij een jaar of tien met het zelfde onderwerp bezig blijft. Maar toen, Jimmy voelde zich ongerust, en hij had helémaal geen genoegen van de stukken die voor de avontu ren van de familie Doughnut in de plaats gekomen waren. (wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1949 | | pagina 6