J Min. Stikker lucht zijn hart over het Duitse vraagstuk Dringende richtlijnen voor vervoersvergunningen Koningin stelt nieuwe zender te Lopik in gebruik In Indonesië vrijdag 22 juli 1949 oe leidse courant tweede blad pagina 1 REEDS SPOEDIG na de onvoorwaardelijke overgave van Duitsland werd het duidelijk dat de totale verliezen, die de economie van dit land tengevolge van de oorlog had geleden, zo groot waren, dat redelijke schadevergoeding door herstelbetalingen uitgesloten moest worden ge acht, zo deelt de minister van Buitenlandse Zaken mede aan de Tweede Kamer in een nota over het Duitse vraagstuk. Om Nederland toch in staat te stellen zijn nationale welvaart enigermate te herstellen stelde de regering in haar memorandum van 5 November 1946 een aantal terri toriale en economische eisen ten aanzien van Duitsland. De Nederlandse regering meent ook onder de veranderde omstandigheden deze eisen te moeten handhaven. Hij heeft een lange lijst klachten De minister schrijft over de grens correcties onder meer. De regering zal niet nalaten met de grootste kracht ernaar te streven de gerechtvaardigde Nederlandse wensen aangaande de Eems en de Dollard ingewilligd te krijgen. De Nederlandse schadevergoe- dingseis ten bedrage van bijna 26 milliard gulden diende tot grondslag bij- het vaststellen van het percenta ge dat aan Nederland uit de Duitse reparatiegoederen zou moeten wor den uitbetaald. De waarde van de goederen, welke Nederland als re paratiebetaling ten deel vielen is slechts gering gebleven. Tot op 12 Mei 1949 bedroeg deze 26.716.465 R.M. 1938 (4 R.M. één Am. dollar). De realisatie der bij de bevrijding in Nederland aanwezige Duitse ver mogensbestanddelen zal naar de laatste opgave aan de intergeallieer- de organisatie voor herstelbetalin gen een bedrag van f 170.747.600 op leveren. In totaal zijn van de tijdens de be zetting door Duitsland, geroofde goe deren voor een waarde van onge veer 200 millioen gulden naar Ne derland teruggevoerd. Bovendien verkreeg ons land nog teruggave van ongeveer 200 millioen gulden aan monetair goud. Wat restitutie van effecten be treft: nog slechts een zeer klein aan tal Nederlandse eisen kon-worden afgewikkeld. Een aanzienlijk aantal binnen schepen (circa 2200) is reeds naar Nederland teruggebracht. Nièttemin heeft Nederland nog eisen lopen ter zake van ongeveer 500 binnensche pen. De Nederlandse regering vindt, dat er met de behandeling van deze eisen niet voldoende wordt opge schoten. Ruw geschat mag men aannemen, dat in de periode. Juli 1948Juli 1949 de Nederlands-Duitse handel wederom ongeveer een kwart van de vooroorlogse betekenis heeft verkre gen. Het wederzijdse handelsverkeer zou een veel groter vlucht hebben kunnen nemen; de vrijwel volledige instelling van de handelspolitiek op de dollar en het dollargebied met voorbijzien van andere mogelijkhe den leidt echter in de practijk tot maatregelen, die een onrustbarende overeenkomst vertonen met de au tarkische maatregelen, die Duitsland -T- zij het dan ook op grond van an dere overwegingen vóór de oor lóg placht te treffen. Nederland kan zich op den duur geen handelsbalans met Duitsland veroox-loven, die een sterk debetsaldo aanwijst, tenzij de uiteindelijke betalingsbalans door inkomsten uit in Duitsland belegde kapitalen en uit het dienstenver keer in evenwicht kan worden ge bracht, hetgeen nog in het geheel niet het geval is. Het handelsverkeer met de Russi sche bezettingszone heeft zich, on danks de vele moeilijkheden, die ook hier bestaan, niet ongunstig ontwik keld. Transitoverkeer tegengevalllen. Het herstel van het transitover keer met Duitsland is derhalve voor Nederland een punt van zeer groot gewicht. In het oog springt, hoezeer de hexdeving van het voor Duitsland bestemde vervoer in de havens der Lage Landen is achtergebleven bij de herleving ervan in de Duitse ha vens. Deze onbevredigende gang van zaken vindt ten dele zijn oorsprong in de geringe bedrijvigheid in het Roei-gebied, waarvoor Rotterdam de transsitohaven bij uitnemendheid was. Een andere factor, die van ongun stige invloed is op het verkeer in de Nederlandse havens en op de Rijn, is de politiek der bezettings-autori- teiten, die de door hen betaalde im porten op kunstmatige wijze over de Duitse havens leiden. In hoge mate onbevredigend is ook de achterstel ling van Nederlandse schepen in het Duitse binnenlandse verkeer, een achterstelling, die op het ogenblik in feite op uitsluiting van dit ver keer neerkomt. Het bestaan van uit zonderingstarieven op de Duitse spoorwegen, welke in feite een dis criminatie van de zeehavens der Lage Landen vormen, behoort nog steeds niet tot het verleden. Gedurende de oorlog werd het door een maatregel van de bezetter mogelijk gemaakt, dat effecten tot een totale waarde van ongeveer RM 600 millioen (naar waarde 1938) door aankoop,' soms ook door roof naar Duitsland werden overgebracht. Hiervan zal slechts een fractie door restitutie kunnen worden terugver- kregen. Zeer zorgwekkend is de toestand der Nederlandse kapitaalbelangen in de Russische bezettingszone. Met leedwezen moet de regering vaststellen, dat ook in de Westelijke zones met de vitale belangen van Nederland op dit gebied nog onvol doende rekening wordt gehouden. Zo is, ondanks herhaalde protesten van de Nederlandse regering, het be schikkingsrecht van Nederlandse eigenaren over hun bezittingen in Duitsland nog steeds niet ten volle hersteld. ONDERSCHEIDING VOOR FOKKER-VLIEGTUIGFABRIEK. Prins Bern hard- heeft gisteren,, op de receptie ter viering van het 30- jarig bestaan der Fokker-vliegtui- genfabriek te Amsterdam, medege deeld, dat het H. M. de Koningin heeft behaagd aan deze fabriek het praedicaat „Koninklijke" te verle nen. De Prins, die gekleed in militaire uniform met rijlaarzen en sporen ter receptie verscheen hij had zojuist deel genomen aan het concours hip- pique in Hoofddorp zeide, dat het hem een bijzondere vreugde was de directie der jubilerende onderne ming, die met recht trots kan zijn op hetgeen door de „Fokkef'-fabriek in het verleden is bereikt, mededeling te doen van de verleende koninkijke onderscheiding. De opdracht van de Nederlandse regering voor de bouw der Meteor- straaljagers, zal, aldus de Prins, met dezelfde degelijkheid, die steeds het werk der Fokker-fabriek heeft geken merkt, worden uitgevoerd. Tweede Kamer De middagvergadering der Twee de Kamer begon Donderdag met or- dedebatje in verband met het wets ontwerp interimregeling voor Suri name, dat de voorzitter hedenmid dag wilde doen behandelen, waar tegen de heren Schouten (AR) en Wagenaar (CPN) bezwaren ontwik kelden: tegen behandeling op Dins dag a.s. zeiden zij zich niet te zullen verzetten. Het voorstel van de voor zitter werd tenslotte aangenomen •met 38 tegen 20 stemmen. Tegen stemden de AR- en CPN-leden, als mede vier leden van de KVP, nl. de heren Groen, Janssen, Hooij en de Kort, de beide S.G.-ledèn, de heren Zandt en van Dis en de heer Vonk van VVD. Toen werd de algemene beraadsla ging over het wetsontwerp tot her ziening van de wet autovervoer per sonen voortgezet. De minister van Verkeer en Wa terstaat, de heer Spitzen, de spre kers beantwoordend, merkte op, dat hij al te kennen had gegeven dat de commissie vergunningen personen vervoer een kleine uitbreiding zal ondergaan. Hij deelde o.m. mede, dat van de lengte der bustrajecten 44 pet bediend wordt door de spoorwe gen en dochterondernemingen en 56 pet door niet-gelieerde onderne mingen. Voorts, dat van het aantal in bedrijf zijnde bussen er 1239 be horen aan Spoorwegen en dochter ondernemingen, 2218 aan niet-ge- lieei'de ondernemingen waarvan 1389 zuiver partichlier. Streekvervoerders zijn 14 dochterondernemingen der spoorwegen, 10 overheids- en semi- overheidsondernemingen en 23 par ticulieren. Nagegaan zal worden of toerwagenondememers in aanmer king kunnen komen voor groepsver- voer'. De motie-Serrarens is z.i. in de geest der ondertekenaars nagekomen wat spr. nader betoogd. Met 50 tegen 17 stemmen (Arb.) werd aangenomen een door de minis ter ontraden amendement van de he ren Maenen (KVP) en Algera (AR) om in de wet te bepalen, dat bij al gemene maatregel van bestuur aan de CVP met betrekking tot het uit voeren van haar taak richtlijnen wor den gegeven. De minister nam vervolgens over een amendement-Maenen-Algera er toe strekkende, dat beschikingeix van de voorzitter der commissie op aan vragen om een tijdelijke vergunning voor de uitoefening van een autobus dienst of de uitvoexdng van groeps- vervoer, beide in meer dan een ge meente, openbaar worden gemaakt teneinde belanghebbenden gelegen heid te geven kennis te nemen van de beschikkingen. Eveneens nam hij over een amen dement van de heer Krol (CH), mede ondertekend door leden van de KVP dat beoogt te vobrkomen, dat be langhebbenden bij de uitoefening van een autobusdienst in meer dan één district worden verplicht naar de hoofdplaats van een andere dan hun woonprovincie te reizen, tenein de kennis te kunnen nemen van de daar ter inzage liggende stukken. Z.'h. stemming met aantekening, dat de heer Posthumus (Arb.) ge acht wilde worden te hebben tegen gestemd werd aanvaard, een amendement-Maenen-Algera om in de wet zelf te doen uitkomen dat streekvervoer ook tot stand gebracht kan worden door samenwerking van verscheidene ondernemers vergun ninghouders, die in die streek werk zaam zijn. De minister nam een amende ment-Algera over, waarvan de bedoe ling was om degene, wiens vergun ning niet wordt verlengd, een scha deloosstelling te geven, waarvan het bedrag, indien partijen niet tot over eenstemming zijn gekomen, wordt bepaald door een- instantie, die niet bij de vergunningverlening zelf is betrokken. Bij ziten en opstaan, aanvaardde de Kamer een amendement-Beer- nink (CH). Bedoelende vast te leggen dat bij vergunningen voor de uit oefening van groepsvervoer van meer duurzame betekenis de gemeentebe sturen moeten worden geraadpleegd omtrent begin en eindpunt van het vervoer. Tenslotte nam de minister nog een drietal amendementen over, na melijk een van de heer Maenen (KVP) om vast te leggen, dat, ten einde de gewenste uitwerking van het openbaar maken van beschik kingen van B. en W. te verzekeren, dit moet geschieden op de in de ge meente gebruikelijke wijze. Een van dezelfde, om te bereiken, dat een beschikking van B. en W., tenzij B. en W. in bijzondere gevallen daar bij anders bepalen, niet in werking treedt, voordat de termijn van be roep is verstreken, of, in geval van beroep, op het beroep is beslist; en een amendement-MaenenAlgera, beogende publicatie van beschik kingen van de voorzitter der com missie op aanvragen om tijdelijke vergunning verplicht te stellen en de beroepsnrogelijkheid open te stellen voor ieder belanghebbende. De eindstemming over het ont werp werd uitgesteld tot heden Vrijdagmiddag; In de middagvergadering werden nog enige kleinere wetsontwerpen o.a. begrotingswijzigingen, z.h.s. goedgekeurd. Wijziging onderwijsbegroting Restitutie salarissen religieuzen In de avondvergadering kwam aan de orde het wetsontwerp tot wijziging van de begroting 1949 van onderwijs, kunsten en wetenschap pen., De heer Hoogcarspel (CPN) wees op de verschillen in de vacatiegel den voor examinatoren en gecom mitteerden voor verschillende exa mens. De heer Ritmeester (WD) vestig de de aandacht op de onbillijkheid, dat religieuze leerkrachten, op wier salaris in 1941 door de 'bezetter 40 pet is gekort, thans een schadeloos stelling krijgen, die lager is dan in gevolge rechtsherstel gegeven zou worden. De heer De Loor (Arb.) vond het verschil in vacatiegelden ook on juist en hij was het er mee eens, dat het aan de religieuzen begane onrecht wordt hersteld. In zijn antwoord zeide minister Rutten, dat bij de vacatiegelden is rekening gehouden met de aard der examens en de belangrijkheid der diploma's, alsmede met de omvang van de arbeid. Vervolgens merkte hij op, dat niet alleen religieuze leerkrachten schade hebben geleden. De restitutie kan niet verder gaan, dan 50 pet van de korting. Op een nadere vraag van 'de heer Hoogcar spel zeide spr. toe, dat hij zal na gaan of er onbillijkheden bij de va catiegelden zijn. Het wetsontwerp is tenslotte z.h.s. I aangenomen. Nadat de kamer haar goedkeu ring had gehecht aan de overeen komst tussen het Rijk en de ge meente Delft betreffende het ge bruik en de bestemming van het Prinsenhof te Delft, is nog gespro ken over het wetsontwerp tot wijzi ging van de hoger onderwijswet. Het betreft organisatorische voor zieningen voor de Technische Hoge school te Delft. Het wetsontwerp is tenslotte z.h.s. aangenomen. Daar het amendement- Hoogcarspel niet voldoende steun vond kon het niet worden behan deld. Te kwart voor elf werd de verga dering verdaagd tot heden Vrij dagmiddag één uur. DELFTS RAAD NEEMT BESLUITEN De gemeenteraad van Delft heeft besloten tot oprichting van een ge meentelijke volkscredietbank en tot deelneming aan een op te richten stichting „Delfts Financieringsinsti tuut voor detailhandel en ambacht". Een bedrag van 68.000 werd be schikbaar gesteld voor de aanleg van een werktuin voor arbeidstherapie- patiënten. Voorts besloot de raad tot het doen aanleggen van een gemeen telijk sportpark „Marlot", waarvoor voorshands een bedrag van 550.000 beschikbaar werd gesteld. Voor de bouw van 336 étage-woningen werd een crediet verleend van 4.250.000. ZAANDAM'S BURGEMEESTER LOKT UROCES UIT. De burgemeester van Zaandam, de heer W. Thomassen, heeft zich een dezer dagen op het strand te Heems kerk laten bekeuren. Hij was gaan zwemmen op dat gedeelte, waar het bij politieverordening verboden is. Hij wil trachten de verordening ge wijzigd te krijgen, aangezien vele Zaankanters van dit deel van het strand gebruik plachten te maken. Onder grote belangstelling van de bevolking arriveerde gisteren de Ko ningin op het terrein, waar de nieu we zender te Lopik is opgesteld. Bij het begin van de oprijlaan werd de Koningin door de Bond van Platte landsvrouwen een pi'oduct van de streek, een enorme kaas aangebo den. Daarna reed H. M. tussen een haag van schoolkinderen, die haar geestdriftig toejuichten. Nadat de Koningin de zender had bezichtigd, waarbij H. M. zich zeer ge ïnteresseerd toonde, begaf het gezel schap zich naar het gebouw waar de zenders Hilversum 1 en 2 zijn onder gebracht. Zij zeide: „Met dankbaarheid denkende aan alle stadia, die voorafgingen, zien wij vandaag een belangrijke vooruitgang verwerkelijkt om Ne derlands stem over een groot deel der aarde te laten horen. Wanneer Nederland de wereld iets te zeg gen heeft, moet het daartoe de mo gelijkheid tot zijn beschikking heb ben en het wil zich geregeld doen horen in Indonesië, Suriname, de Nederlandse Antillen en overal waar men onze taal verstaat in let terlijke zin, maar ook onze taal in overdrachtelijke zin. Vele zenders over onze aarde doen hun geluid horen; ieder heeft zijn eigen geluid. Vergelijkt men het met dat van muziekinstrumenten, dan is er veel samenspel, anderzijds is het vaak een cacophonie, een veelheid van wanklanken. Dit moet niet zo zijn, Wij wjllen daarentegen streven naar een op elkaar afgestemd zijn, naar harmonie in de atmospheer der aarde en in de eerste plaats naar harmonie met hen, die ons in de wereld het naaste staan. Moge de nieuwe Nederlandse Wereldom roepzender een werkelijke verster king blijken van de opbouwende en vredelievende krachten. Het is zijn doel, zijn reden van bestaan. Met de wens, dat hij deze roe ping getrouw zal zijn, stel ik hem hierbij voor de eerste uitzending in werking". Nadat de thee was gebruikt sprak alleerst de heer Neher, directeur- negenaral der P.T.T. Vervolgens voerde de heer d'Ailly het woord na mens de Wereldomroep. Daarna stel de de Koningin de zender in werking door het indrukken van een knop. Tenslotte bracht de Koningin nog een bezoek aan de beide zenders Hil versum F en II. KONINKLIJK PAAR MET OUDSTE PRINSESJES NAAR ENGELAND De Koningin, de Prins en de twee oudste prinsesjes zijn hedenochtend naar Engeland vertrokken, waar het koninklijk gezin de Horse-show, wel ke te Londen wordt gehouden, zal bijwonen. De Koningin, die aanvankelijk reeds a.s. Maandag zou terugkeren, zal nu toch tot het einde van de week in Engeland blijven en a.s. Vrijdag 29 Juli, samen met de Prins en de prinsesjes de terugreis aan vaarden. ARCHITECT W. M. DUDOK GEDECOREERD. De architect M. W. Dudok, die de zer dagen 65 jaar werd, is gisteren in de raadzaal van Hilversums ge meentehuis, zijn eigen schepping, ge huldigd. Dr. J. Vroom, hoofd van de afde ling kunst van het ministerie van O. K. en W. deelde namens de regering me|e, dat architect Dudok benoemd is tot ridder in de Orde van de Ne derlandse Leeuw. Spr. roemde de prestaties van de gedecoreerde. In deze onderscheiding wil de regering alle kunstenaars huldigen, die geza menlijk werken aan de verfraaiing van ons land. Namens de gemeente Hilversum, werd de jubilaris de gouden legpen ning der gemeente aangeboden. Kunstenaars van naam hebben dit feest opgeluisterd met huldigende toespraken. Zij allen hebben getuigd, dat de heer Dudok zijn scheppings kracht nooit door beperkende bepa lingen heeft laten onderdrukken, Prof. W. Volgraff en de heer H. Hoste waren uit België overgekomen de heer H. J. Oud bracht gelukwen sen over van het Royal Institute of British architects en de heer Dagot had zich gemeld als vertegenwoor diger van l'Union internationale des architectes. Koningin schudde linkerhanden IN HET GOUDBERG-KAMP „Stoor ik?". Een vriendelijke vrou wenstem klonk gistermiddag temid den van de ijverig kokende koks in het kamp voor gebrekkige padvin ders „Agoon" op de Goudberg bij Lunteren. Verbaasd keken de jongens op en zagen plots de Koningin in hun mid den staan. Koningin Juliana stak haar hand uit de linker „want ik ben ook padvindster" .zei zij en begroette de .jongens, die het menu voor vandaag klaarmaakten: bloem kool, aardappelen en gehakt. Met de twee hoofdcommissarissen, die haar bij de ingang van het kamp hadden begroet en de kampleider, wandelde de Koningin door het kamp. Langs haar heen ijlden een paar jon gens met een extra editie van de „Agoonexpress", die zo juist van de pers was gekomen. Petrus Verhey, een jeugdige pad vinder uit Nijmegen was gisteren 12 jaar geworden. „Vonden ze het thuis wel goed, dat je op je verjaardag hier in het kamp was?" vroeg de Koningin. „Ja, best, mevrouw" kwam het er schuchter uit. De Koningin zag de jongens spelen beoefenen, die bij uitstek voor hen geschikt waren: jongens, die zich niet met hun benen konden voortbewegen, speelden een vuistbal wedstrijd, op de grond zittend. Er waren wedstrij den in 'het aardappellopen en koek- happen voor padvinders in invalide wagentjes. De Koningin vertelde trots, dat haar eigen oudste dochter pas was geïnstalleerd' als water- padvindster en drukte talloze (lin ker) handen. Zij sprak met vele lei- ders en met de geestelijke verzox-gers, ds. Kranenburg en pater Oremus. Twee uur lang bleef zij in „Agoon". Om zeven uur ging het weer Soest- dijkwaarts. Prins Bernhard zal als gast van de president van. de republiek van Ierland, Sean O'Kelly, de Dublin Horse Show bijwonen. Dit zal het eerste bezoek van de Prins aan Dublin zijn. In het najaar van 3948 is hij te Limerick geweest om enkele paarden te bekijken. Een week of twee later besprak de Prins kamers in een hotel te Dublin voor de Horse Show. Toen de regering dat echter vernam, zond zij hem een uitnodiging om op de residentie van de president te logeren. De Prins heeft deze uitnodiging aanvaard. KEES OTTO Koppoellaan 20 Rijpwetering viert op 23 Juli zijn 2e Ind. ver jaardag te Magelang imrnif vevtiefd EEN VROLIJKE ROMAN DOOR P. G. WODEHOUSE Vertaald door Jean H. P. Jacobs 23) De restaurants in alle giro te steden hebben hun slechte en hun goede- tijden. Op het ogenblik verheugde Regent Grill zich in een buitenge wone populariteit. De -beter gesi tueerde bohémiens van Londen kwa men er dagelijks. Toen Jimmy er bin nentrad, was het er stampvol. Ex- scheen niet een tafeltje onbezet te zijn. Van waar hij stond, kon hij het meisje met de rooid-gouden haren zien. Zij zat met haar rug naar hem toe en zij zat aan een tafel tegen een van de" pilaren in gezelschap van een kleine man met een bril, een knappe vrouw en een kleine dikke jongen, die een schermutseling uit voerde met de inhoud van zijn -bord. Toen Jimmy aarzelend bleef staan, .kwam de ober naar hem toe, die hem heel goed kende. „Een ogenblikje, mijnheer Croc ker!" zei hij, en begon bevelen uit te delen aan zijn ondergeschikten. „Ik zal een tafeltje voor u laten ge reed zetten." „Liefst dicht bij die pilaar," zei Jimmy. 4 De ondergeschikten hadden een tafeltje te voorschijn gehaald en legden er een kleedje over. Jimmy ging er voor zitten en bestelde iets. Ook de andere tafel werd besteld. De leden van het strijkje overleg den lang en breed wat ze zouden spelen, en toen ze tot een overeen stemming gekomen waren, weer klonk er „Mein Bruder macht im Tonfilm die Gerausche". Toen de laatste tonen weggestorven waren, en de violist na zijn kleren weer in orde te hebben gebracht, die door de weergave van de melodie steeds weer met onfeilbax'e zekerheid in wanorde geraakten, zijn laatste buiging had gemaakt, klonk er een melodieuse stem van de andere kant van de pilaar: „Jimmy Crocker is een ellende ling!" Jimmy morste van zijn borrel. Het had de stem van zijn geweten kun nen zijn. „Er is niemand ter wereld, waar ik een grotere afkeer van heb. Het spijt -me. dat hij een Amerikaan is." Jimmy dronk de paar druppels, die gedeeltelijk om ze zo gauw mogelijk in veiligheid te brengen en ook om weer een beetje op zijn verhaal te komen. Het is allesbehalve een pretje de afkeer op te wekken van een meisje met rode haren, wier leven je zo juist hebt gered. Voor Jimmy was het echter niet alleen niet zo pret tig, maar ook erg griezelig. Dat meis je had hem helemaal niet gekend, toen hij ha'ar een paar ogenblikken van te voren op straat ontmoet had. Hoe kwam zij er dan toe zo buiten gewoon goede kennis van zijn karak ter aan de dag te leggen, om hem een ellendeling te noemen? Behalve geheimzinnig, vond Jimmy het geval ook erg naar. Dat zo'n meisje zo'n afkeer van hem had was een van de treurigste ervaringen, die Jimmy ooit had gehad. Een kellner kwam aandragen met een heel groot glas, en zette het voor Jimmy neer. Jimmy dankte hem met een blik. Hij had het nodig. Hij zette het glas aan zijn mond. „Hij doet niets dan drinken." Haastig zette hij zijn glas neer. en stelt zich op een gewel dige manier aan in het publiek! Ik vind, dat Jimmy Crocker...." Jimmy had wel gewild, dat iemand dat meisje het zwijgen had opgelegd. Waarom kon die kleine man bijvoor beeld, niet over het weer beginnen te praten, of dat dikke kind over iets heel algemeens beginnen te babbe len? Ongetwijfeld moet een jongen van die leeftijd, die pas in Londen is aangekomen, toch wel wat te 2 gen hebben. Maar de kleine man danig in de weer met een gebraden cotelet, terwijl de dikke jongen er stom bij zat. Wat de oudere dame be trof, die was blijkbaar met minder prettige gedachten bezig. „Ik vind altijd, dat Jimmy Croc ker het ergste voorbeeld is van dat soort jongelui dat een hele tijd in Europa verdoet om te proberen een 'imitatie-Engelsman te worden. De meesten van die soort zijn er, die ieder land maar het liefst kwijt is; maar vroeger werkte hij wel, en dus is er voor hem geen excuus, wijl hij wel terdéfee goed weet, wat hij doet. Uit eigen vrije wil maakt hij zich in Londen onmogelijk. Hij is op en top een hopeloze stumper!" Jimmy had nooit erg veel met het strijkje uit Regent Grill op gehad, aangezien het conversatie onmoga«- lijk maakte en daardoor een onhygie nische snelheid in het verorberen der gerechten in de hand werkte. Nu was hij uit de grond van zijn hart dankbaar, dat het plotseling in „La Bohème" losbarstte, het luidste num mer van zijn repex-toire. Daardoor gedekt, was hij in staat zich met een dampende schotel bezig te houden, die de. kellner voor hem gezet had. Waarschijnlijk zat dat meisje nog al lerlei dingen over he-m te vertellen, maar hij kon er niets van horen. De muziek stierf weg. De lucht, die zo hevig in beroering was gebracht, werd weldadig stil. Toen klonk de stem van het meisje weer. Ze sprak echter over iets anders. „Ik heb genoeg van Engeland ge zien," zei ze. „Ik heb de Westminster gezien en het Parlement en het Ko ninklijk theater, het Savoy-hotel en nog een paar dingen en ik begin ver schrikkelijk heimwee te krijgen." „Waarom zouden we morgen niet teruggaan?" Voor de eerste keer sprak nu ook de oudere dame.. Zij wierp haar kleed van somberheid lang genoeg af om „Ja" te kunnen zeggen en wikkelde er zich toen weer gauw'in. De klei ne man, die klaarblijkelijk op haar mening gewacht had alvorens de zij ne te - zeggen, merkte op, dat hoe spoediger ze weer op een boot zou den zijn, die naar Néw York ging, „Er zal wel ongetwijfeld een boot gaan", zei het meisje. „Die zijn er bijna altijd. Dat moet tenminste van Engeland gezegd worden het is er buitengewoon gemakkelijk om naar Amerika terug te gaan." Zij hield even op. „Wat ik maar niet begrijp is, hoe Jimmy Crocker, nadat hij in Amerika geweest is, en het toch heel goed kent, het hier kan Naast, Jimmy stond een kellner, die kaas aanbood; aar Jimmy keek er met afkeer xiaar en schudde het hoofd Hij stond op het punt heen' te gaan. Het was het niet langer mo gelijk nog meer van dergelijke waar heden aan te horen. Hij legde een banknoot op de tafel, en vertrok zo stil mogelijk. De kellner, die nog nooit een wonder had meegemaakt, meende dat het er nu eens was. Hij keek naar het geld. Toen nam hij het biljet weer op en wreef het even tussen duim en vinger. Een paar minuten .later bleef een jongen van de garderobe voor de eerste keer zonder fooi en hij staarde Jimmy al even strak na als de kell ner, maar met heel andere gevoelens. „Taxi, meneer Crocker?" „Een stumper!" zei Jimmy „Pardon, meneer?" Hij doet niets als drinken." ver klaarde Jimmy, „en stelt zich aan." Toen ging -hij verder. Ook de man aan de uitgang staarde Jimmy na. (wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1949 | | pagina 5