S)e &2id£e(Bot4/fccmt Slavernij in het Sovjet-paradijs HET PACT Dwangarbeid in Rusland Overeenstemming op tal van punten ZATERDAG 23 JULI 1949 40ste JAARGANG No. 11752 Directeur: C. M. VAN HAMERSVELD. Hoofdredacteur: TH. WILMER. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" Bur. Papenfracht 32, Telel. 20015, Adm. en Advert. 20826, Abonn. 20935 - Abonnementsprijs i 0.32 p. w., 11.40 p. mnd., 14.15 p kwart. Franco p. p. 4.90 - Advert.: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes 11.50 DONDERDAG j.l. heeft de Ameri kaanse Senaat het Atlantisch Pact met grote meerderheid van stemmen bekrachtigd. Hiermede is het Pact definitief er door, hetgeen betekent, dat de twintig deelnemen de landen, aan beide zijden van de Atlantische Oceaan elkander weder zijds zullen helpen bij een eventuele aanval van buiten af. Hetgeen in concreto voor ons betekent, dat wij thans de steun van Amerika in di rug hebben, wanneer een vijand uit het Oosten het in z'n hoofd zou ha len om West-Europa zonder meer onder de voet te lopen. Dat is een hele geruststelling, vooral als men bedenkt, dat het nog niet zó heel lang geleden is, dat menigeen in Ne derland het uitbranden van een der de wereldoorlog reeds als een uitge maakte zaak beschouwde. De totstandkoming van het Atlan tisch Pact heeft deze vrees echter ge leidelijk verdreven en nu ook het Amerikaanse volk bij monde van de Senaat ons uitdrukkelijk van de bij stand van Amerika heeft verzekerd, kunnen wij met meer gerustheid dan ooit het verloop der gebeurtenissen afwachten. Want het is in twee we reldoorlogen duidelijk gebleken, dat het Amerikaanse zwaard in de weegschaal de doorslag geeft en iedere macht met agressieve neigin gen zal zich nu wel driemaal beden ken voordat hij besluit om tot de aanval over te gaan, indien hij weet Amerika tegen zich te zullen krij gen. Met andere woorden: de preven tieve werking van dit Pact is niet te onderschatten. Juist die preventieve werking is voor ons het meest aan trekkelijke van het Pact, want wij weten thans uit ervaring, dat het be ter is te voorkomen dan te genezen. West-Europa gevoelt er bitter wei nig voor om nog eens te worden be vrijd; het blijft liever vrij, zodat het geen bevrijding nodig heeft. Dat het speciaal Moskou is, dat zich dóór de tot stand koming van het Pact zo verontrust gevoelt, is begrijpelijk. Ofschoon het heel goed weten kan, dat het deze geest zelf heeft opgeroe pen, blijft het voortgaan met het Pact voor te stellen alsr een agressie-plan, zodat het zelfs de moed heeft gehad, Italië van verdragsschennis te be schuldigen omdat het aan het Pact deelneemt. Het is zoals het Franse versje zegt: „Cet animal est bien mé chant; Quand on l'attaque, il se dé- fend." (Dit beest is wel ondeugend; het verdedigt zich, wanneer het wordt aangevallen). /"OFSCHOON wij ons door de ratifi- catie van het Pact gerustgesteld voelen, kunnen wij toch niet nalaten te erkennen, dat het ons heel wat liever was geweest, als het Pact on nodig was gebleken. Het zou beter zijn geweest, indien de organisatie der Ver. Naties in staat was geweest om elke oorlogsdreiging verre te houden. Misschien komt het nog eens zover, maar op het ogenblik is de Veiligheidsraad een lichaam, dat innerlijk is uitgehold door het veto recht, en naar buiten geen kracht kan ontwikkelen wegens gebrek aan tan den. Hij kan heel wat narigheid ver oorzaken, speciaal voor landen, die op vredelievende betrekkingen prijs stellen, maar veiligheid garanderen kan hij niet. Daarvoor geldt nog steeds de stelregel: help u zelf. En voor de niet al te grote staten: ver enigt u. Deze zelf-hulp is evenwel een kostbare geschiedenis en wij verhelen ons niet, dat in de gezamenlijke ver dediging ook ons aandeel zal wor den gevraagd. Voorshands hebben wij nog genoeg te stellen met Indonesië, maar zodra daar minder troepen no dig zijn, zullen wij onze verplichtin gen tegenover de defensie van West- Europa moeten inlossen. De Westerse Unie is thans nog bezig om haar de fensie-stelsel op te bouwen en is daarbij in grote mate afhankelijk van de steun, welke Amerika straks zal willen geven in de vorm van wapen leveranties en zo. Zij kon daar tot nu toe nog geen rekening mee houden, omdat het nog niet vast stond of en in welke mate het Amerikaanse Con gres het Atlantisch Pact zou goed keuren. Sommige tegenstanders heb ben n.l getracht om een voorstel aangenomen te krijgen, waarin ge zegd werd, dat de hulp van het Pact zich niet zover zou uitstrekken, dat nu reeds wapens zouden worden ge leverd. Dit voorste] is verworpen. Men kan nu eerlang verwachten, dat in Amerika een wet wordt aangeno men, waarbij het zenden van wa pens nader wordt geregeld. Het was één van de zwakke steeën in het Atlantisch Pact, dat de vorm en de mate van de Amerikaanse bij stand niet van te voren werd aange geven. De Westerse Unie heeft dus nog altijd slechts af te wachten, wel ke steun de Amerikanen zullen wil len geven; hetgeen een tamelijk on bevredigd gevoel geeft. Van de an dere kant dienen wij ons te realiseren, dat de West-Europese landen nu een maal in een berooide toestand verke ren en dat elke hulp van Amerika welkom zal zijn. Het voornaamste evenwel is en blijft het feit, dat Amerika inziet, dat het in zijn eigen belang de vreedzame ontwikkeling der West-Europese democratische lan den dient te bevorderen en te be schermen. En dat dit besef wel dege lijk bestaat, heeft de aanvaarding van het Atlantisch Pact bewezen. Dat is de grote winst van de afgelopen week. Een opzienbarende Britse aanklacht ^ROOT-BRITTANNIë zal de Uno verzoeken, een commissie naar de Sowjet-Unie te zenden om daar een onderzoek in te stellen naar de kampen voor dwangarbeiders. Corley Smith, het hoofd van de Britse delegatie bij de economische en sociale raad van de Uno, heeft derge lijke kampen „de grootste schandvlek in de geschiedenis van de twin tigste eeuw" genoemd. De Britse delegatie heeft twee do cumenten overgelegd, welke het bewijs moeten leveren voor het be staan van kampen voor dwang arbeiders. Deze stukken zijn een fotocopie van een deel van het Rus sische wetboek van strafrecht, ge titeld „bepalingen betreffende de toepassing van correctieve arbeid in de Sovjet-Unie" en een Britse ver klaring, waarin commentaar wordt geleverd op dat deel van het Russi sche wetboek. Dond - .gavond nog heeft Mc Neil, de Britse minister van staat in het Lagerhuis verteld, dat zijn re gering beschikt over onweerlegbare bewijzen voor het feit dat er in de Sowjet-Unie dwangarbeid bestaat. De regering is bereid deze bewijzen over te leggen. Bij de foto-copie van het gedeelte van het Russische wetboek is een verklaring in het Engels gevoegd. De Britse regering waarschuwt dat, voor zover haar bekend, er niet eer der een officiële publicatie in het Engels van is geweest, zodat de ver taling niet als geautoriseerd kan worden beschouwd. In het Russische wetboek van strafrecht wordt gesproken over drie soorten van „correctieve ar beid", die kunnen worden toegepast, namelijk „op verbetering gericht werk", dat in de plaats, waar de ar beider werkzaam is, moet worden verricht; dergelijke arbeid, verricht in ballingschap en correctief werk, dat moet worden volbracht in een plaats, die de arbeider niet mag ver laten. „In de Sowjet-Unie", aldus de Britse verklaring, „komt dus dwang arbeid voor, waarvan de verrichting al dan niet gepaard gaat met het verlies van de vrijheid". De Engelsen zijn van mening dat er in de Russische kampen voor dwangarbeiders meer dan tien mil- lio'en mensen zijn opgesloten dat is ongeveer 6 pet van de bevolking der Sowjet-Unie. „Zo werden de pyramiden ook ge bouwd," zei Corley Smith, „name lijk door gebruikmaking van de ar beid van slaven. Op die manier wor- De steun in de rug VAN HET ATLANTISCH PACT. President Truman zal het voorge stelde programma voor het verlenen van militaire hulp, dat de „rugge steun" zal worden van het Noordat- lantisch verdrag. Maandag a.s. aan het Amerikaanse Congres voorleggen. Vice-president Alben Barkley ver klaarde, dat aangedrongen zal wor den om het programma nog deze zit ting te aanvaarden. Barkley, die de kabinetszitting op het Witte Huis heeft bijgewoond, verklaarde, dat de regering hoopt zo wel het machtigingsontwerp, als de toewijzing ter financiering van het bewapeningsprogramma, goedgekeurd te krijgen voordat het Congres 1 Sep tember op reces gaat. Barkley verwachtte niet zoveel dis cussie over het defensieprogramma als onlangs in de Senaat bij de be spreking van het Atlantisch pact. IJSLAND RATIFICEERT HET PACT. IJsland heeft gisteren als negende lid het Atlantisch Pact geratificeerd. Het Pact is nog niet goedgekeurd door de parlementen van Nederland, Frankrijk en Italië. den nu de zoveel-jaren-plannen in Rusland uitgevoerd". De beide Britse documenten wor den thans door de leden van de de legaties van de in de economische en sociale raad vertegenwoordigde staten bestudeerd. Het gesprek in de wandelgangen concentreerde er zich gisteren vooral op, welk antwoord de leider van de Russische delegatie op de Britse beschuldigingen zal geven. Uranium uit de Belgische Kongo DAAROVER GING DE GEHEIME S CONFERENTIE. i Reuter verneen: t van gezaghebben de zijde, dat de Amerikaanse rege- ring de steun van het Congres zoekt voor een nieuwe geheime overeen komst met België en Engeland tot voortzetting van het aankopen van uraniumerts uit de Belgische Kongo. De huidige overeenkomst, die in 1944 tussen de drie landen is geslo ten, loopt dit jaar af. Volgens berichten uit gewoonlijk welingelichte bron te Washington is het de kwestie van de uranium-over eenkomst en niet die van de uitwis seling van atoombomgeheimen, die de voornaamste aanleiding vormde voor de onlangs gehouden geheime vergaderingen van hoge ambtenaren en Congresleiders over de betrekkin gen van Amerika met andere landen inzake de atoomenergie. Wat het verstrekken van atoom bomgeheimen aan Engeland betreft, wordt er te Washington op gewezen, dat Britse autoriteiten reeds hebben meegedeeld, dat zij weten hoe atoombommen moeten worden ge maakt en dat zij voornemens zijn ze te fabriceren. De uraniummijnen in de Belgische Kongo behoren tot de rijkste ter we reld. STAKING BIJ A.O.A. OPGEHEVEN. De staking van de marconisten der A.O.A. (American Overseas Airways) is opgeheven. Met ingang van heden worden alle diensten weer normaal onderhouden. t /v Toen het postvliegtuig van de KLM de „Surabaya", op Mauritius een tussenlanding maakte, kwam een der eilandbewoners, een circa 200 jaar oude schildpad met een gewicht van 150 kg, nieuwsgierig de indrin ger bekijken. Die nieuwsgierigheid kwam hem en zijn twee metgezellen duur te staan, want met vereende kracht werden zij door de bemanning in het vliegtuig getild. De leden van de bemanning besloten de drie vreemsortige postpakketjes maar bij Artis af te leveren. Dr Portielje heeft ze met open armen ontvangen. Van de Inter-lndonesische conferentie |MA DRIE DAGEN discussie zijn de federalisten en de Republikeinen op de inter-lndonesische conferentie te Djokja het eens geworden over een groot aantal punten van een voorlopige constitutie voor de Ver enigde Staten van Indonesië. Een compromis over regering en senaat kon echter niet worden bereikt, aldus meldt Associated Press. De federalisten houden vast aan de gedachte van een klein kabinet, de Republikeinen willen hen daarin te gemoet komen, maar alleen wanneer dat kabinet wordt benoemd uit een normaal gekozen- parlementair kabi net onder leiding van een premier. De Republikeinen willen wel een senaat accepteren, maar slechts met een beperkte bevoegdheid, namelijk alleen het stemrecht over de betrek kingen tussen de federale staten en Het onderwijs in de Sovjet-zone NET VAN MAATREGELEN VERSTIKT DE VRIJHEID. Door het grote gebrek aan onder wijzers zag de regering van het Land Mecklenburg zich genoodzaakt spoed cursussen van acht weken in het leven te roepen. In deze uiterst kor te tijd moeten de nodige onderwij zers voor het onderwijs in commu nistische geest worden klaar ge stoomd. De minister van Onderwijs van Mecklenburg, Sperling, heeft evenwel verklaard, dat alleen die onderwijzers kunnen worden gehand haafd, die lid zijn van de communis tische „Freie Deutsche Jugend" oï van de eveneens communistische S. E. D. Een jongeman, die reeds als onderwijzer was aangesteld werd, voordat hij in functie trad, wederom ontslagen omdat bleek, dat hij sinds NIEUWE VERKEERSBRUG OVER HOOGEVEENSE VAART Voor de automobilisten, die van en naar Hoo- geveen gaan is de vernielde brug over de Hoogeveense Vaart een las tig obstakel. Spoedig zal ook dit tot het verleden behoren, want er wordt thans druk aan een nieuwe gewerkt. een jaar niet de politieke vergade ringen van de S. E. D. had bijge woond. De regering van Saksen-Anhalt in de Russische zóne van Duitsland heeft 12 richtlijnen uitgegeven voor de organisatie van het onderwijs. Uit deze richtlijnen blijkt, dat het gods dienstonderwijs „voorlopig" nog vrij is. Er zal evenwel scherp worden toe gezien op mogelijke „politieke" acti- citeit. Buchwitz, de president van de Landdag van Saksen-Anhalt heeft verklaard, dat de Katholieke en Evan gelische Kerk moeten leren de taal van de regering en van het volk te spreken. „Want", zo zeide hij, „dan alleen hebben zij recht op bestaan." Bij de aanmelding van de universi teit van Berlijn werd aan alle adspi- ranten een vragenformulier uitge reikt, die z\j binnen zes weken we derom moesten inleveren. Een van de vragen luidde: „Wat was het loon van Uw vader voor de oorlog, in het begin van de oorlog en thans?" De vragen waren overigens van dien aard, dat de beantwoording bijna niet binnen de zes weken kon geschie den. Toe de aspirant-studenten op de gestelde tijd hun formulieren inle verden. werd hen laconiek medege deeld, dat de inleveringstijd vijf we ken v/as vervroegd, zodat zij niet meer voor aanmelding in aanmer king kwamen. Het doel van deze ma noeuvre was iedere student te weige ren. Alleen die jongemannen komen in aanmerking, die ofwel lid zijn van de „Freie Deutsche Jugend" of van andere communistische organisaties. Vijf en zeventig procent van de hoogleraren van de universiteit van Berlijn zijn wegens „ongeschiktheid" vervangen. ABETZ TOT 20 JAAR VEROORDEELD. Overeenkomstig de eis is Otto Abetz, die gedurende de oorlog am bassadeur van Duitsland te Parijs was, door een Frans militair gerechts hof te Parijs tot 20 jaar dwangarbeid veroordeeld wegens oorlogsmisda den. Aan Abetz werd bovendien verbo den Frans grondgebied te betreden gedurende een periode van twintig jaar, nadat hij zijn gevangenisstraf heeft uitgezeten. Voorts werd de con fiscatie bevolen van een grote som geld en goud, welke by Abetz' arres tatie was gevonden. de verenigde staten, doch niet over buitenlandse aangelegenheden. De besprekingen over kabinet en senaat zullen op 30 Juli te Batavia worden hervat. Daar zal tevens de unie met Nederland en de overdracht van de souvereiniteit worden bespro ken. Volgens inlichtingen van welinge lichte zijde zullen de Verenigde Sta ten van Indonesië een parlementair systeem krijgen naar West-Europees voorbeeld, waarbij een president aan het hoofd van de staat zal staan, die zelf geen verantwoordelijkheid zal dragen. Men is o.a. tot overeenstem ming gekomen over de vlag, het na tionale volkslied en de minderheden. INTERNATIONALE ZWARTE BENDE OPGEROLD. Een internationale bende van zwarthandelaars, die in de Ameri kaanse en Franse zones van Duits land handelde in valse marken en Amerikaanse militaire betalingscerti ficaten, isi door agenten van het Amerikaanse leger opgerold, aldus werd in een officiële Amerikaanse bekendmaking gisteravond medege deeld. De bron werd ontdekt in Parijs, waar matrijzen en persen voor het drukken van biljetten van honderd Mark in beslag werden genomen, al dus de bekendmaking. Verscheidene Duitse, Spaanse en Poolse onderda nen, die in deze zaak betrokken zou den zijn, werden in de Amerikaanse en Franse zónes gearresteerd. Allen op één na werden op borgtocht vrij gelaten, hangende het gerechtelijk on derzoek. Agenten van het Amerikaanse le ger zeiden, dat uit de serienummers op de valse bankbiljetten bleek, dat biljetten van de Deutsche Mark ter waarde van ongeveer tien millioen Mark in Parijs werden gedrukt. Een groot aantal bankbiljetten is in be slag genomen. Gewapend verzet in Roemenië? De „Times Herald" brengt een ar tikel, waarin gezegd wordt dat vol gens door het State Department ont vangen geheime verslagen in Roe menië in het hartje van de Karpaten een gewapende opstand uitgebroken zou zijn tegen het communistische regiem. Het blad zegt, dat de opstandelin gen geleid worden door de Roemeen se generaal Corneliu Dragalina, ter zijde gestaan door oud-officieren en ambtemaren, evenals door intellec tuelen en studenten. Het blad voegt er aan toe, dat „het Roemeense anti-communistisch verzet" uitgerust is met materieel, dat gestolen werd uit de wapenop slagplaatsen van het Roemeense le ger en dat men te Moskou vreest dat deze beweging zich tot de gehele Balkan zal uitbreiden en in verbin ding zal treden met het Joegoslavi sche leger. NED. VERLIEZEN IN INDONESIË De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de vol gende verliezen in Indonesië zijn gerapporteerd: KONINKLIJKE LANDMACHT: Gesneuveld 28 Juli: Sold. P. Dubbelman, afkomstig uit Lage Z wal uwe. Gesneuveld 9 Juli: Sold. G. M. F. J. Mutsers, afkomstig uit So meren. Gesneuveld 11 Juli: Sold. J. Frederiks, afkomstig uit Odoorn. Gesneuveld 12 Juli 1949: Sold. Ie kl. S. Schaafstra, afkomstig uit Barradeel (Fr.). Gesneuveld 14 Juli: 2e It. G. N. Cobelens, afkomstig uit Haar lem. 2e lt. F. W. Dercksen, af komstig uit Apeldoorn. Gesneuveld 15 Juli: Sold. F. H. Lelieveld, afkomstig uit Loos duinen. 2e It. R. Postuma, afkom stig uit Brunssum. Gesneuveld 16 Juli: Sold. A. de Ruyter, afkomstig uit Nijme gen. KONINKLIJK NED.-IND. LEGER: Gesneuveld 2 Juli: Chin. mil. sold. Kwee Sie Ba, afkomstig uit Indonesië. Gesneuveld 7 Juli: Amb. korp. infie A. Bastiaan, afkomstig uit Indonesië. Am. sold. Ie kl. infie J. Pattij, afkomstig uit Indonesië. Sold. 2e kl. infie E. Struwer, af komstig uit Indonesië. Gesneuveld 9 Juli: Korp. infie T. Vesters, afkomstig uit Indo- Overstromingen in China TIEN MILLIOEN CHINEZEN IN NOOD. „Tien millioen Chinezen in natio nalistisch China verkeren tengevol ge van overstromingen in nood en hebben dringend hulp nodig", ver klaarde de nationalistische minister van Binnenlandse Zaken, Li Han- Yan, gisteren. Hij deed een beroep op de wereld om te helpen. Hij zei- de, dat er 130.000.000 Amerikaanse dollars nodig zijn, om de tien millioen mensen in de komende twee maanden in het leven te houden. De zwaarst getroffen provincies zijn Hoenan en Kwangtoeng. Het water, waardoor naar verluidt 20.000 slachtoffers zijn gevallen en twee millioen personen dakloos zijn geworden, daalt thans, aldus een be richt van radio-Peiping, dat in San Francisco werd opgevangen. De overstromingen worden de erg ste sedert vijftig jaar genoemd. De rijst- en katoenoogsten zouden zwaar zijn getroffen. De secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Trygve Lie, brengt op het ogenblik de vacantie met zijn gezin door in het vaderland, Noor wegen. Als welkom boden zijn vrien den hem een zomerhuisje in de ber gen bij Röos aan. Onder belangstel ling vap familie en vrienden hijst Trygve Lie de vlag van de Verenig de Naties boven „Lieset" £eti doM&ttje,... „Wanneer gij denkt, dat alles ver loren is, dan is er dikwijls gelegen heid, om meer winst te behalen". Thomas a Kempk.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 1