NIJMEGEN, stad der Vierdaagse Alles „loopt" op rolletjes 1 Provinciale weg Leiden-Voorschoten in wording £2nze 5)amrubriek VRIJDAG 29 JULI 1949 OE LE1DSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 1 ^TIE DEZE DAGEN Nijmegen binnenkomt, belandt in een stad vol vjaggen en bloemen, vol vrolijke lachende gezichten, want in Nij megen regeert de Vierdaagse. Geen stad kan zo in het teken van een sportfestijn staan als Nijmegen tijdens deze jaarlijkse Vierdaagse af standsmarsen. Uit elk huis steekt een vlag, de plantsoenen zijn extra mooi verzorgd, ja zelfs de tramconducteurs dragen een spiksplinternieuw uniform, maar dit laatste zal wel toeval zjjn Buitenlandse groepen nog intact Het brandpunt van deze, door het langzamerhand traditioneel gewor den vierdaagse zonnetje beschenefc, drukte ligt op het Keizer Karelplein en de wedren, waar „de vereniging" en de meisjes-H.B.S. startplaats en -eindcontrole vormen. Van 2 tot onge veer 6 uur 's middags stromen hier de wandelaars binnen om zich af te melden. De meeste deelnemers ko men fit binnen. Het aantal uitvallers is veel minder dan verleden jaar, toen een verzengende hitte de toch ten wel wat erg zwaar deed worden. De militaire groepen hebben zelfs bijna geen enkele uitvaller, een be wijs, dat de training een eerste ver eiste is voor dergelijke tochten. Dit hebben ook nu weer reeds vele licht- vaardigen moeten ondervinden. De buitenlandse groepen houden zich uitstekend. De Belgen, Luxemburgers, Noren, Denen, Zweden, allen liggen nog vrijwel geheel volledig „in de course" en volop genieten zij van het natuurschoon, de kameraad schappelijke sfeer en de gastvrijheid van de Nijmeegse bevolking. Wanneer men zo 's morgens in alle vroegte de duizenden wandelaars ziet uitzwermen over Nijmegens omge ving, wanneer men de troepen van de Benelux, tezamen ongeveer 1600 man, ziet marcheren, dan vraagt men zich af hoe alles georganiseerd is. Immers alle magen moeten drie maal per dag worden gevuld en 's avonds moeten 7000 paar benen be haaglijk worden uitgestrekt om weer nieuwe kracht op te doen voor de volgende dag met zijn 30, 40, 50 of 55 kilometers. En de medische dienst? Wie organiseert en leide de deskun dige verzorging van blaren, pijnlijke spieren en zelfs een enkel geval van een lichte shock? „Och alles een kwestie van erva ring, die de 32 vorige Vierdaagsen ons opleverden. Bovendien hebben we weer zeer veel medewerking gehad van de gemeente-autoriteiten, terwijl de garnizoenscommandant van Nij megen de zorg voor legering en voe ding van de militairen op zich heeft genomen. En wat de stijve kuiten en blaren betreft, dr. Avenarius en zijn staf hakken al zo lang met dat bijltje". Het was een der leden van het uit voerend comité, die ons dit vertelde alsof het de eenvoudigste zaak van de wereld betrof. Dat de geneeskun dige dienst inderdaad in orde was, hebben we langs het parcours kun nen constateren. Bij de meeste rust plaatsen zijn Rode Kruis-posten in gericht, terwijl leden van het ge nootschap van heilgymnastiek en massage overal klaar staan om on willige spieren tot doorztten te be wegen. Bovendien reden „jodium- en brok- kenwagens" in de karavaan mee, zo dat geen enkel geval lang zonder be handeling behoefde te blijven. Schilderachtig is de eindeloze stoet deelnemers wel. Stram marcherende militaire afdelingen worden afgewis seld door groepjes burgers, politie, postboden, en spoorwegpersoneel. DE INVLIEGER VAN DE HA- VILLAND CY., kapitein John Cun ningham, heeft een proefvlucht ge maakt met het eerste Engelse ver keersvliegtuig met straalaandrijving, de Havilland Comet (D.H. 106) Het vliegtuig, dat in het geheim werd gebouwd, heeft naar achter lopende vleugels en bereikt een snelheid van 800 km per uur. Het biedt accomo- datie aan 36 passagiers. Verwacht wordt, dat er in 1952 met zestien van deze toestellen zal worden gevlogen op de landen van het Britse Gemene best. De D.H. 106 op het vliegveld Hat field tezamen met het dwergtoestel D.H. 108, dat een snelheid kan ont wikkelen die groter is dan het ge luid. Vooral de individuelen zijn soms op de meest gevarieerde wijze uitge dost. Zo zijn er bij met grote Panama hoeden en anderen hebben als Ara bieren een handdoek om hun hoofd geknoopt. Enkelen lopen zelfs op klompen. Toen we een van hen vroe gen of dat prettig liep, was het ant woord: „Och, in schoenen krieg ik moar bloaren". Zeer populair bij de bevolking zijn de Belgische parachu tisten, die reeds van verre zijn te herkennen aan hun wijnrode baret ten, maar ook verschillende burger- groepen worden vaak op een applaus je onthaald. Zo trekt de wandelkaravaan vier dagen lang door Nijmegens omge ving, door de Betuwe en door het Land van Maas en Waal, langs goede en slechte, harde en stoffige wegen, alle omzoomd door duizenden toe schouwers, Bij het aanzien van deze marsen, doet men vele indrukken op, maar één indruk overheerst: hier wordt zuivere sport beoefend, sport, die niet alleen gezond is voor het lichaam, maar die door de sfeer van kameraadschap en eensgezindheid een prachtige invloed heeft op de geest. De derde dag Donderdag was een echte zonne dag, waarbij de lopers in de morgen het geluk hadden onder bedekte he mel vast een lange route te kunnen afleggen, zodat zij. toen zij de om geving van Groesbeek bereikten, de felle stralen van de inmiddels door gebroken zon beter konden door staan. Het merkwaardige verschijn sel deed zich voor, dat er nu slechts 47 uitvallers werden geteld, zodat er lieden vroeg 6932 de vierde dag kon den beginnen. Na de tocht door de Maasvallei maakten de wandelaars in Groesbeek een tweede Wpchen door. Het mili taire Belgische muziekkorps speelde ook hier en het vrijwel voltallige N. B. V. L. O.-bestuur met de dorps autoriteiten wachten de hoge gasten af: te weten generaal de Lattre de Tassigny en zijn beide adjudanten de kolonels Beaufre en Mathot, bene vens generaal Kruis en zijn echtge note. Zij sloegen met grote bewon dering het défilé der duizenden gade, in het bijzonder dat van de mariniers. Een 30-tal journalisten, gasten van het N. B. V. L. O., werden tijdens het voorbijtrekken ontvangen door de bekende sport-pastoor W- Pijnen borg, die zijn bijzondere .zorg be steedt aan de opbouw van een sociaal tehuis voor de opgroeiende jeugd in het zo zwar geteisterde Groesbeek. De muzipk defileerde tot tweemaal toe voor ae autoriteiten. Inmiddels was, in de omgeving van de Heilige Land Stichting viee-admiraal Jhr. "van Holthe gearriveerd, wiens be langstelling natuurlijk vooral uitging naar de talrijke marinegroepen. De buitenlanders hebben zich ook nu uitstekend gehouden. De Engel sen hebben totdusver geen uitvallers, de Belgische militaire afdelingen even min. Ook de Fransen, Zweden. No ren en Denen zijn nog au grand com plet. Heden werden o.m. verwacht de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen dr. Rutten, de burge meester van Amsterdam mr. d'Ailly en vertegenwoordigers van de Bel gische en Luxemburgse legaties. De vierde dag, de dag van Cuyk, met als hoogtepunt de feestelijke bloementocht over St. Anna en het Keizer Karelplein, trekt duizenden bezoekers uit alle delen van het land naar Nijmegen. Hotels en pen sions zijn stampvol. De vierde dag I Op de laatste morgen zijn 6905 wandelaars vertrokken voor hun par cours van de -Vierdaagse. 26 deelne mers lieten verstek gaan. Het staat thans reeds vast, dat het volgend jaar een groot contingent "Franse troepen aan de Vierdaagse te Nijmegen zal deelnemen. 'Uetjaatt In Indonesië W. HOCKX, Lage Rijndijk 8c, Leiden soldaat le kl. viert 30 Juli zijn 2e Ind. verjaardag op het vliegveld te An- dir (Bandung). (Fbto's van in Indonesië verblijven de militairen kunnen bij de redactie worden ingestuurd tot uiterlijk een week voor de verjaardag. Foto's, welke.later worden ingezonden wor den niet opgenomen). NEDERLAND B—ENGELAND TE ROTTERDAM. Het was te voorzien, dat de Engel sen toen ze na de Nederlandse de- monstratietoer in 1946 een korfbal- bond stichtten, spoedig zouden aan dringen op het onderhouden van con tact door het spelen van een jaar lijkse internationale wedstrijd en het vorig jaar trok dan ook een Ne derlands B-team naar Sheffield. Dit jaar komen de Engelsen naar Hol land en op het Neptunusveld te Rot terdam, zal a.s. Zondag de eerste ontmoeting op Nederlandse bodem worden gespeeld. Uiteraard zullen bij deze partij nog niet de strijd en de spanning van een wedstrijd tegen de Belgen kunnen worden verwacht, maar toch moet ook weer niet ge dacht worden aan een gemakkelijke overwinning. De Engelsen zijn on der leiding van de oud-Gymnasias- ten-speler Frans Engels reeds enige tijd aan het trainen en we hebben vorige week bij het bezoek aan Lon den gemerkt, dat men het laatste jaar hard vooruit is gegaan. De fee ling voor sport komt de Engelsen hier goed van pas. Zij (en de dames mogen we daarfbij niet vergeten), hebben de quintessens van korfbal goed doorgekregen en zullen de Ne derlandse verdedigingen voor pro blemen zetten. De wedstrijd, die te half drie aan vangt, zal worden geleid door een Belgische arbiter. ATHLETIEK Scandinavië-Amerika 164V2-158V2 FUCHS VESTIGT NIEUW WERELDRECORD KOGELSTOTEN Tijdens de ontmoeting Scandinavië —Ver. Staten heeft de Amerikaan James Fuchs met 17 meter 79 een nieuw wereldrecord kogelstoten ge vestigd. Het oude record stond sinds 17 April 1948 met 17 meter 68 op naam van zijn landgenoot Charles Fonville. Bij de voortgezette ontmoeting tus sen de Scandinavische landen en de vertegenwoordigers van Amerikd zijn de overzeese gasten 'n groot gedeelde van hun achterstand ingelopen. De voornaamste uitslagen zijn: 800 m: 1 Whitfield (V.S.) 1.51.8 Kogelslingeren: 1 Ericsson (Zw) 52.48 meter. 5000 m: 1 Koskela (Finl.) 14.35.6 Verspringen: 1 Douglas (VS) 7.47 m Kogelstoten: 1 Fuchs (VS) 17.79 m 4x100 m est: 1 V.S. 41.2. In de tienkamp is de stand na vijf nummers: 1 Clausen (IJsland) 3977 p; 2 Mond- schein (VS) 3974 p; 3 Mathias (VS) 3855 p; 4 Albans (VS) 3790 p 5 To- nander (Zw) 3601 p 6 Ericsson (Zw) 3559 p. De stand na twee dagen is: Scan dinavië 164 1/2 pnt, Ver. Staten 158 1/2 p. WATERPOLO L.Z.C.D.Z.V. 4—2 Deze zo belangrijke kamp voor het kam pioenschap is geëindigd in een ver diende ovtiwinning voor onze stad genoten, waardoor zij a.s. Zaterdag, uitspelend tegen Forel maar gelijk behoeven te spelen om zich kam pioen van hun afdeling te mogen noemen. Zonder J. v. d. Reyden en H. v. d. Reyden speelde L.Z.C. een goede wedstrijden al nam DZV spoedig na het begin de leiding (0-1), LZC liet zich niet ontmoedigen en speelde rustig verder. Na een felle DZV- aanval ontsnapt Butselaar aan zijn bewaking en keurig opzwemmend weet hij gelijk te maken (1-1) LZC speelt nu een rustig partijtje en nog voor rust weet Brak met een fraai doelpunt LZC een 2-1 voorsprong te geven. In de tweede helft gaat het voor LZC nog iets vlotter, vooral waar Tegelaar spoedig 3-1 weet te ma ken. Dan komt echter de tegenslag, want als Versluis het water moet ver laten is prompt de stand 3-2 .Geluk kig houdt LZC de hoofden koel en als Tegelaar weer weet te doelpunten (4-2) is LZC in veilige haven. WIELRENNEN NEDERLANDSE AMATEURS WEGRENNERS NAAR KOPENHAGEN. Naar 'wij vernemen zullen de vol gende amateur-wegrenners naar de wereldkampioenschappen te Kopen hagen worden uitgezonden: W. Wagtmans (Breda), L. J. Dek kers (Eindhoven), H. Vinken (Ge leen), H. Faanhof (Amsterdam), F. Vos (Den Bosch), J. C. La Grouw (Amsterdam). Eerste reserve is J. de Groot (Leiden), tweede reserve H. van Breenen (Amsterdam). Nog een derde stayer zal deelne men aan het wereldkampioenschap achter grote motoren, n.l. de Haar lemmer Cor de Best, die voor eigen rekening gaat. Tenslotte zal ook de professional sprinter Ben Remkes (Amsterdam) voor eigen rekening inschrijven voor de wedstrijden om de wereldtitel in de Deense hoofdstad. In totaal bestaat de Nederlandse ploeg, welke te Kopenhagen op weg en baan aan de start zal verschijnen, uit 25 renners. BARTALI NIET NAAR KOPENHAGEN Gino Bartali heeft aan de Italiaan se Wielerbond meegedeeld, dat hij wegens baancontracten tot half Sep tember niet in wegwedstrijden uit kan komen. Hij zal derhalve niet deelnemen aan de selectiewedstrij den te Florence voor de uitzending naar de wereldkampioenschappen te Kopenhagen. ZWEMMEN VALLERY VERBETERT WEER EEN EUROPEES RECORD. Gisteravond heeft George Vallery te Casablanca het Europees record 200 meter rugslag verbeterd door de ze afstand af te leggen in 2 min. 22.7 sec. Het oude record, overigens nog niet erkend, stond op naam van René Pirolley (Frankrijk), die op 1 Juli van dit jaar te Marseille een tijd no teerde van 2 min. 24.2 sec. INTERNATIONALE OPEN KAMPIOENSCHAPPEN TE WASSENAAR Op Zondag 7 en Maandag 8 Aug. a.s. zal het internationale open kam pioenschap gehouden worden op de baan der Haagse Golf en Country Club te Wassenaar. Dit kampioen schap belooft een groots evenement te worden, want nooit te voren telde dit tournooi zovele sterke deelnemers als dit jaar. Onder de ruim 30 deelnemers, die tot nu toe inschreven, noemen wij naast vooraanstaande amateurs de professionals James Adams, Cecil Denny, Max Faulkner en Harry Weetman, die met de Belg Floor v. Donck en onze nationale kampioen Gerard de Wit, professional der Haagse G C C, als de favorieten be schouwd mogen worden. Beide dagen van dit open kam pioenschap zal het publiek vrij toe gang tot de baan hebben. VOETBAL S.J.Z. De eerste nederlaagwed strijd is dan gespeeld en wel S.J.Z. 1St. Bernardus 1, welke door SJZ werd gewonnen met 32. Zondag a.s. wordt de 2e wedstrijd gespeeld S.J.Z. 1Foreholte 1, aan vang 2 uur. Foreholte. Zondag gaat Fore holte 1 de reis ondernemen naar Zoeterwoude, om S.J.Z. 1 te bekam pen voor de nederlaag-wedstrijden. Vertrek per fiets 12.30 uur vanaf Mgr. Broerestraat. G.D.S. Zondag a.s. organiseert de R.K. voetbalvereniging Unio te Oude water een groot juniorentour- nooi, waaraan G.D.S. met 3 elftallen deelneemt. Vertrek per bus 11 uur vanaf Postkantoor. Terugkomst on geveer half ?cht. Gewoonlijk keert G.D.S. met en kele prijzen van dit tournooi huis waarts, zodat wij ook ditmaal op enkele prijzen rekenen. POSTDUIVEN „De Zwaluw" (Voorschoten). Wedvlucht vanaf Weert. Afstand 130.47 km. In concours 238 vogels. Gelost om 8 uur met Z.W. wind, snel heid prijswinnende duif 1119,42 m per minuut, laatste 985,02 m per mi nuut. Uitslag: J. Caspers 1, J. P. v. d. Assem 2, 10, 19, 32, 42, A. Bakker 3, 4, A. W. Querreveld 5,- 15, H. H. J. v. Klaveren 6, 7, 22, F. Hendriks 8, 12, 23, 27, 28, 34, 44, C. Nouwe- land 9. Wedvlucht vanaf Bordeaux. Af stand 894,27 km. Uitslag: H. Schoo 1. 5, G. Zwaan 2, L. Balfoort 3, J. P. v. d. Assem 4. De kampioenschappen, oude dui ven, werden als volgt behaald: 1. Vitesse, J. P. v. d. Assem 209,88 pnt., 2. Vitesse, A. van oRoijen, 203,94 p., 3. Vitesse, Th. v. Geylswjjk, 101,22 p. 1. Mid. Fond., A. W. Querreveld 163,35 pnt., 2. Mid. Fond., A. van Rooijen, 152,90 p., 3. Mid. Fond., Fr. Hendriks, 135,40 pnt. 1. Fond., J. P. v. d. Assem, 146,82 pnt., 2. Fond., H. Schoo, 123,43 pnt., 3. Fond., C. Zwaan, 105,30 pnt. „De Duinklievers" (N'hout). Wedvlucht met jonge duiven vanaf Weert, afstand 140 km. In concours 154 duiven, gelost om 8 u. met Z.-W. wind. Aankomst le duif 10.6.02 u. Aankomst laatste prijswinnende duif 10.28.31 u. Uitslag: C. C. Broekhof 1, 10, 11, 12, 20, 35; A. Frank 2, 3, 5, 18, 36, 37; Wim Duyndam 4; K. Nulkes 6, 28; Jac. Peters 7, 8; Gebr. v. d. Mey 9, 33. Bij de Lammebrug wordt een grote basculebrug gebouwd De nieuwe provinciale weg van Leiden naar Voorschoten begint te ko men! Bij de Lammebrug is men bezig een grote bascule-brug te bouwen; een betonnen gevaarte rijst reeds bo ven het water uit. Men hoopt deze brug tegen het einde van dit jaar gereed te hebben. Inmiddels is enkele dagen geleden het weggedeelte LammebrugZil- verfabriek aanbesteed. Deze weg is dwars door de Bosch- en Gasthuis polder geprojecteerd. Het ophogen en bestraten zal waarschijnlijk een jaar in beslag nemen. Onmiddellijk na de vacantie van de bouwvakarbeiders zal hieraan worden begonnen. Ondertussen zal de Provincie een aansluiting maken van deze nieuwe brug op de provinciale weg langs de Nieuwe Vaart, zodat men in de niet al te verre toekomst vanaf de Hooge Rijndijk over deze nieuwe weg in (Foto: „De Leidse Courant") Voorschoten kan komen, waarbij men de drukke stad rustig rechts kan la ten liggen. In een dringende en lang gevoelde behoefte wordt hiermede voorzien. Tegen de tijd dat dit alles Waar is, hoopt de gemeente Leden de Lam- menschansweg door te kunnen trek ken, alhoewel nog geen oplossing ge vonden is voor het oversteken van de spoorbaan. Momenteel loopt de ze weg niet verder dan tot de kruising van spoor- en trambaan. Het laatste deel is weliswaar reeds lang aangelegd, doch het wegdek moet nog aangebracht worden. Ook op deze weg zal de Provincie, vanaf de nieuwe brug, een aansluiting ma ken, zodat men dan ook vanuit het centrum van de st^td naar Voorscho ten kan komen. Alle correspondentie betreffende deze rubriek, gelieve men te zenden aan W. J. v. d. Voort, Rustoordstraat 3, Nieuw-Vennep. Oplossers-wedstrijd. In dit nummer vangt onze wed strijd in het oplossen van problemen aan, en wel onder de volgende bepa lingen: le. Elke week worden twee pro blemen voor de wedstrijd ter oplos sing aangeboden. 2e. Voor élke goede auteuroplossing worden twee punten en voor elke goede bij-oplossing één punt toege kend. 3e. De oplosser, die aan het eind van de maand de meeste punten heeft, ontvangt 2.50. Bij gelijke aankomst beslist het lot. De prijswinnaar verliest zijn pun ten en wordt weer onderaan de lad der geplaatst, terwijl de overige deel nemers hun punten behouden en alle weer gewoon doorgaan. 4e. De oplossingen moeten be knopt en overzichtelijk worden in gezonden binnen twee weken na het verschijnen van de rubriek. 5e. Voor onvolledige oplossingen worden geen punten toegewezen. 6e. Deze wedstrijd duurt bij vol doende deelname minstens een jaar, zodat op deze wijze een ieder in be zit kan komen van een prijs. Mocht men dus eens een oplossing niet kunnen vinden, dan wordt men daar door niet uitgeschakeld: het kan hoog stens enig uitstel betekenen. 7e. Degenen, waarvan voor de wedstrijd vraagstukken worden ge publiceerd, krijgen hun twee punten automatisch toegewezen, mits- alles correct blijkt. 8e. Het ligt in ons voornemen, om in deze wedstrijd ook enkele inge wikkelde problemen, alsmede enkele, zij het dan njet moeilijke eindspelen, waaronder ook enkele probleem-stu dies op te nemen. Tenslotte hopen wij op de volle medewerking van onze lezersschare te mogen rekenen om daardoor deze rubriek op hoger peil te brengen en populair tq kunnen maken. Ook doen wij een beroep op allen tot het zenden van problemën enz. En nu aan de slag en veel succes. De Damredacteur. WIELRIJDERS. WIST U, dat kinderen beneden tien jaar uit sluitend door een volwassen persoon op het rijwiel mogen worden ver voerd en slecht dan wanneer het rij wiel voorzien is van een geschikte zitplaats voor het kind? Wedstrijd-probleem no. 1. Auteur: P. v. d. Kwartel, Leiden. Ingezonden voor onze Pr.W. onder motto „Wit-Zwart". Zwart: 8, 10, 17/19, 22, 24, 26/29, 32. Wit: 35/41, 43/46 en 49. Wit speelt en wint. Wedstrijd -Probleem no. 2. Auteur: G. Beuk, Alphen a. d. Rijn. le publicatie. Zwart: 2, 8/10, 13, 15/17, 19, 21. Wit: 20, 24/28, 32, 38, 39, 48. Wit speelt en wint. Oplossingen kunnen worden inge zonden tot uiterlijk 12 Augustus a.s., aan bovenstaand adres. Oplossingen pr. nos. 7071. No. 70: Wit 27—21, 26—21, 23x3, 317, 4339, 49x9, 15x4, 4x22 gew. No. 71. Wit: 45—40, 35—30, 30—24, 38x29, 32x23, 43—39, 42—38, 37x10, 25x14 en wint. Goede oplossingen ontvangen van J. A. J. Wortman, Hazerswoude; H. v. d. Kamp, Lisse; G. Beuk, Alphen a. d. Rijn; Th. de Zwart, Sassenheim; P. v. d. Kwartel, Leiden; A. C. v. Vliet, Vinkeveen; A. H.'Turk, Noord- wijk. Partij-fragment no. 76. Onderstaande stand kwam voor in een gespeelde partij. Beide spelers waren geen clubspelers, doch achtten het als „Thuisdammers" wel aardig. Wij menen, dat menige hoofdklasser er jaloers op" kan zijn. Zwart: 8, 13, 16, 18/21, 24 en 30. Wit: 27, 28, 32, 33, 35, 37, 39, 40 en 45. Wit aan zet won als volgt: 3731, 8—12 gedw.; 31—26, 12—17. Hier wa re 3034 de zet geweest, welke nog enige kans op redding gaf, 4034 20—25; 65—40 17—22; op 18—23 volgt 27—22!!; 28x17, 21x12; 26—21, 19—23; op 18—23 kan 32—28x38—32 volgen; 33—28 23—29; op 13—19 volgt 28—22 (12—17x) 21x12, 22—17; 34x23 18x29; 39—33 29x38; 32x43, 12—18; 43—39 13—19; 40—34, 18—22; 28x17, 19—23; 17—12 23—28; 12—7, 28—33; op 28— 32wint 7—1, 1—23; 39x28, 30x39; 7—1 en Zwart verliest door 2722 enz. Een mooi stukje werk.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 5