Q Wimpie rote 5?rijs van Zand voort Alle cracks zijn van de partij Rosselo wint 18e étappe Drie Leidenaars trainen voor de Vierdaagse Snze Samrubriek VRIJDAG 22 1ULI 1949 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 ZONDAG 31 JULI: TI/ANNEER Zondag 31 Juli om 12.30 uur te Zandvoort het startsein wordt gegeven voor de eerste serie van de races om de Grote Prijs van Zandvoort voor ren wagens, dan betekent zulks tevens, dat een be gin is gemaakt met een gebeurtenis die voor ons land geheel nieuw is. Het heeft lang geduurd voor ook hier te lande een dergelijk snelheids festijn mogelijk is gebleken. Er waren tal van omstandigheden, die de organisatie van zulk een race in de weg stonden, en zeker niet in de laatste plaats de afwezigheid van een wegendriehoek of circuit dat ge schikt was voor het houden van een snelheidswedstrijd. Het circuit in de Zandvoortse duinen, dat algemeen tot de mooiste wedstrijd banen van de wereld mag worden gerekend, is vorig jaar gereed gekomen en fees telijk ingewijd met wedstrijden, die een beeld hebben gegeven van wat op deze nieuwe weg voor autoraces mogelijk zou zijn. twintig rijders zullen kunnen, uitko men. Aangezien het circuit 4193 me ter lang is, zullen in de series dus 104.825 km moeten worden gereden en in de eindstrijd 167.720 km. Men vermoedt, dat er ronden zullen wor den gereden met een gemiddelde snelheid van 140 km per uur en dan te bedenken, dat de nieuwe Ferrari op een flink recht einde oVer de 300 km per uur kan halen! Hetgeen te Zandvoort door het bochtige circuit natuurlijk niet mogelijk zal zijn. Het programma van 31 Juli a.s. zal worden aangevuld met een race over 10 ronden (41.93 km) van een dozijn miniatuur-racewagentjes met motoren van 500 cc cylinaerinhoud. Deze speciale racewagen-klasse is ontstaan uit de drang van amateurs om op de een of andere wijze aan de autorensport te doen, maar voor wie de grote race-auto's in aanschaffing en onderhoud een onbereikbaar ideaal zijn. De eerste races voor renwagens, die voldoen aan de door de interna tionale sportcommissie ingestelde formule I, n.l. een cylindcrinhoud tot 1,5 liter met en tot 4,5 liter zon der compressor beloven van de groot ste betekenis te worden. De volgende renners zullen defini tief in Zandvoort aan de start ko men: de Italianen Villoresi, Ascari en Farina, de Siamese prins Bira, de Fransen Chiron, Mairesse, Etancelin en Rosier, de Belg Claes, de Zwitser Graffenried en de Engelsen Parnell, Horsfall, Whitehead, Harrison, Ge rard, Hampshire en Ashmore, terwijl vermoedelijk ook de Fransen Trin- tignant en Manzon met de vermaar de Simca-Gordini's van de partij zullen zijn. Villoresi en Ascari die aanvanke lijk voor de Scuderia. (stal) Ambro siana met Maserati reden, zijn in middels overgegaan naar de Scude ria Ferrari. Vermoedelijk zullen zij met een geheel nieuw type Ferrari 1.5 liter met dubbele compressor ver schijnen, dat bestemd is om uit te komen in de Grote Prijs van Euro pa op 11 September a.s. op de Mon- zabaan. In dit verband wordt Zand voort dus als een soort generale re petitie voor deze nieuwe wagens beschouwd. Voor dezelfde stal rijdt ook de Engelsman Peter Whitehead die Zondag j.l. in Reims als derde eindigde. De Italiaan Farina zal met de En gelsen Parnell en Ashmore voor de Scuderia Ambrosiana met een 1,5 liter Maserati rijden. Prins Bira heeft te Reims, waar hij de tweede Elaats bezette, opnieuw zijn klasse ewezen, want in zijn Maserati vorm de hij een voortdurende bedreiging voor dc leiders en tot het einde toe bleef hij een goede kans behouden op de overwinning. Deze viel ten slotte ten deel aan Chiron, met zijn 4,5 liter Talbot zonder compressor, waarmede hij ook te Zandvoort zal rijden. Met hem komen uit zijn stal- genoot Mairesse, die eveneens dus voor de Ecurie France rijdt, Etan celin, de coureur van de oude school, die nog altijd de gewoonte heeft met zijn pet achterstevoren op het hoofd aan het stuur van zijn Talbot te ver schijnen en Rosier, die kortelings winnaar is geworden van de Grote Prijs van België. Het staat nog steeds niet vast of de beide Argentijnen, Fangio en Campos al dan niet van de partij zullen zijn. Aanvankelijk lag het in hun voornemen om zo spoedig mo gelijk na de Grote Prijs van Frank rijk, die Zondag j.l. te Reims werd gehouden, naar Argentinië terug te keren. Maar inmiddels hebben zij verklaard alsnog te overwegen Het programma is als volgt samen gesteld: Vrijdag 29 Juli 1418 uur training Grand Prixwagens. Zaterdag 30 Juli 912 uur, trai ning 500 cc wagens en 14—18 uur training Grand Prixwagens. Zondag 31 Juli 121e serie Grand Prix-wagens; 13.45 uur; le serie Grand Prix wagens; 15.15 uur: 500 cc wagens; 16.15 uur: finale Grand Prixwagens. VOETBAL FEDERATIE VAN EERSTEKLASSERS BIJEEN. Naar wij vernemen is te Utrecht de Federatie van eerste klassers onder voorzitterschap van de heer Koolhaas (Ajax) bijeen geweest. Overeen stemming werd bereikt inzake de wenselijkheid om tot vier afdelingen van elk 15 clubs te komen. Men zou wille novergaan tot afschaffing van degradatiewedstrijden, echter niet van promotiewedstrijden. Lange tijd werd gediscussieerd over de indeling en verschillende voorstellen kwamen hierover ter tafel Tenslotte werd be sloten deze kwestie aan het K.N.V.B.- bestuur over te laten, dat conform het reglement de competitie indeelt. De wensen der vergadering zouden zo spoedig mogelijk ter kennis van het bestuur van de K.N.V.B. worden gebracht. VLISSÏNGSE WETHOUDER CONTRA DE K. N. V. B. In de gisteren gehouden raadsver gadering van Vlissingen heeft de wet houder van. onderwijs en financiën een scherpe aanval op de Kón. Nederl. Voetbalbond gericht. De aanleiding hiertoe vormde de opmerking van een raadslid, dat de Vlissingse voet balclubs riiet aan de komende voet balcompetitie zullen kunnen deel nemen, indien zij niet over een voet balterrein beschikken, dat aan de eisen van dè bond voldoet. De sport terreinen in Vlissingen zijn eigendom van de gemeente. Met waardering ge tuigde de wethouder van de wijze, waarop aan het zwaargeteisterde Vlis singen op allerlei gebied hulp is ver leend. Desondanks kan de gemeente zich slechts met moeite herstellen van de geslagen worden. Slechts de grote sportbonden zijn bij die hulp verlening achter gebleven, en met name de K. N. V. B., zo zeide spreker, stelt exorbitante eisen. Men krijgt de indruk, dat de K. N. V. B. terug wil naar de Spartaanse opvatting, dat wie kreupel of verminkt is. afge maakt moet worden. Kunnen de verenigingen niet aan de overdre ven eisen van de bond ten aanzien van de terreinen en de accomodatie voldoen, aldus de wethouder, dan worden zij immers met uitstoting uit de competitie bedreigd. Binnen de grenzen van het mogelijke wil de gemeente de sportverenigingen ter willen zijn. men eise echter niet, zo al sde K. N. V. B., het onmogelijke. DE TOUR DE FRANCE Geen wijziging in het klassement Te St. Maurice (120 km.) was het peloton nog gegroepeerd. Alleen Kint, die ^ich niet fit voelt, had ach terstand. Met betrekking tot het op geven van Ferdi Kubler wordt nog gemeld dat de Zwitser tijdens de bestijging van de Col van de grote St. Bernard het bewustzijn verloor en van zijn ffets viel. Hij was later niet in staat de koers te hervatten. Op de Col des Mosses (1448 me ter), 155 km. van de start,-was de volgorde van aankomst: 1. Teisseire, 2. Aesehlimann, 3. Geminiani. Vervolgens op 30 sec. een groot pe loton, Gignet, Kint, Dos Reis en Mar tin passeerden met vertraging, vermaard aisnas ,e overweg*., o... de. ravitaillering van Monthy naar Zandvoort te komen en pas na- <12'k":> het gehele pelleton nog dien terug te keren. Tot dusverre is h" n"1' h" h°' h"'"- echter bij de K.N.A.C. nog geen de finitief bericht van dit tweetal bin nengekomen. In tegenstelling tot de bij andere grote prijzen gevolgde methode om de race over een lange afstand van ongeveer 500 km te houden, heeft de K.N.A.C. besloten de Grote Prijs van Zandvoort te doen verrijden in twee series elk van tien rijders en een eindstrijd, waarin behalve de winnaars tevens de rijders worden geplaatst, die in de series minstens twintig van de voorgeschreven 25 ronden hebben afgelegd. De moge lijkheid bestaat dus, dat in de eind strijd die over 40 ronden gaat, alle steeds bij elkaar. Ook bij het bestij gen van de Col des Mosses (1448 me ter hoog) gebeurde niets bijzoi Robic was als eerste boven, oi dellijk gevolgd door Coppi, terwijl de grote groep op 200 meter lag. Pas tijdens de afdaling kwam er tekening in de strijd toen de Zwitser Weilen mann een ontsnappingspoging waag de, welke tenslotte van beslissende betekenis is gebleken. Rossello en Pasquini sprongen dadelijk aan zijn wiel, maar weigerden de kop te ne men. Zo leidde Weilenmann het drie manschap gedurende 60 km., maar toen gingen de vermoeienissen van de ochtend een woordje meespreken en langzaam maar zeker verslapte (Foto: „De Léidse Courant") Volgende week be gint de Nijmeegse Vierdaagse. Dan zul len weer duizenden wandelliefhebbers in regen, wind of merzon- hun kilome ters verslinden. Uit verschillende landen van Europa hebben zich al deelnemers aangemeld. Verreweg het grootste deel ech ter komt uit Neder land en onder hen zijn er natuurlijk ook Leidenaars. Op deze foto ziet men drie Leidse wan delliefhebbers, v.l.iï.r. Jac. Landwaart, Aad v. d. Houwen en A. de Romijn, die op de Haagweg, bij de hout zagerij van de fa. Noordman, aan het trainen zijn,. Dit drie tal doet reeds voor de vierde keer mee en.loopt het langste parcours van 55 km per dag. Zij beperken zich echter niet alleen tot de Vierdaagse. Ver schillende lange af standsmarsen hebben zij al gelopen en hoogst waarschijn lijk zullen zij in Sept a.s. ook deelnemen aan de wandeltocht Amsterdam Leeu warden, een trip van „slechts" 150 km! zijn tempo. Dit was het moment, waarop ds Italiaanse ploegleider Bin- da had gewacht. Onmiddellijk stuur de hij zijn twee pupillen naar voren en zonder veel moeite werd de Zwit ser gelost. Hun voorsprong op het grote peleton bedroeg toen inmiddels 7 minuten. De strijd was gestreden. Rossello ging het eerst over de fi nishlijn, Pasquini noteerde dezelfde tijd. Weilenmann volgde op 5 min. De sprint van het peleton, dat 12 min. achterstand had, werd gewonnen dooi de Belg Ockers. Deze 18e etappe van de Ronde van Frankrijk, welke geheel buiten Frankrijks grenzen bleef, heeft in het algemeen klassement geen enkele wijziging gebracht. Wat de kopgroep betreft, verwacht men dat slechts de tijdrit ColmarNancy, welke Zater dag wordt gereden nog veranderin gen kan brengen. Het klassement van de 18e etappe, Saint Vincent d' AostaLausanne (265 km.) luidt: 1. Rossello (Italië) 9 uur 5 min. 26 sec.; 2. Pasquini (Ita lië) z. t.; 3. Weilenmann (Zwitser land) 9.11.03; 4. Ockers (België) 9.17.17; 5. Geminiani (Frankrijk); 6. van Steenbergen (België); 7. Schotte (België) in het grote peleton (allen zelfde tijd). Het algemeen klassement na de 18e etappe luidt: 1. Coppi 126 uur 6 min. 35 sec.; 2. Bartali 126.09.38; 3. Mari- nelli 126.09.38; 4. Ockers 126.25.18; 5. Robic 126.26.35; 6. Dupont 126.30.53; 7. Magni 126.34.37; 8. Apo Lazarides 126.37.45; 9. Goldschmidt 126.43.29; 10 Cogan 126.55.23. Tijdens de etappe gaven Camellini (Zuid-Oost) en Kubler (Zwitser land) op. Het landenklassement na de 18e etappe luidt: 1. Italië 379 uur 30 min. 12 sec.; 2. Ile de France 381.07.46; 3. Frankrijk 381.08.35; 4. West-Noord 381.17.24; 5. Luxemburg 381.19.06; 6. België 381.37.46; 7. België B 382.13.55; 8. Zuid-West 384.22.45; 9. Centraal-Zuid-West 386.54.58. Het bergklassement is als volgt: 1. Coppi 73 pnt.; 2. Robic en Bartali 62 pnt.; 4. Apo Lazarides 47 pnt.; 5. Lucien Lazarides 29 pnt.; 6. Ockers 23 pnt.; 7. Tacca 16 pnt.; 8. Cogan 13 pnt.; 9. Geminiani 12 pnt.; 10. Bruce en Marinelli 11 pnt. SCIIULTE EN HIJZELENDOORN WINNEN IN HET OLYMPISCH STADION. Gerrit Schulte heeft gisteravond in het Olympisch stadion in Amsterdam bewezen, dat hij ook op het voor Ne derland nieuwe gebied van de baan- wedstrijden, het rijden achter han.- delsmotoren, onbetwist de sterkste is. 16 Renners waren verdeeld in twee series. In de eerste serie ontspon zich een strijd tussen Schulte en van Est, die echter gemakkelijk door Schulte werd gewonnen toen de nieuwe ach tervolgerskampioen een lekke ach terband kreeg en daardoor twee ron den achterstand opliep. In de tweede serie ging het hoofdzakelijk tussen Lakeman en van Beek, die om beur ten de kop hadden. Lakeman was hier uiteindelijk de sterkste. In de kleine finale voor de klassering van de ne gende tot en met de zestiende plaats, toonde van Est, dat hij toch wel uit het goede hout gesneden is en ook in dit soort wedstrijden een geducht woordje zal meespreken. Hij lapte al zijn tegenstanders en noteerde voor dat moment de snelste tijd over de 20 km. met 20 min. 4.4 sec. In de grote finale nam Gerard Pe ters al spoedig de kop en Schulte nestelde zich op de tweede plaats. Rondenlang reden deze renners in een hoog tempo en lapten de een na- de ander. Toen, 15 ronden voor het einde, zette Schulte zijn grote aan val in op Peters, twee ronden stre den de renners een-nek-aan-nek-race waarbij Peters overwinnaar bleef. Weer drie ronden later kwam Gerrit Schulte in een onweerstaanbare race terug en veroverde toen de kop, die hij in de resterende ronden niet meer afstond. Bij de amateurs werden 15 mat ches a deux gereden. Hijzelendoorn won achtereenvolgens van Leene, Wierstra, Buchly, Willekes en Geu- kens en legde dus in vijf overwinnin gen beslag op de eerste plaats. Lee ne, Geukens °en Willekes deelden de volgende drie plaatsen met elk ze ven punten. Buchly met negen pun ten en Wierstra met tien punten slo ten de rij. Ook werd gisteravond de revanche gereden van het kampioenschap voor Nederland achtervolging voor ama teurs tussen Kunst en Koeman. Kunst had niet veel moeite met zijn tegen stander, liep ronde na ronde meters op Koeman in en na zeven ronden, toen hij een lekke band kreeg, was hij al 110 meter ingelopen op Koe man, zodat Kunst reglementair win naar werd. Zijn tijd over ruim ze- ronden bedroeg 4 min. 40 sec. zodat hij bij het uitrijden van de wedstrijd ^Waarschijnlijk ruim bene den de 5 min 20 sec. zou zijn geble ven. LAWNTENNIS DAVIS CUP: CANADA—AUSTRALIë 1—0. Te Montreal begon gisteren de Da- s Cup-ontmoeting (Amerikaanse zone) tussen Canada en Australië. Het eerste enkelspel werd door de gastheren gewonnen, zodat Canada thans met 10 leidt. Mackan (Can.) slaat Sidwell (Austr.) 3—6, 7—5, 6—3, 5—7, 8—6. CRICKET. M.C.C.-TEAM SLAAT FLAMINGO'S. Gisteren werd op „Lords" te Lon den een eendaagse wedstrijd gespeeld tussen M.C.C. en de Flamingo's. Niettegenstaande de Nederlanders goed batten en het veldwerk er niet voor onder deed, werden zij door M. C.C. met zeven wickets geslagen. De M.C.C.-overwinning was voor namelijk te danken.aan de twee oud- Engelandspelers, Robins, die 55 in dertig minuten bijeen sloeg met 9 vieren, en Peebles, die zes wickets nam voor 47 runs. De Flamingo's zagen kans slechts 186 runs bijeen te krijgen. M.C.C. scoc/rde 275 voor het verlies van 6 wickets, waarvan van de Bijl er 4 voor 88 runs voor zijn rekening nam. Alle correspondentie betreffende deze rubriek gelieve men te zenden, aan W. J. v. d. Voort, Rustoord straat 3, Nieuw-Vennep. Onze Probleemwedstrijd. Hieronder volgen een tweetal vraagstukken, welke Ingezonden waren voor onze probleem wedstrijd. Probleem no. 74. Auteur: S. van Duijn, Warmond. Ingez. voor onze probl.-wedstrijd onder motto 00 II (18 punten). Zwart: 6, 7. 22, 27, 31, 35, dam op 11. Wit: 18, 33, 38, 42, 43, 47, dam op 5. Aanvangsstand niet mooi, ook de laatste zet van zwart had beter weest 3137 en 17x48. Afwikkeling niet onverdienstelijk, doch eindstand brengt geen nieuws. Probleem no. 75. Auteur: M. J. v. d. Kwartel, Leiden. Ingezonden voor onze probleem wedstrijd onder motto: „Ik zie, ik zie wat jij niet ziet: I (12 punten) PAARDENSPORT NATIONAAL CONCOURS HIPPIQUE TE HOOFDDORP. Van het nationale concours hip- pique te Hoofddorp, dat door prins Bernhard en prinses Beatrix werd bij gewoon luiden de uitslagen: Dressuurproef achttallen: 1. Ven- neper Ruiters, 2. Kapitein van der Wal, 3. Neude ruiters, Individuele dressuurproef L. M. Z.: 1. J. van Leeuwen, 2. J. van Leeu wen, 3. G. Griffioen. Individuele dréssuurproef (klasse B.W.V.) klasse A: 1. A. P. Chardon op New Look, 2. M. G. Spaans op Orgon, 3. M. W. van der Wildt op Allard. Klasse B: 1. A. van Wijk op Harry, 2. P. de Wit op Trix, 3. A. van Marei op Nuberta. Concours van een-spannentuig- paarden: 1. P. de Wit Victor, 2. H. Poeve Hottense, 3 H. Heemskerk As- peren. Handicap springconcours landelij ke ruiters: 1. A. P. Bras op Jozela, 2. H. van der Bunt op Rynold, 3. R. van Nougteren op Astrid. Klavertje drie: 1. Vennéper Ruiters, 2. Venneper Ruiters, 3. Amstelruiters. Elegantste rijpaard: 1. Camille (mevr. van der Velde), 2. Argentina (N. Uytendaal), 3. op Francois (H. van der Bergh) Zwart: 8/10, 12, 14, 16, 18/20, 22, 24. 29. Wit: 27, 31/33, 37, 39/41, 43, 45, 48, 50. Aanvangsstand heel goed, doch de laatste zet van zwart is al heel zwak, immers in plaats van 2329 ware 23 28 dam beter geweest. Vervolgens ware ook nog beter geweest 8 of 9— 13 met dreiging van 2 kanten welke wit niet had kunnen vóórlopen a.v. door 2228 en 1621 enz. Ontleding wordt wel ontsierd door verwissel baarheid der zetten. Verders niets anders dan een gewoon offerpro bleem. Voor beide geldt: wit speelt en wint. Oplossingen zien wij gaar ne tegemoet tot 5 Augustus a.s. Oplossingen probleem 67 en 68. 'No. 67. (0—0—6) wit 37—31, 42— 37, 48—42, 47—42, 50—45, 25—20, 20x29, 45x34, 35x2. No. 68. (De Landman 6). Wit 35 30, 39—33, 44—39, 37—32, 33x4, 4x15, 15x47 (40—44) 50x39. (45—50) 4S— 38 en wint. Correcte oplossingen ontvangen in: G. Beuk, Alphen a. d. Rijn; v. d. Kamp, Lisse; Th. de Zwart, Sassenheim; P. v. d. Kwartel, Lei den; A. H. Turk. Noordwijk; J. A. J. Wortman. Hazerswoude; A. C. van Vliet. Vinkenveen. Correspondentie. G. B. te A. In uw voorlaatste toe gezonden probleem geeft u voor zwart aan: 2 8/10, 13 15/17 en 21. Is deze stand juist? Vervolgens mijn dank voor uw opmerking. Th. de Zwart 'te S. Uw eerste pro bleem komt voor plaatsing in aan merking, hoewel de stand wel om gekanteld lijkt. Van no. 2 is de eind stand remise. C. v. V. te V. Uw opmerking in overweging genomen. v. d. K. te L. Probleem kwa men in mijn bezit, zal ze nazien. Wat uw oplossing van probleem no 71 betreft, deze is niet juist. Eindspelen. Voor onze eindspelliefhebbers vol gen hieronder een viertal leerzame stukjes, welke het oplossen waard zijn. No. 1 Zwart: 12, 28 en 37. Wit: 29, 38 en dam op 49. No. 2. Zwart. 31 en 34. Wit: 32, 33 en dam op 38. No. 3 Zwart: 10, 26 en 3ff. Wit: 6, 27 en 42. No. 4. Zwart: 13 en 45. Wit: 24, 44 en dam op 10. Voor alle geldt. Wit speelt en wint. Oplossingen worden niet inge wacht. Opmerkingen. De heren G. Beuk en J. A. J. Wortman merkten zeer terecht op, dat probleem no. 67 van S. v. Duijn reeds eerder gecomponeerd was. zij het dan eenvoudiger, door A. de Graag, en wel in de volgende vorm: Zwart 7, 14. 17/19, 23 24, 28 en 36. Wit: 25, 30. 32, 34. 35. 38, 47. 48 en 50. Oplossing luidt: 5045. 48 42, 47—41, 25—20, 20x29, 45x34 35x2. Dit vraagstuk is beter dan dat van van Duijn, zodat de heer de Graag de schepper genoemd moet worden. Wij danken beide heren voor hun opmerking. op Maaike, 2. M. Pruikemaker op Al- verstoke Peter, 3. D. H. Pasman op Zwarte Piet), 4. A. Oosthoek op No- nanannette (eig. prins Bernhard), 5. H. Pasman op Tentation. SCHAKEN HET CONGRES VAN DE F.I.D.E. Tijdens het 20e congres van de in ternationale schaakfederatie, de F.I. D.E., dat thans onder voorzitterschap van onze landgenoot mr. A. Rueb te Parijs wordt gehouden en waarbij 15 landen zijn vertegenwoordigd, zijn enkele belangrijke beslissingen geno men. Besloten werd het candidaten-tour- nooi voor het wereldkampioenschap in Boedapest te houden. Het tournooi zal waarschijnlijk in 1950 plaats vin den. Zuid-Slavië werd opgedragen het volgende tournooi voor landen-teams (viertallen) te organiseren. De we reldkampioenschappen voor dames zullen in December a.s. te Moskou worden gehouden. Het voorstel van de Argentijn Naj- dorf om het tempo van tournooi-par- tijen te veranderen in 50 zetten in 3 uur in- plaats van 40 zetten in 2Yz uur zal door een speciale commissie wor den bestudeerd. Het congres zou hedenmorgen ein digen met het kiezen van een nieuwe president, aangezien de huidige pre sident, mr. A. Rueb, besloten heeft af. te treden. POSTDUIVEN „De Gevleugelde Vrienden" (Was- jonge duiven vanuit Eindhoven: eer ste 9.30.58 uur, laatste 9.41.57 uur. De prijzen werden als volgt behaald: W. C. v. Eek 1, 2 10, 16, 30, 40, 61; Noordermeer 3, 25, 27; L, Visser 4, 6, 20, 21, 39; A. Groneveld 5, 57; J. H. Groene veld 7, 18, 32, 55, 56, 63; C. Parlevlie 8, 9, 24. -Uitslag vanuit Orleans, afstand 500 km., gelost om 6.25 uur. Eerste duif 1.14.11 uur, laatste 2.19.30 uur. De prijzen werden als volgt behaald: J. Pennaerts 1, 16; A. Stok 2, 13- K. Scheffer 3, 15; W. C. v. Eik 4, 7, 9; J. Brederode 5, 12; C. J. Raaphorst 6; S. v. d. Ham 8, 14; J. F. v. d. Lely 10, 11. Grote springconcours: 1. K. Hensen senaar). Uitslag wedvlucht met verleid dooi HUIBERT VET. OP HET SPOOR VAN KID DIENAMIET! Dan zal ik het alleen wel opknappen!" schreeuwde Wimpie, bui ten zichzelf van woede. „Ik laat me door zo'n doodgewone commissaris niet in een hoek druk ken!? Met deze woorden rende hij het politie-bu- reau uit. Bij de uitgang hoorde hij nog juist hoe de dienstdoende brigadier een telefonisch bevel her haalde. „Dat ventje moet geschaduwd worden. Jawel, com missaris!" Een tijdlang zwierf Wimpie doel loos rond, met op zijn schouder een pruttelende uil, die zich voortdurend afvroeg, waarom hij nog steeds mee ging, en een Kobus, die voortdurend klaagde over pijn in zijn voeten. Ik ga weer terug, naar de Dier- irde!" besloot de uil opeens. „Ik voel me in Blij-Dorp veel meer op mijn gemak dan op jouw schouder. Ik heb daar meer gelegenheid om rustig na te denkeh." Daar ook Kobus wel wat voor een uurtje rust voelde, besloot Wimpie toe te geven en gedrieën trokken ze weer naar Blij-Dorp. Vermoeid bereikten de vrienden de Diergaarde en lieten zich op het eerste het beste bankje neervallen. „Ik heb er lang over gedacht", merkte Kobus plotseling op. „Maar ik geloof, dat het absoluut noodza kelijk is, dat we de hele stad blij ven doorkruisen, totdat we de Kid weer eens tegen komen. Jammer, dat er zo weinig bomen zijn, het zou alles zo veel gemakkelijker maken." Wimpie knikte, eveneens diep in gedachten. „Heb je eigenlijk nog iets van die „stille" gezien, die mij moest scha duwen?" vroeg hij toen. „Een stille zie je nooit!" wist de jakhals te vertellen, die zich bij het gezelschap had gevoegd. Aetherklanken ZATERDAG HILVERSUM I (301 m) 7.00 Nieuws, 7.15 Ocht. gymn. 7.30 Gaalman, orgel, 8.00 Nieuws, 8.15 Pluk de dag, 9.00 Voor de vrouw, 9.05 Glasgow Orpheus koor, 9.25 Viool en piano, 10.00. Klein, klein kleutertje, 10.15 Muziek houdt fit, 11.00 De Zonnebloem, 11.45 Concerto Grosso C gr t. no 7 Handel, 12.03 Zang en orgel, 12.30 Land- en tuin- bouwnieuws, 12.33 KRO-amusements- orkest, 12.55 Zonnewijzer, 13.00 Re geringsuitzending, 13.30 Andre de Raaf en Jacques Schutte, 13.50 Film en tontel, 14.20 Les petits Chanteurs de la Cóte d'Azur, 14.50 Boeken nieuws, 15.00 Naar het wonderland der mnziek, 15.30 Harmonie „Erato" 16.00 Volkshogeschool Drakenburgh, 16.10 Franse chansons, 16.30 De schoonheid van het Gregoriaans 17.00 De Wigwam, 18.15 Journalistiek weekoverzicht, 18.30 Strijdkr. 19.00 Nieuws, 19.15 Geen volk is sterker dan zijn boeren, 19.30 Guus Jansen, piano, 19.45 Regeringsuitzending 20.00 Nieuws, 20.05 Oss 550 jr stad, 20.20 Lichtbaken. 20.45 Werken van J Sibelius, 21.00 Zomersproeten, K.R.O. Kruisklank-puzzle, 22.00 Om- roepkamerorkest, 22.30 Wij luiden de Zondag in, 23.00 Nieuws,, 23.20 La Mer, Debusy. HILVERSUM II (415 m). 7.00 Nieuws, 7.18 Muziek bij het ontbijt, 8.00 Nieuws, 9.00 Parijs con servatorium-orkest, 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, 10.20 Radiofeuilleton, 10.35 Populair concert, 11.30 H. Ley- graf, piano, 12.00 Gr.pl., 12.30 Land en tuinbouwnieuws, 12.33 Malando en zijn orkest, 13.00 Nieuws, 13.15 Kalender. 13.20 Miller-sextet, 13.50 Comedian Harmonists, 14.00 Het Ne derlandse lied, 14.20 Marinierskapel o.l.v. G. Nieuwland, 15.00 Zomer over Brabant, 15.25 Radio Philh. Orkest, 16.15 Komt U binnen, 16.30 Omr. A-Capellakoor, 16.45 Sport - praatje, 17.00 Schijven schouw, 18.00 Nieuws, 18.15 Populaire liedjes en melodietjes, 19.00 Artistieke staal kaart, 19.30 Amsterdam ontvangt, 20.00 Nieuws, .20.05 Dingen van de dag, 20.12 Vara-varia, 20.15 Metro- pole-Orkest, 20.45 De parade van de glimlach, 22.25 Mensen, die wij wel eens ontmoeten, 22.40 Cor Steijn Orgel-ensemble, 23.00 Nieuws, 23.10 Sfeer en rhythme.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 6